NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke No. 3532 Donderdag 7 december 1972 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In het nummer van vorige week pu bliceerden wij de beschouwingen op de gemeentebegroting 1973 van Wissenkerke. Door plaatsgebrek konden wij toen het antwoord van burgemeester Wisse niet geven, hetwelk wij nu hieronder laten volgen. 'Burgemeester Wisse begon zijn ant woord met te zeggen dat het duidelijk is, dat er geen duidelijke uitspraken van hem verwacht mogen worden. Daarvoor is de tijdsspanne tussen beschouwing en antwoord te kort, maar ook komen er in de beschouwingen vragen en wensen naar voren, die alleen de raad kan be antwoorden. Wél wil hij zoveel mogelijk informatie geven. Wat de tweede jachthaven betreft, het is altijd de bedoeling geweest deze door de gemeente met subsidie van het rijk te laten bouwen en wel aan de ovei'kant van de huidige. Deze plannen worden echter doorkruist door 's rijks financiën. Nu is er echter een parti culiere ondernemer verschenen (de A.S.D.) die voor eigen risico deze haven wil bouwen en exploiteren. Het geheel bevindt zich echter nog in een overleg fase. De nieuwe haven zou 312 ligplaat sen bevatten en is gesitueerd op grond van het rijk. De ontwerpplannen zijn doorgezonden naar de Technische Advies Commissie van het Recreatieschap „Het Veerse Meer", waar de plaats van vesti ging enige moeilijkheden veroorzaakte. Deze adviescommissie ziet de nieuwe ha ven liever wat meer landinwaarts ge situeerd, waardoor een bebossing rondom mogelijk wordt en dit de aantrekkelijk heid ten goede komt. Er zal dan echter meer grond van de gemeente nodig zijn. De door de gemeente gebouwde verpo zingsruimte te Geersdijk is een fiasco geworden. Gebouwd aldaar op advies van de Commissie Dorpsontwikkeling, weigeren de bejaarden er gebruik van te maken en blijven zich ophouden in het wachthokje van de AMZ. We zitten met dit probleem, verzucht de burgemeester en proberen tot een oplos sing te komen. (Zou een fles jenever hier geen uitkomst bieden?, vroeg Re- mijnse zich af). Zo ziet men, dat ook een advies wel eens een averechtse uit werking kan hebben. Ten aanzien van de bejaarden wonin gen zegt de burgemeester ook nog geen vast standpunt te hebben ingenomen. Dit is een punt wat een gedegen onder zoek vereist. Wat het plan van sociale recreatie op de Schotsman-Ruiterplaat betreft: de gemeente heeft hier geen zeggenschap in, zij stimuleert alleen. In den beginne zou Het Grote Bosch van de Ned. Herv. Kerk hier alleen een project opzetten, doch later is daar in verband met de enorme kosten ook het NW bijgekomen. Alles bijeen is het een mil joenenzaak, waarvan de financiële opzet heel wat tijd vergt en niet eenvoudig ligt. Een ander zeer belangrijk bijkomend punt was dat dit terrein nog niet ont sloten was. Dit gaat nu gebeuren en met deze ontwikkeling gaan beide partners accoord. Een verdere uitbreiding van „De Ban- jaard" is nu nog niet realiseerbaar, daar het toekomstige wegenpatroon, veroor zaakt door de aanleg van de Ooster- scheldedam, nog niet vaststaat. Over de aanleg van de centrale zuive ringsinstallatie valt nu nog niets te zeg gen. Dit hangt samen met de vraag aan wie deze wordt toebedeeld. Naar het zich laat aanzien zal die wel in 'beheer komen bij het waterschap, maar tot he den toe is daarover nog geen uitspraak gedaan. Door de ruilverkaveling krijgt de ge meente er ongeveer 4,5 km weg meest recreatieweg rond „De Banjaard" er bij in onderhoud. Daar staat tegenover dat de weg naar het haventje van Geers dijk van het onderhoud afgevoerd kan worden. De meer-kosten zullen plm. 30.000,bedragen. Het doorstromen van normale wonin gen naar be jaarden woningen neemt nog geen grote vlucht, hoewel er toch al een paar woningen door leeg gekomen zijn. Ook de industrievestiging is een moei lijk punt. Er komen wel regelmatig aanvragen binnen, doch deze behelzen meestal de vestiging van b.v. loodsen voor opberging en/of verkoop van boten, die zeker geen arbeidsplaatsen scheppen voor inwoners uit de gemeente. Deze vestigingen willen daarvoor wel enig personeel uit hun eigen omgeving mee brengen, maar daar schieten wij niet mee op. Dan wachten wij liever nog maar af tot er iets beters komt. Voordat men echter aan de begroting kon beginnen, moest er een behoorlijk aantal agendapunten afgehandeld wor den, die bijna alle echter bestonden uit routine- en administratieve wijzigingen. Enkele uitsprekende punten willen wij echter noemen. Zo bijvoorbeeld de wij ziging van de gemeenschappelijke huis- vuilophaaldienst met de gemeente Kort- gene per 1 januari 1973. Deze wijziging houdt in dat per genoemde datum het huisvuil in plastic zakken klaargezet moet worden, waarbij het lid Koole wees op de milieuverontreinigende eigenschap pen van plastic. Dit euvel was ook bij b. en w. ter sprake gekomen, maar daar er nog geen alternatieve oplossing voor is, moet men het hier nog mee doen. Er schijnt nu een nieuw soort plastic te worden vervaardigd, dat echter wél af gebroken kan worden en in de natuur oplost, doch b. en w. hadden hier nog geen aanbieding van gekregen. Aangezien het gemeentehuis klein be huisd is en o.a. de raadszaal dikwijls ge bruikt wordt voor het houden van kleine vergaderingen en het voeren van be sprekingen van ambtenaren met anderen, wordt het steeds moeilijker om de raads zaal als zodanig in stand te houden. B. en w. menen dat het daarom beter is dat de raadsvergaderingen worden gehouden in een grotere ruimte, het Dorpshuis van Wissenkerke. De raadsleden hebben hier tegen geen bezwaar, zodat hiertoe wordt besloten. Naar aanleiding hiervan vraagt Koole of de mogelijkheid bestaat de raadsvergaderingen in het vervolg dan om beurten in Wissenkerke en Kamper land te houden. De „publieke tribune" kan er dan misschien van mee-profiteren. De voorzitter wil dit graag onderzoeken Van de laatste mogelijkheid tot aan koop van een woningwetwoning willen gebruik maken de bewoners van de wo ningen 61 en 63, tegen de door het mi nisterie vastgestelde overdrachtsom. Het lid Koole vraagt naar aanleiding hier van of er een speculatie-clausule in het koopcontract is opgenomen, waarop de voorzitter antwoordt, dat de gang van zaken met deze woningen zó is, dat men de eerste tien jaar niet mag verkopen of, indien noodzakelijk, de woning eerst de gemeente te koop aan moet bieden. Doordat op de exploitatie van de Jachthaven Kamperland nog enig verlies werd geleden, wordt besloten met ingang van 1 januari 1973 de liggelden al daar te verhogen. Gemiddeld worden de liggelden van 8,naar 10,per m2 opgetrokken. Dit mede omdat de lig gelden in Kamperland tot de laagste in de omgeving behoorden. Koole zou de mogelijkheid graag openhouden deze liggelden per jaar te bezien. Ook het voorstel van b. en w. tot in voering per 1 januari a.s. van een toeristenbelasting ontmoet van de zijde van de raad geen enkele tegenkanting. Het lid P. de Regt vraagt om een rede lijk goede registratie. Voor wat de gemeente Wissenkerke betreft, komt de toeristenbelasting neer op een bedragje van tussen de 15 en 17 cent per overnachting. Het aantal over nachtingen in 1972 is nog niet bekend, maar zal hoogstwaarschijnlijk belang rijk gestegen zijn boven het aantal van 439.000, dat in 1971 werd behaald. Voor de inning van deze toeristen belasting heeft men bewust gekozen voor de gemakkelijkste manier, n.l. een aan slag vooraf, dus een vast bedrag per jaar. Voor wat de campings betreft, die zullen worden aangeslagen naar drie te houden peildagen in het seizoen. Natuurlijk, zo zegt de voorzitter, is ons de vraag gesteld: „Wat gaan je met dit geld doen?". Welnu, b. en w. willen proberen daarvan per jaar een bepaald bedrag te reserveren voor de recreatie. Maar men dient ook niet te vergeten, dat de gemeente Wissenkerke in de voorgaande jaren, toen er nog geen sprake was van een toeristenbelasting, al zeer belangrijke bedragen in de re creatieve sector heeft geïnvesteerd en dat er nog meer zaken zijn waar aan werd meebetaald. In dit verband noemt hij o.a. de Stichting „Het Veerse Meer". Boven dien moeten wij in het kader van de ruilverkaveling een aantal recreatiewe gen overnemen, wat ook weer geld gaat kosten. Maar, aldus de burgemeester, wij doen ons best. Wegens vertrek naar Kapelle heeft het raadslid J. Sandee bedankt als raadslid. In zijn plaats heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd de heer J. C. Kouwer te Geersdijk, die deze be noeming heeft aanvaard, en zijn geloofs brieven heeft ingezonden. Deze worden ter vergadering onderzocht en alles in orde bevonden hebbende, wordt tot toe lating geadviseerd. In de rondvraag wijst het lid Koole op de artikelen 139 en 140 van de Al gemene Politie Verordening en vraagt daaraan strenger de hand te willen houden. Dit naar- aanleiding van het hand over hand toenemen van mesthopen en het houden van varkens kort bij de bebouwde kom, die soms een ondrage lijke stank verspreiden. Vervolgens wijst Koole op de gepar keerde oude vrachtwagen aan de Oost- havendijk, waar steeds meer rommel op en bij wordt geworpen. Het is hem en anderen een ergernis en een doorn in het oog. De voorzitter zegt met dit geval bezig te zijn. Hij onderschrijft de woorden van Koole volledig. Tot slot vraagt Koole nog naar de in- dustrie-opspuiting. Hij is bang dat door de werkzaamheden aldaar zich een drem pel in de vaargeul zal vormen. De voor zitter en wethouder Scheele zeggen hem, dat er in het contract een clausule op genomen is, die de uitvoerder verplicht de gebezigde wateren en/of terreinen in de oorspronkelijke toestand terug te brengen. Ondanks het feit dat het scheidend lid Sandee niet op deze vergadering aanwezig kon zijn, in verband met het naar het ziekenhuis brengen van een kind, wil de voorzitter in deze vergade ring toch zeggen het jammer te vinden dat Sandee uit de raad verdwijnt. Van deze plaats uit spreekt hij zijn dank voor alles wat Sandee dn het belang van de gemeente heeft gedaan en wenst hem vervolgens het beste toe op zijn verdere levenspad in zijn nieuwe woon- gemeente. HENGELWEDSTRIJD OM BOTERLETTERS De Noord-Bevelandse hengelsportver eniging had op zaterdag 2 december 1972 een wedstrijd voor haar leden vastge steld, die gehouden werd aan de zeedijk van de Anna-Frisopolder te Kamper land. Deze wedstrijd werd gehouden in ver band met het Sint Nicolaasfeest. Daar om werd er aan elke deelnemer na af loop een prachtige boterletter uitgereikt. Aan deze wedstrijd namen 49 personen deel wat gezien de tijd van het jaar be slist niet tegenviel. Ook de vangsten vielen niet tegen want er werden 59 bo venmaatse en 16 ondermaatse vissen boven water gehaald. Deze leverden in totaal 11.380 punten op. De gelukkige prijswinnaars waren ditmaal: 1. J. Bouterse, Colijnsplaat 885 pnt. 2. A. v. Hooydonk, Halsteren 750 pnt. 3. C. Duijcks, Halsteren 710 pnt. 4. C. Goris, Ossendrecht 695 pnt. 5. W. Mennes, B. op Zoom 690 pnt. 6. P. Kastelein, Geersdijk 530 pnt. 7. Chr. Bouterse, Colijnsplaat 520 pnt. 8. A. Luijcks, Halsteren 500 pnt. Deze 8 prijzen waren het restant uit de prijzenpot van het jaar 1972. In het Jhr. mr. de Casembroothuis te Kamper land vond na afloop de prijsuitreiking plaats. Sint Nicolaas was deze middag te druk bezet om de prijzen en de boterletters aan de deelnemers uit te reiken. Daar om werd deze taak door de voorzitter P. v. d. Vreugde overgenomen. Deze be dankte de deelnemers voor hun opkomst en herinnerde er aan dat dit de laatste wedstrijd van dit jaar was geweest. Na de deelnemers er opmerkzaam op te hebben gemaakt dat er op 15 december a.s. een verloting met rad van avontuur te Kamperland ten behoeve van de ver eniging zal plaats vinden besloot hij deze bijeenkomst. Waarschijnlijk had Sint Nicolaas nog geprobeerd om op tijd bij de uitreiking van de prijzen te zijn, want kort daarna verscheen hij met zijn gevolg in het Ca sembroothuis. De winkeliersvereniging van Kamper land zorgde er echter voor dat hij niet werkeloos behoefde toe te zien. Kruiswoordpuzzel no. 304 Horizontaal: 1. metaal - 4. eenh. v. druk (afk.) - 7. niet slapend - 13. org. der Ver- Naties (afk.) - 14. wraakgodin 16. plant - 17. soort bier - 19. rank en' smal 21. liefkozing - 22. ter plaatse (afk.) 23. geur - 25. vaartuig (afk.) - 26. wand versiering - 28. familielid - 30. onder officier (afk.) - 32. boom 33. rede - 36. gedaan en laten (afk.) 37. werpstrik 39. proeftijd - 40. grondsoox-t - 42. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 43. titel (afk.) - 45. pl. in Rusland 46 meisjes naam - 48. schuine helling 50. inhouds maat (afk.) - 51. etui 52. onmeetbaar ge tal - 54. N.V. (Duits) - 55. bladzijde (afk.) 57. opening - 60. vaartuig (afk.) - 62. af gestoken stukken gras - 64. nummer (afk.) - 65. pl. in Brabant - 67. werk 69. ambtskleding - 71. babydoek - 73. keukengerei - 74. boom - 75. leidsman 76. Europeaan - 77. betaalmiddel. Verticaal: 1. familielid - 2. ongerijmd, dwaas - 3. bijb. figuur - 4. zichzelf be wegend toestel - 5. deelteken 6. meis jesnaam - 8. bloeiwijze - 9. gewicht (afk.) 10. zuivelprodukt - 11. schortje 12. tocht 15. landbouwwerktuig 18. zangnoot - 20. vogelprodukt - 24. ambtshalve (Lat. afk.) 25. kei-nspreuk - 27. maangodin - 29. pl. in Korea - 30. pl. in Brabant - 31. ge stold dierlijk vet - 33. deel v. Amerika (afk.) - 34. leuk - 35. vallei - 36. genieting 38. duivel - 40. flauw - 41. koning van Frygië - 44. kruising van ezel en merrie 47. bar - 49. reeds - 53. strook grond langs de zee - 55. straf 56. pers. vnw. 58. insektenwapen - 59. soort hoofddeksel 60. geleedpotig dier - 61. wettelijke aan sprakelijkheid - 62. Duits telwoor-d - 63. deel v. d. bijbel (afk.) 66. straat (Fr.) 67. omroepvereniging {afk.) 68. gods dienst (afk.) - 70. lyrisch gedicht - 72. Fr. voegwoord. OPLOSSING ST. NICOLAASPUZZEL z W A R T. S M A K E X Y K A P R I K A A E E X I B E E D U E X 0 M E G A 0 X M 0 P E R A p U U R 0 I 0 I R I A E E S I E 0 P E X P E O 0 X T Z R S P A T E X E IJ I E M Y E E R G E X D 0 E T A w A T E T E A D E X A A R E E X S E R I E tr s E X A E E 0 R S R IJ E A A K R M E S s E E S X E M S 0 A E E R E S T E Y E E E M X i B 0 R A L A M P R E I X E E E R E 0 0 R X A 'M E R E S T X G A B X 0 E E s E X 0 0 D P A E E I E 0 0 E E X G E B A E E X I E R Y I E R P 0 E X E T E X E a E 0 0 R E V E R R R E A E E S T P 0 0 E A H Y s P IJ E I Y P E D A E E E B E X E E 0 S I R S S S R E I P P U T A E E E G T E 0 S E I M A A E E E E D T A S c A A T S R Y 0 G E X 0 E B A K E E B S 3 R A V E R ■0 E D E 0 B U I T E E A R M E E E K s X 0 E a P A A R B T A E E X E B E 0 P R E E K s A C A E 0 E E A B I E ■E B R E G X Y Ij I S X X A R A X B 0 E S 0 P K A I B S A s A B E K E E A 0 R T A S P L A E R B A E I E E T 0 A A G E Y U E E P R E' S T A R E E 0 S E S D A P P E R T Y I D 0 0 X R Z E E P S 0 P R A ■B X G E E X E E T E R E E P X X 0 0 E 0 B E R 0 E E T A X A G E L TJ A E B A B 0 E C E X X E B G R 0 X R T B R U G E D 0 0 D E E M U G A R E M A M A P R Y S V R E E M B E A -R R E I X A E D Z E •R E S 0 E A T E X I E- s E S S E E X E E N A G 0 E T I A E E E E E X E R E s E A E E X A S T E R S E X A c T E Y Z I G E E E A A R E E D A R E N B M E X E E A K K E R M A E X A E E R A A X A N B E S GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1