NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk door Maarlje Zeldonriik WATELSICf Plonvier heeft DE schoenen P.V. De Blauwe Doffer Kortgenc Mo. 3506 Donderdag 8 juni 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,00 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 12 Tegen de tijd, dat ze naar bed zouden gaan, ging ze er nog even op in. „We weten nu hoe het er voor staat." Haai stem klonk kalm en beheerst. „Jij hebt je hart uitgestort. Maar ik vermoedde al zoiets. Het is net, zoals je gezegd hebt: als je al die tijd samen aan één tafel zit en met elkaar optrekt, dan laat je dat niet onberoerd. Temeer omdat er al dadelijk een onzichtbare intimiteit tussen ons ontstond bij de geboorte van Jantine. Misschien is het daarom inderdaad wel goed, dat je gaat. Maar kom alsjeblieft terug. Laat me niet alleen. Al is het maar eens in de maand. Je hebt ook een plaats in mijn leven gekregen Na deze gedenkwaardige avond ver meden ze beiden instinctief dit delicate onderwerp. Gelukkig was er nu ook een derde persoon 's avonds in de huiskamer: Gijs, de nieuwe knecht, die een vrolijke jongen bleek te zijn en al dadelijk goede maatjes werd met de kleine Jantine. Doch toen de proefmaand om was en Gijs in staat bleek om het bedrijf in zijn eentje bij te houden, pakte Siem zijn koffer. Het was weer op vrijdagavond; Gijs was al op zijn motorfiets weggere den naar Wormer. Toen hij beneden kwam, de koffer in zijn hand, gekleed in zijn nieuwe pak dat hij die week gekocht had, stond de vrouw bij de tafel. „Ja, nou is het zo ver, he?" Ze probeerde te lachen, maar het lukte haar slecht. Hun blikken ontmoetten elkaar. Siem voelde het als een elek trische vonk. Een onzichtbare macht trok hem naar de vrouw. Hij liet <le koffer vallen, op haar toelopend. Het volgende ogenblik lagen ze in eikaars armen. „Jij.... jijbracht ze er met ge smoorde stem uit, toen ze zijn lippen op de hare voelde. Met gesloten ogen lag ze tegen hem aan, toen hij haar omhoog tilde en meenam naar de stoel, waarin hij ging zitten. De schemering breidde zich uit; de lamp brandde nog niet. Met haar hoofd lag ze tegen zijn borst, toen hij haar zacht liefkoosde. „Nu weet je het," zei ze enkel. „Nu weet je alles. Waarom ontdekten we het niet eerder? Nu ga je wegNu ik je zo nodig heb." „Heb je me werkelijk nodig?" vroeg hij met trillende stem. Ze hief haar hoofd op. Hij zag tranen in haar ogen. Wat meer beheerst kuste hij haar mond en haar nattte wangen, haar ogen. Met haar armen trok ze zijn hoofd neer en drukte een wilde zoen op zijn mond. „Vraag je dat nog? Sinds vo rige maand, toen je dat zei, dat je niet ongevoelig was voor het feit, dat we al tijd samen waren, wist ik het, wat jij op eens voor me betekende. Het kon immers niet anders? We groeiden ongemerkt naar elkaar toe. Hoe noem je dat? Het nood lot?" „Ik weet het niet: Mijn gevoelens voor jou probeerde ik zoveel mogelijk voor me te houden. Ja, het zal het noodlot wel zijn. Wantik had me moeten be heersen." Hij liet haar los. Doch ze trok hem opnieuw naar zich toe. „Waarom? Jij en ikwe hebben beiden slagen gehad in het leven. Ik raakte m'n man kwijt, jij je ouders. Het verdriet bracht ons ook samen. Beiden wisten we van elkaar, dat we troost no dig hadden. Ongemerkt hielpen we el kaar staande te blijven. Jij bleef ondanks alles sterk, veel sterker dan ik. Zo hielp je mij en zo groeide er sympathie bij me voor jou. Ga niet weg, Siem, nu nog niet." Er klonk wanhoop in zijn stem, toen hij antwoordde: „Het zal voor jou op een teleurstelling uitlopen, Tine. Ik zal je nooit kunnen geven, wat Jan je gaf. Een tweede man, dat is zo heel an ders „Hoe kun je dat nu weten? Jan is dood. Ik heb ontzettend veel van hem gehouden, dat weet je wel. Je hebt hem gekend, al was het maar voor kort. Ons huwelijk was ideaal, volkomen harmo nisch. Maar Jan is er nu niet meer en ikik ben nog jong. Ik heb ook m'n verlangens weer, dat moet je begrijpen." „Tine, liefje, heus, het wordt de groot ste teleurstelling in je leven, want ik zal nooit met je kunnen trouwen." Ze keek hem geschokken aan. „Waar om niet? Overigens, wie heeft het over trouwen? Ik wil me alleen koesteren aan jouw liefde. De laatste weerstand is nu tussen ons weggevallen. Praat niet over trouwen, maar heb me lief en kus meGod, alsjeblieft, kus me Het was al volslagen donker in de kamer, toen hij met een vreemde stem zei: „Ik kan morgenochtend ook gaan met de eerste tram.... wat denk je?" Ze lag nog altijd dicht tegen hem aan. Met haar vingers zocht ze zijn gezicht en gleed er mee over zijn wang, zijn mond, naar zijn hals. „Ik denk," ant woordde ze fluisterend, „dat we al te veel tijd verloren lieten gaan. We hebben nog enkele urenin Godsnaam, laten we die uitbuiten De heropening van „Blazer's Wijn handel" in de Amstelstraat was geen spectaculaire gebeurtenis. Alles werd nog mondjesmaat verstrekt, dus ook de elek trische stroom. De etalagelichten waren kleine peertjes, maar er waren bloemen en alles zag er binnen toch feestelijk uit. Siem en Tan ja stonden beiden met ver genoegde blikken op hun gezichten ach ter de toonbank. De zaterdagavond-wan delaars bleven even staan, om naar binnen te kijken en zich te vergapen aan al die flessen. Tjonge, er was toch weer heel wat onder de kurk verkrijgbaar. Na sluitingstijd doofde hij de etalage- lichten, want hij wilde geen moeilijk heden hebben.' Daarna gingen ze eten. Tanja had alles al klaar gemaakt. Ze vroeg terwijl ze zijn kopje volschonk: „Is het je meegevallen, de verkoop? Of „Och, ik had m'n verwachtingen niet te hoog gesteld. Je kunt zo weinig re clame maken: een advertentie in een paar kranten en die paar strooibiljetten. We moeten maar afwachten. Vader had vroeger een gerenomeerde zaak. En ver geet niet de grossierderij. Die moet ik weer helemaal opbouwen. Ik heb een boekje gevonden met de namen en adres sen van de klanten in het hele land. Maar die zullen er allemaal wel niet meer zijn. Ik ga maandag circulaires op geven en die verstuur ik volgende week. Verder moeten we dan maar afwachten." Ze zat tegenover hem, „Weet je, Siem, je ziet er nog te veel uit als een boer. Dat is toch geen belediging, hoop ik? Je verbrande gezicht en je ruwe handen. Vooral die handen. Niet dat het mij wat kan schelen, hoor maar de klanten zul len het misschien gek vinden." „Achzo vaak zal ik niet in de winkel helpen. Bovendien, we hebben toch afgesproken, dat het voornamelijk jouw domein zou zijn? En jij bent een dame." Ze glimlachte. „Werkelijk?" „Ja, dat was je vroeger al. Herinner je je nog die eerste avond, toen ik je vroeg met me uit te gaan? Je lachte me uit en je antwoordde: „Ga weg, snottert, wat verbeeld je je wel? Pak eerst maar eens een handdoek; je bent nog niet eens droog achter je oren." Dat zei je." „Heb ik dat gezegd?" Ze zette grote ogen op. „Zei ik dat werkelijk? Ik weet er niets meer van. Hoe oud was je toen?" Nog geen achttien. Het was in het voorjaar van 1939. Jij bent 2 jaar ouder, dus je was negentien, bijna twintig. O, dat weet ik nog zo goed." „En was je niet woest?" Hij dacht na. „Neeik geloof het niet, nee. Ik bewonderde je al, toen ik zestien was. Weet je, Tanja, je was al gauw een verduveld knap ding. Later zag ik je met die officier gaan en toen be greep iktenminste, dat veronder stelde ikdat ik bij jou geen schijn van kans zou hebben." „O, dat was Frits, een luitenant. Ja, die herinner ik me nog wel. Hij was erg knap en deed niets liever dan dansen en mij zoenen. Hij had geld. Nu ja, dat dat trok me natuurlijk. Ik wilde een goed huwelijk doen, in elk geval een knappe man met veel geld. Idiote bakvisdro- men." „En ineens was het weer uit, he?" „Tja. Mocht niet van meneer zijn va der. Omdat ik een Jodin was." „O ja, dat ging zo, he. Dus.... nou snap ik het, juffertjetoen ik je een tweede keer vroeg, dat was een half jaar later, zei je wel ja." „Wat snap jij?" „Niks. Doet er niet 'toe. We hadden die avond toch wel schik, of niet?" „Jij hebt zo'n fantastisch geheugen, zegik weet dat allemaal zo precies niet meer. Was ik toen al bij de KLM?" „Ja een maand, denk ik. Je had een vrij weekend. Ik vroeg je zaterdagsmor gens, toen je net thuisgekomen was. Je zei: Ik moet eerst slapen, want ik heb nachtdienst gehad. Maar vanavond wil ik wel met je dansen." „O, nu weet ik het weer. Toen hebben we elkaar voor het eerst gezoend." „En of. Ik was dol verliefd op je." Ze knipoogde. „Ik weet het; het amu seerde me. En nu?" „Als ik zeg, dat ik weer verliefd op je ben, amuseert het je dan ook?" (Wordt vervolgd.) MINDER MILIEUVERONTREINIGING BIJ GEBRUIK VAN EEN ALTERNATIEVE ENERGIEBRON Ongeveer 80 procent van de in ge heel Europa verbruikte energie, wordt in krachtcentrales opgewekt. Deze cen trales bederven onze atmosfeer door de verbrandingsgassen die zij lozen. Dr. Marchetti, de leider van de afde ling materiaalonderzoek van Euratoom in Italië, meent, dat waterstof een ge schikte alternatieve energiebron kan zijn. Volgens deze onderzoeker zou waterstof voor' allerlei doeleinden als energie bruikbaar zijn. Als energiedrager vol doet waterstof aan drie belangrijke pun ten: Het is in grote hoeveelheden be schikbaar, het is eenvoudig te transpor teren en voor diverse doeleinden te ge bruiken. Waterstof kan eenvoudig wor den gewonnen door de ontleding van water in waterstof en zuurstof. Hiervoor dienen uiteraard wel speciale installaties te worden gebouwd. Weliswaar is waterstof-luchtmengsel explosief, maar dat is ook het geval met aardgas-lucht en koolwaterstof-lucht- mengsel. Men heeft echter reeds veel ervaring met dit soort mengsels en weet de gevaren tot een minimum te beperken. Dat waterstof evenals aardgas gemak kelijk via pijpleidingen te transporteren is, bewijst reeds het bestaande pijplijn- net van niet minder dan 204 kilometer lang van de chemische fabriek Hüls. Aangezien waterstofmoleculen armer aan energie zijn dan aardgas, moet men drie maal zoveel door de pijplijn pompen, doch dit is mogelijk, wanneer men de stroomsnelheid voldoende opvoert. Dr. Marchetti ziet in het gebruik van waterstof grote voordelen. Deze energie is bruikbaar voor de grote industrie. Als voorbeeld noemt hij de winning van ijzer. Om een kilogram ijzer uit ijzererts te winnen heeft men ongeveer één kubieke meter waterstof nodig. In Japan heeft men met deze methode reeds ervaring. Als warmte-energie voor koken en ruimteverwarming zou waterstof voor het huishouden ideaal zijn, want er ont staan geen schadelijke afvalprodukten bij Zowel voor de industrie als voor huis houdelijk gebruik zou waterstof kunnen concurreren met aardgas en olie, om ovei de conventionele kolen maar te zwijgen. Waterstof is ook geschikt om als brandstof gebruikt te worden voor auto's e.d. De luchtverontreiniging in de grote steden, zou hierdoor aanzienlijk worden verminderd. Een proefmotor, waarmee geëxperimenteerd wordt aan de univer- siteit van Oklahoma in de Verenigde S,taten, heeft aangetoond, dat de hoeveel heid uitlaatstoffen klein is en dat er een minimale hoeveelheid schadelijke stof fen in zitten. De benodigde brandstof zouden dergelijke auto's in de vorm van flessen van kunststof mee kunnen nemen. Een andere mogelijkheid om waterstof mee te nemen, bieden de brandstofcellen van het type waterstof-lucht, die zorgen voor de aandrijving van electromotoi'en. Dergelijke krachtbronnen zijn in de ruimtevaart reeds in gebruik. Voor de aandrijving van auto's e.d. zouden ze nog verder moeten worden ontwikkeld. Men denkt ook aan de mogelijkheid van het gebruik van metaalhydi-ide. Bij lage temperaturen geven deze bronnen waterstof vrij voor verbranding in mo toren. Er zijn trouwens nog enkele an dere systemen, waarbij waterstof voor verbranding vrijkomt. Grotere voertuigen, zoals die welke worden gebruikt in het openbaar vervoer, bussen, ti-einen, vliegtuigen, enz., kunnen hun energie betrekken uit vloeibare wa terstof. Waterstof is bovendien aanzien- j lijk lichter van gewicht, hetgeen van be lang kan zijn in de luchtvaart. Waar een vliegtuig minder gewicht aan brandstof behoeft mee te nemen, kan het een gro ter gewicht aan passagiers en vracht ver voeren. Bij een grote Boeing bijvoor beeld zou het nuttig gewicht dat hij kan vervoeren in dat geval worden verhoogd van 20 tot 60 ton. Een belangrijke winst dus. Het is zonder enige twijfel de moeite waard, wanneer men serieus de mo gelijkheden van waterstof als alterna tieve brandstof onderzoekt. UITSLAG van het concours SURVIL- LIERS op 3 juni 1972. Deelname 268 duiven. Los 6.00 uur. Wind: Z.W. 1. W. C. Filius 2. S. Brandershorst 3. L. de Fouw 4. Comb. Schrier - Clement 5. P. van Belzen 6. L. de Fouw 7. S. Branderhorst 8. B. Siereveld 9. C. Bouterse 10. J. C. de Fouw .21.42 291.344 233 19.36 288.045 229.6 20.47 288.263 226.2 21.19 287.957 222.8 25.42 293.758 219.4 21.55 2 216 22.00 2 212.6 26.07 293.758 209.2 26.12 293.660 205.8 24.41 291.470 202.4 Kruiswoordpuzzel no. 279 Horizontaal: 1. zeer luid (muz.) - 3. grondbeginsel - 10. zonder geld - 13. grof - 15. misdaad - 16. sociaal-demo craat (afk.) - 18. N.V. (Fr.) - 19. dak bedekking - 21. netto (afk.) - 22. zijrivier v. d. Donau - 24. glansloos - 26. Alg. Weduwe- en Wezenwet (afk.) - 28. oos terse titel - 30. lengtemaat (afk.) - 31. vruchtennat - 33. drinkgerei - 35. vul kaan - 36. jongensnaam - 37. gi-ondtoon 38. mal - 40. meterton (afk.) - 41. myth, figuur - 43. vogelprodukt - 44. verdienste 47. stannum (afk.) - 48. heilige (afk.) 49. metaal - 50. deel v. d. bijbel (afk.) 51. zuster (afk.) - 52. riddei'kledij - 54. dagtekening (afk.) 55. vragend vnw. 56. wettelijke aansprakelijkheid - 57. eetlust - 58. rivier in Italië - 59. deel v. h. gebit - 60. loon - 62. pl. in Brabant 64. niet lang 66. ingewijde - 68. wa terplantje - 70. ambtshalve (lat. afk.) 71. eenh. v. kracht (afk.) - 72. metaal 73. wilde haver - 75. bevel - 77. rivier in Sibei-ië - 79. te zijner \plaatse (lat. afk.) 80. windrichting - 82. deel v. e. vis - 84. afgunst - 85. grote som gelds - 86. deel v. d. bijbel (afk.) Verticaal: 1. Europese vrouw - 2. ener gie - 4. vr. munt (afk.) - 5. elektr. geladen deeltje - 6. rekening - 7. vr. munt - 8. hetzelfde (afk.) 9. het zijn - 11. deel v. Amerika (afk.) 12. handelsterm - 14. droogvallende plaats bij eb - 17. gema nierde vrouw - 20. de te bezorgen brie ven - 23. cadans 25. zangnoot - 27. vervoermiddel - 29. loot - 32. ondergevel 34. voorzetsel - 36. militair - 39. nako meling - 42. de onbekende (afk.) - 43. naarling - 44. niet raak - 45. motorraces (afk.) - 46. beroep - 48. Leger des Heils (Eng. afk.) - 49. geb. in Europa - 51. lust 52. neerslag - 53. ontkenning - 54. lig plaats v. schepen - 55. vragend vnw. 56. doorwaadbare plaats in zee - 59. voe derbak - 60. uniform versiersel - 61. hel dendicht - 63. neep - 65. goud (Fr.) 67. vertaler - 69. afvoerkanaal - 74. baan voor balspel - 76. als volgt (afk.) - 78. insekt - 80. normaalpeil (afk.) - 81. kin- dergroet - 83 voorzetsel Oplossing kruiswoordpuzzel no. 278 Horizontaal: 1. periode - 6. odalisk - 11. ere - 12. mol - 13. oh - 15. snek - 16. Anlo -'17. di - 18. nav - 20. ee - 21. ae 22. ent - 23. Ad - 25. fl - 27. nu - 28. se - 29. einde - 32. sul - 34. Lisse - 36. rag - 37. op - 39. pg - 40. tak - 41. Tatra - 42. erg - 45. tt - 46. pm - 48. alm - 51. soldij - 53. nat - 55. medio 57. ad - 58. pp - 59. am - 61. ge - 62. oud - 64. el - 65. ek - 67. x-ui - 69. ri 70. stee - 72. snik - 73. tl - 75. iris - 76. ein - 78. eminent - 79. rekstok. Verticaal: 1. pronker - 2. rk - 3. Oene 4. dreef - 5. eek - 6. oma - 7. Donau 8. alle - 9. in - 10. kritiek - 14. ha 17. dn. - 19. vang - 22. eest - 24. dd 26. Is - 27. nl - 28. si - 30. ia - 31. eo 33. ultra - 34. lg - 35. sa - 38. PTT - 39. pap - 42. escorte - 43. ro - 44. glad - 45. tij - 47. mm - 48. ader - 49. li - 50. moei lijk - 52. dc - 53. np - 54. ta - 56. eg - 58. plein - 60. menie - 63. ui - 64. etre - 66. kink - 68. ut - 71. Est - 72. SER - 74. oi - 77. st. Ganmepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1