JONGENSJASSEN Het hele jaar caravannen?? CATWTIP HERFSTMODE - AANBIEDINGEN IN HALVE PRIJZEN KRALEN RIJGEN MODERNE VELOURJASSEN - HOUTJE TOUWTJEJASSEN - JACKS GROTE SORTERING - LAGE PRIJZEN HERHALING WEGENS GROOT SUCCES: ALLE OVERJARIGE JONGENSJASSEN UIS klokstraat 2 -goes De sterk groeiende belangstelling voor het caravarnnen in ons land weerspiegelt zioh sprekend in het. aantal sta- en toerwagens, nl. ruim 150.000 eenheden. Een groot aantal hiervan bereikt nooit de wegen omdat de caravans, ook een belangrijk deel van de toerwagens, wordt gebruikt als 2de huis. De vlucht uit de grote steden met name, is bepaald opvallend. Een logische zaak, wanneer wij zien hoe men daar in ware mensenpakhuizen wordt opge borgen. Enorme flats, met 'tussenwanden van 15 cm beton zonder spouwmuren, die elk geluid van enige betekenis door laten. Het seizoen wordt steeds langer. Was het seizoen voor kamperen vroe ger van med-jumi-juld, momenteel is dit al normaal van 1 april tot 1 oktober. De laatste jaren echter, vooral door de sterke toename van het aantal sta-cara- va/ns en bungalows, wordt het seizoen langer en strekt zich zelfs tot ver in de winter uit. Velen hebben ontdekt dat de natuur ook dan fraai is en de rust groter. In een goed verwarmde caravan is het ook best uit te houden. Wintersport in binnen- of buitenland. De vele sta-wagens worden in toene mende mate gebruikt om er een korte of lange wintervakantie in door te brengen. De campinghouders komen aan dit ver langen tegemoet door hun campings op zo'n winterverblijf in te richten. Ook voor hen is het belangrijk, dat het sei zoen langer duurt. Op de verwarming komt het aan. Wat u ook gaat doen, trekken naar de wintersport, op de sportieve toer en met spijkerbanden, of blijven op de Veluwe of aan de kust, op een goede verwarming komt het aan. Faalt de verwarming, dan is een verblijf in een sta- of toerwagen niet comfortabel en dan kunt u beter thuisblijven. Helaas as er bij vele caravanners on kunde op dit gebied en daarom lijkt het ons goed een paar belangrijke punten hieromtrent aan te snijden. 1. Een goede caravan ver warming be trekt de zuurstof, nodig voor een goede verbranding, niet uit het wa geninterieur, maar van buiten af. 2. De gebruikte lucht, met koolzuur en waterdamp, wordt ook weer via een schoorsteen naar buiten afgevoerd. Ook de best geventileerde caravan kan nl. de door verbranding van gas of olie veroorzaakte hoeveelheid vocht, binnen afdoende afvoeren. Men bedenke dat 1 liter gas, bij verbranding 1 liter waterdamp af geeft. 3. Goede verwarming zorgt dat de in de wagen aanwezige lucht vrij veel vocht (door u zelf afgegeven bij ademhaling en transpiratie) kan op nemen, vocht dat dan via de ven tilatie is te verwerken. 4. Een goede verwarming met een z.g. thermo-beveiligingmaakt het uit stromen van gas, bij eventueel ge doofde vlam, onmogelijk. Een goede kachel. Een van de meest gebruikte caravan kachels in Europa is de Truma, die ook bepalend is geweest voor de formaat van de bekende kleerkast in de caravans. Niet de kachel is gemaakt voor de kast, maar de kast is door de fabrikanten standaard gemaakt voor de Trumakachel. Inbouw .is dus steeds mogelijk. Er zijn vier verschillende typen, nl. de SD 2000, de SB 2000, de S 3000 en de speciaal voor igrote wagens en sta-caravans de S 5000. De getallen verwijzen naar het aantal calorieën dat door elk type wordt afgegeven. De Trumakachels bezitten een ingebouwde veiligheid tegen het uitstro men van gas, bij gedoofde vlam en ze kunnen naar wens worden geleverd met een ingebouwde thermostaat. Zo'n ther mostaat werkt energiebesparend, want hij zorgt dat de kachel afslaat wanneer de gewenste temperatuur is bereikt. Het opgegeven aantal calorieën is niet een reclameslogan, want de Trumakachel gééft een rendement van 98 °/o van het gebruikte gas. waardoor een behaaglijke temperatuur in de caravan wordt bereikt, ook bij zeer lage buitentemperaturen. Alle Trumakachels zijn voorzien van een thermo-elektrische beveiliging, druk- onitsteking en een geheel gesloten vuur haard, zodat het gevaar van ikooLmono- xyde (kolendamp bij slechte verbranding) onmogelijk is. Centrale verwarming. De Trumakachels kunnen alle worden omgebouwd c.q. worden aangesloten op een centrale verwarming. Daarbij wor den buizen door het gehele wageninte rieur gelegd en aangesloten op de kaohel, waarbij ook een ventilator nodig is. Door de ventilator wordt de warmte via de buizen door het interieur ver spreid, zodat een gelijkmatige tempera tuur ontstaat, zowel bij de vloer als achter de banken! Deze C.V. met de Trumaventïlator is leverbaar voor stroom spanning van zowel 220 V netspanning als voor 12 V accustroom. De Truma- ventilator is praktisch geruisloos, on danks hot feit dat er per uur ca. 200.000 liter lucht wordt verplaatst. Het is mo gelijk een speciale schakeling toe te passen die het aantal omwentelingen van de ventilator vermindert wanneer de ge wenste temperatuur is bereikt. De ven tilator is dan in feite met de thermostaat gekoppeld. Voor lang verbluf de Warstein. Wie een wintervakantie gaat nemen in de sta-caravan, zal uiteraard beter kun nen overschakelen op een olieverwar- ming. Er is een klein formaat oliekachel in de handel, de Warstein, die eveneens kan worden voorzien van het genoemde Trumasysteem voor centrale verwar ming. Informaties over alle genoemde syste men en caravanverwarming zijn te ver krijgen bij Handelmij. Neex-landia N.V., Keizersgracht 370, Amsterdam, tel. 020 - 22 49 77. Tips. Wie gaat trekken, doet er goed aan tenminste te zorgen voor een bodem isolatie. Doe het zeivers kunnen dit even tueel zelf doen, door platen styroper, verkrijgbaar in verf zaken en hobby win kels, van 2 cm dikte met speciale lijm (geen bisonkit, lost de platen op), even eens in zulke zaken leverbaar, tegen de bodem te lijmen. Ook de ramen kunnen aan de buiten zijde, voor de nacht, met platen styroper extra geïsoleerd worden. Ramen kunnen eventueel ook met lat ten en doorzichtig plasticfolie van een „buitenraam" voorzien worden, waarbij het 'kleefband (crêpeband of markeer- tape wordt vastgezet. De ANWB kan u een opgave verstrek ken van wintercampings., waar men meestal ook een stroomaansluiting heeft. De gewone voortent, als in de zomer gebruikelijk, is te licht en te groot voor wintersportcaravannen. U moet een ste vige, zeer schuin aflopende winitertent hebben, daar de sneeuwvracht een ge wone tent beslist doet scheuren. Voor de auto zijn sneeuwkettingen of banden met spikes aan te bevelen. Neem oök een schop mee, om uw auto of ca ravan sneeuwvrij te maken. Denk om antivries tot minstens 20 graden C. Uw Trumakachel vraagt in de winter om propaangas. Butagas werkt niet be neden 0 graden Celsius. In het binnenland. Wanneer u de voortent gebruikt, ver sterk die zonodig met plasticfolie. Ook hier kan isolatie met styroper nuttig zijn. Ook hier moet u propaangas gebruiken. Ventileer terdege, laat het dakluik open! JAKpress, Zaandam. Humor, spreekwoorden en citaten met woorden voor U bijeengeregeri* door Harry van Rijn Knappe vrouw. Een knappe vrouw heeft veel vrienden, een lelijke veel vriendinnen. Lelijke meneer. Jan is ondeugend in de trein en zijn moeder zegt: „Blijf nou eens rustig zit ten, Jan. Die meneer aan de overkant kijkt ook al lelijk naar je". Zegt Jan: „Die meneer kijkt niet lelijk, mama. Die meneer is lelijk". Mooi (1). Het fijne van mooie dingen is vooral: dat je ze in je herinnering opnieuw kunt beleven. Mooi (2). Man was geopereerd aan zijn hand. Vroeg hij ongerust aan zijn dokter: „Kan ik er nu later weer gewoon mee schrij ven?" „Natuurlijk", zei de dokter. „En mee eten?", informeerde de man verder. „Inderdaad". „En mee pianospelen?" Ja wel hoor". Zei de patiënt verbaasd: „Hé, dat is mooi. Heb ik nog nooit gekund". Piano spelen. De bekende dirigent had een vol uur zwijgend geluisterd naar het pianospel van een knap meisje. Toen ze uitgespeeld was, keek ze de maestro wagend aan. „Wat raadt u me aan verder te doen?" Antwoordde de man: „Zo gauw mogelijk trouwen". Zanger. De zanger zonder aanleg had keelpijn en telegrafeerde naar zijn leraar: „Kom morgen niet. Kan niet zingen". Zuchtte de leraar: „Eindelijk heeft-ie het zelf ingezien". Leraar. De beste leraar is hij, die het meeste van zijn leerlingen opsteekt. Leerling. Het hoofd van de school krijgt een te lefoontje van de vader van Jaap, dat de jongeman hoofdpijn heeft en dus niet op school zal komen. Zegt de hoofdonder wijzer: „Is genoteerd, meneer. Maar met wie spreek ik?" Antwoord de telefoon: „Met mijn vader, meneer!" Slecht geleerd. De artist bood de circusdirecteur een hondendressuurnummer aan. „Laat maar eens horen wat uw sprekende hond pres teert", zei de direkteur. „Laat hem het woordje „hond" eens spellen". „H.O.N.T." zei de hond. „Niets voor ons circus voor het betere publiek", bromde de direkteur ,,kan zo'n eenvoudig woordje niet eens behoorlijk spellen". Spellen. Over spelling gesproken: de huisschil der ging tussen de middag eten en hing bij zijn werk twee bordjes met „"NAD" er op. De mevrouw probeerde hem heel voorzichtig duidelijk te maken, dat het „nat" moest zijn. Zei de schilder: „Nee mevrouwtje, want als ik NAT schrijf, dan ziet niemand dat bordje, maar als ik er NAD bij schrijf dan valt het zo goed op, dat iedereen het ziet". Schilder. Een oud verhaal van de dorpsschilder, die voor de slager een uithangbord moest maken, maar tussentijds i-uzie kreeg of de afgebeelde os nu aan een touw of aan een ketting moest liggen. De slager koos het touw en de schilder maakte het bord volgens de opdracht af. Na de eerste flinke regenbui: een boze slager, want de os op het schilderij was, met een stuk touw, door de regen weggespoeld. Zei de schilder: „Eigen schuld, meneer. Met een ketting zou die os niet zijn ont snapt". Dichter. Nog een oud verhaal, nu over de dich ter Joost van den Vondel. Was uitgeno digd op een feestje door enkele ver waande knapen, die ook aan dichten deden. Aan tafel werd er een sneldicht- wedstrijd georganiseerd, wie 't kortste gedicht kon maken. Toen de gastheer aan de beurt was, gooide hij een juskom over Vondels jas en zei: „Vet smet". Alge meen gelach. Vondel stond op, gaf de blaag een klap in zijn gezicht en zei: „Ik tik" en won daarmee de wedstrijd. Wedstrijd. De jongetjes op straat speelden een voetbalwedstrijd. Eén jongeman was de uitblinker en een enthousiaste toeschou wer zei: „Je hebt zo fantastisch gespeeld, dat je mag kiezen: een zak snoep of een kwartje". Zei het Amsterdammertje: „Geef me maar snoep, want ik wil voor lopig nog geen prof worden". Voetbalprof. De bekende voetbalprof speelde een heel slechte wedstrijd. Zijn fans waren teleurgesteld. Toen hij het veld afliep, kwam een klein supportertje aanrennen, gaf hem een papiertje met een handteke ning en zei: „Hier, 'k hoef ook geen handtekening van u meer te ihebben". Handtekening. Minister Luns was eens zeer vereerd, toen een jongetje hem om drie handte keningen vroeg. „Spaar je mijn handte keningen?", vroeg de minister. Zei het jongetje: „Nee, maar voor drie Lunsen ken je één Cruifie krijgen". WETENS WAARDIGHEDEN. ZEEWATER ALS GENEESMIDDEL Het wordt hoe langer hoe duidelijker dat de zee een bron vormt van allerlei (genees-)middelen. Uit het speeksel van de octopus, een inktvissoort, bijvoorbeeld komt het cephalotoxine, een giftige stof, die bloedklontering belemmert, zomede elodoisine, dat krachtiger werkt dan quinidine sulfaat, een middel dat nu wordt gebruikt bij de behandeling van een onregelmatige hartslag. Dan levert de uitermate giftige {doch lekker smakende) koffervis tetrodotoxine, lange tijd gebezigd als medicament te gen asthma. Nu wordt het beproefd als middel tegen de ondragelijke pijnen van kankerpatiënten van het laatste stadium. De uitscheidingsprodukten van een zee ster schijnen stimulerend op spieren te werken en een hoogst werkzaam voorbe hoedsmiddel te zijn. Zeekomkommers be zitten een gif, bonollinine genaamd, dat levende kankercellen in hun woekerende groei sterk belemmert. Zo zijn er meer beloften uit de zee op te noemen. SCHIZOFRENIE Schizofrenie, een ernstige geestesaan- doening, schijnt ook iets te maken te hebben met een schromelijk gebrek aan vitaminen. Zo luidt de hypothese van de Canadeese psychiater Hoffer. Hij heeft onlangs 2000 schizofrenen met enorme doses vitaminen behandeld met als resultaat een verbetering van meer dan 90 °/o van die patiënten, bij wie min der dan een jaar geleden de eerste dui delijke symptomen (ziekteverschijnselen) werden ontdekt. De behandeling bestond in de toedienen van een gram nicotine- zuur of nicotinamide '(vitaminen B3) na elke maaltijd plus een gram vitamine C. Een standaardbehaindeling met kalme rende en antispanningsmiddelen werd eveneens toegepast. De behandeling werd net zo lang voortgezet totdat de patiënt vrij was van symptomen. In sommige gevallen echter moest de vitaminekuur voor langere periode worden voortgezet. Hoffer meent voorts dat als wij ons dieet dagelijks tenminste een gram vi tamine B3 toevoegen, wij in de volgende 10 of 20 jaar een significante daling in het aantal schizofrene gevallen te zien zullen krijgen. (Nadruk verboden.) KAT IN BAD Bij het baden van een kat moet u er rekening mee houden dat kat ten een hekel hebben aan diep water en aan water waarvan de temperatuur sterk afwijkt van hun eigen lichaamstemperatuur. Als wasmiddel kunt u het beste een goede, voor menselijk ge bruik bestemde eishampoo ne men en die volgens de bijgevoeg de gebruiksaanwijzing toepas sen. Na door naspoelen alle res ten shampoo volledig verwijderd te hebben knijpt u met de hand zoveel mogelijk water uit de vacht en wrijft vervolgens het dier door en door droog met een zachte handdoek. Ofschoon er katten zijn die geen bezwaar hebben tegen het gebruik van een elektrische haardroger, is het merendeel er doodsbang voor. Om alle risico van kou vat ten te voorkomen, wordt de kat in een mandje in de buurt van een warmtebron geplaatst op zodanige afstand dat de warmte niet onaangenaam wordt. OPBRENGST ZEEUWSE COLLECTE IN DE GEMEENTE KORTGENE Deze collecte heeft opgebracht het be drag van 967,05, t.w. in Kortgene 518,05, in Colijnsplaat 356,50, en in Kats 92,50.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2