Aardolie? OPERATIE IN DE DE CELLEN ZIN? Voor al uw drukwerk naar... Drukkerij MARKUSSE HEEFT SPAREN N< Kennen we onze handtekening? NOG Eerste toepassing van petroleum? Omstreeks het jaar 700 vonden de By zantijnen een geheim wapen uit, het Griekse vuur. Het speelt in de Middel eeuwen een belangrijke rol, maar nergens vinden we een exacte beschrijving. Men heeft in dit strijdmiddel, een voudige, bij vermenging met water op vlammende mengsels van ongebluste kalk en zwavel vermoed, zoals de Chinezen uit de Sungperiode dit ook aanwendden als ze op het water streden. Andere onder zoekers nemen aan, dat de Byzantijnen lang voor de monnik Berthold Schwartz, het buskruit hebben uitgevonden en voor hun vlammenwerpers gebruikten. Volgens de Engelse natuurkundig dr. J. R. Partington, zou het Griekse vuur een soort zeer licht aardoliedestilaat zijn geweest, vermengd met harssoorten, dat het merkwaardig resultaat opleverde, dat het vuur als het ware bleef kleven. Door de toevoeging van deze harssoorten is het mogelijk de brandende vloeistof aan een voorwerp te doen vasthechten. Aardolie al bekend. Zowel de mededelingen over de ver vaardiging en het gebruik van dit wapen, als ook de toenmalige stand van de che mische wetenschap en techniek in By zantium pleiten voor deze verklaring. Aardolie kenden de Byzantijnen en zij benutten dit toen al op zeer „moderne" wijze en wel voor de verwarming van hun baden. Trouwens het was zelfs voor Byzan tium niets nieuws, want in Perzië de monstreerde men aan Alexander de Grote reeds hoe deze vette vloeistof gehele stra ten in brand kon zetten. In Byzantium kon men echter al des tilleren en dat was belangrijk voor het resultaat. In oude Griekse alchemistische manuscripten lezen we over glazen des- tilleerkolven van een Egyptische alche mist, waarmee men een zeer snel ont- brandbare olie voor de verlichting won. En dat was nog vóór de Middeleeuwen! Het destilleren was in Byzantium dus bekend en men was dus is staat om uit aardolie een snel ontbrandbare olie te maken. Bovendien tonen oorlogsberichten en schilderijen van tijdgenoten heel dui delijk aan, dat dit Griekse vuur uit bui zen gespoten werd, dat wil zeggen dat het een vloeistof geweest moet zijn. De uitvinder. Het vermoeden is gerechtvaardigd, dat dit Griekse vuur uitgevonden werd door een zekere Kallinikos, een geleerde, die zich in het jaar 700 vanuit zijn vader land Syrië onder de bescherming van Byzantium had gesteld. In een kroniek wordt bericht, dat de Byzantijnse keizer zich in die tijd dien de te verweren tegen een overmachtige De meesten van ons gebruiken bij de handtekening een ander schrift dan zij normaal gebruiken. De handtekening moet toch vlot en me elan worden ge schreven en mag vrijwel onleesbaar zijn. Hoofdzaak is bij velen, dat de hand tekening een eigen karakter heeft en dat tracht men te bereiken door het neer schrijven van een of ander vrijwel on leesbare kriebel. Toch is zo'n handteke ning evenmin borg tegen vervalsing als de normaal neergeschreven naam. On derzoekingen hebben uitgewezen, dat zelfs deze laatste moeilijker is te ver valsen, dan de onleesbare krabbel. Natuurlijk is het helemaal onverstan dig om een handtekening te hebben, die niet konstant is, die morgen weer anders is dan vandaag. Hoe groter de variatie hoe meer de mogelijkheden dat een ver valsing als echt wordt beschouwd. aanval van de Islamieten. Hij had hier toe de opstelling van een vloot „vuur schepen" gelast. Na een zevenjarige be legering van Constantinopel gelukte het toen werkelijk met behulp van deze speciale schepen de Arabische vloot ver nietigend te verslaan. Het resultaat was van dien aard, dat de aanvallers voor een periode van niet minder dan veertig jaar afdropen. De moed tot verdere ak- tiviteiten was hun grondig ontnomen. Omstreeks het jaar 900 bleek keizer Constantijn Porphyrogenitus zelfs be reid dit geheime wapen aan zijn bond genoten in leen te verstrekken, maar het recept werd angstvallig geheim gehouden. Het zou Constantijn door een engel zijn medegedeeld. Hij verklaarde, dat wie het zou verraden, op het zelfde ogen blik dood zou blijven. Dit verhaal ver spreidde zich als een lopend vuurtje en bijzonder bijgelovig als de mensen in die tijden zeker waren, geloofde men dit grif en niemand van diegenen die het geheim kenden, durfde het prijs te geven. Het drastische tegenvuur. Natuurlijk kon het geheim ook niet altijd bewaard blijven. We weten in ieder geval dat Arabische scheikundigen tegen het einde van het jaar 1000 een eigen „Grieks vuur" hadden ontwikkeld. Dat was in de tijd, dat de ontwikkeling van de Arabische wetenschap en tech niek op een hoogtepunt stonden en deze tegen de kruisvaarders werd gebruikt. We weten hiervan dat dit wapen niet alleen op zee, maar ook te land werd gebruikt. De Arabieren stelden troepen vlammenwerpers samen, voorzien van vuurvaste kleding en uitgerust met draagbare handpompen, die in staat wa ren dood en verderf onder de vijanden te verspreiden. Het gebruik van pompen hier is weer een duidelijk bewijs, dat het hier om een vloeistof gaat. Ook de vloot die Byzantium verdedig de, was met zulke vlammenwerperspom- pen uitgerust. Aan de uiteinden hadden de pompen, die van brons vervaardigd waren, koppen van leeuwen en tijgers met wijd open gesperde kaken, waaruit het vuur spoot. In de loop der jaren zijn er veel ver halen verschenen over dit mysterieuze „Griekse vuur", uit de Middeleeuwen, waarvan men nog steeds het fijne niet weet. Er waren doldwaze legendarische verhalen bij, doch ook mededelingen die een wetenschappelijke achtergrond had den. Zo is de zienswijze van de Engelse natuurkundige dr. J. R. Partington, ge baseerd op grondige onderzoekingen er weer een die waarschijnlijk de waar heid zeer dicht benadert. Maar met dit alles is het oorspronkelijke recept nog niet gevonden. En misschien zullen we dat ook nooit achterhalen. (Nadruk verboden.) Heel verstandig is, cm voor het zetten van een handtekening gebruik te maken van een normale vulpen met inkt, waar bij men steeds gebruik maakt van de zelfde pen. Men heeft dan het voordeel, dat de typische karakteristiek van de pen van de vulpen en de gebruikte inkt, evenzoveel goed herkenbare, maar moei lijk te vervalsen eigenschappen zijn van de handtekening. Interessant op dit gebied is wel een uitgebreid onderzoek dat professor Mi chel, psycholoog en schriftkundige van de universiteit van Mannheim, met zijn staf deed met betrekking tot vervalsing en herkenning van handtekeningen. De vraag was namelijk, hoe goed of hoe slecht iemand in staat is zijn eigen hand tekening te herkennen. Bij de onderzoekingen werd gebruik gemaakt van een groep van 100 per sonen, die niet wisten waarover het onderzoek ging. Gedurende twee dagen kregen zij onder diverse voorwendsels ieder dertig maal een handtekening te zetten. Deze genoemde voorzorgen waren getroffen om te bereiken dat deze men sen hun handtekening normaal en spon taan zouden zetten. Daarna gingen ver valsers aan het werk. Handtekeningen van andere personen mocht men nama ken en wel op allerlei denkbare manie ren. Dat wil zeggen men mocht die doen, los uit de hand, men mocht gebruik maken van lichtbakken om ze over te trekken, kortom alles was toegestaan, mits het een vervalsing bleef. Van elke handtekening nam men nu 16 originele en 9 vervalsingen en deze werden dooreen gemengd. Daarna moest de betreffende proefpersoon ze bekij ken en kon in alle rust uitmaken welke Wanneer we spreken over operaties, dan denkt iedereen meteen aan de chi- rure. die met behulp van zijn instru menten als scalpels, kochers en wond- haken zijn ingreep op het menselijk lichaam pleegt. Daarbij denk men ook aan operaties vanaf de simpele blinde darm verwijdering tot de meest moeilijke orgaan-transplantatie. De operatie waar wij het nu over hebben, kennen de chirurg en zijn instrumentarium niet. De chirurg wordt vervangen door de moleculair-bioloog en de instrumenten zijn virussen en bacteriën. Het klinkt natuurlijk wat science-fictionachtig, maar wanneer men operaties wil uitvoeren in menselijke cellen, dan heeft men uiter aard speciale kennis en speciale instru menten nodig. Nu zullen velen misschien vragen: „Waarom moeten cellen geopereerd wor den?" In de cel bevinden zich bijvoor beeld de genen, de erfelijkheidsdragers en hieraan kan iets mankeren, waardoor zich een ernstige ziekte openbaart. Kan men de cel opereren en verbetering aan brengen, dan is het misschien mogelijk de ziekte te genezen. Ziekten die bijvoorbeeld veroorzaakt worden, door het ontbre.ken van een Gen kunnen bijvoorbeeld in de toekomst behandeld worden, want virussen (de instrumenten) brengen dan de ontbre kende Gen in de cel, alwaar de Gen wordt ingebouwd (transductie). Voor de operatie is deze Gen door de virussen uit de echte en welke de valse handteke ningen zouden zijn. Gemiddeld bleek 75 goed beoordeeld te worden en 25 foutief. Men moet hierbij echter niet vergeten, dat men bij willekeurig raden altijd 50 50 kans heeft juist te raden. Zeker wanneer men een en ander in detail gaat bekijken, komt men tot de ontdekking dat het met het herkennen van de eigen handteke ning in wezen maar slecht gesteld is. Van de 100 proefpersonen, waren slechts 4 in staat alle handtekeningen van zich zelf juist te beoordelen als echt of vals. De twee slechtste deelnemers vergisten zich van de 25 beoordelingen liefst 14 maal. In totaal werden van de echte hand tekeningen er 19,9 °/o als vals betiteld, terwijl van de valse handtekeningen niet minder dan 34,1 als echt werd be oordeeld. een bacterie gehaald. Het klinkt allemaal wonderlijk, maar het is pure waarheid. Het zijn de Amerikaanse wetenschappe lijke onderzoekers C. R. Merril, M. R. Geier en J. C. Petricciani van het be kende Amerikaanse National Institute of Health te Bethesda, die menen dat Gen-transplantatie door bacteriën-virus sen naar de menselijke cellen moge lijk is. Het idee is overigens niet nieuw. Reeds in de veertiger jaren werden onderzoekingen gedaan op het gebied van Gen-transplantatie, maar, de resul taten waren niet bevredigend. Ongeveer een jaar geleden kwam de moluculairbioloog, R. L. Sinsheimer, met de veronderstelling, dat door middel van transductie misschien eens Diabetes Mel- litus (suikerziekte) behandeld zou kun nen worden. Om welk experiment ging het nu? Merril en zijn medewerkers hebben zich beziggehouden met een ziekte van de suikerstofwisseling. Het is een ziekte die bepaald wordt door een aangeboren stofwisselingsfout. Er ontbreekt namelijk een Gen, dat de informatie bezit voor de afbraak van het enzym GPU-Trans- ferase, een belangrijk element bij de af braak van suiker. Bij een patiënt met deze ziekte hebben Merril en zijn collega's cellenweefsel weggenomen. De cellen werden op een voedingsbodem in leven gehouden. Voorts Toen het materiaal aan anderen ter beoordeling werd gegeven, steeg het aantal foutieve beoordelingen nog ster ker. Bij gesprekken achteraf gaven de meeste proefpersonen toe, dat zij in de meeste gevallen eigenlijk niet in staat waren vals van echt te onderscheiden, omdat zij er eigenlijk nooit goed op ge let hadden, hoe zij hun handtekening precies zetten en hoe die er in feite uitzag. Veelal gingen ze bij de beoor deling af op de globale indruk, zonder in detail te kunnen zeggen welke aan merking zij hadden op valse handteke ningen. Professor Michel meent hieruit te mo gen concluderen, dat de meeste mensen hun eigen handtekening zeer slecht ken nen en dat het zogenaamde typische „eigen" maar een zeer betrekkelijke zaak is. lastingen. Vooral als u ongehuwd bent of geen kinderen hebt, valt u in een hoog belastingtarief. Als u dan nog eens weer aan het rekenen slaat, mag u zelfs blij zijn als u quitte speelt. Winst aan koop kracht is er nagenoeg niet bij, soms zelfs in het geheel niet. Slachtoffers. De spaarders, zeker de kleine spaar ders, maken moeilijke tijden door. Zij be horen tot de ergste slachtoffers van de inflatie. Vele oudedagsvoorzieningen (niet de welvaartsvaste A.O.W. gelukkig) zoals bijvoorbeeld diverse bedrijfspensioenen slinken in waarde. Wat eens een aardige aanvulling op de A.O.W. leek, is nu al niet meer dan een fooi, waarvan sommige bejaarden nog net hun zieken fondspremie kunnen betalen. Het is grie zelig te bedenken dat juist in deze tijd nu de overbesteding de kop moet worden ingedrukt, velen op de treurige gedachte komen dat sparen nauwelijks zin meer heeft, je in geen geval rijker maakt. Nederlanders zijn een spaarzaam volk je, maar de voortschrijdende geldont waarding brengt deze traditie in ernstig gevaar. Zouden in de huidige omstan digheden vele spaarders tot het alles zins begrijpelijke besluit komen hun spaargeld maar op te nemen en direkt te besteden, dan zou de inflatie onze eco nomie als gevolg van deze overbesteding helemaan in de wurggreep nemen. In deze paradoxale toestand zijn we nu aangeland: sparen heeft nauwelijks zin meer, spaargelden opsouperen zou onze economie aan de rand van de af grond brengen. (Nadruk verboden) maakten zij gebruik van Lambda-Bac- teriophagen, een bacterie-virus, dat de bedoelde Gen wegnam bij de bacterie Escherichia coli. Deze Lambda-Bacterio- phagen werden samengebracht met de zieke cellen. Het gevolg was, dat deze cellen daarna Galaktose konden afbre ken, dat betekent, dat zij van de Bacte- riophagen de bewuste Gen hebben over genomen, waarna het enzym GPU-Trans- ferase werd geproduceerd. De zieke cel len werden gezond. De onderzoekers menen, dat de resul taten van hun onderzoekingen doen ver moeden, dat het mogelijk zou moeten zijn, uitgekozen bacterie-Genen in de levende menselijke cellen over te bren gen, wanneer men Bacteriophagen als overbrengers gebruikt. Er zijn aanwij zingen, dat de verschillen tussen ver van elkaar staande levende wezens, als bac teriën en de mensen, minder groot zijn, dan tot nu toe werd aangenomen. Tot nu toe is het slechts gelukt genen over te brengen in afzonderlijke mense lijke cellen. Het principe is aangetoond, maar het probleem is nu nog, hoe men dit in het groot moet realiseren, dat wil zeggen op het totale zieke celweefsel van de patiënt. Er zullen nog veel onder zoekingen moeten worden gedaan, al vorens men zover is. Toch zijn er des kundigen die menen, dat we aan het begin staan van een geheel nieuw tijd perk in de medische geschiedenis, het tijdperk van de Gen-transplantatie. VOORSTRAAT 7 WISSENKERKE TELEFOON 01107- 3 08 HET GEHEIME WAPEN IN DE MIDDELEEUWEN NOG STEEDS WETEN WE DE WAAARHEID NIET OVER HET „GRIEKSE VUUR" In de vroege middeleeuwen werd het christelijke avondland ernstig be dreigd door de zogenaamde Turken. Het ging hier feitelijk niet alleen om Turken, maar om de islamietische legei's die te vuur en te zwaard trachtten het mohammedaanse geloof te verbreiden. Pe legers bestonden uit Arabieren, Perzen en Turken. In het westen trokken ze over de Straat van Gibraltar, het Iberisch schiereiland binnen en kwamen zo zelfs over de Pyreneeën. In het oosten vocht het Oostromeinse rijk als bolwerk van het christendom aan de rand van Europa. De zwakke keizers van Byzantium moesten zich voortdurend verweren tegen de islamitische aanvallen. Zij deden dat met vernuftige diploma tieke handigheidjes, maar ook,met een wel zeer verfijnde krijstechniek, die ons twintigste eeuwers verwondert om zijn „moderniteit". Wat wij er van weten, komt uit Romeinse geschriften en is in veel gevallen helaas niet duidelijk genoeg om ons een juist beeld van een en ander te geven. GULDEN VAN 1964 NU NOG 70 CENT WAARD Sparen is bouwen aan uw geluk! Deze slogan hebt u kortgeleden ter gelegenheid van de Wereldspaardag in alle kranten kunnen lezen. Helaas dekt deze leus de werkelijkheid niet of nauwelijks. De hogere rentes, die de banken de laatste jaren op de spaarrekeningen verleenden, zijn vrijwel geheel opgeslokt door de inflatie. Juist de spaar ders zijn ernstig de dupe van de geldontwaarding, die de voortdurende in flatie heeft teweeggebracht. Dit heeft talloze mensen reeds op de ge dachte gebracht dat zij hun geld beter zo snel mogelijk kunnen besteden, omdat de koopkracht van het geld ieder jaar achteruit gaat. Sinds 1964 prijsindex gestegen van 100 naar 142. De koopkracht van de gulden is de laatste jaren aanzienlijk verminderd. Vooral na 1964, toen in feite de inflatie reeds haar hoofd opstak, heeft de geld ontwaarding zich krachtig doorgezet. Weliswaar stegen de gemiddelde inko mens in de periode 1964-1971 zeer sterk, maar in hetzelfde tijdvak steeg de prijs index van 100 in 1964 tot ongeveer 142 in 1971 en mogelijk zal de stijging zelfs nog iets groter zijn, hetgeen aan het einde van dit jaar zal blijken. En naar men gevoeglijk mag aannemen zal deze ontwikkeling zich in 1972 krachtig door zetten. Een percentage van ongeveer 6,5, zo schat het Centraal Planbureau de ge middelde prijsstijging volgend jaar. Kortom, de gulden wordt elk jaar min der waard. De gulden van 1964 was in 1965 nog ruim 96 cent waard, in 1968 ruim 84 cent in 1969 78 cent, in 1970 75 cent en nu nog maar 70 cent. In 1972 doet u met 66 cent evenveel als in 1964 met een gulden. Rente opgeslokt. Wie zijn geld op de (spaar) bank zet ontvangt rente. Als u een termijnspaar rekening opent, d.w.z. uw geld voor een langere periode vastzet, ontvangt u zelfs een vrij hoge rente, die kan oplopen tot 7 (twee jaar vastzetten). Zo op het eerste gezicht lijkt u op deze manier een aardig reservepotje te kunnen aankwe ken. Als u per 1 januari 1971 10.000 naar de bank heeft gebracht, met dit geld een termijnrekening heeft geopend a rai- son van 6 rente, dan bezit u per 1 januari 1972 niet 10.000, maar 10.600. Dat lijkt attraktief. Voor die 600, heeft u immers niets behoeven te doen. Het wordt u als het ware zo maar in de schoot geworpen. Bij handhaving van deze rentestand zou u op 31 december 1972 al een kapitaaltje van 11.236 bij elkaar hebben. Niet gek, nietwaar? Maar als we bedenken dat in 1971 de waarde van de gulden ten opzichte van vorig jaar alweer met ruim 5 cent is ge daald, dan kunt u nagaan dat u beslist geen 600,„winst" heeft gemaakt en dat ook dat hele bedrag van 10.600, dat u aan het eind van het jaar hebt, aan merkelijk minder waard is dan 12 maan den geleden. Bovendien moet u de rente opgeven aan de inspekteur van de be- HET BEGIN VAN EEN NIEUW MEDISCH TIJDPERK??? HET MOEILIJKE ONDERSCHEID TUSSEN ECHT EN VERVALSING

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2