NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk Plouvier heeft DE schoenen door Maartjo zeidenriik KRALEN RIJGEN No. 3520 Donderdag 14 september 1972 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 25 Ze drukte enkel zacht zijn arm. „Dank je Slem. Wat zou jij een ideale vader zijn voor je kinderen." „Misschien, Tine. Maar geen ideale echtgenoot. En als je dit niet bent, komt dat andere ook niet tot zijn recht." Op de terugreis zag Siem een lange boerenjongen staan bij een inrit. Hij stak zijn hand op ten teken van groet, maar Siem zag, dat het meisje haar tong uit stak. „Wie is dat?" vroeg hij aan de vrouw naast zich. „Dat is een jongen van Jan Trom, z'n oudste zoon, meen ik. Hij loopt al een poosje achter Jantine aan, maar ze wil niets van hem weten. Met Furmerender kermis zijn ze één dag en avond samen uit geweest en sindsdien loopt hij haar na als een hondje." ,,'t Lijkt me een flinke jongen." „Is-ie ook. Niets op aan te merken. Maar ja, Jantine moet 'm niet. Ik wilde hem een keer uitnodigen, een avondje, maar ze werd woest. Reken er op, dat ze temperament heeft." „Van wie zou ze dat hebben. Tine?" vroeg hij, ondeugend lachend. „Van Jan of jou?" Ze gaf een por in z'n zij. „Vraag niet naar de bekende weg, schooier. Mij dunkt, jij kunt het antwoord zelf wel geven." Terug in het kleine huisje, zei Siem: „Ik zal een verplaatsbare garage laten brengen. Moet je een stukje van de tuin maar laten egaliseren, kan-ie daar staan. Want je moet je wagen voor de nacht in elk geval opbergen." „Welja," mopperde Tine, „nog meer?" Lachend antwoordde hij: „Ja morgen middag kom ik je halen, Tine. Ik heb een bungalowtje gekocht .Staat in het Gooi. O, een klein dingetje hoor. Maar vier vertrekken. Maar erg lief, in het bos ge legen. Als ik eens een rustig weekend wil hebben, trek ik me daarin terug. Maar ik zou graag willen, dat je het bekeek. Ik moet nog wat meubels heb ben en wil jouw advies." „Hoe lang is het rijden?" vroeg ze voorzichtig. „Goed uurtje. Het is vooraan in het Gooi. Jantine kan zolang wel de hon neurs waarnemen, niet, meisje?" „O ja, moeder, doe maar gerust. Ik blijf wel thuis en maak het eten voor de jongens klaar. Ga maar fijn met oom Siem mee. Hij verwent je altijd." „Niet te laat terug dan." gaf ze ten slotte aarzelend toe. „Zo vroeg of zo laat als je zelf wilt." De volgende namiddag stopte hij de wagen bij een laag huisje met een rieten dak. Ze bleven nog even in de wagen om het exterieur te bewonderen. „Dat is het. Hoe vind je het?" „Fantastisch," gaf ze toe. „Aan de achterkant is een 'kleine ga rage. Ik heb al een vrouw, die het voor me schoonhoudt. Het is voorzien van alle mogelijke comfort." Samen betraden ze de woning en door liepen verschillende vertrekken. Alles was smaakvol gemebileerd. „'Er is cen trale verwarming," legde hij uit. „Van daar dat het hier zo behaaglijk is. Leuk he? Ga zitten, daar bij het raam. Maak ik wat te drinken voor je. „Zal ik het doen?" „Ik ben je gastheer. Zal ik je laten zien, wat er overgebleven ds van hetgeen je me zelf hebt aangeleerd." Ze dronken koffie, die ze prees. Met behulp van wat er dn de ijskast was, maakte hij een maaltijd klaar. Na afloop rookte ze een sigaret. Hij zei: „Jullie moeten beiden maar eens een weekendje komen. Maken we er een paar leuke da gen van samen. Je kunt hier fijn wan delen. Ligt het niet rustig? 's Morgens vroeg is het hier zo leuk, zie je konij nen en andere dieren tot vlak bij het raam. En vooral vogels. Ik heb een paar keer wat gestrooid. Dat weten ze meteen, die rakkers, he?" „Hoe lang heb je het?" „Bijna een maand. De familie, van wie het was, is vertrokken naar Grieken land. De man heeft daar een funktie ge kregen voor een Nederlandse maatschap pij. Ik moest het gemeubileerd en zo overnemen, maar de prijs stond me aan, dus heb ik het gedaan. Het is nooit weg. Als ik er misschien op een keer genoeg van heb, kan het immers weer ver kopen? In deze tijd houden huizen toch wel him waarde." Hij zette de radio aan. Zachte muziek klonk door het vertrek. „Wil je wat drin ken?" „Ik weet het niet. Wat heb je?" „Van alles, wijn, cognac, martini...." „Een cognacje dan maar." „Goed ik neem een cola. Je kent m'n principes; ik moet nog rijden." Om half negen kwam ze overeind. „Ik wil naar huis, Siem; we moeten he,t niet te laat maken. Knikkend zei 'hij: „Ik haal je mantel even." Terwijl hij haar hielp in haar mantel, keken ze elkaar even aan. Het was net, of er een vonk over sprong. Met zijn handen om haar hals, keek hij haar nog altijd aan. Langzaam boog hij zich naar haar mond en kuste die. „Weet je, dat je nog altijd een zeldzaam aantrekkelijke vrouw bent, Tine?" zei hij zacht. Ze loosde een zucht. Als hij zo tot haar sprak, verloor ze haar zinnen. Met ge sloten ogen leunde ze tegen hem aan en liet zijn kussen over zich heen gaan. Het begon haar te branden en toen hij haar mantel weer uittrok en fluisterde: „laten we van dit moment profiteren, liefje," protesteerde ze niet. Ze verlangde op dit ogenblik even heftig naai" hem als hij naar haar. 19 Sinds die avond kwam Siem Blazer vrij dikwijls in zijn nieuw verworven bezit. Veertien dagen nadat hij met Tine de bungalow had bezichtigd, kwamen moeder en dochter in het nieuwe Dafje voor een kort weekend. Siem ontpopte zich als een voortreffelijke gastheer, zorgde, samen met Tine voor uitstekende maaltijden, waarna ze een wandeling maakten in de omgeving. Terug in de bungalow zette hij de radio aan en danste met moeder en dochter, om na het avond eten de volgende dag weer uitgeleide te doen. Maar het werk stapelde zich op. Zelf realiseerde hij zich: het gaat me lang zamerhand boven het hoofd groeien. Ik heb aan Tan ja dn Amsterdam een prima zaakgelastigde en ze is in elk opzicht een voortreffelijke vrouw. Maar ik zal het op den duur niet meer allemaal kunnen bolwerken. Tenslotte hakte hij de knoop door en besprak het op een rus tige zaterdagmorgen met Tanja. Hij stel de voor: „Ik gooi de hele wijngrossier- derij er uit; deze taak brengt het meeste werk mee. Zal ik proberen er een koper voor te vinden? Dan wordt m'n kantoor in Purmerend grotendeels overbodig. Waarschijnlijk zal ik het wel aanhouden, met minder personeel natuurlijk. Maar dan krijg ik het een beetje gemakkelij ker." Ze vond het een verstandige beslis sing. „Ik vertel het Bennie, die beschikt over zeldzame relaties, hier en ver bui ten de stad. Laat het taxeren, beste jongen, dan weet je zo'n beetje, wat het waard is. Het moet gek gaan, als je in deze tijd ei- geen koper voor vindt." „Goed. Neem maai" kontakt met hem op. Enne, ik laat een accountantsrapport maken. De voorraden laat ik wel door een paar mensen van me opnemen. Als je wat weet, stel je je maar met mij in verbinding. Hoe is het verder hier? Geen moeilijkheden?" „Gelukkig niet. Alles loopt gesmeerd." Ze keek hem onderzoekend aan. „Doe het wat rustiger aan, vriendlief. In elk opzichtJe begrijpt me zeker wel, he? Ik kan niet zeggen, dat je er flo rissant uitziet." „Eerlijk, Tanja ik heb hard gewerkt. En de ontspanningdie mag je rus tig verwaarlozen. Heeft geen naam." „Verwondert me van je. Je gaat me toch niet wijsmaken, dat je op je retour bent met je negenendertig jaren?" „Zeg eensik heb er gewoon geen tijd voor gehad. Dat is alles. Enne misschien heb je wel gelijk en krijg je er geleidelijk aan genoeg van." Doch toen hij een half uur later door de binnenstad reed, zag hij een uitste kend geklede jongedame lopen in wie hij Fannie, het Belgische danseresje her kende. Hij was een keer met Tanja naar „Loki" gegaan en had haar gezien. En bewonderd. Na haar optreden had hij het meisje ontboden en was ze bij hen aan tafel komen zitten. Er was wat ge babbeld, heel oppervlakkig. Daarna was hij er nog eens een avond geweest, geheel alleen, waar hij haar dn de kleed kamer had opgezocht. Zonder veel resul taat overigens. Nu stopte hij vlak bij haar. Ze keek geschrokken om, doch .toen ze Siem her kende, kwam er een vaag lachje over haar gezicht. „Hé, meneer Blazer." „Zo Fannie, aan de wandel?" „Frisse lucht. Heb ik nodig." „Nou, zo fris is die lucht in de stad niet. Stap in, rijden we naar het Gooi. In de bossen is de lucht veel zuiverder." „En dan?" „Gaan we samen eten. Je zult er geen spijt van hebben." (Wordt vervolgd.) Humor, spreekwoorden en citaten met woorden voor U bijeengereger?1 door Harry van Rijn Werken (1). Een heleboel mensen zouden veel slaap tekort komen als ze overdag niet naar kantoor hoefden (Cees Buddingh). Werken (2). Ik houd niet van werken, beweerde Mark Twain eens. Zelfs niet wanneer een ander het doet. Werken (3). Een onbekende meneer hield er een gezonde mentaliteit op na. Hij zei: „Ik ben gek op werken. Ik kan er uren naar kijken". Lui. Een oud verhaal uit Smyrna. Beetje lang, -maar de leesmoeite waard, 't Gaat over Abdoel, de leerhandelaar, die bij de meubelmaker Tefwik een wieg bestelt. Een mooie wieg, want er as een baby op komst. Hij betaalt zelfs een daalder voor uit. De baby komt, maar ondanks aan dringen van Abdoel geen wieg. Na een week: nog geen wieg. Na een maand. na een jaar.geen wieg. De baby wordt jongen, wordt man, trouwt en op een dag zal Abdoel grootvader worden. Nu gaat hij resoluut naar Tefwik, de wiegenmaker en eist binnen een maand de wieg. Maar Tefwik wordt kwaad, gooit Abdoel de daalder naar het hoofd en zegt: „Dacht je dat ik me aan één stuk door jou Iaat opjagen?" Opjagen. Veel mensen voelen zich niet gerust als ze voor het slapen 's avonds het jour naal niet hebben gezien. En als ze '.t hebben gezien zijn ze zo opgejaagd en angstig, dat ze er niet van kunnen sla pen. Journaal. Le journalc'est un monsieur. De krant is een meneer. Dit jaar gaf een slaperige Mavo-leerling op zijn examen deze vertaling: Het journaal.... dat is meneer Frits Thors. Slaperig. Shakespeare schreef rond 1600: hij die slaapt voelt de kiespijn niet. Niet slapen. Zei de man: 'k Heb de hele nacht geen oog dicht gedaan door die smerige kwin- sel op het dak. Vroeg zijn meelevende vrouw: „een kwinsel? Wat is dat?" Zei de man ietwat onredelijk: „Weet ik ook niet. Dacht je nou werkelijk, dat ik mid den in de nacht ga kijken wat een kwinsel is?" Wel slapen. Midden in de nacht: de telefoon. De professor meldt zich: „U spreekt met 4444". „Pardon", zegt de telefoonstem „Verkeerd aangesloten, 't Spijt me, dat ik u heb gewekt". Zegt de professor: „Och, dat was niet erg. Werd toch juist wakker want ik hoorde de telefoon". Prof. „Kijk", zei de professor, „hier in dit pakje zit de befaamde groene kikker". Vol verbazing ontdekt hij, dat er geen kikker, maar een boterham met hagelslag uit het papier komt. Mompelt de profes sor: „He, wat gek. En ik dacht toch stellig dat ik vanmiddag mijn brood heb opgegeten". Hagelslag. De werkman haalde voor de vierde keer met een boos gezicht zijn boterham men uit zijn 'trommeltje. „Wéér hagel slag!", zei hij: „Al voor de vierde keer". Adviseerde zijn vrienden: „Maar waar om vertel je dan je vrouw niet eens behoorlijk, dat je geen hagelslag op je brood wilt". „Kan niet", zei de man, „Ik maak m'n eigen boterhammen klaar". Brood. „Wat denkt u", zegt de bezoeker van een broodjes winkel. „Zou ik van een tartaar met uitjes last van mijn maag krijgen?" Antwoordt de (Amsterdamse) broodjesverkoper: „Wel ja, moet ik u voor die schamele 90 cent nog een com pleet medisch advies geven ook". Eten. „Huh' echtgenote schimpt de liefhebbende „weer wat nieuws. Maan dags lust je aardappelpuree. Dinsdags ook. Woensdag vind-je puree ook nog lekker. En donderdags lust meneer in eens geen aardappelpuree meer". Aardappelpuree. Jan komt de keuken binnen waar zijn moeder aan 't kokerellen is. „Ha" snuift Jan behaaglijk „we eten lekker aard appel diarree". Ree. Klein flauw grapje: U weet toch de voornaam van een ree. Inderdaad: aard- appelpu. Nog één. Wat is 't tegenovergestelde van Java? Weet u niet? Dit: nee moe. Begin en eind. Het begin en het eind van een liefde wordt meestal gekenmerkt door verlegenheid. Kruiswoordpuzzel no. 293 Horizontaal: 1. deel v. h. jaar - 4. sport artikel - 7. sedert - 10. te zwaar be laden - 13. voornemen - 14. oosterse jongensnaam - 16. mil. opleidingsschool (afk.) - 18. meisjesnaam - 20. eenh. van elektrische stroomstenkte - 22. treiter 23. beroep - 25 mooie zwarte delfstof 26. het Romeinse rijk (Lat. afk.) - 27. eikenschors - 28. boom - 29. vaartuig (afk.) - 30. op de wijze van - 32. drank 34. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 36. grondig - 37. smaakstof - 38. tandarm zoogdier - 39. edelgrootachtbaar (afk.) 41. staatsbedrijf (afk.) 42. vlaktemaat (afk.) - 45. vogel - 47. onmeetbaar getal 48. drank - 49. lichtgeraakt - 50. ijzer houdende aarde 52. weidedieren 53. gewicht - 54. windrichting (afk.) - 55. spijsverteringskanaal - 59. slot - 62. pad vinder - 65. wapen - 66. tot nader orde (afk.) - 67. plaats in Italië. Verticaal: 1. richting - 2. speelgoed - 3. schortje - 4. de oudere (afk.) 5. straat steen - 6. dierengeluid - 7. jongensnaam 8. meisjesnaam - 9. precies - 11. voeg woord - 12. zangnoot 13. gelijk aan waarde - 15. woede - 17. pl. in Frankrijk 18. pl. in Overijsel - 19. baardje - 21. wellicht - 23. voldoende tijd gelegen hebbende - 24. verroest - 29. bevel - 30. groet - 31. oosterse titel - 32. boom - 33. Europeaan 35. bijb. naam - 40. pijn doen - 44. verdriet - 45. Alg. Transport onderneming (afk.) - 46. indien - 47. ge wicht - 48. deel v. d. dag - 51. edelsteen 56. groet - 57. deel v. h. kippenhok 58. titel (afk.) 59. voegwoord 60. beetje - 61. Nederl. Radio-Unie (afk.) 63. karaat (afk.) - 64. windrichting (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 292 Horizontaal: 1. gruis - 6. idool - 10. rei 11. mirakel - 14. rek - 16. eind - 17. re - 18. a.m. - 19. adel 20. venster 23. em - 25. s.a. - 26. kor - 27. ka 29. om - 30. leep, - 32. - nu - 33. os - 34. drop - 36. eden - 38. .mul - 40. Oder 41. n,s. - 42. lik - 43. koe - 44. dm 45. tros - 47. kol - 49. gnoe - 51. Bern 52. ca - 53. af - 54. doel - 56. ar - 57. Ko - 59. ruw - 61. o.a. - 62. la - 64. fantast - 68. olijk - 70. me - 71. ai - 72. lang - 74. nek - 75. rendier - 78. Nes 79. begin - 80. roest. Verticaal: 1. gei - 2. ring - 3. im - 4. six-e - 5. ja - 6. ieme - 7. dl 8. orde 9. lee - 10. regel - 12. Renkum - 13. katrol - 15. klomp - 20. va - 21. so 22. r.k. - 24. meester - 25. spelonk - 28. addenda - 29. ooideel 31. Ed 35. re 37. nis - 39. ulo - 40. oog 46. r.r. - 47 karnen - 48. lawaai - 50. oo - 51. baron 55. langs - 58. of - 60. ut - 61. O.T. 63. rijke - 65. amen - 66. sier - 67. kans 69. leb - 73. net - 75. r.i. 76. d.d. - 77. r.o. Gaaxepoortgtraat 21, Tel. 6535 GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1