Het vermolmde voetstuk UCRALEN RIJGEN Nieuw AMRO-kantoor te Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 14 december 1972 no. 3533 Vervolg raadsvergadering Kortgene door Maartje Zeldonrük dingen worden afgedaan met niet be langrijk geen antwoord waardig. Toch ben ik van mening dat elke in breng, die loopt van rioolput tot zwem bad, het waard is te bekijken en dan ook, het zij positief of negatief, te beantwoor den. Gaarne wens ik u een jaar toe waarin u veel ten goede kunt doen ten behoeve van de gemeente waarvoor u in spreekwoorden en citaten met woorden voor U bijeengeregen®L_ door Harry van Rijn Eerder. Een Amerikaans weekblad schreef een prijsvraag uit voor zijn kleine lezertjes. De opgave was: waarom is jouw papa de beste. Onder de inzendingen was ook deze: „We hebben altijd zo'n lol met papa. Jammer, dat we hem niet eerder hebben ontmoet". Koe. Nog een uit deze serie: „Mijn vader is boer. Hij ruikt net als een koe en als ik in huis koe ruik, dan weet ik dat hij weer thuis is. Thuis (1). Wie zich eigenlijk alleen maar thuis- voelt in zijn eigen straat is de reiziger par excellence (Godfried Bomans). Thuis (2). Vrouw tegen echtgenoot, die in de krant zit te lezen: „Ja, stop nu maar met dat „ja, ja" en „hum, hum", want ik heb het laatste kwartier geen woord meer gezegd". Thuis (3). „Sinds het me financieel voor de wind gaat, ben ik nooit meer alleen thuis. Iedereen komt langs. Ik houd het niet meer uit". „Goeie raad: vraag je rijke kennissen geld te leen en leen een klein bedragje aan de onbemiddelden. Dan blijven ze al lemaal weg". Financiën. De zoon van een Schot heeft zijn vader beloofd elke maand 100 gulden naar de spaarbank te brengen. Zijn vader kontro- leert hem. De volgende maand 95, De derde maand: 92,Telegrafeert zijn vader: „Noem me onmiddellijk de naam van die vrouw!" Schotten. Een onderwerp, dat veel voorkomt in dit soort geschrijf. Terecht of ten on rechte. Hier zijn twee leuke: Amateurradio. De twee Engelse radio-amateurs pro beerden verwoed om radiokontakt te krij gen met amateurs op de schotse hoog landen. Geen enkele reaktie. Ten einde raad probeerde men een paardemiddel: ze rammelden met een kollektebus voor de microfoon. Ineens klonken er van wel dertig kanten radiosignalen uit de Schot se ether. hoofdzaak het beleid bepaalt. Dank u. Door de grote hoeveelheid copie zijn wij genoodzaakt het antwoord van de burgemeester, alsmede de rest van de raadsvergadering tot het volgend num mer te laten overstaan. Bericht. In een krant: op de hoek van Trafal gar-street kwam een taxi met Schotse toeristen in botsing met het beeld van Nelson. Van de elf inzittenden werd nie mand gewond. Auto met elf inzittenden. Dame in grote auto met 10 kinderen rijdt per ongeluk door rood stoplicht. Agent zegt goedmoedig: „Kon u niet stoppen, mevrouw?" Zegt mevrouw ver ontwaardigd: „Maar ze zijn niet allemaal van mij, agent". Agent. De agent had wat moeite met de Ne derlandse taal. In zijn rapport stond ten minste: driedaags gevecht met 129 doden. Ook de krant. Ook kranten kunnen vreemde dingen schrijven. Kijk maar: Zondagsmis nu ook op zaterdag (uit de Telegraaf) en het Belgische „Laatste nieuws" vermeldde eens: vermoorde handelsreiziger verliet herberg in opgewekte stemming. Herberg. In de Zwitserse herberg wist men hoe de zaak te laten lopen. Op het menu stond: goede keuken prettige bedie ning uitzicht op de bergen: gratis. Bergen: De Amerikaan werd Europa doorge- zeuld, maar was door niets te boeien. Eindelijk na een vermoeiende reis naar de top van een berg in Zwitserland vroeg de gids triomfantelijk: „En wat zegt u hier nu van? Schitterend, nietwaar?" De Amerikaan spuugde zijn kauwgum uit en zei: „Och als je dat meer en die ber gen nou eens wegdenkt wat is er dan nog aan?" Amerikaans. De boer uit Texas komt New York binnen per trein. Perplex van die drukte klampt hij een jongeman aan en zegt: „Ik wil graag inaar Madison Square". De jongen denkt diep na en zegt dan: „Nou vooruit, voor deze keer mag u nog gaan. Maar vraagt u het me alstublieft nooit en nooit meer". Druk. Die straat was zo druk, dat je nooit aan de overkant kon komen, tenzij je er geboren was. Overkant. De dame van bijna negentig wil in Parijs oversteken en klampt een man aan: „Wilt u niet even een oude dame helpen oversteken?" Zegt de charmante Fransman: „Jazeker, mevrouw. Maar ik zie helemaal geen oude dame". KERSTINZAMELING „Door de Eeuwen Trouw". Ook dit jaar houdt de „Stichting Dooi de Eeuwen Trouw" een Kerstinzameling ten behoeve van de in Indonesië in nood verkerende Zuidmolukkers en andere groepen aldaar die een beroep op „DDET" doen. Met duizenden bijdragen van voor gaande actie konden wij in afgelopen periode honderden pakketten levensmid delen en medicijnen zenden naar ge vangenen, zieken en ouden van dagen op de Molukken en elders. De kinderen op Ambon hielpen wij met grote hoeveelheden in Friesland vervaardigde melk suikertabletten (onmisbaar voor hun gezondheid) als mede met een belangrijk bedrag voor de aankoop van materialen voor het ver vaardigen van kleding. Aan een internationale organisatie ter bestrijding van de Lepra is een bedrag toegezegd ite gebruiken op de Zuid- Molulcken en West-Irian waar deze ziekte de kop weer opsteekt. Via zende lingen werd een groot bedrag overge maakt bestemd voor de Papoea's. Ook in Nederland werd daar waar dit zeer noodzakelijk was geholpen. „Door de Eeuwen Trouw" doet om ook de komende maanden weer te kunnen hel pen via de Kerstinzameling een be roep op het Nederlandse volk, en vraagt daarvoor een bijdrage op postrekening 1 130 000 „DDET", Eindhoven. Huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zeeland. Op de spreekuren voor Consumenten informatie wordt voorlichting gegeven over o.a.: voedselbereiding en levensmiddelen textiel wasautomaten diepvriezers wasbehandeling droogtrommels vaatwasmachines koelkasten keukenmachines verwarming kcoktoestellen budgetering kleinere huishoudelijke apparaten, enz. GOES: ieder dinsdag van 10 - 12 uur en van 14 - 16 uur in het Landbouwcen trum, kamer 221, Westsingel 58, telef. 01100-64 40. TERNEUZEN: iedere eerste woensdag middag van de maand van 14 - 16 uur in de Huishoudschool, Rembrandtlaan 28, telef. 01150 -25 70. ZIERIKZEE: iedere eerste donderdag middag van de maand van 14-16 uur in de Huishoudschool, Jannewekken 19, telef. 01110- 20 91. Voor de adviezen wordt een vergoeding gevraagd van 1,tot 2,50 per advies. SPREEKUUR VOOR KLEDING- EN NAAI-ADVIEZEN worden gehouden te GOES en wel ieder donderdag van 9.30 - 12 uur in het Landbouwcentrum, kamer 221, Westsingel 58, telef. 01100- 64 40. Ieder, die moeilijkheden heeft met hel knippen, passen en naaien van kleding stukken. kan om hulp komen vragen. De vergoeding hiervoor bedraagt per persoon 1,50 per advies. Burgerlijke starid KORTGENE Geboren: 1 november 1972: Kimbel Rutger Sven, z.v. Leendert Goulooze en Jacoba A. Geelhoed. 12 november 1972: Jan Hendrik Jozias, z.v. Jacob Siereveld en Levina de Regt. 19 november 1972: Susanna Pieternella Jannetje, d.v. Leendert J. de Fouw en Jannetje W. van den Boomgaard. 23 november 1972: Elizabeth Cornelia, d.v. Cornelis I. Davidse en Pieternella M. van de Velde. Ondertrouwd: 8 november 1972: Cornelis L. Steendijlc, 25 jaar te Duiveland en Andrina de Jonge, 21 jaar. 10 november 1972: Abraham J. Kar man, 22 jaar en Leginem Sonokarijo, 27 jaar te Baarn. Gehuwd: 3 november 1972: Gerard A. de Waard, De Amro-bank nam 8 december haar nieuwe huisvesting aan de Hoofdstraat 41 in gebruik. De officiële opening werd verricht door burgemeester P. J. Evers. Hij maakte in zijn toespraak gewag van zijn vreugde dat Kortgene een zo prachtig bankge bouw rijk was geworden. De opening werd geaksentueerd dooi de onthulling van een fotowand met foto's van Wim Riemes over onderwer pen betrekking hebbend op landbouw en •recreatie. Vervolgens sprak de heer L. van Put ten, distriktsdirecteur van de Amro-bank de aanwezigen toe en overhandigde de burgemeester een cheque om te be stemmen voor een toepasselijk alge meen doel. De heer J. de Snayer, direkteur van het kantoor Goes, bedankte voor de hartelijke woorden en sprak de .hoop uit dat het kantoor een gestadige aanwas van cliënten zou genieten. Na de openstelling kwamen vele cliënten en relaties het kantoor bezich tigen. Ook zaterdag mocht de beheerder P. L. Engelse velen begroeten tijdens de „open hof". Relatiegroei. De forse groei van het aantal relaties, mede veroorzaakt door de ontwikkeling rond het Veerse Meer, heeft tot gevolg gehad dat het oude kantoor veel te klein was geworden en nodig naar een andere behuizing moest worden omge zien. Een uitnemende gelegenheid bood daartoe het naast het oude Amro-pand gelegen schoolgebouw van de Z.L/M. Onder architectuur van de Associatie van Ingenieurs en Architecten, Buro Op ten Noort Blijdenstein B.V., te Vlissingen werd in nauwe samenwerking met de Gebouwendienst van de Amro-bank in één jaar tijds het oude schoolgebouw verbouwd tot een bankkantoor, dat vol doet aan alle eisen, die aan een modern kantoor gesteld mogen worden. De opper vlakte is bijna 4 maal zo groot als die van het oude pand. Iets nieuws is, dat het kantoor werd voorzien van een geheel met kogelvrij glas beveiligde balie tegen ongenode gas ten. De balie, die een uiterst fraai aan zicht geeft, is voorzien van drie „units", die de cliënt de nodige privacy biedt bij het doen van bankzaken. Daarnaast is een duidelijk accent ge legd op de persoonlijke benadering van de oliënt door het creëren van een „open" spreekhoek, waar men aan een praat- bureau in alle rust gesprekken kan voe ren. 36 jaar en Adriana C. Luitwieler, 29 jaar te Borsele. Overleden 1 november 1972: Hendrik de Looff, 90 jaar, weduwnaar van Tannetje Post. 2 november 1972: Adriaan Markusse, 54 jaar, echtgenoot van Pieternella A. Priester. 13 november 1972: Jan Verburg, 61 jaar, echtgenoot van Clasina P. Deenik. 29 november 1972: Leuntje van Sluijs, 83 jaar, weduwe van Hans Bouwhuis. Inrichting. In het kantoor is een geheel nieuwe safe-inrichting geplaatst, waarin een groot aantal safeloketten beschikbaar is voor verhuur. Voorts is er een nacht- safe aanwezig voor het deponeren van casettes na de kantooruren en in de weekends. Naast een ruime, gezellige ingerichte cliëntenhal is een beambten- ruimte en een spreekkamer aanwezig. De bouw werd uitgevoerd door hoofd aannemer firma J. Snoep Zn., te Co- lijnsplaat. Attractie. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kantoor stelt de Amro-bank als attractie voor elke nieuwe spaarder een zilveren tientje beschikbaar tegen betaling van 5,Deze aktie geldt tot 1 februari 1973. Voor de kinderen tot en met 12 jaar is er een kleur wedstrijd. De kleurplaten kunnen tot 30 december a.s. worden in geleverd. Prijswinnaars krijgen een spaarpot met inhoud. Minitrips. De NS-miinitrips, twee, drie, vier 'en vijf-daagse reizen buiten het traditio nele seizoen groeiden van 24.000 in 1971 naar ongeveer 30.000 deelnemers. Een stijging dus van zo'n 25 °/o. Valkenburg is hier het meest populair, gevolgd door Terschelling en Ameland. Nieuwe mini- trips voor het komende seizoen: een driedaagse Zeeland, een tweedaagse Sche- veningen, een driedaagse Giethoorn en een vijfdaagse naar Schiermonnikoog, de parel der Waddeneilanden. Achtdaagse reizen. Een belangrijke plaats in het arrange- menten-toerisme van NS gedurende de zomermaanden nemen de achtdaagse rei zen in. Het aantal deelnemers nam hier ten opzichte van 1971 met 25 toe en kwam aldus op een totaal van 25.000 Ook het vorig jaar noteerde NS in deze categorie reizen een stijging van 25%. Vooral de dit jaar geïntroduceerde rei zen naar Bergen N.H., naar Harrogate in midden-Engeland en naar de Moezel in Duitsland waren in trek. FEUILLETON Ze loopt het bos in, niet te ver. Na een minuut suist de auto langs, maar niet zo snel of ze heeft de grote Chevrolet van Siem herkend. Hij is op zoek naar haar. Nu is het oppassen, want instinctief ver moedt ze, dat hij onder deze omstan digheden tot alles in staat zal zijn. Voorzichtig waagt ze zich weer op de weg. Af en toe staat ze stil en luistert, want 'hij is best in staat de wagen een eind verder met gedoofde lichten op de weg neer te zetten om zelf ook te luis teren. Maar ze hoort enkel nachtgeluiden. Dapper loopt ze verder. Een konijn rent vlak voor haar voeten dwars over de weg. Ze slaakt een lichte gil. Weer staat ze stil. Haiar bevende hand legt ze op haar wildkloppende borst. Nu is ze wer kelijk bang. Maar ze moet verder. Zo ver mogelijk weg zien te komen van zijn bungalow. Heeft ze niet ergens, toen ze naar Siem's huisje reed, een telefooncel gezien? Was het niet aan het eind van de laan? Nog een keer moet ze vluchten in het bos, als de Chevrolet terugrijdt. Ze wacht, tot ze de achterlichten niet meer kan zien en loopt dan in een versneld tempo verder. Hoewel ze zich ellendig voelt ze heeft drijfnatte voeten en weet dat één van haai- nylons stuk is heeft ze toch een zekere voldoening over haar nachtelijke tocht. Nu heb ik hem zelf kunnen betrappen; als ik overdag naar hem toe was gegaan, zou hij alles hebben gelogen en hoe zou ik dan ge reageerd hebben? Hoelang ze heeft gelopen, weet ze niet meer, als ze eindelijk de verlichte tele- foncel ziet. Ze is nu doodmoe van de on gewone nachtelijke wandeling en de emoties. Maar de telefooncel beschouwt ze als redding. Ze heeft al een besluit genomen; ik bel Gerrit Tromp. Als ik hem alles uitleg, zal hij me komen halen. Het is een volautomatische telefoon. Ze moet zelf draaien en kan betalen met kwartjes en dubbeltjes. Uit haar tasje diept ze haar portemonnee op en con stateert tot haar schrik, dat ze enkel wat guldens heeft, een briefje van tien en centen en stuivers. Geen dubbeltje er geen kwartje. Ze leunt tegen de glaswand van pure narigheid. Op haar horloge kijkend ziet ze, dat het ruim drie uur is. Hoe laat zal 'er hier iemand voorbij komen? Dat kan nog uren duren. En ze bezit niet de kracht meer om verder te lopen. Eerst maar wat uitrusten. En opletten, want Siem is best in staat om de hele nacht door te rijden. In deze cel is ze een gemakkelijke prooi. Doch de vermoeid heid neemt de overhand. Haar ogen val len dicht, langzaam zakt ze tegen de glaswand. In een half liggende houding slaapt ze. Fannie Neeleman is niet bang. Ze heeft al zoveel meegemaakt in haar leven, dat een nachtwandeling over een bosweg haar niets meer doet. Ook zij moet twee keer terugwijken in het bos, als een grote wagen over de weg suist. Doe je best maar, meneer, maar mij zul je niet meer zien. Ook niet in je zaak. Ik vind wel weer ergens anders wat. En op zo'n kerel ben ik verlief d geworden Fannie bereikt een half uur na Jantine de telefooncel, waarin ze het meisje ziet liggen, voorzover dat in zo'n bekrompen ruimte mogelijk is. En hei-kent de aan klaagster, die de nachtelijke scène heeft veroorzaakt. Op een of andere manier is ze het kind dankbaar. Een beetje ruw maakt ze Jantine wak ker. „Hé.... dit is geen plaats om te slapen. We moeten weg. Waarom heb je geen taxi gebeld?" Jantine komt met moeite overeind. Na een paar keer met haar ogen geknipperd te hebben, herkent ze de vrouw uit de bungalow. Maar nu behoorlijk gekleed. „Ik. ehik heb geen dubbeltjes of kwartjes. „Ga maar eens opzij, ik heb ze wel. We moeten een auto hebben. Siem komt vast weer terug, als hij bemerkt, dat ik er vandoor ben." Jantine is blij dat er hulp zal komen. Fannie ontplooit haar aktiviteit; ze is gewend zelfstandig te handelen. In het telefoonboek heeft ze een paar garages gevonden en gaat dan draaien. Als ze verbinding heeft, is er wel enig gemopper aan de andere kant van de lijn, maar Fannie houdt voet bij stuk: „Wil je twee jonge vrouwen in een telefooncel laten wachten, tot het dag geworden is? Mid den in het bos?" De man belooft te komen, maar het zal nog wel even aanhouden. Hij moet zich kleden en het is een kwartier rijden. Intussen praten beide vrouwen. Fannie ontdekt: in feite is dit nog een kind. Maar goed dat ze ontdekt heeft, wie Siem Blazer in werkelijkheid is. Jan tine wil nu bevestiging van haar ver moedens: „Hij heeft nachtkroegen, he? In Amsterdam?" Fannie weet alles van hem. „Drie in Amsterdam en nog twee buiten de stad. Hij verdient geld als water. Men had me voor hem gewaarschuwd, dus was i'k op m'n hoede. Maar hij deed niet verkeerds. Tenminste niet bij mij. Ik kreeg een on gelukje, brak m'n arm en kon niet op treden. Hij heeft veel voor me gedaan en jahoe gaat het dan? Je vergeet de waarschuwingen en wordt verliefd. Je kent hem immers? Hij kan uitermate charmant zijn. Voor je er zelf erg in hebt, geef je toe in alles. Ik ben geen heilige en hij was vast niet de eerste. Hij beloofde me van alles. Enfin, als je verliefd bent, dan wil je alles immers geloven? dan ben je blind. Nu ben ik blij, dat jij er van nacht opeens stond. In de letterlijke en figuurlijke zin van het woord, schudde je me wakker. Ik ben blij, dat m'n ogen nog bijtijds zijn opengegaan." „En je werk? Hoe doe je dat nou?" Fannie lacht. „Kind, ik kan dansen; ik heb m'n kontakten en relaties. Binnen een week sta ik weer op de Bühne, in Nederland of ergens anders." Ze steekt een sigaret op, maar Jantine weigert. Ze heeft dorst en hoofdpijn. En maar één verlangen: naar huis, naar bed. „Waar woon je?" „In de Beemster." „Waar is dat ergens?" „Bij Purmerend. Waar hij zijn kantoor heeft. Hij kwam vaak bij ons. In de oor log was hij bij ons ondergedoken." De taxi komt. Er zit een norse man achter het stuur. „Waarom liggen jullie niet in bed?", moppert hij, het portier openend. Fannie glimlacht enkel. Omdat het daar voor ons niet meer veilig was, me- Misschien begrijpt hij er iets van. Hij neer. We zijn vrouwen. Zegt u dat iets?" wordt vriendelijker. „Doet er niet toe. Waarheen?" „Amsterdam. Even naar m'n kamers, m'n spullen halen en dan naar een hotel." „Amsterdam," herhaalt de man. „Nogal naast de deur. Dat kost minstens vier tienen." „Praat ik over geld? Breng ons veilig in Mokum, meneer, dan zul je er niet aan tekort komen. Je bent onze redding." In de wagen vraagt Jantine: „Waarom ga je naar een hotel?" „De kamer waar ik woonde betaalt hij. Ik wil niets meer met hem te maken hebben en moet toch ergens wonen, tot ik weer emplooi heb." „Maar een hotel is toch duur?" „Alles is duu$. Ik kan het wel een paar weken uitzingen." Nu neemt Jantine een besluit. „Als je je bezittingen hebt, ga je met mij mee," beslist ze. Als ik moeder de situatie uit een zet, vindt ze het zeker goed. Blijf een paar dagen bij ons; het is er rustig. Kun je ook een beetje tot jezelf ko men." Het lijkt Fannie wel. „Oké, zuster in de verdrukking; het is verbazend aardig van je. Ik neem het aan. Tegen betaling natuurlijk." Als het eerste morgenlicht doorbreekt, stopt de taxi voor de lage woning aan de dijk. Fannie betaalt en geeft een vor stelijke fooi. Ze knipoogt tegen de chauf feur. „Veel dank. Je hebt vannacht een goede daad verricht." Tine Oornes heeft slecht geslapen. Ze is tenslotte in arrenmoede met bange vrees naar haar slaapkamer gegaan. Waar kan dat kind nu uithangen? Midden in de nacht? Als ze maar geen ongeluk krijgt in deze stemmingSiem, jongen, je moest eens weten, wat je op je ge weten hebt. Bij het eerste gerucht van een auto is ze klaar wakker en springt uit bed. Ze ziet op de dijk een auto aankomen, die de kluft naar het huisje afzakt. Er stap pen twee vrouwen uit. De éne kent ze niet, maar de ander is Jantine. Vlug slaat ze een kimono om en rent naar de ach terdeur. Bijna gelijktijdig is Jantine er. Even kijken de beide vrouwen elkaar aan. Dan valt Jantine huilend in haar moeders armen. De veilige haven is bereikt. Als ze de stevige armen van haar moeder om zich heen voelt, weet ze: nu ben ik veilig; moeder zal me beschermen.... 28 Tanja de Vlieger heeft net koffie klaar gemaakt in de keuken. Ze heeft een half uur geleden Purmerend opgebeld en een man aan de lijn gekregen, Swaters, de man van de boekhouding. Ze had ge vraagd naar Siem, maar die was er al een paar dagen niet geweest. „En waarom neemt u de telefoon aan? Waar is zijn sekretaresse?" „Die is oök weg, mevrouw. We zitten weer eens zonder." Ze heeft de ironie in zijn stem gehoord en begrijpt de situatie. Op de een of andere wijze schaamt ze zich voor Siem. Wordt die man dan nooit wijzer? „Oké, meneer Swaters, ik bel wel weer een keer. Als meneer Blazer komt, laat-ie mij dan bellen." „Ik teken het aan, mevrouw." Nu is ze in de keuken en denkt na. De situatie staat haar helemaal niet aan. Al les komt momenteel op haar neer. Siem heeft waarschijnlijk weer een amoureuze periode en dan bemoeit hij zich nergens mee. Laat alles aan zijn mensen over. (Wordt vervolgd.)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 3