De toekomst van de wereld Predikbeurten 't Jantje van Alles REMOVA „DE GOUDSMID" Huizen eu Fa S. Kodde Zo Weekenddienst artsen Dit weekend doen dienst dokter Van Arkel, tel. 01107- 3 18 en dokter Klein Was- sink, tel. 01199 - 3 04. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland MEI 13 zaterdag 14 zondag 15 maandag 16 dinsdag 17 woensdag 18 donderdag 1.59 14.29 2.41 15.10 3.28 15.54 4.18 16.42 5.09 17.30 6.00 18.27 voor zondag 14 mei 1972. Ned. Ilerv. Kerk Colünsplaal 10 uur ds. Attema en 2.30 uur ds. E. G. Boesenkool. Ncd. Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Ph. M. Becht. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur de heer Sinke uit Oost-Souburg. Ned. Herv. Kerk Kortgeno 10 uur ds. J. D. de Boer. Ned Herv Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Boesenkool (H. Doop) en 2.30 uur ds. Rien- stra. (Beide diensten extra coll. bouwfonds). Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur onbekend. Geref. Kerk Kamperland Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Eikelboom en 2.30 uur ds. Rienstra. Geref. Kerk Colijnsplaat 9 uur ds. Zelle van Leeuw arden en 2.30 uur ds. Eikel boom uit Brussel. Geref. Kerk Geersdük 10 uur ds. Van Benthem van Middelburg en 4.30 uur ds. Zelle van Leeuwarden. Vrijgemaakte Geref. Kerk. Kamperland, Veerweg 53. 10 en 2.30 uur cand. A. H. Dekker (coll. kerk). Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5'uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur de heer J. Driessen van Utrecht. Bij ons vertrek uit Wis senkerke groeten wij vrienden en bekenden en zeggen tevens lidmaat schappen en donaties op. Fam. J. Kodde - Ton. Prinsenhof 7, Goes, Tel. (01100) 61 01. Heden overleed, zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, in de ouderdom van bijna 89 jaar, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en over grootvader Pieter Kouwer (weduwnaar van Maria Priester). Wissenkerke: P. Kouwer. J. Kouwer - Hollestelle. Vlissingen: C. Kouwer. P. Kouwer - de Waard. Amsterdam: J. de Bruijne - Kouwer. P. de Bruijne. Middelburg: M. Kouwer. Ancaster: P. Versluis - Kouwer. B. Versluis. Wissenkerke: M. van Gilst - Kouwer. A. van Gilst. Wissenkerke, 8 mei 1972. Noordeindstraat 5. De begrafenis heeft plaats gehad op heden vrijdag 12 mei, om 2 uur nam. vanaf het Dorpshuis te Wissenkerke. Voor de vele gelukwen sen, bloemen en cadeau's, ontvangen op ons 25-jarig huwelijksfeest, zeggen wij ook namens onze kinde ren hartelijk dank. A. Hakkert. M. G. Hakkert - de Neef. Wissenkerke, mei 1972. Dorpsdijk 90. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling en me deleven tijdens haar ziek te in het ziekenhuis en na het overlijden van mijn geliefde vrouw Lientje van der Maas, betuig ik mijn oprechte dank. In het bijzonder ds. Blok land, dokter Van Arkel en de zusters Spangier en Van Gorp. Uit aller naam, J. van de Kreeke. Wissenkerke, mei 1972. Weststraat 8. TE KOOP i.g.st.z. SOLEX Veerweg 71, Kamperland Heden overleed zacht en kalm onze lieve opa en overopa Pieter Kouwer, in de ouderdom van bijna 89 jaar. Colijnsplaat: A. M. Goulooze - van Gilst. P. D. Goulooze. Peter. Bianca. Vlake: M. A. de Koning - vanGilst. P. J. de Koning. Wissenkerke: J. P. van Gilst. Hannie de Kam. P. J. van Gilst. H. H. van Gilst. Wissenkerke, 8 mei 1972. Heden overleed zacht en kalm onze lieve opa Pieter Kouwer. Piet en Coby. Rinus en Willy. Rie en Kees. Petra en Johan. Wissenkerke, 8 mei 1972. Ruime sortering frisse dessins tafelzeil met wol len rug vanaf 8.50 per meter, plastic tafellakens vanaf 1.98, gordijnplas tic 2.25 per m. Steeds gratis Zilverzegels K. Noordstraat 11-15, Middelburg, Tel. 3733 BH Steunzolen naar maat ook op doktersadvies. Al le voetcorrectors in voor raad. Voetkundige advie zen worden gratis ver strekt Martin W-ijdemans medisch gedipl. voetkun dige Schoenreparatiebedr. v.h. van Unen, L. Vorst- straat 18, GOES. Vervulde hartewens van haar die altijd klaar staat voor het gezin geef haar horloge verkrijgbaar bij: K. VRIEND Korte Kerkstr. 11, Goes, Telefoon 01100 - 85 05. 2 jaar all-risk verzekerd TE KOOP GEVRAAGD: ©ok kleine objecten- Oud of bouwvallig geen bezwaar. Inlichtingen: aan RODELKO N.V. Markt 8, Veere, Tel. 01181 - 279 - 362. SUIKERPATIËNTEN Een verrassend grote keus in alles wat uw dieet vollediger en smakelijker maakt. aQ.BuTujen. Kart* MftHïMUUtag ,afkt.rf.iat. Inname zegelboekjes bouw van maandag 15 mei tot en met woensdag 17 mei 's avonds van 7 tot 9 uur bij C. W. Zwemer, Spui- dijk 5, Kamperland en zaterdagmorgen 20 mei van 9 tot 12 uur bij A. de Haze, Weststraat 3 te Wissenkerke. Gemeente Kortgene De burgemeester van de gemeente Kortgene maakt ter voldoening aan het bepaalde in de wet op de ruimtelijke ordening bekend, dat met ingang van 29 mei 1972 ter secretarie van Kortgene voor een ieder gedurende één maand TER INZAGE ZULLEN LIGGEN het door de gemeenteraad van Kortgene in zijn ver gadering van 25 november 1971 vastgestelde bestem mingsplan „le herziening bestemmingsplan Kats", als mede het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van 25 april 1972, nummer 329/277, afd. 4e bur. r.o. tot gedeeltelijke goedkeuring van dat plan. In verband met het feit, dat door gedeputeerde staten voornoemd goedkeuring is onthouden aan één woord van de tot het plan behorende voorschriften, kunnen zij, die bezwaar hebben tegen deze onthouding gedu rende de boven vermelde termijn bij de Kroon beroep instellen. Beroepschriften kunnen worden ingediend bij de mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Kortgene, 10 mei 1972. De burgemeester voornoemd, P. J. Evers. V/erziekte democratie Zodra een gezaghebbend persoon zich wat minder verheugd toont over de wij ze waarop sommige kamerleden, beter gezegd het parlement in zijn geheel, het domokratisch parlementaire systeem toe past, dan worden daarover prompt door kamerleden verontwaardigde vragen ge richt tot de regering. Dat was het geval b.v. ten aanzien van kritische opmer kingen van Prins Bernhard en onlangs iets in dezelfde geest van ex-minister Luns. De „kruidjes-roer-mij-niet" in de Kamer komen dan onmiddellijk in het geweer, menen dat zo'n gezaghebbende persoon dat zo maar niet in het openbaar mag zeggen, willen zelfs dat ze daar een reprimande over krijgen van de regering. Dat maakt dus de indruk, dat onze ka merleden menen dat zij het demokra- tisch-parlementaire systeem perfekt laten werken, kritiek daarop dan ook afbre kend is en ten nadele werkt van ons de- mokratisch systeem. Maar de niet door partij-hovaardij besmette Nederlander moet toch menig maal tot de konklusie komen, dat dit systeem, zoals het hier wordt toegepast, de binding met de ontwikkeling van de tijd heeft verloren. We moeten toch kon- kluderen. dat het parlement zich druk maakt over en enorm veel tijd verliest met kleine dingen en de grote lijnen uit het oog verliest. Als een Kamerlid weer vragen aan de minister stelt over zaken b.v. van andere mogendheden, dan vraag je je toch af: waar bemoeit de man zich mee en wat heeft dit voor effect. Het is dan alleen een bevrediging van zijn eigen gevoelens en van wellicht wat aanhangers, maar hij weet, moet althans weten, dat die vraag over handelingen van ander regeringen feitelijk geen ef- fekt kan sorteren, het Nederlandse be lang niet kan dienen, veel tijd vergt van de bewindsman, die hij beter zou kun nen gebruiken en dus de vlotte werking van regering en parlement benadeelt. Van dit laatste trekt menig parlements lid zich echter weinig aan. Het gaat de heren veel meer om het belang en het aanzien van hun eigen partij om van zichzelf dan niet te spreken dan om het algeméne lands belang. Ons partijwezen is zó versnip perd, zonder dat er gróte verschillen in politiek opzicht zijn aan te wijzen, dat vele kamerleden het zoeken in het „kleine goed" om toch maar in de openbaarheid te komen. In een tijd waarin de maatschappij zich toespitst op konsentratie, op vlot kunnen werken om de ontwikkeling bij te kunnen houden, daar blijft ons poli tieke systeem zich verwarren in onwerk zame versplintering, in kleine dingen en in perfektionisme, waardoor tijd ver slonden wordt, de grote vraagstukken- niet de aandacht en het beleid krijgen die ze verdienen en het parlment zich steeds meer ontpopt als een haast on werkzaam element, dat nodig aan ver nieuwing toe is. Men voelt dat in politieke kringen ook wel, doch meent de remedie niet bij zichzelf te moeten zoeken. Men zoekt het voorlopig alleen in konsentratie van partijen, noemt dat een streven naar vernieuwing. Maar daar zullen we er niet mee komen. Zeker niet zolang men de versplintering niet drastisch beperkt door het instellen van een flinke drempel voor de vertegenwoordiging in de kamer. O— Het parlementaire stelsel zelf zal ech ter veranderd moeten worden wil het demokratisch systeem zich bij de ont wikkeling van de tijd kunnen handhaven. Het zal er wellicht toe moeten komen, dat de invloed van de kamerleden wordt beperkt, de werking van het parlement daardoor vlugger wordt, slechts de gro te lijnen van de politiek erdoor in het oog worden gehouden en al het kleine goed en al die niet direkt nuttige vra gen verdwijnen of misschien in één enke le vergadering mogen worden geuit. Blijft men op dezelfde voet voortgaan, dan moet dat uiteindelijk leiden tot een chao tische toestand, tot een devaluatie van het democratische systeem zelf. Dat moet voorkomen worden. Er dient naar nieuwe wegen te worden gezocht, een nieuwe opzet. Dat zal hier en daai pijn doen, men zal eerder wat inspraak moeten gaan afstaan dan deze vermeer deren. Maar de tijd dringt er toe. Het systeem is niet met zijn tijd meegegaan, het werkt niet meer efficiënt. Maar het zal wel lang duren eer de patiënt toe stemming wil geven tot de zo nodige operatie. Als dat te lang duurt, zou het wel eens te laat kunnen worden. Dan overlijdt de demokratie aan haar eigen kwaal en door eigen toedoen. Dan kan hier geschiden wat in o.a. Griekenland plaatsvond en waartegen we zovele be zwaren hebben. Dan zouden die bezwa ren weieens minder steekhoudend kun nen blijken. Maar er is moed voor nodig om die bezwaren te voorkomen. En het is de vraag of dat inzicht en die moed in Nederland's politieke wereld te vinden is. Helaas valt dat vooralsnog te betwij felen. (Nadruk verboden.) H. v. Wermeskerken De geleerden van de zogenaamde Club van Rome hebben enige tijd geleden een rapport uitgebracht over de toekomst van de wereld en wel in het bijkonder met betrekking tot ons leefmilieu. Dit rapport is nu verschenen in paperback- vorm en het is een facinerend, maar te vens verontrustend boek. We zullen er enkele toekomstverwachtingen uit op noemen. De wereldbevolking verdubbelt thans binnen 33 jaar. Ook de industriële pro- duktie, de vervuiling en het verbruik van voedsel en grondstoffen vertonen een exponentiële groei. De aarde stelt echter grenzen aan die groei. •Het rapport tracht uit te vinden, waar de grenzen liggen en wat er gaat ge beuren, wanneer ze bereikt zijn. De conclusie luidt: indien de huidige trends blijven gehandhaafd, zullen de grenzen binnen de komende honderd jaar zijn bereikt. Het meest waarschijnlijke ge volg hiervan zal zijn een tamelijk plot selinge en niet onder controle te houden teruggang, zowel van het bevolkingstal als van de industriële capaciteit. Deze conclusie heeft reeds tot het no dige commentaar geleid. Sommige ex perts vinden de computermodellen ge bruikt voor de prognoses ontoereikend en de analyse te simpel. De opstellers van het rapport zijn de eersten om toe te geven, dat deze eerste poging om de gevolgen van diverse soor ten van groei voor het leefmilieu te om ook nog geen definitieve antwoorden taxeren, gebrekkig is. Zij willen daar- geven. Hun doel is slechts de bevolking van de wereld bewust te maken van het grote probleem dat hier ligt. Dat er grenzen zijn, wisten we reeds zonder wetenschappelijk rapport. We we ten, dat het steeds moeilijker wordt een plaats te vinden voor de bouw van krachtcentrales, die we voor onze ener gievoorziening zo dringend nodig hebben, terugloopt en hoe moeilijk het is ons We weten, dat de visvangst in de oceanen huisvuil en ons industriële afval kwijt te raken. De bijzondere waarde van het rapport ligt echter in het dwingende exposé van de onderlinge samenhang der ecologische problemen. Er bestaat geen gemakkelijke uitweg meer, wan neer we op enig gebied de grens naderen en wel, omdat alle tegenmaatregelen be paalde konsekwenties hebben op andere terreinen. Iedere deskundige erkent dat wij snel de grens naderen van de gewone aard oliereserves. De tegenstanders van de nieuwe ecologische denkwijze verklaren echtez-, dat wij onze olie eenvoudig uit nieuwe bronnen kunnen betrekken, zoals bijvoorbeeld leisteen. Theoretisch is dat mogelijk, maar dit zou een geweldig af valprobleem scheppen en bovendien reus achtige hoeveelheden elektrische energie vergen. Welke brandstof zou deze ener gie moeten leveren? De betrekkelijk nog weinige atoom centrales hebben al een geweldig pro bleem geschapen wat betreft radio- aktief-afval. Dit probleem is al zo groot, dat de voorzitter van de Atoomenergie commissie reeds heeft voorgesteld dit af val per raket naar de zon te dirigeren. Zo is men ook geneigd uit het oog te verliezen, dat de zogenaamde „groene revolutie" veel geld zal kosten. Er moet meer kunstmest geproduceerd worden en dit vergt energie. Deze kunstmest draagt op haar beurt bij tot de watervervuiling en vermindert op den duur de vrucht baarheid van de grond. De Club van Rome wil met haar rap port geen wanhoop, doch bezinning wek ken. Aangezien het gaat om ons aller leefmilieu, kan men deze bezinning niet alleen overlaten aan de ecologen. Op lossing van de problemen is namelijk een taak voor ons allen en de beslissin gen zullen van diep ingrijpende aard zijn.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2