Vervolg raadsvergadering Kortgene Wat wij nu broodnodig moeten doen is stoppen met deze gevoerde vuilspuiterij en eens overgaan tot gezonde opbou wende kritiek, want ik ben overtuigd, dat als wij zo doorgaan anderen als schuldigen aan te wijzen, wij allen be zig zijn ons land stap voor stap in han den te spelen van de C.P.N. Mijnheer de voorzitter. Mijn excuus, dat ik wat in de lan delijke politiek ben gedoken. (Ik denk, dat er meerderen zullen zijn deze keer.) Om heel eeiilijk te zijn heb ik dit opzet telijk' .gedaan, niet omdat ik zo gelukkig ben met de winst van al die oproerkraa-i ers. maar meer omdat we soms zo over tuigd zijn van de perfectie van eigen fraktie, dat wij niet willen luisteren, erger nog, geen waardering kunnen op brengen voor andersdenkenden en vaak in bepaalde omstandigheden precies te genover gesteld handelen, dan wij pro pageren. Mijnbeer de voorzitter. Wij hebben de ontwerp-begroting ont vangen voor het dienstjaar 1973 en de begroting voor de bedrijven. Gelukkig is er nog een begeleidingsbrief na gekomen, die in vogelvlucht wat orde op zaken stelt en richtlijnen geeft voor het komende jaar 1973. Wanneer wij terugzien op de plannen die voor 1972 waren vastgesteld, die nu voltooid of in uitvoering zijn, dan mo gen wij constateren, dat er dit jaar weer heel wat is gebeurd, ondanks de zgn. zwakke bezetting van de technische dienst. Of nu al deze zaken en handelingen die gedaan zijn, economisch verantwoord zijn, zal zeer afhankelijk zijn van ons verdere beleid. Mijns inziens gaan we wel de goede kant op, ik ben wel tevreden, maar nog lang niet voldaan, maar laten wi' hopen, dat ook dat nog eens komt. Niet omdat ik persoonlijk gelijk wil hebben, maar omdat er een gemeenschap van mensen achter mij staat, die daarbij gediend zou zijn. Verheugend is zeer zeker te noemen de nieuwe openbare basisschool te Kats (een juweeltje) de verbouw van de oude school te Kats tot gymnastieklokaal. Ook dat er eindelijk eens 10 nieuwe woningen in Kats worden gebouwd. Mijnheer de voorzitter, ik vraag voor 1973 geen woningen voor Kats, heel sim pel omdat er geen nieuw bestemmings plan is, hoewel ik daar twee jaar geleden al op aangedrongen heb. Ik hoef de raad hoop ik niet te zeggen hoe belangrijk het voor dit nieuwe schooltje zal zijn, dat het niet bij deze tien nieuwe woningen blijft. Zo moeizaam het voor Kats is ver lopen om huizen te bouwen, omdat daar twee gemeenten aan te pas moeten ko men, zo vlot en soepel schijnt inu alles te lopen om er dertig tegelijk in Kortgene te bouwen. Laten wij hopen, dat voor al deze huizen ook huurders te vinden zijn, of zal de nieuwe regering zo'n goeie Sint zijn, dat ze huursubsidies verstrekt. Ik gun b. en w. van harte hun blijd schap om de vestiging van een bootwerf/ zeilmakerij op het haventerrein te Kats. Ik wil dat graag onderstrepen en de mijne er aan toe voegen, maar of de gehele leefbaarheid en de werkgelegenheid te Kats daarmee gediend zal zijn, dat is nog al wat, maar voor mij nog een open vraag. Een kinderhand is gauw gevuld en als b. en w. dat zo zegt dan zullen ze daar wel meer van weten; daarom graag een nadere verklaring. Voor al de investeringen en vaste las ten is er geld nodig, maar er is genoeg, zelfs nog over, maar niet zodanig, dat wanneer er een slippertje of tegenvaller zich voordoet, die opgevangen kan wor den. Dat gebeurt niet zo vaak, maar het zou wel eens kunnen gebeuren, dus de belastingen omhoog. Ook hier een vraag: hoe worden Per sonele belastingen geheven, worden de opcenten naar dezelfde maatstaf als de rijkspersonele belastingen geheven, dus naar de stand en waarde van de woning? De sociale overheidszorgen nemen steeds van jaar tot jaar toe wat niet zo verwonderlijk is gezien de enorme inves teringen voor de nieuwe tehuizen, die verband houden met deze sociale zorgen, waar wij noodzakelijk de grootste zorg aan moeten besteden. Subsidie aan het vliegveld „Midden- Zeeland". Wij denken daar genuanceerd over. Persoonlijk zeg ik neen en ik wil de raad adviseren: indien subsidie wordt verleend, dat elk jaar opnieuw te bezien, op de voorgestelde formule. Subsidie ten behoeve van de badhuizen. Dit zijn instellingen die hun tijd hebben gehad, bovendien zeer onrendabel voor de gemeente, eigenlijk economisch niet meer verantwoord, wat nauwkeuriger zal moeten worden gevolgd. Het kampeerterrein „De Paardekreek" is nog steeds een onrendabel objekt. Of uitbreiding de oplossing zal brengen, is een vraag waarop geen zeker antwoord te geven valt. Een voorstander van de uitbreiding gelooft er in, persoonlijk ge loof ik er helemaal niet in, niet omdat het niet mogelijk zou zijn daar een rendabel bedrijf van te creëren, dat zeker, maar niet wanneer de gemeente zo'n be drijf exploiteert. Daarbij zijn de per soneelskosten doorslaggevend. Ik wil dan ook adviseren dit berijf aan een par ticulier te verkopen. Een vraag betreffende de woning van de kampbeheerder. Is daar wat positiefs over te zeggen? Evenzo een eventuele kamp winkel? De nieuwe technische dienst begint wel bijzonder goed met een extra post van uitgaven van 86.500,Hoeveel ambte naren krijgen wij daar extra voor? We hebben wel eens een berekening gekregen, dat de Dienst Walcheren een ietsje duurder zou zijn, nou ja, het hangt er maar vanaf hoe je het bekijkt. Het meest onrendabele bedrijf in de gemeente is wel de vismijn. Ik heb daar vorig jaar mijn mening over kenbaar gemaakt, ik zal dat niet weer doen. Ik betreur het dat er na een jaar nog .niets is veranderd, dat er zelfs geen uitzicht op verandering in positieve zin voor de gemeente, die het exploitatietekort voor 1973 ad 61.000,niet kan opvangen voor een achttal'vissersschepen. De stel regel wordt hiermee weer eens beves tigd, dat ambtelijke molens langzaam malen. Voor deze vismijn hoeft de Oos- terschelde niet open te blijven. Als laatste objekt wil ik noemen het nieuwe sportveld te Kortgene, een sport veld van stedelijke opzet en allure, voor een dorpsgemeenschap van 1400 a 1500 inwoners. Ik heb weieens terloops ge zegd tegen een van de wethouders: die Kortjeennaars zijn eigenlijk een beetje verwend volkje, ze hebben maar te kik ken en wat ze willen hebben, komt er. Ik ben daar in bevestigd door het ver slag te lezen van de vergadering van de sportcommissie gehouden op vrijdag 6 oktober 1972. Wanneer de gymnastiek vereniging O.K.K. o.a. een brug is kwijt geraakt, dan lees ik niet wie hier te ver is gegaan, maar wel dat er een nieuwe brug moet komen van 2000,als het enigszins kan van de gemeente. Ik ben zeer benieuwd naar de verdere ontwik keling. Uit het verslag van het gesprek met de v.v. „Cortgene" blijkt ook geen en thousiasme, inspirerende zelfwerkzaam heid uit te gaan om bepaalde materialen, o.a. kleedlokaal van het oude naar het nieuwe veld over te brengen. Ook hier is de gemeente weer aan sprakelijk gesteld voor de kosten. Bij een investering van 240.000,wat de ge meente 20.000,gaat kosten aan rente en onderhoud per jaar waarvoor de ver eniging 250,moet betalen, schijnt niet zo zwaar te wegen wat de gemeente daaraan tekort komt. De gemeenteleden gaan bij de voetballers van Kortgene dan pas een rol spelen wanneer het sportveld in Kats gehandhaafd blijft, daarover spreken ze ronduit hun teleurstelling uit. Dit lijkt misschien eerlijk, maar de ach tergrond is waarschijnlijk dat ze te leurgesteld zijn, omdat ze een paar voet ballers kwijt kunnen raken. Tenslotte dank aan de gemeentesecre taris en diens medewerkers voor de per fectie waarop de begrotingen zijn op gesteld. Wanneer men de techniek die er in verwerkt is, beter leert kennen, dan wordt dit doolhof van gegevens, wat in wezen zo'n begroting op het eerste ge zicht lijkt, steeds duidelijker en over zichtelijker. P. van der Maas was de volgende spreker, die het volgende naar voren vracht: Mijnheer de voorzitter. Ter gelegenheid van de behandeling van de begroting 1973 heeft ook onze fraktie de behoefte over enkele onder werpen opmerkingen te maken. Opmer kingen welke uiteraard geheel de onze zijn, maar waarvan wij hopen, dat ze ook in uw college nader zullen worden overwogen en daarna in deze raad ter behandeling zullen worden gebracht, al thans voor zover daartoe aanleiding be staat. Met andere woorden, wij hopen, dat op de eventuele kanttekeningen, van welke fraktie dan ook, niet uitsluitend hedenmiddag een reaktie komt, maai' dat daarop nader wordt teruggekomen. Uw begrotingsbrief volgend, zijn wij met u van mening, dat 1972 op het ge bied van het onderwijs een zeer goed jaar is geweest. Wij zijn verheugd dat thans op alle plaatsen de jonge kinderen hun basisonderwijs in een zo voortreffe lijke omgeving kunnen ontvangen. Ook de voltooiing van „Rustoord" kan als een mijlpaal worden gezien, vooral in de sektor bejaardenzorg. De opleving van het woningbouwpro gramma stemt ook ons tot grote vreugde, zeker als dit zoals bijvoorbeeld op Kats, gepaard gaat met een aantrekkelijke toe name van het aantal arbeidsplaatsen. Vanaf deze plaats willen wij ook nog memoreren het gereedkomen van het sportterrein te Kortgene en het uitvoe ren van voorzieningen terzake te Kats. Wij hopen, dat deze laatste zaak, in overleg met de betrokken sportvereni ging, tot een doelmatige oplossing voor de school en de overige gebruikers zal ko men. Gaarne willen wij uw college danken voor uw arbeid in 1972 welke tot de thans kort geschetste resultaten heeft geleid. Uiteraard wordt deze dank tevens gericht aan het u ten dienste staande corps van medewerkers Overgaande naar een algemeen zeer in de belangstelling staand onderwerp, wil ik enkele kanttekeningen maken over de milieuzorg. Wij als laagste overheid zijn in feite het meest nauw betrokken bij de zorg voor onze omgeving. Met de meeste nadruk wil ik verklaren, dat deze zorg ons zeer ter harte gaat. Zij gaat echter bij ons bepaald niet zo ver, dat wij ook maar één moment de veiligheid van onze gemeente en haar inwoners in de waagschaal wensen te stellen. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de Oosterschelde ten spoedigste moet worden afgesloten. Wij onderkennen, dat er dan een nieuwe zorg opdoemt, nl. de zorg voor een aanvaardbaar milieu op en rond die Schelde. Wij delen alzo de zorgen van diverse aktiegroepen. Wij zijn met hen van mening, dat met name de Rijnvervuiling zeer ernstige konsekwen- ties kan hebben. Wij wensen echter dan, dat in internationaal overleg de Rijn wordt verbeterd en niet dat onze vei ligheid afhankelijk wordt van de kwali teit van Rijnwater. Dat voorts alle mogelijke vormen van onderzoek en werkzaamheid worden ge vraagd voor het garanderen van een zo hoog mogelijke kwaliteit van het Schelde- milieu na afsluiting wordt door ons ge steund. Een ondergraving van ons recht op toenemende veiligheid achten wij echter ontoelaatbaar. Wij willen hierbij nog eens onze waar dering uitspreken aan het adres van de afdeling van de Partij van de Arbeid, welke een aantal maanden geleden te Colijnsplaat een goed geleide bijeenkomst belegde over dit onderwerp. Diezelfde zorg voor ons gebied, geeft ons de opmerking in, dat wij wel zeer ernstig de vraag moeten stellen of het wenselijk is, dat ten westen van Colijns plaat plannen worden gerealiseerd in een vorm en omvang, zoals die ons hier zijn getoond. Wij gaan er mee akkoord, dat wij Noortl- Beveland niet meer uitsluitend kunnen bestemmen voor zijn bewoners; voorts stemmen wij in met recreatie, enerzijds ten behoeve van de rustzoekende vreem delingen, anderzijds ten behoeve van de handhaving en uitbouw van een goede middenstand en voor het aantrekken van arbeidsplaatsen. Het is echter wel zeer de vraag of, en de middenstand en de werknemers en over het geheel, onze streek gebaat is bij recreatieobjekten van bovennormale om vang. Ik zou het willen aanduiden met het woord „kapitaalsrecreatie". Ik meen vooral dat wij bij onze eventuele beslis singen de belangen van onze gemeente, haar huidige leefklimaat en haar be woners moeten stellen boven die van investeerders van elders. Dit houdt in het geheel geen verzet in tegen een zich normaal ontwikkelend recreatiepakket, waaraan een ieder zal kunnen deelnemen, integendeel, wij ho pen, dat dit stapsgewijs en rustig zal worden uitgebereid. Terzake van het gemeentelijk aanzien merken wij ook op, dat door achteruit gang van kwaliteit en onderhoudstoe- stand v. e. aantal in de haven van Kort gene liggende woonschepen het gezicht in de haven niet vooruitgaat. Ik ben van mening en vraag daarvoor uw aandacht, dat die arken, welke qua uiterlijk niet aan redelijke eisen voldoen, een verdere ligplaats moet worden ont zegd. De zorg voor een aanvaardbaar ui terlijk dient zich ook uit te strekken tot binnen de bebouwde kommen, waar ons inziens op meerder plaatsen correcties gewenst zijn. Tegen zijn wij op het punt van het vrij kamperen. Dit zal nl. de exploitant, zover hij zich aan de regels houdt, niet of nauwelijks enige financiële steun geven. Wel verarmt de streek door het opstel len van caravans etc., terwijl juist de verbetering van de waterkwaliteit in het gebied weder een nieuwe belager krijgt. Een laatste opmerking over ons leefge bied, welke ik al meer heb gemaakt Gaarne zou ik zien, dat u nader onder zoekt of er behoefte is aan een centrale inname van oude en niet meer bruikbare vergiften. Ik heb hierom al eens meer gevraagd. Ik ben na enkele gesprekken met inwoners van mening, dat er in ge heel ons land, doch ook hier enorme ge varen aanwezig zijn, enkel en alleen om dat men er niet vanaf kan. Nu mij is gebleken, dat kortgeleden in Limburg iets dergelijks is gestart en dat ook daar een grote behoefte bleek te bestaan aan zo'n inname, verzoek ik hiervoor opnieuw uw aandacht. Ik meen dat een onderzoek naar de behoefte, bijv. in samenwerking met de milieu-inspectie, zeker op zijn plaats is. Zeer kritisch worden enkele in de be groting verwerkte voorstellen cjoor ons bekeken. Daar is allereerst de Technische Dienst. Uw college noemt de toename van een begrotingsbedrag van 46.000,naar 86.500,„aanzienlijk". Wij zouden hiervoor zeer gaarne een wat sterkere uitdrukking hebben ge bezigd. Wij zijn het eens met de gedachte, dat de huidige dienst uitbreiding behoefde en alzo ook duurder zou zijn dan voor heen. Wij moeten echter ook meetellen, dat als de vroegere voorstellen nog gel den, de kapitaalswerken tegen adviseurs- kosten zullen worden behandeld. Wij moeten accepteren, dat de hoogste bestuurlijke uitspraak onze gemeente heeft gedwongen tegen de will van de meerderheid aansluiting bij de dienst Walcheren te aanvaarden. Wij waren er tegen en we zijn dat nog. We zijn dat nog, omdat we de eis onredelijk en de ar gumenten onaanvaardbaar, dan wel niet toepasselijk vonden. De beslissing van de Kroon heeft ons juist mede gelet op de aldaar aanwezige wijsheid teleur gesteld. Dat wij in dezen niet de enige zijn bewijst een artikel van M. Helm- strijd, hoofdredacteur van de „Gemeente stem", in het zesduizend tweehonderd vijf ent win tigste nummer van dit blad, verschenen op 24 november j.l. Deze deskundige plaatst grote twijfels bij de beslissingen van 'Gedeputeerde Sta ten en Kroon. Wij zijn het met hem eens, maar de Kroon gunde blijkbaar G.S. het voorrecht van de twijfel. Wij erkennen, dat juist ook wij eerbied hebben voor de democratie en alzo leggen wij ons ook thans zij het wat nukkig en zeker niet tevreden bij de democratische uit spraken neer. Enigszins opgeschrikt heeft ons uw mededeling, dat er behoefte zou bestaan aan een dorpshuis te Kortgene. Het is ons niet zo opgevallen. Is er in het Tref punt en bij de plaatselijke Horeca geen accommodatie genoeg? Dorpshuizen zijn sterk noodlijdend en wij vragen ons af of we hu niet te ver gaan. Het zal dan toch zeer ruim moeten worden, want aan kleinere zalen lijkt ons te Kortgene geen gebrek. En dan wordt het zeer duur. Naar aanleiding van het tekort van de beide badhuizen, vragen wij xi of deze tekorten voortvloeien uit vaste lasten, zoals rente en aflossing. Is dit niet het geval, ware dan niet beter te bezien hoe veel gezinnen gebruik van de badhuizen maken en of het niet mogelijk is, die ge zinnen door een extra subsidie uit het niet uitgegeven bedrag bij gesloten bad huizen te helpen bij de bouw van privé- badvoorzieningen. Danig geschrokken zijn wij van het tekort van de vismijn 61.000,Is de oorzaak van het geringe aantal schepen expleciet gelegen in de thans in uitvoe ring zijnde waterstaatswerken. Als dat geheel of voor een groot deel zo is, moet dan in nauw overleg met de vissers overigens niet aan betrokken minis ters worden medegedeeld, dat Kortgene alzo een uitzonderingspositie behoort in te nemen tegenover andere vismijnen en dat wij anders noodgedwongen vervroegd zullen aanpassen c.q. sluiten. Ook de vissers moeten toch tijdig weten wat er gaat gebeuren. Reeds eerder vroegen wij u om, mede gelet op het belangrijke bedrag bij post 36800, zwemlessen, meer regelend op te treden, zodat meer lessen kunnen worden genoten. Het is zeer belangrijk. Persoonlijk ben ik tegen de votering van het bedrag, geraamd onder nr. 47600, nl. voor het vliegveld. Het is nu mooi ge weest, mijnheer de voorzitter tegen. Met u zijn wij ook enigszins kritisch t.o.v. „Het Veerse Meer". Wij volgen met belangstelling de toekomstige verrich tingen. In het oog loopt nr. 47200, waarbij zijn geraamd 175 niet rendabele gaspercelen. Met de heer Welleman vragen wij hoe zit het nu? Wij 13125,en een ander niets. Terzake van de vuilophaaldienst, mijn heer de voorzitter, nog enige opmer kingen. Waarom gaan we nu van emmers over op emmers met zakken, 't Is wel duurder, het is uit oogpunt van het milieubeheer geheel verkeerd en het le vert zo op het eerste gezicht geen voor delen op. Moet dat dan wel. Waarom is alzo besloten? Hoewel min of meer op verzoek, „ver velen" de belastingvoorstellen ons wel enigszins. Daarbij hebben wij de meeste moeite met de reinigingsrechten, de hondenbe lasting en de rioolrechten. Een algemene gedachte voorzitter: Een begroting als de onze staat vol met subsidiebedragen, soms kort. meestal reeds lang geleden toegezegd. Het op peil houden van het bedrag is naar ik meen een zaak van belanghebbenden. Maar is het ook niet eens nodig om eens na te gaan of er geen subsidies behoren te worden ingetrokken. Bij 'lezing van de namen is me niet altijd duidelijk wat daar soms achter staat. Thans besluitend, betuigen wij u onze dank voor de duidelijke begroting. Erken telijk zijn we voor de samenwerking, wel ke wij in het algemeen op vruchtbare wijze met uw college, onze medecollega's en de ambtenaren mochten hebben. Van onze kant zeggen wij u allen ook voor 1973 weer onze medewerking toe. Dan kwam Breure aan het woord, die het volgende sprak: Mijnheer de voorzitter, heren raadsleden. Heden gaan we als raad van deze ge meente de begroting voor 1973 behan delen. Vooraf wil ik evenals vorig.jaar vast stellen, dat ons principe, hetwelk wij voorstaan, voor ons voorop staat, in en bij alle beslissingen die door de raad genomen worden, omdat wij dat als het eerste en grootste gemeentebelang zien. Zo hebben wij uit dien hoofde bezwaar tegen sport en spel die tot sportver- dwazing leidt. Wij zijn niet tegen ont spanning als het is op een gepaste ma nier. Wandelen bijv. is een ontspanning, maar als men aan het eind van de rit in elkaar zakt van uitputting, dan is dit geen ontspanning meer en een onnatuur lijk gebruik van onze krachten. Dat de vermakelijkheidsbelasting met 50 is verlaagd, kunnen we ook niet goedkeuren, omdat daardoor de rem om zich uit te leven in allerlei ongepaste vermakelijkheden nog verder wordt los gegooid, om dan maar niet te spreken van de vele mindere inkomsten voor de gemeente. Deze zomer werd gezegd dat op enig jaar een inkomst was op deze post van 18.000,nu was het gemid deld 10.000,zodat men bij 50% ver laging toch nog 5000,zou verwachten. De begroting geeft evenwel 1500, aan, hetgeen ons zeer verwondert. Is men soms van plan om hierin nog verder de hand te lichten? Zo ook het nodeloos smijten met geld naar sportvelden en het subsidiëren van de zgn. beeldende kunst. Nogmaals willen wij b. en w. wijzen op degenen die anderen overlast aandoen en daarop met gepaste maatregelen te reageren. Dat de Technische Dienst voor bouw en woningtoezicht bij Walcheren wordt ingedeeld (door de Kroon beslist) spijt ons zeer, te meer daar dit veel geld zal kosten. Een raming van 46.000,in 1972 naar 86.500,voor 1973 is voor ons gevoel toch wel een schokverhoging. De dienst zal verder van de bevolking staan en die zullen veel meer moeten betalen. Wij hebben nooit kunnen be grijpen waarom de P.v.d.A. zo nodig voor samenvoeging was, daar toch de minst draagkrachtigen, naar verhouding, het meest zullen moeten betalen. Zie maar, verhoging van reinigingsrechten, straat-, baat- en rioolbelasting, wat alles direkt van alle burgers wordt geïnd met een forse verhoging in 1973. Overigens zouden wij graag een overzicht hebben hoe die Walcherse Dienst werkt, want wij hebben het idee, dat dat bureau wel eens doorgedicht moet worden op zijn economische waarde door een daarvoor geschikt bureau. De woningbouw komt tot ons genoe gen nu goed op gang. Dat b. en w. menen dat we op Kortgene een dorpshuis nodig hebben (wat de nodige tonnen geld zal kosten) wordt door ons betwijfeld of beter gezegd ontkend. Er zijn hier 2 kerkelijke verenigings gebouwen en verder zijn er voldoende ge legenheden om grote vergaderingen op te vangen. Dat de toeristenbelasting wordt inge voerd is een goed iets. Er zijn n.l. een een aantal voorzieningen nodig om die mensen op te vangen in de zomer en dan is het goed, dat zij ook hun bijdrage leveren. Dat de rioolwaterzuivering op Colijns plaat zo lang duurt eer die er komt, is ons een doorn in het oog, ook mede gelet op de voorzieningen van de straten in dat dorp, overigens zonder de schuld van b. en w. Dat er vorig en dit jaar door verschil lende raadsleden gewezen is op aanslui ting voor aardgas in de gemeente en de foutieve formule welke de P.Z.E.M. daar bij heeft toegepast voor onze gemeente is genoeg bekend, alleen wil ik er op wijzen, dat door b. en w. is toegezegd niet te zullen betalen voor dit in orde is (zie notulen van 14 december 1971). Als dit wel is gebeurd dan vinden wij dit een kwalijke zaak, te meer omdat wij weten dat b. en w. wel schrijven aan de P.Z.E.M., maar zachtjes aan het lijntje worden gehouden. Wij zouden nu gaarne een definitieve uitspraak hebben. Van terzijde hebben wij gehoord, dat over Noord-Beveland waarschijnlijk een hoogspanningskabel komt, richting Zie- rikzee. Wil de gemeente proberen deze ontsierende en voor de landbouw moei lijke masten niet geplaatst te krijgen. Hoe denkt de gemeente het oude sport veld in Kortgene op tijd in de oude toe stand te krijgen? Het vliegveld Midden-Zeeland wordt voor ons gevoel nooit rendabel en is voor ons onaanvaardbaar omdat het mc.de op zondag wordt gebruikt. In de loop van dit jaar is ons beloofd om te bezien of de kermis kan worden afgeschaft. Tot nog toe is nog geen ant woord ontvangen. In de raadsvergadering van 20 januari is ons beloofd, dat de tarieven voor in stallaties op de haven zouden worden be zien en nog in 1972 verwerkt zouden worden, doch pas in deze begroting komt een minimale verhoging voor. Sanering van een deel van de Have- laarstraat is op 9 maart en 20 april al beloofd in studie, maar nog steeds blijft het hetzelfde aanzicht. Tot onze spijt moeten we zeggen, dat 7 raadsvergaderingen in een jaar voor ons te weinig zijn. Vooral omdat dan meestal een overladen agenda wacht. Wij hebben de indruk, dat de top van het secretariepersoneel te zwaar is be last en door te weinig mankracht zeer kwetsbaar is. De verschillende belastingverhogingen zullen wel nodig zijn, maar toch vraag ik mij af (evenals vorig jaar), hoeveel nog meer. Overigens zijn deze verho gingen nog niet in deze begroting ver werkt, zodat plm. 17.500,meer kan worden vei'wacht, dan het onvoorzien van ruim 20.000,Inderdaad nog maar een laag bedrag voor onze gemeente. Wij zijn het met b. en w. eens om te bezien of de badhuizen in de gemeente nog verantwoord te exploiteren zijn. Mijnheer de voorzitter. Ik ben mij bewust nog maar enkele punten van uw en onze veelomvattende taak te hebben belicht, maar ik hoop, dat deze geringe bijdrage iets mag opleveren voor het welzijn van ons allen, maar in het bijzonder voor alle ingezetenen van onze gemeente. Ik dank u. Tot slot sprak De Smit de volgende beschouwing: Mijnheer de voorzitter, heren wethouders, heren raadsleden. Gaarne wil ik op deze begrotingsmid dag mijn erkentelijkheid uitspreken voor het vele werk door het college van b. en w. en zijn staf, het secretariepersoneel, verricht ten behoeve van de gemeente. Ik dacht dat we langzaam in de goede richting koersen, dat we de troeven die nodig zijn voor een ontwikkeling in de richting van een leefbare gemeenschap te pakken hebben. Met name de woningbouw springt er zeer gunstig uit. Wat we voor enkele jaren voor onmogelijk hadden gehouden ziet men nu in elke dorpskern gestadig werkelijkheid worden. Gezamenlijk stre ven naar iets waardevols wordt dikwijls hoog beloond. Nodig zal zijn nu de vaart erin zit deze weten te behouden door behoorlijke en goed gerichte voorlichting te geven aan die mensen die in deze gemeente zijn geïnteresseerd als woon- en even tueel werkgebied. De nieuw te bouwen huizen mogen ons straks niet spottend aankijken met de vraag waar is de bewoner die ons zo nodig meende te hebben? Evenzo mag het gebrek aan industrie terrein ons niet belachelijk maken door niets te kunnen aanbieden aan diegene die denkt de mogelijkheid heeft zich hier te vestigen. De recreant die medehelpt onze leef baarheid te bevorderen moet zich thuis voelen in een omgeving die nodig is om zich te recreëren. Een gastvrouw plaatst een bloemetje hier en een bloemetje daar in de kamer waar, zij de visite wenst te ontvangen. Daarom vraag ik uw aandacht voor de aankleding en inrichting van de dorpen. Laat rijen krotwoningen geen ergernis worden voor de omgeving. Zet de bul- dozer in daar waar nodig en maar enigs zins mogelijk. Doe veel aan beplanting, 't is van blijvende waarde. De met moeite verkregen picknicktafels en ban ken, gun ze hun onderhoud. Schenk aan dacht aan de verwijdering van vuil, juist op die plaatsen waar veel recreanten wensen te vertoeven. Het bezit van een haven in een re creatiegebied is waardevol. Laten we dan proberen door goede en juiste indeling van diverse werkzaamheden, zorgen dat deze havens toonbaar zijn aan de mensen die wij zo graag zien komen. Wij kunnen ons ook afvragen de jeugd, met name onze eigen jeugd en zij die bij ons logeren, kunnen die zich ook lichamelijk uitleven op het gebied van sport. Is er gelegenheid voor zwemsport als over luttele jaren de Oosterschelde is afgesloten. Moeten deze dingen niet als zeer ur gent te boek staan? Het zijn allemaal punten die ik ge meend heb te moeten doorgeven omdat een gemeenschap deze dingen niet kan missen. Hopenlijk komt er iets van over hoewel als ik in mijn notulen terugsla en eens naga wat er allemaal door raadsleden naar voren wordt gebracht wat ook te recht dacht ik wordt verlangd, wat komt daar kennelijk weinig van over. Ik heb wel eens de neiging dat veel Vervolg voorpag, 2e blad.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2