KRALEN RIJGEN 3J Woningbouw Noord-Beveland eindelijk van start „RESTO-VROUWENPOLDER" een nieuwe parel aan het Veersemeer-snoer B^BCBANK JEUGDDELINQUENTIE - „BEN IK WEL POPULAIR?" Is er verband tussen crimineel gedrag van een jongen en zijn populariteit? Wie wel eens een .groep opgeschoten jongens in de „Kalverstraalt" van een stad of dorp heeft zien slenteren kaïn het zich' levendig voorstellen: wie het waagt niet mee te doen met wat de leider van de groep voorstelt, ligt er uit. 'En dat is zowat het ergste wat een jongen kan overkomen als hij mid den dn de puberteit zit. Hoe erg, heeft een onderzoek in Ame rika aangetoond. De onderzoeker, E. W. Vas, stuurde 1693 jongens van middelbare scholen een vragenlijst die zij anoniem konden in vullen. De jongens behoorden, sociaal beschouwd, tot de midden-klasse. Op de vragenlijst stonden een aantal delic ten opgesomd en de vraag was hoe het staat met de populariteit van iemand die ze niet wendt te plegen. Van! de ondervraagden antwoordde 49,8 dat iemand impopulair wordt ge vonden wanneer hij niet deelneemt aan het stukgooien van ruiten, het leeg laten lopen van autobanden e.d.; het nooit rij den zander rijbewijs leidde volgens 52,3°/o tot impopulariteit; een hekel hebben aan vechten of ander vorm van geweld, maakte iemand volgens 61,5 °/o van de ondervraagden onbemind; ditzelfde gold volgens 63,8 °/o voor degene die niet mee doet aan het drinken van alcohol op een feestje, volgens 67,4 ü/o voor de gene die niet wenst te gokken, volgens 81,3 voor de jongen die niet doet wat de groep doet, wat het ook zij. Het niet deelnemen aan vandalisme bleek bij de jongeren tot meer impopu lariteit te leiden dan bij de ouderen. Ook toonde het onderzoek aan dat het niet plegen van bijna alle delicten bij de 13-14 jarigen meer tot verlies van populariteit leidt dan bij de 15-19 jari gen. Nu is „populair willen zijn" niet iets bijzonders van deze tijd. Anders gezegd: de angst om uit de toon te vallen en niet populair te zijn is van alle tijden. Vloeilt er crimineel gedrag uit voort dan is daarmee niet bewezen dat deze jongeren „slechter" zijn dan degenen die niet tot crimina liteit vervallen uit angst nie|t populair te zijn. Het onderzoek toont wel aan dat er in de groep ondervraagden aan populari teit andere normen worden gesteld dan bijv. uitblinken in sportieve of dntel- lectueele prestaties. De magie van de groepswil, waarop die ook is gericht, wint het van individuele standvastig heid. Deze ontwikkeling wordt in hoge mate in de hand gewerkt door het massale karakter dat bijna alles krijgt wat het individu onderneemt. De vrije tijd: kijk in het weekeinde op de wegen; het onderwijs: zie de onaf zienbare fietsenkelders in de nieuw gebouwde scholengemeenschappen; het wonen: denk aan de flatbouw in de satellietstedenhet consumeren: de win kelbedrijven worden steeds groter, er is steeds meer te koop en steeds meer mensen verdringen er elkaar. In massa's zijn zij bij elkaar en toch is er geen gevoel van saamhorigheid. Is het een wonder dat veel jongeren beschutting zoeken in een groep waarin ze als individuen worden erkend? Voor het feit dat in hun samenleving juist het brave, het ordelijke, het menslie vende de minste waardering vindt, zijn niet alleen zij verantwoordelijk. De samenleving van de volwassenen vertoont maar al te veel egoïsme, bedrog, wanordelijkheid, vijandschap, geweld en wreedheid. Dat de jongeren zich hier aan spiegelen is droevig; dat de ouderen hen dit verwijten is misplaatst want is het niet voor een groot deel een koekje van eigen deeg dat wordt opge diend? Wil de jeugd worden zoals de volwas senen haar graag zouden zien, dan zullen de volwassenen zo moeten worden dat de jeugd hen als voorbeeld wil volgen. Misschien kan dat helpen jeugddelin- kwentie te voorkomen. I.M.A.R. PROVINCIAAL CENTRUM VOOR SPORTOPLEIDINGEN HAD GOED JAAR Het eerste kursusjaar van het onder auspiciën van de Zeeuwse Sportraad werkende Provinciale Centrum voor Sportopleidingen is een groot succes ge worden. Aan niet minder dan 137 kan didaten kon na afloop van het examen helt diploma Algemene Basis Opleiding warden uitgereikt. De deelnemers aan deze opleiding waren uit vele takken van sport afkomstig: atletiek, badmin ton, baseball, basketbal, handbal, hockey, judo, karate, korfbal, onderwatersport, paardensport, tafeltennis, tennis, trim men, 'turnen, voetbal, volleybal, wiel rennen, zeilen en zwemmen. De groep geslaagden bestond uit 44 dames en 93 heren. Onder dit aantal bevond zich een grote groep jongeren beneden de leeftijd van 20 jaar. Aan de org. van de kursussen, ge houden in Goes, Vlissingen, Teroeuzen, Sluis, Sas van Gent, Clinge en Sint Maartensdijk, verleenden medewerking de Nederlandse Sport Federaltie, de Ne derlandse Katholieke Sportfederatie, de plaatselijke sportraden en -stichtingen alsmede de plaatselijke en provinciale sportorganisaties. Nu het sportseizoen 1972 - 1973 voor de deur staat, zijn de voorbereidingen voor een nieuwe serie ikursussen al weer in volle gang. Bij voldoende belangstel ling en gezien de animo in het afge lopen jaar bestaat daaraan geen twij fel zullen op diverse plaatsen in Zee land weer kursussen worden georgani seerd. Achtereenvolgens zullen dit zijn: ALGEMENE BASIS OPLEIDING, be staande uit 12 lesavonden van 2,5 uur. Deze opleiding heeft tot doel de deel nemers een algemeen theoretische basis te geven voor de diverse trainingsop leidingen en de opleiding tot jeugdsport- leider en rekreatiesportleider-A. OPLEIDING JEUGDSPORTLEIDER, bestaande uit 14 lesavonden van 2,5 uur. Deze opleiding bereidt de deelnemers voor op de taak van leider bij alle andere aktiviteiten van de jeugd in de sportverenigingen dan de sportbeoefening zelf en van begeleider bij jeugdwed strijden. OPLEIDING BESTUURSKADER, be staande uit 5 bijeenkomsten van 2,5 uur. Deze opleiding, diie in beginsel is be stemd voor bestuurs- en kommissie leden, geeft de deelnemers een inzicht in de bestuurstaken van een huidige sportvereniging. De opleiding wordt hoofdzakelijk gegeven in de vorm van diskussiebij eenkomsten. Gebleken is eveneens, dat er bij ver schillenden grote belangstelling bestaat voor de opleiding tot REKREATIE- SPORTLEIDER-A. Hoewel het aanvan kelijk niet in de bedoeling heeft ge legen ook dit jaar reeds met deze op leiding van start te gaan, zal indien de belangstelling voor deze opleiding zeer groot blijkt te zijn getracht, wor den tot de organisatie van een dergelijke opleiding te komen. Inschrijving voor alle kursussen dient te geschieden bij het sekretariaat van het Provinciaal Centrum voor Sport opleidingen, Dam 31 te Middelburg, tel. 01180 -42 58. Hoewel geen definitieve sluitingsdatum voor de inschrijving is vastgesteld is het gewenst dit vóór 1 september te doen. Humor, spreekwoorden en citaten met woorden voor U bijeengercg' - door Harry van Rijn Woorden. Woorden, zijn geen waterplassen, die men kan opdweilen. Woorden lezen. Lees zei Chen Chi ju in 1580 al eens een paar boeken méér en praat een beetje minder. Woordenspel. „Dat paard is van mijn" zegt de cave- lexist uit Den Haag. Zijn overste ver betert hem. „dat paard is van mij", „Van mijn" zegt de Hagenaar. „Van mij" houdt de overste vol. Zegt de soldaat: „Nou ja, als u 't zo graag wil hebben, hou 't dan maar". Paard. Een man komt met een paard aan de kassa van een bioscoop „twee plaat sen graag!" „Moet dat paard dan ook in de bioscoop?" vraagt de portier ver schrikt. „Natuurlijk, hij heeft het boek gelezen en wil nu ook graag de film zien". Boek en film. „Wat een pracht film is „Wat zien ik", zei het meisje, dat niet zo belezen was. „Kijk, van zo'n film moesten ze nou 's een boek maken!" Maken. Een vrouw zei een bekend humo rist kan in een huwelijk drie dingen maken van niets: een slaatje, een nieu we jurk en ruzie. Huwelük (1). Er zijn heel mooie uitspraken over dit onderwerp. Hier is 't er een van Maria van Ebner: Huwelijken worden in de hemel gesloten, maar of ze goed slagen, daarop wordt ginds niet gelet. Huwelijk (2). Die vrouw is zó gelukkig getrouwd, dat ze naar de bioscoop moet als ze wil huilen. Huwelijk (3). Een man, die toegeeft als hij onge lijk heeft, is wijs. Een man, die toegeeft als hij gelijk heeft, is getrouwd. Gelijk. Ene ons onbekende meneer Ancelot heeft deze wijze uitspraak gedaan: Oh, de mensen die altijd gelijk willen heb ben! Ze zijn bijna altijd weinig ver standige lieden. Nooit. En de wel zeer bekende Mark Twain heeft eens gezegd: een kat, die éénmaal op een hete kachelplaat is gesprongen, zal daar nooit voor de tweede keer op springen. Trouwens ook niet op een koude kachelplaat. Mark Twain. heeft ook gezegd: Ophouden met roken is niet moeilijk. Ik heb het al acht en negentig keer gedaan. Roken. Een heel mooi uit het land der In dianen afkomstig zinnetje: roken, dat is de begeerte om nevel te drinken. Drinken (1). „Ik kan nog niet precies zeggen wat u hebt", zei de dokter, „Maar ik geloof, dat drank de oorzaak is". Zei de patiënt vriendelijk: ,,'k wil nog wel eens terug komen als u weer nuchter bent, dokter". Drinken (2). Drinken is slecht, zei de pastoor. „Daar wor-je doof van". Vroeg zijn pa rochianen „Hoe weet meneer pastoor dat?" Zei de pastoor: „Wa-blief?" Drinken (3). De kapper, die veel in 't glaasje keek, sneed zijn klant bij 't scheren in zijn kin. „Komt van de drank", zei de klant. De kapper knikte. „Ja, daar krijgt een mens een dunne huid van". Dun. Meneer Buddingh met gh! ont dekte van welke boeken recensenten vooral veel houden. Van lekker dunne boekjes. Boek. Morgenochtend, zei de bekende veel schrijver George Simenon, begin iik aan een nieuw boek. Vroeg een vriend: „En wat doe je dan 's middags"? Begin. En zo zijn we via die boeken weer te rug bij het begin: het woord. Woord en boek as woordenboek en dat brengt ons op het laatste grapje. Een wat overdre ven dame tegen de schrijver van een woordenboek: wat ik zo waardeer in uw woordenboek is, dat er helemaal geen vieze woorden in staan. Antwoordde de schrijver. „Hoezo, mevrouw? Hebt u daar dan naar gezocht?" Onder grote belangstelling en begun stigd door fraai zomerweer, ging woens dag 16 augustus j.l. eindelijk de woning bouw op Noord-Beveland van start. Op die dag nl. sloeg burgemeester P. Wisse van Wissenkerke in de Visserijstraat al daar de symbolische eerste paal voor een eerste blok van 24 woningen. Te weten 22 woningwetwoningen en 2 koop woningen. Na Wissenkerke volgt de ge meente Kortgene met 32 woningen, waar van op het dorp Kortgene 12 woningen gebouwd worden en op Colijnsplaat en Kats elk 10 stuks. Deze te bouwen woningwetwoningen behoren alle tot het eengezinstype en bevatte 4 slaapkamers, grote douche met tweede toilet, een ruime woonkamer en keuken, een halletje mét trapgang. In de wonigen komt centrale verwarming en de woningen krijgen centraal antennesy- steem. De huurprijs zal rond de 245 per maand komen te liggen en volgend jaar om deze tijd moeten ze bewoond kunnen worden. Met applaus en enig vuurwerk werd het heien van burgemeester Wisse be loond, waarna men zich in het Dorpshuis verzamelde. Onder de aanwezigen waren o.a. naast architect Jobse en de direc teuren van de Walcherse Bouw Unie, de wethouders Bom en Markusse van de na buurgemeente Kortgene, veitegenwoor- digers van de Volkshuisvestiging en een drietal leden uit de comité's uit de drie dorpskernen die de leefbaarheid dei- kernen willen bevorderen. In deze bijeenkomst zei de burge meester dat het gemeentebestuur heel blij is, dat het nu zo ver is. Het is al tijd bijzonder moeilijk geweest om de in de afgelopen jaren ontvangen kleine con tingenten woningen te realiseren. Moei lijkheden juist door de prijsvorming, welke uiteindelijk de huurprijs bepaalt. Hij meende het daarom verheugend, dat de provinciale adviescommissie Noord- Beveland heeft willen toevoegen aan de bouwstroom Walcheren en dat daardoor voor dit jaar en de komende jaren con tingenten woningen zijn toegezegd, waar we tot op belangrijke hoogte content mee kunnen zijn. Dank hiervoor ook aan de Directie Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in Zeeland. De burgemeester vervolgde: In de ge meenteraad heb ik enkele malen data genoemd waarop deze bouw zou aan vangen,- maar door allerlei omstandig heden waren die telkens niet haalbaar. Ik zou deze alle willen samenvatten on der „kinderziekten". Het is nu eenmaal moeilijk om in een kort tijdsbestek aan een reeds bestaande bouwstroom mee te doen. Zo had de Wo ningstichting 'Goes reeds contacten met een ander architectenbureau voordat van een aansluiting sprake was. Dan waren er moeilijkheden met de prijsvorming, door extra vervoerkosten om naar Noord- Beveland te komen en ook de verhouding tot de plaatslijke aannemers, die voor een plaatselijk bestuur toch ook zwaar wegen. Maai-, aldus de burgemeester, deze dag is belangrijk. Wij draaien nu volledig mee in de bouwstroom Walcheren én Noord-Beveland. De gemeenten op Noord- Beveland maken nu deel uit van de be geleidingscommissie bouwstroom Wal cheren en Noord-Beveland en zijn daar in goed ontvangen. De praktijk leert dat,..-wanneer men eenmaal in het systeem meedraait, de problematiek van het bouwen belangrijk minder wordt, hoewel dit niet wil zeggen dat er zich geen moeilijkheden meer zullen voordoen. Hierna zegt de burgemeester dat de bouwstroom op Noord-Beveland blijft voor de realisering van de toewijzing 1973. Die is voor de gemeente Wissen kerke dan 42 en voor de gemeente Kort gene 22 woningen. Voor de jaren 1974 en 1975 is er een planning voor de ge meente Kortgene van 30 woningen. Daar naast hoopt de burgemeester dat ook de particuliere woningbouw zal toenemen. De burgemeester besluit met te zeggen: er bestaat een „problematiek Noord-Be veland". Met de bouw van woningen kan men niet alles oplossen, maar wél is de. burgemeester er van overtuigd, dat de woningbouw een belangrijke bijdrage vormt tot de leefbaarheid van een plaats. Namens de Walcherse Bouw Unie sprak één der directeuren. Deze zei het een geluk te hebben gevonden dat Noord- Bevelaind aan de bouwstroom is toege voegd, daar men anders met de bouw stroom had moeten stoppen, met alle kwalijke gevolgen van dien. Hun be drijf is speciaal ingesteld op het bouwen van eengezinswoningen en daardoor is het aantal werkuren per woning ge daald en mede daardoor de huurprijs. Hij biedt hierna de door de burge meester bij het heien igedragen helm met inscriptie aan. Eerder had de burge meester van architectenbureau Jobse twee boekwerken ontvangen. Temidden van een ;groot aantal geno digden knipte burgemeester A. de Kam van Veere vrijdagmiddag 18 augustus het rood-wit-blauwe lint aam de ingang van het restaurant door, waarmee een nlieuwe horeca-zaak aan het Veerse meer werd toegevoegd. Di't rnieuwe restaurant is schitterend gelegen aan het eind van de dam van Noord-Beveland maar Wal cheren, direct onder de machtige dijk en vlak aan het grote parkeerterrein aldaar. Het biedt binnen plaats aan 140 gasten, terwijl het zonneterras nog eens 110 per sonen kan bevatten. In zijn openingstoespraak noemde bur gemeester A. de Kam het „een wolk van een kimd", er aan toevoegend, dat de ge boorte van dit kind wel wat lang op zich heeft laten wachten. Op zo'n uniek punt, aldus de burgemeester, kan een restaurant als dit niet worden gemist. Uniek aan deze vestiging is ook, dat de voor het restaurant aanwezige toilet- tenbaibterijen ook van buitenaf zijn te bereiken, waardoor milieu-hygiëniisch een een grote stap vooruit vooruit is ge maakt. Direkteur K. van Duyn, van „Vaduco's Horecabedrijven", noemde het een res taurant in de middenklasse, met rustige prijzen, waar plaats is voor iedereen. De Raad van Beheer, de Hoofddirectie en de Raad van Toezicht vam de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen-Boerenleen- bank G.A. hebben besloten dat hun bank in het vervolg in de wandeling „Rabo bank" genoemd zal warden. Gezien de lengte van de officiële naam lag een verkorting daarvan in het ver schiet. Aan de aangesloten banken zal worden geadviseerd deze naam ook te gaan voeren, om gestalte te geven aan de zo noodzakelijke uniformiteit in het presenteren van hun organisatie naar buiten. Omtrent het tijdstip van invoering van de nieuwe naam door alle aangesloten banken bestaat nog onzekerheid. Het laat zich aanzien, dat dit gel ij del ijk aan zal geschieden. ZEILRACE VANUIT COLIJNSPLAAT Zondag 27 augustus houdt de Belgische Royal Belgian Sailing Club" uit Gent een zeiljachtenrace in verschillende klas sen. Reeds zaterdag 26 augustus zullen meer dan honderd jachten in de Vissers haven van Colijnsplaat afmeren. De grote start is zondagmorgen tussen half acht en half negen bij de zwarte boei, met als finish Temeuzen. Met goed weer gaat de race buitenom langs Dom burg - Westkapelle, bij ongunstig weer door het kanaal. Deze bekende race, die voor de 26ste maal wordt gehouden, staat onder leiding van commodore H. C. Leten. BUSTOCHT VAN BEJAARDEN COLIJNSPLAAT Het organiserend comité van de be jaardenmiddagen organiseerde een bus- tocht waaraan 44 bejaarden deelnamen. Begunstigd door mooi weer werd om 1 uur vanuit Colijnsplaat gestart over de Zeelandbmg naar Haamstede en Scha- rendijke, om vervolgens over de nieuwe dam Ouddorp te bereiken. De reis ging verder over de Haringvlietsluis naar Den Briel, waar in het restaurant „De Brielse Brasem" de koffie werd ge bruikt. De terugreis leidde over de Zuid- Hollandse eilanden, om daarna de in wendige mens te versterken met een kof fietafel in Oosterland. Circa 8 uur was de thuiskomst. Eind september zullen de bejaarden- middagen weer aanvangen, die bestaan uit éénmaal in de maand een bijeen komst in het hervormd verenigingsge bouw. Het comité maakt het de bejaar den zo gezellig mogelijk met gevarieerde bijdragen in de vorm van dia-, zang en déclamatiemiddagen, waarbij de thee- en koffiepauzen gelegenheid bieden voor een praatje. GEVONDEN Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn (van maandag t.e.m. vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur) inlich tingen te verkrijgen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: een kettinkje waaraan kruis met licht blauwe steentjes; een wieldop van Fiat; een imitatie krokodillenleren portefeuille; een nikkelen polshorloge met band; een pakje, waarin direotoir; een herenpols horloge; een houtbeitel; een zonnebril; een duimstak; een sleutel; een polshor loge en een bruine paraplu met hoes; een bl.-grijze trui, een korte grijze broek, een gestreepte tricot shirt en een hemd; een verzekeringsplaatje bromfiets LNW 410; een verzekeringsplaat bromfiets NDV 362; een huissleutel; een zwarte damestas, inh. diverse voorwerpen; een lichtblauwe nachtjapon; een handoek en een washandje; een scheepszwaard; een knipmes; een kettinkje waaraan 'twee autosleutels en een Yamaha-bromfiets- sleutel; een bril met brudn montuur; een herenpolshorloge met band; een V.W.- autosteutel; een herenfiets; een trouw ring; een bankbiljet van 25,een herdershond; een boek; een bankbiljet van 10,en een ornaje-zwarte das. P.V. DE BLAUWE DOFFER KORTGENE Uitslag van het concours NOYON op 19 augustus 1972. Deelname 269 jonge duiven. Los 6.50 uur. Wind: Noord. 1. P. J. Verburg 10.40.44 227.323 159 2. H. C. Verburg 48.43 229.318 156.7 3. S. Branderhorst 47.12 227.748 154.4 4. H. C. Verburg 49.06 2 152.1 5. S. Branderhorst 47.39 2 149.8 6. P. J. Wilderom 50.34 229.537 147.5 7. L. de Fouw 48.29 227.326 145.2 8. J. C. de Fouw 52.29 230.243 142.9 9. G. P. Geelhoed 55.43 232.825 140.6 10. J. C. de Fouw 53.06 2 138.3 Uitslag van het concours NOYON op 19 augustus 1972. Deelname 94 oude duiven. Los 6.50 uur. Wind: Noord. 1. H. v. d. Moere 10.44.05 227.411 72 2. w. C. Filius 48.00 230.117 69 3. H. v. d. Moere 48.00 2 66 4. L. de Fouw 50.02 227.326 63 5. idem 50.14 2 60 6. A. J. Bouterse 56.26 232.935 57 7. C. Bouterse 58.00 232.669 54 8. w. C. Filius 56.28 2 51 9. c. Bouterse 59.57 2 48 10. H. C. Ver burg 57.28 229.318 45 Uitslag van het concours PARKESTONE op 19 augustus 1972. Deelname 59 duiven. Los 1.00 uur. Wind: Noord. 1. P. v. Belzen 10.19.09 183.190 48 2. Combinatie Schrier-Clement 17.57 173.790 44.8 3. J. Minnebo 32.00 183.190 41.6 4. G. P. Geelhoed 31.45 182.836 38.4 5. A. J. Bouterse 32.47 182.784 35.2 6. P. van Belzen 34.02 2 32 7. H. J. v. d. Moere 29.32 173.990 28.8 8. A. v. d. Kreeke 32.19 174.127 25.6 9. L. de Fouw 40.30 181.127 22.4 10. J. Verwei sr. 41.26 180.754 19.2

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2