HENGELSPORT De best gesorteerde hengelsportspeciaalzaak van Zeeland ABU-SHOP Voorstraat 7 Wissenkerke U SLAAGT ER ALTIJD Kamperen is ook handel Biologisch-dynamische landbouu/ MARKUSSE Het kamperen in ruime zin blijft de ziel van het massa-toerisme vooral wanneer we het gezinstoerisme op het oog hebben. Bij kamperen denken we in enge zin aan het verblijf in een tent. Voorts omvatte het klassieke begrip al het verblijf in kampeerboerderijen. De moderne tijd met zijn zucht naar komfort, heeft ook de caravan en de bungalow in het kampbegrip op genomen. De terminologie wordt niet meer benaderd vanuit het konsu- meren van het kampleven, maar vanuit het kampeerbedrijf waarin men de gelegenheid vindt een „huisje" te huren, een caravan lang of kort te plaatsen en een tent neer te zetten. Alweer een ekonomische benadering, zal men zeggen. Het is echter reëel en noodzakelijk want alleen door een commercieel en bedrijfsekonomisch gezonde exploitatie van kampeerbe- drijven is de toekomstige kampeerder gediend. Het aantal kampeerovernachtingen in Nederland bedroeg in 1971 liefst 40 miljoen en die kunnen niet worden geregeld in een vrijgekomen boom gaard of in de wei van een onrendabel geworden boerenbedrijf. Terloops dient te worden opgemerkt dat ook boeren vrij dienen te zijn een aantal kampeerders op te nemen op hun eigen grond, desnoods met een te re gelen kwalifikatie: „Beperkt kampeerbedrijf". Daarmee kunnen een aan tal boerenbedrijven mogelijk blijven bestaan, terwijl het landelijk karakter minimaal wordt aangetast en het buitenleven langs deze weg het dichtste wordt benaderd. Specialistentarief. Het is juist wanneer wordt gesteld dat het vrij kamperen bij boeren de renda biliteit van het specifieke kampeerbe drijf aantast, maar er moet een duidelijk verschil blijken in de aangeboden accom modatie op zodanige wijze, dat de kam peerder bij voorkeur een speciaal inge richt bedrijf kiest door de aangeboden ac commodatie. De campinghouder kan daar mee zijn professionaliteit bewijzen, hij wordt gedwongen steeds attent te zijn op het trekken van gasten en hij wordt ge prikkeld tot konkurrentie. Drie gezonde uitgangspunten voor een bedrijfsvoering, die door velen al te zeer met voeten worden getreden. Dat bewijzen de vele klachten over hoge campingprijzen, waarbij niets of weinig als accommodatie wordt geboden. Vei'harde verbindingswegen, grond met waterafvoer, kampwinkels, goede sani taire voorzieningen en reglementen over storing met vuil of lawaai, zij behoren alle de aandacht van de moderne kamp houder te hebben. Het bieden van beperkte of uitge breide restauratie wordt ook tot dit pa troon gerekend, alsmede het offreren van allerlei hand- en spandiensten om het verblijf van de kampeerder aangenaam te maken. Wil men met een deel van de 800.000 slaapplaatsen, die Nederland thans de kampeerders biedt, van een voldoende bezettingsgraad verzekerd zijn, dan dient men als kamphouder een vak man te zijn en dan is het publiek bereid een specialistentarief te betalen, mits dit verantwoord is, ook in het kader van de vervangingswaarde van de af te schrijven gebouwen en inventaris en een redelijke reservering voor onvoorziene tegenvallers. Sociale recreatie. De informatie aan de kampeerders over de kwaliteit van een kampeerbe drijf moet verbeteren en uitmonden in een duidelijke klassifikatie. Het publiek kan dan het niveau van het bedrijf be palen en voor zich uitmaken of het de daaraan verbonden prijs wil betalen. Zo niet, dan gaat men een trapje lager. Bij de snelle groei van de kampeerliefheb- berij met meer dan 100 °/o binnen tien jaar, is het begrijpelijk dat vele kam- peerhouders van mening zijn dat de bomen tot in de hemel groeien, maar men zal ervaren dat een deel van de klanten terugvloeit naar het horecawezen als men de prijszetting niet binnen rede lijke grenzen houdt. Anderzijds zal de kampkonsument moe ten begrijpen dat ook de kosten van grond, gebouwen, arbeidskracht van de campingeigenaar etc. drastisch zijn ge stegen en dat de te betalen sta- en lig gelden daarbij moeten worden aangepast. Al te zeer vindt de gedachte ingang dat het zich bevinden op een stuk grond toch niets kost. Daarbij vindt men het kam peren zo liggen binnen de sfeer van de sociale recreatie, dat eigenlijk gemeenten maar gratis moesten zorgen voor accom modatie. Een volkomen onjuiste ge dachte. Wij moeten af van de menig dat alles wat op onze portemonnee drukt maar door de gemeenschap moet worden betaald. De kosten-springvloed bij aller lei begrotingen heeft geleerd dat dit tot peilloze tekorten aanleiding geeft. Spreiding. Daarnaast is het de vraag of het par ticulier initiatief toch niet uiteindelijk een lagere kostprijs biedt dan overheids- exploitaties, want die leiden bijna altijd naar de subsidie met de daaraan ver bonden problemen voor de gemeenschap. Wij pleiten daarmee niet voor de mala fide kamphouders, maar men dient goed uit te kijken waar men zijn tent of caravan zet en niet vanzelf aan te ne men dat elke exploitant van een mini muminkomen wil leven. Als we van jaar tot jaar een vast plekje willen, moeten we er iets voor over hebben. Anders wisselen we maar eens van standplaats. Wij zullen er aan moeten wennen dat het kampeerbedrijf ook een vorm van toeristenindustrie is geworden dat aan het amateurisme is ontgroeid. Wij zullen voorts door bijsturen van de vakantie spreiding ervoor moeten zorgen dat het seizoen ook voor deze tak van bedrij vigheid zo lang mogelijk is, zodat de kosten omlaag gaan of niet stijgen. De op gang gebrachte dislcussie x-ond de af schaffing van de vex-plichte bouwva- kantie zijn in dit licht vol betekenis. Wij zijn er voorts van overtuigd dat ook de onderwijsvakanties opnieuw ter diskussie moeten worden gesteld, want de „grote" vakantie staat nog teveel centraal in het vrijetijdspatroon. Wij blijven allen prettig met vakantie gaan, mits wij oog hebben voor elkanders be langen. Daar horen ook bij de vraag stukken van de kamphouders. (Nadruk verboden.) Di-s. A. van Mierlo. MINISTERIELE AANBEVELINGEN MAAKT WAT MEER OPGANG Nederland telt x-uim 40 reformwinkels. Daar kunt u eetwaren kopen die volgens de biologisch-dynamische landbouwmethode zijin voortgebracht. Daarnaast zijn er 600 verkooppunten in warenhuizen en supermax-kten. Wat zijn biologisch-dynamische landbouwprodukten? Het zijn eetwax-en die geproduceerd zijn zonder gebx-uik te maken van kunstmest of che mische bestrijdingsmiddelen. Onlangs kreeg deze tak van landbouw een stevige duw in de rug. Minister Lax-dinois zei op een persconfei'entie, dat de nieuwe IJsselmeer- polders zo vruchtbaar waren, dat men er wel een halve eeuw kon boeren zonder gebruik van kunstmest te maken. Als men nu 10 bedrijven van 60 ha stichtte zou men aldaar de genoemde landbouwmethode kunnen toepassen. Er zou voldoende afzet voor zijn en de kontrole zou zeer een voudig zijn. Aldus de minister van landbouw. I-Iardc en bittere kritiek. De agrarische bladen hebben bijzonder scherpe en bittere kritiek op Laxxlinois' voorstel geuit. Het varieerde van „kwak- zalvex-smethoden" tot „dubbelgebakken waanzin". De agrariërs gaan er. nl. van uit, dat planten zich voeden met ionen, gedissocieerde zouten dus. Het interes seert de plant geenszins waaruit deze zouten komen: uit natuurmest dan wel uit kunstmest (die toch óók weer natuur mest is). Resten van giftige bestrijdings middelen dienen nooit op kunsumptie- goederen voor te komen, onverschillig of men ze bij de teelt gebruikt of niet. En wat die IJsselmeerpolders betreft: indien aldaar 600 ha landbouwgrond in gebruik zou zijn bij lieden die geen ge- wasbeschei-mers toepassen, dan zouden die 600 ha een broeinest van onkruiden 'en plantenziekten zijn. Intussen wordt ook hier de pap niet zo heet gegeten als ze opgelepeld wordt. Het is bekend, dat op tal van „biologisch- dynamische" landbouwprodukten duide lijk resten van bestrijdingsmiddelen zijn aangetroffen. In Nederland is Loveren- dale te Serooskerke het grootste biolo gisch-dynamische landbouwbedrijf, maar dit gebruikt zowel kunstmest als be strijdingsmiddelen.Wél kiest het steeds de minst giftige middelen als het b.v. luis in de bieten gaat bestrijden. Maar wat de agx-ax-iërs hun minister bijzonder kwalijk nemen is, dat hij blijk baar tóch nog een goed woord over had voor een landbouwmethode die huns inziens op boerenbedrog, berust. Hierbij vergeet men, dat minister Lardirtois wel zover van de praktijk afstaat, dat hij geen oordeel kan geven over landbouw methoden. Hij had tx-ouwens alleen de afzet op het oog. Als Jan Publiek een bepaalde soort produkten vraagt, wel dan moet men hem die soort vex-kopen. Verstandig gebruik. Minister Lax-dinois is echter landbouw ingenieur. Hij kan (en zal) dus weten, dat de z.g. biologisch-dynamische land bouwmethoden uiteindelijk geen andere produkten kan leveren dan de gewone landbouw. Sterker nog, hij kan weten (en zal dit ook wel weten) dat alleen de moderne landbouwmethoden de mens heid kunnen behoeden voor mondiale hongersnood en algehele ondergang. Maar als dit zo is, dan zijn de voor stellen om tóch maar toe te geven aan wat Jan Publiek blijkbaar vraagt, ethisch beneden de maat. Dat was dan ook wel de oorzaak van de bittere kritiek. Maar men kan nog een stap verder gaan. Wanneer dan de afzet, de vei'koop, de kommercialisering (of hoe men het noemen wil) alleenzaligmakend is, waai-om dan geen programma van sociale marktpolitiek voor de landbouw opgesteld? Er gaan steeds meer stem men op, die zeggen dat het waanzin is goedex-en te px-oduceren waarvoor geen afzet te vinden is of die de markt be derven. Waarom dan prijs waarborgen voor het ene, agrarische produkt en niet voor het andex-e? Men zal opmerken, dat dit toch niet wegneemt, dat de reformwinkels zeer bijzondere produkten aanbieden: tarwe- kiemen, pap van vruchten en noten, vol- korenmeel, giex'st, linzen, rijst met zil vervliezen, zonnebloemolie, koel geoerste olijfolie, zeezout, honing, rietsuiker, krui den, bepaalde soorten jams en vruchten sappen. Het is heel goed mogelijk dat deze wat bevatten dat niet voox-komt in onze aardappelen met 'biefstuk en doperwtjes. Een verstandig gebruik van die voedingsmiddelen is bepaald niet af te raden. Maar aan de andere kant moet men toegeven, dat deze px-odukten de mens heid niet kunnen redden van de honger. Tevens moet men erkennen, dat ze een sociale landbouwpolitiek niet in de weg hoeven te staan. Minister Lardinois is geen man van grote konsepties of van principieel nieuwe wegen. Ware dat het geval, er zouden van zijn ministex-ie betere impulsen zijn uitgegaan dan die voor biologisch-dynamische landbóuw in FlevolandGeen enkel groot vraag stuk is door hem tot oplossing gebracht. Marktregelingen. Wat gaat er verder gebeuren? De konsument, opgeschrikt of afgestompt door telkens weer nieuwe berichten over milieubederf en landbouwvergiften zal, als hij ze kan betalen, de gifvrij geteelde produkten zoeken en kopen. En inder daad zullen bepaalde landbouwbedrijven, te goedertrouw of niet, daarvan gebruik kunnen maken door de gevraagde pro dukten te leveren. Enig landbouwpolitiek vraagstuk wordt daax-door echter niet opgelost en daarom was het beneden de ministeriële waax-digheid om deze zaak aan te roeren. Daarnaast zal de normale landbouw verder gaan. Hij zal gebx-uik maken van elk middel dat wetenschap en onderzoek hem verschaffen ter bestx-ijding van plantenziekten, onkruiden en dierziekten. De vraag is alleen, of de landbouw zal willen inzien, dat alleen sluitende max-kt- regelingen voor elk agrarisch produkt de produktie gezond kunnen houden. Thans zijn er in de E.E.G. alleen waarborgen en marktregelingen voor bepaalde pro dukten, voor andex-e echter niet. Het is waar dat men eerst de belangx-ijkste pro dukten geordend heeft en de minder be- langx-ijke heeft laten rusten. Maar het gevolg was, dat bij deze px-odukten zon der marktordening de ex-gste krises op traden. Men denke slechts aan fruit, aardappelen, pluimveehouderij en be paalde handelsgewassen. Daarbij bleek, dat de betekenis van elk dezer px-odukten groter was dan de waarde van het pro dukt op zichzelf. Immers, wanneer een gemengd bedrijf vex-liezen lijdt omdat de eieren waardeloos zijn lijdt het hele be- drijf grote schade. Wanneer de akker bouw in moeilijkheden komt omdat fruit, aardappelen en uien waardeloos zijn komt ook daar het hele bedx-ijf in moei lijkheden. Het was beter geweest wanneer mi nister Lax-dinois dit genoemd had dan te wijzen op een twijfelachtige landbouw methode die alleen mogelijk is wanneer het publiek ongeveer het dubbele wil betalen van de kostprijs van nox-male landbouwprodukten. Want dat is de wer- lcelijkheid. (Nadruk verboden.)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 4