NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk I«»l Pion vier heeft DE schoenen door Maartje Zeidenrïjk No. 3499 Donderdag 20 april 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 4,50 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Op donderdag 27 april wordt prins Willem-Alexander, oudste zoon van prinses Beatrix en onze toekomstige kroonprins, 5 jaar. 1 2 FEUILLETON „De baas?" vroeg Siem met een ver schrikt gezicht. Het antwoord was enkel een knik. Dus toch.Met ontzetting zag hij de vrouw aan, die op hartverscheurende toon haar verdriet uitschreeuwde. Op dit moment had hij enkel medelijden met deze zwaar beproefde vrouw. Langzaam liep hij op haar toe. Bij haar knielend, legde hij beschermend zijn arm om de schokkende smalle schouders. Maar wat moest hij zeggen? Wat kon hij zeggen? Geruime tijd zat hij zo, kijkend van de vrouw naar de predikant, die zich blijkbaar niet op z'n gemak voelde. Voor de hoeveelste maal was het al, dat hij een dergelijke rampzalige tijding bracht? Geen mens had er de moed toe. Ga maar naar de dominee, die kan zulk werk beter doen. Jawel. Maar spreek nu eens een woord van troost? Hoe troost je deze vrouw? Kan iemand me dat vertellen? Kan ik bidden? Wat moet ik bidden? Waarin schiet ik, als dominee nu tekort, dat ik niet in staat ben deze vrouw te helpen in haar grote smart? „Bent u op de fiets?" vroeg Siem. De bezoeker knikte. „Ja. Hoezo?" „Waarschuwt u dan de dokter, want anders weet ik het niet De dominee begreep gelijk, dat hij onder deze omstandigheden maar één ding voor deze beklagenswaardige vrouw kon doen: Een dokter naar haar toe stu ren. Deze kwam vrij snel. Siem had ook een stoel bijgetrokken en zat daar nog steeds bij haar, proberend haar te sussen. Waar schijnlijk was de dokter al op de hoog te gesteld van het feit, dat ze zojuist de mededeling had gekregen, dat haar man niet meer leefde. Kalm en rustig maakte hij een spuitje klaar. Toen hij de injectie had toegediend, zei hij op be sliste toon: „Zo, mevrouw, nu.gaat u pro beren een uurtje te slapen, want u hebt nog een dochter en die kan het zonder u niet stellen." Tine protesteerde, maar Siem wist haar tenslotte te overreden. Zonder zich van haar kleren te ontdoen, stapte ze in bed. Siem bleef nog een poosje bij haar zitten, haar. hand in de zijne, tot het spuitje begon te werken. Na enige tijd liet hij haar hand los, kwam overeind en liep behoedzaam naar de kamer, ge volgd door de arts, die voor alle zeker heid nog even was gebleven. „Houdt u een oogje op haar?" Siem knikte. „Het werk moet maar een dag wachten. Ik let wel op en kan goed met haar overweg. Misschien luistert ze naar me." De arts pakte zijn tas weer in. „Het is anders wat. Hoe oud was die man?" „Precies weet ik het niet: vier- of vijf en twintig, geloof ik. Heeft de domi nee u gewaarschuwd? Hoe is de baas eigenlijk eh „Hij zat nabij Kassei in een fabriek. Die werd gebombardeerd. Met tientallen andere arbeiders is hij bij dit bombarde ment omgekomen. Het bericht is vanmor gen vroeg op het gemeentehuis aangeko men. Met nog twee: een uit Noordbeem- ster en een uit Halfweg. Tja, meneer Scheffer, meer kan ik ook niet doen. Ik heb hier wat tabletten; laat ze er 's avonds twee innemen, dan slaapt ze in elk geval enkele uurtjes. En voor de x-estver driet moet slijten. De eerste paar dagen zijn het ergste. Begin volgende week kom ik nog wel eens langs." „Dank u wel dokter, dat u zo gauw kwam." De arts bleef even in de deuropening staan, de jongeman aankijkend. „Dat is het beroerde, meneer Scheffer, dat wij maar zo weihig kunnen doen in derge lijke gevallen. Ik zal de dag zegenen, als deze vervloekte oorlog ten einde is." Siem knikte, zonder te antwoorden. Ja, wie denkt er niet zo over? Na het vertrek van de dokter ging hij nog even naar de vrouw kijken. Blijkbaar was ze in een onrustige sluimering ge raakt, want af en toe bewoog ze zich Op haar gezicht waren nog sporen van de tranen te zien. Heel voorzichtig veegde hij ze weg. Stakker, dacht hij, wat kan ik voor je doen om je te troosten, als je straks weer wakker wordt en de vrese lijke realiteit tot je terugkeert? Omdat Tine bleef slapen, waste Siem zich wat en knapte zich op. Van werken zou vandaag toch wel niet veel meer komen. En het was wellicht veiliger, als hij in de onmiddellijke nabijheid bleef. Je wist nooit, wat zulke vrouwen in hun wanhoop gingen doen. Bovendien kon hij de baby niet alleen laten. Om twaalf uur maakte hij wat eten voor zich klaar, maar veel trek had hij niet. Het meisje werd wakker, want zo maakte geluidjes. Voorzichtig liep hij op zijn sokken naar de kamer, doch het spuitje werkte blijkbaar nog steeds. Terug in de woonkeuken, zei hij zacht, zich over de wieg buigend: „Dan zullen wij maar wat voor je klaar maken, lekker schatje. Al heb je geen vader meer en zul je nooit weten, hoe hij eruit heeft gezien, je hebt je moeder nog en als het nodig is, kun je op mij rekenen, hoor. Ome Siem blijft net zolang bij jullie, als het nodig is. Reken maar." Omdat hij al vaker gezien had, hoe Tine de fles klaarmaakte voor de baby, baarde hem dat weinig zorgen. Voorzich tig liet hij wat druppels op de boven kant van zijn hand vallen om te contro leren, of de melk niet te warm was. Daar na gaf hij de kleine meid als een vol leerde vader de fles en daarna een schone luier, waarna hij nog een poosje met haar op schoot zat en tenslotte weer in de wieg legde, waar het kind, tevreden rond kijkend blaasjes maakte en geluidjes pro duceerde Pas tegen half vijf werd de deur ge opend en kwam de vrouw in de woon keuken. Ze keek verschrikt naar de jon geman, die bij het raam zijn pijp rookte. „Hoe laat is het? O, Jantine. „Rustig," suste hij, „ik heb haar al te eten gegeven en een schone luier omge legd. Ga maar rustig zitten, dan schenk ik thee in." De vrouw boog zich over de wieg, waarin het kind weer kalm lag te sla pen. Geruime tijd bleef ze zo staan. Siem legde zijn pijp neei-, op alles voorbereid. De thee stond al klaar. Langzaam kwam ze overeind. Haar blikken dwaalden rond, tot ze bleven steken op het trouwportret aan de wand. Siem zag de tranen weer komen. Hij kwam overeind. Tine schudde haar hoofd. Rustig liep hij op haar toe en pakte haar zacht, maar beslist beet, haar naar de stoel voerend, waarin hij haar kalm neerdrukte. „Kalm aan maar. Drink wat van je thee. Je zult wel dorst hebben." Ze keek even naar het kopje en toen naar de jongeman, die bij haar stond. Opeens begon ze weer te huilen, eerst geluidloos, maar met korte snikken er tussen door. Als in uiterste wanhoop hief ze haar handen naar hem op: „O, Siem.... hij is dood en ik weet niet eens, waar ze hem begraven hebben De jongen knielde bij haar neer, zijn armen om de schokkende schouders leg gend. „Huil maar uitdat is niet erg, dat moet je doen. Niemand zal het ver der weten. Enne.ik laat je niet in de steek, hoor! Op Siem kun je rekenen. Zo, trek je nu maar nergens wat van aan. Denk enkel, dat ik een broer van je ben Geruime tijd zat hij met zijn arm om de snikkende weduwe in deze ongemak kelijke houding. Maar hij was diep be gaan met deze vrouw, bij wie hij nu on geveer een jaar in huis was en die hij langzamerhand had leren kennen als iemand, die ontzettend veel van haar man had gehouden. Hij dacht enkel: Je hebt in elk geval nog wat van hem over gehouden, arme meid: je lekkere kleine hummel, dat lieve ding daar in de wieg. Al heeft het leven je een zware slag toegebracht, je houdt een levende her innering aan je man over: een pand van jullie beider liefde. (Wordt vervolgd). NIEUWE DIRECTEUR PROV. PLANOLOGISCHE DIENST Gedeputeerde staten van Zeeland heb ben ir. R. M. Th. Adriaansens te Ros malen benoemd tot direkteur van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland. Ir. Adriaansens is thans ad- junct-dii'ekteur van de Provinciale pla nologische Dienst voor Noord-Brabant. Hij zal als direkteur van de Zeeuwse PPD ir. M. de Vink opvolgen, die per 1 augustus 1973 met pensioen hoopt te gaan. Ir. Adriaansens zal, teneinde zich vol doende te kunnen inwerken, omstreeks september a.s. in functie treden. De heer Adriaansens is Schiedammer van geboorte (5 oktober 1934). Van 1947 tot 1953 volgde hij het gymnasium te Rotterdam, waar hij zijn einddiploma B haalde. Van 1954 tot 1962 studeerde hij bouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft, welke studie hij afsloot met het diploma bouwkundig ingenieur. Praktische ervaring deed hij op bij architectenbureaus in Keulen, Edinbux-gh en Colmar. Van 1961 tot 1964 was ir. Adriaansens werkzaam bij de dienst stadsontwikke ling en wederopbouw te Rottei'dam. In 1964 verbond hij zich aan de Provinciale Planologische Dienst voor Noord-Bx-a- bant, waar hij thans adjunct-dix'ekteur en hoofd van de afdeling algemene za ken is. OPBRENGST COLLECTE SIMAVI Deze collecte heeft in Wissenkerke 551,25 opgebracht. Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 5 maart 1972: Anna Albertine, d.v. Pieter J. Breure en van Catharina M. van Boven. 22 maart 1972: Anita Adi-iana, d.v. Adriaan M. Jasperse en van Anna L. Verlinde. 24 maart 1972: Elbertus Coenraad Jan, z.v. Adriaan D. Ie Clercq en van Catolina Jacomina Boone. 25 maart 1972: Remco Peter, z.v. Izak J. de Looff en van Janna A. de Wild. Ondertrouwd: 8 maax-t 1972: Jan Vos, 21 jaar en Janna M. de Looff, 18 jaar. Gehuwd: 17 maart 1972: Hubrecht van de Visse, 23 jaar te Goes en Marianne W. F. Wel- leman, 20 jaar. 17 maart 1972: Lodewijk Simonse, 24 jaar te Goes en Cornelia M. van der Est, 18 jaar. 22 maart 1972: Jan Vos, 21 jaar en Janna M. de Looff, 18 jaar. Overleden: 19 maart 1972: Lena M. van Damme, 76 jaar, echtgenote van J. S. Versprille. 30 maart 1972: Neeltje J. Hanson, 80 jaar echtgenote van W. C. van der Weele. Kruiswoordpuzzel no. 273 Horizontaal: 1. deel v. d. bijbel (afk.) - 3. vloeistof - 8. meisjesnaam - -10. zoogdier 12. vogel - 14. deel v. h. dak - 15. samen hang - 16. keukengerei - 17. vr. munt 19. steen - 21. danskoor - 23. speelgoed 25. gek 26. drank 28. schoorsteenkap 29. raad - 31. geogr. aanduiding (afk.) 32. die een huis bewoont - 34. clown 35. dier - 37. ijzerhoudende aarde - 38. strijdperk - 39. reus - 40. pl. in Gelder land - 42. geogr. aanduiding (afk.) - 43. deel v. e. voertuig 44. vernis - 45. vochtig - 46. boom - 47. watei'doorlatend 48. zwaar - 50. schortje - 52. voorzetsel 55. modern hulpmiddel op schepen - 57. oude Perzische titel - 60. onaangename gewaarwording - 61. terugspringende ruimte voor een deur - 63. deel v. d. mond - 65. meisjesnaam - 66. nobele - 67. duur van eb en vloed. Verticaal: 1. voorzetsel - 2. ter attentie van (afk.) - 3. reptiel - 4. deel v. h. oog 5. voorzetsel - 6. jongensnaam - 7. deel v. e. schip - 8. speelgoed - 9. in orde 11. zout water - 12. soort onderwijs (afk.) 13. hond - 14. handel - 18. koeieneren 19. militair - 20. gx*of - 22. Europeaan 24.. mechanische piano - 25. pl. in Enge land - 26. opstootje - 27. soort gebakje 30. kerkelijk lied - 32. muil - 33. nieuw (lat.) - 34. voor - 36. uitheems muziek instrument - 38. zangstem 40. bitter vocht - 41. dwaas - 46. langwerpig rond 49. gebaar - 51. drinkgerei - 53. spoor staaf 54. zwaardwalvis - 55. rivier in Europa - 56. strafwex-ktuig - 58. thee (Duits) - 59. kern - 60. familielid - 62. eerwaarde heer (lat. afk.) - 64. kleding stuk. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 272 Horizontaal: 1. Fin - 4. das - 7. toorn 9. Jacob - 11. vol - 12. uiver - 13. Nel 15. gemis - 17. ajuin - 19. a.g. - 20. oom 23. sta - 24. ne - 25. set - 27. penarie 28. ego - 29. R.A.F. 30. die 31. ook 32. dom - 33. two - 35. leb - 37. ore - 38. mirakel - 40. log - 42. la - 43. roe - 44. lat - 46. na - 47. magie - 51. fiets - 53. non - 54. inert - 56. nee - 57. kunde 59. geluk - 61. sla - 62. s.o.s. Verticaal: 1. folio - 2. i.o. - 3. N.R.U. 4. dar - 5. a.c. - 6. Sonja - 7. Tom 8. nis - 9. Jet - 10. beu - 11. veger - 14. Linge - 15. gas - 16. sop - 17. Ate - 18. neo - 21. melodie - 22. pas 23. sinopel 26. tarwe - 28. Eifel - 33. traan - 34. vat 36. bonte - 37. olm - 38. moe - 39. laf 41. gas - 43. Rinus - 45. Tinus - 48. gok 49. one - 50. ax-g - 52. eek - 54. Ida - 55. tes - 58. nl - 60. I.o. Ganxcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1