NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Die éne Plonvier heeft DE schoenen druppel... door Cees Giesbeek No. 3539 Donderdag 1 februari 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 5,— per halt jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm. exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Binnen enkele dagen wist Martje: ik heb een geweldige man getrouwd. Alle opge kropte verlangens werden bij haar ten volle bevredigd. Elk intiem samenzijn was voor haar opnieuw een feest, want Toon Worms ontpopte zich in zijn huwelijk als een wilde, maar verder toegewijde minnaar. In hun wittebroodsweken waanden beiden zich in de zevende hemel. Laat hij. dan maar gewoon fabrieksarbeider zijn, dacht Martje, hij is precies de man, waarvan ik altijd heb ge droomd. En voor de rest mag ik evenmin mopperen. We hebben een leuk huisje, mooie meubeltjes en Toon verdient goed, zodat we vast geen financiële zorgen zullen hebben. Als ik met een tuinder getrouwd zou zijn, had dit betekend, dat ik de helft van het jaar 's morgens vroeg op zou moe ten om mee te gaan naar het land, want het werk, dat je zelf doet, hoeft niet aan loon betaald te worden, dus dat is het eerste verdiend. Nu kon ze rustig 's morgens blij ven liggen, zo lang ze wilde, want Toon maakte 's morgens zelf zijn brood klaar, schonk thee. smeerde een beschuitje en bracht dat boven, zodat ze op bed kon genieten van het eerste kopje thee. Dan wriemelde hij nog even aan haar, wat ze al tijd opnieuw weer prettig von, ze kustten elkaar, waarna Toon vertrok naar zijn werk. Zelf kon ze dan nog heerlijk een poosje blijven doezelen. Dan dacht ze wel eens: misschien ben ik beneden m'n stand ge trouwd, het zij zo. Ik heb het in elk geval heel wat gemakkelijker dan de meeste tuindersvrouwen in mijn dorp. En dat is wel heel belangrijk, zou ik denken. Binnen het jaar werd een dochter ge boren, die de naam Geertruida kreeg, want Toon vond dat een machtig mooie naam. Martje was dolblij met haar baby, dus keurde de naam goed. Temeer ook, omdat de geboorte tevens aanleiding was tot her stel van de familieband met vader en moe der Straatman. Schele Siem kwam met zijn vrouw op kraamvisite en liet een briefje van honderd gulden achter, dat Martje zorg vuldig wegborg. Per slot van rekening hoef je niet alles aan je man te vertellen. Twee jaar later lag ze opnieuw in het kraambed en kwam er een welgeschapen zoon ter wereld, die Willem gedoopt werd. Leek Geertruida, die al spoedig Gerie werd genoemd, in menig opzicht op haar flinke moeder, Willem was van het begin af spre kend zijn vader. Later, bij het opgroeien, bleek hij ook in grote trekken het rustige karakter van hem geërfd te hebben. Een dochter en een zoon. Een rijkeluis- wens, zei vader Straatman, die plichtsge trouw met moeder de vrouw andermaal op kraamvisite kwam en ook ditmaal een be kend bruin briefje op het kussen achterliet. Daarmee was Toon Worms het eens. Tot zijn vrouw zei hij: „Zo is het genoeg, Mar- regie. Twee schatten van kinderen hebben we, dus onze maatschappelijke plicht heb ben we vervuld. We kunnen straks weer lol hebben, nietwaar?" Daarop gaf ze geen antwoord. In de drie jaren, dat ze nu met Toon Worms ge trouwd was, had ze geleidelijk aan ontdekt, dat hij soms wat ruw in zijn mond was en wel eens een bedekt pikant grapje te berde bracht. Hoewel vast geen begijntje, hield ze toch niet van verkapte schunnigheden, zo als ze het noemde. Meestal gaf ze er geen antwoord op, maar trok haar wenkbrauwen hoog op. Dan wist Toon wel, hoe laat het voor hem was. Dit was een stilzwijgende waarschuwing om niet verder te gaan. Welke waarschuwing hij dan ook prompt ter harte nam. Want hij was nog altijd dol op zijn „fijne wijfje", zoals hij haar in intieme momenten noemde. Bij welke ge legenheden ze veel door de vingers zag, ook als hij dan woorden gebruikte, die haar niet aanstond. Want een vrouwtjeshond mocht je een wijfje noemen, maar niet je eigen vrouw. Dat vond ze banaal. Acht jaren waren Toon en Martje ge trouwd, toen ze tot haar grote schrik be merkte, dat ze opnieuw in verwachting was. Ze wilde het gewoon niet geloven, dus ging ze naar haar dokter, die haar onderzocht en daarna feliciteerde. Maar terwijl ze naar huis terugkeerde, vond ze het helemaal geen felicitatie waard, integendeel. Gerie was bij na zeven en Wim net vijf geworden. En nu over enkele maanden weer een baby? Voor het eerst in haar leven ging ze die avond, nadat de kinderen naar bed waren, tegen haar man te keer. Op een manier, die ze na die bewuste scène ten huize van haar werkgeefster in de Thorbeckelaan niet meer had gedemonstreerd. Ze was wit van woede en schold hem uit voor alles, wat mooi en lelijk was. Het werd zo erg, dat Toon in allerijl de dokter liet komen, die haar een kalmerend spuitje gaf. De vol gende morgen adviseerde hij zijn vrouw een poosje naar huis te gaan, naar haar ouders. „Ik red mezelf wel en Gerie kan tijdelijk in jouw dorp op school. Doe het maar, dan kom je wat tot jezelf." Ze bleef een maand in het dorp, werd door haar ouders tot en met verwend en de kinderen vermaakten zich in de grote tuin, waar ze van alles ontdenkten, wat ze niet kenden. Of sjouwden achter hun grootvader aan door de kassen, alwaar hij op een voudige wijze college gaf over de teelt van de gewassen, die er groeiden. Zodat de kin deren ogen te kort hadden om alles te aanschouwen. Toen ze na die maand rust thuiskwam, was ze de oude Martje weer en raakte er mee verzoend, dat ze te zijner tijd nog een derde kind ter wereld zou brengen. Dit maal werd het weer een dochter, die Bettie genoemd werd. De beide oudste kinderen waren dol gelukkig met hun nieuwe zusje en waren dikwijls niet bij de wieg weg te krijgen. Desondanks zorgde moeder Martje ervoor, dat Bettie geen verwend „jongste kind" werd. Integendeel. Bij het opgroeien hield ze van stonde af aan de teugels strak. Toon Worms voelde zich een gelukkig mens. Hij had drie gezonde kinderen, een vrouw, die haar man nog immer kon be hagen, een leuk huisje met degelijke meu belen, geen financiële zorgen en kon zich in zijn vrije tijd wijden aan zijn hobby's: vissen en biljarten. En 's zondags naar een voetbalwedstrijd, want Toon stond 's mor gens met voetballen op en ging er 's avonds mee naar bed. Zijn enige zorg was bij het verstrijken der jaren, dat zijn loonstijgingen geen gelijke tred hielden met de steeds hoger wordende prijzen der eerst levensbe hoeften. Zodat, zij het na enig zwak protest zijnerzijds, zijn vrouw 's morgens drie uur uit werken ging om er wat bij te verdienen dienen. Want armoede wilde ze niet en als Toon het dan niet kon verdienen, moest ze zelf maar aanpakken. De kinderen waren nu voldoende groot. Waarom zou ze het laten? Elet was mooi meegenomen. Zodat Toon er op de duur mee verzoend ge raakte. HOOFDSTUK 3 Datgene, wat Gerie Worms zich nog uit haar prilste jeugd wist te herinneren, was het roodhouten ledikantje, waarin ze sliep. En waarin ze dus 's morgens vroeg wakker werd. Want als vader en moeder nog rustig sliepen, was Gerie al lang wakker, klom overeind in haar bedje en verkende de klei ne wereld in haar slaapkamertje: her pop- petjesbehang, de platen aan de muur, de tafel en stoeltje, het badje op de com mode, het verschoten zeil op de vloer en de grijsbruine mat. De deur, waardoor mama altijd binnenkwam in haar ochtend jas. Dan wist ze: ik mag er uit. Eigenaardig, dat zulke kleinigheden altijd in je herinnering blijven, dacht ze. Daarna de kleuterschool, waar ze niets aan vond, want ze was veel liever thuis bij haar moe der. Thuis, de veilige beslotenheid, waar geen andere kinderen kwamen, die haar plaagden of aan haar staarten trokken, want de meeste kleuters hadden kort haar, maar Gerie's moeder liet het haar van haar doch ter groeien, omdat het zo mooi was en vlocht er iedere morgen twee vlechten van. Weer later de gewone school. Waar alles veel geregelder ging en waar ze de eerste beginselen van het a, b, c leerde en ernstig aan haar potlood kluivend moelijke re kensommetjes in haar schriftbaadje uit rekende. (Wordt vervolgd). JAARVERGADERING SPORTVISSERS De Noord-Bevelandse Hengelsportvereni ging hield op vrijdag 26 januari 1973 te Wissenkerke in Hotel „De Kroon" haar jaarvergadering die door ruim 50 personen werd bezocht. De secretaris maakte in zijn jaarverslag melding van een teruggang van een aantal leden, hetgeen in hoofdzaak volgens hem te wijten was aan de geringe vangsten van fo rellen in het Veerse meer gedurende het laatste halfjaar van 1972. Hij hoopte dat nu er in 1973 weer een groot aantal jonge fo rellen in het Veerse meer zullen worden uitgezet, de vangsten beter zullen worden waardoor de animo om in het Veerse meer te gaan, vissen weer zal toenemen. Verder bleek uit zijn verslag dat er in 1972 14 wedstrijden waren gehouden waar aan 665 personen hadden deelgenomen. Bij deze wedstrijden werden 1182 bovenmaatse en 557 ondermaatse vissen gevangen. Deze leverden in totaal 225.780 wedstrijdpunten op, waarvoor er 1S6 prijzen waren uitge reikt. Bij al deze wedstrijden waren er nog 148 zogenaamde pechvogels geweest die tij dens deze wedstrijden niets hadden ge vangen. De teruggang van leden had volgens de penningmeester wel mindere inkomsten op geleverd, doch dit had voor de kas geen fatale gevolgen gehad want er was nog een klein batig saldo overgebleven. Verder werd er een wedstrijdprogramma voor het jaar 1973 opgesteld waarbij be sloten werd om ook dit jaar weer een wed strijd per schip op de Oosterschelde te houden. Aan de kampioen van de senior- en ju niorleden werd een prachtige beker uitge reikt die beiden het hoogst aantal punten hadden behaald. De 2e prijswinnaars kregen ieder een lauwerkrans aangeboden, terwijl de 3e prijswinnaars een lauwertak in ontvangst mochten nemen. De beide bestuursleden die aftraden wer den bij acclamatie herkozen. Nadat het programma was afgewerkt bracht de voorzitter dank aan de aanwe zigen voor hun opkomst en sprak er zijn voldoening over uit dat deze vergadering zo goed en sportief was verlopen. UITREIKING INSIGNES AAN WELFARE-VRIJWILLIGSTERS. De afdeling Noord-Beveland van de ver eniging het Nederlandse Roode Kruis heeft in de afgelopen maanden een cursus ge organiseerd van 14 lessen, die gehouden is in het bejaardenhuis „Rustoord" te Co- lijnsplaat. De leiding was in handen van de cursus leidster van het Nederlandse Roode Kruis, mevrouw B. Coninck - Westenberg te Vlis- singcn en heeft als doelstelling dat de op geleide welfare-vrijwilligsters in de buiten dienst de bejaarden gaan helpen bij hun bezigheidstherapie. Donderdagavond reikte dr. H. Janssen uit Kortgene, namens het Nederlandse Roode Kruis, aan de cursisten de legitimatiebe wijzen uit. Mevrouw IClinkert leidster van de afdeling Goes, spelde de dames hun in signes op. Vooraf sprak dr. Janssen een hartelijk welkomstwoord tot de genodigden, waar ondermeer aanwezig was zuster Van Es, leidster van het révalidatiewerk in Zeeland, en de plaatselijke predikanten die tijdens één der lessen een toelichting gaven hoe men de bejaarden tevens met de juiste woorden kan helpen. Dr. Janssen' bracht naar voren hoe de hulp van het rayon Goes er toe' heeft bij gedragen dat deze cursus tot stand is ge komen. Op Noord-Beveland bestaat grote behoefte aan welfare-vrijwilligsters, aldus dr. Janssen, die hun opgedane kennis en vaardigheid over wilden dragen op hun medemens. Vervolgens vertoonde mevrouw Coninck dia's van de laatst gehouden bazar in „Rust oord". Zij vertelde (ook belicht met dia's) over de bezigheidstherapie in westelijk Ne derland. Het bestuur van „Rustoord" werd dank gebracht voor de genoten gastvrij heid en gebruik van de zaal. Mevrouw Co ninck ontving een cadeaubon voor de prettige leiding. Aan de volgende dames is een legitimatie bewijs en insigne uitgereikt: mevr. Jacobsen - Nuis, Koudekerke; mevr. Korstanje - Dekker en mej. Flikweert, Wis senkerke; mevr. De Bruine - Heyboer, Kam perland en mevr. De Koning - Brouwer, Goes. Uit Colijnsplaat waren het de dames Van Gilst-Van Gilst; Van Gilst - Zuidweg; Heystek - Versluis; Hoogerheide - Verhulst; Kallewaard - van den Dool; Karman - de Kam; Wiskerke - Poley; De Koster - ten Have; Verburg - Janse; Albrechtse - Eiken hout; Van der Werf - de Waard; Contant - van Gilst; mej. Contant; Tazelaar - Voort man; Dek - Nieuwenhuizen; Visser - Versluis en Versluis - Van Gilst. CONFERENTIE VORMINGSCENTRUM HEDENESSE TE CADZAND Op initiatief en onder auspiciën van het provinciaal bestuur van Zeeland zal het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse op vrijdag 2 en zaterdag 3 maart a.s. op het centrum te Cadzand een conferentie beleg gen naar aanleiding van de sociaal-cultu rele ontwikkelingsschets 1972, die de Zeeuwse staten in één van. hun vergade ringen dit voorjaar zullen behandelen. Tot het bijwonen van de conferentie zullen, naast statenleden worden uitgeno digd vertegenwoordig(st)ers van een groot aantal instellingen en organ, in Zeeland, die actief zijn op of nauw te maken hebben met zaken op het brede terrein van hei- welzijn in de provincie. Als zodanig kunnen worden genoemd representanten van de vakbeweging in Zeeland, werkende jongeren, leerlingen/studenten van de pedagogische akademies, scholengemeenschap, technisch- en landbouwonderwijs, organisaties op het terrein van natuur-, landschaps- en mi lieubescherming, de Zeeuwse landbouworga nisaties, de provinciale raad van kerken, de Zeeuwse vrouwenorganisaties, de afdeling Kruiswoordpuzzel no. 310 Horizontaal: 1. dwaas - 3. berghol - 8. on gedierte - II. stofmaat - 13. klein persoon 14. riv. in Italië - 16. en omgekeerd (afk.) 17. bestuurder - 21. oudste - 24. indien - 25. waagstuk - 27. Europeaan - 28. bijwoord 30. ziekte - 32. onder andere (afk.) - 33. muurholte - 35. v. h. heilige Roomse rijk (Lat. afk.) - 36. bedorven - 38. baan voor balspel - 39. soort schoeisel - 40. jaarboek 41. boom - 45. beminnelijk - 49. lang recht stuk water - 50. coll. arbeidsovereenkomst (afk.) - 51. aanzien - 52. netto (afk.) - 53. voegwoord - 55. zacht - 58. voegwoord - 59. oude vochtmaat - 61. gevangenis - 62. Spaanse titel - 64. 'vogel - 67. plantenge slacht - 69. N.V. (Frans) - 70. grondtoon 72. onmeetbaar getal - 73. Chin, maat - 74. tot nader order (afk.) - 75. opsmuk - 76. in dat geval. Horizontaal: 1. Ko - 3. Portugal - 10. het 13. Ane - 15. Seine - 16. as - 18. me - 19. Bonn - 21. lei - 22. anti - 24. gas - 26. nel 28. serre - 30. It - 31. aga - 33. kaf - 35. rein - 36. sr - 37. km - 38. are - 40. no - 41. aat - 43. so - 44. tralie - 47. ut - 48. dl - 49. sos - 50. bl - 51. re - 52. riante - 54. Ee 55. SER - 56. oo - 57. per - 58. de - 59. meer 60. idee - 62. bah - 64. maan - 66. Vesta 68. mes - 70. ir - 71. is - 72. tong - 73. Ina 75. el - 77. ok - 79. nt - 80. edele - 82. koe - 84. rak - 85. Engeland - 86. nn. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten, alsmede het industriële bedrijfsleven. Mèt de Commissaris der Koningin en de leden van gedeputeerde staten hopen ook aanwezig te zijn de voorzitters en direk- leur-secretarissen van de diverse raden van de Stichting Zeeland, alsmede vertegen woordigers van het provinciaal opbouw- orgaan, representanten van de provinciale raden voor de recreatie, van de volksge zondheid en van de buitenlandse werkne mers, de provinciale onderwijscommissie, de prov. commissie bejaardenvoorzieningen en een aantal met de behandeling van welzijns zaken belaste functionarissen der provin ciale griffie. De conferentie zal beginnen met een alge mene inleiding. De vrijdagavond is gereser veerd voor de discussie in een vijftal groe pen. Die discussies zullen worden gehouden aan de hand van een aantal stellingen (pro en contra) over essentiële zaken van het welzijnsbeleid in Zeeland. De stellingen zul len van tevoren, met een omschrijving van de aan de orde komende materie, aan de conferentiedeelnemers worden toegezonden Na de rapportage uit de gespreksgroepen op zaterdagmorgen zal een algemene discussie volgen. Het is de bedoeling deze te doen uit monden in de formulering van een aantal conclusies, waarmee „het beleid" zijn winst zal kunnen doen. Gezien de capaciteit van Hedenesse kan het aantal deelnemers niet hoger zijn dan 80. „Hedenesse" onderzoekt met de Stichting Zeeland, of een tweede conferentie kan worden georganiseerd (in dien daarvoor voldoende belangstelling mocht bestaan) voor met name degenen, die in de praktijk van het werk staan. Verticaal: 1. op geen enkele plaats - 2. Eng. bier - 4. gegraven gat - 5. maanstand (afk.) 6. voorzetsel - 7. kloosterzuster - 9. jongens naam - 10. reden - 12. zuivelprodukt - 15. het zijn - 18. bevel - 19. vervoerbedrijf (afk.) 20. vrouwelijk zoogdier - 22. water in Fries land - 23. geheel de uwe (afk.) - 25. nuk 26. groot bouwwerk - 29. meisjesnaam - 30. projectiel - 31. autodeur - 32. vreemde munt 34. snuiter - 35. Salvation Army (afk.) - 37. meisjesnaam - 38. dwingeland - 41. uiting van verzet of bezwaar - 42. flauw - 43. v. h. lopende jaar (Lat. afk.) - 44. deel v. d. dag - 45. groot water - 46. nummer (afk.) 47. godin - 48. werelds - 54. soldatenkost 56. ligplaats van schepen - 57. Europese hoofdplaats - 59. spil - 60. pers. vnw. - 62. dat is (afk.) - 63. windrichting (afk.) - 65. oude maat - 66. diereneigenschap - 67. meisjesnaam - 68. groente - 71. voorzetsel 72. familielid. Verticaal: 1. kabeljauw - 2. ono - 4. os - 5. rol - 6. tien - 7. uniek - 8. ge - 9. lans 11. em - 12. tegen - 14. eng - 17. ster - 20. naar - 23. Irene - 25. sg - 27. laars - 29. rio 32. ako - 34. fra - 36. st - 39. Elbe - 42. at - 43. slap - 44. toe - 45. il - 46. verrassen 48. di - 49. stram - 51. ree - 52. roest - 53. neb - 54. Eem - 55. son - 56. ode - 59. mare 60. ivoor - 61. Eton - 63. heide - 65. ai - 67. ante - 69. snel - 74. ala - 76. Ik - 78. ka 80. -eg - 81. en - 83. on. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel no. 309

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1