NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H Die éne druppel... Plouvier heeft DE schoenen Doktersassistente door Gees Giesbeek No. 3555 Donderdag 24 mei 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON HOOFDSTUK 10 In huize Worms reilt en zeilt alles weer als van ouds, vóór Bas er zijn intrede maakte. Met dit verschil, dat de oudste dochter nu niet meer 's avonds thuiskomt en moeder Worms het derhalve zonder haar maandgeld moet doen. Ergens was dat een vermindering van inkomsten, dus zou ze de eerste tijd wel meer van haar eigen verdiend geld als schoonmaakster voor de huishouding moeten gebruiken. Nummer één is uitgevlogen, dacht ze. Te zijner tijd volgen de beide anderen ook wel en zoals de situatie thans is, zal het niet zo heel lang duren met Bettie, het veel te vroeg volwassen kind-vrouwtje, dat al door jongens wordt begeerd. Want moeder Worms had de bewonderende blik ken der chauffeurs tijdens de bruiloft wel gezien. Bettie ontplooide zicht als een aan trekkelijk, knap meisje. Als daaruit maar geen moeilijkheden zouden voortvloeien. Ge- rie was nu goed bezorgd; Bas mocht dan een wildeman zijn en wat ruw in zijn doen en spreken, ze was ervan overtuigd, dat Gerie een redelijk goed huwelijk had ge daan. Op de een of andere manier begreep ze wel, dat haar dochter de reus in be dwang kon houden, want Gerie had, enkele dagen voor haar huwelijk, in een ver trouwelijke bui tegen haar moeder gezegd. „Als u denkt, dat ik ,Bas toesta, wat men gewoonlijk pas goedvindt, als men getrouwd is, hebt u het mis. Als ik niet wil, dat hij aan me komt, blijft hij van me af. Dat weet hij nu, want hij heeft het heus wel eens geprobeerd, maar Gerie is^niet gek. Als we eenmaal getrouwd zijn,"krijgt hij me, zoals ik geboren ben. Is dat duidelijk. Elet was héél duidelijk en Martje Worms dacht terug aan haar eigen verkeringstijd. Als Toon die avond gewild had, zou ze alles toegestaan hebben en als er dan wat van gekomen was? Wat dan? Wellicht zou haar oudste dochter het haar nu verweten heb ben. Nee, ze mocht achteraf blij zijn, dat Toon die avond op die kamer in de woning van haar mevrouw zo standvastig was gebleven. Laat ik mijn mond maar houden. Dan heeft Gerje ongetwijfeld dat standvastige karakter van haar vader ge- erfd. Misschien maar goed ook. Bettie studeert avond aan avond, maar gedurende de weekeinden kijkt ze haar boeken niet meer in. Zaterdagsmiddags fietst ze weg en iedereen in huis weet, dat Bob dan op haar staat te wachten. Bob Ozinga. Wiens vader een groot autobedrijf heeft. Het is nog te vroeg om aan beider toekomst te denken, maar als het wat wordt, doet Bettie te zijner tijd een goed huwelijk. Vader Worms vindt het efierzijds maar zo-zo, dat zijn dertienjarige dochter al verkering heeft. Anderzijds is hij maar wat trots op zijn knappe jongste met haar mooie figuur. Daarom zoekt hij haar op een weekendavond boven in haar kamer op, na behoorlijk aangeklopt te hebben. Want Toon Worms zal nooit de slaapkamer van zijn dochters betreden als hij het niet be slist noodzakelijk acht. En dan nog klopt hij eerst aan. Bettie kijkt verbaasd, als haar vader op de drempel staat. Want dat gebeurt nooit. „Wel, wel, papa, is er iets?" „Mag ik binnenkomen?" „Maar natuurlijk. Komt u verder en ga zitten. Eigenlijk wel leuk, dat u me eens komt opzoeken. Sigaret?" Ze houdt hem een pakje filters voor. Toon Worms heeft het er niet op, dat zijn jongste al rookt, maar je kunt in deze moderne tijd niet alles verbieden. Zolang het nog bij gewone sigaretten blijft, moet hij maar een oogje dichtknijpen. Automa tisch haalt hij er een sigaret uit en steekt hem op. „Trubbles?", vraagt het meisje. „Trubbles?" „Ja. Moeilijkheden? Of kom je maar eens op visite?" Toon schraapt zijn keel. „Ik wil es met je praten, Bettie. Het gaat namelijk over je vriend." Bettie's gezicht betrekt. „Mankeert er wat aan hem?" „Dat zul jij waarschijnlijk beter weten dan ik," antwoordde haar vader droogjes. „De zaak is: jij bent dertien, hij is meen ik zestien, niet? Juist. Dat je op jouw leeftijd een vriendje hebt is min of meer abnormaal. Feitelijk ben je daar voor nog te jong, maar ehje ziet er ouder en flinker uit. Daar komt het na tuurlijk door. Ik ga het niet verbieden, want dan gaan jullie waarschijnlijk stie- kun met elkaar om en dan zijn we even ver als nu. Maar ik ga wel een lemiet stellen. Vorige week zaterdag was je om één uur thuis. Als jè dacht, dat ik sliep en je niet heb gehoord, vergis je je. Je werd thuisgebracht door enkele jongelieden, want ze maakten nogal wat herrie. Dat ge beurt niet meer. Elf uur thuis en geen mi nuut later. Als het toch later wordt, is het afgelopen. Is dat duidelijk?" Het meisje trok haar wenkbrauwen sa men. „Ze lachen me uit, als ik het zeg: elf uur moet ik thuis zijn." „Dan lachen ze je maar uit. Realiseer je, dat je dertien bent een geen twintig. Bij hoge uitzondering, bijvoorbeeld met een verjaardag, ben ik bereid een paar uurtjes extra toe te staan. En ik wil weten, waar je bent. Mag ik dat vragen, als vader?" Ze begon te glimlachen. „Paps, je bent heerlijk ouderwets, maar dat zijn de meeste ouders. Bob kan rijden als een duvel, maar hij is nog geen achttien en daarom krijgt hij geen auto mee. Idiote maatregel om een jongen van zestien, die behoorlijk kan rij den, geen rijbewijs te geven." „Ben ik niet met je eens," was het be sliste antwoord van haar vader, „maar daarover zullen wij maar niet discusseren, dat is een aangelegenheid tussen Bob en zijn vader. Als jij van mening bent, dat hei- ouderwets is, als ik bepaal, dat je als dertienjarig meisje om elf uur thuis moet zijn, goed, dan ben ik ouderwets." „Ik ben bijna veertien," protesteerde het meisje. „Oké, dertien of veertien maakt voor mij geen verschil. Elf uur thuis en anders is het afglopen." Bettie glimlachte. „Wat doet u dan? Op sluiten in m'n kamer? Of aan een ketting leggen? Of soms een pak slaag. Toon drukte zijn sigaret uit en ging er recht voor zitten. „Luister nu eens naar een oudere man, kind, die wat meer van de wereld weet en gezien heeft dan jij. Een pak slaag geven is onzin. Heb jij ooit een tik van me gehad? In dit opzicht ben ik, modern genoeg. Maar laat je nuchtere ver stand werken. Denk na over wat ik gezegd heb, dan zul je me gelijk geven. Wij gun nen je in het weekend best een pleziertje. Als jij omgaat met nette jongens' en meis jes, hebben je moeder en ik geen bezwaar. We vertrouwen je en nemen aan, dat je je hoofd niet op hol laat brengen. Ik meen, dat ik in dit opzicht duidelijk genoeg ben, nietwaar? De enige limiet, die ik stel is: elf uur thuis. En anders is het afgelopen. En denk er om, dat ik het meen." Daar kon Bettie Worms het mee doen. Maar ze zat nu wel in een scheve situatie, want haar vrienden had ze verteld zestien jaar te zijn en hoe bracht je ze nu aan het verstand, dat ze voor elf uur 's avonds thuis moest zijn? Ze lachten haar onge twijfeld hartelijk uit. F.nkele weken ging het goed. In een intiem ogenblikje had Bettie gezegd tegen haar vriend: „Ik heb je voorgelogen." „Voorgelogen?" Bob had haar verbaasd aangekeken. „In welk opzicht?" „Mijn leeftijd. Ik ben nog geen zestien." Hij begon te grinniken. „O, is het dat? Wist ik al lang." „Hahoe wist je het dan? Weet je, hoe oud ik in werkelijkheid ben?" „Bijna veertien." Hij lachte nog steeds. „Klopt, he?" Met enig ontzag keek ze naar de lachende jongen. „Griezelig ventje ben jij. Hoe ben je er achter gekomen?" Schouderophalend antwoordde hij: „Doet dat er wat toe? Ik weet het, maar dat maakt voor mij toch niks uit. Ik mag je. Ik mag je verdraaid graag, dat weet je. Je hebt een figuurtje om te stelen ik houd niet van magere meisjes en ik kan heel goed met je voor de dag komen. Jij bent toch zeker de knapste van de hele bend'?" Ze voelde zich gevleid. „Realy?" „Yes, my darling." Hij kuste haar snel. „Daarom moet ik van vader 's avonds om elf uur thuis zijn." Hij knikte. „Begrijpelijk. Nou, dan zorgen we ervoor, dat je om elf uur thuis bent, he? Geen probleem. Wat maakt dat éne uurtje later nu uit?" Dus je vindt het echt niet erg?" „Welnee, waarom? We smeren 'm om half elf, of kwart over tien. Ben je tijdig thuis." „En als de anderen er wat van zeggen?" „Elebben wij toch niets mee te maken? Piet laat iedereen vrij om te komen en te gaan, Wanneer hij of zij wil." Op Tweede Kerstdagavond was Bettie om elf uur nog niet thuis. Bas en Gerie waren na het eten gekomen en men zat gevieren te kaarten: Wim was tegen elven naar bed gegaan. Terwijl ze speelden, keek Toon Worms af en toe op de klok en naarmate het later werd, ging hij slechter spelen. Bas bemerkte het en toen hij en Gerie vijftien honderd punten hadden gehaald, legde hij de kaarten neer en zei, op de klok kijkend: „Laten we er maar mee ophouden. Ik moet morgenochtend om acht uur weg met een vracht naar Karlsruhe. Het is zowat twaalf uur." Toon betaalde zijn verlies en ging een shagje rollen. „Waar die verdomde meid nu blijft Bas haalde zijn schouders op. „Maakt dat nu uit. Tenslotte is het vandaag een feestdag." (Wordt vervolgd.) HET RODE KRUIS HELPT ELKE DAG Elke maandagochtend worden ergens in Nederland 74 chronische zieken en inva liden aan boord van het nieuwe Rode Kruishospitaalschip gebracht voor een fan tastische vakantieweek op het water. De ene week zijn het patiënten uit het zuiden van het land, de volgende uit het noorden, oosten of westen. En telkens is het een andere Rode Kruis-afdeling of groep van afdelingen die de vrijwillig(st)ers en de fi- nancieele middelen levert om zo'n boot tocht mogelijk te maken. Hetzelfde geldt voor de twee Rode Kruis- vakantietehuizen in De Steeg en Wezep, die wekelijks 30 of 32 gehandicapten ontvangen. Ook deze patiënten hebben, als zij in hun ziekenkamertje terugkeren, nieuwe kracjiten opgedaan om met hun handicap zo vol waardig mogelijk verder te leven. De vakantieweken zijn lang niet het enige wat het Rode Kruis voor patiënten doet. Denk maar eens aan de bezigheidstera- peuten die in ziekenhuizen helpen en aan dat leger van meer dan achtduizend vrij willigsters dat met enkele tienduizenden thuisliggende zieken welfarewerk doet om hen creatief bezig te laten zijn en op te vrolijken. Elke week. Ja, elke dag is het Rode Kruis in de weer. Ga maar eens op een zaterdagochtend in de Vliegermolen kijken, waar de jonge- renhulpdienst van het Rode Kruis gehan dicapten bijstaat bij hun recreatie: zwem men en schaken, zelfs tafeltennissen en boogschieten. En als de meeste Nederlan ders van hun weekend genieten is het Rode Kruis Korps op tien vitale plaatsen van het wegennet met eigen ambulances pa raat om na verkeersongelukken direct eerste, soms levensreddende hulp te bieden. De radio-medische dienst van het Rode Kruis verzorgde vorig jaar 829 „consulten" ten behoeve van patiënten op schepen en booreilanden. Elk moment van elke dag is een arts bereikbaar om zieken of gewonden via Scheveningen Radio bij te staan. En er zijn twintig artsen langs de kust die be reid zijn zich in noodgevallen naar een schip op zee te begeven. Ook dat is, zij het minder bekend, belangeloos Rode Kruis werk. Het zijn maar enkele van de vele Rode Kruis-taken die hierboven werden opge somd. U kunt er dinsdagavond 29 mei nader mee kennis maken als u naar het Socutera- tv-programma kijkt, waarin juist deze on derwerpen speciaal worden belicht. U kunt ook op andere wijze met het Rode Kruis-werk te maken krijgen, plotse ling kan daarop in uw eigen omgeving een beroep moeten worden gedaan. Het Rode Kruis is dan graag bereid te helpen. Maar dat kan alleen dankzij grote bijdragen van de gehele Nederlandse bevolking. Help daar om de collectebus die u tussen 28 mei en 6 juni wordt voorgehouden, vol maken. En als u daartoe om welke reden dan ook niet in de gelegenheid bent stort dan een bij drage op giro 22000 van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag, onder vermelding „Inzameling 1973" Het Rode Kruis helpt ermee, elke dag. De huisartsenpraktijken hebben de laat ste decennia een sterke groei te zien gege ven. Met de stijging van het aantal patiën ten nam ook de taak van de huisarts in omvangrijkheid toe. Om de belangen van hun patiënten goed te kunnen blijven be hartigen, vertrouwen de huisartsen steeds meer werkzaamheden aan hun assistentes toe. Bleven vroeger de werkzaamheden van de doktersassistentes beperkt tot het aannemen van de telefoon, het regelen van afspraken, het bijhouden van de administratie en der gelijke, tegenwoordig wordt ook in de me dische sfeer assistentie van haar verlangd. De verhouding arts - patiënt wordt ge kenmerkt door een wederzijds vertrouwen en door een uiterste discretie, vastgelegd in het beroepsgeheim van de arts. De dok tersassistente zal deze relatie tussen de arts en de patiënt volkomen moeten eerbiedigen. Daarbij worden van haar verwacht: tact, begrip voor de noden en de behoeften van de mens, bereidheid om te helpen, toewij ding, accuratesse en geduld. Het zijn daar om in de eerste plaats, de persoonlijke, karakterologische eigenschappen die iemand al dan niet geschikt maken voor het beroep van doktersassistente. In de tweede plaats dient de dokters assistente een goede lichamelijke gezond heid te genieten en zal zij, ten slotte, een grondige kennis moeten hebben van wat er omgaat in de medische praktijk. In die praktijk wachten haar een aantal zeer gevarieerde werkzaamheden, die met grote nauwkeurigheid en deskundigheid dienen te worden uitgevoerd. Om enkele voorbeelden te noemen: het te woord staan vanvpatiënten, afhandelen van telefoontjes, afspraken maken, verzorgen van de prak tijkkamers, voorraden bijhouden, instrumen ten schoonhouden en klaarleggen, wegen en meten van patiënten, verband leggen, even tueel toedienen van injecties en assisteren bij heelkundige ingrepen, bijhouden van de steeds omvangrijker wordende medische en financiële administratie, verrichten van labo ratorium-werkzaamheden zoals bijv. bloed en urine-onderzoek. De opleiding voor doktersassistente wordt gegeven in dagcursussen en part-time en schriftelijke cursussen. Het theoretische ge deelte van de opleiding omvat in het alge meen de leervakken: anatomie, fysiologie, ziektenleer, instrumentenleer, sterilisatie, receptuur, sociale geneeskunde en wetgeving, medische terminologie, medische ethiek, boekhouding en administratie. Het praktisch gedeelte van de opleiding is gericht op: instrumentenbehandeling, eerste hulp in de artsen-praktijk en laboratoriumwerk. Er bestaan verschillende instituten waar men de opleiding voor doktersassistente kan volgen. De Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) verzorgen zowel een schriftelijke op leiding zonder examenmogelijkheid, als een gecombineerd schriftelijk/mondelinge oplei ding en een uitsluitend mondelinge dag opleiding, beide met examenmogelijkheid. De mondelinge en de gecombineerde schriftelijke/mondelinge LOI-opleidingen kunnen worden afgesloten met een examen onder toezicht van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Het diploma wordt eerst uit gereikt nadat de geslaagde kandidate de belofte van geheimhouding heeft afgelegd. Om tot deze opleidingen te kunnen wor den toegelaten dient de cursiste over een ruime algemene ontwikkeling te beschikken. Kruiswoordpuzzel no. 326 Horizontaal: 1. pittig van smaak - 7. ge kwetst - 12. meisjesnaam - 13. putemmer 14. vr. munt (afk.) - 16. deel v. d. dag 17. spil - 18. leidsman - 19. bijwoord - 20. deel v. d. dag (afk.) - 21. zangnoot - 22. deel v. d. dag - 24. afbeelding - 26. Noorse goden - 28. projektiel - 29. edelsteen - 31. soort anker - 34. drank - 35. kaartspel 38. dierengeluid - 39. rondhout - 40. werk 42. hevige storm - 43. lengtemaat (afk.) 44. soort premie - 45. gewicht (afk.) - 46. uitroep - 48. pl. in Zeeland - 51. pl. bij Rotterdam - 52. gemene vent. Verticaal: 1. jongensnaam - 2. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 3. zeegod - 4. ter herinne ring (afk.) - 5. goed gekookt - 6. beschon ken - 7. wederhelft - 8. maanstand (afk.) 9. spoedig - 10. goud (Fr.) - 11. patroon 15. herinneringsbriefje (afk.) - 17. behoeftige 23. verdieping - 24. stuk hout - 25. graf monument - 27. vieze Tucht - 30. heerlijk heid v. e. baron - 31. kikkervisje - 32. venster - 33. normaal - 35. gekonfijte schil 36. rijstbrandewijn - 37. pl. in Noord-Afrika 41. vogel - 42. eiland in de Oostzee - 46. vr. munt (afk.) - 47. vogelprodukt - 49. en omgekeerd (afk.) - 50. jongensnaam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 325 Horizontaal: 1. planeet - 6. Woerden - 11. lek - 12. ale - 13. els - 14. nor - 16. ass 18. sir - 19! Edam - 20. sneb - 22 geen 24. oase - 26. eikel - 28. haard - 29. norg 3Q. neger - 32. dans - 33. nok - 34. trap 37. eisen - 39. aula - 42. ledig - 43. links 44. anti - 45. tast - 46. leep - 49. thee - 51. elf - 54. sla - 55. ate - 56. ter - 58. zee 59. alt - 60. elegant - 61. notitie. Verticaal: 1. plengen - 2. lol - 3. aks - 4. eend - 5. term - 6. waas - 7. esse - 8. das 9. eli - 10. nerveus - 15. oasen - 17. snaar 19. enig - 21. bord - 23. eer - 25. Ada - 27. lenig - 28. hekel - 31. ges - 34. trapeze 35. alt - 36. peil - 37. eifel - 38. nicht 39. akte - 40. usa - 41. astarte - 47. esla 48. past - 49. tarn - 50. oost - 52. lel - 53. fee - 56. tat - 57. eli GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1