NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk Plonvier heeft DE schoenen door Maartje Zeldenrijk hengelwedstrijd goud voor juffrouw van de linde uitslag ""vrijdag 12 me11972. No. 3501 Donderdag 4 mei 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 4,50 per half jaar. Franco per post f 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON En een medische verklaring, dat ik ongeschikt was voor de Arbeidsinzet we gens asthma. Alles heel officieel. Via een kontaktman kwam ik in de Beemster en hier stuurde men mij naar je man. Hij had een knecht nodig. Tuinwerk vond ik als kind al interessant. Ik vond het dadelijk al fijn om hier te mogen werken. En hier zat ik betrekkelijk veilig. Offi cieel heette het, dat ik uit Rotterdam kom, uitgebombardeerd. Dat was erg ge makkelijk. Jan wist het een en ander. Dat moest natuurlijk wel. Maar Jan stond altijd aan de goeie kant. Ik ben hem erg dankbaar, dat hij me dadelijk in huis wilde nemen." De vrouw had met belangstelling ge luisterd. „Gut, dat heb ik nooit gewe ten. Jan heeft er nooit één woord over gesproken. Wel, dat je uit Rotterdam kwam. Maar ik vond dadelijk al, dat je een Amsterdams accent had, doch ik dacht, dat het in alle steden hetzelfde was." „Je man waarschuwde me: Zeg nie mand iets. Wat in deze oorlogstijd niet weet, deert ook niet. Zeg ook niets tegen mijn vrouw, zei hij. Dus hield ik altijd m'n mond. Maar nu wil ik, dat je het weet. En kun je me de deur uitschoppen, omdat ik je al die jaren voor de gek heb gehouden." Ze schudde met haar hoofd. „Doe niet zo mal. Na alles, wat je voor mij en Jan- tine hebt gedaan? Waar zie je me eigen lijk voor aan?" „Ik heb je eigenlijk bedrogen, niet? Ik ben een ondergedoken half jood.' „Siem, alsjeblieft, alsof dat voor mij enig verschil zou uitmaken. Dus je bent geen Rotterdammer?" Geboren in Mokum. Opgegroeid in Mokum. Soms verlangde ik wel eens naar Amsterdam. Maar ik durfde nooit. Hier voelde ik me altijd veilig. En pret tig. Jij schiep altijd een fijne sfeer in huis. Ik dacht vaak: Die Jan moet een gelukkig mens geweest zijn, toen hij jouw tot vrouw kreeg." Ze begon te blozen. „We hielden van elkaar. Toch kenden we elkaar nog geen jaar, toen we trouwden. Toen hij me een paar keer had thuisgebracht, wist ik het. Ik was meteen dol op hem." „En hij op jou. Dat merkte ik de eerste week al." De vrouw keek peinzend voor zich uit. „In het begin was ik weieens bang. Net zoiets als wanneer je plotseling een hele boel geschenken krijgt. Je kijkt onge lovig en vraagt: is dat werkelijk alle maal voor mij? Zo dacht ik ook, nadat we getrouwd waren. Na die eerste ge lukkige dagen vroeg ik mezelf weieens af: Is dit allemaal voor mij? Mag ik dat houden? En er iedere dag weer opnieuw van genieten? Zal er nooit iets tussen komen? Of kan het zijn dat op een dag iemand me dit mooie geschenk afneemt? Maar dan lachte ik mezelf uit, want ik wist immers we hebben elkaar en hou den van elkaar. Nooit er aan denkend, dat de oorlog nog eens oorzaak zou zijn van deze wrede scheiding voor altijd. En soms kan ik het nog niet geloven, he? Is dat een afwijking?" „Welnee, waarom? Het is moeilijk iets, waarvan je erg veel houdt, los te moe ten laten. Dat wil je eenvoudig niet aan vaarden. Maar het officiële Duitse over- lijdens papier is in de Beemster in het gemeentehuis. Er is in dit opzicht geen twijfel mogelijk." Ze zuchtte. „Ik moet er overheen, maar het is zo moeilijk. Zo heel erg moelij k, Siem. Vooral op een dag als deze, nu we eindelijk bevrijdt zullen worden van die gehate Duitsers." Opeens keek ze naar hem op, haar pupillen verwijdden zich. „En jij? Wat ga jij nu doen? Je hoeft nu niet meer ondergedoken te blijven. Je kunt je nu weer overal vertonen, zonder gevaar te lopen door de Duitsers opgepikt te wor den. Je gaat zeker weg, he?" Hij schudde zijn hoofd. „Maak je geen zorgen, Tine, voorlopig blijf ik. Mis schien zal ik over een poosje een dag weg moeten om na te gaan, wat er nog over is van onze zaak. Er zat een Ver- treter in en „Wat is dat?" „Een door de Duitsers aangestelde man, die zaken van Joden verder ging exploiteren of liquideren. Net waar hij zin in had. Voor zover ik weet zat er in onze zaak ook zo'n kerel." „En ga je dan weer in die zaak?" Hij bespeurde angst in haar stem. Nogmaals schudde hij het hoofd. „Voor lopig in elk geval nog niet. Ik laat je niet in de steek, heus niet. Tenzijje me liever kwijt wilt „Dat weet je toch wel beter, he?" Het kwam er heftig uit. Lachend vervolgde hij: „Bevrijding of geen bevrijding, morgen vroeg gaan we weer met nieuwe moed aan de slag. We weten nu, dat we weer helemaal voor ons eigen volk aan het werk kunnen gaan. Dat geeft voldoening. En deze mooie tuinik heb altijd een zwak gehad voor tuinen. We zullen er voor zorgen, dat we van de zomer weer wat geld in de buul kunnen stoppen, Tine. Je dochter wordt ook groter." Er kwam een zachte blik in het gezicht van de vrouw. „Wat een geluk, dat ik haar tenminste heb." „Het zonnetje in huis en morgen volop zon buiteneen mens krijgt weer schik in het leven!" Siem Scheffer, alias Simon Blazer, had aanvankelijk wel wat moeite om aan te kunnen tonen, dat hij het enige overle vende familielid was van de familie Bla zer uit de Amstelstraat, In Wijnen en Gedistilleerd. Alles was in Amsterdam immers in disorde en een deel van de bevolkingskartotheek was vernietigd. Doch midden zomer was hij zover, dat hij alle papieren in zijn bezit had, zodat hij als wettig eigenaar het tamelijk ge plunderde pand aan de Amstelstraat kon betreden. Maar niemand wist, dat zijn vader al jaren geleden een diepe kelder had laten aanleggen, waarvan de toegang meester lijk was gecamoufleerd, dat zelfs de Ver walter al die jaren er niet achter geko men was. Met beide sleutels, die hij altijd in zijn bezit had, verschafte Siem zich toegang tot de gewelven en con stateerde na een nauwgezette controle, dat sinds de wegvoering van zijn vader in 1942 niemand deze diepe kelder had betreden. Alles was nog intact zoals men het achtergelaten had en dat betekende, dat hier voor een kapitaal aan wijnen en ander gedistilleerd opgeslagen lag, want zijn vader had een vooruitziende blik be zeten en de ramp waarschijnlijk zien aankomen, vandaar het aanleggen van deze enorme voorraad. De jongeman stond enige tijd in ge peins verzonken. Tot hij in een hoekje, half verscholen achter een rek met fles sen, een trommel zag. De trommed kwam hem enigszins bekend voor, maar toch.... Nieuwsgierig haalde hij de trommel achter het rek weg, maar hij was op slot en een sleutel bezat hij er niet van. Straks maar eens kijken bij de spullen, die hij elders in het huis had gevonden, In de slaapkamer van zijn ouders vond hij op de vloer in een kast een kistje, waarin ook een bosje sleutels. Met deze bos ging hij terug naar de kelder en pro beerde ze een voor een, tot hij geluk had en een smal koperen sleuteltje paste. Het slot klikte open en wat hij toen zag, deed hem een kreet van verrassing slaken. Want de trommel lag vol met gouden en zilveren voorwerpen, munten en sieraden, waarvan hij er enkele her kende als zijnde eigendom van zijn moe der. Nu begreep hij ook, dat zijn ouders waarschijnlijk nog tijdig kans gezien hadden alles, wat maar van enige waarde was, in deze geheime kelder onder te brengen. Misschien in stilte hopende, dat ze te eniger tijd weer in vrede en veilig zouden kunnen terug keren. Niet ver moedende, dat hun enige zoon als laatste van de familie na de bevrijding van het land dit alles zou ontdekken. Hij bekeek alles nog eens en sloot toen de trommel weer om hem op dezelfde plaats weg te bergen. Met voldoening keek hij nog eens rond. In elk geval ben ik een gefortuneerd man. Al is mijn hele familie weg, materieel gezien ben ik een man in bonus. Ik zal er mijn ouders er altijd dankbaar voor blijven. Zij heb ben er voor gezorgd, dat ik niet zonder middelen van bestaan deze oorlog heb overleefd. Nog diezelfde avond was hij terug in Beemster. Tine was nieuwsgierig en vroeg hoe hij alles had teruggevonden. „Het gaat. De winkel is nagenoeg leeggeplunderd; wat er nog is, brengt geen honderd gulden op. Allemaal rom mel. Maar dat is niet erg. En momen teel is het nog niet de tijd om de zaak te heropenen. Daar wacht ik nog een paar maanden mee. Zodra er een moge lijkheid is, zal ik proberen een vergun ning te krijgen voor een eenvoudige res tauratie. Die is hard nodig. Bovendien moet ik proberen weer kontakten te leg gen met onze vroegere leveranciers in het buitenland. Dat zal voorlopig alleen wel Frankrijk zijn, maar dat is in ieder geval een begin." (Wordt vervolgd). De sportvissers aangesloten bij de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging hielden op zaterdag 29 april 1972 een wedstrijd in de Oosterschelde te Colijns- plaat. Er kwamen voor deze wedstrijd nog 60 deelnemers opdagen, wat gezien de wel zeer slechte weersomstandig heden (harde wind en regen) nog een flink aantal genoemd kan worden. Zo slecht de weersomstandigheden waren, zo goed waren de vangsten. Niet minder dan 260 bovenmaatse en 200 ondermaatse vissen werden boven water gehaald. Deze vissen leverden in totaal 48.515 punten op voor de deelnemers. Omdat de deelnemers de slechte weers omstandigheden zo moedig hadden ge trotseerd, besloot het bestuur dit te belonen door 5 extra prijzen beschik baar te stellen, hetgeen wel zeer werd gewaardeerd. De prijswinnaars waren als volgt: 1. Ch. Luijcks, Halsteren 2200 pnt. 2. J. Provoost, Colijnsplaat 1990 pnt. 3. M. G. de Smit, Kamperl. 1940 pnt. 4. W. Leenpoel, Kamperl. 1685 pnt. 5. M. Zuidweg, Kamperl. 1590 pnt. 6. E. M. de Kam, Kamperl. 1470 pnt. 7. G. Boender, Vlissingen 1360 pnt. 8. P. J. v. d. Moere, Kamperl. 1275 pnt. 9. W. Bosselaar, Wissenkerke 1245 pnt. 10. A. van Gilst, Wissenkerke 1125 pnt. 11. G. Back, Middelburg 1110 pnt. 12. P. v. d. Plasse, Hansweert 1085 pnt. 13. Ph. Leendertse, Kamperl. 1075 pnt. 14. K. Begthel, Geersdijk 1045 pnt. 15. P. D. Goulooze, Colijnspl. 1040 pnt. 16. J. P. Minnaard, W'kerke 1035 pnt. 17. M. de Regt, Kamperland 1025 pnt. 18. I. Lamse, Colijnsplaat 1020 pnt. 19. Adr. Kastelein, Geersdijk 985 pnt. 20. P. Lems, Colijnsplaat 940 pnt. Na afloop werden in café „Juliana" te Colijnsplaat door de voorzitter P. v. d. Vreugde de prijzen uitgereikt. Deze bedankte de deelnemers voor hun opkomst wat hij bij deze weersomstan digheden een prestatie noemde en zei verder zeer tevreden te zijn over de goede vangsten van deze middag. De vol gende wedstrijden 11 mei 1972 <9.00 tot 11.00 uur) ook voor nietleden en op 27 mei 1972 4e competitiewedstrijd 13.30 tot 16.00 uur worden gehouden te Colijns plaat. Een van de bestuursleden van de Chr. Nat. School zei het treffend: „Er kan geen kip meer bij". Zo was het ook. Vrijdagavond 28 april in het „Drenthe- huis". Heel Geersdijk was uitgelopen om juffrouw Van de Linde te huldigen. Ze had het verdiend! 45 jaar lang heeft ze alle lief en leed op Geersdijk gedeeld en nu was de tijd van gaan aange broken. 's Morgens hadden de kinderen van de lagere school haar al een rond gang aangeboden waarbij de schoolkin deren zich in de huid van diverse per sonen hadden gestoken. Voorzitter P. L. Dees opende 's avonds de afscheidsreceptie door op verzoek van juffrouw Van de Linde Psalm 103 te lezen. In zijn openingswoord dankte de voorzitter de juffrouw hartelijk voor alles wat zij voor de schoolkinderen had gedaan in de afgelopen 45 jaar. Vooral, omdat zij had geprobeerd de kinderen de weg tot de Heiland te wijzen. Er was bericht van verhindering bin nen gekomen van de inspecteur yan het lager onderwijs, de heer Gelijns en van de voorzitter van het P.C.K.B.O., de heer Verboom. Schoolarts V. d. Putte had de weg naar Geersdijk wel gevon den evenals de nieuw benoemde on derwijzeres, mejuffrouw Will uit Utrecht. Naast de vele bloemstukken en andere cadeaus had de voorzitter namens de hele bevolking een gezamenlijk cadeau aan te bieden, nl. een prachtig gouden polshorloge. Dit was een kleine afspie geling van de grote waardering van de Geersdijkse bevolking. Het hoofd der school, de heer J. C. Kouwer dankte de juffrouw hartelijk voor alles wat hij de afgelopen tijd samen met haar heeft mogen verrichten. Ondanks uw 65 jaar bent u jong ge bleven, alle respect voor de manier waarop u met de kinderen hebt ge werkt. U hield veel van de kinderen en van uw werk. Hartelijk dank. We zijn blij dat we een nieuwe onder wijzeres hebben gevonden. We geloven dat we het met juffrouw Will uit Utrecht, die speciaal het kind in de kleine school uitvoerig heeft bestudeerd, goed heb ben getroffen. Begin juni is ze afgestu deerd en komt dan gelijk naar Geers dijk. Het is jammer dat we haar nog geen nieuwe woning kunnen aanbieden, maar we zijn er vast van overtuigd, dat de gemeente en G.S. ook dit pro bleem vlug gaan oplossen, zodat ze vlug onder de pannen is. Behalve heel wat oud-leerlingen die hun juffrouw nog eens de hand kwa men schudden, was ook het college van b. en w. in z'n geheel vertegenwoordigd, evenals het hoofd van de lagere school uit Kamperland, de heer I. Tange. De „Marina's" hebben deze avond op gevrolijkt met muzikale noten, hetgeen de juffrouw bijzonder waardeerde. van het concours ARRAS op 30 Los 12.15 uur. Deelname 251 Wind: Z. met regenbuien. april '72. duiven. 1. C. M. Clement 14.10.02 156.771 2. Gebrs. Versluijs 10.55 157.758 3. J. L. F. Minneboo 15.48 164.244 4. idem 18.43 2 5. C. Bouterse 19.12 164.134 6. H. J. v. d. Moere 15.22 157.068 7. idem 16.46 2 8. P. van Belzen 23.18 164.244 9. S. M. Branderhorst 18.06 157.352 10. A. J. Bouterse 25.36 164.320 In verband met Hemelvaarts dag zal het eerstvolgend num mer van ons blad verschynen Heren adverteerders worden vriendelijk verzocht hun adver tenties uiterlijk 's woensdags morgens 10 uur in ons bezit te doen zijn. Bij voorbaat dank voor uw me dewerking. De uitgever. Kruiswoordpuzzel no. 275 Horizontaal: 1. geogr. aanduiding - 3. hoofddeksel - 6. voor - 8. spil - 10. mu- ziekteken - 11. keurtroep - 14. droom (Fr.) - 15. gedroogde halmen - 17. ver stand - 19. naar aanleiding van (afk.) - 21. plaats in Overijssel - 23. inhoudsmaat 25. in orde - 27. deel v. e. boom - 28. deel v. h. hoofd - 30. deel v. e. cirkel - 33. onderstel v. e. kanon - 35. Europeaan 36. schouderholte - 39. Europeaan - 40. de oudere (afk.) - 41. menigte - 42. voer tuig - 43. duur van eb en vloed - 44. krantenjongen - 46. heilwens - 48. her kauwer - 50. vorm van knoeien - 52. he keldicht - 55. Europeaan - 56. snavel 58. SocS Econ. Raad (afk.) - 59. bosje haar - 61. uitstalkast - 64. schortje - 66. vlek - 67. pl. in Italië - 69. vogel - 70. reisplan - 72. begrip - 74. pers. vnw. 75. speelgoed - 76. noodsein (afk.) - 77. deel v. d. bijbel (afk.). Verticaal: 1. zoogdier - 2. meisjesnaam 3. schrede - 4. breekbare - 5. onmeet baar getal - 6. deel v. Brabant - 7. vr. munt - 8. omroepvereniging <afk.) - 9. selenium (afk.) - 12. brandbaar koord 13. lust - 16. meisjesnaam - 18. slecht horend - 19. pl. op Ameland - 20. ploeg- snede - 22. vogel - 23. kledingstuk - 24. voordeel - 26. soort hond - 29. aanbie ding - 31. dwingeland - 32. vorm van lozen - 33. niets uitgezonderd - 34. tussen 37. mil. opl. school (afk.) - 38. Europeaan 45. lekkernij - 47. meisjesnaam - 49. land in Europa - 50. koud - 51. hetzelfde - 53. levenslucht - 54. tijdperk - 56. verdedi gingsorganisatie (afk.) 57. jongensnaam 60. vloeistof - 62. heuvel - 63. pl. in Zeeland - 65. grondsoort - 66. beteuterd 68. verlangen - 69. gewicht (afk.) - 71. stad der oudheid - 73. Fr. voegwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 274 Horizontaal: 1. zweer - 6. sekte - 11. een 12. gom - 14. vla - 16. ober - 18. vloed 19. Aart - 21. lasso - 23. int - 24. engel 25. es - 26. tram - 27. eist - 28. ka - 30. por - 33. zadel - 36. parel - 39. raar 40. of - 41. or - 42. idee - 43. kraag 46. oksel - 49. s.o.s. - 52. e.a. - 54. klip 55. neon - 57. me - 58. kroot - 60. ave 62. sober - 64. eten - 65. waard - 66. oase - 67. lijn - 69. nat - 70. Wil - 71. tenor - 72. matig. Verticaal: 2. wees - 3. eerst - 4. en - 5. zoon - 7. e.v. - 8. klant - 9. Taag - 10. dolen - 12. glimp - 13. meter - 15. atlas 17. bas - 20. rek - 22. orde - 24. Esla 29. baars - 31. os - 32. neder - 33. zak 34. dra - 35. log - 36. pro - 37. ris - 38. lel - 44. aalt - 45. do - 47. Koos - 48. beker - 49. spaan - 50. snert - 51. merel 53. art - 54. konijn - 56. nooit - 57. mes 59. oele - 61. vaal - 63. Bali - 68. n.o. 70. w.a. Guiepoartitrut 21, Tel. 6S35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1