Luchtverontreiniging Sloegebied till TANDBEDERF IS EEN VOLKSZIEKTE KRALEN RIJGEN <=firinó ^.iauó 46 jaar Prins Claus heeft gisteren, 6 september, zijn 46ste .verjaar dag gevierd. Dat de prins zeer aklief is in ons land behoeft geen betoog. Hij blijkt ook voor prinses Beatrix een goede siteun. Dat is op te merken als we ze gadeslaan tijdens de bezoe/ken dde zij afleggen aan de provincies van Nederland. Onlangs was de provincie Utrecht aan de beurt. Zij legden grote belangstelling aan de dag voor de regionale pers, toen zij werden ontvangen door de direkteuren van het Utrechts Nieuwsblad. Tijdens een werklunch werd de funktie besproken die de regionale dagbladen tegenwoordig innemen. Het is duidelijk dat prins Claus zich helemaal Nederlander is gaan voelen en zich volkomen voor ons land inzet. (Nadruk verboden.) I* Het rapport van het Instituut voor ge zondheidstechniek TNO over de lucht verontreiniging in de omgeving van het Sloegebied door zwaveldioxyde (S02) en standaardrook gedurende de periode 1 oktober 1970 t.e,m. 30 september 1971 concludeert, dat de z.g. cumulatieve fre- quentielijnen voor S02 nergens de door IG-TNO opgestelde norm overschrijden. Op geen der meetpunten was er gevaar voor de menselijke gezondheid door S02. Het niveau van .het S02-g€halte ligt duidelijk lager dan in de Randstad Hol land. Het standaardrookgehalte van de lucht benadert echter dat van het water weggebied, hoewel dit geen reden tot on gerustheid geeft, aldus het instituut. De hoogste S02-jaar- en maandgemid- delden werden geregistreerd in Vlissin- gen. Evenals in de voorafgaande meet- perioden vertoonden de jongste meet resultaten gemiddeld een licht daling ten opzichte van het vorige meetjaar. Slechts op een meetpunt (Middelburg) werd op één dag de TNO-norm bereikt, maar dat was het gevolg van een enkele concentratie, die niet repre sentatief mag worden geacht voor het bewuste meetpunt. Zowel voor S02 als voor standaard rook gold, dat de hoogste waarden 's win ters worden gemeten. Het verloop over de week toonde aan, dat op woensdag en donderdag de verontreiniging het hoogst is. Toetsing aan ontwerp-richtlqn. De waarnemingen van de S02-ver- ontreiniging worden getoetst aan de door IG-TNO opgestelde z.g. ontwerp-richt- lijn. Dit houdt in, dat van een bepaald meetpunt 50 procent van 'het itotale aantal waarnemingen beneden de grens van 150 miljoenste gram S02 per ku bieke meter lucht moet blijven, 98 beneden de 300 miljoenste en 99,7 °/o be neden de 500 miljoenste gram S02 per kubieke meter. Deze norm wordt op log- waarschijnlijkheidspapier (een speciaal soort grafiekpapier, dat in dit geval een duidelijker beeld geeft) grafisch weerge geven, wiaarna voor elk meetpunt de jaarlijn (en ook de zomer- en winterlijn) van dat meetpunt wordt ingetekend. Al leen in de grafiek van het Middelburgse meetpunt „raakte" de jaarlijn de TNO- ricMlijn (de zomerlijn overschreed deze zelfs) tengevolge van de reeds inciden tele piek, die zich voordeed op 30 mei vorig jaar. Er werd toen een hoeveel van 531 miljoenste gram S02 per ku bieke meter lucht gemeten. Evenals in voorafgaande meetjaren bleken over het gehele jaar genomen de hoogste concen traties S02 voor te komen bij het Vlis- singse meetpunt, hoewel iets minder ge meten werd dan in 1969 - 1970, nl. een jaargemiddelde van 59 miljoenste gram in '70-'71 tegen 67 het meetjaar daar vóór. Het meetpunt in Nieuwdorp leverde een S02-gemiddelde op van 23 miljoen ste gram, tegen 24 in '69 - '70; Middelburg x-esp. 55 tegen 60; Arnemuiden 31 tegen 48; Borssele 35 .tegen 44. „Uitschieters". Uit een bijlage van het rapport blijkt, dat op bijna alle meetpunten een aantal „uitschieters" is geregistreerd. IG-TNO zet uiteen, dat idit gebeurde op 4, 5 en 6 januari 1971, toen er een kou-periode met vorst, mist en sneeuw was. Een duidelijke bron van de stijging van het S02-gehalte was niet aan te wijzen. Naar alle waarschijnlijkheid werd die veroor zaakt doordat er bij koud weer harder wordt gestookt en er in de bewuste pe riode een slechte verdunning plaatsvond van de geproduceerde verontreinigingen door de zwaldee wind. Het rapport bevat voor de eerste maal een overzicht van de 24-uurs concentra ties, die bij een bepaalde temperatuur zijn gevonden. Uit een grafiek van deze waarnemingen valt af te leiden, dat er verband bestaat .tussen de temperatuur en de S02-concentratie: hoe lager de temperatuur, hoe meer S02. Zoals gezegd houdt dit o.a. verband met het feit, dat voor de verwarming van woon- en werkruimten meer brand stof verstookt zal worden, naarmate de temperatuur- daalt. In het Sloegebied is dit volgens IG-TNO pas merkbaar bij een temperatuur van minder dan 10 gra den Celcius, terwijl over het algemeen wordt aangenomen, dat bij gemiddelde dagtemperaturen van minder dan 15 gra den voor verwarmingsdoeleinden zal wor den gestookt. Volgens het instituut speelt de lage bewolkingsdichtheid van het gebied hier bij een rol. De meetpunten zijn gesi tueerd in V.lissingen (Brandweerkazerne), Oost-Souburg (C. van Perestraat 1), Mid delburg (Abdij), Arnemuiden. (gemeente huis), Nieuwdorp (Lewedijk 35), Bors sele (Oostsingel 25a), Lewedorp (Veld- zichtweg 10) en 's-Heerenhoek (Nas- sauweg 27). Het onderzoek is in uitgebreidere vorm voortgezet. Met 'ingang van 1 oktober zijn S02-apparaten in gebruik genomen te Ritthem (Zandweg 40), V.lissingen (Bonedijkestraat), Veere (Kerkstraat 7), Nieuwland (Valckeweg 1), Heinkenszand (Nissezandweg 1) en Goes (Evertsenstraaf 15). In verband met een aanzienlijke uit breiding van de metingen over het ge- Beginnen. „Je had hier om acht uur moeten zijn", buldert de direkteur van de fabriek te gen een laatkomer. Vraagt de langslaper belangstellend: „Waarom? Is er dan iets gebeurd?" Begin. Alle begin is moeilijk, zei de dief en voor de eerste maal stal hij een aambeeld van 150 kilo. Eerste maal. U kent waarschijnlijk het verhaal van de toerist, die voor 't eerst vloog. Klap pertandend zat hij in zijn stoel. Zei de stewardess: „Zeker voor de eerste keer, he meneer? Nou, maak u maar geen zor gen, hoor. Onze piloot vliegt ook voor de eerste keer allleen en hij voelt zich net zo beroerd als u". Toerist. Een toerist is iemand, die niet precies weet wat hij met zijn geld moet .doen. En hij wordt altijd begeleid door iemand, die dat wél weet (Godfried Boomans). Op reis. De kunst van te leven is thuis te zijn alsof men op reis is (ook van G.B.). Op reis. Als u op reis wilt gaan, verzamel dan alle bagage en leg daar het vakantiegeld bij. Halveer daarna de bagage en ver dubbel het geld. Recept voor een ge slaagde vakantie. Vakantie. „Jan, ga je van 't jaar niet met va kantie?" „Jawel, maar k moet wachten tot mijn buren met de koffers terug zijn". Op vakantie. Toon Hermans was met vakantie in Lapland. Kwam hij een Lap tegen, die heel smerig was. Echt een smeerlap. Smeerlap. Daags na dierendag vertelden de kin deren op school wat ze hebben gedaan voor de dieren. De een heeft een extra Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 11 augustus 1972: Johnny, z.v. P. Gel dof en M. J. Tazelaar. 14 augustus 1972: Robbin Cornelis Jo hannes, z.v. P. J. Moreauw en D. L. Hoogerheide. 20 augustus 1972: Remco Anthon Leen- dert, z.v. J. M. Zwemer en J. M. Slab- bekoorn. 27 augustus 1972: Eduard Marinus, z.v. J. van der Maas en H. J. Peeman. 28 augustus 1972: Adriana Wilhelmina, d.v. A. M. de Vos en G. C. Mulder. 29 augustus 1972: José Antoinet d.v. C. A. Dobbelaar en J. Jeronimus. Ondertrouwd: 3 augustus 1972: Nieuwenhuize, Pieter Anthonie, oud 24 jaar, wonende te Rei- merswaal en De Smit, Margaretha Maat je, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. 4 augustus 1972: De Rijder, Gideon, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke en Wisse, Adriana Jannetje, oud 21 jaar, wonende te Wissenkerke. 10 augustus 1972: Simon Jan Koster, oud 25 jaar, wonende te Wissenkerke en Bosselaar, Jacomina, oud 21 jaar, wo nende 'te Wissenkerke. 15 augustus 1972: Van Dongen, Antho nie Hendrik, oud 24 jaar, wonende te Zierikzee en Korshuize, Pieternella Wil helmina, oud 20 jaar, wonende te Wis senkerke. 16 augustus '1972: Van Koeveringe, Hendrik Johannes, oud 23 jaar, wonende te Reimerswaal en Kortekaas, Prina Ma ria, oud 20 jaar, wonende te Wissen kerke. 18 augustus 1972: Koole, Marinus Cor nelis, oud 22 jaar, wonende te Wissen kerke en Clement, Wilhelmina Maatje Cornelia, oud 19 jaar, wonende te Wis senkerke. 23 augustus 1972: Bom, Jan, oud 21 jaar, wonende te Hulst en De Smit, Petranella Adriana, oud 19 jaar, wo nende te Wissenkerke. Getrouwd: 4 augustus 1972: Van de Kreeke, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke en De hele land en de grote hoeveelheid werk, die daaruit voortvloeit, kon IG-TNO eerst nu tot verstreking van de meetresultaten in de vorm van een rapport komen. blaadje sla gegeven aan de schildpad, of een ander met veel zorg de kattebak schoongemaakt. Jan vertelt trots aan de meester: „En ik heb een smeeiiap, die een klein hondje pestte, een 'flinke schop gegeven". Hond. De gast staat vertwijfeld voor het hek, waarachter een felle herdershond met grote slagtanden staat te blaffen. Roept de gastheer uit het raam: „Kom toch ver der. Je weet: blaffende honden bijten niet". „Ja maar", zegt de bleke gast, „weet die hond dat ook?" Gast. Anton Tsjechov is verantwoordelijk voor deze woorden: man en vrouw ont vingen graag gasten. Want zonder gasten maakten zij ruzie. Ruzie. Een Japanse wijsheid, uit het oosterse citatenboek: Na een ruzie verdienen beide partijen een pak Slaag. En uit Turkije komt dit spreekwoord: Een kat, die haar jongen wil opvreten, zegt. „Het zijn net muizen". Kat. De man dacht, dat-ie een kat in zijn maag had, ging naar de dokter, werd doorgezonden naar de psychiater en deze adviseerde: opereren. Toen de patiënt onder narcose was, werd snél een mooie witte poes uit het asyl gehaald, die hem triomfantelijk werd getoond toen hij weer was bijgekomen. Zei de patiënt: „Klopt niet, in mijn maag zat een zwarte". Zwarte. Heel klein zwart grapje: Klant: „Mag ik wat rattekruid van u". Winkelier: „Zeker meneer, voor hoeveel personen?" Winkel (1). Het nog zeer jonge meisje vraagt in een lingerie winkel om een b.h. „Welke maat", informeert de winkeljuffrouw. „Dat weet ik niet", zegt het meisje aar zelend, „geeft u er maar een voor een beginneling". Winkel (2). Komt er een meneer in een heren modezaak, die zegt: „U heb me van morgen een kostuum verkocht, he?" „Jazeker, meneer!" „En u hebt me aangeraden om twee pantalons te nemen van dezelfde stof omdat die vlugger slijten, he?" „Ja meneer". „Bedankt voor uw 'advies. Zonet heb ik een groot gat in mijn jasje gebrand". Neef, Maria, oud 18 jaar, wonende te Wissenkerke. 11 augustus 1972: Van der Heijde, Ma rinus Come'lis, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke en Krijnsen, Jacomina Kri- na, oud 16 jaar, wonende te Wissenkerke. 17 augustus 1972: De Visser, Marinus Nicolaas, oud 23 jaar, wonende te Wis senkerke en Dalebout, Aaltje Johanna, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. 18 augustus 1972: Heijstek, Jacobus Adriaan, oud 21 jaar, wonende te Wis senkerke en Van Dijk, Johanna, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. 25 augustus 1972: De Rijder, Gideon, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke en Wisse, Adriana Jannetje, oud 21 jaar, wonende te Wissenkerke. Overleden: 18 augustus 1972: Ahrens, Georg Frie- drich Wilhelm Egmont, oud 63 jaar, wonende te Witten (Did.), echtgenoot van H. von Klepatky. SPREEKUREN VAN DE STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE VOOR- LICHTNG TEN PLATTELANDE Consumentenvoorlichting. Als consumenten kunnen we een keuze doen op een uitgebreide markt. Prijs en kwaliteitsverschillen lopen vaak uit een, waardoor de aanschaf wel eens be moeilijkt wordt. Behalve de leverancier of de ervaren huisvrouw zijn er nog andere mogelijk heden om de consument te helpen, b.v. resultaten van vergelijkend warenonder zoek, Nederlandse Consumentenbond, KEMA. Op de spreekuren wordt een objec tieve informatie gegeven over o.a. voe ding, aanschaf van huishoudelijke appa ratuur, textiel, wasbehandeliing, enz. Iedereen, die van deze spreekuren ge bruik wil maken, kan op dinsdag in Goes in het Landbouwcentrum terecht, van 10 - 12 uur en van 2-4 uur. Deze advie zen zijn kosteloos. Kleding- en naaiadviezen. Ook is in het Landbouwcentrum te Goes iedere donderdagmorgen (van 9.30 - 12 uur) gelegenheid om hulp te vragen over de moeilijkheden, welke zich bij het maken van kledingstukken 'kunnen voordoen. Om enkele dingen te noemen, die ter sprake kunnen komen: pasklaar maken van patronen, patronen op stof leggen, knippen, oplossen van pasproblemen, het veranderen van kleding, aanschaf van naaimachine. Per persoon wordt ongeveer 30 minu ten uitgetrokken, terwijl een vergoeding wordt gevraagd van 1,50 per persoon. Tussen de tanden bevinden zich miljarden bacteriën. Het grootste deel van de schoolgaande jeugd lijdt aan cariës, beter bekend on der de naam tandbederf. Tanden en kiezen worden aangetast, er komen don kere plekken en gaatjes, kiespijn, tand pijn en wat al niet meer. De tandarts komt er aan te pas en er wordt geboord, desnoods getrokken, als er niets meer valt (te redden en zo gaat een jeugdig gebit in een luttel aantal jaren ten gronde. Natuurlijk weten we allemaal, de ouderen zowel de jongeren, wat we moeten doen om tandbederf tegen te gaan. Regelmatig het gebid poetsen op de juiste wijze, weinig snoepen e.d. Het is echter wel eens interessant om te weten, wat er nu eigenlijk precies aan de hand is met tandbederf, welke stoffen gevaarlijk zijn voor ons gebit en hoe we ons het best er tegen kunnen verde digen. Volgens de deskundigen die zich met deze materie bezighouden, zijn er twee mogelijkheden om tegen cariës te strij den. Men kan trachten het gebit beter tegen de invloeden van tandbederf be stand te maken en ten tweede kan men proberen de cariësveroorzakende proces sen in de mond tegen te gaan. Men heeft getracht de weerstand van het gebit tegen cariës te verhogen door toevoeging van vitaminen, mineralen en sporenelementen, maar de resultaten wa ren niet geweldig. Vooral met het ge bruik van vitaminen^D blijkt men voor zichtig te moeten zijn. Wanneer deze wordt overgedoseerd kan dit schadelijk zijn voor de gezondheid. Gebruik van fluor bleek nog de beste resultaten te bieden. Vast staat, dat in dat geval het gebit beter tegen cariës bestand blijkt te zijn. De aantasting van het gebit gaat als- volgt in zijn werk. In de mond bevinden zich miljarden bacteriën, aantallen, waarvan we ons nauwelijks een voor stelling kunnen maken. Men vindt ze voornamelijk langs de grens tussen tand en tandvlees, tussen de tanden en kiezen en in de ribbels van de kauwvlakken van kiezen e.d. Wanneer de microben zich zodanig vermenigvuldigen, dat men ze als een soort aanslag op het gebit kan zien, dan is er natuurlijk iets mis met de reiniging van het gebit. Men spreekt van „tandbe- slag". in één milligram van dit beslag leven niet minder dan 100 tot 500 mil joen bacteriën en zij voeden zich met de voedselresten, die zij op ons gebit vinden. Het voornaamste van hun voed sel iis suiker, maar ook vitaminen en ami nozuren. Het is vooral de suiker in de voedsel resten die problemen meebrengt. De bac teriën verwekken die suikers en zetten ze om in zuren en 'deze zuren tasten het tandemaille aan! Daarmee beginlt dan alle narigheid. Onderzoekingen van verschillende groe pen kinderen wezen uit, dat men de ernstigste vormen van tandbederf aan trof bij die kinderen, 'die tussen de maal tijden door het meest snoepten, vooral wanneer het om lekkere zoetigheden ging. Het ergste is nog, wanneer die zoetigheden nog kleverig is ook, want dan blijft die suiker nog veel gemakke lijker aan het gebit kleven. Interessant is om te weten, dat niet alle soorten suiker even gevaarlijk zijn voor ons gebit. De suikers die we in nor male voedingsmiddelen als aardappelen, brood, rijst, enzovoort aantreffen, zijn niet zo erg. Suikervormen als glucose, fructose en maltose zijn schadelijker, vooral in kleverige vorm, zoals bij ge suikerde vruchten e.d. Het nadeligste is saccharose (rietsuiker), omdat enige streptococcon daarvan in het tandbeslag een zeer kleverige en niet in water op losbare substantie maken, die gedurende zeer lange tijd haar schadelijke werking op onze gebitselementen kan uitoefe nen. Het zijn allemaal interessante zaken om te weten, en bovendien kunnen we er ons voordeel mee doen in de strijd tegen tandbederf! Bij de Postcommandant van de Rijks politie te Kamperland, Nieuwstraat nr. 59, telefoon 01107 - 326, zijn nadere in lichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen twee dameshorloges; een werphengel met molen; zakmesje; Duits bijbeltje in etui; kruis avondvierdaagse Zierikzee; blauwe want; diverse brillen; diverse bossen sleutels; diverse losse sleutels; diverse portemonnees; portefeuilletje. Humor, spreekwoorden en citaten met woorden voor U door Harry van Rijn

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2