NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk Plouvier heeft DE schoenen KRALEN RIJGEN r door Maartje zeldenrük No. 3521 Donderdag 21 september 1972 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 26 Ze keek hem besluiteloos aan. „Dat weet ik nog niet, van dat spijt hebben. En als ik weiger? Wordt m'n ikontrakt zeker niet verlengd? Ik ken zo'n beetje die praktijken." Hij wou boos worden, maar hij hield zich in. „Juffertje prikkelbaar, wat je kontrakt betreft, daar bemoei ik me niet mee. Dat is een aangelegenheid van m'n prokuratiehoudster. Als je werk goed is, wordt je kontrakt automatisch verlengd. Maar eh graag of niet." „Ik moet nog een paar boodschappen doen, voor mezelf." Ze keek op haar hor loge. „Daarna ben ik tot uw beschikking. Laten we zeggen: over een uur." „Waar?" „M'n kamer." Ze noemde het adres. Hij knipoogde: „Half twaalf ben ik er. Tot ziens." Ze keek hem na, toen hij weg reed. Langzaam liep ze verder. Ik ben tot nog toe alle mannen de baas gebleven, dacht ze. Maar hij heeft iets over zich, dat me verward. Zal hij de eerste zijn? Ze aten in de Gooise Boer. Heel uitge breid. Zoals gewoonlijk onder deze om standigheden, toonde hij zich royaal en zei: „Bestel maar, waar je zin in hebt. 't Kan me niet schelen, wat het is." Het meisje bleef wantrouwend. Met de menukaart in haar handen, vroeg ze: „En de eindafrekening?" „Betaal, ik natuurlijk." „Dat bedoel ik niet. Welke tegenpres tatie wordt verlangd?" „Zeur niet, juffertje prikkelbaar," ant woordde hij korzelig. „Geen enkele na tuurlijk." Nog niet geheel overtuigd, klonk haar Stem: „Mannen doen altijd iets voor je met een bijbedoeling." „Ik heb je bewonderd in „Loki", legde hij wrevelig uit. „Je bent een prima danseres. Mag ik daar nu wat tegenover stellen?" „Als u het zo bedoeld, kan ik ermee akkoord gaan. In het verleden heeft het me al m'n baantje gekost, omdat ik niet van plan was overuren te maken in iemands slaapkamer. Maar dat kon me nooit wat schelen. Ik sta alleen op de wereld, dus niemand beschermt me, als dat nodig is. Daarom moet ik dubbel op mezelf passen, begrijpt u?" Hij kreeg respect voor haar standpunt. „Als je wilt, zal ik je beschermen." „Dat is heel vriendelijk van u, meneer Blazer, maar ik kan het zelf. Uw eten tje neem ik nu graag aan. U mag het nu wel wetenmen heeft me voor u ge waarschuwd. Vraag niet wie dat deed, want namen noem ik toch niet." Hoewel hij inwendig schrok, liet 'hij niets merken. „Jaloezie de métier. Elke •man zal wel een bepaald stempel krijgen. Waarom ik niet?" „Ik ben altijd graag eerlijk. Nu weet u dus, waarom ik met u erg voorzichtig ben." „Misschien denk je over een poosje anders over me." „U zult gelegenheid krijgen om het te bewijzen," antwoordde ze rustig. Er was een bandje en toen ze gegeten hadden, dansten ze enkele malen samen. Ze was vederlicht op de dansvloer. Toch trilde hij, toen hij haar voor de eerste keer omvatte. Tegen de avond reden ze terug naar Amsterdam. „Negen uur is m'n eerste op treden, maar ik wil altijd ruimschoots tijd hebben om me te kleden. Haasten is iets, dat ik verfoei." Bij haar kamers aangekomen, zei ze op kalme toon: „U mag nog even mee naar boven, tenminste als u wilt." „Alleen, als je me vertrouwd," ant- woorde hij, haar even terughoudend. Ze keek hem onbevi-eesd aan. „Be schouw het als een proefneming. U moet uw woorden gaan bewijzen." Hij volgde haar naar de kamer. Ze zei, haar mantel uittrekkend: „Gaat u maar ergens zitten, aan maak ik nog een kop thee voor u." Het meisje ging haar keukentje in, de deur open latend. Wat later zette ze een kop thee voor hem neer en bleef bij hem staan. Hij gaf haar een sigaret en vuur. Opzettelijk boog ze zich diep voor over en vroeg toen met een zachte stem: „Probeert u me niet eens te kussen?" Hij schudde zijn hoofd, de aansteker wegbergend. „Ik zal geen misbruik ma ken van de omstandigheden." Ze streek hem over het hoofd. „U stijgt in m'n achting," antwoordde ze, over eind komend. Bij de deur hield ze hem tegen. Met haar beide handen aan de revers van zijn jas, zei ze lachend: „Ik ben niet van graniet. Je mag me kussen, als je dat wilt." Heel voorzichtig beroerde hij het puntje van haar neus met zijn mond. „Misschien een andere keer juffertje prikkeldraad. Ik wil, dat je een goeie indruk van me krijgt." Vanuit het raam keek ze hem na, toen hij in zijn wagen wegreed; „Wat heeft die man over zich, dat hij me onrustig maakt? Ik wil, dat hij me zoent en hij doet het niet? Zou het dan werkelijk gezwam zijn, dat hij gevaarlijk is?" Op straat, in de wagen, lachte de man in zichzelf. „Dat is een raspaard je, waar mee ik heel voorzichtig moet zijn. Maar het is de moeite waard wat extra werk van haar te maken. Eens kijken hoe lang het duurt, voor ze met me mee gaat naai de bungalow." 20 Het bedrag, dat een serieuze gegadigde bood voor de overname van zijn grossier- derij in wijnen en gedistilleerd, viel Slem Blazer tegen. Dat zei hij tegen Tan ja, toen ze hem de schriftelijke verklaring van de adspirant-koper had voorgelegd. De vrouw had deze reaktie waarschijn lijk verwacht. Alsof ze zeer matig in deze affaire geïnteresseerd was, antwoordde ze: „Je hoeft het niet te doen. Als je van mening bent, dat je zaak meer waard is, wacht dan rustig een volgende geïnteres seerde af." „Wat denk je er zelf van?" „He.t is veel en het is ook weinig. Een mooie som, als je gaat uitrekenen, hoe lang de man zal moeten werken, vóór hij zijn koopsom er uit heeft. En weinig, als je alles bij elkaar optelt: voorraad, goodwill, inventaris en zo voort." „Jawel," antwoordde hij ongeduldig, „maar wat deed jij, als je in mijn plaats was?" Zonder enige reserve zei ze: „Verko pen. Als je de centen hard nodig had, zou zou ik adviseren, wacht een paar gega digden af. Maar jijZe begon te lachten. „Het bedrag dat je er voor ont vangt, betekent niet eens zoveel voor je. Maar voor je gezondheid is het beslist beter, dat het wat kalmer aan gaat doen." „Je kletst," reageerde hij korzelig op deze laatste opmerking. „Ik voel me zo fit als een man op zijn leeftijd zich kan voelen. Nog geen spoor van kaalheid, nog geen grijs haartje en ben ik te zwaar? M'n figuur is altijd hetzelfde ge bleven, ik wordt niet dikker, niet slan ker en ik ben gezond." „Maar af en toe zie je er slecht uit. Aangezien je al een paar keer heb be weerd, dat dit niet komt van het boe melen, moet ik aannemen, dat je te hard werkt. Daarom is het beter, als je je oud ste zaak afstoot. De rest brengt je ge noeg in het laadje, vriendlief." „Ik boemel nooit en ben ook nimmer onbekwaam." Hij keek haar boos aan, doch de vrouw lachte vrolijk. „Een man kan op verschillende manieren boemelen, niet waar?" Maar goed, dat ik nooit met je ge trouwd ben, Tanja; ik zou geen fluit te vertellen hebben." De lach op haar gezicht bevroor. „Dat is niet aardig, Siem, want je weet wel beter. Waarschijnlijk zou geen man zo vrij gelaten worden, als jij. Ik ben niet het type, dat een pantoffelheld wil, inte gendeel." „Stil maar liefje," suste hij, „want je bent nog altijd een schat. Geen vi'ouw heeft ooit zoveel voor mij betekend dan jij. Nu nog, na al die jaren. We zouden het fijn met elkaar kunnen hebben, maar jij wilt niet." „Je vergist je, Siem, ik wil wel, maar op mijn manier, niet op de jouwe." Hij kwam overeind en liep door het kantoorvertrek. „Dat weet ik, maar het is me onmogelijk." Terwijl hij wat heen en weer liep, keek hij haar af en toe aan. Opeens was hij bij haar en boog zich over de vrouw heen. „Als ik je zou vra gen mijn vrouw te worden, Tanja, dan zou dit voor mij inhouden, dat ik je trouw zou zijn. Iedere vrouw zou ik voor de gek kunnen houden, maar jou juist niet. Daar voor acht ik je te hoog. Daarvoor ken ik te lang. Doch omdat ik weet, hoe ik ben durf ik het niet aan." Hij liep weer wat rond. De vrouw keek hem na, maar bleef zwijgen. Zonder haar nu aan te kijken, vervolgde hij op zach tere toon: „Jij kent me, dus weet je, dat ik in de loop der jaren heel wat avon tuurtjes heb gehad. Met allerlei soorten vrouwen. Waarom ^al ik het ontkennen? Het was voor mij altijd een soort sport, als een vrouw me interesseerde, te ont dekken, hoe ver ik kon gaan. Wat ik kon bereiken. Een soort van trots 'je mag het gerust een ai-mzalige trots noemen vervulde me, als ik tot het uiterste kon gaan. Dat was m'n triomf en daarin zag ik de macht van m'n charmes. Doch dan was het voor mij tevens het einde, vroe ger of later. Doorgaans echter al spoedig. Zonder enige wroeging liet ik ze dan weer los. Doorgaans, als ik weer een ander op het oog had. Soms duurde hei lang, maar niet vaak. (Wordt vervolgd.) Humor, spreekwoorden en citaten met woorden voor U bijeengerege^ door Harry van Rijn Toegang (1). Pearl Buck heeft eens gezegd: „We sturen zendelingen naar China opdat ook de Chinezen in de hemel kunnen komen, maar we willen ze niet graag toegang geven in ons eigen land". Toegang (2). Een Schot zag in Londen bij de toe gang van een bioscoop een bord met de sympathieke tekst: „Beperkt aantal plaat sen voor bejaarden gratis". Omdat-ie zelf ook een bioscoop had, besloot hij dit idee over te nemen. Bij zijn bios staat nu het boord: „Gratis toegang voor 75-plus- sers mits onder geleide van hun ouders". Ouders (1). Ontelbaar is het aantal uitspraken en grapjes over ouders en opvoeders. Hier zijn er een paar. Advies voor ouders: als uw kind niet gehoorzaam is strijk hem dan met een zachte borstel over zijn kuif. Als dat niet helpt sla dan met de andere kant van de borstel op de andere kant van het kind. Ouders (2). Uitspraak van een tiener: ,,'t Is tegen woordig een hele toer voor de jeugd om hun ouders op te voeden. Ouders (3). Van William Morris is deze goeie: „Ik weet niet wie de beste opvoeders van de jeugd zijn, maar ouders zijn in ieder ge val de slechtste". Vader. Hoe ouder vaders zijn geworden, hoe harder ze in hun jeugd konden zwemen. Vader. Zei een jongetje tegen een vriendje: „Al heb je nog zo'n stomme vader, ik blijf toch je vriendje". Familie. Mensen zijn onze broeders. Maar men is schreef Godfried Bomans eens wel vaak moe van die familie. Moe. Gehoord in een bus: „En als ik bood schappen doe en ik ben moe, dan ga'k soms zo maar een schoenenwinkel bin nen. 'k Koop wel niks maar je kunt tij dens het passen even lekker je schoenen uitdoen". Schoenen. „Maar u hebt een bruine en een zwarte schoen aan", zeiden de leerlingen tegen hun verstrooide meester. „Klopt", knikte de meester „thuis heb ik nog zo'n paar". Zwart.. Zwarte humor is een gevaarlijk onder werp. Maar hier toch een voorzichtig voorbeeld: de bezoeker bewondert de babykamer, maar vraagt wel: „Waarom heb je van die enorme hoge poten onder dat kinderbed?" Antwoordt de vader: „Dan kunnen we 't beter horen als-ie uit bed valt". Bed (1). Een oud Hollands gezegde als het sneeuwt: de engelen schudden hun bed- dedeken uit. Bed (2). Schrijft de leraar vanaf zijn ziekbed: „Het doet me altijd goed te weten, dat er zoveel op school zijn, die ik met dit ziekzijn een plezier doe". Plezier. Het jammere van plezierige dingen is dat ze bijna allemaal slecht zijn voor onze gezondheid. Slecht. De zaken gaan zo slecht, dat als die man niet twee maal per week een hele dag vastte, hij allang van de honger zou zijn omgekomen. Niet gevast. De korpulente en niet zo knappe dame wil een portret laten schilderen maar vindt vierduizend gulden wel veel geld. Zegt de schilder: ,,'t Kan wel goedkoper, mevrouw, maar dan lijkt het schilderij meer op u". Lijkt nergens op. Uit een opstel van een vierde klasser, dat nergens op leek: „de slak en de zwa luw helpen de tuinman de insekten op te eten". Eten. Kannibaal bestraft zijn zoontje en zegt: „Je weet toch, dat je niet mag praten met iemand in je mond"! Kruiswoordpuzzel no. 294 Drinken (1). Er zijn vele drinkersmopjes. Dit is on geveer de flauwste: Vriend 1: „Ik dacht, dat je van de dokter elke dag maar één borrel mocht nemen". Vriend 2: „Klopt. Dit is de borrel van 1 september 1978". Drinken (2). „Een borrel, Jan?" „Nee zeg, toch maar niet. Ten eerste heeft de dokter me 't drinken verboden ten tweede moet ik nog rijden ten derde heb ik er al twee op.nou ja, weet je watschenk er nog maar eentje in". Verdrinken. Uit „korte berichten" van Godfried Bomans knippen we: Een statisticus waadde vol vertrouwen door een rivier die gemiddeld één meter diep was. Hij verdronk. Statistieken. Er zijn drie soorten leugens. Gewone leugens, meineden en statistieken. Leugens. „Rook je?", vroeg de a.s. schoonvader aan de jongeman, die de hand van zijn dochter kwam vragen. „Neen, meneer". „Drink je?" „Nee, meneer". „Ga je wel eens uit met andere meisjes?" „Ook niet, meneer". „Maar wat doe je in vredes naam dan", zei de vader-in-spé. Ant woordde de jongeman: „Ik lieg zo ver schrikkelijk". Hand vragen. Dezelfde schoonpa vroeg: „Denk je dat je straks een gezin kunt onderhouden?" „O beslist wel", zei de jongeman opge wekt. Antwoordde pa: „Weet je dat wel zeker? We zijn hier met z'n tienen". Horizontaal: 1. verdrietig - 6. bijenhouder 11. Duits pers. vnw. - 12. verhoogde toon 14. vlaktemaat - 16. soort vereniging 18. metaallegering - 19. bezittelijk vnw. 21. schriftelijke opsomming - 23. een zekere - 24. gesloten auto - 25. voedsel 26. naam - 27. soldatenkost - 28. jongens naam - 30. loot - 33. boomloze vlakte 36. dekbed - 39. plaatje - 40. klaar - 41. onmeetbaar getal - 42. vulkaan - 43. eet gerei - 46. eiland in de Middellandse Zee 49. zoogdier - 52. jongensnaam - 54. cafébediende - 55. bijwoord - 57. eer waarde vader (lat.* afk.) 48. wandel dreef - 60. ij zei-houdende aarde - 62. ver velende - 64. Europeaan - 65. begrip 66. uitheems zoogdier - 67. toiletartikel 69. schoorsteenkap. - 70. heidemeertje 71. zachte - 72. godsdienst. Verticaal: 2. hoefdier - 3. voorzetsel - 4. bouwland - 5. schaakstuk - 7. familielid 8. drinkgerei - 9. zwemvogel - 10. etter gezwel - 12. soort stof - 13. winterkost 15. zangstem - 17. uitroep - 20. verpak kingsmiddel - 22. deel v. e. geweer - 24. schrede - 29. vloeistof - 31. deel v. d. bijbel (afk.) - 32. juiste gewicht - 33. graskluit - 34. grap - 35. vis - 36. baardje 37. hoefdier - 38. meisjesnaam - 44. ri vier in Duitsland - 45. bevestiging - 47. bedwelming - 48. deel v. h. jaar - 49. niet vochtig - 50. lus - 51. wapen - 53. soort onderwijs (afk.) - 54. gebergte in Rusland - 56. deel v. d. vinger - 57. rivier (Spaans) - 59. god van het vuur 61. gast - 63. meisjesnaam - 68. met dank (afk.) - 70. deel van Amerika (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 293 Horizontaal: 1. lente - 4. ski - 7. sinds 10. overladen - 13. plan - 14. Omar - 16. K.M.A. - 18. Ans - 20. amp - 22. sar 23. bankier - 25. git - 26. r.i. - 27. eek 28. es - 29. s.s. - 30. ala - 32. eol - 34. si. - 36. terdege - 37. essence - 38. ai 39. e.'g.a. - 41. P.T.T. - 42. ha - 43. 1.1. 45. ara - 47. pi - 48. - ale - 49. netelig 50. oer - 52. vee - 53. ons - 54. nno 55. darm - 59. eind - 62. verkenner - 65. degen - 66. t.n.o. - 67. Turijn. Verticaal: 1. links - 2. tol - 3. Eva - 4. sr - 5. klinker - 6. ia - 7. Sem - 8. Ina 9. stipt - 11. en - 12. do - 13. pari - 15. rage - 17. Marseille 18. Ane - 19. sik 21. misschien - 23. belegen - 24. roestig 29. sta - 30. ade - 31. age - 32. esp - 33. Let - 35. Lea - 40. krenken - 44. leed 45. Ato - 46. als - 47. pond - 48. avond 51. robijn - 56. ave - 57, ren - 58. tmr 59. en - 60. iet - 61. N.R.U. - 63. kt 64. no. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1