Gevoel van onveiligheid neemt toe!! «•19 KLACHT VAN DEZE TIJD, DIE VELE OORZAKEN KAN HEBBEN. Het lijkt soms wel, of er helemaal geen fitte mensen meer zijn. Wie men ook spreekt, overal hoort men dezelfde klachten. De mensen zijn moe, doodmoe! Velen van hen zouden weieens weken achtereen willen slapen, er eens hele maal uit zijn en rust hebben. De medici staan in wezen voor een groot probleem, want in veel gevallen zou men kunnen zeggen dat er sprake is van een ziekte inplaats van normale vermoeidheid. Bij normale vermoeidheid tengevolge van extra inspanning is het zo, dat men lekker gaat slapen, om tenslotte weer uitgerust en fit wakker te worden. Maar bij veel mensen is er geen sprake van een normale vermoeidheid. Zij voelen zich moe bij het naar bed gaan en even moe, zo nog niet meer vermoeid bij het opstaan' In weerwil van hun moeheid wil de slaap dikwijls niet komen en het lijkt wel of zij op den duur steeds meer moe worden. Het is een tijdsverschijnsel, dat sterk samenhangt met ons gehele maatschap pelijk bestel en onze levensstijl. Om te beginnen wordt er van de moderne mens meer geëist dan vroeger. De arbeids- produktiviteit moet omhoog, steeds weer omhoog. De mens wil meer verdienen en korter werken, dus moet hij in zeer korte tijd veel presteren, zoveel als vroe ger in aanmerkelijk meer uren werd ge daan. Hij leeft daarvoor voortdurend on der een soort hoogspanning en komt in een vicieuze cirkel terecht. Velen zien namelijk geen kans om aan deze ge woonte van gespannen zijn te ontko men, ook niet in hun zogenaamde vrije tijd. Zij blijven gespannen, omdat ze de kunst van het ontspannen niet beheersen. Ook in hun vrije tijd blijven ze jagen en op hoogspanning leven. Zij proberen van een dag met vierentwintig uur een dag met achtenveertig uur te maken. Ook in die vrije tijd willen ze veel, heel veel doen en genieten! Alles moet even vlug, ook de ontspanning. Na het avondeten gaat de moderne mens dikwijls al klaar zitten voor zijn televisie-ontspanning. Hij kijkt naar rijp en groen, totdat de uitzending ten einde is, maar dan wil hij toch nog even met anderen praten, met zijn vrouw, of zij met haar man, met de oudere kinderen of met bezoek. Natuurlijk wordt het dan laat. Zo gaat het dikwijls jaren lang. Inspanning overdag bij het werk. dat explosief in korte tijd moet worden ge daan en dan nog inspanning bij de zogenaamde ontspanning 's avond, laat naar bed en vroeg op, slaaptekort en tenslotte een toestand van algehele uit putting. Als men eenmaal zover is, is dikwijls „echt ontspannen" een grote kunst, die moeilijk is te leren. Wie zich zo moe voelt, kan uiteraard al verschillende dingen doen om ver betering in die toestand te brengen en de vicieuze cirkel te doorbreken. Hier- door kunnen reeds verschillende fak- toren, die tot de onaangename toestand hebben geleid, worden geëlimineerd. Om te beginnen moet men er voor zor gen voldoende slaap te krijgen. Men weet hoe laat men op moet en wanneer men dan ook weet dat de gemiddelde mens zo'n acht uur slaap per etmaal nodig heeft, dan is het niet moeilijk om uit te rekenen, hoe laat men eigenlijk moet slapen. Daar moet dan nog een half uurtje of zo bijgeteld worden, voordat men in bed ligt en slaapt. De indeling van de vrije tijd en de avonden dient hiernaar te worden geregeld. Maar hoe veel mensen zijn er, die in het belang van hun gezondheid in staat zijn deze zelfdiscipline op te brengen? Dat zijn er maar weinigen, want veel mensen zijn erg slap en voelen er weinig voor hun ontspanning voor een deel te missen en naar bed te gaan, wanneer er nog zoveel gezelligs te doen valt. Maak een duidelijk onderscheid tus sen werk en vrijetijdsbesteding. Deze vrijetijdsbesteding moet namelijk geen werk worden. Het moet echt iets zijn, dat men graag doet en dat men op zijn gemak doet, zonder zich te haasten. Zo in de vorm van: gaat het vandaag niet, dan doen we het morgen wel! Breng ook hierin afwisseling. Doe nu eens dit, dan weer dat en laat iets waaraan u bezig bent, desnoods maar een paar dagen liggen, dat komt dan later wel af. Het geeft dat prettige gevoel van vrijheid en entspanning. Dat idee van dat dit werk niet af hoeft, zoals ons normale werk. We kunnen het laten liggen wanneer we het willen en we zouden het desnoods helemaal niet be hoeven af te maken. Doe natuurlijk in uw vrije tijd geen overwerk. Dat kost u dan misschien wel een deel van uw inkomen, maar dat is verstandiger, dan dat u hierdoor een deel van uw gezondheid verspeelt. Dat laatste krijgt u namelijk nooit meer terug. Neem in uw vrije tijd ook voldoende lichaamsbeweging. Wanneer u aanvan kelijk wat gerust hebt door te zitten en televisie te kijken of een boek te le zen, of gezellig met iemand te praten, kunt u best wat lichaamsbeweging ne men. Vooral een korte wandeling voor het naar bed gaan is zeer goed voor de ge zondheid. Men zal dan meestal ook beter slapen. Ook helpt het voor vermindering van het lichaamsgewicht, hetgeen dik wijls ook een oorzaak is van vermoeid- heidsgevoel. Men heeft meer aan ge wicht mee te torsen dan dat, waarop het lichaam normaal is ingesteld. Dat be tekent een extra belasting die we weer voelen als vermoeidheid. Ga in de weekeinden er eens fijn uit, naar buiten opdat men voldoende frisse lucht krijgt. Vrouwen die veel moeten staan en lopen look de huisvrouwen), doen er goed aan, wanneer ze klachten hebben over vermoeide benen, steunkousen te gaan dragen. Deze kousen zijn tegen woordig in de handel in kwaliteiten en kleuren, die niet van normale nylons te onderscheiden zijn. Dus dat behoeft geen bezwaar te zijn. Dergelijke kousen geven goed steun aan het been en bevor deren daarmee de zo noodzakelijke bloed circulatie door de benen, waardoor min der snel vermoeidheid zal ontstaan. Doe uw werk (mannen zowel als vrou wen), zoveel mogelijk in rechtopstaande houding. Het voorkomt die vervelende vermoeidheid en pijn in de rug en nek. Ga niet gespannen voorover staan of zitten, want na verloop van tijd en zeker op den duur na vele maanden komen de klachten. Let er op en maak er een soort studie van, hoe u uw werk kunt doen, zonder uw spieren teveel te vermoeien en door overbodig het hoofd te buigen, of uw rug. U bespaart uzelf daarmee veel pijn, ongenoegen en vermoeidheid. Wanneer u de gelegenheid hebt om tussen werkperiodes even te rusten maak daar dan gretig gebuik van. Blijf dan niet zitten of staan, maar ga liggen en liefst met de benen iets hoger. Wan neer men zo rust of liever nog even slaapt, ook al is het maar een half uurtje, dan is men aanmerkelijk meer uitgerust dan anders. Het is alles een kwestie van omscha kelen op een ander levensritme en een iets ander gedrag. Niet gemakkelijk, maar zeker de moeite dubbel en dwars waard om geprobeerd te worden. En wie er echt zijn best voor doet, zal zeker succes hebben en na verloop van tijd (natuurlijk werkt het maar langzaam door) er de vruchten van plukken. Hij of zij zal zich minder vermoeid gevoelen, beter slapen en langzaam weer op een normaal peil komen. Men moet er echter wat offertjes voor weten op te brengen en tonen dat men zelfdicipline heeft. Het is tenslotte in het belang van uw eigen gezondheid! Er wordt de laatste tijd veel gedacht, gesproken en geschreven over ons leef milieu, de vervuiling daarvan en het tegengaan van die vervuiling. We hebben daarbij dan altijd op het oog de vervui ling van water, grond en lucht. We ver geten daarbij een ander aspekt van ons leefmilieu, dat al evenzeer op steeds groter schaal wordt „vervuild", beter gezegd wordt aangetast. We doelen op ons onbelemmerd gaan over straat, op het veilig stellen van onze bezittingen en ons leven. Het stelen, het beroven, het aanranden, het geweldadig optreden van baldadige jongeren tegen argeloze bur gers, neemt hand over hand toe. Een van de gevolgen is dat vele oudere vrouwen al lang niet meer 's avonds al leen over straat durven gaan. Het af pikken van hun handtasjes is immers aan de orde van de dag. Maar ook man nen kunnen ergens in een stad onver wacht geprovoceerd worden door een paar opgeschoten jongemannen, die hun gezamenlijke kracht eens even gebruiken om „die vent in elkaar te trimmen", zo maar uit sadistisch genoegen, soms ook om geld van hen los te krijgen. Inbraak en diefstal, voor soms heel kleine buiten, nemen ontstellende vormen aan, zelfs op klaarlichte dag. Vaak zijn het hele ben des die op dit gebied opereren en maan den of jarenlang hun gang kunnen gaan, eer door een toeval de politie zo'n ben de weet op te rollen. In ieder geval wordt onze samenleving bedreigd door een toenemende onveilig heid, zowel op straat als in eigen huis. We mogen dat ook zeker als een aan tasting van ons leefmilieu beschouwen. De normen van eerlijkheid, eerbied voor lijf en goed van de burger, schijnen sterk te devalueren. We gaan er daarom steeds meer aan twijfelen of politie en recht spraak wel opgewassen zijn en afdoen de maatregelen treffen tegen de stijging van het aantal misdrijven. Wanneer we alleen nog maar met angst en vrezen over straat durven gaan, wanneer we ons huis niet meer voor enkele weken, dagen, uren zelfs onbewaakt kunnen achterlaten, dan schort er toch iets aan de bescherming van de burger, waartoe de overheid grondwettelijk verplicht is. Velen menen dat de straffen die onze rechtscolleges uitspreken dan ook een onvoldoende afschrikking betekenen. De straffen op inbraak, op diefstal en op geweldpleging betekenen veelal niet meer dan enige maanden of een jaar verwij deren uit de samenleving. En bij de hui dige, ook socialer ingestelde verzorging in onze gevangenissen, wordt die straf tijd niet meer als zo erg zwaar onder vonden. Maar met verzwaring van straf moeten we bij de psychiatrische deskundigen en daardoor ook bij vele rechters niet aankomen. De gevangenisstraf verbetert de delinkwent niet, zo is het gevoelen, integendeel, dus hoe eerder ze daar weer vanaf zijn en vervolgens onder toe zicht van de wat hulpeloze reklassering komen, hoe beter. We weten niet welk percentage van de tot enige maanden veroordeelde inbrekers en geweldplegers na het uitritten van hun straf nooit meer tot misdrijf komen. Gezien het aantal van dat soort misdrijven en het aantal voorwaardelijk opgelegde straffen die bij een volgend terechtstaan toch ten uit voer moeten worden gelegd, zal dat per centage wel niet zo erg hoog zijn. We blijven in ons land de straffen aan de lichte kant houden. We krijgen ook wel de indruk, dat dit consigne is uitge geven omdat we moeten oppassen het aantal beschikbare gevangenisplaatsen niet overvol te doen raken, mede met het oog op het beschikbare personeel. Een kwestie van geld dus vooral. Nederlan ders willen in alle opzichten zuinig te werk gaan. Zuinig straffen brengt ook minder kosten voor de staat mee. Zo dragen verschillende faktoren er toe bij om bij de misdadigers de angst voor de altijd te verwachten straf te ver kleinen, hun aantal te doen toenemen, de bruutheid van hun optreden te ver sterken. De gewone burger zegt dan: ze moesten ze ook veel zwaarder straffen. Met die zachte hand, met dat slappe ge doe, werk je de misdaad in de hand. De afschrikking is niet voldoende. Waar tegenover de deskundigen op psychia trisch en opvoedkundig gebied de ge vangenisstraf blijven verafschuwen en de misdadiger als een zieke willen blijven zien, die via een beleidsvolle therapie weer (geestelijk) gezond moet en kan worden gemaakt. Het vertrouwen van de burger daarin neemt echter af. De feiten wijzen op een onvoldoende succes van deze inzichten. En bij het toenemend gevoel van onveiligheid zou den we dan toch wel weer eens de oude methode van flinke, meer afschrikwek kende gevangenisstraffen willen zien toe gepast. We ontkomen niet aan het ge voel dat dit inderdaad toch tot een effek- tiever resultaat zou kunnen leiden. Zo als we de hoge gevangenisstraffen die in andere landen aan b.v. drughandelaren worden opgelegd, zelf ook aanvoelen als een ongetwijfeld afschrikwekkend mid del tegen dit soort misdrijf. In ieder geval mag dit aspekt van de milieuvervuiling weieens nader worden beschouwd en er betere maatregelen te gen genomen worden, want het neemt onrustbarende afmetingen aan. (Nadruk verboden). H. v. Wermeskex-ken. AFSCHEIDSRECEPTIE VAN DE BRANDWEERCOMMANDANT VAN COLIJNSPLAAT Wegens het bereiken van de gestelde leeftijd (60 jaar) heeft de vereniging Vrijwillige Brandweer Colijnsplaat hun aftredende commandant, de heer J. F. van der Weele, een afscheidsreceptie aangeboden in hotel Zeelandia. Vice-voorzitter W. de Pree heette in zijn openingswoord hartelijk welkom, burgemeester en wethouders, gemeente secretaris W. Goossen, bevelvoerende commandant van de Bevelanden de heer D. Taekema uit Goes, de commandant van de zusterverenigingen uit Kortgene en Kamperland, de heren Nijsse en Ver sluis, en de ereleden P. Boone en Jac. de Pree. De heer de Pree prees in zijn toe spraak tot Van der Weele de verant woordelijkheid en saamhox-igheid met de manschappen, die in de periode van bijna 25 jaar dienstverband altijd aan wezig was. Vergezeld van dankwoorden, ook gericht tot mevrouw Van der Weele, werd namens de vereniging een koperen helm met bloemen aangeboden. Tevens richtte spreker zich met felicitatiewoorden tot de heer W. van Houwelingen, die als nieuwe commandant is benoemd en de heer M. Geelhoed als ondercommandant. Bui'gemeester P. J. Evers sprak na mens het gemeentebestuur. Deze noemde de vrijwillige brandweer op vrije bassis een gemeenschappelijk belang waarbij een manschap zich vele uren inzet om bij brand, oefening en zonodig bij evene menten vlug ter plaatse te kunnen zijn. Met hart en ziel heeft u zich hiervoor gegeven. De gemeenschap Colijnsplaat is u zeer erkentelijk voor de vele dien sten waarbij u met de brandweer nodig was. De gemeente heeft gemeend u als blijk van waardering een couvert met inhoud te mogen overhandigen, om op 1 november, het tijdstip van uw 25-jarig dienstverband u alsnog een erkenning toe te vertrouwen, aldus de burge meester. De heer Taekema sprak namens de vereniging N.V.B.C., A.B.W.C., V.B.B. en de Stichting Brandweeropleidingen in Nederland. Deze noemde de zware taak als commandant geen hobby meer. Hij pi-ees het op grote schaal begonnen po sitieve werk van de gezamenlijke Be- velandse brandweren, om met eenzelfde doel te komen tot nut van de gemeen schap. Hij dankte de heer Van der Weele voor de prettige samenwerking en het bij wonen van de maandelijkse vergaderin gen. Namens de vereniging wei-d een pot sigaren aangeboden en bloemen voor mevrouw Van der Weele. De heer Van Houwelingen en Geelhoed heette hij har telijk welkom in de kring. De reox-gani- satie van de hele Nedex-landse brand weren vereist dat we overal aan mee doen en de naam bx-andweer niet zal ver vallen. Namens het korps Kortgene bracht de heer Nijsse dank over voor de prettige samenwerking en de heer Ver sluis namens het koi-ps Kamperland. De ze attendeerde er op dat de heer Van der Weele de stoot heeft gegeven tot samen werking op Noord-Beveland, wat een gunstig resultaat boekt. De heer Jac. de Pree sprak als erelid. Het voorstel om de heer Van der Weele tot commandant te promoveren is de juiste weg geweest, aldus spreker. De heer Van der Weele bracht tot slot een woord van dank, ook namens zijn vrouw, tot alle sprekers voor hun lovende woor den en geschenken. Hij schetste de pe riode dat hij van brandwacht naar ma gazijnmeester en tot commandant werd benoemd. Hij dankte de brandweerleden dat zij hem steeds ter zijde stonden en de moeilijkheden altijd samen konden op lossen. De wedstrijden sinds 1964 zijn een leerzame tijd geweest, met hoogte en dieptepunten. Gelukkig prees hij zich dat zijn loop baan weinig branden heeft vermeld. Met het overhandigen van de medailles aan de nieuwe commandant, schonk hij na mens de leden het vertrouwen en de vriendschap over aan de heer Van Hou welingen. Tijdens het afscheidsdiner werd nog het woord gevoerd door wethouder P. J. Bom, namens alle dorpsbewoners. JEUGDHENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 29 juli 1972 werd er te Wissenkerke aan de zeedijk van de Vlietepolder een hengel wedstrijd ge houden voor de jeugdleden van de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging. Zij konden voor de 3e maal hun geluk gaan proberen. Hoewel de verwachtingen omtrent de vangsten niet erg hoopvol gestemd waren kwamen er nog 13 deel nemers opgedragen. Zij hadden nog niet te klagen want de vangsten vielen nog niet tegen. Na afloop bleek dat er 12 bovenmaatse en 6 ondermaatse vissen gevangen wa ren. Deze leverden in totaal 2280 wed- strijdpunten op. Van de 13 deelnemers warén er 6 die niets gevangen hadden. Nietemin was er voor elke deelnemer een prijs beschikbaar gesteld. De uitslag van de wedstrijd was als volgd: 1. J. L. Filius, Colijnsplaat 480 pnt. 2. Adr. Zwemer, Kamperland 330 pnt. 3. H. Huissoon, Kamperland 280 pnt. 4. J. A. Zwemer, Kampei-land 260 pnt. 5. P. Zwemer, Kampei-land 230 pnt. 6. L. v. d. Weele, Geersdijk 200 pnt. 7. E. M. de Kam, Kamperland 50 pnt. De overige 6 prijzen werden verloot met als resultaat: Kees de Kam, Kamperland. P. J. Kastelein, Geersdijk. J. de Kam, Kamperland. L. L. Koole, Kampei-land. A. Markusse, Wissenkerke. C. van Keulen, Wissenkex-ke. In hotel „De Kroon" te Wissenkerke werden na afloop de prijzen uitgereikt door de secretax-is der vereniging J. Minnaard. Voor dat dit gebeurde hadden de deelnemex-s eerst een door het be stuur aangeboden consumptie wegge werkt. Omdat deze 3e wedstrijd de laatste jeugdwedstrijd van dit jaar was geweest, besloot het bestuur, gezien de slechte vangstresultaten, deze wedstrijden voort aan wat vroeger in het voorjaar te hou den omdat de vangsten dan meestal wat beter zijn. UITWISSELING GEMEENTEN BAZEL (BELGIË) EN WISSENKERKE In november 1971 werd door de ge meenteraad van Bazel in België de wens kenbaar gemaakt de mogelijkheden te onderzoeken om de gemeenten Bazel en Wissenkerke te laten „verzusteren". De gedachte aan Wissenkerke ont sproot aan het feit dat in Bazel „een kasteel van Wissekerke" bestaat, terwijl in een vi'oeger stadium al eens contact was gelegd tussen de Koninklijke Har monie „Al Vloeiende Gx-oeiende" uit Ba zel en liet Harmoniegezelschap „Apollo" uit Wissenkerke. Dat contact was tot stand gekomen via een pastoor van Ba zel, Z.E.H. Pungs, aangezien de harmonie in Bazel in het bezit was van een mars, genaamd „Mars van Wissekerke". Het eerste contact met de gemeente Bazel heeft er toe geleid dat a.s. zater dag 5 augustus 1972, door genoemde Hai-monie uit Bazel een bezoek zal wor den gebracht aan deze gemeente. Ter gelegenheid van dit bezoek zal zaterdagmiddag om 4 uur door de beide muziekkorpsen een rondgang door het dorp Wissenkerke worden gemaakt, ter wijl 's avonds van 7-8 uur door beide korpsen in de muziektent zal worden geconcerteerd. De gemeente Bazel heeft een inwoner tal van ongeveer 4300 en beslaat een oppervlakte van 1.693 ha. Uit de ge schiedkundige gegevens blijkt dat deze gemeente reeds in 1038 bestond terwijl de naam toen werd geschreven als Barscela. Zoals reeds gezegd ontsproot de ge dachte aan Wissenkerke door de aan wezigheid van het kasteel Wissekerke binnen de grenzen van de gemeente Ba zel, welk kasteel in de 13e eeuw door een der ridders Wissekerke afkomstig uit Zeeland in primitieve gothische stijl werd gebouwd. Het kasteel was voorzien van spitstorens en schietgaten en een ophaalbrug vormde de toegang tot het kasteel. In 1583 wex-d het kasteel door „de Hollanders" in bi-and gestoken. In 1590 wex-d het door een zekere Servaas van Steenland hersteld. In het begin van de 19e eeuw werd de voorwal gesloopt en de ophaalbx-ug ver viel. Zoals gezegd is het eerste contact thans gelegd. In een later stadium zal worden bezien of ook andei-e verenigingen, ge dacht wordt aan sportverenigingen, tot uitwisseling kunnen geraken. Burgerlijke stand WISSENKERKE 20 juli 1972: Marinus Willem, z.v. P. A. Geelhoed en M.'van Belzen. Ondertrouwd: 4 juli 1972: de Neef, Gerrit Pieter, oud 21 jaar, wonende te Kortgene en Westerweele, Maria Pieternella, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke. 13 juli 1972: Versluis, Willem, oud 21 jaar, wonende te Wissenkex-ke en de Bel, Leuntje Cornelia, oud 21 jaar, wo nende te Dordrecht. 14 juli 1972: van der Heijde, Marinus Cornelis, oud 22 jaar, wonende te Wis senkerke en Krijnsen, Jacorhina Krina, oud 16 jaar, wonende te Wissenkerke. 18 juli 1972: Heijstek, Jacobus Adriaan, oud 21 jaar, wonende te Wissenkerke en van Dijk, Johanna, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. 21 juli 1972: van de Kreeke, Arie Cor nelis, oud 22 jaar, wonende te Wissen kex-ke en de Neef, Maria, oud 18 jaar, wonende te Wissenkerke. 27 juli 1972: de Visser, Marinus Nico- laas, oud 22 jaax-, wonende te Wissen kex-ke en Dalebout, Aaltje Johanna, oud 20 jaax-, wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 6 juli 1972: Hamelink, Jan, oud 21 jaar, wonende te Katwijk en de Nooijer, Kla- zina Cornelia, oud 21 jaar, wonende te Wissenkex-ke. 7 juli 1972: Koerts, Jan, oud 28 jaax-, wonende te Vlaardingen en Kramer, Jo hanna Levina, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. 28 juli 1972: de Neef, Gerrit Pieter, oud 21 jaar, wonende te Kortgene en Wester weele, Maria Pieternella, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke. Overleden: 7 juli 1972: Loof, Roelof, oud 62 jaar, wonende te Beilen, echtgenoot van B. W. Witte.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2