NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Q Het vermolmde voetstuk Plouvier heeft DE schoenen door Maartje Zeldenrijk No. 3502 Vrijdag 12 mei 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 4,50 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Dan ga je zeker nu wel gauw weg?" Hij keek haar lachend aan. „Wil je me nou met alle geweld kwijt?" „Dat is onzin Siem; je weet wel beter. Ik wou wel, dat je hier altijd bleef, maar ik ben realist genoeg om te be grijpen, dat er voor jou nu weer andere belangen op het spel staan. Het zal alleen niet meevallen om een goeie knecht te vinden. Nou ja, dan pak ik zelf maar weer aan." „Menslief, waar maak je je zorgen over? Ik weet nu, hoe in Amsterdam de zaak ervoor staat. Onder de gegeven om standigheden kan ik daar toch niets doen. Dat heeft ook nog de tijd. Dus wat ligt meer voor de hand, dat ik mor genochtend weer gewoon hier aan het werk ga?" „Doe je het werkelijk?" Ze keek blij verrast. „Natuurlijk. Of je moet me niet meer willen hebben „O, Siem, hoe kom je erbij.... het is een pak van m'n hart! Ik dacht de laatste dagen telkens: weldra zegt hij: Het spijt me. Tine, maar ik ga weer naar Amster dam. En dan zou ik ermee zitten. Al die onderduikers, die hier in de Beemster zaten, zijn grotendeels terug naar hui's. Je kunt het de mensen niet kwalijk ne men, maar heel wat tuinders en ook boeren zitten aardig onthand. Hoe kom je tegenwoordig aan een knecht? O, ik kan wel huilen van blijdschap. Doe je het echt, Siem? Blijf je hier werken?" Niet-begrijpend schudde hij zijn hoofd. „Tine, wat heb ik je beloofd? Dat je altijd op me kon rekenen. Ik houd mijn belofte, mevrouw Oomes, zaak of geen zaak en als het zover is, dat ik werkelijk weg moet, dan zoi-g ik eerst voor een goeie knecht, hoor je? Ik ga pas als ik weet, dat je goed verzorgd bent en een ander mijn werk heeft overgenomen. Daarnamisschien mag ik dan nog eens een weekeindje hier komen? Dan help ik nog wel een handje, als het nodig is." „O, Siemje bent een schat! Wat fijn, dat je blijft! Dat neemt een hele zorg weg. Alles staat er net zo mooi voor, he?" „Ik dacht het ook. En tot nog toe brengt het mooie prijzen op, he?" „Gelukkig wel, Siem; ik had het hard nodig." „Wat?" Hij keek haar opeens ver schrikt aan. „Zat je in geldmoeilijkhe- den?" „Nou, moeilijkhedenik zat zo on geveer op zwart zaad, maar de veiling- gelden kwamen net op tijd, begrijp je?" Hij haalde zijn portefeuille uit zijn zak en nam er enkele briefjes uit, die hij voor haar op tafel legde. „Hier. Ik heb er nooit bij stilgestaan, omdat ik me nooit met de financiën bemoeide. Dat is jouw afdeling. Menslief, ik schaam me dat ik dat niet eerder door had, natuur lijk, deze strenge winterhoe ben je er eigenlijk doorgerold?" Ze lachte verlegen. „Door zo zuinig mogelijk met m'n geld om te gaan. Ik wilde niets van de diakonie, begrijp je? Maar dit kan ik niet aannemen, Siem, dat geeft een scheve verhouding „Als je het niet neemt, word ik kwaad." „Jij en kwaad.ik heb je nog nooit kwaad gezien." Hij meesmuilde wat. „Wees maar blij, want als ik het op m'n heupen krijg, rammelen hier de dakpannen." Ze schoot in een lach. „Zal best!" Ze keek nog eens naar de briefjes voor haar. Waardevolle stukjes papier, waarmee ze heel veel kon doen. Jan tine had kleertjes nodig en schoentjes, als ze al verkrijgbaar waren. En zelf moest ze ook nodig nieuwe kleren hebben. Maar toch.... „Nee, Siem, dat kan ik niet aannemen." De man kwam overeind. „Oké, dan smeer ik 'm en laat je in de steek. Moet je zelf maar zien, hoe je het rooit. Doe het in ieder geval voor Jantine." Een zware zucht slakend, knikte ze. „Goed, ik zal het als een lening beschou wen. Als ik weer genoeg geld heb van de tuin, betaal ik het je terug. Ik kom ver schrikkelijk diep bij jou in de schuld te staan, Siem. Daar kom ik nooit meer uit." „Alsjeblieft, Tine, praat me niet over schuld. Je hebt me deze drie jaren ge herbergd, eten en drinken gegeven, m'n kleren schoon en heel gehouden, ervoor gezorgd, dat ik een rokertje had. En dan spreek jij over schuld?" „Je hebt er toch voor gewerkt? Mij dunkt, dat je niet op je lauweren gerust hebt al die tijd." „O nee? Nou, dan zijn we quitte en hoeft niemand de ander wat te verwij ten. We praten er niet meer over." Verlegen lachend borg ze het geld weg. „Goed, het is een lening. En.... be dankt, Siem. Heel erg bedankt. Ook namens m'n dochterjte." „Zohe-he, wat kunnen vrouwen toch verschrikkelijk uitweiden over on benullige dingen. En geef me nou maar eens een kop drinken. Ik zit maar op een droogje „O, SiemZe kwam met een ruk overeind. „Dat komt door al dat gepraat. Schande." „Dat is waar ookik heb zelf bij me." Hij pakte de tas, welke hij meege nomen had uit Amsterdam en haalde er een fles uit, die hij op tafel zette. „Wijn. Goeie Franse. Van 1938. Die vond ik thuis nog. Voor vanavond. Voor jou is een glas wijn wel goed. Ik vind, dat je er maar magertjes uitziet, mevrouw Oomes." Ze schonk bij het fornuis een kop koffie in. „Waarom? ik voel me uitste kend." „Elke avond een glaasje wijn zal je goed. doen. Morgen zal ik eens kijken, of ik niet een litertje melk meer kan krij gen. Jij geeft zeker alles aan je dochter, he?" Hij keek haar onheilspellend aan. „Zij mag in elk geval niets tekort ko men," antwoordde ze met vaste stem. „Zo? En jij zeker wel? Ik zal eens een beetje meer op je letten met het eten, mevrouw Oomes. De kleine meid en de knecht vet mesten en zelf honger lijden? Maar dat is er niet meer bij." „Ik heb zoveel niet nodig en jij moet hard werken. En zeg niet, dat jij hier knecht bent, want zo beschouw ik je allang niet meer. Je bent hier huisge noot en.en.mijn vriend. Dat heb je in deze jaren wel overduidelijk be wezen. Ik heb nu ervaren, wat vriend schap betekent. Die is me meer waard dan al m'n familie, die nauwelijks een teken van medeleven gaf na de dood van Jan. Ze hoeven hier niet meer te komen. Maar jijZe zette de koffie vpor hem neer. „Aan jou weet ik wat ik neb, en als je eenmaal hier weg bent, want je gaat toch een keer, dat voel ik, zul je hier altijd welkom zijn. Hier zal altijd een bed en een plaats aan tafel voor je zijn. Als je daar maar aan denkt. „Tine, maak me niet verlegendan ga ik grienen." Ze stond nog bij hem, nadenkend naar hem kijkend. „Je kent memeer dan wie ook ter wereld. Ook letterlijk. Ik zal de nacht van de geboorte van Jantine nooit vergeten. Toen redde je misschien ons leven. Alleen daarom is er iets tussen onseen band. Een heel intieme band, zoals er misschien nergens ter wereld één bestaat. Daarom weet je, dat ik het meen. Je hebt van je leven verteld je vader had een goede zaak, een bloei ende wijnhandel. Misschien klinkt het gek, maar zo zie ik het. Jij gaat toch weer terug naar Amsterdam. Al was het maar uit piëteit tegenover je ouders, je vader. Het was zijn levenswerk. Dat moet je weer voortzetten, dat mag je niet na laten. En zul je weer meneer zijn. Net zoals je was, toen je hier de eerste avond kwam." Ze greep zijn handen en bekeek die. „Nu zien ze eruit als van een werk man, hard, en met eelt. En nooit hele maal schoon. Maar dat is geen schande, integendeel. Je was nergens te goed voor, alles pakte je aan. Je handen deden pijn, die eerste dagen. Ik weet het. want ik heb ze nog een keer op zaterdagmiddag verbonden. Een hele zondag rust, dat zou een beetje helpen. Maar je handen raak ten gewend aan het harde werk in de klei. Toch zullen deze handen op een keer weer-helemaal glad en gaaf worden, zoals ze jaren geleden ook waren. (Wordt vervolgd). WEER TWEE DAGEN REIZEN VOOR 65-PLUSSERS Houders van een 65+ kaart van NS kunnen in mei weer twee dagen reizen. Er kan weer gekozen worden uit iedere dinsdag, woensdag, donderdag of zater dag in mei. Uitgesloten van vrij-reizen zijn echter 20 en 23 mei. Zij die hun kaart in mei verlengen kunnen zelfs genieten van vier gratis reisdagen, omdat zowel de oude als de nieuwe kaart de mogelijkheid van twee gratis reisdagen biedt. Om gebruik te maken van een vrije reisdag hoeft de 65+ kaart alleen maar aan het loket te worden afgestempeld. Buiten de gratis reisdagen geeft de 65+ kaart recht op reizen voor de halve prijs van een enkele reis. Een jaarkaart kost 50,en voor een echtpaar (de echtgenote mag jonger zijn dan 65) kost een "jaarkaart 75, FORUMVERGADERING SLUITING OOSTERSCHELDE Niettegenstaande dat in 1954 besloten is om o.a. de Oosterschelcle af te sluiten en nu het stadium er is dat zulks ge realiseerd gaat worden, komen er stem men om dit besluit te herroepen of af te zwakken. De besturen van de afdelingen in Noord-Beveland van de P.v.d.A., hebben gemeend er goed aan te doen ook de stem van Noord-Beveland te laten ho ren in deze kwestie. In een openbare forumvergadering, met als furomleden gemeente-, polder en provinciebestuurders op dinsdag 16 mei in hotel „Zeelandia" te Colijnsplaat, zal hierover van gedachten worden ge wisseld. De organisatoren hopen dat veel ver tegenwoordigers van verenigingen en in stellingen aanwezig zullen zijn en dat voor- en tegenstanders van afsluiting aan het woord zullen komen. De vergadering begint om 7.30 uur. Bij de postcommandant der Rijkspo litie te Kamperland, Nieuwstraat 59. telef. 01107 - 3 26, zijn nadere inlichtin gen te verkrijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: diverse brillen, diverse portemonnee's, sleutels en bossen sleutels, zakmesje, horloge, Duits bijbeltje in etui, kruis avondvierdaagse Zierikzee, blauwe want, portefeuilletje en metalen duimstok. LEZERS HANTEREN DE PEN Aan de kerkeraad en leden van de Geref. Kerk Synodaal te Kamperland. Daar wij zaterdag j.l. het kerkblad onder de neus geduwd kregen, en wij menen dat er toch enige onjuistheid in |>chuilt, willen wij dat toch wel wat recht zetten. Volgens het laatste kerkblad van uw kerk, is ds. Poelman eind maart ver huisd en moet de kerkeraad helaas con stateren dat hij vertrokken is met een belangrijk bedrag aan huurschuld (5 X 261,is 1305,terwijl wij hem alles hebben betaald. Er werd dan ook besloten indien er na 10 dg. nog niets ont vangen is, hem een aangetekend schrij ven te zenden met een termijn. Dat was tenvolle op zijn plaats, want als er niet betaald wordt, dan moet er op wettige wijze ingegrepen worden. Maar wat was het geval? Ds. Poelman heeft namelijk zonder enige aanmaning of dwang op de dag af 12 april voldaan. Het was wel wat laat, dat toegegeven. Maar dat had ook weer zijn reden. Ten eerste: hij heeft 'eerst de huurwaarde van de wo ning afgewacht. Ten tweede: de ziekte en sterven van zijn moeder en wat daarmee samenhangt en ten derde: enige financiële zaken. Terwijl de kerkeraad van Kamperland pas de 17e april een aanmaning aan ds. Poelman gezonden heeft, dus het is als het ware elkaar gepasseerd. Wij geloven dus dat het geld van ds. Poelman, voor jullie de copy van het kerkblad ingestuurd hadden, al lang en breed overgemaakt was, dat komt ook uit: zie „Ontvangsten kerk in het kerk blad". Maar nee, dat moest -zo nodig in het kerkblad. Wat denken jullie nu eigenlijk, kerkeraad? Dat je zo je leden bij elkaar kunt houden? Houd er mee op om jezelf en de leden te bedriegen; vooral de eenvoudigen onder u. Wat staat er in Zondag 43, het laatste ge deelte: „Ook de eer en het goed gerucht van mijn naaste naar mijn vermogen voorsta en bevordere", daar staat toch niet: „Mijn naaste eens lekker door het slijk te halen? Hoe hebben jullie eigen lijk 23 april voorbereiding gehouden; laat staan de 30ste april het H. Avond maal gevierd? Wij willen met dit dominee Poelman z'n lei niet schoonvegen, o nee, helemaal niet, maar dit moest ons, broeders en zusters van de Geref. Kerk Synodaal, van het hart, want er worden geruchten verspreid die niet op waarheid berusten, b.v. dat wij gauw de huur betaald zou den hebben voor ds. Poelman, enz., enz. Wilt u enige open zaken. Wij hebben de bewijzen en u kunt altijd terecht, „bij leven en welzijn" U allen hartelijk groetend, A. v. d. Kreeke, P. Koole en D. Flipse, Kamperland. TIENER-TOERKAART IN PRIJS VERHOOGD De Tiener-Toerkaart 1972 kost 30, dat is 5,meer dan vorig jaar. In tegenstelling tot het vorig jaar worden ook geen eerste klas Tiener- Toerkaarten meer afgegeven, ook niet met bijbetaling. Alleen jongeren tot en met 19 jaar kunnen van de Tiener- Toerkaart gebruik maken; zij kunnen daarmee in de periode van 1 juni tot en met 7 september acht dagen lang onbeperkt door Nederland reizen. P.V. „DE BLAUWE DOFFER", KORTGENE Uitslag van het concours NOYON op 6 mei 1972. Los 7.10 uur. Deelname 283 duiven. Wind: Z.O. 1. K. Filius 9 19.36 229.617 165 2v H. C. Verburg 20.23 229.318 162.7 3. S. Branderhorst 19.43 227.748 160.4 4. idem 19.51 2 158.1 5. H. v. d. Moere 19.54 227.411 155.8 6. H. C. Verburg 21.00 2 153.5 7. P. J. Ver burg 19.52 227.323 151.2 8. P. J. Wilderom 21.11 229.537 148.9 9. Combinatie Schrier-Clement 20.28 227.629 146.6 10. H. v. d. Moere 20.39 2 144.3 Kruiswoordpuzzel no. 276 Horizontaal: 1. duur van eb en vloed - 2. collectieve arbeidsovereenkomst >(afk.) 5. boom - 8. voegwoord - 10. zangnoot - 11. plaats in N.-Holland - 14. pers. vnw. 16. van het jaar - 18. rijdier - 19. rivier in Duitsland - 21. schenking - 23. geb. in Amsterdam (afk.) - 24. vlek - 25. staaf 26. oosterse titel - 27. deel van het dak 28. boom - 30. speelgoed - 32. bestem ming - 34. dun - 36. hinder - 40. zijrivier v. d. Donau - 42. pl. in Zeeland - 43. vloeistof - 45. telwoord - 48. spoedig 50. beet - 52. vogel - 53. rivier (Sp.) - 55. aanw. vnw. - 56. oosterse jongensnaam 57. bundel - 59. ploegsnede - 61. vogel 63. kleur - 65. enkelspel 66. rustige 68. reus - 70. ambtshalve (lat. afk.) - 71. plaats in Utrecht - 74. gewicht (afk.) - 75. godsdienst (afk.) - 76. kern - 77. muur holte - 78. bevestiging. Verticaal: 1. dans - 2. titel (afk.) - 3. waterplantje - 4. alom - 5. vorm van dreinen 6. Europeaan - 7. bijwoord - 9. vervoermiddel - 10. zangnoot - 11. tuin 12. Spaanse koningin - 13. masker - 15. vr. munt (afk.) 17. nihil 20. gedeelte lijk - 22. onbep. vnw. 24. sportartikel 25. opstootje 29. stoot - 31. roofdier 33. muziekdrama - 35. slot - 37. vis - 38. boos - 39. te zijner tijd (afk.) - 41. aan haling - 43. nakomeling - 44. afgod - 46. edelsteen - 47. verlangen 49. groot - 50. aankondiger - 51. soort bomen - 52. zoog dier - 54. kostbare stof - 58. pl. in Japan 60. jongensnaam 62. vogel - 64. deel van het kippehok - 65. de oudere (afk.) 66. steen - 67. bijbelse naam 69. ge wicht (afk.) - 72. eerwaardige vader (afk.) 73. verlaagde toon. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 275 Horizontaal: 1. ol - 3. pet - 6. pro - 8. as 10. sela - 11. elite - 14. reve - 15. stro 17. rede - 19. nav 21. Hengelo - 23. ton 25. oke - 27. tak - 28. oor - 30. straal 33. affuit - 35. Ier - 36. oksel - 39. Fin 40. sr - 41. drom - 42. slee - 43. tij - 44. ako - 46. santé - 48. ree - 50. knoeit - 52. satire - 55. Est - 56. neb - 58. SER - 59. lok - 61. etalage - 64. Eva - 66. smet 67. Rome - 69. kiwi 70. route - 72. idee - 74. ge - 75. pop - 76. sos - 77.nt. Verticaal: 1. os - 2. Lena - 3. pas - 4. tere - 5. pi - 6. Peel - 7. ore - 8. AVRO 9. se - 12. lont - 13. trek - 16. Thea 18. doof - 19. Nes - 20. vore - 22. gans 23. trui - 24. nut - 26. kardoes - 29. of ferte - 31. tiran - 32. loost - 33. alles 34. inter - 37. KMA - 38. Est - 45. koek 47. Neel 49. Eire - 50. kil - 51. item 53. asem - 54. era - 56. NATO- 57. Bart - 60. olie - 62. terp 63. Goes - 65. veen - 66. sip - 68. eis - 69. kg 71. Ur - 73. et. Gaazepoortstraat 21, TeL 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1