Het vermolmde voetstuk Bond zonder Naam aktiveert naastenliefde Zijn wij alleen in het heelal Bond zonder Naam bouwt in Spanje hotel „Zonder Naam" door Maartje Zeldonrijk f fietsen geeftu denatuur terug... Van der Heijde De Moor De Wild HET ZIET ER NAAR UIT, DAT DE MENS EEN UNIEKE SCHEPPING IS. Goedkope vakantiemogclijkheid voor bejaarden en mindervaliden. Vanaf het moment, dat de mens zich bewust is geworden van het feit, dat hij op zijn planeet leeft in een immens grote ruimte, die het heelal wordt ge noemd, is hij zich gaan afvragen, of hij een uniek verschijnsel is, of dat er ergens in. dit geweldige heelal misschien ook nog mensen zoals hij leven. Het merkwaardige is, dat de mens in weer wil van het feit, dat hij hier op onze aarde met miljarden soortgenoten is, zich in wezen bijzonder alleen voelt, wanneer het zo zou zijn, dat hij uniek is in de kosmos. Vol spanning zoeken geleerden voort durend het zichtbare en onzichtbare deel van het heelal af, dat door middel van onze moderne apparatuur onder zocht kan worden en men ontdekt voort durend steeds meer interessante weten schappelijke feiten, maar op de achter grond woelt steeds weer die ene vraag: zijn wij alleen? Elk nieuw verschijnsel, hoe klein ook, dat de mogelijkheid in houd, dat het een bewijs van intelligent leven elders is, brengt weer een ver wachtingsvolle spanning teweeg. De meningen over de mogelijkheid van het bestaan van mensen als wij, elders in de kosmos, zijn sterk verdeeld, ook onder de geleerden. Enerzijds zeggen velen; wanneer wij een schatting maken van het enorme aantal zonnen in het gehele heelal, een aantal dat onvoorstelbaar groot is en we realiseren ons, dat de meeste van die zonnen het centrum zijn van een zon- nenstelsel, waarin we weer een aantal planeten vinden, zoals we dat ook ken nen in ons eigen zonnestelsel, dan kun nen we ons misschien enigzins voor stellen welk een enorm groot aantal planeten er in ons gehele heelal moeten zijn, dat is een getal gevolgd door een onnoemelijk aantal nullen. Ook al is de kans klein, op zo'n onmetelijk groot aan tal planeten is de mogelijkheid toch aan wezig, dat er zich één of misschien wel enkele onder aardse omstandigheden be vinden, met de mogelijkheid van mense lijk leven. Volgens deze theorie, zu het vrijwel zeker zijn, dat er in de gehele kosmos ergens één planeet moet zijn met mense lijk leven, zoals dat van ons. Ja, de aanhangers van deze theorie achten het zeer waarschijnlijk, dat er meer planeten menselijk leven dragen. De mogelijkheid zou volgens deze theorie bestaan, dat wij in een verre toekomst, of die mensen al in de huidige tijd, kans zien om kontakt te leggen. Er zijn echter ook geleerden, die van mening zijn, dat wij uniek zijn in de gehele kosmos. Volgens hen is de kans op een soortgelijke ontwikkeling als die, welke op de aarde plaatsvond, dermate gering, dat wij er ernstig rekening mee moeten houden, dat wij geheel alleen zijn in het heelal. Zij gaan te werk volgens de „waar schijnlijkheidsleer", een onderdeel der wiskunde. In het kort is hun redenering het volgende. Om van oerdiertjes te ont wikkelen tot mens, moeten er duizenden tussenvormen worden doorlopen, die steeds een trapje hoger in de ontwikke ling van het organisme betekenen. Van het ene treetje naar het andere op de ladder komt men via een mutatie die een belangrijke verbetering moet be tekenen. Wanneer we nu weten, dat der gelijke spontane sprongsgewijze mutatie zeer zelden voorkomen, éénmaal per vele miljoenen generaties en dat men moet rekenen, dat slechts één van de duizend mutaties een gunstige is, die zal blijven bestaan en die weer zal leiden tot ver dere hogere mutaties, dan zien we wat er allemaal komt kijken, om één treetje hoger op de ladder der evolutie te komen. Volgens de wiskundige berekenaars is die kans ongeveer één op vijf miljard. Goed, een kans van één op vijf miljard, om een sport hoger te komen. Wanneer we dan vaststellen, dat er duizend, of misschien wel enige duizenden tussen vormen nodig zijn, voordat we komen aan de uiteindelijke mens, die we nu kennen, met de vraag of dit inderdaad het eindstation is, dan zien we, dat de waarschijnlijkheid steeds kleiner wordt. De wiskundigen hebben het voor ons uit gerekend en dan zien we als eindresul taat, dat die kans 1 op 1015985 is. Dat laatste is een getal van 1 gevolgd door 15965 nullen. Dezelfde deskundigen komen dan tot de conclusie, dat deze kans wiskundig bezien dermate gering is, dat men ze tot nul kan reduceren. Volgens hen is het zeer waarschijnlijk, dat de mens uniek is en die kans is in derdaad ook groot. Maar dat neemt niet weg, dat we in de toekomst toch nog voor interessante verrassingen kunnen komen te staan. Ook al is de kans uiterst klein, mis schien geheel afwezig, dat. er „mensen" elders in de kosmos zouden bestaan, de kans is aanmerkelijk groter natuurlijk, dat er ergens op één der planeten „le ven" bestaat. Velen maken de fout, om dadelijk aan te nemen dat er geen leven kan bestaan op andere planeten, wanneer de omstan digheden niet aards zijn. Wanneer er geen zuurstof, geen water, -geen aardse temperaturen zijn. Inderdaad kan er dan geen leven, zoals op aarde bestaan, maar Naastenliefde heeft een bijzonder grote aktiradius. Dat is proefondervindelijk be wezen door de Bond zonder Naam, die al zo'n 30 jaar naastenliefde propageert, stimuleert en aktiveert. De Bond zonder N.aam werd opgericht, om precies te zijn, op 2 april 1938 tijdens een radioprogram ma van pater Henri de Greeve en is sindsdien voortdurend gegroeid, ondanks een onderbreking van 5 jaar tijdens de oorlog, toen alle bezittingen van de Bond door de Duitsers in beslag waren geno men. De Bond zonder Naam heeft thans 300.000 leden alleen al in Nederland. In het buitenland heeft de Bond navolging gekregen in België, Frankrijk en For mosa, en sinds kort ook in Spanje Zaterdagavond. Er ging een schok door Nederland, toen pater Henri de Greeve in 1938 zijn weke lijkse radiopraatjes aanving. Zijn woor den vonden er een goede klankbodem. In menige en niet alleen katholieke huiskamer verstomden de stemmen, wan neer hij op zaterdagavond vlak voor het amusementsprogramma zijn boodschap van naastenliefde bracht onder het devies „verbeter de wereld, begin met jezelf". Er heerste toen kennelijk ook al een gevoel van onbehagen onder de mensen, een gevoel van „Zijn we wel op de goede weg?". Nieuwe stijl. De radiopraatjes van pater Henri de Greeve zijn al lang verleden tijd. De pater is thans op hoge leeftijd, maar de ook onder gehele andere omstandigheden is de mogelijkheid van het bestaan van leven aanwezig. Op onze planeet heeft de gehele ontwikkeling van het begin af zich aangepast aan de hier heersende omstandigheden, iedere afwijkende mu tatie, die geen gunstige combinatie was met de bestaande omstandigheden was gedoemd uit te sterven. Op andere planeten, waar geheel an dere omstandigheden kunnen heersen, kan het leven zich ook weer via mutaties geheel op deze omstandigheden hebben ingesteld. Waarom zou er geen leven mogelijk zijn in een dampkring van ge heel andere structuur dan de onze, waar om zou er geen leven mogelijk zijn bij aanzienlijk lagere of hogere temperatu ren, op een planeet zonder water e.d.? De vraag blijft echter, of wij ooit met dergelijke andere levensvormen zullen kennismaken. Wij mensen kunnen wel via onze moderne techniek tijdelijk een stukje aardse omstandigheden met ons meenemen naar andere planeten, maar dat neemt niet weg, dat we toch wei van bepaalde omstandigheden afhanke lijk zijn. Op een planeet waar tempera turen heersen die ver boven die op aarde uitgaan, kunnen wij zelfs niet landen. Hetzelfde, geldt voor planeten met ex treem lage temperaturen. Ook wordt het moeilijk wanneer we zouden moeten landen op planeten die gehuld zijn in geweldige gaswolken, zoals amoniak e.d. Zo'n planeet is bijvoorbeeld Venus. Een ruimteschip zou bij nadering smelten en geweldige gaswolken maken een verblijf bovendien onmogelijk. Toch zou het mo gelijk zijn, dat er leven is, dat aan der gelijke omstandigheden, al lijkt ons dat onmogelijk, is aangepast. Wat dat be treft is de mogelijkheid van interessante verrassingen zeker niet uitgesloten als we in staat zijn verder in de ruimte door te dirngen. Alleen de kans op menselijk kontakt lijkt vrijwel uitgesloten. Bond die hij oprichtte is jong en blijft zich voortdurend verjongen. De doelstel lingen van de Bond is nog steeds het propageren van daadwerkelijke naasten liefde onder alle mensen zonder onder scheid naar geloof, politiek of ras. Het huidige bestuur bestaat uit een pater, een dominee en een bankier. De dagelijkse leiding is in handen van direkteur F. G. M van Essen. De meest recente aktiviteiten van de Bond zonder Naam zijn: de exploitatie van vakantiebunga lows in §t. Maartenzee voor die ge zinnen of mensen, die op sociale of medische indikatie er eens uit moe ten, maar daarvoor eenvoudig het geld niet hebben. Dag en nacht een telefonisch gespro ken opmontering. Dit opbeurende woord ontvangt men onder nummer 023 - 316293. Het hotel „Land en Bos" in Haar lem waarin jaarlijks zo'n duizend Nederlandse bejaarden die nooit op vakantie kunnen om welke reden dan ook worden verwend. De bouw van hotel „Sin Nombre", waarover in een ander artikel de jongste gegevens worden vermeld. Nieuw althans vrij nieuw in de werkzaamheden van de Bond zonder Naam zijn de hotelprojekten. Het is nu twee jaar geleden dat de Bond in Haar lem startte, het hotel „Land en Bos". Dit hotel was bestemd voor bejaarden en invaliden die normaliter om een of ander reden niet in staat zijn vakantie te houden en die geen direkte verpleeg kundige of persoonlijke hulp nodig heb ben. In navolging van dit succesvolle pro ject, dat duidelijk in een grote behoefte bleek te voorzien, heeft de Bond zonder Ngam een tweede hotelprojekt op stapel gezet, ditmaal in Spanje. De bouwwerk zaamheden zijn al in volle gang, de vierde en hoogste verdieping is inmiddels bereikt. In juli hoopt men het geheel onder de kap te hebben, in november wordt de oplevering verwacht, de maan den december en januari zijn gereser veerd voor de inrichting en op 1 februari 1973 kunnen de eerste gasten arriveren. Paradijselijk. Het nieuwe hotel, dat „Hotel Sin Nombre" (Hotel zonder Naam) gedoopt zal worden, ligt in een paradijselijke om geving: een glooiend landschap in Cu- bellas, 50 km ten zuiden van Barcelona, tusesn Calafell en Sitges, 250 meter van de Middellandse Zee en het witte zand strand verwijderd. De eerste fase van het projekt, dat ge raamd is op 1,5 miljoen gulden, houdt in de bouw van een vleugel met 40 appartementen, waarvan er 35 beschik baar worden gesteld aan de hotelgasten, een restaurant, rekreatieruimtes en een winkelcentrum. Bij het ontwerp is re kening gehouden met uitbreidingsmoge lijkheden. Een tweede vleugel met nog eens 40 appartementen zal het komplex op den duur een U-vorm geven. Voor lopig is men tevreden van een L-vorm. Voorzieningen. Daar het hotel bestemd is voor bejaar den en minder-validen, zullen speciale voorzieningen worden aangebracht, zoals gi'ijprails in de gangen, geen drempels in de appartementen maar wel overal alarmbellen, liften die groot genoeg zijn voor invalidenwagens. In het hotel zal permanent een Nedex'landse dokter aan wezig zijn, evenals een verpleegster; ex- komt bovendien een Nederlandse apo theek. Elk appartement krijgt een zit kamer, een slaapkamex-, een keukentje, een badkamer met douche, wastafel, lig bad en toilet, en een ruim balkon met uitzicht op zee. Er komt trouwens nog meer in het hotel: een dieetkeuken, een bibliotheek, een biljartzaal, speciale douche-i-uimtes voor invaliden, hobby ruimtes, een kapel waar verschillende kerkdiensten gehouden kunnen worden, twee relcreatiezalen met t.v., etc., etc. Het winkelcentrum zal behalve aan verschillende winkels ook ruimte bieden aan een kapsalon en een wasserette. Plaza. Een speciale attraktie biedt het cen trale plein, waax-in een zwembad is ge- pro jekteerd, geschikt voor elke leeftijd en prestatie en ook geschikt voor minder validen. Dit plein zal plaats bieden aan gezellige zitjes, ovex-schaduwd door palm bomen, het wordt in mozaïek betegeld en omgeven door fonteinen die 's avonds vex-licht zijn. Het zal worden genoemd naar de oprichter van de Bond zonder Naam. Plaza Henri de Greeve. Eerste klas. Evenals hotel „Land en Bos" in Haar lem zal ook in dit Spaanse hotel een eerste klas service vex-leend wox-den. Het personeel zal voor een groot deel Ne derlands zijn. In elk geval zullen zoveel mogelijk Nedex-landse maaltijden geser- veex-d worden. De gasten zullen zich in een droomwereld wanen. De reis naar Spanje geschiedt per KLM. Van het vliegveld van Barcelona worden de gas ten met bussen naar het hotel vervoerd. Dagelijks staan bovendien kleine bussen gereed om de gasten gx-atis naar het dorp Cubellas en naar Villanueve y Geltru te vervoeren en weer terug voor bv. bezoek aan de markt. De kosten bedragen voor elke vakantiereis van 4 weken 555, per pex-soon. Hierin zijn begrepen de reis- en verblijfkosten, pensionkosten, ver zekeringen, gebruik van alle faciliteiten e.d. Dus 4 weken volledig verzorgd voor 555,een „zacht" prijsje. Er worden x-eizen gemaakt van half september tot half mei. De hete zomex-maanden in Spanje zijn voor bejaarden minder ge schikt. Gedurende deze maanden wordt het hotel in zijn geheel vei-pacht aan reisbureau Centouri en staat open voor gezinnen, die uiteraax-d wel een „nor male" prijs zullen moeten betalen. Op deze wijze hoopt de Bond zonder Naam de hoge kosten van de wintermaanden, wan neer degasten maar een fx-aktie van de werkelijke kosten betalen, enigszins op te vangen. Proefdraaien De meeste personeelsleden zijn al ge- contrakteerd. Het ligt in de bedoeling om in januari enkele weken proef te draaien, alvorens het hotel met enig ceremonieel geopend zal wox-den. De ge nodigden zullen per chartervliegtuig worden aangevlogen. Een aantal Spaanse autoriteiten zal eveneens tot de gasten behoren. De Bond zonder Naan heeft het volste vertrouwen, dat de exploitatie van dit hotel even vlekkeloos zal ver lopen als van hotel „Land en Bos". Die gestroomlijnde service is overigens een mirakel, aangezien de leiding geen enkele scholing in het hotelvak heeft genoten. De enige „scholing" bestond uit twee weken proefdraaien met enkele bevriende echt paren, die gratis in het hotel mochten logeren op voorwaarde dat ze uiterst kritische gasten moesten zijn. Op deze wijze leert men kennelijk snel, want van de „echte" gasten zijn nimmer klachten gekomen. Alleen maar lofuitingen en nieuwe aanvx-agen. Het hotel in Haax-lem is dan ook steeds volgeboekt. Financiën. Hoe een dergelijk, toch niet goedkoop projekt financieel is rondgekomen, is een verhaal op zich. Om te beginnen is het door architekt G. Vertelman, die ook de hotel voor een vriendenprijsje ontworpen vex-bouwing van het Haarlemse pand ver antwoordelijk was. Bovendien heeft de Bondzonder Naam een 4 obligatiele ning van 500.000,uitgescherven, die reeds grotendeels is volgestort. Een be roep op de leden van de Bond is ook niet onbeantwoord gebleven. Voor de bouw van het hotel wordt dan ook niet gevreesd, maar de inventaris heeft men nog niet. Geen keukenuitrusting, geen bedden, geen stoelen, geen televisietoe stellen en videorecorders, om nu en dan Nederlandse programma's te kunnen af- dx-aaien, geen biljarten en geen medische aparatuur. Kortom, het hotel moet nog volledig wox-den ingex-icht en daarvoor zijn alle giften welkom (op gii-onummer 1500 t.n.v. de Bond zonder Naam, Haar lem, en op het adres van de Bond: Spuitenbosstraat 1, Haarlem). Het hotel mag dan geen naam hebben, het px-ojekt is er niet minder om. FEUILLETON „Helemaal niet. Integendeel. Ik weet zeker, dat ik al een paar keer tegen haar gezegd heb, dat ik niet deug voor het huwelijk. En het is helemaal niet zo, dat ik op een of andere manier naar haar getrokken wordt, hoor, denk dat alsje blieft niet. Het is Jantine, haar dochtertje. Ze is onderhand drie jaar14 januari. Ik ben dol op dat kindomdat ik haar van de geboorte af ken. Dat zal het wel zijn. Nou ja, die kleine is ook gek op mij. Daarom verlang ik er naar af en toe eens naar de Beemster te gaan. Dus niet zozeer naar de moeder. O, ze is fantastisch, hoor, dat wel. Maar laten we eens aannemen: Tine is er een weekend niet. Zo heet de moeder. Enkel Jantine, dat meisje. Dan zou het me niets kunnen schelen, snap je? Maar juist het feit, dat zij er ook is en als dan 's avonds Jantine slaapt en wij tweeën samen zijnwat doe je er tegen? Ze rekent er al helemaal op. Wat moet ik er nou mee aan?" Tanja kwam overeind en begon door de kamer te lopen. „Mogelijkheden ge noeg, meneer Blazer, maar daar moet je ruggegraat voor hebben." „En heb ik dat dan niet?" „Waarschijnlijk niet voldoende." „Doe niet zo mal. Ik verzeker je, dat ik mezelf in bedwang heb, als ik wil. En ik kan doorzetten. Die eerste weken in de tuinm'n handen.... de vellen hingen erbij. Soms kon ik wel brullen van de pijn. Maar ik heb doorgezet. Zo'n kop heb ik ook." „Maar als het hart gaat meespreken, vallen de sterksten, beste jongen." „Dit heeft niets met liefde te maken. Natuurlijk mag ik haar graag. Ze heeft al die jaren x-euze voor me gezox-gd, in elk opzicht. Nu ja, bijna elk opzicht dan. Nee, ik geloof niet, dat van mijn kant gesproken kan worden van liefde. Apro pos, wat is liefde? Weet jij het?" „Misschien wel, misschien niet," ant woordde ze raadselachtig lachend. Maar we dwalen af, we zoeken een remedie om je van je kwaal te genezen." „Kwaal?" Hij heek verstoord. „Allicht. Punt één: Er niet meer heen gaan. Alle banden definitief verbx-eken. De vrouw zal dan begx-ijpen, dat ze je kwijt is." „Dat zou honds zijn." „O ja? Dus haar op sleeptouw nemen en de vrouw in de waan laten, dat je haar misschien te eniger tijd toch trouwt, is niet gemeen? Wonderlijke mox-aal hou den de na-oorlogse mannen er op na." „Ik laat haar helemaal niet in de waan, dat ik eens met haar zal trouwen. In tegendeel het woord trouwen is helemaal niet tussen ons gevallen. Ze aanvaax-dt de toestand, zoals die op het moment is." „Zo. Dus je wilt haar als je speel popje aanhouden. Het vrouwtje, dat ge duldig in haar eentje op je zit te wachten? Om dan van blijdschap in je armen te vallen, als je genadig eens een weekendje met haar wilt doorbrengen? Het mankeert er nog aan, dat je haar financieel steunt." Hij kreeg een kleur. „Dat is ook zo." „Zo, meneer Blazer, dat heb je dan mooi voor elkaar. Alles compleet voor het aloude instituut van maintenée. Wat dat betreft is er na de oorlog nog niet veel veranderd." Siem begon nu rood aan te lopen. „Eigenlijk gaat het je geen bliksem aan, weet je dat?." Tanja knikte, helemaal niet geïmpo neerd. „Volkomen gelijk heb je. Het gaat me niets aan. Ga je gang. We hebben beloofd elkaar helemaal vrij te laten. Jij beleeft je vx-ijheid op jouw manier, he? Waarom niet? Oké, maar kom dan niet met je narigheden bij mij aan boord! Maar ik wil je wel één ding zeggen: Zo iets houd je op den duur niet geheim, Siem. Dat lekt uit. En wat dan? Bezorg je die vrouw een slechte naam in haar omgeving. Durf je dat op je verantwoor ding te nemen?" Hij dacht enige tijd na. „Je hebt gelijk. Ik zal er eens over nadenken. Dit kan niet doorgaan zo. Ik moet er een eind aan maken. Misschien kunnen we tot een compx-omis Jcomen, Tine en ik. Want weg blijvendat meisje, he? Ik beschouw het waarachtig bijna als m'n eigen doch tertje. Ik vertel je nog wel eens, hoe dat komt: daar is namelijk een zeer bij zondere reden voor. Ik zou niet buiten m'n kleine meid kunnen. 12 Een half jaar later had Siem Blazer een leegstaande winkel gehuurd aan de Weerwal in Purmerend. Daarvoor had hij twee redenen. In de eerste plaats wilde hij niet permanent in zijn zaak aan de Am- stelstraat zijn. Tanja was een lieve meid, maar hij bemerkte, dat hij langzaam on der haar invloed kwam en op het ogen blik, dat hij tot deze ontdekking kwam schx-ok hij. De omgang met zijn winkelbeheerdster was zuiver kameraadschappelijk. Ze dre ven samen de zaak, met dien verstande, dat Tanja hoofdzakelijk de detailhandel verzorgde, incasu de winkelklanten hielp, terwijl hij zelf zijn grossierderij op bouwde, nieuwe kontakten met fabrieken en wijnbouwcentra legde, af en toe een reisje maakte om persoonlijk met zijn nieuwe leveranciers en hun px-odukten kennis te maken en de koeken bij te. hou den. Buiten de werkuren om gingen ze af en toe eens de stad in. Soms, als het ex*g druk geweest was, zei Siem: „Maak vanavond maar geen drukte meex-, Tanja. Knap je wat op, dan gaan we in de stad eten." Welk etentje gevolgd werd door een bioscoopje, of dansen tot sluitings tijd, of gewoon hier en daar binnenvallen, wat drinken, wat praten, om tenslotte tegen middernacht weer huiswaarts te keren. Ze kuste elkander en beiden beschouw den dat als iets prettigs. Soms, als Tanja een jolige bui had, dan stoeiden ze sa men of renden het hele huis door, tot hij haar gevangen had en in zijn ax-men hield, om haar opniew te kussen. Op zulke momenten gebeurde het wel eens dat zijn bloed begon te koken, zodat hij meer wilde dan alleen een willige mond en stevige ax-men x-ond zijn hals. Doch dan stuitte hij telkens op een besliste weex-stand. „Dit niet, Siem, dat zul je bij mij op deze manier nooit bereiken. Ik mag je, dat weet je. Ik mag je zelfs bijzonder graag. Met al je fouten en ge breken. Enne, ik heb ze ook. Maar op dit punt versta ik maar één compromis: Je kunt me krijgen, helemaal en vooi'goed. Maar op de ouderwetse, beproefde ma nier. Koi'tom via een huwelijk." Doox-gaans was de ban dan gauw ver- bx-oken. En kwam hij met zijn gebruike lijke stokpaardje: „Ik ben niet geschikt voor het huwelijk. Tanja. Je zou al heel gauw spijt hebben, want als ik een an dere knappe vrouw ontmoette, die me boeide, zou ik van voren af aan beginnen om te bewerkstelligen, dat ik haar kreeg. En wat dan? Hoe zou je dan over me denken?" (Wordt vervolgd). RECTIFICATIE Door een vergissing onzerzijds is de ondertekening van de jubileum-adver tentie van de heer M. Leenpoel wegge vallen. De ondertekening had moeten luiden: „ENKELE KLANTEN". Geersdijk - Colijnsplaat Wissenkerke Kats Er is nog frisse lucht, er zijn nog vogels en bloemen. Trek er fijn op de fiets op uit! Maarop een fonkelnieuwe fiets geniet u dubbel. Kom eens langs om een proefrit te

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2