NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk Plonvier heeft DE schoenen door Maartje Zeldenrijk No. 3509 Donderdag 29 juni 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprüs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wtf geen enkele verantwoordelüklieid dragen. FEUILLETON 15 Een half uur later, met een koffer in zijn hand, kuste hij haar rustig ten afscheid. „Tot ziens, Tanja." Liefkozend streek ze over zijn wang „Veel plezier, daarginds. Wanneer kom je terug?" „Morgenavond misschien. En anders maandagmorgen vroeg." Tine had er blijkbaar een voorgevoel van gehad, want zaterdagmorgen keek ze een paar keer door het raam naar de dijk en met het eten rekende ze al op hem. Ik wacht tot half één, besloot ze. Is hij er dan nog niet dan zet ik het eten op. Doch tegen twaalven zag ze hem aan komen, een koffer in de hand. Haar hart begon wat onstuimiger te kloppen. Ze nam Jantine op, die lief op de grond zat te spelen met een oude pop en op haar arm liep ze ermee naar het raam, wij zend naar buiten: „Kijk eens wie daar aankomt? Dat is ome Siem." „Ome Siem"! herhaalde het meisje blij en begon al te wuiven. Tine schoof de vitrage een eindje opzij, zodat het kind beter kon kijken. Blijkbaar had hij haar ook al ontdekt, want een wuivende hand stak zich sterk af tegen de grijze lucht. Ze wuifde terug, waarna ze het gordijn weer terugschoof. Even later speelde het kind weer op de grond. Maar in de bijkeuken stonden twee mensen, de armen stijf om elkaar heen geslagen. Hij kuste haar heftig en hongerig. Met gesloten ogen fluisterde ze enkel: „Siem.... lieveling, waarom ben je zolang weggebleven?" 11 Maandagsmorgens was hij uit zijn hu meur. Tanja bemerkte het terstond, maar ze was wel zo verstandig riet te doen, of ze er geen ei-g in had. Hij rookte de ene sigaret na de ander, terwijl hij achter zijn schrijfbureautje zat en probeerde te werken. Met de eerste tram was hij die ochtend uit Purmerend vertrokken, zodat hij al vrij vroeg terug was in de Amstelstraat. Tanja was nog maar net op en liep rond in haar ochtendjas, toen hij de koffer in de kamer neerzette. Plichtmatig kusten ze elkaar. „En? Hoe was het? Leuk gehad?" „O ja, als vanouds." antwoordde hij verstrooid. „Is je petekind gegroeid?" „Allicht. Op die leeftijd groeien kin deren snel." Meer vroeg ze niet en .meer zei hij evenmin. Tanja wist al het een en ander over zijn vroegere onderduikadres. In een vertrouwelijk ogenblik had Siem over de moeder van Jantine verteld: een nog aantrekkelijke vrouw en een schat van een moeder voor de kleine meid. Daarom begreep ze al zo'n beetje, dat er wel wat meer zou zijn geweest dan enkel de verhouding bazin-knecht. En nu hij met een slecht humeur thuisgekomen was, veronderstelde ze, dat er ongenoe gen was geweest. Doch als verstandige vrouw vroeg ze verder niets. In de eerste plaats heb ik er niets mee te maken; het is volkomen zijn aangelegenheid. En tweedens zal hij er te eniger tijd zelf wel over beginnen. Ik ken hem immers? Dat houdt hij toch niet voor zich. Er ging een volle week overheen. Het was zondagsmiddags, nadat ze gegeten hadden, dat ze samen een sigaret rookten. Tanja lag lui in een fauteuil, die Siem een week tevoren met enkele andere meubels had gekocht. Afwassen komt straks wel. Na het eten eerst een siga retje en een babbeltje. Zo had men zich al aangewend. „Ik ben wat begonnen," zei hij, in ge dachten voor zich uit kijkend. Af en toe trok hij heftig aan zijn sigaret. Tanja wist, wat dat betekende. Dan zit hem iets dwars. „Ja, een wijnhandel," antwoordde ze droog. „En die loopt toch niet gek, dacht ik." „Dat bedoel ik niet," antwoordde hij korzelig. „Het ishet is „Een vrouw," vulde ze aan. „Een vrouw, ja," herhaalde hij. „Die vrouw in de Beemster." „Precies." „De moeder van je petekind." „Je raadt het." Hij hief zijn hoofd op en keek haar aan. „Hoe weet je dat eigenlijk allemaal?" Er klonk wantrou wen in zijn stem. Nu moet ik niet gaan lachen, wist ze. Dan wordt hij kwaad. En ik wil zijn ver trouwen behouden. „Ik weet natuurlijk niets, Siem, maar dit zijn logische ge volgtrekkingen." „O ja?" „Maar natuurlijk beste jongen." Ze kwam naar hem toe en ging op de rand van zijn leunstoel zitten, haar hand op zijn schouder. „Siem duikt onder op een afgelegen boerderijtje en. „Het is een tuinderijtje." „Goed een tuinderijtje dan. De vrouw is weduwe, jong en waarschijnlijk nog aantrekkelijk genoeg voor een man, al is dit niet eens belangrijk, wanneer de jon gen en de vrouw elkander van 's morgens tot 's avonds zien, in hetzelfde huis wonen, samen eten, enzovoort. Je wordt vrijer tegen elkaar, je gaat vertellen uit je leven, kortom: je groeit naar el kaar toe. Als je zover bent, ga je de andere met weer andere ogen bekijken, de sex gaat een rol meespelen, je gaat op kleine bijzonderheden van de partner let ten en dan ben je eindelijk zover, dat er maar een kleinigheid nodig is om in eikaars armen te vallen en.enfin, de rest is gemakkelijk te raden. Zo is het zeker gegaan, he?" „In grote trekken heb je het vrij nauw keurig beschreven. Maar ik bezweer je, Tanja, ik wilde het niet. Ze had iets over zich, dat je moest eerbiedigen, of je wilde of niet. Maar ik kon er niet aan ontkomen. Toen ik op het punt stond om te vertrekken, was het net, of we naar elkaar getrokken werden. En in dit weekend was het weer net zo." „En als de roes over is, héb je er de pest in, omdat je jezelf weer hebt laten gaan. Dan zweer je bij jezelf: ik ga er nooit meer naartoe. Vaarwel, Beemster.... vaarwel, sinistere vrouw.... Om over drie of vier weken je koffer te pakken en er opniew heen te gaan. Je bent je gek? Ik denk er niet aan. Ik heb je hopeloos verloren, jongeman." Hij keek verschrikt op. „Nee.... ben toch al gezegd: ik ben helemaal geen man voor het huwelijk, omdat ik van te voren weet, dat ik nooit één vrouw trouw zal kunnen wezen. Neem ons nou.... goed, in feite heb jij de oudste rechten, jij bent mijn vroegere buurmeisje en we kunnen op het moment uitstekend met elkaar overweg, nietwaar?" „Inderdaad." „Nou, ik bedoel maar.... wij hebben elkaar ook verschillende keren gezoend, zijn samen uit geweest ennedie be kentenis van me moet voor jou ook niet zo leuk zijn." „Beste jongen, maak je alsjeblieft om mij geen zorgen, wil je? Jij bent vol komen vrij, ik ben het eveneens. Als we het zo in ons hoofd krijgen om samen een avondje uit te gaan en we kussen elkaar, dan betekent dat verder niets. Je weet, dat ik je graag mag en ik ben je ook niet onverschillig. Dat is heel wat waard. Maar krijg alsjeblieft geen wroeging, omdat je met die andere vrouw aange papt hebt. Al zou je met haar naar bed geweest zijn." „Dat ben ik ook. En daarom heb ik zo zwaar de smoor in." Ze keek hem plotseling verschrikt aan. „Zeg, jullie zijn toch zeker niet zo stom geweest en...." Hij schudde zijn hoofd. „Natuurlijk niet. Ja, ik ben daar mesjokke. Maar ik had er niet aan moeten beginnen. Ze zegt het niet met zoveel woorden, maar ik ben er van overtuigd, dat ze te zijner tijd op een huwelijk rekent. Gis ter-en zei ze: „Ik zal weinig eisen stellen. Als je het weekend maar hier bent, zal ik meer dan tevreden zijn. Jij houdt je zaak, ik Ai'n tuin. Nou,'dat zegt wel ge noeg, he?" „Heb je haar beloften in die geest gedaan?" „Tanja.hoe krijg je het in je hoofd? Ik heb je toch gezegd. „Ook niet vaag?" viel ze hem in de rede. (Wordt vervolgt). JEUGDHENGELWEDSTRIJD Het zat het bestuur van de Noord- Bevelandse Hengelsportvereniging beslist niet mee, toen zij op zaterdag 24 juni 1972 voor haar jeugdleden weer een wedstrijd had vastgesteld die gehouden werd in de Oosterschelde te Wissen kerke. De animo van de jeugdleden was deze zaterdag wel zeer gering. De geringe vangsten vanaf de wal van de laatste weken zullen daaraan voor een belang rijk deel wel hebben meegewerkt. Van de ruim 50 jeugdleden kwamen er 11 opdagen om deel te nemen. Hoewel men een zo gunstig mogelijke tijd had uitgezocht om te vissen bleek al spoedig dat ook dit niet zou baten en dat de resultaten niet mee zouden vallen. Tel kens wanneer één der jongens beet had, zag men de spanning op hun gezicht, wanneer ze ophaalden. Bleek het dan een krab te zijn dan overleefde deze krab het avontuur beslist niet. Hoewel de jongens trouw op hun plaatsen bleven (men had dikwijls ge noeg beet) waren de vangsten wel zeer slecht. In de 2 uur dat er gevist werd, werden er slechts 1 bovenmaatse en 3 ondermaatse vissen gevangen. Deze le verden slechts 330 punten op. Na afloop van de wedstrijd werden in hotel „De Kroon" te Wissenkerke de prijzen bekend gemaakt en uitge reikt. Deze vielen ten deel aan: 1. Jac. Zwemer, Kamperland 300 pnt. 2. P. Kastelein Mz., Geersdijk 10 pnt. 3. Adrie Zwemer, Kamperland 10 pnt. 4. Jopie Bouterse, Colijnsplaat 10 pnt. Het bestuur besloot om voor de ove rige deelnemers eveneens een prijsje be schikbaar te stellen en deze te verloten. Daarvoor kwamen de volgende deel nemers in aanmerking. 1. A. Markusse, Wissenkerke. 2. J. Filius, Colijnsplaat. 3. E. M. de Kam, Kamperland. 4. L. L. Koole, Kamperland. 5. Hans Huissoon, Kamperland. 6. Kees de Kam, Kamperland. 7. Peter Zwemer, Kamperland. De volgende jeugdwedstrijd is bepaald op zaterdag 29 juli 1972 op dezelfde plaats te Wissenkerke. GESLAAGDEN MACHINESCHRIJVEN KORTGENE Bij de onder leiding en toezicht van de Vereniging van Leraren te Amster dam op de MAVO-school te Kortgene gehouden examens ter verkrijging van het schooldiploma Machineschrijven slaagden de dames L. E. de Bruine, C. E. van Damme, K. A. de Fouw, A. N. Verwei en M. H. de Wild, als mede de heren L. D. Abrahamse, J. A. Geldof (Wissenkerke), D. A. Oogjen, G. Verburg, C. A. Verhulst, M. C. Verwey en A. C. v. d. Weele. OPBRENGST VLUCHTELINGENACTIE De actie voor de vluchtelingen, ge houden in de Geref. Kerk te Kamper land, heeft 1848,95 opgebracht. EXAMENS TE GOES Te Goes slaagden aan de Voetiusschool voor het MAVO-4 diploma uit Colijns plaat Kees Nijsse en uit Kortgene Nelly Bouwense. NOG WEINIG ANIMO VOOR HET INDIVIDUEEL KAMPEREN IN ZEELAND Donderdag 22 juni j.l. werd aan de pers de folder „Individueel kamperen in Zeeland" gepresenteerd. Deze folder is een uitgave van de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland en werd mede samengesteld door de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland en de E.S.V. van de Z.L.M. Ter gelegenheid van deze presentatie zei de voorzitter, gedeputeerde A. L. van Geesbergen, dat in de Staten richtlijnen zijn vastgesteld betreffende de mogelijk heid van het individueel kamperen op boerenbedrijven. Daarmee is Zeeland de eerste provincie in Nederland, die de mogelijkheid van dit vrij kamperen heeft mogelijk gemaakt. Enkele jaren aan een stuk, zei do heer Van Geesbergen verder, zeiden wij vol trots tegen elkaar, dit jaar zijn er weer zoveel duizenden overnachtingen bijgekomen. Maar van deze stelling moe ten wij zo vlug mogelijk af, en wij moe ten ons meer gaan toeleggen op de kwaliteit. Hieraan kan deze folder onge twijfeld meewerken. Wij moeten er van af, om opnamecapaciteit te meten aan de hand van de weg of het parkeerter rein, maar moeten, met het milieu voor ogen, gaan letten op de opnamecapaciteit van het gebied. In verband met de kwa liteitseisen wees de heer Van Geesbergen op het bestaan van bungalowterreinen waar zelfs een eenvoudige zandbak voor de kinderen ontbreekt en waar geen spoortje groen te vinden is. De kwaliteitseisen komen ook naar vo ren door het reglementeren van het in dividueel kamperen. Was deze vorm van kamperen niet gereglementeerd gewor den, dan was het opkomen van een wilde vorm zeker niet denkbeeldig geweest, met alle gevolgen van dien. Nu kan men dit individueel kamperen inpassen in het provinciale landschap en daarmee tevens de natuurlijke omgeving behouden. Spreker hoopte dat deze vorm van kamperen, waarvan de uitvoering in handen van de gemeente is gelegd, niet uit de hand zou lopen, waardoor de pro vincie gedwongen zou worden het ge heel aan zich te trekken. Dat dit niet zo een vaart zal lopen, bleek ons uit een verdere mededeling van de heer Van Geesbergen, dat de aanvragen voor het individueel kamperen nög niet binnen stromen. Van Domburg zijn 5 a 6 aan vragen binnengekomen, evenals vanuit Duiveland en van andere gemeenten was nog niets bekend. De bedoeling is dat de gepresenteerde folder verzonden wordt naar alle ge meentebesturen, de WV-kantoren en via de Z.L.M. ook naar de daarvoor in aan merking komende landbouwers. Tevens kan men deze folder ook aanvragen bij de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te Mid delburg. Kruiswoordpuzzel no. 282 Horizontaal: 2. lekkernij - 5. geleedpotig dier - 8. boom - 10. vogel - 12 .het zijn 14. droogoven - 16. slede - 17. nacht (Fr.) 19. insekteneter - 21. spil - 23. vorm van mikken - 25. tijdperk - 27. rustig - 29. deel van een voertuig - 30. mestvocht 32. deel v. e. zeilboot - 34. telwoord 36. melkklier - 38. geheel de uwe (afk.) 40. familielid - 42. immer - 44. bevesti gingsmiddel - 46. jongensnaam - 47. bouwmateriaal - 49. geestdrift - 51. bestaat - 53. pl. in Duitsland - 55. meis jesnaam - 57. reinigingsmiddel - 59. mil. opl. school (afk.) - 60. meisjesnaam 62. deel v. h. been - 64. metaal - 66. rijstbrandewijn - 68. knaagdier - 70. stijgwerktuig - 72. vruchtbare plaats 74. deel v. d. hals - 76. munt - 77. bloem - 79. vlek - 81. jongensnaam 83. vereniging - 85. beetje - 87. ont sloten 89. rivier- in Nederland - 90. rivier in Italië - 91. vogel. Verticaal: 1. oosterse titel - 2. zangnoot 3. gevaarlijk - 4. steen - 5. vaartuig 6. vrucht - 7. ontkenning - 8. boom 9. dierenverblijf - 11. behoeftige - 13. dierenverblijf - 15. onbep. voornaamw. 18. deel v. Amerika - 20. loon - 22. vlek - 24. oosterse titel - 26. koker 28. deel v. e. toneelstuk - 29. pl. in Italië - 31. koraaleiland - 33. meisjes naam - 35. lekkernij - 37. hetzelfde - 39. jongensnaam - 41. jongensnaam - 43. kleur - 45. bezittelijk vnw. - 48. van het jaar - 50. vulkaaninhoud - 52. soort spieraandoening - 54. jong dier - 56. rivier in Nederland - 58. naarling - 59. deel v. e. wapen - 61. mondwater - 63. jongensnaam - 65. jongensnaam - 67. overschot - 69. plant - 71. meisjesnaam 73 vrouwelijk dier - 75. pl. in Engeland 78. deel v. Amerika - 80. voetbalver eniging - 82. tot nader order (afk.) - 84. in orde - 86. en omgekeerd (afk.) - 88. eenh. v. kracht (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 281 Horizontaal: 1. Maas - 4. ddt - 7. Ebro 10. overweg - 14. Aa - 15. ons - 16. bok - 18. ja - 19. dl - 20. nap - 22. gg 24. Ako - 26. kruimel - 30. aam - 32. nn - 33. ar - 34. de - 35. Ir - 36. ae 37. kr - 38. tno - 40. ms - 42. te - 44. klamboe - 45. pompoen - 46. sl - 47. ao 48. Lea - 50. ia - 51. mg - 52. eg - 54. uk - 56. An - 57. ai - 58. UNO - 59. watering - 62. lsk - 64. mi - 66. erna - 67. ss - 68. es - 69. tor - 72. hor - 74. nr 76. cijferen - 80. lach - 81. Ate - 82. onze. Verticaal: 2. ac - 3. Son - 4. de - 5. draaien - 6. tw - 7. ego - 8. ri - 9. VARA - 11. VS - 12. eb - 13. palm 15. ol - 17. kg - 19. don - 20. nu - 21. pm - 23. gal - 25. knellen - 26. karbouw 27. rr - 28. Ed - 29. lemming - 31. Artemis - 36. aks - 37. KMA - 38. tel 39. opa - 41. Spa - 43. eng - 49. eremiet 53. gom - 55. ka - 56. ai - 57. als - 58. Uden - 60. te - 61. ra - 63. kort - 65. it - 67. sr - 70. och - 71. rij - 72. he 73. ono - 75. wa - 77. fa - 78. re 79. tz. Gansepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1