NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Die éne druppel... I'louvier heeft DE schoenen I door Cees Giesbeek No. 3541 Donderdag 15 februari 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Van prinses Christina, die op 18 februari haar 26ste verjaardag zal vieren, horen we niet zo veel meer tegenwoordig. Sinds zij naar Canada is vertrokken voor haar zangstudie is het vrij rustig om haar heen geworden. Het enige dat wij zo af en toe horen is, dat haar moeder, koningin Juliana, haar voor een tijdje gaat opzoeken. Wij zullen maar denken: Geen nieuws is goed nieuws. Wij wensen haar in Canada veel succes en een prettige verjaardag. FEUILLETON Dagen later hoorde ze van andere jon gens, dat Joop enkele dagen in het zieken huis had gelegen, omdat één oog bescha digd was. Als verklaring had hij opgegeven, dat hij in prikkeldraad was gevallen. Sinds dien liet ze niets meer toe, van geen enkele jongen, zodat ze de bijnaam kreeg van de ongenaakbare, waarmee niets te versieren was. Maar dat kon haar weinig schelen. Wat andere meisjes wilden toelaten, was hun zaak. Dan heet ik maar liever de on genaakbare, dacht ze. Ik blijf er tenminste gezond bij en dat is wel zo belangrijk. Misschien zou er voor de rest van haat- leven geen jongen meer kans bij haar ge weest zijn, want Gerie ging langzamerhand van de gedachte uit, dat alle jongens ge rangschikt konden worden onder één noe mer: namelijk tuig. Met een heel dun ver nisje beschaving, dat doorbroken werd, als ze dachten te bereiken, wat ze wilden be reiken. Dan blijf ik maar alleen, was ten slotte haar besluit. Ik heb het goed, ver dien een behoorlijk loon, heb gemakkelijk werk, kan mooie kleren kopen en in het weekeind pret maken, maar geen jongens meer aan mijn lijf. Zonder mijn positieve bijdrage zal de wereld evenwel blijven draaien. Tot ze op die winderige novemberavond Bas Leverstro leerde kennen. Ze was voor de eerste maal naar een nieuwe dancing gegaan; die sinds kort was geopend. Ze had er 't een en ander over gelezen en gehoord. Het moest er ruim zijn en gezellig; er was een bandje en de consumpties waren er be slist niet duur. Daarom was ze nieuwsgie rig geworden, had haar entree betaald en was naar binnen gegaan. Binnen enkele mi nuten danste ze met een jongen die buigend op haar af was gekomen en concludeerde, dat hier inderdaad iets beter publiek was. Ze vond hem vriendelijk en aardig, danste nog een keer met hem, accepteerde een drankje en voor ze het op had, stond plot seling een boom van een vent voor haar, die lachend keek en zijn handen uitstrekte. „Als ik beloof heel voorzichtig te zijn, zodat je niet breekt, wil je dan met me dansen?" Op de een of andere manier had Gerie gevoel voor humor, dus lachte ze en kwam overeind om daarna met hem door de zaal te zweven. Tot haar verbazing was de reus helemaal niet log, maar bijzonder lenig en ondanks zijn gewicht danste hij vlot en be kwaam, zodat deze en de volgende dans voor haar een genot waren. Daarna dronk ze haar glas leeg, danste een keer met een andere jongen, maar de reus kwam haar opnieuw opeisen en ze wilde maar al te graag. Later zat ze met hem te drinken, te roken en te babbelen. Hij zei Bastiaan te heten. „Maar iedereen zegt Bas tegen me, dus basta!" Hij lachte om zijn eigen grap. Die avond liet ze zich sinds lange tijd weer eens thuisbrengen. In de kleine auto van de grote jongeman. Hij was hoofs, kuste bij het uitstappen haar hand en verzekerde, dat het hem een groot genoegen geweest was. De volgende avond zag ze hem weer, danste opnieuw met hem, de rest van de avond in zijn gezelschap blijvend. Hij ver telde over zijn werk, dat hij chauffeur was voor een pianofabriek en dat hij soms dagen weg was om piano's in alle delen van Euro pa weg te brengen en af te leveren. Samen met zijn maat en mede-chauffeur Gaart. Ze vindt Bas bijzonder aardig, maar als hij zegt, dat hij haar de volgende week komt halen voor een toertje in zijn wagen, zegt ze nee. „Als ik zin heb in dansen, zie je me wel. Anders vermaak je je maar met andere meisjes, want er zijn er genoeg." Wat Bas niet weet is, dat Giel, de zoon van de eigenaar der dancing kennelijk een oogje heeft op de kittige Gerie. Hetgeen het meisje, dat een goed opmerkingsvermogen heeft niet is ontgaan. Ze heeft enkele ke ren met Giel gedanst, maar Giel moet ook helpen aan het buffet, dus heeft weinig ge legenheid om nader met het meisje in kon- takt te komen. Des te verbaasder is ze, als op een avond midden in de week bij de uit gang der fabriek Giel met een slee van een wagen op haar staat te wachten. Ze is op haar fiets en haar eerste impuls is te wei geren met hem mee te gaan. Overigens, waar moet ze haar fiets laten? Maar ze ziet de nieuwsgierige en bewonderende blikken der andere meisjes, dus loopt ze op hem toe, geeft hem een hand en vraagt: „Hoe doen we dan met mijn fiets?" Hij wijst naar de bagageruimte achterin. „We laten de klep open; ik bind hem wel vast met een stuk touw. Rijden we niet te hard, he?" Als ze weggereden zijn, terwijl Gerie de blikken harer collega's op zich voelt, vraagt dachte uitgaat, dat ik ben te versieren, kan ze: „Wat wil je van me? Als je van de ge- ik beter meteen weer uitstappen, want dan vergis je je." Hoewel lachend, klinkt er een toon van verontwaardiging in zijn stem, als hij ant woordt; zonder haar aan te kijken: „Waar zie je me voor aan? Sta ik zo ongunstig be kend? Ik kom uit een klein dorp in Over ijssel: Denekamp. Ik zal je het reisgeld ge ven, dan kun je er in het weekend heen. Mag je het hele dorp vragen, wie Giel van Essen is. Tien tegen één wed ik met je, dat iedereen zal zeggen: niets op aan te mer ken." „Laat dat reisgeld maar zitten, ik houd niet van reizen. Aardrijkskunde vond ik op school een rotvak, dus ik weet niet, waar Denekamp ligt. Ik heb liever een persoon lijk bewijs van je deugdzaamheid." Hij boog zich naar haar toe en zei zacht: „Geef me de gelegenheid het te bewijzen, poesje. Ik mag je." Ze keek hem verwonderd aan. „Waar om?" „Omdat je een leuke meid bent. Ik heb een paar keer met je gedanst, weet je wel? Ik ben een en twintig, student, en jij bent het eerste meisje, dat indruk op me heeft gemaakt." „Zeer vereerd," antwoordde ze spottend. „Waar gaan we heen?" „Ergens. Jij mag het zeggen: strand, bos, hei, stad, dorp." „Breng dan eerst mijn fiets naar huis. Kan ik zeggen, dat ik later thuiskom. Oké?" „Doen we, poes. Gang we samen eten. In een nette tent. Afgesproken?" „Zo?" Ze wees op haar eenvoudige werk- jurk. Hij knikte. „Ja, zo. Jij ziet er leuk uit in elke jurk, trui of wat dan ook." Ze voelde zich gevleid. En nu ze hem wat beter kon bekijken, vond ze hem onte genzeggelijk knap. Later zaten ze een eind buiten de stad in een stil restaurant te eten. Ze wees naar buiten. „Je eigen wagen?" Hij grinnikte. „Kun je net denken. Van de pipa. Ik studeer nog. In Utrecht." „Voor wat?" „Rechten. Ik wil advokaat worden. Ik heb nog drie jaar voor de boeg. Dan zit er nog geen wagen aan, poes." „En de kosten van dit dan?" Ze wees op het uitgebreide diner, dat voor hen stond. „In het weekeind help ik in de dancing van m'n vader. Daarvoor krijg ik een ex traatje. Daar profiteer jij nu van, poes." Op de terugweg vroeg hij, of hij ergens mocht stoppen. Ze reden op de autoweg en in de verte zag ze de grote P. Er naar wijzend antwoordde ze: „Kwartiertje dan." Want ze begreep best, wat hij wilde. Toen hij het meisje in zijn armen nam, keek hij haar lachend aan en zei: „Wil je wel geloven, dat ik dikwijls heb gedacht: hoe zou het zijn dit leuke meisje te kus sen?" Ze knipoogde in het halfduister en ant woordde zacht: „Dat zul je dan moeten proberen, he?" Twee maanden ging Gerie vrij regelmatig met de student uit, in welke tijd Bas Le verstro, die op gezette tijden ook in_ de dancing kwam, geen enkele kans bij Haar had. Maar- na die twee maanden begreep Gerie, dat het voor Giel enkel bedoeld was als een flirtotion zonder meer en hij vast niet van plan was haar te eniger tijd te trouwen, omdat een fabrieksmeisje geen partij was voor een toekomstige advokaat. Zodat ze haar relatie met de knappe Giel even abrupt afbrak als het aangekomen was. Om hem jaloers te maken deed ze opeens overdreven lief tegen Bas Leverstro, die het wel zo leuk vond, dat hij eindelijk sukses had bij dit aardige kind. Er wel voor op passend, dat hij niets deed, wat haar niet welgevallig zou zijn. Ruim een half jaar kende ze Bas, toen ze op een dag thuis vertelde: „Ik heb nu zo ongeveer vaste verkering met een aardige jongen. Morgenavond neem ik hem mee naar huis; kunnen jullie kennis met hem maken." HOOFDSTUK 4 Willem Worms was van het drietal kin deren is huis ontegenzeggelijk de rustigste. Reeds als klein kind kon hij uren zoet zitten spelen met blokjes, autootjes en al het andere speelgoed, dat zijn moeder voor hem had gekocht. Toen hij begon te lopen, liep hij nooit weg, want als zijn moeder zei: „Wim, zoet blijven spelen, hoor. Mama moet nog even een boodscHap doen en is zo terug." Dan kon ze ervan opaan, dat hij na een half uur of nog langer precies zo zat te spelen als ze hem had achterge laten. Op latere leeftijd distancieerde hij zich van zijn leeftijdgenoten, die allerlei wilde spelletjes bedachten, waaraan hij niets vond en de straat lokte hem ook maar weinig aan, zodat hij zijn troost zocht in huis of achter de woning in de tuin. Daar was zijn eigen fantasiewereldje en trok hij zich van niemand wat aan. (Wordt vervolgd). WAT IS INFLUENZA PRECIES? De echte griep, zoals gezegd ook wel Spaanse griep, Aziatische griep of Rong Kong griep genoemd, heet in de medische wereld influenza. Influenza is écu van d-. belangrijkste infectieziekten die ons op di. moment belagen. Met 25 °/o van alle ziek tegevallen, slaat influenza alle records die er op dit gebied bestaan. Influenza is een zgn. virusziekte. Een virus is een uiterst klein eiwitklompje, dat zich alleen kan vermenigvuldigen in levend.; cellen. Virussen zijn zo klein, dat ze alleen met een elektronenmicroscoop zichtbaar kunnen worden gemaakt. Ze wordm ge meten in tienmiljoenste delen van m.iü- meters. Vergeleken met virussen zijn bac teriën dus nog ware reuzen in de wereld van het heel kleine. Gezien onder een electronenmicroscooD heeft het influenzavirus de vorm van ce golfballetje, dat zo blijkt uit de statis tieken soms raar kan rollen. VACCINATIE IS EFFECTIEF Grootscheepse onderzoekingen en jaren lange ervaringen hebben bewezen, dat vac cinatie tegen influenza echt helpt. Met een klein prikje van het influenza- vaccin kunnen artsen de „griep" van het komende seizoen een slag voor zijn. 'Over het hoe en waarom van deze vaccinatie voor u persoonlijk, moet u uw licht op steken bij uw huisarts. Hij kan beoordelen, of een anti-influcn- za prikje voor u wenselijk of misschien zelfs noodzakelijk is. Kruiswoordpuzzel no. 312 Horizontaal: 1. rapport - 7. onkreukbaar 13. een zekere -14. muskietennet - 16. op de wijze van - 17. vulkaan - 19. brandverf 20. gevaarlijke plek in zee - 21. mak - 23. meisjesnaam - 24. soort onderwijs (oude afk.) - 25. gesloten - 27. getij - 28. bolgewas 29. voor - 31. pers. vnw. - 32. hetzelfde (afk.) - 33. geheel v. bouwlanden - 35. toets alleen (afk.) - 37. slede - 38. toestand van rust - 39. ijzeroxide - 41. insekt - 42. meis jesnaam - 43. inhoudsmaat (afk.) - 45. ge laatsuitdrukking - 47. tropische vetplant 50. Fr. onbep. vnw. - 52. de dato (afk.) - 53. metaal - 55. spil - 56. Chin, maat - 57. strik 59. en anderen (afk.) - 60. de jongere (afk.) 61. waterplantje - 62. voorzetsel - 64. ge luidsnabootsing - 66. onvruchtbaar - 68. deel v. d. dag - 70. deel v. e. kledingstuk - 72. kleur - 74. aanzien - 75. geogr. geweldple ging - 77. onbep. vnw. - 78. reptiel - 79. dapper. Verticaal: 1. telwoord - 2. loot - 3. interest 4. maanstand (afk.) - 5. Eng. bier - 6. sport- term - 7. uitheemse vogel - 8. zandheuvel 9. voorzetsel - 30. gang v. e. paard - 11. bijb. naam - 12. verslag - 15. fijn maken - 18. water in Brabant - 20. inhoudsmaat (afk.) 22. erbarmen - 24. logisch volgend - 26. in orde - 30 rondhout - 32. titel (afk.) - 33. rangtelwoord - 34. trap - 36. vaartuig (afk.) 38. zuidvrucht - 40. Eng. lidwoord - 44. mil. rang - 46. eerwaarde heer (Lat. afk.) 48. deel v. Amerika (afk.) - 49. kleurstof in de huid - 51. bijwoord - 54. kostbare stcf 56. laatstleden (afk.) - 58. nauwe straat 61. geur - 63. voegwoord - 64. losse naad 65. precies - 67. goud (Fr.) - 69. vreemd? munt - 70. meisjesnaam - 71. tweetal - 73. zee (Eng.) - 75. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 76. onder het nodige voor behoud (Lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 311 Horizontaal: 1. sec - 4. Brussel - 10. wig 13. ozon - 15. ulaan - 16. Eede - 17. Kame- rik - 19. stalles - 21. up - 22. on - 24. eb 25. dm - 27. li - 29 eker - 32. na - 34. opera - 37. snaar - 39. rex - 40. treuren 42. dam - 43. tp - 44. nl - 45. rib - 46. ek 47. ro - 48. iep - 50. adelaar - 51. ode 52. ereis - 54. tweed - 56. 11 - 57. Adorp 60. Is - 61. dg - 62. s.g. - 63. os - 65. tl 67. oorzaak - 70. terreur - 73. prik - 74. motet - 76. aria - 77. aam - 78. uiterst 79. set. Verticaal: 1. sok - 2. Ezau - 3. complex - 5. ruine - 6. ulk - 7. sa - 8. sas - 9. enter 10. weldaad - 11. idem - 12. ges - 14. ne 16. el - 18. ro - 20 Ab - 23. ik - 26. portiek 28. ir - 30. roerend - 31. eerbaar - 32. nn 33. armoede - 35. peper - 36. atlas - 37. snert - 38. aarde - 41. uil - 49. pelgrim 51. oesters - 53. il - 55. wl - 57. agami 58. of - 59. poets - 61. Dora - 62. sa - 64. sr - 66. luie - 67. opa - 68. zk - 69. kot 70. ter - 71. ra - 72. rat - 75. te. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1