NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IMouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene No. 3525 Donderdag 19 oktober 1972 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Donderdag 12 oktober j.l. kwam de raad dezer gemeente voltallig in open bare vergadering bijeen, oender voorzit terschap van burgemeester P. Evers. Na het welkomstwoord van de voor zitter feliciteert de heer Klaassen, mede namens de raad, de burgemeester met diens herbenoeming, waarna de notulen van de vorige vergadering onveranderd worden vastgesteld en enige ingekomen stukken voor kennisgeving worden aan genomen. Bij zijn mededelingen zegt de voor zitter dat er een antwoord van de Zegam is binnengekomen, dat nog wordt bestu deerd. Vast staat echter, dat de totale kosten in tweeën zijn gesplitst. De zinker op rekening van Wolphaartsdijk en Kort gene, zonder Kats, en de transportleiding voor Noord-Beveland voor rekening van Wissenkerke. Dit zou hoegenaamd geen geldelijk verschil van betekenis geven. Volgens de voorzitter is dit zo op hel eerste gezicht niet .juist en niet volgens afspraak. Maar de inhoud van de brief wordt nader bestudeerd en zal misschien itot nader overleg aanleiding geven, waar men dan ook hoopt inzicht te krijgen in het volledige cijfermateriaal. B. en w. zullen de raad op de hoogte houden, maar vinden hét geheel tot op heden toe niet bevredigend. Na de huuropzegging van het sport terrein te Kats is er een nieuwe sport vereniging opgericht óf een nieuw be stuur heeft de oude vereniging weer op poten gezet.. De voorzitter concludeert hieruit dat termen aanwezig zijn om de huuropzegging ongedaan te maken en hoopt dat door deze nieuwe impuls de sportvereniging te- Kats haar bestaans recht aan zal tonen. Ten aanzien van de woningbouw zegt de voorzitter dat de eerste oplevering van de 14 woningen te Colijnsplaat heeft plaats gevonden en dat zij inmiddels in huur zijn toegewezen. Van het contingent 1972 (10 woningen te Kats) zijn er 6 aan werknemers van de nieuw te vestigen firma Hellemans toegewezen. Het eind punt van de woningbouwstroom 1972 is tevens het startpunt voor de stroom 1973 met de bouw v. 30 woningen in Kortgene. Het nieuwe sportterrein van Kortgene is door de KNVB in orde bevonden, zodat men er nu op kan gaan spelen. De ex ploitatie vismijn Colijnsplaat is 'tweemaal onderwerp van gesprek geweest met Rijkswaterstaat en is nu gevorderd tot in Den Haag. Afwachten is de boodschap. Wethouder- Bom zegt hierna, dat de sportcommissie intussen enkele keren bij elkaar is geweest, telkens met een sport vereniging. Er is grote kans dat binnen zeer korte tijd een voorstel van b. en w. verwacht kan worden om genoemde com missie uit te breiden met twee vertegen woordigers uit de sport te Kortgene, twee uit Colijnsplaat en twee uit Kats. Naar aanleiding van de mededelingen zegt Welleman het antwoord van de Ze gam zeer onbevredigend te vinden. Hij kant zich vooral tegen de soepeler rege ling met andere gmeenten, vooral wat betreft het aantal te contraoteren aan sluitingen. Hierna zegt het lid Breure het vol gende: Mijnheer de voorzitter, naar aanleiding van de laatst vermelde alinea in de notulen, gaande over de bloemen uit de gemeentelijke bloemenkas waarover ik had gesproken, wens ik ter verduidelijking het vólgende te verkla ren: 1. Dat ik niet heb gezegd dat „gemeen tewerklieden" bloemen uit de kas van de gemeente 'in hun tuin hadden, zoals abusievelijk in het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad stond. 2. Wel heb ik gezegd, zoals de notulen ook vermelden, dat bij personen in dienst van de gemeente wel bloemen uit de kas van de gemeente stonden, wat mijnsin- ziens wel heel wat uitgebreider is. 3. Dat mij in een gesprek met b. en w. gebleken is dat er om het nu eens ge woon te zeggen geen bloemen zijn mee gepikt, maar alles op een legale wijze is gebeurd. 4. Mochten de „gemeentewerklieden" zich in hun eer aangetast voelen, dan vind ik dit jammer, want geen van die lieden is door mij verdacht of bedoeld, maar is dan door onjuiste berichtgeving verkeerd overgekomen. Hierna wordt het Kreekpad van het waterschap N.-Bevel. gekocht voor 451 on wordt de subsidie aan de kleuter school te Kats met 1000,— verhoogd en gebracht op 4000,per jaar. Doordat de gemeente-secretarie vaak telefonisch moeilijk te bereiken is, door dat de lijn bezet is, wordt besloten een telefooninstallatiie te doen aanleggen met de mogelijkheid de secretarie te berei ken over twee lijnen. Op verzoek van de brandweerkorpsen van Kortgene en Colijnsplaat stellen b. en w. voor een bedrag van 5000,be schikbaar te stellen voor de aanschaf van drie complete persluchttoestieUen. Dit mede naar aanleiding van een advies van de inspecteur voor het brandweerwezen. Deze berichtte, dat voor doeltreffende uitvoering van reddings- en brandbe- strijdingswerkzaamheden in met rook ge vulde ruimten, waarin een overmaat aan koo'lmonoxyde en een tekort aan zuur stof kan optreden, tenminste twee brand weerlieden de beschikking dienen te hebben over een persluchttoestel. Een derde toestel stelt de bevelvoerder in staat bovengenoemde werkzaamheden te leiden en een inzicht in de situatie te verkrijgen. Het lid Welleman, oud-brandweercom mandant, is het met de aanschaf van drie toestellen niet eens. Het moeten er óf twee óf vier zijn, het is ondenkbaar dat een goed commandant alleen een brandend gebouw binnen gaat, ook niet om de werkzaamheden binnen te leiden. De commandant blijft bij zijn manschap pen buiten, want bij een eventueel onge val zou de brandweer zonder bevelvoer der komen te zitten. Nu men toch over de brandweer heeft, zegt Welleman dat Colijnsplaat overdag geen chauffeur voor de brandweerwagen heeft en dat het daardoor veel te lang zal duren voor de brandweer van Colijnspl. op Kortgene is. De voorzitter zegt dat dit een zeer vakkundig onderwerp is waarin hij al leen maar de woorden van de inspecteur kan aanhalen. Wellicht, zo zegt hij. kan het 3e apparaat dan dienen voor reserve. Welleman blijft bij: niet verantwoord, waarop de voorzitter zegt dat hij er bij de inspecteur verder naar zal informeren. Van der Maas blijft buiten dit geschil punt, maar wil over de brandweer van Kats wel iets zeggen. Hij is namelijk bang, dat bij een eventuele brand op Kats de bluswerkzaamheden niet zo gun stig zullen verlopen als wij ons voor stellen. Er is gebrek aan bluswater, er is slechts één put aanwezig. Hij vraagt naar die mogelijkheid bij een eventuele brand het korps van Goes daarvoor in te scha kelen, daar dat korps altijd paraat is en bij elke melding ogenblikkelijk uit kan rukken. Dit vraagt hij niet alleen voor Kats, maar ook voor Colijnsplaat en Kortgene. Ook geeft hij de voorzitter in overweging eens een brandweeroefendnig overdag te houden, in plaats van in de avonduren. Men kan dan zien hoeveel mensen er aanwezig zijn. Hij vreest er voor. Hij weet een aantal personen zo op te noemen die elders werken en dus verstek moéten laten gaan. Hij vreest dat Colijnsplaat er niet veel beter aan toe is. De voorzitter deelt ook die angst en zegt dat een brandweeroefening overdag ook bij hem al door het hoofd speelde. Hij zal de gehele materie nog 'eens mét de brandweerinspectie doornemen. Toch ge looft hij nog wel dat er te Kats en Co lijnsplaat wel voldoende krachten aan wezig zullen zijn bij een eventuele brand, al zal het dan wellicht wel geen volledige ploeg zijn. Wat het bijspringen van Goes betreft, dit kan hem nog niet bekoren, daar alle dorpen op Zuid-Be- veland ook Goes ter assistentie roepen. Voor de gemeente Kortgene is er een af spraak gemaakt met de nabuurgemeente Wissenkerke. Hierna wordt op voorstel van Breure, gesteund door Welleman, besloten in eerste instantie maar twee perslucht toestellen aan te schaffen. Wanneer de inspecteur van het brandweerwezen er op staat dat het er drie moeten zijn, kan in een volgende raad er nog altijd één aangeschaft worden. In de commissie van beheer van de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord en Z.-Bevel. (W) worden de heren M. Bei- nema en C. G. Boender benoemd, resp. wethouder van Middelburg en burge meester van Mariekerke. Een administratieve wijziging in de ge meenschappelijke regeling Vleeskeurings dienst, Kring Zeeland benoorden de Wes- terschelde wordt hierna aangebracht, waarna het bestemmingsplan „Sport terrein Kortgene" eveneens z.h.s. wordt vastgesteld. Hierna worden b. en w. gemachtigd tot overdracht en verkoop v"an enige stukjes grond in het bungalowpark te Kortgene. Dit betreft zogenaamde overhoekjes. Voor verbouw van een te Colijnsplaat aangekochte schuur tot brandweergarage wordt een krediet verleend. Uiterlijk 1 januari 1979 komt de ver makelijkheidsbelasting geheel te verval len. 'Daarvoor in de plaats zal o.a. een belasting op het onroerend goed inge voerd mogen worden. Deze wettelijke maatregel zal natuurlijk gevolgen voor de begroting hebben en daarom is het beter deze belasting langzamerhand af te voeren, waarvoor b. en w. voorstellen, ingaande 1 januari 1973, deze belasting van 20 op 10 'terug te brengen. Van der Maas vraagt wat de opbrengst van deze belasting is en wat men er door zal derven. Wethouder Bom zegt dat er eens een jaar is geweest met een op brengst van 18.000,maar hij schat de aderlating nu voor volgend jaar op 5000,— Welleman zegt dat dat een bedrag is wat toch eigenlijk niet gemist kan wor den en Breure vraagt 'hoe dit te compen seren. Hij vindt een halvering van deze belasting nogal fors en zou het liever ge leidelijker aan zien gebeuren. Hierna wordt besloten tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling Tech nische Dienst Noord-Beveland en tot 'toe treding tot de Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht Walcheren per 1 januari 1973. Het door de raden van Kortgene en Wissenkerke tegen door G.S. verplicht gestelde toetreden ingestelde beroep, werd bij Koninklijk Besluit van 21 april 1972 ongegrond verklaard. Het 'lid Klaassen zegt dat zijns inziens dit besluit niet getuigt van democratie, waar op de voorzitter zegt, dat het evenmin van democratie zou getuigen wanneer een lager rechtslichaam (de raad) zich niet neer zou leggen bij de uitspraak van een hoger rechtslichaam (de Hoge Raad). De voorzitter, Breure en Van der Maas zijn bij de behandeling van deze zaak als toeschouwer aanwezig geweest en men had allerwege de gedachte het be roep te zullen winnen. Echter de uitspraak was tegenoverge steld. Op de vraag van Welleman zegt de voorzitter, dat het personeel van de nu nog eigen dienst in de nieuwe dienst in gepast zal worden op minstens gelijke bezoldiging en zullen straks op het cen trum (Serooskerke) gaan werken. Het ligt in het voornemen per 1 ja nuari 1973 te starten met het gebruik van zakken voor het ophalen van huis vuil. Vanaf die datum zullen geen em mers meer kunnen worden aangeboden. Deze gewijzigde manier van ophalen eist een aanpassing van artikel 120 van de algemene politieverordening, hetwelk dan ook z.h.s. wordt gewijzigd. 'Een uitge breidere bespreking van deze materie komt in een volgende raad. De hierbij behorende wijziging van de gemeen schappelijke regeling huisvuilophaal dienst Noord-Beveland wordt eveneens z.h.s. vastgesteld. Een crediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten wordt hierna op een bedrag van maximaal 500.000,Voor het bouwrijp maken van het plan Kortgene-Noord is in eerste instantie reeds een bedrag nodig van 300.000,Op een vraag van Van dei- Maas naar de grondprijs in dat bouw plan, zegt de voorzitter dat deze globaal op 34,tot 45,komt te liggen. In de rondvraag luidt de eerste vraag van Welleman: zijin er nog bedrijven die een hinderwetvergunning nodiig hebben en niet in het bezit daarvan zijn? Zo ja, wordt daar dan door u druk op uitge oefend? Dit naar aanleiding van de inder tijd gehouden hoorzitting waar sindsdien niets meer van vernomen is. De voorzitter antwoordt hierop dat nog steeds gewacht wordt op advies van de Arbeidsinspectie, waarna dan een con cept-vergunning opgemaakt kan worden. Het duurt wel erg lang, waardoor hij vermoedt, dat er nog al wat haken en ogen aan zullen zitten. Welleman zegt tegen de voorzitter: u zegt wel het nog niet noodzakelijk te achten dit bedrijf te sluiten maar ik ben er tegen dat dit bedrijf doorgaat zonder hinderwetvergunning. Er wordt te zacht zinnig opgetreden. Hij wijst er verder op ■niet meer accoord mee te gaan. Zij zitten niet alleen op de wereld. De voorzitter zegt bij de Arbeidsin spectie op de hoogste spoed te zullen aandringen. Van der Maas zegt nog dat wij het eigenlijk tooh wel geweten 'hebben bij de afgifte van de bouwvergunning, dat dat gebouw voor vee gebruikt zou wor den, waarop L. M. van der Weele in haakt: zou het niet nuttig zijn deze Hinderwet eens in het gemeenteblad te behandelen? De tweede vraag van Welleman: vorige week waren er in onze dorpen drie collecten, van verschillende .instanties, tegelijk gehouden, tot schade van elkaar. Ik meen dat dit in strijd is met een be staande regeling. Het lijkt me goed om hieraan de hand te houden. De voorzitter zegt hierop: u hebt gelijk. Een z.g. collecte-kalender wordt geregeld door een centraal bureau in Den Haag. De verenigingen zijn dan niet alleen ge rechtigd in zulk een periode te collec teren, maar bovendien ook verplicht. Er zijn echter ook vrije periodes ingesteld en in één daarvan, 2 tot 8 oktober, heeft hij daarin .toestemming verleend te col lecteren voor de Zeeuwse Collecte. De andere twee hadden misschien wel een vergunning, maar niet voor die periode. De 'laatste vraag van Welleman: is het u bekend wie opdracht heeft gegeven om die dure brug uit het gymnastiek lokaal te Kortgene te vernielen? Wethouder Bom zegt hierop: niemand. Het gebeurde dat er schroot opgeruimd werd van oude kachels enz. en de ophaler zicht kreeg op de metalen voeten van de brug. Op de vraag of hij die ook mee kon nemen, had het hoofd van dienst gezegd: dat zou best eens zo uit kunnen komen, daarbij bedoelende, dat dit in de toekomst wel eens het geval zou kunnen zijn, doch de ophaler had dit direkt op gevat. Wethouder Markusjse zegt hierop nog, dat die brug op die vloer niet ge bruikt mocht worden, vanwege/de kans op beschadiging. Welleman zegt, dat hem bij informatie gebleken is, dat „De Schelde" voor 80,er een vil'ten on derlaag onder aan kon brengen. Maar ook de leggers zijn in stukken gezaagd. Dat komt toch niet uit. Klaassen heeft in de notulen van de Commissie Openbare Werken iets over adviezen omtrent de ontsluiting van het bestemmingsplan Kortgene gelezen. De voorzitter zegt dat hieromtrent nog niets naders valt mee te delen. Klaassen zegt verder, dat de 'toestand er bij de brand put 'te Kats er nu iets beter uitziet, dan bij zijn vraag in de vorige vergadering. Doch bij de bespuiting is er schade ver oorzaakt, waaromtrent hem klachten hebben bereikt. Bij deze hoge stand van brandnetels had er zijns inziens niet ge spoten mogen worden. Wethouder Mar kusse zal de toestand ter plaatse gaan bekijken. Hem waren geen klachten ter ore gekomen. Breure zegt dat er bij de sluis te Co lijnsplaat, direkt naast de rijweg, op hei smalste gedeelte, straatklinkers, grond en rioolbuizen zijn opgeslagen waardoor er bijna niet te passeren valt. Ook hier aan zal wethouder Markusse aandacht besteden. Tot slot spreekt L. M. van der Weele dankwoorden voor het plaatsen van een lichtmast op de kruising Colijnsplaatse- wegNoordlangeweg. Het is een hele verbetering geworden, wat zeker opge vallen is bij het mistige weer van de "^Vorige week. Kruiswoordpuzzel no. 298 Horizontaal: 1. boom - 3. plaats in Noord- Holland - 8. plakmiddel - 11. Frans lid woord - 13. in orde (afk.) - 14. grondtoon 16. dierengeluid - 17. makkelijk snijdend 21. woestijn - 24. deel v. d. vinger - 25. opening - 27. duivenverblijf - 28. eerst volgend (afk.) - 30 bedehuisje - 32. pro deo (afk.) - 33. ieder - 35. lichaamsvocht 36. strik - 38. een en ander (afk.) - 39. entree - 40. veronderstelling - 41. 'het van alle zijden naar iets toekomen - 45. driepoot - 49. cilinder - 50. zandheuvel 51. bedrog - 52. baan voor balspel - 53. vogelprodukt - 55. houder van schepen 58. gelukkig nieuwjaar (afk.) 59. fa milielid - 61. koud, vochtig 62. voor 64. op .een andere wijze - 67. blanke (Indon.) - 69. uitroep van pijn 70. voor zetsel - 72. zangnoot - 73. spil - 74. netto (afk.) - 75. groente - 76. posterijen. Verticaal: 1. plaats op de Veluwe - 2. droog van wijnen 4. grap klein per soon - 6. Duits pers. vnw. - 7. wandver siering - 9. nakomelingschap - 10. deel v. d. week - 12. vaststaand iets - 15. deel der V.S. - 18. inhoudsmaat (afk.) - 19. eerwaarde vader (Lat. afk.) 20. beet 22. Engels voorzetsel - 23. reeds - 25. strafwerktuig - 26. nakomeling - 29. in- sekt - 30. administratieruimte - 31. glans 32. schrijfgerei - 34. keukengerei 35. bevel - 37. soort schip (afk.) - 38. deel v. h. ei - 41. schedelboor - 42. vrouwelijk dier - 43. Frans onb. vnw. - 44. plaats 45. spoedig - 46. waterhoogte (afk.) - 47. bar - 48. iemand die fantaseert - 54. het spelen - 56. gevuld, vet - 57. soort be schadiging 59. of dergelijke (afk.) - 60. wintervoertuig - 62. pluralis '(afk.) - 63. voorvoegsel - 65. opbrengst - 66. nood sein - 67. jong varken - 68. aanw. voor- naamw. - 71. muziekterm (afk.) - 72. de oudere (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 297 Horizontaal: 1. pk - 3. ooievaar - 10. zot 13. rio - 15. koper - 16. ol - 18. be - 19. eppe - 21. not - 22. boos - 24, alk - 26. sen - 28. donar - 30. lio - 31. bad - 33. ram - 35. naga - 36. ee 37. of - 38. gok - 40. aa - 41. alg - 43. am - 44. teller - 47. nn - 48. nl. - 49. gal - 50. oi 51. wa - 52. valies - 54. pk - 55. eer 56. al - 57. eem - 58. ri - 59. snel - 60. slik - 62. rad - 64. tong - 66. agent - 68. kim - 70. ui - 71. om - 72. sire - 73. vol 75. tt - 77. ed - 79. ou - 80. kader - 82. aan - 84. lok - 85. cornelis 86. ut. Verticaal: 1. predikant - 2. kip - 4. ok 5. ion - 6. epos - 7. veter - 8. ar - 9. rood 11. ob - 12. tetra - 14. opa - 17. lioon 20. elbe - 23. snaar - 2'5. ka - 27. nagel 29. aga - 32. dom - 34. mol - 36. eg - 39. klok - 42. In - 43. alle - 44. tas - 45. ei 46. parlement - 48, na - 49. gemak - 51. wee - 52. vlies - 53. ier - 54. pit - 55. eng 56. alg - 59. snit - 60. sabel - 61. knie 63. divan - 65. on - 67. truc - 69. mode 74. lel - 76. ta - 78. do - 80. kr - 81. ri - 83. au. Gai&zepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1