NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Die éne druppel... Pion vier heeft DE schoenen D^14WEDSTÜIJD door üees Giosheok ttENQELU/EDSTRIJD No. 3542 Donderdag 22 februari 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,per half jaar. Franco per post 20,per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Vanaf het ogenblik, dat hij op de lagere school kwam en daar onder andere leerde lezen, begon hij zijn pas verworven kennis in de praktijk te toetsen, dus zocht hij alles op, wat leesbaar was en las het. Op zevenjarige leeftijd kon hij op school beter en vlotter lezen dan de kinderen in de hoog ste klas. Voorts schreef hij graag en als hij thuis een blad papier in handen kreeg, rustte hij niet vooraleer hij het volgeschre ven had. Voor deze beide vakken, lezen en schrijven, had hij op zijn rapporten steeds de hoogste cijfers, hoewel zijn andere cijfers ook niet slecht waren. Want Wim Worms, die op school vanwege zijn lange stakerig heid de bijnaam kreeg van „lintworm", kon goed leren en deed zijn best, hoewel het hem allemaal heel gemakkelijk afging. In overleg met het hoofd der school ging hij, na een half jaar in de vierde klas te hebben gezeten, over naar de vijfde, hetgeen wel enige moeite kostte om het versnelde tempo bij te houden. Maar hij redde het en zodoende kwam hij een jaar eerder dan de meeste andere kinderen op de Ulo. Ook hier ontdekte men zijn begaafdheid, waardoor hij een jaar later kon overgaan naar de HBS. Op zestienjarige leeftijd behaalde hij zijn einddiploma en omdat hij intussen ook nog typen had geleerd en na zijn school jaren onmiddellijk begon met boekhouden, kostte het hem weinig moeite na de vakan tie een passende baan te vinden. Op een groot expeditiebedrijf kwam hij op de af deling facturering. Werk, dat hem wel lag en terstond een behoorlijk salaris opbracht. Behalve dat hij graag schreef en ook niet onverdienstelijk tekendeop de HBS had hii in de redaktie van de schoolkrant ge zeten en menige bijdrage van zijn hand was er in gepubliceerdhad hij feitelijk maar één hobby: postzegels. Sinds zijn schooljaren spaarde hij ze, want al die kleine stukjes gekleurd papier fascineerde hem. Aanvankelijk plakte hij ze in oude schriften. Op één zijner verjaardagen had hij van zijn oudste zuster, die toen net wat verdiende, in een gulle bui een groot pak postzegels gekregen. Van zijn zakgeld kocht hij zijn eerste insteekboek, en de dubbele zegels ruilde hij op school met zijn vriend jes. Af en toe kreeg hij er van familie of kennissen wat exemplaren bij, zodat lang zaam aan zijn verzameling begon te groeien. Op het kantoor, waar hij begon te werken, was veel inkomende post. Binnen een maand had hij het op een akkoordje gegooid met de concierge en mocht hij vóór het oud papier werd weggehaald de postzegels van de enveloppen halen. In het weekeind week te hij de aldus verkregen buit zorgvuldig af, waarna hij zijn verzameling kon aan vullen met de nieuwste zegels uit vele lan den, want het expeditiebedrijf had relaties over de gehele wereld. Eens in de maand ging hij naar een ruilbeurs, waar hij de verkregen doubletten verwisselde voor an dere zegels, welke hij zelf nog niet bezat. Verder had Wim Worms geen verlangens. Hij bleef de rustige, haast nooit uit zijn evenwicht te brengen jongen, die zijn moe der in de keuken soms hielp afdrogen en daar vertrouwelijke gesprekken met haar voerde, die zijn zusje af en toe een extraatje in de handen drukte of een doos chocolade voor zijn moeder meebracht. Dansen in teresseerde hem niet; hij zag geen enkel nut in dat „gehobbel", zoals hij het noemde. Voor meisjes had hij helemaal geen oog; zijn oudste zuster vond hij maar een mal, opgedirkt schepsel, die niet van lezen hield en zijn postzegels verzamelen als „iets achterlijks" beschouwde. Gerie vond hem op haar beurt een sufferd, die altijd met zijn neus in de boeken zat en nooit eens buiten ravotte met andere jongens van zijn leeftijd. Dit alles kon hem nauwelijks deren. Hij leefde in zijn eigen wereldje, prettig vege terend in de veilige beslotenheid van het ouderlijk huis, deed op zijn kantoor het opgedragen werk op een dusdanige manier, dat iedereen over hem tevreden was, zodat niemand last had van Wim Worms. De enige, waarmee hij bizonder goed over weg kon, was zijn jongste zus. Bettie be schikte, evenals haar broer, over een goed' wist het kleine ding, wat ze wilde. Was Gerie een slank, tamelijk knap meisje en Wim een lange, uit de kracht gegroeide bleke jongen, Bettie daarentegen was een gemoedelijk klein dikkertje met bolle, blo zende wangen, het lievelingetje van alle on derwijzers op de lagere school, temeer ook omdat ze een dankbare leerling was, aan wie het gegeven onderwijs bizonder goed was besteed. Op twaalfjarige leeftijd ging ze over naar de HBS, en als ze ergens mee zat, was haar broer altijd bereid het meisje met haar huiswerk te helpen. Ook Bettie vond postzegels verzamelen leuk werk. Vaak keek ze belangstellend toe en luisterde zwij gend, als hij college gaf over bepaalde zegels en bepaalde landen. Want ze was niet enkel leergierig, maar ook nieuwsgierig en wilde alles weten, wat belangrijk genoeg was om te onthouden. Daarom was ze haar leeftijd ver vooruit en leerde gemakkelijk, want bij haar bestond de wil om te zijner tijd in het leven iets te bereiken. De meisjes hadden boven een eigen kamer, maar omdat Gerie er doorgaans enkel kwam om zich te verkleden en te slapen, gebeurde het vaak, dat Wim een uurtje bij Bettie zat, als ze bezig was met haar huiswerk. Wim had haar een keer gevraagd, wat ze wilde worden. „Misschien lerares, dat weet ik nog niet", was haar ernstige ant woord geweest. „Onze leraar Engels zegt, dat ik feeling heb voor talen. Misschien ga ik dat wel uitbuiten en dan kan ik altijd wel ergens terecht als receptioniste of privé- sekretaresse. Of misschien wel stewardess bij een of andere luchtvaartmaatschappij. Als ik afgestudeerd ben, zijn er mogelijk heden genoeg. Daar maak ik me nu nog niet druk over. Dat zien we dan wel, als het zo ver is. En jij? Blijf jij je hele leven op kantoor?" Hij had geknipoogd. „Niet verder vertel len, want als ik het beneden zeg, lachen ze me uit. Ik wil eerst m'n diploma boekhou den halen. Ik spaar. Misschien over enkele jaren, he? Dan wil ik een reclamebureau beginnen. Ontwerpen maken, advertenties opstellen. Ik kan tamelijk goed tekenen en een tekst opstellen zal me ook geen moeite kosten. Maar, net als met jou, dat heeft nog de tijd." Ze had hem enige tijd nadenkend aange keken. „Waarom ben je dan naar een ex peditiekantoor gegaan? En niet naar een reclamebureau? Mij dunkt, dan kun je je toch alvast in dat vak ontwikkelen?" „Nee. Dan ga ik ongemerkt de richting uit, die het bureau wil. Dan drukken ze me onbewust in een bepaald vakje en dat wil Als één van de wedstrijden welke ge speeld worden in het kader van het 50-jarig jubileum Goese damclub, wordt op vrijdag 23 februari a.s. gespeeld een wedstrijd tus sen 20 Noord-Bevelanders, ook oud Noord- Bevelanders, en 20 leden van de Goese damclub, in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene 's avonds om 8 uur. Üat deze wedstrijd is georganiseerd, is om tot uitdrukking te brengen en ter waar dering van het feit, dat reeds tal van jaren mensen uit Noord-Beveland lid van de Goese damclub zijn of zijn geweest. Thans zijn dat nog de heren C. W. van Damme, C. J. Hollestelle en O. Scherp, welke in deze wedstrijd strijden aan Noord-Beve landse zijde. Door deze drie, waarvan Van Damme en Scherp zitting hebben in de jubilieumcom- missie, resp. als voorzitter en lid, en Holle- stelle lid is van het bestuur der Goese dam club, zijn de Noord-Bevelandse spelers bij elkaar gezocht en het zijn allemaal mensen welke op het dambord thuis zijn. Vooral bij de oud Noord-Bevelanders zijn ik niet. Ik wil eigen initiatieven ontplooien en dan mag ik me van te voren niet laten beïnvloeden. In grote lijnen weet ik al, wat ik te zijner tijd ga doen. Maar ik werk het geleidelijk aan verder uit. De details moet ik nog uitstippelen. Ik doe dit alles kalm aan. Waarom zal ik me haasten? Ik verdien momenteel goed en verder gaat het niemand wat aan, wat mijn plannen zijn. Jij houdt je mond, he?" „Allicht, Dat weet je. Nou, jij slaagt wel. En ik eveneens, broer. We komen beiden verder in het leven dan onze zuster, die enkel maar denkt aan pret maken. Daar is later nog alle tijd voor, als ik denk dat het nodig is." Zo ging het leven van de kinderen Worms rustig voort in een soort gezapigheid, waar bij iedereen in huis wel voer. Geen wanklank werd gehoord; ruzie maken was iets, wat in de familie Worms zelden voor kwam. Verschil van mening werd in de regel op een rustige, waardige wijze uitgepraat, ter wijl ieder verder op zijn eigen wijze en manier zijns weegs ging. Gerie danste het weekeind door, had een jongen of had er geen, deed in de week haar werk, ging stee vast donderdags naar de nieuwste film in een der stedelijke bioscopen en zat voor de rest 's avonds thuis naar de televisie te kijken. Vader Worms had zondags zijn voetbal wedstrijd, waarover hij de rest van de week met zijn collega's op de fabriek nakaartte, ging in het seizoen zaterdagsmorgens vroeg vissen en 's middags biljarten. Gedurende de rest van de week vermaakte hij zich met zijn krantje en de t.v. Moeder Worms verzorgde het huishouden, bewerkstelligde, dat alles er proper en netjes uitzag, deed van maandag tot en met don derdag gedurende telkens drie uren haar werk in het grote verzekeringskantoor en groef eens in de maand het spaarbankboekje op vanonder de losse vloerplank, waarmee ze dan naar het postkantoor ging om een nieuw bedrag bij te laten storten, keek met voldoening naar het regelmatig groeiend bedrag, dat voor later bestemd was, als de kinderen het huis uit waren: de steeds groter wordende appel voor de dorst, waarvan Toon niets wist, en bergde het dan weer voor een maand op onder de vloer, recht onder de huiskamertafel. Het geld en de toekom stige bestemming ervoor was haar enige ideaal, maar ze koesterde het en was te vreden. Wim Worms had zijn eigen toekomst droom, maar deed voorlopig zijn dagelijkse werk nauwgezet en zonder fouten, in zijn vrije tijd zich wijdend aan zijn liefhebberij: de postzegels. Terwijl zijn jongste zus leerde en blokte, omdat zij later meer wilde be reiken in het leven dan haar vader, want de kleine Bettie had hoge aspiraties; haar on verzettelijke wil zou haar zeker doen slagen. En in deze situatie trof Bas Leverstro het gezin Worms aan, toen hij voor het eerst zijn brede voeten in de huiskamer neer zette. En hij zou de aanleiding zijn, waar door de rust in dit huis geheel en al op een wrede wijze werd verstoord. (Wordt vervolgd). De Wild, Zierikzee; De Looff, Lammeren- burg; Flipse, Biggekerke en Van der Moere, Kapelle. Behalve van bovengenoemde plaat sen zijn zij afkomstig van Goes, Colijns- plaat. Kamperland, Kats en Kortgene, allen geboren op Noord-Beveland. Ook de leden van de Goese damclub zijn afkomstig uit diverse plaatsen, nl. Goes, Kloetinge, Yerseke, Oudelande, Ovezande, Antwerpen, Oost-Souburg en Kortgene. Het gaat er bij dit damgebeuren niet zozeer om met hoeveel Goes kan winnen, doch meer om het spelen van een interes sante dampartij voor ieder persoonlijk en om propaganda te maken voor de damsport in het algemeen. De belangrijkste partij zal ongetwijfeld zijn aan het eerste bord tussen Engelvaart, één van de sterkste Zeeuwse spelers, en Hugo Verpoest, oud-kampioen van België, thans lid van Goes. De eerste zet aan dit bord zal worden gedaan door de heer P. J. Bom, o.m. wethouder van sportzaken te Kortgene. Wedstrijdleider is de heer A. G. van Zeyst De Noord-Bevelandse hengelsportvereni ging had voor haar leden op zaterdag 17 februari 1973 de eerste competitiewedstrijd vastgesteld, welke gehouden werd in de Oosterschelde nabij Colijnsplaat. Ondanks het feit dat de hengelsportvere niging er dit jaar vroeg bij was met de wedstrijd te houden, bleek dit niet van invloed te zijn op de opkomst, want niet minder dan 68 deelnemers werden er voor deze wedstrijd ingeschreven. Wat de vang sten betreft, deze vielen beslist niet tegen, wanneer men bedenkt, dat er vooral de laatste weken niet zo erg veel vis gevangen werd. Na afloop bleek dat er 133 bovenmaatse en 56 ondermaatse vissen gevangen waren. Deze leverden in totaal 23.455 punten op. Het was wel opvallend dat er veel deel nemers bij waren die maar één of twee vissen gevangen hadden. De eerste prijs winnaar was in dit opzicht wat gelukkiger, want hij wist 9 bovenmaatse en 1 onder maatse vissen te verschalken. Deze leverden hem 1630 punten op. Er waren slechts 2 pechvogels bij die niets gevangen hadden. Er werden 14 prijzen uitgereikt. De ge lukkige winnaars waren: Kruiswoordpuzzel no. 313 Horizontaal: 1. duur van eb en vloed - 2. maand - 5. verlaagde toon - 8. als volgt (afk.) - 10. deel van een franse ontkenning 11. toiletartikel - 14. klaar - 16. klap - 18. kleur - 19. deel van de kachel - 21. delfstof 23. waterplantje - 24. geneesheer - 25. om roepvereniging (afk.) - 26. vis - 27. gelofte 28. uitroep - 30. soort onderwijs (afk.) 32. meisjesnaam - 34. plaats in Gelderland 36. vervelend - 40. geestdrift - 42. dek - 43. pastei (fr.) - 45. slot (duits) - 48. van het Heilige Roomse Rijk (afk.) - 50. jong dier 52. verheugd - 53. deel van Amerika - 55. ontkenning - 56. rivier (spaans) - 57. huid 59. losse naad - 61. aanzien - 63. paradijs 65. land in Z.-Amerika - 66. strijdperk - 68. jongensnaam - 70. slede - 71. beroep - 74. gewicht (afk.) - 75. gewicht (afk.) - 76. hoefdier - 77. speelgoed - 78. voorzetsel. Horizontaal: 1. verslag - 7. integer - 13. ene - 14. klamboe - 16. ala - 17. Etna 19. email - 20. klip - 21. tam - 23. Els 24. ulo - 25. toe - 27. eb - 28. ui - 29. pro 31. ik - 32. id - 33. enk - 35. ts - 37. ar 38. vrede - 39. roest - 41. bij - 42. Ria 43. hl - 45. grijns - 47. agave - 50. on 52. dd - 53. tin - 55. as - 56. li - 57. lus 59. ea - 60. jr - 61. alg - 62. ten - 64. tok 66. dor - 68. noen - 70. boord - 72. rose 74. ere - 75. terreur - 77. men - 78. leguaan 1. A. van Hooydonk, Halsteren 1630 2. C. A. Luijks, Halsteren 1075 3. Adr. Zwemer, Kamperland 970 4. Ph. Leendertse, Kamperland 895 5. R. Leenpoel, Kamperland 890 6. C. Goris, Ossendrecht 770 7. J. P. Kastelein, Geersdijk 745 8. J. B. A. Biondina, Kamperland 735 9. A. de Moor, Colijnsplaat 730 10. P. Coppoolse, Kloetinge 710 11. R. Back, Middelburg 700 12. J. J. de Haze, Kamperland 685 13. J. Minnaard, Wissenkerke 680 14. W. J. Mennes, Bergen op Zoom 675 In café „Juliana" te Colijnsplaat vond na afloop de prijsuitreiking plaats door de voorzitter P. v. d. Vreugde. Deze bedankte de deelnemers voor hun opkomst en her innerde er aan, dat het wel een frisse mid dag was geweest, maar dat ondanks dat de vissen het gelukkig niét hadden laten afweten. Hij vond de vangsten redelijk goed en dacht dat de start goed was geweest. Hij hoopte dat op 17 maart 1973 bij de volgende wedstrijd de opkomst weer zo goed zou zijn. Deze wedstrijd wordt ge houden op dezelfde plaats te Colijnsplaat. Verticaal: 1. kweker - 2. familielid - 3. loot 4. volmaakte - 5. rivier in Azië - 6. Euro peaan - 7. heilige (afk.) - 9. gemene - 10. vervoerbedrijf (afk.) - 11. te gelegener tijd (afk.) - 12. geneesmiddel - 13. bloeiwijze 15. zangnoot - 17. geur - 20. meubelstuk 22. sluis - 24. groet - 25. broeiplaats - 29. elektrisch geladen deeltje - 31. rivier in Italië - 33. bediende - 35. ijskegel - 37. vogel - 38. gedicht - 39. deel van de mond 41. engels voegwoord - 43. beetje (fr.) - 44. voorm. Russisch heerser - 46. noest - 47. drank - 49. zijrivier van de Donau - 50. plaats in Overijssel - 51. vorm van grenzen 52. uitroep - 54. krachtig - 58. unieke - 60. grof - 62. hond - 64. bij - 65. familielid 66. krantenjongen - 67. transportonder neming (afk.) - 69. bijwoord - 72. keurmerk 73. stof maat. Verticaal: 1. veertig - 2. ent - 3. rente 4. Ik - 5. ale - 6. game - 7. ibis - 8. nol 9. te - 10. galop - 11. Eli - 12. rapport 15. malen - 18. Aa - 20. kl - 22. medelijden 24. uiteraard - 26. ok - 30. ra - 32. ir 33. eerst - 34. kraan - 36. ss - 38. vijg 40. the - 44. kolonel - 46. rd - 48. vs 49. pigment - 51. nu - 54. ivoor - 56. 11 58. steeg - 61. aroma - è3. en - 64. torn 65. krek - 67. or - 69. ore - 70. Bea - 71. duo - 73. sea - 75. ta - 76. rr. stel hersens en reeds op jeugdige leeftijd sterke spelers, zoals Engelvaart, Meliskerke; te Goes. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel no. 312

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1