NOORD-BEVE LANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene No. 3533 Donderdag 14 december 1972 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Donderdag 7 december j.l. vond in de raadszaal te Kortgene de behandeling plaats van de 'gemeentebegroting 1973. Voordat men tot behandeling overging, hielden vijf leden een algemene be schouwing daarop. Als eerste spreker kwam Welleman aan de beurt. Hij zei: Mijnheer de voorzitter. Moesten wij de laatste jaren bij de be handeling van de gemeentebegroting steeds onze teleurstelling uitspreken over de geringe toewijzing van woningen, nu is daar verandering in gekomen en kun nen we tevreden zijn over het aantal in aanbouw zijnde woningen. Er wordt wel eens beweerd, dat pro testen niet helpen, maar de min of meer parlementaire akties van de laatste jaren hebben er toch wol toe bijgedragen, dat er een verandering ten goede is gekomen en dat het niet meer alleen bejaarden woningen en -tehuizen zijn die gebouwd mogen worden. Sommigen zijn zelfs al bang, dat ze niet vol zullen komen. Wanneer men ech ter ziet hoe de nieuwe woningen tot nog toe bezet worden, dan menen we, dat die ongerustheid niet nodig is. Het is alleen jammer, dat er zo weinig mensen uit onze gemeente bij de bouw van nieuwe woningen betrokken zijn. Nu we het toch over de bouw hebben willen we onze verwondering uitspreken over de gang van zaken bij het afgeven van vergunningen voor bouwwerken. Als men ziet hoe sommigen, niet dan na veel moeilijkheden, een 'bouw- of verbouw vergunning .krijgen en men ziet dan de bouwsels verrijzen waarvoor wel ver gunning wordt gegegeven, dan vragen we ons af of er niet met 2 maten gemeten wordt. Al zijn we er van overtuigd, dat smaken verschillen, we kunnen de ge dachte niet van ons afzetten, dat de één vlugger wat gedaan krijgt, dan de ander en dat is onaanvaardbaar. Dat we de komst van aardgas in onze gemeente met vreugde hebben begroet, heeft ex* toe geleid, dat we nogal gemak kelijk aan de wensen van Zegam gehoor gegeven hebben. We moesten bijv. voor veel meer woningen garant zijn, dan er in onze gemeente stonden. Later bleek, dat die eis in onze buurgemeente niet werd gesteld, hetgeen zeer onbillijk is tegen over ons. Het lijkt er op, dat we voor onze bereidwilligheid index-tijd flink ge straft zijn. We zijn toen met de verlan gens van de Zegam akkoord gegaan. Verder praten heeft dus niet veel zin. Als men echter nog eens met de Zegaxn gaat handelen dient men zich deze han delswijze in herinnering te houden. In dit verband zouden we graag willen we ten of we als gemeente ook medezeggen schap hebben in het beleid en zo ja, of we daar gebruik van maken. Nu we het toch over medezeggenschap hebben vragen we ons af waarom van onze gemeente geen enkele vertegenwoor diger was op de laatste drie aandeel houdersvergaderingen van de PZEM. Op die manier gaat het over ons en zonder ons en daar zijn we niet op gesteld. Als recx-eatiegemeente krijgen we steeds meer belangstelling. De grond in het bun galowterrein is verkocht en er zijn plan nen om het kampeex-terx-ein uit te bx-ei- den. Toch menen we dat we daarna niet moeten doorgaan met uitbreidingen. Ex- is nog volop gelegenheid voor iedereen om in de bossen en langs de oevers van het Veex-se Meer te vertoeven. Dit zal beperkt worden als men doorgaat met uitbreiden van het kampeerterrein. In het belang van onze eigen inwoners en van de vele bezoekers aan dit gebied is het gewenst dat niet alles aan de open baarheid wordt onttrokken. Wel gaan we akkoord met de voorgenomen uitbreiding, omdat dit noodzakelijk is voor de gun stige exploitatie. Natuurlijk ligt dit voor Colijnsplaat anders. In dit gebied komen grote moge lijkheden en het is goed, dat er nu al plannen gemaakt worden om te kunnen starten als de Oosterschelde, waarvan we hopen, dat die zo gauw mogelijk wordt afgesloten, dicht gaat. Wel moeten we er voor waken, dat de plannen niet al te luxe worden opgezet. Als iets niet haalbaar is moet men weer van voor af aan beginnen. We zijn 'dit jaar geconfronteerd met de financiering van een plan dat geheel vrijblijvend zou worden opgemaakt. Een herhaling hiervan zouden wij niet op prijs stellen. Wat het stichten van een kamp Winkel op Kortgene betreft, daar is nu al enige jaren over gepraat, meerdere malen ver gaderd, een N.V. gesticht, doch men hoox-t nergens meer van. We vragen ons af of er ooit wat besloten zal worden. Of het een of het ander, een kampwinkel of niet, het wordt nu toch wel tijd, dat een en ander wordt afgerond. Houdt 'dit soms verband met de nog niet gerealiseerde uitbreiding? Tenslotte kunnen we constateren, dat het aantal gasten uitbreidt, hetgeen een bewijs is, dat men zich in onze gemeente thuis voelt. Dat thuis voelen wordt nog verhoogd als er evenementen worden ge organiseerd. Grote waardering hebben we dan ook voor datgene, wat er op Co lijnsplaat gebeurt. Dit in schrille tegen stelling met Kortgene waar veel meer gasten vertoeven en waar dit jaar totaal niets georganiseerd is. Meermalen zijn er dit jaar klachten geuit over bedx-ijven. die een hinderwet vergunning nodig hebben en die niet bezitten. Nu is het onmogelijk om alle onaangename luchtjes te weren. Als de windrichting slecht is helpt het niet of we 50 meter of een kilometer van zo'n bedrijf verwijderd zijn. Dat merken we het beste bij de groen voederdrogerij. Het gaat er om: is een vergunning vereist of niet. Is die vereist dan dient men daai-aan te voldoen. Overigens vragen we ons af of er voor een ventilator in een landbouwschuur ook een hinderwet- vergunning nodig is. We zouden het op prijs stellen dat een en ander niet op zijn beloop wordt gelaten. Zo is het ook met het constateren door de raadscommissie openbare werken, dat er hier en daar autowrakken staan en dat die ontsierend weiken. Als men het alleen maar constateert en er verder niets aan doet, schieten we niet hax'd op. Wat de straatverlichting betreft, op 7 september hebben de wethouder van openbare wex-ken en ondex-getekende deze gecontroleerd en vastgesteld, dat er en kele lichtpunten bij geplaatst moesten worden en enkele nachtbx-anders over geschakeld dienen te worden. Het is nu 3 maanden later en er zijn nog geen te kens dat dit nog in het donkere jaarge tijde gerealiseerd zal worden. Hoe staat het daarmee? Een grote verbetering is tot stand ge komen door het plaatsen van een lan taarn op de kruising Nooi-dlangeweg- Colijnsplaatseweg. Het is noodzakelijk, dat dit ook gebeux-t waar de Oostdijk zich van de Oudedijk en de Provincialeweg afsplitst. Meermalen hebben we met leedwezen geconstateerd, dat de werkvoorziening in ons gebied steeds dalende is. Vandaar dat we zeer zijn ingenomen met het stichten van een jachtwerf te Kats. Wellicht zal dit aan enige ingezetenen werk verschaffen maar voor de ontwik keling van dat dorp is het van grote betekenis. Ook de bezetting van de nieu we woningen zal wellicht minder pro blemen opleveren hierdoor. Dat een en ander de neringdoenden ten goede zal komen is niet twijfelachtig. Voor wat 1973 betreft zijn we genood zaakt toe te treden tot de gemeenschap pelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht Walcheren. Tevens dienen we onze eigen gemeenschappelijke dienst op te heffen. De tijd zal het leren of het een goede rui] is. Meermalen bereikten ons klachten over de soms stroeve gang van zaken bij het behandelen van aanvragen voor bouw- of verbouwingsvergunning. Zoals ge woonlijk gaf „Middelburg" de gemeente de schuld of andersom. De nieuwe rege ling zal waax-schijnlijk geen achteruit- gang zijn. Het feit, dat we een opzichter krijgen die zich alleen met onze gemeente moet bezig houden vinden we een voor uitgang. Nieuw is ook de ovex-gang van emmers op plastic zakken bij de reinigingsdienst. Voor personen, die hun werkzaam heden bij die dienst verrichten zal het een verlichting betekenen. Uit berichten, dat sommige gemeenten de plastic zakken weer hebben afgedankt is gebleken, dat er nogal bezwaren hiertegen bestaan. Vooral de milieuverontreiniging door steeds meer gebruik te maken van plas tic, dat onverteerbaar is, mag niet ge bagatelliseerd worden. We menen, dat de voorlichting op dit gebied voor de raadsleden onvoldoende is. De z.g. deskundigen hebben jaren werk om iets voor te bex-eiden. Raads leden krijgen enkele dagen voor een raadsvergadering het verzoek om een grondig voorbereid voorstel te steunen. In enkele dagen moeten deze zich een oordeel vormen. Dat is onmogelijk en toch wordt er meestal voorgestemd, om dat men de zaak niet wil ophouden. Dit klopt niet en meermalen vragen wij ons later af of we er wel goed aan hebben gedaan om hiervoor te stemmen. Tegen deze gang van zaken gaan we bezwaar maken. Ook bij de overgang van emmers op plastic zakken had het niet misstaan om tijdens de voox-bereiding zo nu en dan de beide raden van ons eiland voor te lich ten in een gezamenlijke vergadering. De huidige gang van zaken bevredigt ons niet en we wensen dat daar verandering in komt. Een commissie van voorberei ding zou al een verbetering zijn. Over het onderwijs, dat in onze ge meente goed is, willen we alleen op merken, dat voor Kats een wens in ver vulling is gegaan, njl. het bezitten van een moderne school. Alleen verbaast het ons, dat voor zo'n klein gebouw astrono mische bedragen moeten worden betaald. Overigens is meer aandacht voor het onderhoud in de schoolgebouwen, met name op Kortgene, nodig. Wat de sport betreft, als men ziet dat dat de gemeente bereid is om grote som men te voteren voor het aanleggen van een modern sportterrein, dan kan men moeilijk volhouden, dat er geen mede werking is. Dat de voorbereidingen om de plannen gestalte te kunnen geven, hier en daar wat stroef zijn verlopen, had wellicht voorkomen kunnen worden. Ove rigens vragen we ons af waax-om er een dure aardgasaansluiting moest worden aangelegd. In de toelichting op de nieuwe begro ting hebben we gemerkt, dat er nogal wat belastingen verhoogd moeten worden. De citroenperspolitiek van de regering maakt het noodzakelijk, dat plaatselijke belastingen hoger worden dan wanneer we wat meer uit het gemeentefonds kregen. Toch vragen we ons af of dat nu ieder jaar met alle belastingen nodig is. Ook een regeling naar draagkracht voor bij voorbeeld de reinigingsrechten prefere ren we verre boven een eenheidstarief waarbij de kleinen onevenredig zwaar belast worden. Hoe denkt bet college daarover? Steeds maar belastingen verhogen en subsidies geven waarvan we het nut niet inzien, staat ons tegen. We spreken hier over de subsidie aan het vliegveld Mid den-Zeeland. Dit vliegveld wordt steeds meer benut voor sportvliegerij en we zijn van mening, dat de beoefenaars hiervan zelf voor de kosten moeten opdraaien. Ze zijn in die kringen toch zo tegen over heidsinmenging? Dat met het ingebruiknemen van nieu we verzorgingstehuizen de uitkeringen voor de sociale dienst enorm zijn geste gen, was, gezien de hoge kam ex-prijzen, te verwachten. Toch zijn we er voorstan ders van dat iedereen, ongeacht zijn maatschappelijke positie, opgenomen kan worden in een modern ingericht huis. We zijn echter wel van mening, dat men niet kan doorgaan met steeds maar moderner te maken. Het wordt op de duur voor ieder, zowel voor overheid als particulier, onbetaalbaar. Zo zijn ook de tekorten van de vismijn angstwekkend hoog. Een geraamd tekort van 61.000,is voor ons niet op te brengen. Het verzorgingspeil in onze gemeente gaat hier lijden onder de zware financiële last. Met man en macht moet bij het rijk geprotesteerd worden tegen deze regeling. Uw opmerking over het eventueel bouwen van een dorpshuis geeft ons aan leiding om te zeggen, dat we hier wel eens anders tegenover hebben gestaan. Als men ziet, dat men voor een school- gebouwtje bijna een half miljoen moet investeren, als men ziet dat de gemeente 10.000,jaarlijks moet bijdragen aan „De Brug" te Colijnsplaat, dan weet men vooruit, dat een investering van een half miljoen voor een dorpshuis ons voor grote problemen zaïl zetten. Waarschijn lijk zal men met een half miljoen niet klaar zijn. De last die op de gewone dienst zal drukken zal zwaar zijn. Wel licht te zwaar. Hierdoor zullen de plaat selijke belastingen geregeld flink moeten worden verhoogd. Is dat verantwoord? Mijnheer de voorzitter. Dit waren en kele opmerkingen naar aanleiding van het aanbieden van de gemeentebegroting. Hoewel deze sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van ruim 20.000, is het noodzakelijk geacht om een aan tal belastingen te vexbogen. Het is hax-d nodig om nog meer op de kleintjes te gaan letten. Hoewel er nogal wat mensen zijn, die zich verzetten tegen overheidsinmenging, dezelfde mensen zijn er niet vies van bij de overheid om sub sidie te vragen als het in hun kraam te pas komt. En toch maar klagen over hoge belastingen. Zonder een schriel beleid te voeren zijn we ervan ovex-tuigd, dat met zorgvuldig alles te onderzoeken wel wat te bezuinigen is. We zijn erkentelijk voor de duidelijke opstelling van de begroting en we hopen, dat er in alle takken van dienst van wox-dt uitgegaan, dat iedere burger in onze gemeente evenveel recht op hulp en belangstelling heeft. Tenslotte zijn we van mening, dat er, om de inspraak te bevorderen, meer openbare voox-lichtingsvergaderingen ge houden moeten worden. De P.v.d.A. op Noord-Beveland heeft dit 2 maal gedaan en de belangstelling hiervoor was goed. Na deze bijeenkomst bleek telkens dat de aanwezigen door voorlichting een an dere kijk op een aantal zaken had ge kregen. Men komt daar ook te weten wat er onder de ingezetenen leeft. Bij de besluitvorming van de overheid kan dat van groot belang zijn voor onze hele ge meenschap. Vervolgens kwam Klaassen aan de beurt. Deze sprak als volgt: Mijnheer de voorzittei-,* mijne heren. De verkiezing voor de tweede kamer is weer ruim een week gepasseerd. De uitslag is voor sommige partijen verheugend, verrassend, voor andere te leurstelling, zoniet catastrofaal. Er is weer een nieuw parlement, maar nog geen nieuwe regering, helaas, want zo het zich laat aanzien is er nog niet veel meer duidelijkheid gekomen uit de grote verwarring der geesten van onze tijd, misschien moet ik zeggen uit de verdwazing van onze tijd. De ene partij weet nog beter dan de andere hoe er geregeerd moet worden en toch kunnen ze samen niet tot een oplossing komen, neen erger nog, het belang van ons volk en land wordt misbruikt tot een politieke rel, tot sensatiespel en zodanig toege spitst, dat we van het ene conflict in het andere duikelen. Een ding is heel duidelijk uit de stem busuitslag naar voren gekomen, hoe meer men elkaar bejegend en beledigd, hoe meer stemmenwinst men kan bereiken. Het meest eigenaardige 'en kenmer kende is wel, dat die partij die de meeste winst heeft geboekt, een regeringspartij is, die glansrijk de felle kritiek van de oppositiepartijen heeft doorstaan, die de naam heeft het meest kapitalistische beleid voor te staan, die bovendien niets anders heeft gedaan, dan het beleid van de regering waarvoor zij zich medever antwoordelijk weet te verdedingen; heel merkwaardig!!! Het zal moeilijk te ontkennen zijn, •dat vele jonge kiezers hun stem op deze partij hebben uitgebracht, of dat nu om de politiek die ze voeren is, dan wel om de lijsttrekker, kan ik niet beoordelen voor een ander, wel wil ik voor mijzelf een voorzichtige conclusie trekken over deze verkiezingsuitslag. Namelijk dat de ze uitslag niet getuigt van politieke be wustwording, maar veeleer van onbe hagen, onwetendheid en egoïsme. Vervolg pag. 2. Kruiswoordpuzzel no. 305 Horizontaal: 2. afzonderlijk - 7. voorge recht - 9. vr. munt - 10. plant - 12. Europeaan - 13. richtsnoer - 14. manne lijk dier - 16. duur der dingen - 17. voor-deel - 18. ijle stof 19. kindergroet 20. pers. voornaamwoord - 22. vrouwelijk dier - 24 meisjesnaam - 25. godin 28. blijk gevende van genie - 31. overschot - 34. waterhoogte (afk.) 35. dubbelklank - 36. bedrijvigheid - 41. land in Europa - 45. leeftijd (Fr.) - 46. deel van de hals - 47. familielid 48. aartsbisschop (afk.) - 49. tot en met (afk.) 50. kloostervoogd - 52. berg - 54. aanw. voox-naamwoox-d - 56. speelgoed 57. beschadiging - 58. kleur - 60. meis jesnaam - 61. lidwoord - 63. uitgesmol ten stukje vet - 64. getij. Verticaal: 1. schrijf behoefte - 3. overloop 4. slede - 5. herkauwer - 6. bergweide 7. klap - 8. stoot - 10. woonschip - 11. koker - 15. hemellichaam 17. rekening 19. lantaarnplaatje - 21. herkauwer 23. plant - 24. deel v. d. mast - 26. vaar tuig (afk.) - 27. muziekstuk - 29. pi. op de Veluwe (afk.) - 30. beetje - 32. sekonde 33. kloosterzuster - 37. vreselijk ongeluk 38. dierengeluid - 39. edelgrootachtbaar (afk.) - 40. maaksel 41. inwendige 42. water in Utrecht - 43. godsdienst (afk.) 44. openbare betrekicing 47. pl. in Over ijssel - 51. losse naad - 53. spoedig - 55. ligplaats voor schepen 57. wig 59. wateikering - 62. en omstreken (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 304 Horizontaal: 1. zink 4. atm - 7. wakker 13. UNO - 14. Furie - 16. agave - 17. seef - 19. tenger - 21. aai - 22. tp - 23. aroma - 25. ms - 26. ets - 28. oma - 30. oo - 32. es - 33. verstand - 36. gl - 37. lasso - 39. stage - 40. leem - 42, ta 43. em - 45. Orel - 46. Annie - 48. talud 50. dl - 51. foedraal - 52. pi - 54. ag 55. blz - 57. gat - 60. ss - 62. zoden 64. nr - 65. Erp - 67. karwei - 69. toga 71. luier - 73. ketel - 74 den - 75. mentor 76. Ier - 77. geld. Verticaal: 1. zuster - 2. inept - 3. Noe 4. automaat - 5. trema - 6. Mina - 8. aar - 9. kg - 10. kaas - 11. Eva - 12. x-eis - 15. eg - 18. fa - 20. ei - 24. ro 25. motto - 27. Selene - 29. Seoel - 30. Oss - 31. ongel - 33. VS - 34. aardig - 35. del - 36. genot - 38. satan - 40. laf 41. Midas - 44. muildier - 47. erg - 49. al - 53. strand 55. boete - 56. ze 58. angel - 59. helm - 60. spin - 61. wa - 62. zwei - 63. nt - 66. rue - 67. KRO - 68. rk - 70. ode - 72. et. I— M Ill I II'M|«||||H IIIIIIIIHUBill«l lilil III II i IMfT"! IIIII II III GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1