NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen x No. 3508 Donderdag 22 juni 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen w« geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Z.K.H. Prins Bernhard zal op donderdag 29 juni zijn 61ste verjaardag vieren. PROBLEMEN ROND DE OEVERS VAN HET VEERSE MEER In de openbare vergadering van het recreatieschap „Het Veerse Meer", die woensdag 14 juni j.l. in hotel „Kamper duin" te Kamperland werd gehouden, kwamen diverse oeverproblemen aan het licht. Deze kwamen in de openbaarheid, toen vice-voorzitter Boersma, bij de behande ling van de participatie in plankosten bestrijding oeverafkalving nabij Vrou wenpolder, naar de toestand van de ove rige oevers rond het meer vroeg. Voorzitter Van Geesbergen verzocht hierop direkteur Huijsman nader op in te gaan, die daarbij voorop stelde, dat de rijksoevers geen problemen bieden. Daar is vorig jaar al één miljoen gulden in geïnvesteerd. Om de afkalving van die rijksoevers tegen te gaan, wordt geëxpe rimenteerd met grinddammen vóór de oever om de golfbeweging te dempen. Hier doet zich het probleem voor, dat deze grinddammen in de kortst moge lijke tijd bijzonder glibberig worden, wat voor zwemmers weer moeilijkheden op levert. Op verzoek van „Het Veerse Meer" zijn nu hier en daar overgangen gemaakt. Voor zeilers en andere bootbezitters vormen deze dammen ook een gevaar lijke hindernis. Om deze grinddammen te markeren, werden er palen op geplaatst die, toen zij er eenmaal stonden, op een schutting geleken. Het was een verschrik kelijk gezicht. Deze palenrij is nu uitge dund, wat het aangezicht heeft ver beterd. Dan zijn er ook nog stukken oever in particuliere handen, o.a. in de buurt van Kortgene, waar dus in principe de eige naar de kosten van onderhoud dient te dragen. Het onderhoud van andere oevers, o.a. het Stenenbeerstrand. wordt zwaar ge dupeerd, omdat er in Den Haag een machtsstrijd is ontbrand om het beheer van de 600 ha buitendijkse gronden. Direkteur Huijsman zou graag zien dat het beheer van die gronden in handen kwam van CRM, maar zelfs in kabinets kringen is men er nog niet uit. Men 3 verschuilt zich daar momenteel achter be langrijker zaken zoals de drie van Bre da en de economische toestand. Tijdelijk is het beheer nog in handen van de Rentmeester der Domeinen ip Breda. Maar omdat het hier een interim-periode betreft, is er hoegenaamd geen geld op de begroting. De heer J. A. A. Mol (Veere) wijst op het feit, dat er verdedigd moet worden zowel op een winter- als zomerpeil. Dit is funest. Richting jachthaven Oostwate- ring is er gemiddelt 30 a 40 meter weg geslagen. Maar aangezien de daarachter- gelegen dijk als tweede waterkering aan gemerkt wordt, heeft het waterschap geen zin in zwaar onderhoud. De voorzitter zou het een ideale toe stand vinden, wanneer alles in handen van het schap gelegd werd, maar dan wel met de mogelijkheid van finan ciering. De heer Boersma stelt voor zich met een schrijven tot G.S. te wenden, en daarin te verzoeken dat G.S. bij het kabinet aandringt om een spoedige be slissing te komen. De heer Rutgers van Rozenburg aar zelt om in deze pot te gaan roeren, waar op de voorzitter zegt, dat zulks een uit spraak van „Het Veerse Meer" daar al ligt en ook de directeur ziet geen enkel bezwaar nog eens aan de bel te trekken. De heer R. J. Scheele (Wissenkerke) zegt dat met de bouw van een gemaal voor de op het meer lozende polders het waterpeil het gehele jaar eender kan blijven, wat de heer Mol de opmerking ontlokt: Dat zou al heel wat zijn. De direkteur waarschuwt hier voor een al te groot optimisme. Want, zegt hij, het is tot op heden nog onbekend hoe het peil van het Veerse meer zal moeten zijn na de afsluiting van de Oosterschelde. Nergens krijgt men er een uitspraak over. En toch zal eens het water van de Grevelingen via Zeeuwse en Veerse meer naar de Westerschelde moeten kunnen. Men staat hier nog voor veel onzeker heden. Op voorstel van de voorzitter zal men dit alles nog eens door de Technische Adviescommissie laten onderzoeken. Burgemeester Evers van Kortgene vraagt of dit besluit in principe ook inhoudt dat ook andere openbare oevers op subsidie kunnen en mogen rekenen, ook al zou zij particulier eigendom zijn. De voorzitter zegt hierop, dat met Veere een precedent geschapen is, maar wij dienen het algemeen belang als uit gangspunt te nemen. Vice-voorzitter Boersma wil aan een eventuele subsidie de voorwaarde verbinden, dat schrifte lijk wordt vastgelegd dat ook na de sub sidie de oevers openbaar blijven. Hier toe wordt besloten. WORDT NOORD-BEVELAND OVER ENKELE JAREN IN TWEEËN GESNEDEN? In de woensdag 14 juni j.l. gehouden openbare vergadering van het recreatie schap „Het Veerse Meer" deed voorzitter A. L. van Geesbergen o.a. nog deze mededeling: .deel ik u mede, dat op basis van de informaties, die wij recentelijk hebben ontvangen, de problematiek rond een eventueel spuikanaal door Noord-Beve land als prematuur mag worden aange merkt. Men is hierop momenteel ten departemente van verkeer en waterstaat aan het studeren, een studie, die nog wel enige jaren zal vergen. Wij hebben ons tot de minister van verkeer en water staat gewend met het dringende verzoek op dit punt geen enkele beslissing te nemen alvorens het recreatieschap te hebben gehoord.' In dit verband hebben wij tevens gesteld, dat de Schotsman on aangetast behoort te blijven. Tevens heb ben wij in die bewuste brief gevraagd de ontsluitingsweg van de Schotsman tenminste in 1973 in uitvoering te ne men". Prematuur kan vertaald worden met „voorbarig", „ontijdig". Hoe het ook zij, met een doorsnijding dient Noord-Beve land rekening te houden. Mede gelet op de uitspraak van directeur Huijsman, dat de Grevelingen via het Zeeuwse en Veerse meer op de Westerschelde moet kunnen lozen. Het recreatieschap staat op de bres voor aantasting van de Schotsman, wij verwachten van de gemeente Wissen kerke dat zij op haar beurt aantasting van andere recreatiegebieden zal pro beren tegen te gaan. AFSCHEIDSRECEPTIE VAN DE HEER H. P. HUIJSMAN ALS DIREKTEUR VEERSE MEER Woensdagavond 14 juni vond in hotel „Kamperduin" in „De Banjaard" te Kamperland de afscheidsreceptie plaats van de heer H. P. Huijsman als directeur van „Het Veerse Meer". •Er waren bij dit afscheid slechts wei nig sprekers, maar des te meer geschen ken en bloemen werden de scheidende directeur aangeboden. Voorzitter A. L. van Geesbergen dank te de heer Huijsman voor alles wat hij in de afgelopen zes en een half jaar voor „Het Veerse Meer" heeft gedaan. U kwam hier niet op een gespreid bedje, het was nog een pioniergebied. En dit pionieren is u zeer goed afgegaan. Het dagelijks en algemeen bestuur heeft meermalen gediscussieerd omtx-ent de taakomschrijving van de directeur. Het is er (gelukkig) niet van gekomen en ook nu lijkt het mij vrijwel ondoenlijk en zeker ongewenst om de direkteur van „Het Veerse Meer" te binden aan een exact geformuleerde taakomschrijving. Tijdens uw dix-ecteurschap zijn er veel projecten gerealiseerd. Veel ook, waar u veel van uw tijd en inspanning aan hebt moeten geven, o.a. de jachthaven Ox-anje- plaat, het semi-permanente paviljoen op de Veersegatdam en het terrein voor sociale recreatie op de Schotsman-Rui- terplaat. Ik wil hier alleen maar mee aantonen dat directeur zijn van „Het Veerse Meer" zeker niet in de eerste plaats een representatieve functie is met een drankje hier en een drankje daar. Ook dankte de heer Van Geesbergen de dix*ecteur voor de uiterst plezierige wijze, waarop hij steeds met het alge meen en dagelijks bestuur heeft samen gewerkt. Wij vinden het bijzonder jammer, aldus de heer Van Geesbergen, dat u gemeend hebt uw functie per 1 juli a.s. te moeten neerleggen. Aan de andere kant is het wel een verstandige beslissing. Ook als di rekteur van „Het Veerse Meer" was u netv als zovelen van de hier aanwezigen uiteindelijk een slaaf van uw agenda en ik kan me zeer goed voorstellen, dat je daar op zeker moment of op zekere leeftijd schoon genoeg van krijgt, ook al is je werk je nog zo lief. Ik weet, dat dwingt uw beslissing om het bijltje er bij neer te leggen respect af. Per slot van rekening trekt ook de ware sportman zich op het toppunt van z'n roem terug! Ook mevrouw Huijsman betrok hij gaarne in zijn dankwoord en werd zij ook mede betrokken in de bloemenhulde. Hierna sprak de heer J. van de Linde van de Provinciale Waterstaat zijn af scheidswoord in hoofdzakelijk Zeeuws dialect, waarna de heer Huijsman allen dankte voor hun aanwezigheid, de ge sproken woorden en ontvangen bloemen en geschenken. Vele lovende woorden, aan zijn adres gericht, wil hij doorschui ven naar die mensen die hem in staat hebben gesteld zijn dagelijks werk naar behoren en met plezier te doen. EEN JUWELIERSZAAK TE KORTGENE Durf, moed en een grenzeloze hoeveel heid vertrouwen is er nodig om op Kruiswoordpuzzel no. 281 Horizontaal: 1. Europese rivier - 4. ver delgingsmiddel (afk.) - 7. rivier in Spanje 10. kruising van een weg met een spoor weg - 14. water in Brabant - 15. bezitte lijk vnw. - 16. mannelijk dier - 18. be vestiging - 19. inhoudsmaat (afk.) - 20. drinkbakje - 22. titel (afk.) - 24. kranten jongen - 26. brooddeeltje - 30. inhouds maat - 32. de onbekende (afk.) - 33. slede 34. lidwoord - 35. leraar (afk.) - 36. aartsbisschop (afk.) - 37. vr. munt (afk.) 38. tot nader order (afk.) - 40. vaartuig (afk.) - 42. voorzetsel - 44. muskietennet 45. soort vrucht - 46. te zijner plaatse (lat. afk.) - 47. anno (afk.) - 48. bijb. naam - 50. dierengeluid - 51. militair gezag (afk.) - 52. landbouwwerktuig - 54 klein persoon - 56. meisjesnaam - 57. tandarm zoogdier - 58. org. der V.N. - 59. veel water bevattend - 62. luchtstrijd krachten (afk.) 64. zangnoot - 66. en meer anderen (afk.) - 67. vaartuig (afk.) - 68. vlagzalm - 69. insekt - 72. vliegengaas 74. nummer (afk.) 76. x-ekenen - 80. teken van blijdaschap - 81. godin - 82. bezittelijk vnw. Horizontaal: 1. gans - 4. adrem - 7. Etna 11. RAI - 12. eel - 13. Orel - 15. pw 16. si - 18. Sloe - 19. talon - 21. traag 23. tor - 24. art - 26. verte - 28. skaat 31. waard - 32. por - 34. knoop - 35. aleer - 39. min - 41. Idaho - 44. geest 46. samen - 48. rep - 49. var - 51. aster 53. nemen - 56. laat - 58. Ko - 59. Ur 60. noga - 62. aal - 63. eis - 64. Nita 65. reeks - 66. anti. Noord-Beveland buiten de recreatie om een nieuwe zaak te openen. En dan nog wel in één der meest luxueuse branches. Welnu, deze durf, moed en vertrouwen heeft het jonge echtpaar Duyzer opge bracht en in het pand Hoofdstraat 31 te Kortgene is een fijne winkel verrezen op het gebied van horlogerie, goud en zilver annex reparatiewerkplaats. Mevrouw Evers, de echtgenote van Kortgene's burgemeester, opende donder dagmorgen 15 juni j.l. deze nieuwe zaak met het omdraaien van de sleutel, waar door de alarmsirene in werking werd ge steld, en met enige welgekozen woorden sprak zij het ondernemende jonge echt paar toe. Als blijk van waardering bood daarna de heer Duyzer mevrouw Evers een zelfgemaakte zilveren broche aan, waax-na door alle aanwezigen, familie, vrienden, bekenden en belangstellenden een heildronk op het welslagen van deze onderneming werd uitgebracht. Glynhill is de zakennaam, en is ont staan door de samenvoeging van de voor namen van het echtpaar. Anderzijds be tekent glyn in het Wales' dialekt valei en hill is het Engels woord voor heuvel. Een samentrekking dus van tegenstrij digheden, die de vastberadenheid sym boliseert die nodig is om een eenmaal begonnen zaak tot een goed einde te brengen. Proficiat, familie Duyzer. Verticaal: 2. van het lopende jaar (lat. afk.) - 3. pl. in Brabant - 4. lidwoord 5. wentelen - 6. te weten (afk.) - 7. ik (lat.) 8. het Romeinse rijk (lat. afk.) - 9. omroepvereniging (afk.) - 11. deel v. Amerika (afk) - 12. getij - 13. boom - 15. geogr. aanduiding (afk.) - 17. gewicht (afk.) - 19. Spaanse titel - 20. bijwoord 21. per maand (afk.) - 23. bitter vocht 25. te nauw zitten - 26. soort buffel - 27. regeringsreglement (afk.) 28. jongens naam - 29. knaagdier - 31. myth, figuur 36. grote bijl - 37. mil opl. school (afk.) 38. ogenblik - 39. familielid - 41. pl. in België - 43. nauw - 49. kluizenaar - 53. plakmiddel - 55. vogel - 56. tandarm zoogdier - 57. indien - 58. pl. in Brabant 60. voorzetsel - 61. x-ondhout - 63. klein van lengte - 65. hetzelfde (afk.) - 67. de oudere (afk.) - 70. uitroep - 71. reeks 72. uitroep - 73. windrichting (afk.) - 75. wettelijke aansprakelijkheid (afk.) 77. zangnoot - 78. zangnoot - 78. ter zake (afk.). Verticaal: 1. grot - 2. aar - 3. niet - 5. down - 6. Eist - 8. telg - 9. neo - 10. Alex - 14. later - 15. port - 17. Irak 18. satan - 20. lord - 22. arak - 25. kwaad - 26. va - 27. ep - 28. s-r - 29. To - 30. spoor - 33. ooi - 36. eg - 37. eerst - 38. reet - 39. mt - 40. NS - 41. imam - 42. deren - 43. An - 45. spek 47. aver - 50. plan - 51. aalt - 52. robe 53. nurk - 54. noen - 55. nasi - 57. aai 61 git. Gaasepoortstraat 21, Tel. 6585 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel no. 280

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1