Het vermolmde voetstuk Begroting 1973 Kortgene doer Maartie Zeldenrijk Vandaag, donderdag 7 december, wordt door de raad van de gemeente Kortgene o.a. de begroting 1973 behandeld. Zoals gewoonlijk heeft b. en w. hiervoor een begeleidingsbrief doen uitgaan, waaruit wij hieronder de voornaamste punten laten volgen. Terugblik op het begrotingsjaar 1972. Het begrotingsjaar 1972 geeft weer te zien, dat een aantal plannen werden voltooid of in uitvoering genomen. Ge noemd kunnen worden de verbetering van de openbare basisschool en het gymnastieklokaal te Colijnsplaat, de bouw van de openbare basisschool te Kats, de verbetering van het gymnastieklokaal te Kortgene, de aanleg van het nieuwe sportvelden complex te Kortgene, de verbetering van de secretarie en verbe tering van de straatverlichting, het ega liseren van de vuilnisbelt en verbetering van diverse straten en wegen. De Raad besloot inmiddels o.m. een crediet te openen voor de verbouw van de openbare lagere school te Kats tot gymnastieklokaal. Een crediet werd be schikbaar gesteld voor het bouwrijp- maken van het bestemmingsplan Noord 1 te Kortgene. Andere vermeldenswaardige zaken zijn de voltooiing van 14 woningen te Co lijnsplaat, het in gebruik nemen van „Rustoord" en de aanleg van aardgas in het bungalowpark. Inmiddels is begonnen met de voorbereiding van de bouw van 22 woningen te Colijnsplaat en Kats, als mede van 10 premiewoningen. Het vorige jaar moesten wij in de begeleidingsbrief ten aanzien van de woningbouw somber der geluiden laten horen. Verheugend is de toenemende belang stelling voor de particuliere bouw. Een en ander is oorzaak, dat het be stemmingsplan Noord 1 bouwrijp moet worden gemaakt en dat te Colijnsplaat en te Kats moet worden gestreefd naar het maken van nieuwe bestemmings plannen. De voorgenomen vestiging van een bootwerf/zeilmakerij op het haventerrein te Kats is een feit, dat tot blijdschap stemt. Een en ander komt de gehele leef baarheid van het dorp ten goede en ge hoopt wordt, dat de werkgelegenheid te Kats verder uitbreiding zal vinden. Begroting 1973. Ten aanzien van de begroting 1973 het volgende: Onvoorziene uitgaven. De begroting sluit met een post on voorziene uitgaven van 20.592,85. Dit bedrag achten wij niet voldoende, waar om wij dan ook uw Raad zullen voor stellen over te gaan tot belastingver hoging. De verhogingen zullen betreffen de rioolbelasting, de assux-antiebelasting, de straatbelasting, de reinigingsrechten, hon denbelasting, opcenten personele belasting en de toeristenbelasting. Onderwijs. De verbetering van de basisscholen c.q. nieuwbouw is voltooid. Rert nog de ver bouw van de voormalige basisschool te Kats tot gymnastieklokaal. Wij hopen en verwachten, dat de voorzieningen een gunstige invloed zullen hebben op het onderwijs De kapitaalsuitgaven vormen een grote belasting voor de gewone dienst. Zoals uit het bij deze brief behorende overzicht moge blijken, worden deze hoge uitgaven niet volledig gecompenseerd door de ho gere onderwijsuitkeringen uit het ge meentefonds. Sociale zorg. De uitgaven voor sociale zorg vormen weer een niet onbelangrijk deel van het geheel der uitgaven. Vooral de uitgaven ten behoeve van de verzorgingstehuizen worden telkenjare hoger. Dit is niet ver wonderlijk als men met name in de nieuwste tehuizen de kamerprijzen be kijkt, die voor de mensen met een door snee inkomen niet betaalbaar zijn. Met ingang van 1973 zal wijziging ko men in de rijksuitkering. Voorheen werd in de financiële verhoudingsregeling het zogenaamde dakpansysteem gehanteerd. Dit hield in, dat 80 °/o van het gemid delde van de uitgaven over de afgelopen 3 jaren kon worden opgevoerd, te verme nigvuldigen met een jaarlijks vast te stellen factor. Voor het komende jaar wordt de uitkering, enige uitzonderingen daargelaten, berekend op 90 °/o van de uitgaven over dat jaar. Subsidies. In de begroting zijn voor 1973 enige subsidies tot andere bedragen geraamd dan in 1972. Wij noemen u de subsidie voor het vliegveld Midden-Zeeland. In uw ver gadering van 25 november 1971 besloot u voor 1972 een subsidie /te verlenen volgends de formule a x b c, waarbij a is het aantal inwoners van de gemeente op 1 januari 1972, b het aandeel van de gemeenten in het tekort en c het aantal inwoners van de provincie Zeeland op 1 januai-i 1972. Het subsidie mag een be drag van 500,niet overschrijden. Genoemde subsidie is enige malen punt van bespreking geweest in de vergade ringen van de gezamenlijke colleges van burgemeester en wethouders. Wij zijn na de bespreking tot de conclusie gekomen, dat ook in 1973 ware ite subsidiëren op basis van de formule hier boven ge noemd, waarbij echter voor c wordt ge rekend het aantal inwoners van alle •gemeenten op Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland. Teneinde te voorkomen., dat de gemeente Kortgene bijdraagt in een tekort, dat mede ontstaat door het niet bijdragen van andere gemeenten, wordt het geraamd bedrag voor 1973 beperkt tot maximaal 0,20 per inwo ner. Als voorwaarde voor de subsidiëring zou kunnen worden gesteld: a. de bestuursvorm moet worden om gebouwd, zodat meer inbreng van de zijde van de gemeentebesturen ont staat; b. de gemeenten dienen regelmatig in zicht in de financiële gang van zaken 'te krijgen. De subsidie aan de Stichting Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid is geraamd op 0,72 per inwoner op grond van een verzoek van deze in stelling en na inzage van de jaarbeschei den. Voor 1972 was 0,50 geraamd. Raadsbesluit van 24 mei 1966. De bijdrage aan de bureaus voor de beroepskeuze is geraamd of 12,50 per leerling, dit eveneens op verzoek van de Stichting, die zich met de onderzoeken belast. De bijdrage was 5,per leer ling. Raadsbesluit 25 mei 1964. De subsidie ten behoeve van de bad huizen is weliswaar geraamd voor 1973, doch er zal worden bekeken of het economisch verantwoord is de exploitatie voort te zetten. Diverse Zaken. Nog steeds is geen antwoord ontvan gen op het verzoek om subsidie in de kosten van aanleg van een rioolwater zuiveringsinstallatie te Colijnsplaat. Naar verwachting zal het beheer van de rioolwaterzuiveringsinstallaties over gaan naar de waterschappen. Het water schap Noord-Beveland heeft een studie doen maken betreffende de afvoer en zuivering van afvalwater van Noord- Beveland door een Advies- en Inge nieursbureau. Op welke wijze de over name van de rioolwaterzuiveringsinstal latie zal plaats vinden en welke overige gevolgen dit voor de gemeente mede brengt is nog niet duidelijk. Bij herhaling is gebleken, dat in de kern Kortgene behoefte bestaat aan een dorpshuis. Het bestaande verenigings lokaal van de Nederlandse Hervormde Kerk is voor vele doeleinden te klein. Wij hebben het voornemen te bestuderen of in de bestaande behoefte kan en moet worden voorzien. Voor wat betreft de recreatie zij eraan herinnerd, dat door uw Raad een crediet van 5000,werd geopend voor het plan „Het Kuupje" te Colijnsplaat. Daarnaast is men in intergemeentelijk verband be zig een basisplan voor te bereiden voor de ontwikkeling van de recreatie om de zuidelijke oever van het toekomstige Zeeuwse Meer. Verwacht mag worden, dat binnenkort uw Raad een voorstel zal bereiken om medewerking te verlenen aan de tot standkoming van het plan „Bungalow park Veerse Meer II". De plannen om te komen tot de stich ting van een zomerwoningenterrein/kam peerterrein in de nabijheid van Kats zijn tot heden nog niet nader ontwikkeld. In behandeling is een plan, genaamd „Aqua Village" bij de jachthaven te Kortgene. Dit behelst het bouwen van een aantal verblijven met een gemeen schapsruimte. De uitbreiding van het Kampeerterrein „De Paardekreek" kon in 1972 nog niet worden verwezenlijkt. Over de reële mo gelijkheden kunnen geen mededelingen worden gedaan, althans voorlopig niet. De bouw van woningen in het bun galowpark aan het Veerse Meer verloopt in een vrij vlot tempo. In het zomerwo ningenterrein „Deltona" zijn alle per celen verkocht, hoewel het plan nog niet is voltooid. Technische Dienst. In de begroting is als bijdrage aan de gemeenschappelijke technische dienst ge raamd 86.500,Ten opzichte van 1972 betekent dit een aanzienlijke verhoging van de kosten. Hierbij dient echter te worden aangetekend, dat ook indien niet tot aansluiting bij de Dienst Walcheren zou zijn overgegaan en dus de bestaande Dienst was gehandhaafd, met hogere kosten wegens aantrekking van perso neel had moeten worden gerekend. Bedrijven. De begroting van het woningbedrijf geeft ons geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. De exploitatie van het vismijnbedrijf blijft ons college ernstige zorgen baren. De besommingen zijn goed tot zeer goed. Er zijn echter te weinig schepen, die de haven regelmatig aandoen om hun vangst te veilen. Momenteel zijn er dit 8. In het verleden beliep dit 15 tot 20. Het ge raamde tekort voor 1973 ad 61.000,is evenals vorig jaar voorlopig ten laste gebracht van de algemene reserve. Op het ogenblik kan nog niet worden mede gedeeld hoe deze zaak zich zal ontwik kelen. Wel is het duidelijk, dat de ge meente zich niet kan veroorloven der gelijke tekorten voor eigen rekening te nemen. Verdeling van de uitgaven van de ge wone dienst naar onderwerp in procenten van het totaal en in bedrag per inwoner, onderwerp in pet. p. inw. v. tot. 3190 inw. Algemeen beheer 12.50 123,71 Openbare veiligheid 1.95 19,41 Volksgezondheid 1.83 18,16 Volkshuisvesting (excl. begroting woningbedrijf) 1.16 11,50 Openbare werken 17.63 174,49 Eigendommen, niet voor de publ. dienst bestemd 4.84 47,94 Kleuteronderwijs 0.70 6,95 Basisonderwijs (openbaar en bijzonder) 15.96 158,02 Mavo onderwijs 5.98 59,23 Overige kosten van onderwijs en cultuur 2.76 27,29 Sociale zorg en maat schappelijk werk 20.84 206,22 Econ. aangelegenheden 6.88 68,12 Belastingen en uitk. 0.85 8.42 Kasvoorzieningen en overige uitgaven 5.47 54.04 Onvoorziene uitgaven 0.65 6.46 100 i van de per in- 109,89 278,24 0.57 5.58 13.87 5.78 18.45 137,34 57,24 182,63 8.96 88,71 Uit welke bron van inkomsten de .uitgaven bestreden? Verdeling van de inkomsten gewone dienst procentueel en woner; bron van inkomsten in pet. Eigen belastingen (leges en kohier) 11.10 Alg. Uitk. Gem. fonds 28.10 Ontvangsten Onderwijs: Kleuteronderwijs Basisonderwijs (inclusief doeluitkering) Mavo onderwijs Ontvangsten Soc. Zorg Dekking kosten expl. bungalowpark (rente uit onderhoudsfonds) en kampeerterrein Overige ontvangsten (overboekingen, verhaal personeelskosten, huren, rentte, rijksuitk. voor minder belangrijke onder delen, aflossingen e.d. 13.17 130,33 100 989,96 De totale investeringen per 1 januari 1973 bedragen 6.252.441,73. In procenten van dit totaal is de verdeling over de hoofdstukken als volgt: bedrag in pet. Algemeen Beheer 83.823,1.34 Openb. Veiligheid 72.948,1.17 Volksgezondheid 50.440,84 0.81 Woningbedrijf 1.646.837,43 26.33 Overige volkshuisvesting 64.154,07 1.03 Openbare werken 537.916,59 8,60 Overige eigendommen (bestemmingsplannen, bungalowpark en jachithavenlening) 1.360.702,03 21.76 Onderwijs kleuteronderwijs 74.148,— 1.19% basisonderwijs 1.380.512,— 22.08% mavo 64.164,— 1,03% Totaal onderwijs ƒ1.518.824,24.30 Overige kosten onderwijs en cultuur (sportveld e.d.) 176.022,2.81 Leningen Dorpshuis 43.010,42 0.69 Kampeerterrein 619.073,90 9.90 Overige economische aangelegenheden 78.689,45 1.26 6.252.441,73 100.— ALGEMENE VERGADERING BRASSBAND „WILHELMINA", COLIJNSPLAAT In hotel „Zeelandia" is de algemene vergadering gehouden van de muziek vereniging „Wilhelmina" te Colijnsplaat, onder voorzitterschap van de heer P. Koster. Tijdens deze vergadering vond de huldiging plaats van de heer Dign. Korsuise, die 50 jaar a.ls trombonist „Wilhelmina" heeft gediend. Hij ontving hiervoor het gouden speldje en oorkonde van de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Harmonie en Fanfare gezel schappen als blijk van waardering voor gedurende een onafgebroken periode van 50 jaren aan de muziekvereniging en daardoor aan de Nederlandse amateur- muziek bewezen diensten. De voorzitter opende de goed bezochte vergadering met enkele welkomstwoor den. in het bijzonder tot de ereleden en dirigent Steketee. Verheugend noemde spreker de ver anderingen die in 1972 plaats vonden, met als hoogtepunt het overgaan van fanfare naar Brassband. Tevens prees hij de bekwame begeleiding en onder linge verstandhouding met de nieuwe dirigent M. Steketee hetgeen resulteert dat momenteel de vereniging er uit stekend voor staat. Uit het jaarverslag van secretaris Jac. van Gilst komen de vele activiteiten van het afgelopen jaar naar voren. „Wilhelmina" verleende medewerking aan Kerstfeest 1971, interkerkelijke diensten, openluchtconcerten, Koningin- nefeest, bij overwinning van de voet balvereniging Coll.-Boys, tijdens de toe- ristenweek 1972 is zelfs veel gevergd van de muzikanten en drumleden. Het tegenbezoek aan de jubilerende muziekvereniging in de stad Esweiler (Duitsland) leverde een beker en pla quette op. Hier werd medewerking ver leend bij de vroege hoogmis en oogstte men bij het daar gehouden concours veel succes met het lied „Jerusalem". De inschrijving tot de Zeeuwse Brass band heeft inmiddels plaats gehad, zo dat geleidelijk de muziekstukken voor Brassband aangekocht worden. Tot lid van de commissie Brassband Zeeland wordt de heer L. Serier benoemd. Het financieel verslag van de pen ningmeester laat zien dat de kas. on danks de aankoop 1000,aan instru menten en 1500,voor uniformen, in een vergelijkend stadium verkeert als vorig jaar. Dit dankzij de goede op brengst van fancy-fair en particuliere giften. Het voorstel van het bestuur tot uit breiding van het huidige bestuur met een 4-tal niet-instrumentale leden wordt met algemene stemmen aangenomen. De aftredende bestuursleden de heren P. Koster en H. den Engelsman zijn bij acclamatie herkozen. Voor het jaar 1973 zijn al verschillende uitnodigingen bin nen gekomen. Over de buitenlandse be zoeken zal men nog nader beslissen. De verzoeken, optreden met het kerk koor in de Hervormde kerk te Kats, muzikale begeleiding van zangavond in de Gereformeerde Kerk te Colijnsplaat en de komende toeristenweek 1973, die gehouden wordt van 30 juni tot 7 juli, worden toegezegd. Ook staat voor 1973 het 75-jarig jubileum van de vereniging op het programma. Tot slot dankt de heer Korsuise voor de aan hem uitgereikte onderscheiding en wenst de leden verder een muzikaal genot tot opbouw van „Wilhelmina". De heer Jac. Pouwer vertoonde hier na dia's van de reizen naar Duitsland en Frankrijk. BURGERLIJKE STAND WISSENKERKE Geboren: 15 november 1972: Annette, d.v. D. M. Meulenberg en D. Bardolf. 26 november 1972: Suzanna Maria, d.v. G. van der Veer en S. M. van dei- Heijde. 29 november 1972: Elizabeth Anna Francisca, d.v. F. van der Heijde en E. Kleinepier. Ondertrouwd: 1 november 1972: Sandee, Willem, oud 21 jaar, wonende te Kemzeke in België en Duerink, Janna Maria, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke. 3 november 1972: Boot, Jacob Johannes, oud 27 jaar, wonende te Reimerswaal en Verhulst, Anna Pieternella, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke. 7 november 1972: De Vries, Lucas, oud 25 jaar, wonende te Middelburg en De Vos, Cobi, oud 22 jaar, wonende te Wis senkerke. 10 november 1972: Kouwer, Marinus Cornelis, oud 26 jaar, wonende te Wis senkerke en Ketelaar, Wilhelmina Levina, oud 26 jaar, wonende te Wissenkerke. 10 november 1972: Wattel, Willem Ja cobus, oud 21 jaar, wonende te Wissen kerke en Scherp, Annemarie, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke. 13 november 1972: Rosenau, Hubert Richard, oud 45 jaar, wonende te 's-Gra- venhage en Geertse, Adriana Paulina, oud 34 jaar, wonende te Wissenkerke. 17 november 1972: Kramer, Jan Dirk, oud 25 jaar, wonende te Kortgene en De Haze, Pieternella, oud 23 jaar, wo nende te Wissenkerke. 22 november 1972: Pruijssers, Willem Johannes, oud 24 jaar, wonende te Sprang-Capelle en Kastelein, Paulina, oud 18 jaar. wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 30 november 1972: Sandee, Willem, oud 21. jaar, wonende te Kemzeke (België) en Duerink, Janna Maria, oud 19 jaar, wo nende te Wissenkerke. Overleden: 3 november 1972: Gabriëlse, Aarnout, oud 45 jaar, wonende te Westkapelle, we duwnaar van Gabriëlse. Maatje. „DE BRUG" EN ONTWIKKELINGSSAMENWERKING Om verwarring te voorkomen, wil „Kom over de Brug" bij voorbaat stellen, dat het niet gaat om een aktie voor ont wikkelingssamenwerking. Het mondiale onrecht met al zijn politieke, sociale en vooral ekonomische facetten, is van een dusdanige orde dat daarin alleen maar via een radikale, wereldomvattende aan pak verandering kan komen. „Kom over de Brug" is dus geen aktie voor ontwikkelingswerk - sec. De kerken hier voeren een aktie voor het werk van de kerken overzee, waarin ontwikkelings werk begrepen kan zijn. Zij voeren de aktie vanuit de belijdenis dat Jezus Christus de Heer der wereld is. In het leven en sterven van Jezus is de nieuwe humaniteit over mensen en machten uit geroepen en gegarandeerd. Dat betekent, dat de kerk zich als het goed is opmaakt overal daar te staan, waar men sen in de knel komen tussen mensen èn machten. En omdat het tenslotte mensen zijn, die via allerlei processen uiteindelijk strukturen vormen, is de aktie indirekt dus ook daar op gericht. Maar de ker ken in Nederland weten, dat de veran dering van de strukturen, in de zin van ekonomische strukturen, een zaak is, die buiten de kerken óók heel sterk leeft en zij onderscheiden dit dus wel. Zij weten ook dat velen zeggen, dat het eerste punt dat in onze landen nu aan de orde is, moet zijn de verandering van onze (vooral) ekonomische strukturen, zodat de ontwikkelingslanden meer kan sen krijgen. Zij zeggen in antwoord daar op: wij zien dit heel goed, maar het is niet nodig ons hele handelen in een óf-óf sfeer te trekken; christenen weten ook iets van over-bruggen. van én-én. Er is een toenemende belangstelling voor, in het algemeen gezegd, de Derde Wereld. „Kom over de Brug" hoopt die belangstelling verder te stimuleren. Zij hoopt ook, dat met de aktie het besef groeit dat de ongerechtigheid in de Derde Wereld voor een goed deel z'n oorzaak vindt in ónze ongerechtigheid. Vanuit dat inzicht hoopt zij dat ook in Nederland struktuurveranderingen tot stand komen. Maar men kan ondertus sen. zo lang het nog niet zover is, niet konkrete mensen in de Derde Wereld in hun sop gaar laten koken. Daarom is het een zaak van èn-èn. Daarom moet juist ook het werk van Christus, dat levend maakt en vernieuwt, doorgaan. En daarom: „KOM OVER DE BRUG"! FEUILLETON Ze draalde \niet lang. Bij het licht van haar lamp vond ze de voordeur en zag een belknop. Terwijl ze er op drukte, hoorde ze lang en nadrukkelijk het scher pe belgeluid in de woning overgaan. Ze bleef met haar vinger op het knopje Er werd licht aangedraaid. Meteen liet ze het knopje los. Ze hoorde ook een stem, van een man. Kennelijk boos. Nog een licht floepte aan, ditmaal boven haar hoofd. Een sleutel werd omgedraaid, de deur week. „Wat voor den donder heeft dat te be tekenen, in het holst vain de nacht kon dat niet wat minder.... Jantine, mijn God, kind, wat doe jij hier?" Ze keek hem ernstig aan. „Zo, dus hier is je schuilhoek. Dat klopt dus ook. Het is dus allemaal waar, wat ze me ver teld hebben." Ze keek naar de haastig omgegooide ochtendjas. Daaronderuit sta ken zijn blote benen, zijn voeten in pan toffels. Ze begreep: hij heeft er niets onder aan. „Wat kom je doen? Is er iets met je moeder?" 36 Ze ging er niet op in. „Dat is zeker wel een leuke afwisseling, he? Zo'n enkel keertje naar de Beemster.... Blijf van nacht maar hier. oom Siem. Je ziet er zo moe uit.... Zal ik het doen? Nou, vooruit, laat ik me verleidenalle maal gemene doorgestoken kaarten. Wel terusten, oom SiemEn dan maar wachten, he, tot die slome Jantine in slaap gevallen was, zodat jullie vrij spel hadden in bed, nietwaar? God, wat ben jij me verschrikkelijk tegengevallen Ik hoorde wel eens geroddel over jou Maar ik wilde hot niet geloven. Je was altijd zo verduveld aardig voor ons, voor moeder en mij. En ik, idioot, werd nog verliefd op je. Wat zul je me uitgelachen hebben.... God, wat ben jij een zeld zame smeerlap, zeg...." Siem Blazer is geschrokken. Hij is wel eens vaker ontmaskerd door een vrouw en hij heeft wel eens vaker een scène moeten doorstaan. Maar veel heeft hij er zich nooit van aangetrokken. Maar nu is hij wel een beetje ontzet. Nog altijd staat dat meisje daar en beschuldigt hem. Hij doet een paar passen in haar richting. Automatisch gaat ze dezelfde afstand terug. Hun blikken boren dn el kaar. Maar Jantine is niet bang. Integen deel, op dit moment veracht ze die man, die ze een etmaal tevoren nog hoogachtte en zelfs liefhad. Dan gebeuren er een paar dingen snel op elkaar. In de deuropening verschijnt nu een vrouw, ook al in een haastig om geslagen kimono. „Wat as er aan de hand, Siem?" „O, is dat je tegenwoordige liefje," zegt Jantine smalend. „Kijk jij maar uit; als hij genoeg van je gekregen heeft, smijt hij je een eind heen en laat je als een vod liggen. Nu is het voor Siem Blazer genoeg. Waarom komt Fannie hierheen? Waarom blijft ze niet in bed? Hij draait zich even naar haar toe en blaft: „Bemoei je er niet mee; ga naar binnen." Dan doet hij nog een stap voorwaarts, met de bedoe ling Jantine te grijpen. Hij wil geen schandaal in deze buurt. Al wonen zijn naaste buren tamelijk ver, in de stille nacht hoor je zo'n twistgesprek veel dui delijker. Maar het houten bordesje, waar hij op stapt, is blijkbaar vermolmd. Met een luid gekraak begeeft het zich door zijn zware lichaam en zakt hij er door. Het is misschien veertig centimeter hoog; diep kan hij niet vallen, maar toch ver liest hij zijn evenwicht en komt languit in het gras terecht. Het is een symbool, denkt Jantine. Ik heb hem zelf op dit voetstuk geplaatst, hem vereerd en als het ware aanbeden. In hem mijn toekomstige man gezien. Maar het voetstuk was allang vermolmd. Nu is hij er doorgezakt. Niets is er meer van zijn glorie overgebleven. Daar ligt mijn vroegere held, languit in het gras. Ze smijt hem de sleutels van de Daf toe. „Hier, van je geschenk. Ik hoef hem niet meer, meneer de nachtkroegenbe- zitter, o...." Snikkend van ellende draait ze zich om en rent weg. Intussen probeert de man vloekend overeind te komen. Zijn been zit half klem tussen de brokstukken van het bordesje. In de bungalow is het meis je, bleek van schrik, enkele passen terug getreden. Tot het itot haar doordringt, dat ook dit meisje iets met hem had. Dan snapt ze de betekenis van hetgeen ze zo even uit de mond van de ander heeft ge hoord: het is toch allemaal waar, wat ze van Siem Blazer hebben gezegd; zelf zal ik waarschijnlijk wel de zoveelste trofee van hem zijn. Ze rent terug naar de slaapkamer en gaat zich haastig aan kleden. Als de man eindelijk overeind staat, ziet hij de ring met sleutels van Jantine's Dafje glinsteren. Hij raapt ze op en loopt enkele passen in het donker, maar dan beseft hij, dat het geen zin heeft om zo in de nacht rond te gaan dwalen. Zoals hij gekleed is, loopt hij terug naar zijn eigen wagen, start deze en rijdt maar de weg. Meer dan een urn en-kelt hij rond in de omgeving. Hij heeft de Daf zien staan. Ver kan het meisje nog niet zijn, maar waar? Vindt haar maar eens in het duister. Na een uur geeft hij het op. Noodge dwongen, want hij ziet, dat de benzine tank bijna leeg is. Terug bij de bungalow begint de motor al te sputteren. Als hij, nog woedend om de doorstane vernede ring, terug komt in de bungalow, is deze ook leeg. Hij rent het hele huis door en brult: „FannieFannie.Er komt geen antwoord. Hij valt in een stoel neer, uitgeput van emotie. Zijn been doet pijn van de val. Hoe ter wereld kan Jantine zijn business te weten zijn gekomen? Maar hij weet er geen antwoord op. 27 Intussen is Jantine wat tot bedaren gekomen. Ze loopt nu over de verlaten laan. Naar de kleine auto heeft ze niet eens gekeken. Pas na een poosje reali seert ze zich; het is hartje nacht en ik ben kilometers ver van huis; hoe kom ik weer in de Beemster. Als ze halverwege de laan is, ziet ze in de verte de felle lampen van een auto. Hetzelfde ogenblik realiseert ze zich: het kan Siem zijn. Angst krijgt haar beet. Nu ze hem ontmaskerd heeft, krijgt ze vrees. (Wordt vervolgd.)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2