Hengelsport MARKUS Zelfstandigen en agrariërs Studiebijeenkomsten Predikbeurten herenringen Vanaf f 50,- 't Jantje van Alles en Ra S. Kodde Zo Trekkerchauffeur Op 17 april wordt prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, 4 jaar. In aansluiting aan de op 24 maart j.l. in Goes gehouden studiebijeenkomst zul len gedeputeerde staten van Zeeland vijf bijeenkomsten beleggen. Dit zal groeps gewijs gebeuren. Voor de gemeentebesturen van Zeeuws- Vlaanderen is de bijeenkomst vastgesteld op maandag 10 april a.s. (10 uur, raad huis Axel), voor die van Walcheren op dinsdag 11 april (half vier, Statenzaal), voor die van de Bevelanden op dinsdag 18 april (2 uur in de recreatiezaal van „De Schakel", 's Gravenpolderseweg 9, Goes), voor die van Schouwen-Duiveland eveneens op 18 april (half vijf, stadhuis Zierikzee) en voor die van Tholen en Sint Philipsland op woensdag 19 april (10 uur, stadhuis Tholen). Al deze ver gaderingen zijn openbaar. Het ligt in de bedoeling van gedachten te wisselen over de voorstellen, die ge deputeerde staten aan de minister van binnenlandse zaken zullen doen inzake de structuurschets voor de gewestvor ming. De tekst van de op 24 maart j.l. in Goes gehouden inleidingen, alsmede de conclusies van de discussiegroepen en een verslag van de algemene discussie zijn een dezer dagen aan de gemeente besturen toegezonden. Reeds geruime tijd kennen we in ons land de zogenaamde bedrijfsbeëin digingsregelingen voor de landbouw en het midden- en kleinbedrijf. Zij zijn van toepassing op (kleine) zelfstandigen, wier bedrijf niet of nauwe lijks meer rendabel is en die op vrijwillige basis hun bedrijf willen beëin digen. Eerste voorwaarde om voor een dergelijke regeling in aanmerking te komen is, dat de betrokken middenstander of landbouwer kan aantonen, dat zijn inkomen de laatste jaren beneden een bepaald bedrag is gebleven. Uiteraard is dit grensinkomen in de loop der jaren steeds gewijzigd, mede gezien de voortdurende geldontwaarding, en de bedrijfsbeëindigings regeling voor het midden- en kleinbedrijf is het vox'ig jaren trouwens nog op zeer essentiële punten veranderd. Reden om zowel de bedrijfsbeëindi gingsregeling voor het midden- en kleinbedrijf, als die voor agrariërs nog eens op zijn verschillende merites te bekijken. Veel aanvragen om uitkering. Tal van ondernemingen worden in hun voortbestaan bedreigd. Fusies en bedrijfs sluitingen zijn aan de orde van de dag. Vele ondernemers betalen hun tol aan het proces van struktuurveranderingen, dat zich het laatste decermium in ons ekonomische bestel voltrekt. Ook vele zelfstandigen worden de dupe van deze ontwikkeling. Het zegt al voldoende dat in de periode februari 1967januari 1971 bij de Stich ting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf bijna 20.000 aanvragen van zelfstandigen binnenkwa men ter verkrijging van finanicële faci liteiten wegens voorgenomen beëindiging van hun bedx-ijf. Bij het ontwikkelings- en saneringsfonds van de landbouw wer den in de periode januari 1971septem ber 1971 4148 aanvragen voor bedrijfs beëindigingshulp ingediend. Deze cijfers illustreren voldoende, dat het zelfstandig ondernemerschap in deze tijd allesbehalve een sinecure is. Niet altijd komt het tot opheffing van in nood verkerende bedrijven en be drijfjes. Soms is het mogelijk via de rijksgroepsregeling zelfstandigen (alge mene bijstandswet) een kapitaalsinjektie toe te passen of een periodieke uitkering te verlenen, maar in^vele gevallen is een dergelijke bijstandverlening zinloos ge worden. Dan moet het bedrijf gelikwi- deerd worden. De betrokken zelfstandige kan dan eventueel in aanmerking komen voor een bedrijfsbeëindigingsregeling, die hij dient aan te vragen bij de Stichting ontwikkeling en sanering voor het mid den- en kleinbedrijf of wanneer hij landbouwer is bij de Stichting ont wikkeling- en sanex-ingsfonds voor de landbouw, die van oudere datum is. Twee jaar. De bedrijfsbeëindigingsregeling voor zelfstandigen (niet-landbouwers) is be doeld voor ondernemers beneden 65 jaar, die hun bedrijf beëindigen en in het voor laatste kalenderjaar een fiskaal inkomen van niet meer dan 14.000 hebben geno ten. Zij ontvangen gedurende ten hoog ste twee jaar na de bedrijfsbeëindiging een maandelijkse uitkering van 75% van het hierboven aangegeven inkomen, her leid op maandbasis. De uitkering is nooit lager dan het minimumloon. Inschx-ijving bij het arbeidsbureau is verplicht, het aanvaarden van passend werk eveneens. Personen, geboren voor 1 januari 1908, kunnen bovendien een eenmalige uitke ring krijgen van maximaal 5.000 ter kompensatie van een eventueel negatief vermogen, waarmee betrokkene na de likwidatie eindigt. De bedrijfsbeëindigingsregeling voor agrariërs is geheel anders van opzet. Zij is bedoeld voor personen beneden 65 jaar, die in de laatste drie jaar waarover zij een belastingaanslag ontvingen een fis- kaal zuiver inkomen hadden van niet meer dan gemiddeld 15.000. (Kinderbij slag niet inbegrepen). Personen beneden 50 jaar komen bij beëindiging van hun bedrijf uitsluitend in aanmerking voor een eenmalige uitkering, welke kan va riëren van 5.000 tot 20.000. De grootte van het bedrijf is afhankelijk van de omvang van het bedrijf. Geen vetpot. Agrariërs boven de 50, die hun bedrijf beëindigen ontvangen een eenmalige uit kering plus een maandelijkse uitkering tot het 65e jaar. De eenmalige uitkering is lager als die, bedoeld voor personen beneden de 50 jaar. Hoe ouder betrokkene is, des te lager de eenmalige uitkering. Maar dan moet men een goede reden kunnen aanvoeren. Hoe hoog de maan delijkse uitkering is, hangt af van de leeftijd van de betrokkene alsook van de grootte van zijn bedrijf. De vergoe ding wordt nog uitgebreid met een extra premie van 1.200 voor elke bij bedrijfs beëindiging gerooide hectare appel- of pereboomgaard. Agrariërs met een relatief groot bedrijf zullen, wanneer zij hun bedrijf beëindi gen, nog een aardige uitkering kunnen inkasseren, maar voor de overige agra riërs is de uitkering bepaald geen vetpot. Wanneer zij geen andere bestaansbron vinden, is de eenmalige uitkering nauwe lijks toereikend, ook niet wanneer daar de maandelijkse uitkering (variërend van 140 tot 238) bij wordt geteld. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. Weekenddienst artsen Dit weekend doen dienst dokter Janssen, Tel. (01108) 319 en dokter Van Arkel, Tel. 011071 3 18. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland APRIL hoogwater 14 vrijdag 2.23 14.54 15 zaterdag 3.01 15.30 16 zondag 3.43 16.10 17 maandag 4.26 16.53 18 dinsdag 5.16 17.41 19 woensdag 6.08 18.38 20 donderdag 7.16 19.50 voor zondag 16 april 1972. Ned. Herv. Kerk Colynsplaal 10 en 2.30 uur ds. E. G. Boesenkool. Ned. Ilerv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Ph. M. Becht. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. A, M. Attema. Ned. Herv. Kerk Kortgenn 10 uur ds. J. D. de Boer. Ned Herv Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Zuidam en 2.30 uur de heer De Vries uit Urk. Ned. Herv. Kerk Geersdjjk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Zuidam. Geref. Kerk Kamperland 9 uur ds. Wagenmakers van Baarland en 4.30 uur ds. Butselaar van Domburg. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Schippers en 2.30 uur de heer De Vries. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Blokland (H. A.) en 2.30 uur ds. Schippers. Geref. Kerk Geersdjjk 9 uur ds. Ykkel van Vrou wenpolder en 2.30 uur ds. Blokland. Vrijgemaakte Geref. Kerk, Kamperland, Veerweg 53. 10.30 en 16.30 uur ds. Berg huis van Breda (coll. kerk). Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Maandag 17 april, 7 uur n.m. ds. Schreuder van Goes (bed. H. Doop en belijdenis). Geref. Gem. Kortgene 9.30 (H. A.), 2.30 en 6 uur ds. W. Hage van Krabben- dijke. Donderdag 20 april D.V. hoopt onze ge- liefde vrouw, moe- der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder P. de Haze - v. d. Heijde, haar 80-ste geboor- tedag te herdenken. Haar dankbare man, kinderen, behuwd-, klein- en achter kleinkinderen wensen haar nog vele 1 jaren. Nieuwstraat 125, Kamperland. Gelegenheid tot feli citeren op vrijdag 21 april van 1920 uur r, in het Jhr. Mr. de Casembroothuis. Ruime sortering frisse dessins tafelzeil met wol len rug vanaf 8.50 per meter, plastic tafellakens vanaf 1.98, gordijnplas tic 2.25 per m. Steeds gratis Zilverzegels K. Noordstraat 11-15, Middelburg, Tel. 3733 Hiermede vervullen wij de treurige plicht u mede te delen, dat heden in ziekenhuis Berg- zicht te Goes is overleden, onze geliefde broeder, zwager en oom Willem Provoost, op de leeftijd van 69 jaar en 8 mnd. Colijnsplaat: M. Provoost. Colijnsplaat: M. Versluis. Wissenkerke: L. Lamse - Provoost. Iz. Lamse. Colijnsplaat: Joh. Provoost. Colijnsplaat: P. Provoost. Wissenkerke: E. Jeronimus - Provoost, L. Jeronimus. Neven en nichten. Colijnsplaat, 12 april 1972. Oosthavendijk 4. De teraardebestelling zal plaats hebben op zaterdag 15 april a.s. om 2 uur vanuit het zaaltje te Colijnsplaat. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis. Hartelijk dank voor de grote belangstelling en de vele attenties die ik op mijn 90-ste verjaagdag mocht ontvangen. Joh. Vogelaar. Pensioritehuis, Kortgene. Wegens vertrek naar het bejaardentehuis Rustoord te Colijnsplaat dank ik alle kennissen en buren voor de genoten vriend schap en hulp die ik van u heb mogen ontvangen. Tevens zeg ik alle lid maatschappen en donaties op. N. de Regt-Leendertse Bejaardentehuis Rustoord Kamer 9, Colijnsplaat. TE KOOP GEVBAAGD: Ook kleine objecten- Oud of bouwvallig geen bezwaar. Inlichtingen: aan RODBLKO N.V. Markt 8, Veere, Tel. 01181 - 279 - 362. Ook voor praktische (op camping of „door de week") naar Langeviele 3 Middelburg Kinderkleding tot 6 jaar. GEVRAAGD die goed met landbouwmachines om kan gaan Fa. G. P. LEENDERTSE EN ZONEN, Kamperland, Telefoon 01107 - 3 06 of 3 45. Moderne meubelen TE KOOP: pas nieuwe palissander salontafel met chroom on derstel (80 X 80), half edelstenen staande lamp (onix), pas nieuwe eet- hoek: wit blad en vier stoelen met solide oranje bekleding. Tafel uitschuif- baar van 80 bij 120 tot 80 bij 200. Telefoon 01108 - 4 59. SUIKERPATIËNTEN Een verrassend grote keus in alles wat uw dieet vollediger en smakelijker maakt. Kort» Ddft 5-7. MMtMlwrs VOORSTRAAT 7 WISSENKERKE DE REST GESORTEERDE HENGELSPORTZAAK VAN MIDDEN-ZEELAND WIJ HEBBEN NATUURLIJK NIET ALLES. MAAR TOCH BIJZONDER VEEL KOM MAAR EENS KIJKEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 2