NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Die éne druppel... Plonvier heeft DE schoenen No. 3558 Donderdag 14 juni 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5.— per half jaar. Franco per post ƒ20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 21 sloor Gees Gïesbeek Met twee wagens reed men weg. Piel nam de Vauxhall van zijn moeder en Bob kwam er achteraan met de Daf. Piet keek even achterom: „We 'zullen niet harder rij den dan dertig. Bob. Kun je ons dan bij houden?" Een homerisch gelach in de Vaux hall was het gevolg. „Man, klets niet," antwoordde Bob ver stoord. „Er zit zeker nog honderdtwintig in." Piet schudde verbaasd het hoofd. „Nee maarhoren jullie dat, lui? Honderd twintig haalt die slee van onze Bob. Pas maar op, dat je de geluidsbarri.ère niet doorbreekt Nabij het strand zette men de wagens op slot, waarna men joelend en lachend naar beneden liep en gedurende enige tijd ver toefde aan de waterlijn, om daarna zich te verspreiden. Bob en Bettie hadden een plaatsje ge zocht, tegen de duinenrand. Daar zaten ze dicht tegen elkaar. „Moet jij niet in het water?" vroeg de jongen. Ze keek hem met opgetrokken wenkbrou- wen aan. „Hoe? In m'n nakie zeker. Zou je wel willen." „Je zult best mooi zijn, vergeleken bij de andere meisjes," constateerde hij nuchter, „ik zou je wel willen schilderen." Bettie was al eens met hem op de grote zolder geweestboven zijn ouderlijk huis. De jongen had de zolder als een soort atelier ingericht en daar had ze zijn schilderpro- dukten bewonderd. Er waren, naar haar smaak, mooie doekjes bij. „Je zou ze eens moeten showen," meende ze. „Ik heb er laatst één verkocht. Aan een klant van ons," verklaarde hij trots. „Vijf tienen kreeg ik er voor." „Toe maar," had ze bewonderend ge antwoord, „niet gek, Rembrandt in de dop." Maar nu keek ze de jongen enige tijd van terzijde aan. „Je meent het?" „Allicht. Ik houd van portretschilderen, dat weet je. Je vond dat madonnakopje, dat ik van de winter schilderde, maar wat mooi." „Dat is ook mooi," gaf ze toe. Hij kwam overeind, enige tijd op haar neerkijkend. „Ik zou je op een voetstuk zetten en dan zo je armen." Hij maakte enkele bewegingen. „Net of je zweeft. En dan een wit kleed los over je lichaam ge drapeerd." „En daar onder zeker niksWaar zie je me voor aan?" Hij zakte weer naast haar neer en legde zijn hand om haar schouders. „Voor een hardstikke fijne griet, die enerzijds mee kan doen, maar aan de andere kant vrese lijk hopeloos ouderwetse ideeën er op na houdt. Net als sommige andere meisjes hier." Ze knikte begrijpend. „Ja, ja, dat ken ik. Omdat ik niet naakt wil gaan zwemmen, ben ik ouderwets. En omdat ik niet naakt wil poseren, val ik uit de toon. Nou, dan loop ik maar een kwart eeuw achter, maar mij niet gezien. Niet in zee en niet op jou atelier." De jongen schudde zijn hoofd. „Jij denkt altijd dingen, waarover ik niet eens prak- kizeer. Als ik je wil schilderen, dan doe ik dat enkel, omdat ik vind, dat je een goed model bent. En of je nu veel of weinig kleren aan hebt of helemaal niets, maakt mij niets uit. Ik zie je enkel als mijn model, dat ik op het linnen wil zetten." „Kan wel zijn, maar ik doe het toch niet. Zet het dus maar uit je hoofd." Hij greep haar stevig bij de schouder en dwong haar hem aan te kijken. „Heb ik ooit verkeerde dingen bij je gedaan?", vroeg hij op harde toon. „Kom ik ergens aan, waar jij het niet wilt hebben? Heb ik er ooit op gezinspeeld, dat ik dingen wil, die jij absoluut zou weigeren? Nou? Geef daar maar eens eerlijk antwoord op." Ze begon te lachen, trok zijn hoofd naar zich toe en kuste hem. „Je bent een schat, dat weet je. Mijn schat. En juist omdat je niet zo bent als sommige andere jongens Piet niet uit te vlakken, die is me te grijperig mag ik je graag. Laten we het zo houden, dan blijft het fijn en hoeven 'we nooit ergens angst voor te hebben." Hij bromde: „Flauwekul. We zijn toch zeker modern? Piet en Evelien gaan al meer dan een half jaar samen naar bed. Geloof maar, dat zij weten, wat ze moeten doen om brokken maken te voorkomen." Ze knikte enkele malen. „Daar komt het gemene aapje uit de mouw. Hoe oud is Piet?" De jongen haalde zijn schouders op. „Weet ik het? Een en twintig, geloof ik." „En Evelien?" „Misschien negentien? O nee, vorige maand werd ze achttien." „Juist, jochie, dat maakt een beetje ver schil, niet? Jij bent zeventien en ik veer tien. Op onze leeftijd gaan we die gekkig heid niet uithalen. Ik tenminste niet. Als jij er anders over denkt, ga jij dan je gang maar. Evenwel niet bij mij. Is dat duide lijk?" Hij trok het meisje in zijn armen en kuste haar. „Zoet maar, darling, we houden het zo. Ik ben veel te verguld met m'n' mollige griet Ze dronken wat in een restaurant, nadat ze een paar uren op het stand hadden doorgebracht en gingen toen lachend en stoeiend terug naar hun wagens. Ditmaal rijdt Bob voorop," besliste Piet. „Dan mag hij ons laten zien, wat er in zijn wagentje zit. Wedden, dat ik hem bijhoudt?" „Ja!", juichten de anderen. „Doen! Voor uit, Bob, Iaat ons eens zien, wat er in die slee van je zit!" Behalve Bettie stapten er nog drie in het wagentje. Bob startte en reed meteen het parkeerterrein af. „Nu zal hij toch van goeie huize moeten komen, als hij me bij wil houden," beweerde Bob grimmig. „Ik rijd veel beter dan hij." „Zal best," antwoordde Bettie, niet ge heel op haar gemaak. „Maar hij heeft een rijbewijs en jij niet. Maak alsjeblieft geen ongelukken Bob voerde de snelheid op tot over de honderd, maar de Vauxhall bleef hem op de hielen volgen. „Wacht maar, tot we bij die bocht zijn met die grote eik. Mijn DAF is veel soepeler dan zijn wagen. Dat haalt hij nooit met honderd „Bobalsjeblieft, doe het kalm aan!", riep Bettie uit boven het lawaai van de motor en het gezang van de drie, die achter haar zaten. Eén van hen riep: „Har der. Bob, harder. Hij houdt je nog steeds bij." „Moet je eens opletten. Houd je goed vast, lui, want we gaan zo door de bocht Bettie gilde het uit van angst. Dit gaat verkeerd, voorvoelde ze. En gelijk, toen Bob de wagen door de bocht heentrok, sloeg ze haar handen voor de ogen. De banden gierden over de weg, maar Bob hield de DAF in het gareel, zij het dan ook, dat hij op nauwelijks een halve meter met grote snelheid de eeuwenoude eikeboom pas seerde. In de achteruitkijkspiegel turend zag hij de Vauxhall op een haar na langs de grote boom scheuren en afremmen. „Nou?", zei hij, met een triomfantelijke blik op zijn gezicht, „hij redt het niet. Waar blijft-ie nou met z'n grote mond? Nu zien jullie eens, wat je allemaal met een DAF kunt doen! Klassewagen, lui, daar kan geen Vauxhall aan tippen „Bob, kijk uit!", gilde Bettie opeens. Want vanuit een zijweg was een eend de hoofdweg opgedraaid, terwijl Bob met een vaart van honderdtwintig naderde op nog geen dertig meter afstand. Hij smoorde een vloek en trapte op de rem, luid claxonerend, maar de eend scheen zich nergens wat van aan te trekken en ging langzaam zijn snel heid opvoeren. Van de andere zijde naderde een grote Mercedes. Bob probeerde zijn wagen in bedwang te houden, maar door het harde remmen begon hij te slingeren. Bettie slaakte opnieuw een gil. Een sekonde later boorde de Daf zich half in de eend, sloeg om en kwam precies achter de snel uitwijkende Mercedes tegen een boom tot stilstand. Vanuit de geheel ver kreukelde Daf kwam geen enkel geluid meer. Van alle kanten kwamen er mensen aanrennen, terwijl de Vauxhall met gie rende remmen nog net veilig tot stilstand kwam HOOFDSTUK 12 Bas Leverstro had een "betrekkelijk korte rit gemaakt naar België en Noord-Frankrijk en was zodoende cén dag eerder terug dan normaal. Hij meldde zich af bij zijn chef en deze deelde hem mee, dat hij de volgende dag een paar vrachtjes in eigen land moest wegbrengen. „Een gemakkelijk dagje. Bas. dat is ook wel eens leuk nietwaar?" „Geraden, chef. Acht uur morgenochtend vrogg genoeg?" „Mij best, half negen mag ook. Je wagen moet toch eerst geladen worden. Tot morgen." Opgewekt fluitend stapte hij in zijn wa gen en reed naar de Hooigracht, waar hij de auto aan de huizenkant parkeerde, de sleutel in het slot stak en de deur opende. Na hem weer gesloten te hebben, galmde hij door de gang: „Hoei! Waar is m'n prul? Je mannetje is er al!" Even stond hij stil. Toen liep hij schou derophalend verder. Binnen een halve mi nuut wist hij: niemand thuis. Gerie wist ook niet, dat ik vroeger zou komen, dacht hij. Misschien is ze naar haar ouders. Enfin, ze zal voor etenstijd wel terug zijn. Hij installeerde zich in zijn stoel bij het raam, stak een sigaar op en begon de krant te lezen. Even onderbrak hij om de radio aan te zetten voor een mop vrolijke muziek. Ziezo, een fijne avond extra. Mor gen ben ik ook wel om een uur of vier klaar en wie zich daarna zorgen maakt, is gek. Maandag zien we wel weer. Een goed half uur was Bas thuis, toen hij zijn vrouw zag aankomen. Op de fiets. Hij zwaaide vanuit de kamer naar het raam. Even verhelderde haar blik en kwam er een vage glimlach op. Maar meteen keek ze weer ernstig, het hoofd schuddend. (Wordt vervolgd). P.V. ,D E BLAUWE DOFFER', KORTGENE Uitslag van het concours Orleans op 9 juni 1973. Deelname 236 duiven. Los 9.15 uur. Wind: N.W. 1. G. van Liere 2. H. C. Verburg 3. C. Bouterse 4. Gebrs. Versluijs 5. M. van Bclzen 6. C. Bouterse 7. Idem 8. B. Siereveld 9. P. J. Kesteloo 10. Idem 15.19.47 440.289 25.01 436.253 31.59 440.086 27.44 434.296 28.57 433.837 34.34 2 34.44 3 34.58 440.184 32.40 434.680 32.43 2 220.8 217.1 213.4 209.7 206 202.3 198.6 194.9 191.2 187.5 STAND PROVINCIE ZEELAND OP DE ZLM-TENTOOMSTELLING Evenals in 1968 zal ook dit jaar de pro vincie Zeeland met een stand present zijn op de ZLM-tentoonstelling Delta 1973, die op 21, 22 en 23 juni a.s. op de Schotsman- Ruiterplaat op Noord-Beveland zal worden gehouden. In de bijna honderd vierkante meter be slaande stand zal door middel van foto's, kaarten, voorwerpen, drukwerken enz. een indruk worden gegeven van een groot aan tal aspecten van de Zeeuwse samenleving, waarmee het provinciaal bestuur direct of indirect te maken heeft. Bij de ingang van de stand zullen de gasten via een brief van de Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, welkom worden geheten. Ongetwijfeld zal in het bijzonder de aandacht trekken de grote luchtfoto (2 bij 3 meter) van een gedeelte van de Wester schelde met daarop ingetekend de vaste oeververbinding tussen Kruiningen en Perk- polder. Andere luchtfoto's zullen een beeld geven van Vlissingen-Oost en de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen, alsmede van en kele recreatiecentra op Schouwen en in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarnaast wor den foto's opgehangen van objecten, die mede door de financiële steun van de provincie konden worden verwezenlijkt. Er komt verder een grote kaart van Zee land, die min of meer het karakter heeft van een ontwikkelingsschets, alsmede een geheel bijgewerkte kaart van het Veerse Meer. Een onderdeel van de stand zal bestaan uit een op artistieke wijze gegroepeerde verzameling van een groot aantal recente uitgaven over diverse Zeeuwse onderwerpen in de vorm van nota's, rapporten, bro chure's, folders, enz. Het enige tijd geleden officieel geopende uitleencentrum beeldende kunst in Zeeland krijgt gastvrijheid in de provinciale stand met een keuze uit de verzameling kunst voorwerpen. Een aparte afdeling zal zijn gewijd aan de zorg voor het milieu. Het Instituut voor Gezondheidstechniek/TNO te Delft zal nl. zorgen voor een aantal apparaten, waarmee boven Zeeland de verschillende vormen van luchtverontreiniging worden gemeten. Dat zijn een Luikse bol, een neerslagvanger, een automatische S02-apparaat en een automa tisch fluorapparaat. Deze apparatuur zal worden opgesteld tegen de achtergrond van een kaart van de provincie Zeeland, waarop alle punten van de diverse meetnetten zijn aangegeven. Voor dit laatste onderdeel zorgt de afdeling milieubeheer van pro vinciale waterstaat. Het bureau voorlichting van de provincie, dat de voorbereiding en organisatie van de deelneming aan de tentoonstelling verzorgt, heeft, ter uitreiking aan de bezoekers, dui zenden papieren zakken laten maken, waarin informatiemateriaal kan worden meegenomen. Aan de ene kant prijkt op de zak het wapen van Zeeland, aan de andere kant zijn zakelijke gegevens over de pro- yincie afgedrukt. Voor de lay-out van de stand tekende de heer A. de Werk te Middelburg. Zaterdag 23 juni a.s. zal het in de stavnd van de provincie Zeeland op de ZLM-ten toonstelling Delta 1973 de „dag van de ge deputeerden" zijn. Vanaf tien uur des morgens tot het einde van de middag zul len voortdurend één of meer leden van het college van gedeputeerde staten aanwezig zijn om de bezoekers en bezoeksters te ontvangen en eventuele vragen over allerlei zeeuwse zaken te beantwoorden, een door lopend „spreekuur" zogezegd. Burgerlijke stand KORTGENE 1 mei 1973: Martijn, z.v. A. C. de Schip- Der en G. Verburg. 23 mei 1973: Francois, z.v. F. J. van Dijke en J. J. Wisse. Ondertrouwd: 3 mei 1973: Leendert Adriaan Sies, 24 jaar en Marina Cornelia de Regt, 16 jaar. Getrouwd: 5 mei 1973: Johannes Marinus Leenheers, 53 jaar te 's-Gravenhage en Dina Pik, 53 jaar te Goes. 18 mei 1973: Leendert Adriaan Sies, 24 jaar en Marina Cornelia de Regt, 16 jaar. Overleden: 1 mei 1973: Jacobus Cornelis Louwerse, 85 jaar. 14 mei 1973: Tannelje van Gilst, 63 jaar. 20 mei 1973: Hendrik Jacobus Kievit, 80 jaar. Kruiswoordpuzzel no. 329 Horizontaal: 1. vreemde munt - 7. land in Europa - 13. muziekgezelschap - 14. vrouw in ondertrouw - 15. spinsel - 18. lyrisch ge dicht - 20. edelgas - 22. begrip - 25. brief aanhef - 27. manier van voortbewegen - 29. uitroep 30. schel - 32. titel (afk.) - 33. pers. voornaamwoord - 34. deel v. d. mond 35. zijrivier v. d. Donau - 37. woonboot 39. meisjesnaam - 41. windrichting (afk.) 42. deel v. e. jas - 43. titel (afk.) - 45. om roepvereniging - 47. boom - 48. zangstem 50. pi. op Ameland - 52. naschrift (afk.) 54. voorzetsel - 55. alsmede - 57. klein per soon - 58. zeker - 61. uitroep - 62. Ind. dakbedekking - 63. heldendicht - 65. spoe dig - 66. wolpluisje - 68. heldere - 70. transportmiddel - 72. goedertieren - 73. kunststof. Verticaal: 2. pers. voornaamwoord - 3. bloeiwijze - 4. stel - 5. pl. in Limburg - 6. oude maat - 8. let wel (afk.) - 9. bezinksel 10. bejaarde - 11. meisjesnaam - 12. eerw. heer (Lat. afk.) - 16. org. der Ver. Naties (afk.) - 17. vogel - 19. miskleed - 21. fa milielid - 23. waterkering - 24. vlinderlarve 26. selenium (afk.) - 28. zonnescherm - 29. tandarm zoogdier - 31. richting - 34. werp- strik - 36. gevangenis - 37. vlaktemaat - 38. hoofddeksel - 40. berg op Kreta - 44. ge zellig - 46. rebellie - 48. plant - 49. put emmer - 51. maanstand (afk.) - 53. bevel 54. aanwijzing - 56. uitroep - 59. pl. in Gelderland - 60. waterdoorlatend - 62. zangstuk - 64. lekkernij - 65. boom - 67. staatsbedrijf (afk.) - 68. zangnoot - 69. vo- gelprodukt - 70. munt (afk.) - 71. zang- noot. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 328 Horizontaal: 2. benzine - 8. abeel - 12. ag 14. piano - 15. spant - 16. arm - 18. sar 19. st - 20. ad - 22. rijst - 24. Gijs - 26. eis - 28 In - 29. nn - 30. op - 32. groen 34. mat - 35. salade - 38. dd - 39. Cuba 41. aan - 42. eskader - 44. ia - 46. or - 47. lo - 48. li - 49. grondig - 53. edo - 56. alle - 57. ri - 58. blozen - 61. roe - 62. rondo - 64. fa- 65. os - 67. en - 68. Rijn 69. Ina - 71. kort - 73. ha - 74. ik - 75. Inn - 77. oir - 78. magie - 80. Peter - 82. ao - 83. koper - 84. ratelen. Verticaal: 1. Baarn - 3. ep - 4. nis - 5. zaag 6. inrijgen - 7. no - 8. ap - 9. baas - 10. end - 11. et - 13. grijns - 15. steeds - 17. ms - 21. Ontario - 23. tol - 25. sr - 27. in 28. label - 31. paard - 33. ode - 34. mud 36. ai - 37. da - 39. cao - 40. sigaret - 43. kloof - 45. Arlon - 46. one - 50. ole - 51. ironie - 52. gin - 53. eboniet - 54. dl - 55. ne - 59. zak - 60. noria - 62. rij - 63. di 66. strop - 68. rage - 70. ante - 72. oo 73. hap - 76. Nel - 78. mo - 79. ir - 80. pa - 81. re. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1