NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene 'A. KRALEN RIJGEN No. 3540 Donderdag 8 februari 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Woensdag 31 januari j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Evers. Na een kort welkomstwoord komen de notulen in behandeling, waarop Breure zegt zich tekort gedaan te voelen met betrekking tot zijn gesproken woorden over de kermis. Een, volgens Breure, prin cipiële zinsnede wordt met aller goedvinden ingelast. Ook ten aanzien van het sportter rein zegt Breure méér gezegd te hebben, dan er in de notulen is opgenomen, waar op de voorzitter repliceert: Breure wil blijkbaar elk door hem gesproken woord genotuleerd zien en zegt hem dat dit niet mogelijk is. De notulen op Kortgene zijn al uitgebreid en behoren alleen maar een ver korte weergave te zijn van de in zo een raad uitgesproken mening. Bij de ingekomen stukken zegt van der Maas blij te zijn met de ingekomen brief van de Vereninging van Nederlandse Ge meenten betreffende opruimen van restanten bestrijdingsmiddelen. De voorzitter heeft ditmaal slechts twee mededelingen: 1ste, dat het laatste reste rende bouwperceel in het uitbreidingsplan te Colijnsplaat verkocht is en 2de, dat er met molenaar Bak volledige overeenstemming bereikt is. Wanneer op deze overeenstem ming goedkeuring van G.S. is verkregen, verzoekt Bak zijn bezwaarschrift als niet geschreven te willen beschouwen. Het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare lagere basisscholen wordt vastgesteld, eveneens de vergoeding en voor schotten ingevolge de Kleuteronderwijswet. De Amro-bank heeft bij de opening van haar nieuw kantoorgebouw te Kortgene de gemeente een bedrag geschonken van 1000,—, hetgeen nu door de raad in dank wordt aanvaard. B. en w. beraden zich nog over de bestemming van dit bedrag, maar de voorzitter zegt dat de gedachten uitgaan naar een geluidsinstallatie op de zaal, ten dienste van de huwelijksvoltrekkingen. Een garage aan de Bernhardstraat te Kortgene wordt verhuurd aan de heer L. J. Platschorre, die als nummer één op de wachtlijst stond. Gelijktijdig wordt de ver huur van garages aan b. en w. gedelegeerd. Hierna ondergaat de verordening op de heffing en invordering van een belasting op de honden een lichte wijziging en worden ook een aantal rechtspositieregelingen amb tenaren gewijzigd. Met ingang van 28 januari 1973 wordt de heer P. J. Klerk te Veere benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de open bare basisschool te Kortgene. Zoals u bekend zal zijn, aldus de toelich ting bij het volgend agendapunt, levert het kraken van panden, althans als het bin nendringen van een woning zonder ver- nieligen plaats vindt, geen strafbaar feit op en kan de eigenaar uitsluitend langs ci- vielrechterlijke weg zijn rechten handhaven. Van de zijde van de politie is er bij b. en w. op aangedrongen deze leemte in de strafwetgeving te ondervangen door een strafbaarstelling in de Algemene Politie Verordening, zulks vooruitlopend op even tuele maatregelen van de centrale wet gever. „Hoewel het kraken in deze gemeente tot nu toe niet direct tot ernstige problemen aanleiding heeft gegeven, achten wij het wenselijk (b. en w.) het voorstel van de politie te volgen". Het lid Welleman is het daar helemaal niet mee eens. Zeker niet met de laatste zinsnede. Daaruit zou men kunnen opma ken, aldus Welleman, dat het kraken van panden hier voorkomt, maar nog geen ern stige problemen opleverd. Hij vindt het geheel overbodig, er is totaal geen aanlei ding, zeker niet, omdat de centrale over heid er zelf ook niets aan doet. Er zijn wel woningzoekenden, maar die zijn niet agressief. Hij vindt het een akelig voorstel, en is er tegen. Van der Maas en Breure kunnen niet met Welleman meegaan. Wél wat betreft zijn opmerkingen over het „ernstig probleem". Zij willen niet wachten, tot er inderdaad iets gebeurt en wijzen ook op de grote aantallen tweede woningen, die onbeheerd maandenlang leegstaan. Voordat men tot stemmen overgaat, geef wethouder Bom zijn stern-motivatie weer: Eigenlijk kan hij wel met de gevoelens van Welleman instemmen, maar de achtergron den in ogenschouw genomen: er zijn enorm veel tweede woningen en de politie heeft tot taak de orde regelmatig te handhaven. Deze maatregel moet men meer in het pre ventieve vlak zien. Als er iets gebeurt heeft men een stok achter de deur. Welleman zegt te hopen dat andere stok ken achter de deur dan ook maar eens tevoorschijn gehaald moeten worden. Breure: bijvoorbeeld bij gele strepen Hierna wordt het voorstel van b. en w. met alleen de stem van Welleman tegen, aangenomen. In het volgende agendapunt wordt de taak van de recreatiecommissie opnieuw bezien. De toelichting stelt, dat de ingestelde com missie voor recreatiezaken niet heeft vol daan aan de destijds levende verwachtingen. Als voornaamste reden hiervoor ziet b. en w. de beperkte taakomschrijving van die commissie. Doordat zij zich slechts heeft bezig te houden met recreatiezaken, zijn er een groot aantal onderwerpen, die ove rigens wel de recreatie raken, maar niet tot het werkterrein van de commissie kun nen behoren. Bij het inventariseren van onderwerpen, die vooral voor de recreatie van belang zijn, is het b. en w. opgevallen, dat vrijwel alle zaken hun zwaartepunt hebben in de ruimtelijke ordening. Gezien dus de nauwe relatie tussen recreatie en ruimtelijke ordening, zeker in deze ge meente, achten b. en w. het wenselijk, dat de taak van de thans bestaande commissie recreatiezaken wordt uitgebreid met ruim telijke ordening. Van der Maas zegt deze samenvloeiing toe te juichen. Ook hij had zich van die recreatiecommissie meer voorgesteld, hoe wel hij ook wel weer kan begrijpen dat zo'n nieuwe commissie niet aan alle ver langens tegemoet kan komen. Gelukkig wordt ze meer uitgebouwd en brengt daar door een verzwaring mee. Hij zou graag zien dat er in die commissie uit elke fractie een vertegenwoordiger aanwezig was, waar door men tot meer uitdieping in de ge sprekken komt. De voorzitter noemt het zinvol te onder zoeken of er aanleiding bestaat tot zulk een verdere uitbreiding. De Smit is geen voorstander van zulk een mini-raad en ook Welleman niet. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat zulk een omvangrijke commissie veel logger gaat werken om dat dan bijna de gehele raad daarin aanwezig is. Z.h.s. wordt dus alleen de ruimtelijke ordening aan de taak van de commissie toegevoegd. Hierna wordt aan de watersportvereniging „Noord-Beveland" vergunning verleend tot het gebruik van een gedeelte van de vissers haven te Colijnsplaat. Op een desbetref fende vraag van Van der Maas zeggen de voorzitter en wethouder Bom dat het ge bruik van die haven geen „huur" van die haven impliceert en dus niet onderverhuurd mag worden en er ook geen winst gemaakt mag worden uit li®nlaatsgelden. Tot slot wordt er een bedrag van 20.000,— beschikbaar gesteld voor de verbetering van de straatverlichting in de kom van het dorp Kortgene en het bun galowterrein. In de hierna volgende rondvraag zegt Breure dat de begraafplaats te Kortgene met wateroverlast kampt. Hij kan dat niet begrijpen. De winter is tamelijk droog ge weest en het pompje werkt toch goed de laatste jaren? Wethouder Markusse heeft daar navraag naar gedaan en zegt dat dat in de winter altijd het geval is. Het slootje staat droog, de pomp werkt goed, maar het wordt ver oorzaakt door een laag fijn, vet zand, dat geen water door laat. Geelhoed zegt dat er ongeveer een jaar geleden beloofd is dat er een telefooncel te Colijnsplaat gezet zou worden, maar tot op heden is die er nog steeds niet. De voor zitter zegt hem toe er navraag naar te zul len doen. Geelhoed zegt verder blij te zijn geweest met de jeugdsoos te Colijnsplaat. Je moet de jeugd wat gunnen. Er is echter een schoorsteenbrandje geweest en zaterdag heeft men het spul uitgemest. Ander kan hij het niet noemen. Op het trottoir ligt nu een klamp vuil tot anderhalve meter hoogte. Het is een aanfluiting. Wie moet dat alles opruimen? Wethouder Markusse zegt dat de soos ook bij b. en w. is tegengevallen. Er is geen leiding en ze maken echt een rommel. Geelhoed zegt niet tegen de jeugd te zijn. maar wat je vandaar hoort wat er ge beurt In dit verband vraagt De Smit of de pri vacy van de omwonenden toch gewaarborgd is en of er controle op uitgeoefend wordt. De voorzitter: Is het nu weer zo? Er is een tijdje geleden met de leiders gepraat en zij schrokken, toen sluiting alternatief gesteld werd. Welleman zegt dat er reeds een jaar ge leden besloten werd de toegangsweg tot de camping te verbeteren. Tot heden is daar nog niets van gekomen. Het wegje zit vol bobbels en putten. Wethouder Markusse zegt dat de prijsop gaaf al een poosje binnen is en de voor zitter zegt dat er bovendien gekeken wordt naar een mogelijkheid het wegje te ver breden. Kramer zegt begin januari op de Tech nische Dienst te zijn geweest, waar hem toen beloofd is dat de abri snel geplaatst zou worden. Hij is er nog niet. Wethouder Markusse zegt dat hem beloofd is dat de abri eind januari er zou zijn. Op een opmerking van Klaassen en Van der Maas over kunstmestzakken bij de huisvuilophaaldienst en vakantiebewoners die deze 's nachts neerzetten en soms op plaatsen, dat het lijkt door anderen te zijn gedaan, ontspint zich een verwarde dis cussie. Ook de raadsleden schijnen het moei lijk te vinden hoe men precies met de op haaldienst moet handelen, wat zich uit eindelijk culmineert in een opmerking van Breure: de beste oplossing is mijns inziens dat de stuiver van de zakken genomen wordt en dat het vastrecht opgetrokken wordt. De voorzitter zegt vermanend dat men nog amper vier weken bezig is met dit nieuwe systeem en dat het dus rijkelijk vroeg is het gehanteerde systeem nu al fout te verklaren. Bovendien is het niet mogelijk tussentijds te veranderen. Laten we het nog eens rustig aanzien, desnoods nog eens een circulaire uit laten gaan om de mensen precies te wijzen hoe het moet. Wethouder Bom zegt: in de loop van dit jaar komt weer een begroting aan de orde. Laten wij bijtijds een commissie instellen, die dan volop tijd en gelegenheid heeft deze zaak te bekijken. L. M. van der Weele zegt een oude koe uit de sloot te halen, het oude gemeente huis te Colijnsplaat. Is het nu nog niet ge vaarlijk, vraagt hij zich af. De voorzitter zegt: jammer genoeg niet en bovendien zit er nu nog een erfeniskwestie tussen. Wethouder Bom zegt nog dat er nu iets op gang gebracht is via een achter stallig belastingbedragje. De voorzitter vindt het een irritante toestand. Ergerlijk dat zo iets anno 1973 nog kan voorkomen. Humor, spreekwoorden en citaten met woorden voor U bljeengeregen,, door Harry van Rijn Vasten. „Gaat het hem nog steeds zo slecht?" „O nee. Als die man niet toevallig al twee dagen per week vastte, zou hij waarschijn lijk al van honger zijn omgekomen". Brood. De man kwam 's ochtends onverwachts vroeg thuis om zijn vrouw te verrassen. Hij komt binnen door de keukendeur, gaat op zijn tenen naar haar toe en legt zijn beide handen op haar ogen. Zegt de vrouw gie chelend: „Een half bruin, bakker en vier kadetjes". Keuken. In dezelfde keuken speelde zich later het volgende drama af. Zoon Jan komt thuis met een kapotte broek. Zijn moeder, kwaad, gelast hem een andere broek aan te trek ken. Als ze even later in de keuken komt, ziet ze Jantjes broek liggen en hoort te gelijk gestommel in de kelder. Ze roept bovenaan de trap: „Hé, wat spook jij daar beneden uit in je blote billen". Angstige stem van beneden: „Niets mevrouw. Ik ben de gasmeter". Niet angstig. De moedige officier drong bij zijn gene raal heel moedig aan een vijandelijke stel ling te bestormen, ,,'t Kost maar een paar man", zeurde hij. Zei de generaal: „Akkoord mits u een van hen wilt zijn". Moed. Moed dat is vaak het gevolg van het ontbreken van verstand. Moed opgeven. „Ik vind dat een verschrikkelijk slecht rapport" schreeuwde de verbolgen pa. „Ik verwacht dat het de volgende keer beter „Zo mag ik het zien", zei zoonlief, „je moet maar nooit de moed opgeven". Zoon. Eindelijk heeft de jongeman in de gaten hoe families in elkaar kunnen zitten. Als zijn vader hem voor straf naar bed stuurt, beklaagt hij zich bij oma met de woorden: „Oma, uw zoon is een nare man". Familie. De miljonair bekeek zijn a.s. schoonzoon kritisch en vroeg: „Hoe staat het met je vooruitzichten, jongeman? Heb je wel een zekere toekomst?" Zei het jongmens: „O zeker, meneer. Ofuw dochter moet me verhaaltjes verteld hebben". Verhaal. De gevangene had met eindeloos geduld een mier enkele kunstjes geleerd. Hinkend op één poot en op lucifer klimmen deed het beestje op kommando. Na zijn ontslag ging hij naar een circusdirekteur om zijn num mer te presenteren. Voorzichtig zette hij zijn mier op het bureau van de machtige man. Toen deze binnenkwam ging net de telefoon en al telefonerend ontdekte de man de mier op zijn bureau, schoof hem op de grond en trapte hem dood. Zielig. Even zielig is het verhaal van de man, die een haring na talrijke proeven, had ge leerd om op het droge te leven. Maanden lang had hij geoefend en de haring leerde zelfs heel langzaam op zijn staartpuntje te lopen. Toen hij op een avond met de haring wat wandelde, gleed het dier uit op - een brug, viel tussen de spijlen door in het water en verdronk jammerlijk. Wandelen. Boer Krelis wandelt met een onschuldig gezicht de grens over met een koffer. „Halt", zegt de douanier. „Wat zit er in deze koffer?" „Konijnenvoer". „Laat eens zien". Krelis opent de koffer en ja hoor de koffer zit vol tabak. „Da's geen konijnenvoer", zegt de grens wachter. „O nee", antwoordt Krelis op hautaine toon, „O nee? Nou, als-ie het dan niet lust dan vreet-ie maar niets". Niets. Godfried Bomans heeft eens geschreven: het aardige tussen man en vrouw is, dat ze niets van elkaar begrijpen. Man. De man op zakenreis stuurt uit Hawai zijn vrouw een ansicht met een Hawai- aanse schone in nogal doorzichtig rietrokje. Op de achterkant schreef hij diplomatiek: „Leuke oogwimpers, vind-je niet?" Man en vrouw. Een schrijver heeft eens opgemerkt: een huwelijk mislukt zelden als man en vrouw samen iets hebben waarom ze kunnen blij ven lachen. Daarom laten veel mensen ge lukkig een officiële huwelijksfoto maken in de studio bij de fotograaf. Kruiswoordpuzzel no. 311 Horizontaal: 1. droog van wijnen - 4. Eur. hoofdplaats - 10. keg - 13. verdichte zuur stof - 15. gewapende ruiter - 16. pl. in Zeeland - 17. pl. in Utrecht - 19. schouw burgplaats - 21. Eng. voorzetsel - 22. Fr. onbep. vnw. - 24. getij - 25. lengtemaat (afk.) - 27. Chin, maat - 29. uitbouw - 32. voorzetsel - 34. muziekdrama - 37. deel v. e. muziekinstrument - 39. koning (Lat.) - 40. vervuld van droefheid - 42. waterkering - 43. ter plaatse (afk.) - 44. namelijk (afk.) - 45. gebogen been - 46. maanstand (afk.) - 47. ambtshalve (Lat. afk.) - 48. boom - 50. roofvogel - 51. lyrisch gedicht - 52. eens 54. soort stof - 56. laatstleden (afk.) - 57. plaats in Groningen - 60. de lezer heil (Lat. afk.) - 61. gewicht (afk.) - 62. natuurkunde- term (afk.) - 63. trekdier - 65. ten laatste (afk.) - 67. reden - 70. geogr. geweldpleging 73. steek - 74. meerstemmige compositie 76. zangstuk - 77. oude vochtmaat - 78. in de hoogste mate 79. sportterm. Verticaal: 1. kledingstuk - 2. zoon van Isaak 3. samengesteld geheel - 5. bouwval - 6. bunzing - 7. N.V. (Fr.) - 8. sluis - 9. één jarig dier - 10. goede daad - 11. hetzelfde 12. verlaagde toon - 14. deel v. e. Fr. ont kenning - 16. stofmaat - 18. radio-omroep (afk.) - 20. jongensnaam - 23. pers. vnw. 26. ruimte voor een straatdeur - 28. titel (afk.) - 30. aandoenlijk - 31. zedig - 32. de onbekende (afk.) - 33. behoeftige omstandig heden - 35. specerij - 36. kaartenboek - 37. winterkost - 38. planeet - 41. nachtvogel 49. bedevaartganger - 51. schaaldieren - 53. Fr. pers. vnw. - 55. geogr. aanduiding (afk.) 57. trompetvogel - 58. voegwoord - 59. streek - 61. meisjesnaam - 62. Salvation Army (afk.) - 64. de oudere (afk.) - 66. vadsige - 67. familielid - 68. zonder kinderen (afk.) 69. vakenshok - 70. voorzetsel - 71. rondhout - 72. knaagdier - 75. voorzetsel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 310 Horizontaal: 1. nar - 3. spelonk - 8. vlo 11. el - 13. uk - 14. Po - 16. eo - 17. regent - 21. nestor - 24. als - 25. gok 27. Est - 28. er - 30. griep - 32. oa - 33. 40. kroniek - 41. plataan - 45. minzaam nis - 35. sri - 36. rot - 38. tra - 39. sandaal 49. rak - 50. cao - 51. eer - 52. nto - 53. of - 55. teder - 58. en - 59. aam - 61. nor 62. don - 64. ekster - 67. mimosa - 69. sa 70. ut - 72. pi - 73. li - 74. tno - 75. sie raad - 76. dan. Verticaal: 1. nergens - 2. ale - 4. put - 5. ek - 6. op - 7. non - 9. Leo - 10. oorzaak 12. melk - 15. esse - 18. ga - 19. ns - 20. ooi - 22. Ee - 23. tt - 25. gril - 26. kerk 29. Ria - 30. granaat - 31. portier - 32. ore - 34. snaak - 35. sa - 37. To - 38. tiran 41. protest - 42. laf - 43. ac - 44. noen 45. meer - 46. nr - 47. Ate - 48. mondian 54. rats - 56. dok - 57. Roma - 59. as - 60. me - 62. di - 63. no - 65. kan - 66. rui 67. Mia - 68. sla - 71. te - 72. pa. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1