NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk Pion vier heeft DE schoenen No. 3517 Donderdag 24 augustus 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Maartje Zeldenrijk „Laat horen, dan kan ik ja of nee zeggen." „O, dat je wel eens met je sekretaresse op stap gaat in je wagen." „Klopt," antwoordde hij knikend. „Ik neem haar wel eens mee, als het nodig is." „Zegt moeder ook. Daar is ze tenslotte je sekretaresse voor. Maar je begrijpt wel, wat de mensen er van maken. Ik zeg altijd maar: dat is de afgunst. Jouw zaken lopen goed en dat kunnen heel wat mensen niet hebben." „Niks van aantrekken, Jantine. O, ik snap best, wat ze bedoelen. Ze gniffelen misschien en gaan gevolgtrekkingen ma ken. Nou, hij met zo'in knap meisje in zijn wagen; ze zullen wel eens scharrelen samen. Is 't niet? Neem nu eens aan, dat het allemaal waar is, wat dan nog? Ik ben vrijgezel en ik heb inooit een ge trouwde sekretaresse gehad. Wat steekt daar dan achter?" „Laten we alsjeblieft over wat anders praten. Moeder kan toch geen kwaad van je horen en ik evenmin. We kennen je. Ik zei gisteren nog tegen moeder: van daag of morgen staat hij opeens weer voor onze neus. Nou, en klopt het? Er is maar één ome Siem." Ze knipoogde tegen elkaar. „Kijk me niet zo hemels aan, Jantine, want dan wordt ik nog'verliefd op je." „O, ik hoop dat je het een keer wordt. Ik ben het ook. Op jou." Hij verslikte zich bijna in de rook. „Die Jantine!" Ze keek hem verontwaardigd aan. „Nou, ik meen het; daar moet je niet zo min over denken!" Het was al heel laat, toen hij nog in de kleine kamer zat tegenover de vrouw. Jantine had even tevoren met een nacht kus afscheid genomen. Even had ze haar hoofd itegen het zijne gelegd en zacht ge vraagd: „Blijf je nu niet zo lang meer weg, oom Siem? Dat vind ik niet leuk." Maar toen ze naar haar kamer was, zei Siem zacht tot de vrouw: „Ik maak me een beetje zorgen over je dochter, Tine." De vrouw keek hem wat scherper aan. Als hij sprak over „je dochter", was hij ernstig, wist ze. „Hoezo?" „Ze heeft het maar in dat lieve hoofdje van haar gezet, dat ze met me gaat trouwen als ze een en twintig is. En van avond heeft ze zelfs gezegd, dat ze ver liefd op me is." „Dat is je eigen schuld, jongen, je hebt, toen ze nog klein was, zo vaak te gen haar gezegd, dat je haar ging trou wen, als ze groot zou zijn, dat ze het als een vanzelfsprekende zaak heeft aange nomen. Wat wil je? Ze vereert je. Ze kent je vanaf haar prilste jeugd. Je zag haar nog eerder dan ik. Je hebt haar vanaf de eerste dag af aan verwend. Op alle mogelijke manieren. Hoe vaak waar schuwde ik je: maak het niet te gek, Siem? Je laatste stunt was haar leren rijden." Hij dacht een poosje ina en begon een pijp te stoppen. „Jij bent ook schuldig, mevrouw Oomes. Je had twaalf jaar ge leden m'n raad moeten aannemen. En moeten hertrouwen. Je mooiste jaren zijn zo verloren gegaan." De vrouw fronste haar wenkbrauwen. „En dat zeg jij? Jij die me zo goed kent? Ik heb eens ontzettend veel van een man gehouden, de vader van Jantine, mijn man. Het noodlot wilde, dat ik hem na enige maanden huwelijksgeluk moest kwijtraken. Hoeveel verdriet ik daar over gehad heb, weet je. Dat hoef ik niiet meer te zeggen. Daarna ging ik van een andere man houden, op een heel andere manier. Die man wist, wat hij aan me had, want ik heb hem alles gegeven, zonder enig voorbehoud. Zo groot was mijn liefde al voor hem geworden. Maar hij wilde me niet. Omdat hij een dwaas idiee-fixe in zijn hoofd had gezet. Wij zouden, als je me toen gevraagd had, Siem Blazer, al twaalf jaren gelukkig geweest zijn. En misschien zouden wij samen kinderen ge had hebben. Jij wilde niet. En wat heb je nu? Goed, een bloeiende zaak onge twijfeld. Aan alles is te zien, dat je in 22 je goeie doen bent en dat gun ik je van harte, dat weet je. Doch heb je wel eens aan mij gedacht?" „Lieveling, je weet, dat ik nog van je houd. Nu ik heel drukke weken achter de rug heb, is het hier de oase van rust voor me. Waar ik weer tot mezelf kan komen en me koester in het geluk van jullie beider liefde. Maar „Jij bent geen man voor het huwelijk, dat heb je al tientallen malen gezegd. Goed, ik heb dat tenslotte moeten accep teren. Al heeft me dat veel moeite gekost. Maar we waren en zijn beiden nog vrije mensein. Jij wilde je eigen levensweg kiezen, dat is tenslotte jouw goed recht. Evenzo had ik het recht niet meer te trouwen en me geheel te wijden aan m'in kind en aan m'n tuin. Met af en toe- wat genegenheid van jou. Een mens krijgt nu eenmaal niet vaak, wat hij zo graag wil in het leven." Hij stak over tafel heen zijn hand uit naar de hare. Wat aarzelend legde zij die er in. „Tine-<lief, wat zou het geworden zijn, als ik met je getrouwd was? En er zou een kind of een paar kinderen gekomen zijn? Van ons beiden? En je zou te we ten komen, dat ik je niet trouw was ge bleven en wel eens met een ander uit ging? Wat dan? Je zou misschien pro beren me te vergeven, want je hebt een groot hart. Ik ken het. Ik ken je door en door. Maar op den duur zou je het niet meer kunnen verwerken, met als resul taat, dat ons huwelijk kapot zou gaan. En wat dan? Dat verdriet wilde ik je besparen. Geloof me alsjeblieft. Tine, al houd ik nog zo veel van je.als ik een sekretaresse zou hebben, die, laten we zeggen, niet afkerig is van een avon tuurtje, zouden alle goede voornemens wegvallen, want dan zoü ik het als een sport beschouwen om te ontdekken, hoe ver ik met dat meisje zou kunnen gaan, snap je?" Ze keek hem opeens strakker aan. „Doe je dat dan wel eens? Er liepen laatst van die geruchten in de buurt. Wat is een instelling voor maatschappe lijke dienstverlening? Instelling voor maatschappelijke dienst verlening is een verzamelnaam voor een stichting waarin diverse vormen van hulpverlening op hdt sociale vlak zijn ondergebracht. Zo zijn in de prot. int. stichting voor maatschappelijke dienstverlening in Zuid en Noord-Beveland een afdeling gezins verzorging; gezinshulp en bejaardenhulp en een afdeling algemeen maatschappe lijk werk aanwezig. Bovendien heeft deze instelling een afdeling administratie die ten dienste staat van de beide andere afdelingen en van de stichting als ge heel. Vroeger was op de Bevelanden de ge zinsverzorging en het maatschappelijk werk vaak apart georganiseerd en had iedere plaats of hadden enkele 'dorpen samen hun eigen stichting voor maat schappelijk werk en/of gezinsverzorging. Op sommige plaatsen was het ook nog voor iedere kerkelijke groepering apart georganiseerd. Nu zijn al die losse en betrekkelijk kleine stichtingen, althans wat de pro testantse groeperingen betreft, gebundeld in één grote instelling. Dit betekent dat er op Zuid- en Noord- Bevelaind naast een katholieke en een algemene stichting nu ook één prote stantse stichting voor maatschappelijke dienstverlening is. De woorden „protestants interkerke lijk" in de naam van deze stichting Ze zouden je ergens gezien hebben." Hij haalde zijn schouders op. „De men sen. Natuurlijk rijdt m'in sekretaresse wel eens met me mee. Wat zou dat? Ik ben vrijgezel, dus wie zou me wat kun nen verwijten?" Geruime tijd was het stil in de ka mer. Hij hield nog altijd haar hand vast. En omdat ze niet antwoordde, zei hij zacht: „Nu ben je toch boos op me." „Nee, dat zou ik niet kunnen. Je be tekent teveel voor me. Nu nog, na al die jaren. En niet enkel voor wat je al lemaal voor ons gedaan hebt. De aan koop van de tuin hiernaast en je finan ciële hulp, als ik krap zat. Je dure ka- dootjes, die je voor Jantine meeneemt en wat je allemaal al aan mij hebt ge geven." Ze wees naai- de ijskast in de hoek van het vertrek. „Maar zonder dit alles zou er niets veranderen. Ik heb drie keer in,je armen gelegen. 'Dat is al heel wat jaartjes geleden, maar het waren voor mij onvergetelijke uren, Siem. Mis schien is een man anders, maar een vrouw onthoudt dat." Hij ;drukte haar hand. „Sorry, Tine, maar ik kan niet anders. Probeer me te begrijpen." „Het zal wel zo zijn, als je het zegt," antwoordde ze triest. Langzaam kwam hij overeind, om de tafel heen lopend, pakte hij haar bij de armen en dwong haar zo op te staan. Even later kusten ze elkaar. De vrouw sloeg haar armen om zijn hals. „Siem, lieveling.fluisterde ze, „kun je niet blijven?" Hij schudde zijn hoofd. „Denk om je dochter, lieverd. Ze kan alles horen en zou het begrijpen. Ze is achttien. We zou den in één slag in haar achting dalen. Laten we verstandig zijn." Met haar arm om hem heen, liepen ze naar buiten, dn het donker. Bij de wagen kusten ze elkaar nog eens, nu meer be heerst. „Ik kom gauw terug, ik beloof het, Tine." De wagon was allang de Beemster uit, toen de vrouw nog aan de tafel zat te snikken. In het kantoortje van Tan ja de Vlieger was het prettig warm. Ze leunde in haar stoel, de man aankijkend, die voor haar zat. „Ga je nog naar de wintersport?" Een diepe zuchlt en een paar gespreide handen gaven eigenlijk al een antwoord. „Ik weet het niet, 'liefje, ik weet het nog niet. Ik ben de laatste tijd weer zo ruste loos. Misschien zou ik zaken en ontspan ning kunnen combineren, want ik moet hoognodig weer eens inaar Duitsland. Ik zal wel zien. Hoe is het in „Lo'ki?" (Wordt vervolgd). wijzen erop dat deze instelling uitgaat van de protestantse kerken; het is een samenwerkingsvorm van alle protestants- christelijke kerken. Dit betekent echter niet dat de stichting ook alleen bedoeld is voor het protestantse bevolkingsdeel. Integendeel: iedereen die hulp nodig heeft en om welke reden dan ook voor keur heeft voor deze instelling, wordt, voor zover dit mogelijk is, geholpen. Met het bundelen van al die aparte kleine instellingen tot één groter ge heel heeft men willen bereiken dat het werk van de stichting een duidelijker gezicht krijgt voor de bevolking en dat heit voor iedereen beter te vinden is. (Er is n.l. een centraal kantooradres). Ook heeft een grotere instelling meer mogelijkheden tot verbetering vain de kwaliteit van het werk. Waaruit bestaat nu dit werk? Wat is gezinsverzorging en gezinshulp? Hulp bij uitvallen van de huisvrouw door ziekte of door een andere oorzaak. Deze daadwerkelijke hulp wordt geboden door de gezinsverzorgster of gezinshelp ster en bestaat uit het zo goed mogelijk overnemen van de huishoudelijke en de verzorgende taak vain de huisvrouw. Gezinsverzorging wordt meestal hele dagen, 5 dagen per week gegeven in een gezin waar de moeder iniet thuis aan wezig is1 (in het ziekenhuis verpleegd wordt b.v.) of waar de moeder thuis beslist het bed moet houden en er kleine kinderen te verzorgen zijn. Het is tijdelijke hulpverlening! Gezinshulp wordt gegeven ter assis tentie van de huisvrouw, daar waar deze zelf hetzij wat de huishoudelijke, hetzij wat de verzorgende taak betreft nog wel iets kan een mag doen. De gezins verzorgster/gezinshelpster is geen werkster, maar vervangt of assis teert de huisvrouw voor wat de huis houdelijke verzorgende taken betreft. Wat is bejaardenhulp? Dit is daadwerkelijke hlup aan de al leenstaande bejaarde of het bejaarde echtpaar >en bestaat uit het verlichten van de huishoudelijke taken van de bejaarde. De bejaardenhelpster werkt vaak voor enkele halve of hele dagen per week bij een bejaarde. Naast de huishoudelijke taken heeft de bejaarden- helpster ook een belangrijke taak in het kontakt met de bejaarde. Soms is het één van de weinige scha kels naar de buitenwereld die de be jaarden nog heeft. Door het verlenen van bejaardenhulp kan er aan meegewerkt worden dat de bejaarde, als deze daartoe op alle an dere punten nog de mogelijkheden heeft, langer is staat is zelfstandig te blijven wonen. Wat is maatschappelijk werk? Hulp aan mensen die op enigerlei wijze in de knoop zitten met de maatschappij rondom hen, zowel in kleiner verband (huwelijk, kinderen, familie, ziekte b.v.) als in groter verband (het werk, finan ciën, huisvesting e.d.). Ieder mens kan met dit soort moeilijk- Kruiswoordpuzzel no. 290 Horizontaal: 1. meisjesnaam - 4. ranken 9. kloostervoogd - 11. oude maat - 13. geogr. aanduiding (afk.) - 14. voormalig 15. Europeaan - 16. de oudere (afk.) 17. tegenkomen - 21. of dergelijke (afk.) 23. mil. signaal (afk.) - 25. woedend 27. militair (afk.) - 28. vr. munt (afk.) 30. rondhout - 31. voegwoord - 32. slecht van memorie - 37. huid - 38. voegwoord 39. voorzetsel - 40. meisjesnaam - 42. bestaat - 43. voorzetsel - 44. tot nader order (afk.) - 45. lidwoord - 46. reeds 47. eenh. v. druk - 49. godsdienst (afk.) 51. uitroep - 52. open plek - 53. telwoord 59. en omgekeerd (afk.) - 60. bijwoord 61. titel (afk.) - 62. stofmaat - 64. drem pel - 68. deel v. e. huis - 71. reeds - 72. akelige - 75. bijwoord - 76. zijrivier v. d. Donau - 78. voegwoord - 79. als eer der (afk.) - 80. verenwisseling 82. lid woord - 83. oiitvangdraad - 84. in ge val van. Horizontaal: 1. periode - 6. methode - 12. I ark - 13. fr - 15. de - 16. nav - 17. sg 19. aalmoes - 23. te - 24. graat - 25. kip 26. Oslo - 28. Klaas - 30. ja - 31. ooi 33. alt - 34. tabel - 36. Mozes - 38. serie 40. om - 41, un - 42. ge - 43. rij - 45. etude - 48. komma - 50. tenor - 52. nar 54. duo - 56. as - 57. ogief - 59. sein - 60. KRO - 62. toren - 63. pp - 65. naslaan 68. Aa - 69. eed - 71. se - 72. do - 74. erg - 75. respect - 76. asperge. heden in aanraking komen in zijn leven. Het gevolg is vaak dat men gaat pie keren, er soms niet meer uitkomt en er dan graag eens met iemand over wil praten. De maatschappelijk werker is degene bij wie men terecht kan om over deze problemen te praten, en de maatschappe lijk werker probeert om samen met de persoon in kwestie een oplossing te zoe ken voor die moeilijkheden. Het kan zijn dat die oplossing dichtbij ligt en er eigenlijk maar een korte tijd kontakt mét de maatschappelijk werker nodig is; het kan ook zijn dat de weg naar de oplossing van de moeilijkheden een lange weg is waarin vele gesprekken met de maatschappelijk werker nodig zijn om samen die oplossing te kunnen bereiken. De maatschappelijk werker kan ook de weg wijzen in het ingewikkelde sy steem van sociale voorzieningen en be middelen bij speciale instellingen waar men zelf niet zo gauw aan denkt. Alle kontakten met het maatschap pelijk werk zijn strikt vertrouwelijk! Iedereen die denkt één van deze vor men van hulpverlening nodig te hebben kan kontakt opnemen met de instelling. Men kan opbellen of men kan zelf op het spreekuur naar het buro komen. Adres: Lange Kerkstraat 36, Goes, telefoonnummer: 01100 - 84 20. Spreekuren: gezinsverzorging: werkda gen 8.30 - 10.00 uur. maatschappelijk werk: werkdagen 8.30 - 9.30 uur. Verticaal: 2. omroepvereniging - 3. water in Brabant - 5. aantekenen - 6. boom 7. herkauwer - 8. sterk aftreksel - 9. als eerder (afk.) - 10. wel - 12. deel v. e. voertuig 15. pot - 16. bevel - 18. wind richting (afk.) - 19. voegwoord - 20. en anderen (afk.) - 22. verdelgingsmiddel 24. plas - 26. uniek - 29. pers vnw. 30. rondhout - 32. bolwerk 33. soort 34. familielid - 35. nu - 36. gaarne - 37. voorzetsel - 41. ieder - 48. groot walter 50 knijpen - 51. verbeteren 52. onge breideld - 54. dwingen - 55. nummer 56. lengtemaat (afk.) - 57. kweker - 58. berg op Kreta - 63. bar - 65. vette vloei stof - 66. stofmaat 67. Fr. anbep. vnw. 69. ondergetekende - 70. uniek - 73. loot 74. in dat geval - 77. deel van de bijbel (afk.) - 81. bolgewas. Verticaal: 1. pastoor - 2. erg - 3. rk - 4. of - 5. draak - 7. EDO - 8. teek - 9. on 10. dat - 11. evenals - 14. nl - 18. pro 20. atlas - 21. maats - 22. Sinai - 24. glimmen - 27. so - 29. al - 30. je - 32. azuur - 34. trema - 35. beraden 37. end 39. ego - 44. stamper - 46. toorn 47. engel - 48. Kreta - 49. montage - 51. es - 53. ai - 55. ui 58. fonds - 59. sen 61. oase - 64. pee - 66. sec - 67. AG 68. arg - 70. ds - 73. op - 74. er. Ganzepoorffltraat 21. Tc). 6535 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel no. 289

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1