NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H Die éne druppel... Plonvier heeft DE schoenen door Coes Giesbeek No. 3559 Donderdag 21 juni 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Hij kwam overeind en smeet de krant van zich af. „Er is vast wat aan de hand," mompelde hij waarna hij naar de deur liep en hem voor zijn vrouw opende. „Hallo prul, wat kijk je sip?" Ze zette de fiets in de gang en sloot de deur, waarna ze hem plichtmatig kuste. „Bettie heeft een ongeluk gehad," zei ze. „Wat?" Hij keek zijn vrouw verschrikt aan. „Hoe is dat gekomen? is het ernstig?" Ze liepen naar de kamer. De vrouw draai de de radio uit en ging zitten. „Geef me een sigaret," vroeg ze, een zware zucht lozend. „Ik heb me van de week kapot gerookt." Hij gaf haar het verlangde vuur en toen ze rookte en nog niet sprak, vroeg hij: „Wanneer is het gebeurd?" „Zondagavond." „Zondagavond?", herhaalde hij, haar stom verwonderd aankijkend. „Toen was ik toch nog thuis? Waarom hebben ze het ons dan niet verteld?" Ze schudde enkele malen haar hoofd. ,,'t Is allemaal zo ingewikkeld. Ik zal het je vertellen. Ze zaten met z'n vijven in een auto en zijn op een andere wagen ge knald, die onvoorzichtig de voorrangsweg opreed. Nabij Katwijk. Bob, die vriend van Bettie, reed. In een Daf van zijn vader. Die had-ie stiekum meegenomen, want hij heeft nog geen rijbewijs." Ze zuchtte. „Enfin, dat zal hij nooit meer nodig hebben. Hij is dood „Allemachtig," riep de man ontzet uit. „En Bettie?" „Met haar is het een paar dagen een dubbeltje op z'n kant geweest: schedel- basisfractuur, gebroken arm en gebroken benen, borstfractuur en vleeswonden. Dat ze ér door gekomen is, mag wel een won der heten." „Waar ligt ze?" „In het Academisch „En de anderen?" „Een meisje en een jongen dood. Het derde meisje leeft en is er redelijk goed van af gekomen, maar die heeft een shock." „Ja," antwoordde hij knikkend, „dat is te begrijpen. Mensen, wat een consternatie ineens. Maar je zeizondagavond En ik ben pas om half zes maandagmorgen van huis weggereden. Waarom hebben ze ons niet eerder gewaarschuwd?" „Niemand kon zeggen, wie ze waren en hoe ze heetten. Ze hadden immers geen papieren bij zich? Bettie en dat andere meisje zijn zo gauw mogelijk naar het zie kenhuis gebracht. De dokters zijn uren met ze bezig geweest, bloedtransfusie en ik weet niet wat al meer. Pa en moe waren zondagavond uit. Naar de Veen. Dat weet je. Oom Antoon heeft ze om een uur of half één naar huis gebracht. Vader keek in de schuur, zag Bettie's fiets staan en ging van de veronderstelling uit: Bettie is thuis. Dus ging hij naar bed. Waren ze nu maar even naar Bettie's kamer gegaan om zich ervan te overtuigen, dan hadden ze gezien, dat ze er nog niét was. Maar wie denkt daar aan? Haar fiets staat in de schuur, dus iedereen neemt aan: ze is thuis. Goed, de volgende morgen roept moeder naar boven: Bettie. het is over achten; kom er uit! Geen gehoor natuurlijk. Moeder roept nog eens en nog eens, gaat dan naar boven, doet de kamerdeur open en ziet tot haar grote schrik, dat het bed onbeslapen is. Die raakt in paniek, rent naar de tele fooncel en belt vader op. Vader heeft op de fabriek juist van het ernstige ongeluk gehoord, waarbij drie jongelui gedood zijn, waaronder de zoon van de Daf-dealen Ozinga. Hij krijgt een bang voorgevoel en als moeder vertelt, dat Bettie die nacht niet is thuisgekomen, belt hij op zijn beurt de politie en krijgt de onheilstijding te horen. Inmiddels is het negen uur en jij zat al lang en breed in Duitsland met je wagen. Trouwens, ikzelf kreeg pas om half elf bericht." „Verdikkie, dat is effe watBas is nog niet helemaal bekomen van de schrik. „Waarom heb je mij niet gewaarschuwd?" Ze kijkt hem verontwaardigd aan. „Ik weet toch nooit, waar jij precies zit? Jij zegt nooit wat van te voren. Nu zie je, hoe nodig het is, als ik je route weet." De man denkt enige tijd na en knikt. „Ik zal telefoon aanvragen. Ze zeggen, dat het in dit district niet lang duurt. Dan bel ik je in de week wel een paar keer op. Wat zal dat een ravage geweest zijn." „Maandagavond stonden er foto's in de krant. Als je de Daf gezien had, half om een boom gekronkeld, snap je nog niet, dat Bettie er levend uit gekomen is." „Hoe is het nu met haar?" „De dokters zeggen, dat het allemaal weer in orde komt, omdat ze gezond en sterk is. Sinds eergisteren is ze weer be hoorlijk bij. Ze heeft veel pijn, maar daar voor geven ze injecties. En ligt helemaal in een harnas vanwege die borstfractuur. En plat. Haar hoofd is ook helemaal in ver band." Hij reed natuurlijk veel te hard, die Bob Gerie knikte. „Honderdtien, honderdtwin tig, schreef de krant. Je mag daar zeventig rijden. Het is een rechte weg en als die eend niet op zo'n onverantwoordelijke wijze de weg opgedraaid was, zou er waarschijn lijk niets gebeurd zijn." „Hoeveel zaten er in die eend?" „Oud echtpaar; man en vrouw. Die kre gen een opdoffer, maar hadden enkel wat lichte verwondingen. De eend is van ach teren in elkaar." „Allicht. Zat er in. Wie draait er nu ook zo een voorrangsweg op. Ga je toch eerst stoppen om te kijken of het kan?" „De politie heeft z'n rijbewijs ingenomen. Vijf en zeventig is hij nota bene. Zulke mensen moesten verboden worden in een auto te rijden." „Onzin, Gerie. Zat oude mensen, die beter rijden dan jonge. Alleen wat lang zamer." „Maar die eend is toch de schuldige?" „Tuurlijk. Dat wast al het water uit de zee niet weg. Maar Bob wordt er niet meer levend door. En Bettie zit met de brokken.! Hoe laat is er bezoek?" „Zeven tot half acht. Ga je?" „Allicht. Ze is toch zeker m'n schoon zusje? Stomme luigeen rijbewijs en dan met zo'n snelheid rijden! Dan vraag je om een ongeluk. Je hebt altijd weer van die stommelingen langs de weg. Ik zie het immers dagelijkt?" Bob Ozinga en de beide andere inzit tenden van de Daf zijn inmiddels al be graven. De beide gewonden zullen her stellen; het eerst het meisje, dat achterin zat, pal achter Bob. Dat zij het overleefd heeft, is waarschijnlijk hieraan te danken. En dat Bettie er het hachje niet bij inge schoten heeft, is een wonder. Niemand HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 16 juni 1973 hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar 4de competitiewedstrijd. Deze werd gehouden aan de zeedijk van de Ooster- schelde in de omgeving van Colijnsplaat. De verwachtingen omtrent de deelname en de vangsten waren niet erg groot. Toch kwamen er nog 55 deelnemers opdagen. Voor het slechte wegr hadden zij niet achter behoeven te blijven. Het was een uitgelezen dag met een stralend zonnetje dat het verblijf aan het water tot een plezierige middag maakte. Om eens echt uit te rusten kreeg men dan ook ruim schoots de tijd want de vissen gaven deze middag echt niet thuis. Na afloop bleek dat er 22 bovenmaatse en 3 ondermaatse vissen gevangen waren waaronder enkele mooie palingen. Deze leverden 5290 wed- strijdpunten op. De gelukkige prijswinnaars waren dit maal: 1. J. Kastelein Az., Geersdijk 590 pnt. 2. I Lamse, Colijnsplaat 530 pnt. 3. H. de Pan, Kamperland 520 pnt. 4. Adr. Versluis, Colijnsplaat 470 pnt. 5. W. v. d. Vreugde, K'land 370 pnt. 6. A. Luijks, Halsteren 360 pnt. 7. Adr. Kastelein, Geersdijk 320 pnt. 8. S. W. Riemens, Geersdijk 310 pnt. 9. E. M.' de Kam, Kamperland 300 pnt. 10. W. Zwemer, Kamperland 290 pnt. 11. J. Boem, Colijnsplaat 270 pnt. 12. L. Huige, Kapelle 220 pnt. 13. A. C. Smits, Roosendaal 200 pnt. 14. H. Huissoon, Kamperland 190 pnt. 15. P. Coppoolse, Goes 180 pnt. In het Dorpshuis „De Brug" werden na afloop de prijzen uitgereikt door voorzitter snapt, hoe zij nog levend uit het wrak kon worden bevrijd, maar in huize Worms is men dankbaar en opgelucht, als het levensgevaar is geweken. Dagelijks krijgt ze bezoek. Van haar vader of moeder, of Gerie en Willem, en als hij in het land is: bovendien van Bas. Maar ook van de vrienden, waarmee ze omgang had: Piet Veneveld en zijn meisje en de anderen: ze komen trouw om beurten en brengen steeds wat mee. Het ziekenvertrek lijkt een bloemenwinkel en ook het fruit stapelt zich op. Bettie moet nog gevoerd worden, maar de zusters zijn begaan met het meisje en proberen haar door allerlei kleine attenties te verwennen. Ze is bovendien het lievelingetje van de artsen geworden, omdat ze blij zijn, dat hun pogingen om het meisje in leven te houden, geslaagd lijken te zijn. Soms komt een van haar leraren of le raressen, terwijl ook enkele klassegenootjes al hun opwachting hebben gemaakt. Nee, Bettie heeft niet over gebrek aan belang stelling te klagen. Alleen snapt ze niet, dat Bob haar nog nooit is komen op zoeken. Want men heeft haar zijn dood verzwegen en enkel verteld, dat Bob ook zwaar gewond is. Elke dag vraagt ze: „Hoe is het nu met Bob?" Dan haalt men de schouders op: hetzelfde. En men beseft de wrange humor niet, die er in dit antwoord schuilt: hetzelfde. Enkele decimeters onder de grond, in een eikenhouten kist. Als het zover is, dat ze dagelijks enkele minuten overeind mag zitten, vraagt ze niet meer naar Bob. Langzaam dringt het tot haar door, dat de jongen dood is. Op een nacht ligt ze te huilen. De nacht zuster, die dicht in de buurt van haar ka mertje zit, hoort het en komt naar haar toe. Bezorgd buigt ze zich over het meisje en vraagt: „Wat is er, Bettie? Toch geen pijn?" „Neehet is BobZe hebben het voor me verzwegenal die tijdhij is dood, he? Ik voel hetik begrijp het nuhij is doodEn het is Piet's schuld. Hij heeft Bob opgejuindafge geven op zijn Dafdie kon niet zo hard als Piet's wagenDaal'Sïh reed Bob zo snelhij wou bewijzen, dat zijn wagen wél sneller konHet is de schuld van Piet. En nou is hij doodBob, mijn lieve jongenNu zie ik, je nooit meer nooit meer De zuster probeert het eerst met wat water, maar het meisje is niet te kalmeren, dus wordt de dienstdoende dokter gewaar schuwd, die haar een spuitje geeft. Beiden, de verpleegster en de arts, staan naast het bed, als de ogen van het meisje langzaam dichtvallen. Dan slaapt ze, met tranen op haar wangen. Voorzichtig veegt de zuster haar gezicht schoon. Voor alle zekerheid blijft ze nog een kwartiertje bij de patiënt, als de dokter weer vertrokken is. Wat is er toch veel leed in de wereld door eigen schuld. (Wordt vervolgd). P. v. d. Vreugde. Deze noemde de deel name en de weersomstandigheden goed en de vangsten slecht. Verder herinnerde hij de deelnemers nog eens aan de zeehengel- wedstrijd op 30 juni 1973, vastgesteld door het comité Toeristenweek Colijnsplaat in samenwerking met de hengelsportvereniging Noord-Beveland. Inschrijven van 12.30 tot 13.15 uur in café „Juliana". Aan deze wedstrijd kan iedereen meedoeh. Er wordt gevist van 13.30 tot 16.00 uur. De eerstvolgende competitiewedstrijd wordt gehouden op zaterdag 15 september 1973. GEVONDEN Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn (van maandag t.e.m. vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur) inlich tingen te verkrijgen omtrent de volgende voorwerpen: een vulpen; een wollen kinderdas; een bankbiljet van 10,—; een blauwe regen broek; een bruin dekzeil; een linkerhand schoen; een rood zwemvest; een sierring, vermoedelijk van Fiat; een kralenbroche; een groene damesfiets; een linkerhand schoen; een sleuteltje; een bankbiljet van 25,een bankbiljet van 10,een pocketboekje „Night Fall"; een dameshor loge en een wit kinderportemoneetje met inhoud. INSTALLATIE STUURGROEP De voor 20 juni j.l. aangekondigde of- ficiële installatie van de stuurgroep Zeeuw- se Meer (voor de bestuurlijke begeleiding van de recreatieve ontwikkeling in de toekomst) zal vooralsnog geen door gang vinden. Gedeputeerde staten van Zeeland geven er de voorkeur aan hier mede te wachten totdat de ministers van I cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. van verkeer en waterstaat en van financiën i een beslissing hebben genomen op het ver zoek een vertegenwoordiger/toehoorder in deze stuurgroep aan te wijzen. G.s. heb- ben hiervan mededeling gedaan aan do besturen van de aan de Oosterschelde j c.a. gelegen gemeenten. OPENING PROVINCIALE WEG OP NOORD-BEVELAND Op woensdag 27 juni a.s. zal de Commis saris der Koningin mr. J. van Aartsen, het laatste gedeelte van de nieuwe provinciale weg op Noord-Beveland, tot de aansluiting op de weg Goes-Zeelandbrug, officieel in gebruik stellen. Dit betekent, dat dan het sluitstuk van de oost-west verbinding op Noord-Beveland voor het verkeer kan wor den vrijgegeven, waarmee deze doorgaande j verbinding geheel zal zijn voltooid. Die verbinding is uitgevoerd als een enkelbaans autoweg, heeft een lengte van 16 kilometer en kan in de toekomst, als dat nodig mocht blijken, worden verdubbeld. De totale kos- sten belopen ongeveer 19 miljoen. De nieuwe weg is in vier gedeelten van elk ongeveer 4 km aangelegd. Het eerste ge deelte - Veersegatdam-Kamperland - kwam reeds in 1961-1962, gereed. Het is kortge leden ingrijpend verbeterd. Daarbij is het aantal gelijkvloers kruisende landbouwwe- gen van zes tot nul teruggebracht. Het tweede gedeelte, het wegvak Kam- perland-Wissenkerke, kwam in 1967-1968 voor het verkeer beschikbaar. Het derde gedeelte, van Wissenkerke tot de weg Kortgene-Colijnsplaat, werd in 1969 aan gelegd. Nu is dan ook Het vierde deel, vanaf de weg Kortgene-Colijnsplaat tot de aanslui ting op de weg Goes-Zeelandbrug, gereed. Het nieuwe wegvak loopt over de gehele lengte langs een binnendijk. Bij de aanslui ting is er rekening mee gehouden, dat de weg Goes-Zeelandbrug waarschijnlijk reeds vóór 1980 tot een volledige autosnelweg zal moeten worden omgebouwd. Van deze weg heeft een 900 meter lang gedeelte daarom al direct het profiel van een auto snelweg gekregen. De aansluiting is zó uit gevoerd, dat op de weg Goes-Zeelandbrug alleen in- en uitvoegend verkeer voorkomt. De parallelweg langs de weg Goes-Zee landbrug is, door verbetering van bestaande landbouwwegen, zo ver buiten de kruising gebracht, dat hij door een verkeerskoker onder de op- en afrit naar de oost-west verbinding wordt doorgevoerd. Daarna loopt de parallelweg naar de weg Goes-Zand- kreekdam, waar hij, mét die weg, onder het viadukt van 'de oost-west verbinding door loopt, zodat het verkeer op de parallelweg nergens de hoofdverkeersstromen kruist. Verder is de kruising van de weg Kort- gene-Kats met de weg Goes-Zeelandbrug ongelijkvloers gemaakt. De aansluiting tus sen beide wegen is verdwenen, maar om de aansluiting met het plaatselijke wegen net te handhaven is de oost-west verbin ding doorgetrokken naar de weg Kortgene- Kats, waarop gelijkvloers wordt aange sloten. Dankzij de samenwerking met de ruil verkavelingsinstanties kon over de gehele oost-west verbinding het aantal kruisende landbouwwegen van 16 tot 4 worden terug gebracht. Bij de overblijvende kruisingen met landbouwwegen konden met relatief geringe kosten ongelijkvloerse oplossingen worden getroffen. Voorlopig zullen over de gehele weglengte maar twee gelijkvloerse kruisingen met an dere wegen voorkomen. Kruiswoordpuzzel no. 330 Horizontaal: 1. visgerei - 7. schrijfgerei 12. dunne - 13. pl. in Friesland - 14. in persoon (afk.) - 16. afgod - 17. water hoogte (afk.) 18. op een kier staan - 19. maangodin - 20. bevestiging - 21. namelijk (afk.) - 22. rivier in Spanje - 24. vezel- produkt - 26. deel v. e. school - 28 manier van handelen - 29. vogel - 31. niet koud 34. geest - 35. telwoord - 38. hetzelfde (afk.) - 39. Frans lidwoord - 40. vogel - 42 deel van Afrika - 43. ter plaatse (afk.) - 44. tempo - 45. neder-Duits (afk.) - 46. bij woord - 48. bejaarde - 51. wentelend voort bewegend - 52. jongensnaam. Verticaal: 1. stukje geweven stof - 2.titel (afk.) - 3. pi. in Groningen - 4. stofmaat 5. helder - 6. tegenwerping - 7. gemeen 8. stad der oudheid - 9. werkschuw mens 10. per meter (afk.) - 11. pl. in Italië - 15. grappenmaker - 17. meisjesnaam - 23. na enige tijd - 24. zetel - 25. pl. in Utrecht 27. roofdier - 30. werelds - 31. deel v. e. jaar - 32. Ind. dakbedekking - 33. taille 35. rangtelwoord - 36. geestdrift - 37. hetzelfde - 41. kort ogenblik - 42. bevel 46. inhoudsmaat (afk.) - 47. lidwoord - 49. bolgewas - 50. Fr. voegwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 329 Horizontaal: 1. piaster - 7. Andorra - 13. kapel - 14. bruid - 15. rag - 18. ode - 20. neon - 22. idee - 25. Is - 27. looppas - 29. au - 30. bel - 32. em - 33. me - 34. lip 35. inn - 37. ark - 39. Mia - 41. no - 42. kraag - 43. ds - 45. KRO - 47. esp - 48. bas - 50. Nes - 52. ps - 54. te - 55. ook 57. uk - 58. stellig - 61. he - 62. atap 63. epos - 65. dra - 66. nop - 68. reine 70. fiets - 72. genadig - 73. plastic. Verticaal: 2. ik - 3. aar - 4. span - 5. Te- gelen - 6. el - 8. nb - 9. droesem - 10. oude - 11. Rie - 12. rd - 16. UNO - 17. kip - 19. albe - 21. oom - 23. dam - 24. rups - 26. se - 28. parasol - 29. ai - 31. links - 34. lasso - 36. nor - 37. are - 38. kap - 40. Ida - 44. knus - 46. opstand 48. begonia - 49. aker - 51. ek - 53. sta 54. tip - 56. oh - 59. Epe - 60. lek - 62. aria - 64. soes - 65. den - 67. PTT - 68. re - 69. ei - 70. fl - 71. si. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1