NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk Plonvier heeft DE schoenen Bestaat er wel racisme door Maartio Zeldenriik No. 3519 Donderdag 7 september 1972 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 24 Ze draaide zich om en liep inaar de keuken. Hij 9tond nog altijd bij het raam en probeerde te verwerken, wat ze alle maal gezegd had. Het drong nu pas goed tot hem door, dat deze vrouw hem ver afgoodde, hem lief had, zoals misschien maar weinig vrouwen liefde kunnen geven, geheel onbaatzuchtig, zonder enig voorbehoud, alle risico's incalculerend. Hij iklopte zijn pijp leeg, die uit was gegaan. Naar de keuken lopende, bleef hij achter haar staan. Ze had warm wa ter in het afwasteiltje laten lopen, en voelde nu, of het niet te warm was. Hij sloot zijn handen om haar middel, een kus drukkend in haar hals. „Sorry, Tan- ja, dat ik het niet kan. Ik wil je geen verdriet doen, want er is niemand, waar ik zoveel om geef als jij. Ik heb het niet geweten. De vrouw veegde haar handen af, zich omdraaiende, sloeg ze haar armen om zijn halls en drukte een lange, hongerige zoen op zijn mond. „Je bent lief, Siem, on danks alles. Laat het maar zo blijven tussen ons, als het nu is. Ik ben al ge wend van kruimeltjes te leven." 18 Jantine Oomes behaalde in februari haar rijbewijs, zes weken na haar acht tiende verjaardag. In deze weken had Siem Blazer het ontzettend druk. Er had in de maanden oktober tot eind de cember een record verkoop plaats ge vonden en ook nu moest overal de sterk geslonken voorraden aangevuld worden. Dat stagneerde enkele maanden, zodat hij zelf het oppertoezicht hield vanuit zijn uitgebreide kantoor aan de Purmer- ender Weerwal. Was hij vijftien jaar ge leden begonnen met één sekretaresse, nu zaten er zeven mensen in de beide be neden kantoren en boven nog twee, plus zijn privé sekretaresse. Zijn zaken had den in die jaren een dusdanige vlucht gemaakt, dat steeds meer personeel nood zakelijk bleek te zijn. Daarom -moest hij op een mistige fe- bruarimorgen van Tine Oomes vernemen, dat haar dochter met vlag en wimpel na het eerste examen geslaagd was en een dezer dagen wel haar rijbewijs op het gemeentehuis zou kunnen ophalen. Ze zat tegenover hem in zijn privé- kantoor. „Gefeliciteerd, Tine. Enne luister eens: als ze haar rijbewijs in handen heeft, stuur haar dan hierheen. Ik heb nog een kleine verrassing voor haar." De vrouw keek hem nadenkend aan. „Mag ik, als haar -moeder, weten wat het is?" Hij begon te lachen. „Mag ik, als haar peetoom, het voor me houden? Is moeder dan erg boos?" „Boos ben ik helemaal niet, integen deel. Alleen ben ik bang, jou kennende, dat je haar veel it-e veel verwent." „Zijn de -benen te zwak, denk je, om die weelde te kunnen dragen?" „Nog niet. Maar een keer overschrijdt je misschien de grens. O, ik weet wel, dat je het goed meentEnfinje bent altijd erg lief voor haar geweest. Trouwens voor mij eveneens. Ik mag eigenlijk niets zeggen." „Het is misschien niet behoorlijk, als ik jou niet van te voren inlicht," zei hij begrijpend. „Goed. Ik eh.... wilde haar een wagentje geven. Een Dafje." De vrouw schrok kennelijk. „Ben je gek, Siem, zoiets aan een kind te geven. Ik zou geen uur rust hebben, als ze dn zo'n ding weg zou zijn." „Zo weinig vertrouwen in je grote dochter, Tine?", antwoordde hij lachend. „Jij ziet één ding over het hoofd, me vrouw Oomes, ze is onderhand een vol wassen vrouw, -met voldoende verant woordelijkheidsbesef. Wil je haar soms nog altijd in een box zetten, in de kamer? Je zult haar steeds meer dos moeten laten, zo is de cirkelgang van het deven nu eenmaal. Bovendien als ik haar een Dafje geef, doe ik dat ook voor jou. Ze rijdt sekuur en kan snel reageren. Dacht je, dat ze anders -meteen al de eerste keer haar rijbewijs had gekregen? Zij is één van de weinigen. Als ze een wagentje heeft, gaan jullie samen maar eens wat meer genieten van het leven: toeren, weèkeindjes er op uit. Jij hebt nog véél te weinig van de wereld ge zien, om-dat je altijd maar in da-t (kleine huisje aan de -dijk zit. Ook daarom ga ik haar -een auto geven." „Zo? Ik heb zeker geen -stem meer in het kapittel, he? Jij -doet alles -maar buiten mij om. Het is oom Siem voor en oom Siem na. Wie heeft haar eigenlijk ter wereld gebracht, jij of ik?" Elkaar aankijkende, begonnen ze bei den ,te lachen. De man zei: „Jij deed het, voortreffelijke vrouw. Het toeval, het lot, of hoe je het noemen wilt, besliste, dat ik een handje -moest helpen. Maar in je stem beluisterde ik jaloezie, Tine, en daarvoor is geen enkele reden. Werkelijk niet. Je weet, wat je voor -mij betekent en vooral het feit, dat ik noodgedwongen aanwezig was tijdens de geboorte, schiep van het begin af een band met mijn pe tekind. Toe nou, Tine, ik heb verder nie mand. Laat mij haar nou een beetje mogen verwennen. Gun je mij dat ge noegen niet?" „Noem je -dat een beetje? Een auto? En hoe moet ze dat financieren? Auto rijden kost geld." „Laat dat ook maar aan mij over, Ti-ne. Ik zal een pomp in de stad opdracht ge ven, dat zij kan komen tanken en voor de onderhoudsbeurten en zo. Voor mijn rekening. Het kost jullie dus geen cent. Sa-men kunnen jullie dan genieten van het leven." Ze keek hem enige tijd aan. „En welke tegenprestatie verlang je van haar?" De aderen op zijn voorhoofd begon nen te zwellen. „Verd.Tine.... het is, dat je hier bent, dat weerhoudt me jou een pak slaag te geven voor deze insinuatie. Ik dacht, dat je me beter kende. Geschrokken kwam ze overeind, haar hand op zijn arm leggende, zei ze: „Neem me alsjeblieft niet kwalijk, Siem, dat ha-d ik niet mogen zeggen. Het was er uit, voor ik het me realiseerde. Toe, Siem, vergeef het -me alsjeblieft." Hij ontspande. „Oké, Tine, ik neem het je niet kwalijk. Misschien mankeert er wel het een en ander aan mijn levens wandel, maar je dochter zal voor mij altijd heilig zijn, begrepen? Omdat ik haar altijd als een stukje van mij zelf heb beschouwd." „Neem me niet kwalijk, Siem, je hebt gelijk. Ik kan het weten. Het zal -nooit meer over -m'n lippen komen." „Dus je vindt het goed, dat ik haar een Dafje geef?" Langzaam teruglopend naar haar stoel, antwoordde ze: „Het is geweldig. Ik weet, dat je alles voor haar kunt missen." „En voor jou." „Ook voor jou." Als ik -enkel aan m'n grote -tuin denk. Maar laat het nu hier bij blijven, he? Het is allemaal erg lief van je; toch blijft het gevaar, dat Jan tine op een gegeven ogenblik over het paard getild wordt. En wat dan?" „Zet ik haar er weer af," antwoordde hij lachend. „Denk er -niet te luchthartig over vriend. Op -die leeftijd moet je voorzich tig met ze zijn." Het meisje was overdonderd, toen -hij het Dafje voor de woning had -neergezet en het wagentje met haar had bekeken. „Die is voor jou, Jantine, als beloning voor je taaie volhouden en het feit, dat je meteen de eerste keer je rijbewijs haalde. Je moeder vond -het goed, -dat ik je deze auto gaf. Neem haar maar vaak mee, dan komt ze ook wat meer uit." Hij moest zich een onstuimige omhel zing laten welgevallen en toen ze hem bleef zoenen, weerde hij haar tenslotte met een zachte dwang af. „Zo is het wel letjes jongedame. Je maakt me ontoon baar." Natuurlijk moest hij mee. Samen met Ti-ne achterin genoot hij van de ri-t, die ze dwars door de Beemster maakte. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om tegen de vrouw naast hem -te zeggen: „Zie je nu, dat je je zorgen maakt om niets? Ze rijdt uitstekend. Laat haar maar spoedig wennen in het verkeer. Ze heeft er aanleg voor. Ga maar dikwijls met haar -mee. Kun je wat plezier heb ben; je zit -te veel thuis". (Wordt vervolgd.) Op hetzelfde moment dat de Wereld raad van Kerken een verdubbeld bedrag van een miljard dollar vaststelt voor het anti-racismefonds en terugtrekking van investeringen in zuidelijk Afrika aanbe veelt, gingen Rotterdammers Turken te lijf die zich naar hun mening te ge- konsentreerd in hun woonwijken ves- stigden, stuurt de president en generaal van Oeganda allen die geen neger zijn uit zijn land, -eisen de Afrikaanse landen het wegsturen van de Olympische Spelen van een tiental gemengde sport lieden uit Rhodesië, zijn in Soedan mil joenen en meest Christelijk georiën teerde negers vermoord door Arabische landgenoten, eist de Sowjet-unie tien duizenden guldens van intellektuele Rus sische Joden die naar Israël wi'llen emi greren en worden in donker Afrika telkens weer stammen uitgemoord door andere negerstammen uit zuivere -machts wellust. En hier -te lande doen we dapper mee om de apartheid in Zuid-Afrika 'te helpen bestrijden en de negerstammen in en om Angola te steunen in hun strijd tegen de Portugezen. Racisme .is en blijft natuurlijk ver werpelijk. Doch we vragen ons af of het in wezen wel bestaat? Is het eigenlijk niet veel -meer een strijd van de onmach- tigen tegen de machtigen en omgekeerd? Een strijd waar -de huidskleur feitelijk niets mee te maken heeft. Die dam ook gesignaleerd kan worden bij alle rassen. Die steeds wéér voorkomt -daar waar om een of andere politieke- en machts reden men bepaalde groepen wil -diskri- mineren en/of bestrijden. Als het zich richt tegen mensen van een andere huids kleur, -dan komt dit omdat die andere groep toevallig minder intelligent of minder sterk is af omgekeerd juist veel intelligenter of machtiger is. In het eer ste geval noemt men het dan onder drukking en racisme, in het -tweede ge val een strijd voor vrijheid en zelfstan digheid, waarmee nu b.v. president Amin van Oeganda schermt en waarom eerder in Kongo alles wat blank was werd uitgemoord of verdreven. Het gaat daarom niet om de huids kleur of het ras. Iedere blanke kan met iedere donker of licht gekleurde heel best overweg en omgekeerd als ze -maar van een beetje zelfde ontwikkeling zijm, zoals dat ook geldt voor het onderling verkeren tussen mensen van een zelfde ras. Al dat zogenaamde racisme is niets anders dam de oeroude strijd tussen machtigen en minder-machtigen en om gekeerd. Bij degenen die er niet direkt bij be trokken zijn gaat de sympathie altijd uit naar de underdog, naar die min of meer onderdrukt worden, tenzij poli tieke motieven de gerichtheid juist naar de andere zijde -doen uitstrekken. Die politieke motieven spelen bij dit alles een grote rol Daardoor wordt er door bepaalde groepen in westelijke landen wel heftig tekeer gegaan tegen de door blanken bepaalde apartheidswetten in Zuid-Afrika, tegen Rhodesië en tegen de Portugezen in Angola, maar niet te gen de apa-rtheidswetten van de dlktator van Oeganda, niet tegen de uitmoordin- gen in Biafra en in Kongo, niet tegen de massamoord in Soedan. Want hen gaat het om de verzwakking van de wes telijke macht, waarvoor het racisme wordt gebruikt als -een gemakkelijk aansprekend iets -om medestanders te krijgen. De blanken, niet altijd de intelligen- sten, maar wel -de meest ontwikkelden, zijn politiek zozeer in zichzelf verdeeld, dat zij vaak -en -in menig opzicht wat al te gemakkelijk laten gebruiken om zich zelf konkreet weg te laten cijferen, ter- wille van een (vermeend) racisme. Daar kunnen en zullen op macht bel-uste groe pen, zowel van blanke als gekleurde zijde, dan graag gebruik van maken om langzaam maar zeker hun macht te ver groten en op h-un beurt -te onderdrukken wat zich zwakker toonde, hetzij blank, hetzij bruin. O— Omdat het dus gaat om een strijd, een strijd van zwakkere tegen sterke groe pen en van sterken tegen zwakken, be twijfelen wij oprecht of een Wereldraad van Kerken bepaalde groepen met geld moet steunen, voor welk opgegeven doel dan ook, -omdat we toch juist -en in de eerste plaats van de Kerk van Christus mogen verwachten, dat -die zich keert tégen geweldadige strijd, de aandacht uitsluitend zou moeten richten op wat de mensheid -kan verbinden, in liefde tot -de naaste, i-nplaats van bestrijding van die naaste. Anderzijds moet de Kerk zich natuurlijk ook uit datzelfde liefdebegin sel keren tegen onderdrukking, maar dan ook overal ter wereld en dat moet dam met het woord van Christus en niet met dat van de Manon. Racisme is steeds meer een politiek geïndoktrineerd woord geworden. In we zen bestaat het -nauwelijks. Is het veel meer een kwestie .tussen meer en min der ontwikkelden, tussen machtigen en zwakkeren. En dat alles ten eigen voor dele. (Nadruk verboden.) H. v. Wermeskerken. P.V. DE BLAUWE DOFFER KORTGENE Uitslag van het concours NEUFVILLES op 2 september 1972. Deelname 334 duiven. Los 8.10 uur. Wind: N.O. 1. Combinatie Schrier-Clem. 10.04.45 116.707 180 2. H. J. v. d. Moere 05.46 116.386 177.9 3. Comb. v. d. Maas- Blankenstijn 04.24 113.692 175.8 4. Combinatie Schrier-Clement 09.10 2 173.7 5. S. Branderhorst 09.24 116.776 171.6 6. Idem 11.28 2 169.5 7. H. J. v. d. Moere 11.17 2 167.4 8. Combinatie Schrier-'Clement 12.10 3 165.3 9. H. J. v. d. Moere 11.52 3 163.2 10. Idem 12.40 4 161.1 Kampioenschap JONGE DUIVEN. DUIF 1. J. C. de Fouw 2232015 - 720.8 pnt. 2. H. C. Verburg 247321 - 712.3 pnt. 3. J. C. de Fouw 247166 - 697.6 pnt. Kruiswoordpuzzel no. 292 Horizontaal: 1. fijne korreltjes steen afgod - 10. danskoor - 11. wonder - 14. elasticiteit - 16. slot - 17. zangnoot - 18. deel v. d. -dag (afk.) - 19. stand - 20. raam - 23. titel (afk.) - 25. N.V. (Frans) 26. visnet - 27. vogel - 29.' voorzetsel 30. geslepen - 32. heden - 33. hei'kauwer 34. lekkernij - 36. paradijs - 38. pulv-erig 40. rivier in Duitsland - 41. vervoerbe drijf (afk.) - 42. dierenliefkozing - 43. herkauwer - 44. lengtemaat (afk.) - 45. kabel - 47. tovenares - 49. uitheems zoogdier - 51. pl. in Zwitserland - 52. ongeveer (afk.) - 53. klaar - 54. bestem ming - 56. slede - 57. jongensnaam - 59. gi-of - 61. onder a-nd-ere (afk.) - 62. zang- noot - 64. iemand die fantaseert - 68. guitig - 70. pers. vnw. - 71. tandarm zoogdier - 72. gerekt 74. deel v. d. hal-s 75. herkauwer - 78. pl. op Ameland - 79. aanvang - 80. ijzeroxide. Verticaal: 1. ilopend touw - 2. vinger- sieraad - 3. Duits voorzetsel - 4. -titel 5. bevestiging - 6. insect - 7. inhouds maat (afk.) - 8. regel 9. watering 10. voorschrift - 12. pl. in Gelderland 13. hijs werktuig - 15. houten schoeisel 20. familielid - 21. -dus (Eng.) - 22. gods dienst (afk.) 24. titel 25. berghol 28. bijvoegsel - 29. vonnis - 31. jongens naam - 35. zangnoot 37. muurholte 39. soort onderwijs (afk.) - 40. deel v. h. hoofd - 46. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) - 47. boter maken - 48. herrie 50. onder-officier <afk.) - 51. titel - 55. voorzetsel - 58. voegwoord - 60. grond toon - 61. deel v. -d. bijbel (afk.) - 63. welgestelde - 65. het zij zo - 66. -opschik 67. gelegenheid - 69. koeiemaag - 73. keurig - 75. het Romeinse rijk (afk.) 76. -de dato (afk.) - 77. ambtshalve Lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 291 Horizontaal: 1. konijn - 5. cobra - 9. 1-ot - 10. a.-m. - 12. r.o. - 13. lel - 14. ai - 15. knal - 17. solo - 18. it - 20. kruimel - 22. Katrien - 25. Am-eland 28. bron - 29. -eer - 30. gems - 31. oogst 33. trage - 35. stomp - 38. gesar - 41. kiem - 42. ree - 43. paal - 45. sterkte 47. wï-ingen - 50. eremiet - 51. a.v. - 53. brok - 54. sits - 55. z.g. - 56. neo - 58. em - 59. se - 60. mee - 61. kraan - 62. netel. 4. Verticaal: 1. klank - 2. ooi - 3. n.t. Nanking - 5. collega - 6. b.l. - 7. rei - 8. altijd - 11. mare - 12. roem - 16. lunet 17. smart - 19. stro - 21. dame - 23. Ab - 24. rooster - 26. leguaan - 27. N.S. 32. som - 34. roe - 35. sier - 36. om keren - 37. preek - 38. gewis - 39. spit ten - 40. rage - 41. kt - 44. 'Ie - 45. slank - 46. trom - 48. reis - 49. inagel 52. ver - 55. zee - 57. o.a. - 60. mt. Ganzepoortgtraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1