NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m I' j 1" H 1 i 1 BB46 I" J Plenvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene b 11 21 42 No. 3537 Donderdag 18 januari 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Op 19 januari zal h.k.h. prinses Margriet haar dertigste verjaardag vieren. Zij zal dit doen, temidden van haar voorspoedig opgroeiende kinderen en haar toegewijde echtgenoot, mr. Pieter van Vollenhoven. Iedere keer als we de prinses zien, ziet zij er weer stralender uit. En we zien haar nogal eens. Ondanks dat haar gezin en de opvoeding van haar kinderen veel van haar tijd zullen vergen, vervult zij trouw haar plichten als prinses der Nederlanden, door tal van evenementen met haar charmante persoonlijkheid op te luisteren. Wij wensen haar een goed jaar toe. In de raadsvergadering van donderdag 11 januari j.I. is het lid Kramer met ken nisgeving afwezig. Nadat de voorzitter een kort welkomst woord heeft gesproken en mede namens de wethouders de raad een gelukkig nieuw jaar heeft gewenst, geeft hij een korte terugblik over het verlopen jaar 1972. Hij memoreert daarin o.a. de grote wijziging in de loop van verkeerswegen in zijn ge meente. Wanneer men de werkzaamheden in ogenschouw neemt, lijkt het soms meer op een kruiswoordraadsel dan op een kruis punt. Maar desalniettemin komt er lang zaam maar zeker toch een modern wegennet gereed. Ook de woningbouw heeft zich door gezet. Naar gehoopt en verwacht werd is naast de overheidsbouw ook de particuliere bouw daardoor op gang gekomen. Hierin loopt Colijnsplaat vooraan. Het wettigt ook voor dit jaar goede verwachtingen. Volgens een verslag in de P.Z.C., aldus de voorzitter, is voor het Rijks Pedagogisch Centrum Zeeland Noord-Beveland nog een witte vlek. De voorzitter- vraagt zich af, wat daarmee bedoeld wordt. In elk geval vindt hij het geen prettige kwalificatie. Een witte vlek op een kaart betekent im mers: onontgonnen gebied. En juist op scho- lengebied loopt Noord-Beveland zeker niet achter, getuige een aantal scholen die met de modernste methoden les geven (Goulooze, Colijnsplaat) en overal elders in den lande ten voorbeeld worden gesteld. Zelfs de staatssecretaris van onderwijs heeft zich persoonlijk te Colijnsplaat op de hoogte gesteld en zijn waardering over het resul taat uitgesproken. Van bedoeld Centrum is geen interesse getoond. Wij kennen het Centrum alleen door hun subsidie-aanvrage, die steeds hoger wordt. Ook waren er afgelopen jaar wel enige zorgenkinderen. Zo o.a. De Paardekreek, die door het slechte weer nog geen sluitend saldo op kon brengen. Ook de Vismijn te Colijnsplaat behoort daartoe. De bespre kingen met Rijks Waterstaat zijn afgesloten en het rapport ligt in Den Haag. Tot heden is er echter nog niets over vernomen. Toch is de voorzitter er niet pessimistisch over gestemd. Verder memoreert de voorzitter nog de stichting van een jachtwerf annex zeilma kerij te Kats, wat voor de omgeving een aantal bijkomende arbeidsplaatsen betekent. Ook het voetbalterrein te Kortgene passeert de revue. Hij hoopt en vertrouwt dat de vereniging de handen in elkaar zal slaan en uit de mouwen zal steken om het clublokaal overeind te krijgen. Een subsidietoezegging is er eindelijk bin nengekomen in de kosten van de recreatie planning langs de zuidelijke oever van het toekomstige Zeeuwse Meer. De Watersport vereniging Noord-Beveland is gestart met de ombouw van een gedeelte vissershaven tot jachthaven. In het Deltonapark zijn alle bungalows verkocht. Binnenkort wordt ge start met de bouw van enkele bungalows in de Aqua-village tegenover Delta Marina. De voorbereidingen tot uitvoering van het tweede bungalow park vorderen goed. In verband met de oost-west-verbinding streeft de provincie naar afstoting van wegen, waarover reeds vele besprekingen zijn ge voerd. Hierna dankt het lid Klaassen de voor zitter voor diens gelukwensen met de jaar wisseling en biedt hem, ook privé, de beste wensen voor 1973 aan. Als een opmerking tussendoor zegt Welle- man het aantal te houden raadsvergade ringen over 1972 te weinig te vinden. Acht vergaderingen, met daarbij inbegrepen een begrotingsvergadering, betekent overladen vergaderingen, waardoor je soms, om maar op te schieten, veel te weinig informatie vraagt. Naar aanleiding van een ingekomen rap port van het Instituut voor Gezondheids techniek van het T.N.O. betreffende veront reiniging buitenlucht Sloegebied, bestaat er bij de leden Welleman en Van der Maas de vrees voor het vergeten van Noord- Beveland. Reeds meerdere malen hebben zij aangedrongen op het meten van de z.g. O-fase, om in de toekomst te weten hoe ver men daar boven komt. De voorzitter zegt toe dit nogmaals met het betreffende bureau op te nemen. Hierna doet de voorzitter nog enige mededelingen, o.a. dat over 1972 103 bouw vergunningen zijn afgegeven, waarvan 33 voor zomerwoningen. Deze 103 vergunnin gen vertegewoordigen een opgegeven waarde van 6.000.000,— Per 1 januari j.I. is onze eigen Technische Dienst samengegaan met die van Walcheren als gelijkwaardige partners. De benoeming van het hoofd voor de gemeente Kortgene zal vermoedelijk in de volgende vergadering plaats kunnen vinden. De hinderwetvergunning is aan de heer Van Doorn verleend onder een beduidend aantal voorwaarden. Met de heer Van Doorn zijn besprekingen gevoerd en verwacht wordt dat aan de bezwaren tegemoet zal worden gekomen. Sedert de laatste vergadering, zegt de voorzitter tot slot van zijn mededelingen, zijn er 22 stukken grond verkocht. Het lid en plaatsvervangend lid in het algemeen bestuur van de Zeeuwse Bestuurs- school worden herbenoemd. Aan de vereniging Museum voor Zuid- en Noord-Beveland wordt een subsidie ver strekt van 0,23 cent per inwoner voor het jaar 1972 en voor 1973 wordt dit 0,332 per inwoner. Een aantal regelen met betrekking tot de zorg van archiefbescheiden worden vastgesteld, waarna de presentiegelden voor het bijwonen van vergaderingen van de gemeenteraad en de door hem benoemde commissies worden verhoogd. Het hierna volgende punt op de agenda: wijziging 'kermis Kortgene geeft enig com mentaar. Het lid L. M. van der Weele zegt het jammer te vinden dat er alleen maar onder de kermis-exploitanten een enquête gehouden is. Hij had die enquête graag uitgebreid gezien tot de gehele bevolking. De voorzitter zegt daarop, dat daaruit niet veel bruikbare gegevens te halen zouden zijn. Bovendien, zo zegt hij, is het ook voor de recreanten begonnen. En ook, zegt Van der Weele, vallen nu de kermissen van Colijnsplaat en Kortgene vlak na elkaar. Breure ziet het niet zitten, dat men met hem meegaat om de kermis maar geheel af te schaffen. Wat de recreanten betreft, is het werkelijk waar, zo vraagt hij de voor zitter, dat die voor de kermis naar Kortgene komen? Nee, meneer de voorzitter, die ko men hier voor rust. Wanneer de kermis er dan toch moet blijven, dan liever op de dagen van voorheen. Wethouder Bom zegt dat de recreant geen rust zoekt, maar verandering. Ook het lid De Smit gelooft niet, dat de recreant om kermis vraagt. Zij komen om te recreëren. Verder vraagt hij naar de mo gelijkheid van het verplaatsen van de ker mis. Moet hij er blijven, dan is hij met Breure eens: beter op het oude tijdstip. Ook hij had graag de enquête uitgebreid gezien tot de gehele bevolking. Hierop aansluitend zegt Breure dat er toch wel een mogelijkheid is de kermis te verplaatsen naar het oude haventerrein. Het zou een schone opruiming zijn. De voor zitter wil dit onderzoeken, maar het lijkt hem bezwaarlijk. Hierna wordt een voorbereidingsbesluit genomen voor het gebied tussen de Galgen- dijk en de Spuiweg, waardoor dit gebied een industriebestemming krijgt. Aan de voetbalvereniging „Cortgene" wordt vergunning verleend tot het gebruiken van het gemeentelijk sportterrein onder de vol gende voorwaarden: 1. aanwijzingen van b. en w. terzake van de wijze van gebruik en de tijden van gebruik zullen moeten worden opgevolgd; 2. voor het gebruik zal jaarlijks aan de gemeente een bedrag van 250,aan de gemeente verschuldigd zijn en 3. de vereniging zal aan de gemeente be talen de elektriciteitskosten van de verlich- tingsinstallatie met uitzondering van het vastrecht, zulks naar rato van het gebruik dat van die installatie wordt gemaakt. Breure zegt, wanneer men ziet naar b.v. een muziekvereniging, wat die moet inves teren, is het hier maar een schijntje wat gevraagd wordt. Een bedrag van 2500, was reëler geweest. De voorzitter antwoordt hierop, dat vrij wel geen enkel gemeentelijk sportterrein een sluitende exploitatierekening heeft, laat staan winst maakt. Wanneer van de voet balvereniging een jaarlijks bedrag van 2500 gevraagd zou worden, is de kans levensgroot aanwezig dat per kerende post een subsidie-aanvrage bij het gemeente bestuur binnenkomt. Het oude terrein, zegt de voorzitter verder, werd verhuurd voor ƒ62,50 per jaar. Welleman kan met het voorgestelde be drag accoord gaan. Want, zo zegt hij, wan neer men de huur drastisch verhoogt, moet ook de contributie van de vereniging even I drastisch aangepast worden. En menige voetballer is tevens lid van een andere ver eniging, die daardoor hoogstwaarschijnlijk leden zou verliezen, waardoor het vereni gingsleven in zijn algemeenheid benadeeld zou worden. Wegens een vergadering elders, verlaat het lid Van der Maas hier de vergadering. In behandeling komt nu: het treffen van maatregelen met betrekking tot het be stemmingsplan Colijnsplaat. Deze maatre gelen betreffen de windvang van de molen van Bak. Bij monde van de voorzitter zeg gen b. en w. dat er een mogelijkheid is om Bak schadeloos te stellen, door in de molen een elektromotor te plaatsen, waardoor de molen onafhankelijk van de wind kan draai en. Deze plaatsing, met bijkomende kosten, wordt geschat op een bedrag van 15.000,—. Daaroverheen heeft de molenaar het plan naar voren gebracht, dat de gem. de elek tromotor plaatst en de molen van hem koopt (ƒ25.000,waarna hij de molen van de gemeente wil huren voor 25,— per week. De voorzitter vraagt nu van de raad om een crediet van 40.000,—, die dus gevoegd kunnen worden bij de verwer vingskosten en dus in de grondprijs ver disconteerd kunnen worden, hetgeen per vierkante meter maar op een Juttel bedrag komt te staan. Op de vraag van Breure zegt de voor zitter, dat de onderhoudskosten van molen en installatie voor rekening van de ge meente komen. De molen staat op de mo numentenlijst, dus kan van de onderhouds kosten een gedeelte van het rijk terug ont vangen worden (80 Klaassen en Breure vinden de huur van 25,— ,per week nu niet bepaald denderend, maar zullen toch, zij het schoorvoetend, meegaan. Aldus wordt besloten, maar direkt na de hamerslag van de voorzitter, vragen Welle man, Bom èn Klaasen toch nog verdere ge gevens, die hierop neerkomen, dat men toch eigenlijk klaar is wanneer de elek tromotor geplaatst wordt en'Bak onafhan kelijk van welke wind ook kan draaien. Juridisch gesproken, zegt de voorzitter, is de gemeente met het plaatsen van die mo tor klaar, maar Bak hangt alles op aan de overname door de gemeente. En omdat het standpunt van Bak de mogelijkheid in houdt dat het uitbreidingsplan lange tijd opgehouden kan wor,den en in dat uit breidingsplan reeds alle percelen uitgegeven zijn en daardoor haast geboden is, wil de voorzitter deze klip maar zo snel mogelijk omzeilen. L. M. van de Weele vindt deze stok achter de deur verre van aangenaam en wil weten waarom dit voorstel niet op een eerder tijdstip ter tafel kon worden ge bracht. De voorzitter geeft hem ten ant woord, dat verschillende prijsopgaven en besprekingen langer geduurd hebben, dan te voorzien was. Weth. Bom staat van deze „eis" van Bak ook te kijken, hij wist daar niets van. Wethouder Markusse wijst op de chaotische toestand van de molen te Kort gene. Wanneer wij van te voren geweten hadden, dat dit zo zou gelopen zijn, waren er toen wel andere maatregelen getroffen Wanneer wij deze molen te Colijnsplaat in eigendom verwerven, zijn wij ervan verze kerd, dat dit daar niet zal gebeuren. Door de voorzitter wordt het eerste voorstel als nog in stemming gebracht. Tegen stemden de leden Breure en Klaassen. Zie vervolg voorpag. 2e blad. Kruiswoordpuzzel no. 308 2 3 4 5 7 8 9 10 12 güju 15 16 17 18 19 20 22 23 24 25 26 27 28 23 30 31 32 33 34 35 36 37 38 33 40 4b 47 48 5U 51 52 53 54 55 bb 58 Horizontaal: 1. metaal - 4. dik touw - 6. onderricht - 8. treiter - 9. vervoermiddel 11. Ital. dichter - 13. titel (afk.) - 14. soort zweep - 16. bevel - 18. zuivelprodukt - 20. gecondenseerde waterdamp - 21. vlug - 23. bergweide - 25. schaaldier - 26. deel v. e. film - 28. afgod - 30. Eng. telwoord - 31. pl. in Gelderland - 32. eenjarig dier - 34. leerling (Fr.) - 36. verstand - 37. gebogen been - 39. smalle strook leer - 41. bericht 44. dunne plek in een stof - 45. naschrift (afk.) - 46. deel v. e. kasteelmuur - 50. lidwoord - 51. raakt - 53. elektrode a. d. positieve pool - 55. vorm van eten - 56. insekt - 57. bergplaats voor geld e. d. - 58. hevig. Verticaal: 2. sprookjesfiguur - 3. buiten staander - 4. gelegenheid - 5. deel der wet (afk.) 7. dierenverblijf - 8. vleesgerecht 9. vreemde taal - 10. de oudere (afk.) - 11. kindergroet - 12. gelijk - 13. kledingstuk 15. oever - 17. alstublieft (afk.) - 19. tel 20. treurig - 22. deel v. h. jaar - 23. als eerder (afk.) - 24. zangnoot - 25. metaal 27. ontkenning - 29. vallei - 32. rangtel woord - 33. regeringsreglement (afk.) 34. getij - 35. Nederlands vliegveld - 36. snel 38. beetje - 40. bijwoord - 42. schriftom slag - 43. kerel - 46. jongensnaam - 47. deel v. d. bijbel (afk.) - 48. en anderen (afk.) - 49. metaal - 52. danskoor - 54. spoedig. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 307 Horizontaal: 1. spreeuw - 7. piaster - 13. tra - 14. enerlei - 16. ulo - 17. robijn - 19. roe - 20. serie - 22. bl - 23. pekel - 25. ge - 26. kei - 28. kil - 29. tol - 31. - Noe 33. el - 34. sonde - 35. pad - 37. pe - 38. lente - 40. rekenen - 42. gei - 44. bon 45. materie - 48. Hekla - 50. An - 51. rob 52. loket - 54. ijl - 55. NTS - 57. Sem - 59. nmm - 60. aks - 61. ad - 63. Leida - 65. dr - 66. lelijk - 69. Lea - 70. koene - 72. lie - 73. omdraai - 76. nijd - 77. Astarte 78. rollade. Verticaal: 1. strekel - 2. pro - 3. rabbi - 4. een - 5. un - 6. werelds - 7. pleet - 8. ie 9. ais - 10. turen - 11. Eli - 12. Roemeen 15. rok - 18. ijl - 21. eg - 23. pin - 24. loper - 27. elegant - 28. koe - 30. lak 32. openlijk - 34. stier - 36. debet - 39. net - 41. nok - 43. libel - 45. Manilla - 46. ros - 47. zondaar - 48. hem - 49. alsmede 53. KMA - 56 salet - 58. melde - 60. arema 62. dij - 64. Ier - 65. do - 67. eis - 68. kor 70. kil - 71. nijd - 74. mt - 75. ao. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1