NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Die éne druppel... Plouvier heeft DE schoenen door Gees Giesbeek No. 3548 Donderdag 5 april 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 12 Binnen drie weken is de voet vrijwel ge heel genezen en zit Bas opnieuw achter het stuur. F.en paar dagen tevoren is hij naar het woningbureau in de stad geweest. Daar heeft hij op zijn eigen manier verteld, dat hij trouwplannen heeft en daarom een wo ning wil. En liefst op zo kort mogelijke ter mijn. Is dat de heren duidelijk? De heren zijn aanvakelijk helemaal niet geïmponeerd door het optreden van deze grote kerel. Ze hebben in de loop der jaren al voor heel wat hetere vuren gestaan. Dus gaan ze op hun gemak een formulier in vullen: Naam, voornamen? Geboren? Ja, natuurlijk bent u geboren: bent u de lol- lieste thuis? Ik bedoel: wanneer en waar? Bent u economisch verbonden aan de stad? O, weet u niet, wat dat betekent? Of u uw werk in de stad verricht of uw beroep hier uitoefent Bas heeft alle geduld van de wereld en geeft tekst en uitleg. Na een kwartier is hel formulier in drievoud ingevuld. „U hoort wel van ons." „Wanneer?", wil Bas weten. „O, komt u volgend jaar maar eens terug, Er staan er honderden voor u op de wacht lijst. De leeftijd van u en uw aanstaande vrouw samen opgeteld is nog veel te laag." Bas ziet hierdoor geen enkele moeilijk heid. „Als het dat is, schrijft u dan maar, dat ik zes en dertig ben en mijn aanstaande vrouw twee en dertig. Samen acht en zestig. Is dat voldoende?" De ambtenaar lacht wrang. „Meneer maakt grapjes." Bas knikt op ernstige toon. „Juist, mees ter, nou maak ik nog grapjes en wees er blij om. Want ik kan ook uit andere vaatjes tappen, als ik het op m'n heupen krijg. Van het najaar wil ik een huis. Kan me niet schelen, al doet het driehonderd huur in de maand. Ik verdien zat. Maar van het najaar en niet later. Is dat duidelijk? Ik ben niet van plan lang te wachten en al zijn er honderden anderen, die ook een huis wil len, is dat niet mijn schuld en heb ik er dus niets mee te maken. Misschien willen de heren alsnog zo vriendelijk zijn met een en ander rekening te houden? Anders kom ik een andere keer orde op zaken stellen in dit miezerige luizennest, dat jullie woning bureau noemén De hele week is Bas weg met een vracht muziekinstrumenten. De terugreis doet hij kalm aan. Ze zijn tot achter in Karinthië geweest en met een vracht piano's de berg- passen nemen, daar komt heel wat stuur manskunst aan te pas. Maar Bas heeft vol doende ervaring en Gaart eveneens. Ze nemen geen enkel risico en of er nu twee of honderd auto's achter hen rijden, zal beiden een zorg zijn. Als ze in een ravijn duvelen, kijkt ook niemand meer naar hen om. Het is al zaterdagmiddag, als ze in de stad terug zijn. De maand js tevens om en de jongens krijgen hun loon, dat de boek houder voor deze beide late gasten bij de portier heeft gedeponeerd. Want er wordt goed gezorgd voor de internationale chauf feurs. Zelfs de dag overwerk is al reeds in zijn geheel uitbetaald, zodat Bas in een zonnig humeur is, als hij zaterdagsavonds de woning van zijn meisje binnenstapt. Willem is als steeds bezig met zijn post zegels. Ze liggen over de halve tafel ver spreid. Als Bas aan de arm van zijn meisje de kamer betreedt, ergert hem die flauwe kul. Hij buigt zich en blaast een deel der zegels van tafel. Willem springt geërgerd omhoog. „Moet dat nou?" „Man, maak niet zo'n drukte," zegt Bas lachend. „Pak de stofzuiger en in een wip is de vloer weer schoon." Gerie trekt ongeduldig aan de arm van de reus. „Hou op met plagen. Bas. Je weet, dat ik het niet leuk vind." „En ik houd niet van een gezonde knul, die zijn leven verdoet met die vodjes papier, inplaats van naar buiten te gaan en te ge nieten. Neem een week vakantie, sufferd, dan neem ik je maandag mee. We moeten naar Frankrijk, driehonderd kilometer ach ter Parijs. Zijn we de hele week zoet mee en kun je wat zien van de wereld." Willem ligt al lang op zijn knieën op de grond om de kostbare zegels op te rapen. Bettie komt naar hem toe om te helpen. Ze krijgt steeds meer hekel aan haar aan staande zwager en zal, als Gerie en Bas eenmaal getrouwd zijn, vast niet de drem pel bij het echtpaar plat lopen. HOOFDSTUK 7 Op het woningbureau, waarheen Bas op gezette tijden heengaat, afgelost door zijn aanstaande vrouw, vangt men bot. „Begint u nu niet vervelend te worden: de eerste maanden is er geen enkele kans op een huis en als u lastig wordt, laten we u door de politie weghaleii. U bederft het op deze manier voor uzelf." Het wordt touwtrekken tussen het wo ningbureau en Bas Leverstro. Want Bas stelt een ultimatum: vóór 1 november een huis. Er worden momenteel genoeg gebouwd. Een flat is ook goed. Kan me niet schelen waar in dè stad. Maar vóór 1 november. En an ders beleven jullie hier wat. Dan kom ik met al mijn collega's hier een keer de kachel aanmaken en stook ik jullie er één voor één in op. Kunnen jullie alvast een testament gaan maken voor de langstlevende. Als er nog een langstlevende over zal blijven." De heren zijn nog steeds niet bang. „Is dit soms een dreigement?" Bas lacht. Als hij „ja" antwoordt, weet hij, dat hij zich schuldig heeft gemaakt en hangt er een proces-verbaal tegen hem in de lucht. Hij lacht heel beminnelijk. „Het is een heel vriendelijke waarschuwing. Want zo ben ik nu eenmaal. Een ontzettend ge makkelijk mens, als men ook netjes en voor komend voor mij is. Wellevendheid is mijn specialiteit. Van jullie ook? ik hoop het. Eind oktober weet ik het. Als ik dan geen huis heb, bestaat er op 1 november geen woningbureau meer in deze stad. Eén no vemberkomt prachtig mooi uit, he? Kunnen jullie gelijk meedoen met Aller heiligen. Ze zulien wel plaatsjes voor jullie inruimen. Aangenomen natuurlijk, dat het personeel van dit woningbureau heeft be staan uit nette mensen, die zoveel voor anderen over hadden. En als dat niet het geval was. weet je waar je dan terecht komt? In de hel, daar is wening en knersing der tanden Bas heeft nog wat van Gaart's lessen onthouden dus denk er maar eens over na, dan heb ik vast wel op 31 oktober een huis. Auf wiedersehn." (Wordt vervolgd). PROV. AANMOEDIGINGSPRIJS JONG ZEEUWS TALENT De provinciale aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent zal in 1973 weer worden toegekend en wel in de sector beeldendp kunst. Daartoe hebben gedeputeerde staten van Zeeland onlangs besloten. Die toekenning zal geschieden op voor dracht van een commissie ad hoc (jury), die bestaat uit de heren H. Visser, direkteur van de Nederlandse Kunststichting te Am sterdam, voorzitter; H. Redeker, kunstrecen- cent te Amsterdam en L. Tegenbosch .kunst- recencent te Winterlo (bij Eindhoven), leden, en J. J. de Rey, hoofdambtenaar sub bureau culturele zaken van de 3e afdeling der provinciale griffie van Zeeland, ambte lijk secretaris. De voordracht zal worden opgesteld na beoordeling van het werk, dat daartoe binnenkort kan worden ingezonden door jonge, in 1939 of later geboren, in Zeeland wonende beeldende kunstenaars. Ook kuns tenaars, als hiervoren bedoeld, die in Zeeland hebben gewoond, kunnen in aan merking komen, mits zij nog een duide lijke, tot genoegen van gedeputeerde staten aan te tonen, binding met Zeeland hebben. Voorts hebben gedeputeerde staten, bij wijze van experiment, besloten tot samen stelling van een tijdelijke collectie beeldende kunst uit Zeeland. De verzorging daarvan is in handen van de hiervoren genoemde jury Alle in Zeeland woonachtige beeldende kuns tenaars zullen hiervoor werk ter beoor deling kunnen inzenden. Het is de bedoeling de tijdelijke collectie voor het eerst tentoon te stellen in Brugge (in de maand juli) in het kader van het cul tureel uitwisselingsprogramma 1973 onder auspiciën van de provincies West-Vlaan- deren en Zeeland. In de resterende maanden van 1973 wil het provinciaal bestuur de collectie in de provincie en, indien mogelijk, ook elders in het land laten rouleren. De datum voor de jurering zowel voor de aanmoedigingsprijs als voor de opneming in de tijdelijke collectie is woensdag 16 mei en eventueel donderdag 17 mei a.s. De or ganisatie van het geheel is in handen ge legd van het bureau van de Zeeuwse Cul turele Raad, dat daartoe nauw zal samen werken met het sub-bureau culturele zaken van de provinciale griffie. Begin april ontvangen de beeldende kunstenaars, voorzover hun adres bij de Zeeuwse Culturele Raad bekend is, per soonlijk een schrijven met nadere informatie over tijd en plaats van inzending van werk, over de jurering en de voorwaarden, waar onder voor de tijdelijke collectie aange wezen werk daarin kan worden opgenomen, alsmede over de daarvoor toe te kennen bruikleenvergoeding e.d. SIMAVI'S ZEGENRIJKE ARBEID IN TROPENLANDEN Reeds 48 jaar lang doét SIMAVI haar werk, namelijk het geven van direkte me dische hulp in de tropen door het schenken van medicijnen, instrurhenten, verplegings- artikelen, verbandmiddelen en andere goe deren. Haar dagelijks bestuur, dat bestaat uit drie ervaren tropenartsen en een financieel deskundige, bijgestaan door adviezen, ge geven door de directeur van het SIMAVI- kantoor, waarborgt, dat deze medische goederen in deskundige en zorgzame handen komen. Binnen haar financiële mogelijkheden schenkt SIMAVI deze goederen zo gericht mogelijk, zodat het grootst mogelijke re sultaat wordt bereikt. Er heerst op medisch gebied in de tropen een ontstellende nood. Deze wordt door armoede, onkunde, on wetendheid, gebrek aan hygiëne, verkeerde gewoonten en opvattingen, gebrek aan ele mentair voedsel en andere oorzaken in de hand gewerkt. Dokters, verpleegsters,ziekenhuizen, poli klinieken, healt-centres e.a. doen al maar door een dringend beroep op SIMAVI hen bij te staan in hun behoefte aan de meest noodzakelijke medicijnen, instrumenten en andere medische goederen. In de tropen zijn zij gedwongen op veel meer fronten te strij den tegen ziekte en dood dan wij, die een groot aantal artsen, specialisten, zie kenhuizen en poliklinieken ter beschikking hebben, voorzien van de modernste appa ratuur. Juist de arme patiënten in de tropen worden geholpen, mensen, die geen geld hebben om medicijnen of dokter te betalen. Er wordt daarbij niet gelet op ras, kleur of geloof. Tienduizenden worden geholpen, honderden gered. SIMAVI stelt zich op het standpunt, dat een zieke hulpeloze mens in de tropen niet zomaar mag verkommeren. SIMAVI stelt de medische staven ook in staat goede voorlichting te geven om ziek ten en andere het bestaan bedreigende fac toren te voorkomen. Een goed werkend verzendsysteem staat er garant voor, dat de gezonden goederen in veilige handen komen. Dit jaar wordt de SIMAVI-collecten van 9 t.e.m. 14 april gehouden. Ontvangt u de collectant hartelijk en geeft gul, want SIMAVI kan onmogelijk aan alle aanvragen uit de tropen voldoen. Hoe méér u geeft, des te méér kan SIMAVI helpen. U kunt uw bijdrage ook storten op giro 12 84 87 ten name van SIMAVI, Haarlem. Hartelijk dank. ANWB hield afdelingsvergadering in Veere: PLEIDOOI VOOR BEHOUD NAAM OOSTERSCHELDE Veere, 27 maart 1973. Het heffen van toeristenbelasting van op varenden van jachten en met name het op leggen van een forfaittaire heffing aan jachthavens is een zaak waarvan belang hebbenden zich afvragen of zij niet in strijd is met de strekking van de wettelijke be palingen zoals vastgelegd in art. 276 van de gemeentewet. Dat deze kwestie in Zee land sterk leeft kwam duidelijk naar voren op de op 24 maart te Veere gehouden af-- delingsvergadering van de ANWB. Op deze vergadering onder voorzitter schap van de heer P. J. van der Giessen, lid van het Dagelijks Bestuur van de ANWB, werd door de afdelingsconsul, de heer F. G. Sprenger, verslag uitgebracht over 1972, zowel t.a.v. de ANWB in zijn totaliteit als over de specifieke Zeeuwse belangen, waar voor de bond aktief was. Discussiepunt was voorts de naamgeving van wat straks het Zeeuwse Meer zou moeten heten. Het overgrote deel van de aanwezigen meende, dat ook na afsluiting de naam Ooster- schelde behouden moet blijven. In dit verband werd er voorts zeer dringend op aangedrongen dat er zeer tijdig een uitgewerkt recreatieplan komt voor het Oosterscheldebekken. Ook de ver vuiling van het kanaal Gent-Terneuzen werd naar voren gebracht. Tijdens de afdelingsvergadering werd af scheid genomen wegens het bereiken van de leeftijdsgrens van de consuls dr. J. C. Röhner te Zierikzee en J. J. W. Klop te Kortgene. ANWB-consul W. L. Blindenbach te St. Maartensdijk werd een bewijs van er kentelijkheid voor 25 jaar bekleden van de consulfunktie uitgereikt. Verwelkomd wer den in het consulkorps de heren P. Voge laar als waterconsul te Wemeldinge en L. Kooistra als ruiterconsul te St. Maartens dijk. De bijeenkomst werd voorafgegaan door een rondvaart op het Veerse Meer, toege licht door de heer J. W. van de Graaf, di recteur van het recreatieschap „He^ Veerse Meer". JEUGDHENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 31 maart had de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging voor haar jeugdleden (tot 16 jaar) weer een wedstrijd vastgesteld die gehouden werd aan de zee dijk van de Thoornp'older te Wissenkerke. Dat deze wedstrijden bij de jeugd, erg gewild waren, bleek maar al te duidelijk, want er waren ditmaal 4 deelnemers meer dan de vorige wedstrijd. In totaal gaven 25 leden zich op als deelnemer die zich lieten inschrijven. Vol moed werden de lijnen te water ge bracht, doch al spoedig zou blijken dat de vangsten minder zouden zijn dan bij de lste wedstrijd. Dat was voor de jeugd be slist een tegenvaller waar zij niet op ge rekend hadden. Vooral voor die leden die ditmaal bij de pechvogels behoorden, waar onder de lste prijswinnaar van de vorige wedstrijd die toen 2100 punten bijeen kon vissen. Na afloop bleek dat er 29 bovenmaatse en 3 ondermaatse vissen gevangen waren die in totaal 5400 punten opleverden. De prijswinnaars waren als volgt: 1. Harrie de Looff, Wissenkerke 700 pnt. 2. Kees Poortvliet, Geersdijk 640 pnt. 3. Piet Kastelein Mz., Geersdijk 620 pnt. 4. Peter Zwemer, Kamperland 460 pnt. 5. Bram Markusse, Wissenkerke 410 pnt. 6. Rinus Back, Middelburg 400 pnt. 7. Adrie Zwemer, Kamperland 370 pnt. 8. Ko Zwemer, Kamperland 330 pnt. 9. Leen Filius, Colijnsplaat 310 pnt. 10. Kees van Keulen, Wissenkerke 230 pnt. 11. Gerard Clement, Kamperland 210 pnt. In hotel „De Kroon" te Wissenkerke wer den tenslotte de prijzen uitgereikt door voorzitter P. v. d. Vreugde uit Kamper land. Deze deelde mede dat de vangsten iets waren tegengevallen waar niet op ge rekend was, doch kon als troost daar tegen over stellen dat aan allen een consumptie zou worden verstrekt. Verder deelde hij mede dat de laatste jeugdwedstrijd ge houden zal worden op zaterdag 2 juni 1973 op dezelfde plaats vanaf 13.30 tot 16.00 Kruiswoordpuzzel no. 319 Horizontaal: 1. vallende ster - 6. militair 12. ijzerhoudende aarde - 13. windrichting (afk.) 15. Gode zij lof (Lat. afk.) - 16. elektr. geladen deeltje - 17. zuster (afk.) 19. schaaldiertje - 23. per expresse (afk.) 24. plaats in Frankrijk - 25 schadelijk insekt 26. hoofd van een moskee - 28. woede 30. inhoudsmaat (afk.) - 31. lidwoord - 33. wilde haver - 34. deel v. e. trap - 36. voor stelling in de slaap - 38. haast - 40. zijns inziens (afk.) - 41. soort onderwijs (afk.) 42. voorzetsel - 43. vogelprodukt - 45. lof dicht - 48. rechlwandig - 50. kerkgebruik 52. aanw. vnw. - 54. mens - 56. in orde (afk.) - 57. rijgsnoer - 59. deel - 60. door waadbare plaats - 62.' edelsteen - 63. het zelfde (afk.) - 65. niet helder - 68. meisjes naam - 69. godin - 71. stad der oudheid 72. kindergroet - 74. sluis - 75. valse vouw 76. wijsje. Verticaal: 1. inlegwerk - 2. voordat - 3. telegraaf restant (afk.) - 4. oneven - 5. op brengst van het land - 7. nagerecht - 8. plaats in N.-Holland - 9. zangnoot - 10. bovendste deel - 11. van dezelfde soort 14. de oudere (afk.) - 18. ledemaat - 20. kleinst deelbare deeltje - 21. bontsoort - 22. papagaaiennaam - 24. rover - 27. pers. vnw. 29. onder-officier (afk.) - 30. de dato (afk.) 32. reusachtig beeld - 34. laten zien - 35. iemand van adel - 37. deel van het hoofd 39. kern - 44. jaarboek - 46. oogglas - 47. nobele - 48. inhoudsmaat - 49. hevige - 51. pers. vnw. - 53. Eng. voorzetsel - 55. slede 58. plaats in Drente - 59. rookgerei - 61. pressie - 64. insekt - 66. vr. munt - 67. insekt - 68. aanhaling - 70. selenium (afk.) 73. reeds - 74. Sociaal-Democraat (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 318 Horizontaal: 1. al - 3. aarde - 8. kg - 10. ver - 12. mitella - 14. ais - 15. aileron - 16. plomp - 17. les - 19. tno - 21. tin - 23. dra 25. gat - 26. als - 28. gei - 29. Ina - 31. ek - 32. maandag - 34. oker - 35. stoet 37. oor - 38. frame - 39. tint - 40. gemelijk 42. on - 43. EEG - 44. tav - 45. ton - 46. boa - 47. kei - 48. leb - 50. zon - 52. nok 55. kuras - 57. oordeel - 60. dok - 61. voor uit - 63. rug - 65. rk - 66. kudde - 67. ir. Verticaal: 1. av - 2. Lea - 3. air - 4. atol 5. renet - 6. dl - 7. elp - 8. kip - 9. gs - 11. riant - 12. mes - 13. alp - 14. Amerika -18. sigaret - 19. taktiek - 20. sla - 22. neg - 24. anemoon - 25. geste - 26. aat - 27. snoeven 30. arena - 32. met - 33. dom - 34. ork 36. ongeluk - 38. fijn - 40. gal - 41. lol 46. boter - 49. boord - 51. nav - 53„ koud 54. DDT - 55. kok - 56. sok - 58. Rie - 59. lui - 60. dr - 62. ou - 64. gr. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1