NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk Ploiivlcr heeft DE schoenen KRALEN RUBEN door Maartje Zeldenrlik No. 3518 Donderdag 31 augustus 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprüs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 23 „Loopt eindelijk bevredigend. Het be zoek neemt toe. Heb je het accountants rapport al doorgenomen? Het zinspeelt op een paan* veranderingen, onder an deren een verbouwing. Er zijn een aantal vertrekken 'achter bet toneel. Laat alles uitbreken, dan kun je het zaaltje ver groten. Wat denk je van een toneeltje aan de zijmuur? Bespaart ruimte. Krijg je een heel andere indeling." „Wat denk je er zelf van?" „Zall ik het eens met Davie bepraten?" „Ja, dat is goed. Bel me in Purmerend, als hij plannen op papier heeft. Dan kom ik wel even kijken." Ze maakte een aantekening. „Ik bel 'm morgenochtend meteen even." „Nog iets anders?" „Nee, ik geloof van iniiet." „Hoe is het met de bezetting? Ik be doel met de artiesten?" „We hebben ze nu allemaal op drie- maandskontrakt. O ja, er is een nieuw danseresje in „Loki". Tikkeltje duur, maar een goed trekpleistertje. Ze stript een beetje." Hij was matig geïnteresseerd. „Hoe kom je eraan?" „Van het theaterbureau. Ook Koos tipte me. Ze komt uit België. Ze heeft een proef kontrakt van één maand. MaarZe zocht tussen haar papieren en overhandigde hem toen een foto. die eerste dagen had ze sukses. We hebben een paar keer geadverteerd." Hij bekeek de foto. „Hoe oud?" „Zes en twintig. Maar als ze optreedt, ziet ze eruit als negentien. Ik ben er de vorige week een paar uurtjes geweest." „Wa't zegt Johny ervan?" „O, die is al weg van haar. Op de ge bruikelijke manier. Ik heb hem gewaar schuwd, dat ze niet lastig gevallen mag worden." „Heel goed." Hij bekeek nog altijd de foto. Tanja glimlachte. Wat ken ik hem goed, dacht ze. Net een jongen, hij ver raadt zich altijd weer. „Als je haar wilt zien optreden? Heb je tijd vanavond?" De foto teruggevend, antwoordde hij: „Tijd heb ik altoos, als het 'moet. Maar je kent m'n principe: ik laat me het liefst zo min mogelijk zien." „Enfin, dat moet je dan zelf weten. Je kunt bij mij blijven eten, als je wilt." Er blonk weer enige flikkering in zijn ogen. Gedurende enige tijd keek hij haar nadenkend aan. „Je bent net een toe vluchtsoord voor me," zei hij zacht. „Als ik alles zat ben weet ik, dat je me al tijd weer wilt terughebben." „Je kent me, he? En ik jou. Overigens, jij bent de big boss en dit huis...." „Vergeet dit maar, Tanja, dat van de baas en zo. Wij zijn oude kameraden, of niet soms?" „Natuurlijk jongen. En je weet, dat ik altijd blij ben je te zien." Er kwam iets van zijin oude opge wektheid terug. „Goed, Tanja, ik blijf bij je." Ze was kennelijk tevreden. „Ik maak wat lekkers klaar, mijn beste." Om half zeven zaten ze samen te eten. Op een gegeven ogenblik hief hij zijin glas naar haar op en zei: „Ik drink op mijn liefste kameraad, mijn vriendin, mijn zaak waarneemster, mijn alles." Er kwam een lichte blos op haar wan gen en ze klonk met hem. „Dank je Siem." Na het eten, toen ze de tafel afruimde, liep hij wat heen en weer, zijn pijp stoppend. „Tanja, ik wil je wat vragen. Ik heb je raad nodig." „Zeg het maar, Siem." „Wat voor afwijking heb ik nou eigen lijk?" Ze droeg de laatste borden naar de keuken, maar halverwege bleef ze in het vertrek staan. „Afwijking!" herhaalde ze, hem verwonderd aankijkend. Hij liep naar het raam en bleef met zijn irug naar haar toe" staan. „Ja. Ik ben anders als de meeste mensen. Dat weet ilk nu. Voor het huwelijk ben ik totaal ongeschikt. Hoe komt dat? Ik zou mijn vrouw aannemende, dat ik eens op een keer trouw binnen een half jaar bedriegen. Desondanks zou ik van haar houden. Maar ik zou haar willen delen met anderen. Dat is natuurlijk ab normaal. Hoe komt dat?" „Waarschijnlijk maak je je zelf iets wijs. Je bent nooit getrouwd, dus hoe weet je, dat je niet trouw zou zijn? Je veronderstelt het alleen maar. Ik denk, dat het een soort van gemakzucht is enerzijds en het oeriinstinct van de man om te bezitten anderzijds. Gemakzucht omdat je uitgaat van het standpunt: als ik niet trouw, kan ik ook geen echtbreuk plegen. En verder ben je even normaal als elke andere man. Je bent vrijgezel; als je een of ander aardig vrouwtje in jouw kringetje krijgt, om het even of dat nu een sekretaresse, een kantoorjuf frouw of een artiste is, en die je lijkt, dan probeer je haar te veroveren. In de meeste gevallen lukt je dat, want je be schikt over veel charme, je bent niét onaantrekkelijk en je hebt geld. Drie fac toren, die in deze medewerken. Goed, zodra jij je doel bereikt hebt, raakt de aardigheid er voor jou al gauw af en dan val je terug in je gewone doen en laten. Duurt dat wat lang, dan ga je piekeren en ga je jezelf gekke dingen afvragen. Zet jij dat waanidee maar uit je hoofd, Siem. Je bent een normaal mens met normale verlangens. Alleen met dit ver schil, dat jij ze doorgaans allemaal uit leeft, hetgeen de meeste mannen natuur lijk niet doen. Ze zullen aanvankelijk ook wel hun avontuurtjes hebben, doch op zekere dag lopen ze tegen „de vrouw" aan en dan blijven ze er aan hangen, al of niet vrijwillig. Men zegt dan: de wilde haren zijn er uit. In vrijwel alle gevallen worden het dan degelijke huisvaders. Zo ver ben jij nog niet. Misschien zijn bij jou de wilde haren er nog niet uit en heb je de vrouw van je dromen nog altijd niet ontmoet." Hij draaide zich om en begon te lachen. „Je definitie is niét gek. Er zit wat in. Maar je maakt één fout. De vrouw van mijn dromen heb ik al jaren geleden ontmoet. Ze wil me echter niet." „Wie? Die wouw in de Beemster?" „Welnee. Ik vindt haar lief en er be staat een zekere band tussen ons. Maar dat is ook alles. Moet je nog vragen wiie die vrouw is? Jij bent het, naai- kind. Je wilt me niet." Ze bracht nu de borden naar de keuken en kwam terug, waar ze in de deurope ning bleef staan. „Je vergist je, Siem. Ik houd van je, dat weet j-e. Geen man heeft ooit zoveel in mijn leven bëtekend als jij. In dit opzicht zijn mijn gevoelens voor jou nog onveranderd. En 'ik wil je wel, maar alleen op de legale manier, dat weet je. Daar zul je me nooit van af brengen." Hij keek een beetje verstoord. De lach was al op zijn gezicht gestorven. „En de konsekwenties? Een half jaar zullen we misschien tortelen, waarna de aardig heid er een beëtje af raakt voor me. Om dat ik een ander knap vrouwtje zie, die misschien willig is voor m'n attenties. Ben je dan klaar? Wil jij dain persé een echtbreker van me maken?" Langzaam werd ze rood. „En wiil jij dan met alle geweld een speelpopje van me maken, met wie jij je naar behoeven kunt plezieren als dat zo in jouw kraam te pas komt? Wil jij me op één lijn stellen met al die andere vrouwen, die je al in je leven gehad hebt? Dringt dat he lemaal niet 'tot die overigens geniale her senen van jou door, welk een belediging dit voor mij zal betekenen?" „O ja? En verandert dat trouwboekje daar dan wat aan? Maak mij eens duide lijk wat voor verschil er dan in .is ge komen. In jouw status bijvoorbeeld." Ze kwam een paar stappen dichterbij. „Siem Blazer, als we getrouwd zijn, dan ben je van mij. Dan weet ik, dat ik je af en toe zal moeten afstaan aan een ander. Dat weet ik al lang. Maar je komt toch weer terug. Al zul je dan een ver fijnd schoftje zijn, uiteindelijk heb je ook nog ergens fatsoen en zul je je tel kens weer op bepaalde momenten her inneren, dat je ook een wettige vrouw hebt. De volgende fase is, dat je je gaat schamen over je slippertjes. Dat doe je nu natuurlijk nauwelijks. Als je weer vrouwloos bent, als ik dat zo mag noe men, dan ontdek je de 'leegte in je leven en herinner je, dat in de Amsterdamse Amstelstraat een zekere Tanja woont, die zo dwaas is om op jouw te wachten. Zo als bijvoorbeeld vandaag. Maar als ik je vrouw ben, kom je misschien met een duur kado als zoenoffer. En Tanja zal zich haar belofte herinneren, gedaan op de dag van haar huwelijk, en je aan vaarden. Telkens weer. Telkens op nieuw." Hij keek haar ongelovig aan. „Zou je werkelijk zo gek zijn?" „Ja. Je mag het zo noemen, zoals je wilt. Mijn man, onverschillig hoe hij zou zijn, wat hij ook zou doen, zal altijd we ten, dat dit zijn thuis is, waar hij zijn vrouw kan vinden. Zo, nu weet je het. Zo gek is een vrouw, die liefheeft, me neer Blazer. Nu weet je het. Ik wil je hebben, maar helemaal. Niet voor één nachtje plezier, dat is zo minderwaardig. Je zou me gauw gaan verachten, net zo je na korter of langer tijd genoeg ge kregen hebt van al die andere vrouwen. Dat wil ik voorkomen. Als ik me schaar de in de rij van je vriendinnetjes, zou je de eerste tijd gek op me zijn, dat weet ik. Soms lees ik het verlangen in je ogen. Je bent een open boek voor me. Maar er zou een moment komen, dat je genoeg van me kreeg. 'En ik wil niet als een vod in een hoek gesmeten worden, versta je? Dat zul je niet kunnen doen als ik je wettige vrouw ben, want met al je fou ten en gebréken schuilt er toch altijd de ridder in je. De achting, die je op jouw manier nu voor me hebt, zal blijvend zijn, dat weet ik. Ik ken je immers vee] te goed? Nu begrijp je misschien ook, waarom ik me er al lang mee verzoend heb, dat ik je af en toe moet afstaan aan anderen. Doch dat is dan tijdelijk. Tel kens kom je bij me terug en dan vergeet ik al het andere. Opnieuw zal dik je mijn liefde geven, net zo lang tot je zelf ont dekt, wat het meest waardevolle is dn het leven: goedkope avontuurtjes met alle mogelijke vrouwtjes of bet permanente geluk met één. Zoveel geduld zal ik met je hebben, omdat ik een rotsvast geloof heb in de kracht van de liefde. Op den duur zal die zegevieren." (Wordt vervolgd.) Humor, spreekwoorden en citaten met woorden voor U bijeengcrcr door Harry van Rijn Slecht. Er zijn meer slechte ouders dan slechte kinderen Kinderen. Die man en vrouw waren zo lelijk, dat ze hun eerste kinderen gewoon moes ten weggooien. Weg. Waar een wol is, is een weg. Hoorden we laatste iemand zeggen: en als er geen weg meer is, is er altijd nog een omweg. Omweg. De man maakte een omweg door het bos. Hoorde hij uit een schemerig bosje een stem: „Zou meneer zo goed willen zijn om zijn portefeuille af te geven aan een arme man? Dit revolvertje >is het enige, dat i'k nog heb opgespaard". Sparen. Een diepe gedachte, die we ergens hebben gelezen: als je pas begin t te sparen vind je elke postzegel mooi. Mooi. Ik vroeg het mooie meisje om samen te gaan wandelen op de hei. Toen we er kwamen was het er zo druk, dat we nog moesten wandelen ook. Wandelen. Moos loopt te wandelen op het Leidse- plein. Plots een hand op zijn schouder. Roept Moos, zonder zich zelfs om te draaien: „Nee hoor, ze betalen mij ook niet". Betalen. „De tijden zijn zo slecht", zuchtte de vertegenwoordiger, „dat zelfs de mensen, die niet betalen, niks bestellen." Vertegenwoordiger werd agent. „Het heerlijke van mijn beroep" zo sprak de agent, die voor-heen vertegen woordiger was geweest, „is dat mijn klanten nu altijd ongelijk hebben". Agent. De jonge agent kreeg op zijn examen als vraag: „Stel u voor: een aantrekke lijk meisje vertelt u onthutst dat ze in een park door een wildvreemde meneer is aangehouden, die haar zonder- iets 'te zeggen drie maal kust. Wat zou u doen?" Antwoord: „De misdaad rekonstrueren". Origineel. Na de originele agent een originele leerling. Hij schreef in een opstel over erfelijkheid: „Erfelijkheid dat is: als je ouders geen kinderen kunnen krijgen, dan krijg je ze zelf ook niet". Ouders en kinderen. Vroeg het kind na een fikse ruzie van zijn ouders: „Papa, moet je later beslist met iemand trouwen?" Trouwen. Een heerlijk onderwerp voor deze ru briek, want de citaten zijn voor 't op scheppen. Hier zijn er drie: Langdurige huwelijken zei Godfried Bomans zijn bijna altijd vrouwelijke prestaties. Trouw niet voor geld, schreef eens een wijze meneer J. Kelly. U kunt het goedkoper lenen. Hij gaf haar zoveel sieraden en andere kostbaarheden, dat-ie haar tenslotte om haar geld heeft getrouwd. Geld (1). Ik wou zei het lieve kleine vrouw tje dat we zoveel geld verdienden, als we al een hele poos uitgeven. Geld (2). Het nare van het leven is, dat als je eindelijk geld hebt om er van ite ge nieten, je dat beter niet kunt doen om gezond te blijven. Gezond. Het belangrijkste zei de jongen die met een rapport vol onvoldoendes bin nenkwam het belangrijkste is dat we allemaal gezond zijn. Ziek zün. De oude man klaagde over doofheid aan zijin .rechteroor. „Niets aan te doen", zei de dokter. „Ouderdom". Vroeg de grijsaard: „Gek, is 't rechteroor dan ouder dan mijn linkeroor?" Doof. De taximan vroeg een passagier of hij geen last had van zijn hoorapparaat. „Valt mee", zei de man. „En och, ieder mens heeft immers wat". Zuchtte de taxidrijver: „U hebt gelijk, neem mij nou. Ik kan zowat niks meer zien". Nogmaals „zien". Als afsluiting een goede raad van Cees Buddingh: „Kijk om je heen, kijk om je heen. Zoals je de wereld nu ziet, zie je hem nooit meer. Kruiswoordpuzzel no. 291 Horizontaal: 1. knaagdier - 5. reptiel - 9. bestemming - 10. deel v. d. dag <(afk.) 12. ambtshalve (lat. afk.) 13. deel v. h. oor - 14. tandarm zoogdier - 15. hard geluid - 17. enkelspel - 18. hetzelfde (afk.) - 20. korrel - 22. meisjesnaam 25. Nederlands eiland - 28. wel 29. voordat - 30. klipgeit - 31. opbrengst 33. langzame - 35. por - 38. getreiter 41. eerste beginsel - 42. hoefdier - 43. dik stuk hout - 45. versterking 47. draaiend persen - 50 kluizenaar 51. als volgt (afk.) - 53. stuk - 54. soort stof 55. zogenaamd (afk.) - 56. nd'euw (Lat.) 58. titel (afk.) - 59. selenium (afk.) - 60. bijwoord - 61. tap - 62. plant. Verticaal: 1. geluid - 2. vrouwelijk zoog dier - 3. deel v. d. bijbel <afk.) - 4. pl. in China - 5. werkgenoot - 6. welwil lende lezer (lat. afk.) - 7. danskoor - 8. immer - 11. bericht - 12. gunstige be kendheid - 16. oogglas - 17. verdriet 19. gedroogde halmen - 21. gemanierde vrouw - 23. jongensnaam - 24. werk schema - 26. reptiel - 27. vervoerbedrijf (afk.) - 32. bedrag 34. strafwerktuig 35. opschik - 36. omdraaien - 37. toe spraak - 38. zeker - 39. met een schop graven - 40. woede - 41. karaat (afk.) 44. Er. lidwoord - 45. rank 46. muziek instrument - 48. tocht - 49. deel v. d. vinger - 52. afgelegen - 55. groot water 57. onder anderen (afk.) - 60. meterton (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 290 Horizontaal: 1. Eva - 4. snorren - 9. abt II. aam - 13. ol - 14. ex - 15. Ier - 16. er - 17. ontmoeten - 21. od - 23. taptoe 25. razend - 27. ieo - 28. rm - 30. ra 31. en - 32. vergeetachtig - 37. vel - 38. en - 39. te - 40. Gre - 42. is - 43. in 44. tno - 45. de - 46. al - 47. aitm 49. rk - 51. he - 52. wak - 53. eenennegentig 59. eo - 60. er - 61. mr - 62. el - 64. dorpel - 68. zolder - 71. al 72. ellen dige - 75. nu - 76. Inn 78. en - 79. aa - 80. rui - 82. het 83. antenne 84. igv. Verticaal: 2. Vara - 3. Aa - 5. noteren 6. olm - 7. ree - 8. extract - 9. ae - 10. bron - 12. motor - 15. inzet - 16. sta 18. no - 19. of - 20. ea - 22. DDT - 24. poel - 26. enig - 29. me 30. ra - 32. veste - 33. genre - 34. tante - 35. heden 36. graag - 37. via - 41. elk - 48. rneer 50. knellen - 51. herzien 52. wild - 54. nopen - 55. nr. - 56. gm 57. teler - 58. Ida - 63. om - 65. olie - 66. el - 67. on 69. og - 70. enig 73. ent - 74. dan 77. nt - 81. ui. Gan ze poortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1