NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Die éne druppel... Pion vier heeft DE schoenen r i Arbeidsanalist door Cees Giesbeek No. 3554 Donderdag 17 mei 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post ƒ20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnén wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 17 Hij sloeg zijn grote armen om haar tengere schouders. „Ik heb er echt spijt van, prulletje eneik zal wachten, tot we getrouwd zijn. Eerlijkik wil je geen verdriet aan doen Gearmd liepen ze naar de kamer, waar ze hem op een stoel zette en op zijn schoot klom. Met haar armen om zijn hals zat ze tegen hem aan. „Lammeling het is, dat ik zo verschrikkelijk veel van je houd, dat ik je niet meer kan missen, maar andersandersIk kon je gisteravond wel opvreten Een poos later zei hij: „Je hebt de wek ker kapot gegooid: ik zal een nieuwe moe ten kopen." Ze kuste hem en begon te lachen. „Onze eerste ruzie en we zijn nog niet eens ge trouwd! Die kapotte wekker bewaren we. Als we weer mot krijgen, haal jij of ik hem voor de dag. Misschien, dat we dan kalmeren." Maar dit alles was nu voorbij. Ze had den beiden ja gezegd en beiden de huwe lijksakte getekend. Hun huwelijk was een feit: ze waren man en vrouw. Bas vond: zoiets moet gevierd worden, nietwaar? Trouwen deed je doorgaans maar eens in je leven en dan was het toch wel een gebeurtenis van de eerste rang. Vooral als je zo'n schat van een vrouw getroffen had als Gerie was. Waarmee iedereen het natuurlijk eens was en de bruid van puur genoegen bloosde. Moeder Worms had tijdens het feest ge legenheid haar dochter even terzijde onder vier ogen de vraag te stellen: „Ben je nu werkelijk gelukkig?" „Heel erg, mam. Bas is was ruw, maar dat brengt zijn werk mee. Ik zal proberen hem een beetje bij te schaven, maar ik houd erg veel van hem, precies zoals hij is: eerlijk en rondborstig. Dat zijn toch goede eigenschappen, niet?" „Natuurlijk. Bas heeft ontegenzeggelijk zijn goede kanten. MaarBettie en Wim mogen hem niet. Ze zijn hier, vanzelf sprekend. Maar of ze het fijn vinden, valt te bezien. Tenminste, wat Wim betreft. Nu ja, Bas zal na vandaag wel wat minder vaker komen, nu jullie getrouwd zijn. Ik heb eigenlijk altijd in angst gezeten, dat er wat gebeuren zou tussen die twee." „Waarom?" Gerie keek haar moeder aan. „Wat zou er dan moeten gebeuren? Dat Wim zijn zwager aanvloog? Laat me niet lachen! Bas kan hem maken en breken. Nee mam, dat zie je verkeerd. De kwestie is, dat Wim totaal geen gevoel voor hu mor heeft. Dat is één. En dat Bettie het hart te hoog draagt. Ze voelt zich boven ons verheven. Moet je eens ziender tien jaar en ze flirt al met die Bob, die ze meegebracht heeft, als een volwassen vrouw. Dat jullie het toestonden." „Tja, ze zei, dat ze geen zin had er alleen heen te gaan. Of ze een vriend van school mocht meenemen. Wat moet je dan zeg gen? Het mag niet?" „Maar mam, ze is pas dertien!" „Weet ik. Maar kan zij het helpen, dat ze br uit ziet als zestien? Je weet zelf, dat ze eigenlijk al een volwassen vrouwtje is. Laat haar ook maar genieten. Die jongen ziet er in elk geval beschaafd uit." „O, dat kan ik zeker in mijn zak steken, he? Nou, laat Bas dan maar wat minder beschaafd zijn, ik houd van hem en we zullen het best samen met elkaar kunnen vinden. Daarvan ben ik overtuigd. Boven dien verdient hij zijn brood en met heel wat erop, dat kan ik u verzekeren. En niks is 'm teveel. Sinds zijn baas voor ons huis heeft gezorgd, kan meneer Stanpers geen kwaad meer bij hem doen." Op hetzelfde moment slenterde Bas met een half gevuld glas in de hand en een sigaar in de mond naar Wim, die een beetje eenzaam de feestvreugde aanzag. „En, zwagertje. vermaak je je een beetje? Of verveel je je? Heb je heimwee naar je postzegels?" De jongen lachte flauwtjes. „Och, het is wel leuk, daar niet van. De een is nu eenmaal wat uitbundiger dan de ander." „Negentien ben je, he?", vroeg Bas, hem nadenkend aankijkend. „Wanneer moet je in dienst?" „Ik ben afgekeurd. Waarvoor weet ik niet. Maar het spijt me evenmin." „Jammer, jo, in dienst zouden ze wel een kerel van je gemaakt hebben. Waarom heb je geen griet meegenomen? Had je ook kunnen dansen." „Ik heb geen meisje en dansen kan ik niet. Trouwens, ik houd er niet van." Bas fronste zijn wenkbrauwen. „Jij houdt van heel veel normale dingen niet, he? Geen bier, dansen houdt-ie niet van, negen tien jaar en geen meisje, van uitgaan houdt meneer nietGut, wat ben jij eigenlijk een droogstoppel, snuiter. Ben je van plan je hele verdere leven met je neus in die rotpostzegels door te brengen?" Wim keek zijn kersverse zwager rustig aan. „Postzegels houden hun waarde en heel wat zegels stijgen zelfs in prijs. Ik heb Nederlandse series, die me twee gulden gekost hebben en nu wel een tientje waard zijn. Om van zeldzame buitenlandse zegels maar te zwijgen. Mijn verzameling is al aardig wat geld waard, snap je?" „Nee, ik snap het niet," antwoordde Bas hardnekkig. „Voor mij is die hele troep geen stuiver waard." Hij haalde minachtend de schouders op. „Een bedrukt en gestempeld papiertje, eer dat ik daaraan mijn geld spendeerde. Nee, geef mij maar een pick up met stereo en een kleurentelevisie enne een wasmachine voor Gerie en ijskast en een diepvries." Hij boog zich naar zijn zwager en vervolgde op zachte toon: „Ik zal je eens wat vertellen, zwager: over veertien dagen heb ik een andere wagen: een Ford Escort. Heb ik voor een zacht prijsje op de kop getikt. En motorisch helemaal oké. Ik heb er genoeg verstand van, neem dat maar Van mij aan. Het is een verrassing voor Gerie. ik zal haar autorijden laten leren. Als ik dan in het buitenland op sjouw ben, kan ze de hort op, als ze wil. Ennejij kunt mijn eend kopen. Ik garandeer je, dat hij in orde is. Voor vier geeltjes mag jij hem overnemen. Met be lasting tot het eind van 't jaar." Wim schudde zijn hoofd. „Heel aardig, maar ik heb geen rijbewijs en ik heb ook geen zin het te halen. Het wordt steeds drukker op de weg. Ik doe het wel met m'n fiets." Bas dronk zijn glas leeg, zetten het neer en stak zijn uitgegane sigaar aan. „Je moet het zelf weten, snuiter. Liefhebbers genoeg, maar ik dacht er jou een plezier mee te doen." „Dat stel ik op prijs," antwoordde de jongen op neutrale toon. „Maar ik prefereer mijn fiets." Tegen twaalven nam Bob afscheid van het bruidspaar, de broer en de ouders. „Ik heb het erg prettig gevonden en dank u wel voor de uitnodiging. Bettie en ik hebben het bijzonder op prijs gesteld. Ik moet nu naar huis. Nogmaals bedankt." „Your welcome, sir," antwoordde Bas achteloos, want hij was een paar keer in Engeland geweest en had dit zo mooi ge vonden, dat hij het al die tijd had ont houden. Nadat Bettie nog even buiten de hal af scheid van de jongen had genomen, kwam ze met een hoogrode kleur en schittering terug in de hal. Tot haar moeder zei ze: „Hoe vond u hem? Leuk jong, he? Weet u, wie zijn vader is? De Daf-dealer in de stad. Van de firma Ozinga. Bob's ouders willen kennis met me maken. Binnenkort ga ik er een avondje heen." „Maar kind, daar ben je toch nog veel te jong voor?" „O ma, doe alsjeblieft niet zo ouderwets! Bob en ik zijn enkel vrienden, meer niet. U hoeft er echt niets achter te zoeken, hoor, want Bob gedraagt zich altijd keu rig. Maakt u zich om mij geen zorgen: ik kan doen en laten, wat ik met hem wil. So long!" En vrolijk liep ze de hal weer in om even later in de armen van een der chauffeurs weg te dansen tussen de andere paren. Het was over vieren, toen de laatste gas ten waren vertrokken. Maar daarna moest alles nog opgeruimd worden en wat over gebleven was ingepakt, zodat de hal om half zeven weer schoon zou zijn om ge bruikt te worden voor het doel, waarvoor hij gebouwd was. Dus toog men met man en macht aan het werk. Bas had de be schikking over een bestelwagen, waarin hij alles stouwde en deze wegzette in één der garages. „Die haal ik morgen of zo wel op," besliste hij. „Nu vind ik het welletjes. Stap in, mensen, dan breng ik jullie eerst naar huis. Mij dunkt, het was een leuk feest, maar nu verlangen we allemaal naar ons bedje, of niet soms?" Toen ze getweeën in de donkere nacht naar de Hooigracht reden, vroeg Bas aan zijn vrouw: „Naar je zin geweest, schat?" Ze knikte. „Heerlijk, jongen. Daar zullen we altijd fijne herinneringen aan behou den." „Nu gaan we samen naar ons nestje, prul." Ze vleide zich tegen hem aan. „Verlang je naar me?", vroeg ze zacht. „Dat weet je wel, prul. Ik ben blij en ge lukkig, dat ik je heb. Maar ik zal pas vol maakt gelukkig zijn, als ik je straks hele maal in m'n armen heb." „En ik, beer. Nu ben ik helemaal van jou. En jij van mij. Maar goed, dat ik elke keer voet bij stuk gehouden heb, vriend. We zijn als nette mensen getrouwd. Nie mand zal ons later met de vinger kunnen nawijzen." „Ze moesten het verdorie eens proberen!", zei hij en zijn toon klonk wraakzuchtig. Doch toen hij de deur geopend had en zijn vrouw hoog van de grond beurde om haar over de drempel te dragen, kuste ze hem op zijn wang, maar trilde van emotie om het mysterie, dat nu ontsluierd zou worden. (Wordt vervolgd). NS VOERT GEZINSKAART IN Van 28 april af is op de NS-stations een z.g. gezinskaart verkrijgbaar. Deze kaart geeft een belangrijke korting op het reizen in gezinsverband. De korting is afhankelijk van de gezinsgrootte en kan oplopen tot meer dan 60%. Met deze kaart, die een jaar geldig is en 50.— kost, reizen vader, moeder en alle kinderen beneden de twintig, op slechts twee enkele reizen of twee. retours. Een hond wordt bij het gezin gerekend en reist dus gratis mee. De kaart geeft bovendien recht op één dag onbeperkt gratis reizen voor het gehele gezin. Voor gezinnen die vaker kriskras het land door willen, is op vertoon van de gezinskaart, een z.g. zwerfkaart verkrijg baar. Deze kaart kost ƒ40.— en is één dag geldig. Gezien de animo, die er bij het publiek voor de reeds bestaande voordeeltarieven bestaat, acht NS het succes van dit nieuwe tarief bij voorbaat verzekerd. RECREATIE-ONDERZOEK IN ZEELAND EN ZUID-HOLLAND In opdracht van de provincies Zeeland en Zuid-Holland en met subsidie van het Ministerie van C.R.M., zal er na het week end van 12 en 13 mei een onderzoek be ginnen naar de besteding van de vrije tijd in de openlucht door de inwoners van beide provincies. Tijdens de periode van 14 tot en met 23 juni zullen er in totaal 5.000 men sen ondervraagd worden over hun vrijetijds besteding in het weekend, dat voorafging aan de dag, waarop de ondervraging plaats vindt. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen, in samenwerking met de Neder landse Stichting voor Statistiek, die het veldwerk verricht. De provinciale overheden willen door dit onderzoek een beter beeld krijgen van het openluchtrecreatiegedrag van de eigen be volking. De behoeften en houdingen ten aanzien van recreatieve voorzieningen bij de bevolking nemen daarbij een voorname plaats in. Een goed inzicht daarin is voor de provinciale overheden van groot be lang bij de ontwikkeling vah recreatievoor zieningen. In verband hiermee wordt ge hoopt op een goede medewerking van de bevolking aan dit onderzoek. P.V. .DE BLAUWE DOFFER', KORTGENE Uitslag van het concours Compiegne, 12 mei 1. W. C. Filius 2. H. C. Verburg 3. C. Bouterse 4. A. J. Bouterse 5. H. C. Verburg 6. Idem 7. Idem 8. L. de Fouw 9. P. van Belzen 10. G. van Liere 10.16.42 250.412 161 16.24 249.273 158.7 20.22 252.832 156.4 23.10 253.106 154.1 20.45 2 151.8 21.17 3 149.5 21.26 4 147.2 20.16 247.654 144.9 24.45 252.947 142.6 25.13 253.065 140.3 De laatste decennia heeft het bedrijfsleven een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Een modern bedrijf pakt de zaken groots aan. Maar ondanks dat zal wel degelijk ook op de kleintjes moeten worden gelet. Van „efficiency", al is het dan geen tover woord, hangt in de bedrijfshuishouding wonderlijk veel af. Voor elk bedrijf loont het daarom alles zins de moeite kritisch na te gaan of de uitgezette lijnen op de terreinen van werk voorbereiding en werkuitvoering, niet nog wat strakker kunnen worden gesteld. Eén van de bedrijfsassistenten die ertoe bij kun nen dragen de spankracht van het bedrijf te vergroten, is de arbeidsanalist. Deze specialistische functie is in de eerste plaats gericht op het opsporen van de meest efficiënte werkmethoden bij elk onderdeel van het produktieproces. Tussen werkme thode en produktiviteit bestaat een direct verband en het is dan ook duidelijk dat een betere werkmethode een verhoging van de produktiviteit tot gevolg zal hebben. De arbeidsanalist zal grote aandacht schenken aan de weg die wordt afgelegd tussen grondstof en eindprodukt, de routing, waarbij de juiste plaatsing van de machines een belangrijke, kostenbesparende factor kan vormen. Het produktieproces zelf valt uiteen in een aantal verschillende bewerkingen die afzonderlijk kunnen worden bestudeerd. Wanneer daarvoor menselijke arbeidskracht nodig is, is het van belang de vermoeid heidsfactor te bestrijden. Lichamelijke arbeid kan herleid worden tot een betrekkelijk klein aantal elementaire bewegingen. Hoe wel verschillende bewegingen tot eenzelfde resultaat kunnen leiden, zal het duidelijk zijn dat de ene reeks bewegingen vermoei ender is dan de andere, wat op het tempo van nadelige invloed is. Het mes van de arbeidsanalyse snijdt dan ook aan twee kanten: enerzijds kan daar mee een verhoging van de produktiviteit worden bereikt, anderzijds kunnen daarmee de arbeidsinspanningen worden vergemak kelijkt. De resultaten van een arbeidsanalyse leveren dus een positieve bijdrage aan de menselijke verhoudingen binnen het bedrijf. Dit temeer, omdat de arbeidsanalist op meer directe wijze ook aandacht zal schen ken aan de arbeidsomstandigheden in het algemeen: verwarming, verlichting, ventila tie, veiligheid, lawaaibestrijding, werktijden, pauzes, enz. De arbeidsanalist krijgt te maken met vrijwel alle facetten van het bedrijf. Zeker wanneer hij in een bedrijf werkt met een wat ingewikkelder fabricageproces, zal hij ook over de nodige technische kennis moe ten beschikken. Wie een opleiding voor arbeidsanalist wil volgen, zal daarvoor dan ook in de startblokken moeten verschijnen met een ruime algemene ontwikkeling en/of een rui me technische kennis (op m.t.s.-niveau). Een van de instituten die opleiden voor het officieel erkende diploma Arbeidsanalist, zï-'n de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI), die een "ecombineerd schriftelijk/monde linge opleiding verzorgen, inclusief praktijk oefeningen. Kruiswoordpuzzel no. 325 1 2 3 U 5 11 13 H 15 19 22 23 26 27 29 JU Horizontaal: 1. deel v. h. zonnestelsel - 6. pl. in grensgebied van Utrecht en Zuid- Holland - 11. haarkrul - 12. Engels bier 13. meisjesnaam - 14. gevangenis - 16. as sistent (afk.) - 18. Engelse titel - 19. pl. in Noord-Holland - 20. snavel - 22. niet een 24. vruchtbare plaats - 26. boomvrucht 28. verwarmingsplaats - 29. pl, in Drente 30. Afrikaan - 32. cultuuruiting - 33. deel v. d. hals - 34. klimwerktuig - 37. ver langen - 39. gehoorzaal - 42. ongevuld - 43. richting - 44. tegen - 45. gevoel - 46. slim 49. drank - 51. bep. hoofdtelwoord - 54. groente - 55. godin - 56. voorzetsel - 58. groot water - 59. zangstem - 60. sierlijk 61. aantekening. Verticaal: 1. uitgieten, storten - 2. plezier 3. grote bijl - 4. watervogel - 5. uitdruk king - 6. nevel - 7. het zijn - 8. kledingstuk 9. bijbelse naam - 10. zenuwachtig - 15. vruchtbare plaatsen - 17. deel v. e. muziek instrument - 19. uniek - 21. tafelgerei - 23. aanzien - 25. meisjesnaam - 27. soepel - 28. afkeer - 31. verlaagde toon - 34. zweefrek 35. zangstem - 36. niveau - 37. gebergte in Duitsland - 38. familielid - 39. officieel stuk 40. deel v. Amerika - 41. myth, figuur - 47. rivier in Spanje - 48. vorm van passen - 49. losse naad - 50. droogplaats - 52. deel v. h. oor - 53. sprookjesfiguur - 56. geheel de jouwe (Fr. afk.) - 57. bijbelse naam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 324 Horizontaal: 1. plataan - 6. asperge - 11. ok - 12. sandaal - 14. el - 15 boer - 17. baar - 20. armoe - 22. lende - 23. aard 25. netel - 27. rare - 29. arkel - 31. nee 23 helen - 33. la - 34. rats - 36. gram - 38. kt - 39. bl - 40. to - 41. ea - 42. nb - 43. ai 44. berk - 46. kist - 48. av - 50. kever - 52. uur - 54. tarra - 56. orel - 57. kuras - 59. noen - 60. elger - 62. banjo - 64. roep - 66. taak - 67. ei - 69. sigaret - 72. ja - 73. trompet - 74. kronkel. Verticaal: 1. portaal - 2. Ik - 3. asem - 4. aaron - 5. nn - -6. aa - 7. sabel - 8. plan 9. ge - 10. element - 13. do - 15. bark - 16. order - IS. adrem - 19. real - 21. eens - 22. leeg - 24. arabier - 26. te - 28. rekbare - 30. later - 32. haast - 35. tor - 37. rei - 43. akoniet - 44. bello - 45. kuur - 46. krab 47. tanja - 49. vandaal - 51. veer - 53. ur 55. rook - 57. kepie - 58. sater - 61. gesp 63. nato - 65. ka - 68. ir - 70. gt - 71. rk 72. je. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1