NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Het vermolmde voetstuk ^KRALEN RIJGEN door Maartje Zeldenrijk No. 3527 Donderdag 2 november 1972 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Hij keek het meisje met welgevallen aan. Vandaar naar de donkerblauwe Daf. „Moet je nog weg?" „Een boodschap. Wat had je me te vertellen?" „Morgenavond 'is er dansen in de stad. Heb je zin met me mee te gaan?" „Heel aardig, maar ik heb geen zin." „Toe nou Jantine, doe niet altijd zo stug tegen me. Ik probeer al meer dan een jaar eens met je uit te gaan, maar je weigert altijd. Ben ik zo verschrikkelijk lelijk?" Ze keek hem enige tijd aan. Lelijk was hij beslist niet, integendeel. Van alle boerenjongens, die ze in deze wijde om trek kende, was hij ongetwijfeld wel de knapste. Voeg er nog bij, dat hij door ging voor een der beste partijen in dit deel van de Beemster, dan moest ze zich toch wel gevleid voelen, dat hij zo hardnekkig bleef aanhouden. Maar ze had haar woord immers gegeven aan oom Siem? Dat was een uitgemaakte zaak. Aan de andere kant had ze best weer eens zin om een paar uurtjes -te gaan dansen. Met Gerrit Tromp kon ze zich best vertonen. Tjonge, heel wat meiden zouden haar wel jaloers aankijken, als ze aan zijn arm binnenstapte. Omdat ze bleef zwijgen, vervolgde hij: „Je hoeft nergens bang voor te zijn, want ik weet best, hoe ik me moet ge dragen, hoor. En ik zal er ook voor zor gen, dat je op tijd terug bent, hier. Enne... volgende week is het Edammer kermis. Waarom ga je niet eens met me mee naar Edam? Meid, we zouden machtig veel schik kunnen hebben samen." Ze vond hem niet onaardig. Aanvanke lijk beschouwde ze hem net als alle an deren, die wel eens een poging waagden om met haar uit te gaan. Een 'heel enkele maal als ze een onverschillige bui had stemde ze toe, en doorgaans vond ze er nooit veel aan en zoenen was er helemaal niet bij. Dan wees ze de jongen, die haar naar huis bracht zo venijnig de les, dat hem de moed ontzonk haar nog eens een tweede maal te vragen. Eigenlijk had ze best weer eens zin om een avondje uit te .gaan. De zomer was warm en druk geweest. Per slot van re kening moest er in deze maanden geld verdiend worden en soms was het nood zakelijk, dat ze hard meewerkte, wat ze overigens helemaal niet erg vond, doch veel ontspanning had ze eigenlijk nooit. Enkel haar mooie Dafje, waarop ze zo trots was, en die haar trouw overal heen bracht, waar ze wilde zijn. Doch om zich nu eens een avond helemaal te laten ver wennen door deze knappe boerenzoon, daar had ze eigenlijk wel zin in. Jantine hield niet van treuzelen. „Hoe laat?", vroeg ze kort en bondig. „Het begint om acht uur. Mag ik je tegen die tijd halen?" Ze schudde haar hoofd en wees in de verte, waar zijn wagen stond. „Wacht daar maar, tegen achten. Moeder heeft er voorlopig nog niets mee te maken." Hij was verheugd door haar toestem ming. „Jantine, we gaan er een fijne avond van maken." „En om elf uur wil ik thuis zijn." Hij knipoogde blij. „Jij bent rijkelijk op tijd thuis, daar ataat Gerrit borg voor. Fijn, Jantine, je zult het niet slecht bij me hebben." „Dat weet ik dan," antwoordde het meisje nuchter. „En ga nu es wat opzij, ik moet weg." „Waarom ga je niet met mij mee? Ik breng je waar je zijn moet." Ze keek hem spotlachend aan. „Aam je wagen te oordelen, zou je niet zeggen, dat jij de zoon bent van Jan Tromp. Mij dunkt, die van je arbeiders zijn beter." Zelf was hij nog al trots op het Flatje, dat hij voor een prik had gekocht en helemaal had opgeknapt. Maar hij ant woordde enkel: „Dat neemt niet weg, Jantine, dat ik 'm zelf gekocht heb en hij goed rijdt. Probeer het maar eens." „Morgenavond, jongeman. Vanavond prefereer ik m'n eigen wagentje. Tot ziens." Terwijl ze wegreed, liep hij terug naar zijn eigen wagen. Hij wist best, van wie zij dit Dafje had gekregen. Er lie pen geruchten over die Blazer, die een kantoor had aan de Weerwal in de stad. Een vrouwendief, noemden ze hem. Hij kwam nogal eens bij de weduwe Oomes over huis. Helemaal zuivere koffie scheen dat ook niet te zijn. Jn de oorlog was hij er ondergedoken. Haar man was in die tijd omgekomen, doch Blazer was gebleven. En had later de tuin van vrouw Oomes uitgebreid door het aangrenzende stuk er bij te kopen. Voeg daarbij het Daf je, dat hij vorig jaar aan Jantine had ge geven, doe je dat allemaal belangenloos? Hij had het altijd al een eigenaardige situatie gevonden. Maar hij paste wel op kwaad te spreken van die Blazer, want Jantine was weg van hem. Dat had men meermalen gezien. In elk geval had ze nu toegehapt. Het kon een leuke avond worden met dat knappe meidje. Alleen, hij zou wel erg voorzichtig moeten zijn, want er zat een kopje op. Heel kalm beginnen. Misschien had hij ditmaal succes. De volgende avond stapte ze tegen achten in zijn wagentje voor de korte rit naar de stad. „Ik mag tot half twaalf wegblijven van moeder," zei ze kalme toon. „Weet ze dat je met mij uitgaat?" „Natuurlijk, ik doe nooit iets stiekum, Gerrit. Dat ligt niet in onze aard." „O, dat bedoel ik ook niet. Ik wou maar zeggen: had je moeder geen be zwaren?" „Welnee, waarom? Ik mag uitgaan met wie ik wil." Na een paar uurtjes realiseerde het meisje zich: ik geniet. Gerrit danst pret tig en is helemaal niet kleverig. Hij raakt me nauwelijks aan. En als een ander me eens vraagt voor een dansje, zegt hij er niets van. Hij bevalt me wel. Ik heb m'n vroegere klasgenoten zien kijken. Ze zijn vast jaloers. Net goed. En kan ieder een zien, dat ik kieskeurig ben iin m'n keuze. Naarmate de avond vorderde, ontdooide ze steeds meer en werd vrolijk. Gerrit vertelde grappige voorvallen van de boer derij, waarover ze het soms uitschaterde. Hij was wel een leuke jongen, vond ze, toen ze voor de zoveelste maal met hem danste. Maar om half elf kreeg ze er op eens genoeg van. „Laten we maar gaan hoofd na een wals van de dansvloer Gerrit," zei ze, toen ze melt een rood terugkwamen. „Ik wil nog wel wat rond rijden. Eigenlijk nog veel te mooi weer om een hele avond dn zo'n rokerige zaal te zitten." „Je hebt gelijk, meisje," zei hij. Hij wenkte de kelner, rekende af en hielp haar in de garderobe in haar mantel. „Doe je das om. Je bent nogal veiihit. Ik wil niet op m'n geweten hebben, dat je verkouden wordt." Ze was getroffen door zijn zorgzaam heid. En ook nu weer gaf het haar vol doening, dat hij haar eerat hielp instap pen en pas daarna om de wagen heenliep om zelf achter het stuur te gaan zitten. Dat had hij toen ze wegreden van de dijk, ook gedaan. En welke boerenjongen deed zoiets? In elk geval had hij behoorlijke manieren. In de stad zei hij: „Waar wil je heen?" „O, een eindje de Beemster in. Kun nen we over de dijk terugrijden." Om kwart over elf stopte hij bij 'het de motor afzette, draaide hij zich naar huisje. Er brandde nog licht. Terwijl hij haar toe: „Doen we het nog eens over, Jantine? Hoe denk je over de kermis iin Edam?" Ze had er wel zin in. Maar als oom Siem nu weer eens onverwacht kwam? Eigenlijk was het toch gek. Maar ze had een prettige avond gehad met Gerrit Tromp. Tenslotte was ze jong. Ze wilde ook wel eens een beetje genieten. Maar dadelijk beslissen kon ze niet. Eerst wil de ze er met moeder over praten. Hoe zou moeder er tegenover staan? „Kom zondagmiddag maar eens buur ten, Gerrit. Niet voor drieën, want moe der doet altijd eerst een dutje. Kunnen we wat babbelen." „Geweldig Jantine. Natuurlijk doe ik dat. Nou, was het geen machtige avond?" Ze knikte. „Reuze meegevallen. Enfin, jij danst prima, dat mag gezegd worden." „En jij zeker niet? Je bent net een vlin dertje. Je was vanavond het mooiste meisje in de zaal." „Begin nu niet te overdrijven...." „Heus, Jantine. Ik meen het." „In elk geval bedankt. Tot zondag dan maar." „Weterusten, Janltine. Dank je voor deze fijne avond." Met de portierknop in haar hand, draaide ze zich nog eens naar hem toe. Probeer je helemaal niet me te zoenen?", vroeg ze, een beetje verbaasd en een beetje beledigd. Als ik dan het knapste meisje was, waarom zoent hij me niet, dacht ze. De jongen bleef rustig zitten. „Denk je dat ik het de eerste de beste keer al voor me zelf ga verknoeien? ik kijk wel uiit". „Deed je dat dan met andere meisjes nooit! Mij dunkt, ik zal de eerste vast niet zijn, die naast je in dit wagentje heefit gezeten." „Vast niet, Jantine, maar jij en die anderen, dat is een heel verschil. Jij bent een dametje. Daarom doe ik het heel kalmpjes aan, begrijp je? Ik wil, dat je enkel alleen goede herinneringen zult hebben aan deze avond." Jantine lielt het portier los. Met haar hand trok ze zijn hoofd naar zich toe en drukte een zoen op elke wang. „Een beloning heb je in elk geval verdiend," zei ze op hartëlijke toon. „Tot zondag!" (Wordt vervolgd). spreekwoorden en citaten met woorden voor U bijeengeregeir^^. door Harry van Rijn ®n>u Goede oude tüd. Ook deze tijd schreef Godfried Bo- mans eens zal eenmaal de goede oude tijd worden. Oude tjjd (1). „In die goede oude tijd", zei een wijze oma, „was dat allemaal anders en deden de kinderen niet, wat ze nu doen. Trou wens ook de oma's deden toen niet, wat ze nu doen". Oude tijd (2). „Ik heb nog dansen geleerd", zei de zelfde oma, „toen het nog zonde was". Zonde. Berouw komt na de zonde. Fons Jan sen heeft eens iemand gekend, die be rouw kreeg vóór de zonde. En een spijt dat-ie er later van heeft gehad. Zondaar. Journalist interviewt de oude schilder. „Waarmee vermaakte u zich in uw jeugd?" „Met de jacht en met vrouwen". „Dat is interessant. Waarop jaagde u?" „Op vrouwen". Vrouwen. Een cynisch man heeft eens gezegd: de jaren, die een vrouw van haar leef tijd aftrekt, gaan gelukkig niet verloren. Ze telt die bij de leeftijd van haar vrien dinnen. Leeftüd. De dame mocht in een casino van haar vriend tien gulden zetten op het nummer van haar leeftijd. Ze zette op nr. 26, maar het roulette-balletje rolde op nr. 32. Toen viel de jongedame flauw. Vrouw. De leeuw en de mooie slanke circus vrouw kussen elkaar op de lippen. Het publiek applaudiseert enthousiast. „Wie doet dit na?", roept de spreekstalmeester door de microfoon. „Ik", roept een geest driftig toeschouwer, „maar haal dan eerst even dat enge beest uit die kooi". Beest. Mevrouw komt met een St. Bernhard- hond op 't spreekuur van een psychiater. Zegt ze: „Ja dokter, ik kwam niet voor mezelf, maar voor mijn man hier. Hij denkt, dat-ie een St. Bernhardhond is." Psychiater. Er bestaan veel grapjes over dit on derwerp, die niet allemaal leuk zijn. Deze is 't wel: Een jong mevrouwtje is op aandrang van haar familie naar de psychiater gegaan. „Waarorp?", vraagt de dokter. „Alleen maar omdat ik zo gek ben op honing", zegt het mevrouwtje verontwaardigd. „Maar dat ben ik ook en dat 'is toch geen reden om u naar de ze nuwarts te sturen?" „Ha, dus u houdt ook van honing?", valt mevrouw hem grettig in de rede. „Dan moet U eens bij mij thuis komen, dokter. Ik heb er een zolder vol van!" Honing. Dat woord brengt ons bij die leerling, die op de vraag: „Hoe heet een man, die bijen houdt?", heel listig antwoordde: „Een bijaardier". Beiaardier. De muzikale vriendin van een beiaar dier 'hield zoveel van haar verloofde, dat ze voor hem een lied bewerkte, dat hij op de klokketoren kon spelen. Toen hij boven was en begon te spelen, herkende hij de melodie „Kom van dat dak af". Muziek. Het bespelen van een mondharmonica Horizontaal: 1. moeilijkheid - 6. hand langer - 11. verlangen - 12. wiel 13. uitroep van pijn 15. tip - 16. bloedvat 17. pers. vnw. 18. netto (afk.) - 20. gode zij lof (Lat. afk.) - 21. voorzetsel 22. Eng. titel - 23. laatst leden (afk.) - 25. landbouwwerktuig 27. rivier in Italië 28. ongeveer (afk.) 29. soort wapen - 32. dunne - 34. zeer veel 36. gesloten 37. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) 39. zangnoot 40. lidwoord - 41. aantal schepen 42. berg - 45. als eerder (afk.) 46. jongensnaam - 48. dochter van Cad mus - 51. suf - 53. deel van Amerika (afk.) 55. rivier in Nederland - 57. de oudere (afk.) 58. prijs (afk.) - 59. pers. vnw. - 61. rondhout - 62. honger - 64. in oprichting (afk.) - 65. ambtshalve (Lat. afk.) 67. kledingstuk 69. godsdienst (afk.) - 70. deel van een trap - 72. vogel 73. voorzetsel - 75. soort onderwijs (afk.) 76. aanhalig 78. bijwoord - 79. onbep. vnw. Horizontaal: 1. meel - 4. oma - 7. echt 10. eenogig - 14.' au - 15. nop 16. sap 18. de - 19. wl - 20. dik - 22. po 24. Spa - 26. pistool - 30. ave - 32. An - 33. ol - 34. ne - 35. se - 36. op 37. ze 38. arg 40. TH - 42. re - 44. parasol 45. ellende - 46. av 47. tp - 48. ark 50. al - 51. rm - 52. et - 54. ai - 56. nn - 57. ja - 58. erg - 59. stokoud - 62. aga - 64. tu - 66. Est - 67. Is - 68. fa 69. ion - 72. Let - 74. od - 76. negotie 80. pens - 81. aks - 82. gras. is een groter muzikale prestatie dan het luisteren naar Bach of Beethoven. Beethoven. „Jan, kijk daar. Zit daar op de ach terste rij niet Ludwig van Beethoven?" „Ach nee, kind. Die is toch allang dood?" „O ja, en ik zie duidelijk, dat hij be weegt". Dood. Schooljongen 1: „Is Napoleon gestor ven in 1821?" Schooljongen 2: „Weet ik echt niet. Ik wist niet eens dat hij ziek was". Niet weten. De jongeman wilde niet in dienst en zei, dat hij niet goed kon zien. Bij de test zei de oogarts: „Lees maar eens de eerste regel van die kaart". „Wat voor kaart?" „Daar bij die deur". „Ik zie geen deur". Na afloop van de keuring, die positief schijnt uit te vallen, gaat de jongeman naar de bioscoop. In de pauze ontdenkt-ie dat de oogarts naa9t hem zit. Zegt de jongeman zeer adrem: „Neemt u mij niet kwalijk, meneer, maar deze bus gaat toch naar het station?" Laatste woord. Wie altijd het laatste woord heeft, is niet verstandig. Verticaal: 1. musicus - 2. eerwaardige vader (Lat. afk.) - 3. deel van de hals 4. slot - 5. luchtstrijdkrachten (afk.) 6. baan voor balspel - 7. communicatiemid del - 8. plaats in Azië - 9. de somma van (afk.) - 10. ouderwetse feestverlichting 14. grondtoon - 17. zangnoot - 19. vette vloeistof - 22. soort verhaal - 24. Fr. lid woord - 26. pers. vnw. - 27. per expresse (afk.) - 28. cerium (afk.) 30. per om gaande (afk.) - 31. heilige (afk.) 33. beroep - 34. Chin, maat - 35. dat is (afk.) 38. groet - 39. bevel - 42. groente - 43. laatst leden (afk.) - 44. de 'te bezorgen brieven - 45. deel v. d. dag (afk.) 47. insekt - 48. zijrivier v. d. Donau 49 deel v. e. Fr. ontkenning 50. guit - 52. goud (Fr.) - 53. stad der oudheid - 54. tandarm zoogdier - 56. de oudere (afk.) 58. streek - 60. vogel - 63. maanstand (afk.) - 64. meisjesnaam - 66. smeer middel - 68. deel v. d. bijbel (afk.) 71. Europeaan - 72. voorzetsel - 74. Verenig de Naties (afk.) - 77. bevestiging. Verticaal: 2. ei - 3. Leo - 4. on - 5. monitor - 6. ag - 7. ega 8. ha - 9. lans - 11. ep - 12. is - 13. rede - 15. nl - 17. pp 19. wan 20. ds - 21. Ko 23. OAS 25. papaver - 26. poespas - 27. il - 28. on 29. Letland - 31. verdrag 36. opa - 37. zat - 38. ala - 39. gek 41. hel - 43. Eem - 49. rekstok - 53. tgt 55. it - 56. nu - 57. jas - 58. elft - 60. oe - 61. Ot - 63. Aida - 65. ui - 67. It 70. ons - 71. ne - 72. li - 73. EEG - 75. ae - 77. ga - 78. ts - 79. Aa. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel no. 299

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1