NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m «ui Het vermolmde voetstuk Plonvier heeft DE schoenen door Maartje Zeldonrijk maakt! gelukkig No. 3498 Donderdag 13 april 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 4,50 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Hij was nog bij me, toen we in een bosje wisten te ontkomen. Doch daar zijn we hem kwijtgeraakt. We zijn nog een paar dagen in de buurt gebleven in de hoop hem nog terug te zien, maar toen moesten we verder, omdat het voor ons veel te gevaarlijk was. Een paar da gen geleden ben ik thuis gekomen, maar de Duitsers waren er al geweest. Om mij natuurlijk. Dus kon ik niet thuis blijven. Ik heb een adres gekregen, hier niet ver vandaan, daar duik ik voorlopig onder. Maar ik wilde zekex'heid hebben, dus ben ik hierheen gegaan met de stille hoop, dat Jan al thuis zou zijn. Of is-ie ook ergens ondergedoken?" Tine moest zich aan de leuning vast houden. Ze wankelde. Hoofdschuddend antwoordde ze: „Sinds begin januari heb ik niets meer van hem gehoord. Hij is vast dood." „Welnee mevrouw, waarom denkt u dat? Ik ben er toch ook door gekomen? En nog een ander ook. Maar zoals ik al zei: bij Hameln zijn we elkaar kwijt geraakt. Ik neem aan, dat hij op eigen houtje zal proberen naar Nederland terug te keren. Hij is flink genoeg, hoor. Maakt u zich toch geen zorgen; vandaag of morgen staat hij gezond en wel voor uw neus." Siem kwam binnen, zijn handen af drogend aan zijn manchester broek. „Is er nieuws over de baas?" Tine probeerde met horten en stoten te vertellen, wat de bezoeker haar had medegedeeld, doch de man nam het al gauw van haar over en deed voor de tweede maal het relaas. Siem knikte en kele malen. Zijn conclusie was: die is inmiddels gegrepen en zal wel in een strafkamp zitten. Nu ja, als hij maar in leven is; de oorlog zal wel eens een keer eindigen. Doch hij zei enkel op luchtige toon: „Nou, dan is er toch geen enkele reden om je zorgen te maken? 't Is net zoals meneer zegt: Hij staat onver wacht hier in de kamer en dan is alles weer als vanouds. Zal hij even grote ogen opzetten als hij zijn dochter ziet." De vrouw was maar ten dele gerust gesteld. „En als het 'm niet lukt? Wat dan?" „Dat lukt iedereen," antwoordde Siem, al geloofde hij het zelf niet. „Deze me neer is er toch ook doorheen gekomen? Tja, 't is oorlog; we moeten nu eenmaal geduld hebben. De baas rooit het wel." Ondanks haar narigheid, verzuimde Tine Oomes haar plichten als gastvrouw niet. Ze nodigde de bezoeker uit om te blijven eten, hetgeen hij graag aan vaardde. Tijdens de maaltijd vertelde hij belevenissen uit het kamp en de fabriek, alles wat betrekking had op de bombar dementen, en de nare omstandigheden, zoveel mogelijk vermijdend. Af en toe keken de beide mannen elkaar aan. Hij begrijpt me, dacht de bezoeker. Je kunt dat zielige vrouwtje de rauwe werkelijk heid toch niet vertellen? Na het eten vergezelde Siem de man tot de oprit naar de dijk. „Wat denkt u ervan?" vroeg hij aan de man. Die haalde zijn schouders op. „Tja., zolang jullie nog niets gehoord hebben hoef je niet meteen het ergste te denken. De mogelijkheden zijn legio. Hij kan na tuurlijk nog ergens rondzwerven. Ver geet niet, dat de meeste Duitsers ons vij andig gezind zijn; negen van de tien Duitsers zijn verraders en krijgen een beloning, als ze ons, vluchtende arbei ders aanbrengen. Mijn maat en ik, heb ben drie maanden nodig gehad om ons huis te bereiken." ,,'s Nachts lopen en proberen eten te jatten en overdag je zoveel mogelijk schuil proberen te houden. Best mogelijk, dat hij net zo slaagt als wij. Maar als hij in hun handen gevallen is, dan ziet het er niet mooi voor hem uit. Het min ste is een straflager en dan ben je nog niet jarig. We hadden ook een stel dwangarbeiders bij ons, mens, bij hen vergeleken hadden wij het nog heilig. Maar ehnet zoals ik zegje hoeft niet het ergste te denken. Hij spreekt een aardig mondje Duits, dat scheelt. Nou, sterkte. Als er een mogelijkheid is, kom ik nog wel eens aan. Jan was een fidele vriend; het zou me spijten, als hij daar omgekomen is." Tine bekeek hen? argwanend, toen hij tex'ugkwam in de kamer. „Wat hadden jullie nog te praten?" „Hij zal eens informeren," fantaseerde hij op rustige toon, „omdat-ie relaties heeft. Als-ie wat te weten komt, laat hij het wel hox-en." Tine stelde dezelfde vraag aan haar huisgenoot, als de jongeman enkele mi nuten tevoren aan de bezoeker. „Wat denk jij ervan, Siem?" Hij probeerde er een grapje van te maken. „O, de baas staat op een gege ven ogenblik onverwacht hier in de ka mer, schopt mij er uit en zegt, dat ik over een week pas weer mag terugko men. Let eens op." Ondanks haar angst, begon ze even te blozen. „Zo'n wilde is Jan nooit geweest." Ze loosde een zware zucht. „Nou, laten we het beste er maar van hopen. Maar het is iets.... die verschrikkelijke on wetendheidik ga er op den duur kapot aan." „Denk eens aan je dochter, vrouw Oo mes. Ze heeft je nog te hard nodig, om zulke lelijke dingen te zeggen." Ze liep naar de wieg en keek naar het slapende kind. „Als hem wat overkomen is, heb ik haar tenminste nog," ant woordde ze met een snik. „Enneop mij kun je altijd reke nen," vrouw Oomes. „Altijd." Ze draaide zich om, met moeite haar tranen weerhoudend. „Dat weet ik, Siem. Elke dag opnieuw zie ik het toch? M'n dochtertje en jijdat is alles, wat ik op het ogenblik heb." „Kom, kom.... die man van jou rolt er wel doorheenZo, ik ga maar weer es aan de slag. Kom straks eens naar de pereboom kijken. Ik zou zeggen: het wordt een goed perejaar. Alles zit vol knoppen." 4. De slag kwam onverwacht en hard. Er gingen nog twee maanden overheen, waarin de angst bij Tine Oomes bleef groeien. Verschillende malen was ze al naar het gemeentehuis gereden, maar daar had men nog nimmer iets over Jan Oomes vernomen, hoewel men van de Duitse instanties alle medewerking verkreeg. Tot die zaterdagmox-gen in juni Jan en Tine Oomes behoorden tot de Hervormde Kerk en hoewel woonachtig in de Beemster, stonden ze ingeschreven in de kex-k van Purmerend, omdat de zuidoost Beemster kerkelijk bij Purmer end behoorde. Maar al waren ze netjes, zoals dat in de familie gebruikelijk was, in de kerk getrouwd en waren Tine, en Siem op een zondagmorgen in februari met de kleine Jantine naar de kerk ge gaan om het meisje te laten dopen, ze kwamen maar zelden in de kerk en zeker niet in deze oox-logsjaren. Des te groter was de verwondering, toen de dominee op een zaterdagmorgen op zijn fiets de kluft afreed en naar de achterdeur stapte. Siem was achter in de tuin aan het werk. Toevallig kwam hij overeind om een pijp tabak te stop pen en kreeg een glimp te zien van een lange man in het zwart, die door de deur opening naar binnen ging. Enkele ogen blikken stond hij besluiteloos met zijn duim op de tabak in de pijpekop. Een vreemd voorgevoel kwam in hem op. Dat is niet in orde, dacht hij, dus zette hij de schoffel tegen een appelboom en stapte met grote passen over het gladde klei- pad naar de woning. In het achterhuis, waar hij zijn klom pen uittrok, begreep hij in twee sekon- den de verschrikkelijke waarheid, want hij hoorde Tine huilen met gierende uit halen. Even later was hij ook in de ka mer, kijkend van de een naar de ander. De dominee zat bij het raam, zijn zwarte hoed lag op de tafel. De mannen keken elkaar aan. (Wordt vervolgd). WERKLOOSHEID EN VRIJE TIJD Wü zullen moeten leren leven met weinig werk en veel vrtfe tüd In de stex'k geïndustrialiseex-de landen van de wereld, die voorop lopen in de ontwikkeling voltrokken zich de laatste tijd zekere nare ontwikkelingen. Het ziet er naar uit, dat het niet zo goed gaat met de conjunctuur. Het aantal werk lozen neemt gestadig toe en velen vrezen een herhaling van de dertiger jaren. In zekere zin gaat het die kant wel op, maar daarbij behoeft de wereld nog niet in een crisisperiode te geraken. Futurologen hebben ons er x-eeds jaren voor gewaar- schuw, dat de tweede industriële revo lutie, die wij momenteel doormaken, bij zonder ingrijpende gevolgen voor mens en maatschappij zal hebben. De eerste industriële revolutie, was de invoex*ing van de machine, die het hand werk ging verdx'ingen en nu beleven we de automatisering, het moeten samen leven met de computer e.d. Die automatisering houdt in, dat de menselijke arbeid in de toekomst tot een minimum zal worden gereduceerd, al thans in de produktieve sector. Veel dienstvexieningen blijven nog lang ar beidsintensief, maar in de produktie zal heel veel door automatisch werkende machines worden overgenomen en dat geldt niet alleen voor de fabrieken, maar ook voor de boerenbedrijven. De boer gaat een industrieel worden, met een ge heel geautomatiseerd bedrijf. Het is duidelijk dat de tijd die de mens nodig zal hebben om zijn bijdrage in dit geautomatiseerde geheel te leveren steeds korter wordt. We kennen nu reeds de vijfdaagse werkweek en iedereen ziet reeds aan komen dat de vierdaagse werkweek al niet ver meer is. In de toekomst zal de werkweek ongetwijfeld nog verder wor den ingekrompen. In weerwil van het feit, dat er mo menteel bepaalde economische moeilijk heden zijn, die leiden tot bijzonder veel ontslagen en een ernstige stijging van de werkloosheid, mogen wij niet vergeten, dat inmiddels ook de boven geschetste ontwikkeling zich voltrekt. Wanneer de economische horizon zal zijn opgeklaard, zal men misschien ontdekken, dat men het aantal werklozen niet meer zal kxm- nen terugbrengen tot het vroegere ge tal. De ai'beidsreserve zal groter blijven dan voorheen en in weerwil van de con junctuur toch blijven stijgen. Door de automatisering wordt niet al leen het werk dat de mens nog rest be perkt, maar het wordt ook meer gespe-' cialiseerd. Slechts voor lieden die een specialistische opleiding hebben genoten zal er nog werk zijn en dat raakt een belangrijke facet van de toekomstige maatschappij. Zeker, een en ander klinkt nu nog dwaas, maar het zal in de toe komst zover komen, dat de volautoma tische machines in samenwerking met computers in wezen het werk doen. voor de produktie zorgen terwijl bediening, controle en onderhoud van de apparatuur het werk is voor slechts enkele gespe cialiseerde deskundigen. De rest van de mensen zal elders werk moeten zoeken, zoals in branches waar de automatise ring nog niet zo diep is doorgedrongen en we derxken daarbij aan de dienst verlenende sector. De rest zal zonder werk zijn. Of dit ook betekent, dat zij zonder inkomsten zullen zijn valt te be twijfelen, want in de toekomstige sterk geëvolueerde maatschappij zullen andere normen gelden en zullen ook zij, die niet in het ax-beidsproces kunnen worden op genomen. inkomsten hebben, want ten eerste zullen zij toch moeten leven, maar ten tweede zal de produktie toch moeten worden gebruikt. De mens van de toe komst zal moeten leren leven met een overmaat aan vrije tijd. Wanneer we dan zien, hoe nu reeds de overmaat aan vrije tijd een probleem blijkt te zijn voor veel mensen, dan is het duidelijk, dat dit in de toekomst nog erger zal worden De werkzaamheid in de vrije tijd, zal in de toekomst van bijzonder groot be lang zijn. Er zullen regelingen komen die de maatschappij geheel gaan herstruc tureren en de mens zal in betrekkelijk korte tijd zich moeten aanpassen. De futux'ologen verwachten, dat die aanpas sing juist de grootste moeilijkheden zal opleveren. Hoe leuk het op het eerste ge zicht ook lijkt, de mens is nu eenmaal in wezen niet geschapen om voortdurend vrije tijd te hebben, want de vulling daarvan gaat velen niet zo gemakke lijk af. (Nadruk verboden.) in de kinderbescherming Stop ze wat extra's toe ate He hivan de nationale kollekte zijnvraqend qebaar maakt tussen Meer dan 40.000 Nederlandse kinderen groeien op zonder de sfeer van het eigen nest, zonder het stimulerend voorbeeld van eigen ouders. Groeien wox'dt dan een griezelige zaak, vooral wanneer er alleen maar gezox-gd kan worden voor een bed, een bord, droge kleren aan het lijf en een goede begeleiding. Zo liggen de fei ten. De Nederlandse kindei-beschei-ming kan weinig meer doen als er buiten de overheidssubsidies geen geld binnenkomt. De Stichting SAKOR (SAmenwerkende Kinderbescherming ORganisaties) pro beert om voor alle kinderbeschermings kinderen geld bij elkaar te halen. Geld doet wonderen in de kinderbe scherming. Met geld kun je een ver jaardagscadeautje kopen, een schoolfiets aanschaffen, een pleeggezin zoeken, een studeerkamertje inrichten, versleten kle ding vërnieuwen, een paar dagen vakan tie financieren. Dat zijn de extra's die het leven van een kinderbescher mingskind bijna normaal maken. Nor maal opgroeien is het grootste geluk wat een kinderbeschermingskind ten deel kan vallen. Geld maakt gelukkig in de kin derbescherming. Gunt u ze dat? Stop ze dan wat extra's toe. Tijdens de nationale kollekte van 17 t.m. 22 april a.s. Of op giro 40 40 40 van „Sakor" Den Bosch. Burgerlijke etend WISSENKERKE Geboren: 7 maart 1972: Jacobus Jo hannes, z.v. Riemens, J. en van de Kam, N.M.; 28 maart 1972: Janna Jacoba, d.v. van der Moere, L. en van de Vos, J. J. Ondetrouwd: 16 maart 1972: Vink, Cor- nelis Leendert, oud 18 jaar en wonende te Kortgene en Luijk, Maja, oud 18 jaar. Getrouwd: 3 maart 1972: Leendertse, Hendrik Adriaan, oud 33 jaar en Filius Elisabeth Anna, oud 28 jaar, wonende te Dronten. Overleden: geen. Kruiswoordpuzzel no. 272 Horizontaal: 1. Europeaan - 4. zoogdier 7. woede - 9. jongensnaam - 11. gevuld 12. vogel - 13. meisjesnaam - 15. verlies 17. soort ui - 19. N.V. (Duits) - 20. fa milielid - 23. bevel - 24. deel van een franse ontkenning - 25. sportterm - 27. verlegenheid - 28. ik (lat.) - 29. eng. luchtmacht <afk.) - 30. aanw. vnw. - 31. alsmede - 32. onverstandig - 33. eng. telwoord - 35. koeienmaag - 37. vreemde munt - 38. wonder - 40. zwaar - 42. zangnoot - 43. strafwerktuig - 44. stuk hout - 46. voorzetsel 47. toverkunst 51. rijwiel - 53. kloosterzuster - 54. traag 56. ontkenning 57. bekwaamheid 59. voorspoed - 61. groente - 62. nood sein (afk.). Verticaal: 1. papierformaat - 2. in op richting (afk.) 3. Nederl. Radio-Unie (afk.) - 4. soort bij - 5. van het lopende jaar (lat. afk.) - 6. meisjesnaam - 7. jongensnaam - 8. muurholte - 9. meisjes naam 10. genoeg, moe 11. stoffer - 14. rivier in Geldei'land - 15. soort brandstof 16. zeepwater - 17. godin - 18. nieuw (lat.) - 21. .wijs - 22. schrede - 23. bruin gekleurde kwartssoort - 26. graansoort 28. geb. in Duitsland - 33. walvisprodukt 34. ton - 36. kleurrijke - 37. boom - 38. afgemat - 39. flauw - 41. ijle stof - 43. jongensnaam - 45. jongensnaam 48. waagstuk - 49. eng. telwoord - 50. boos 52. eikenschors 54. meisjesnaam - 55. kleverig - 58. namelijk (afk.) - 60. soort onderwijs (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 271 Horizontaal: 1. wodka - 4. esp - 7. Duits 10. aanstonds - 13. Emma - 14. stap - 16. sar - 18. dra - 20. rib - 22. t.g.t. - 23. plataan - 25. Ina - 26. as - 27. les - 28. lt 29. a.m. - 30. tra - 32. K.M.A. - 34. oe 36. bedaard - 37. voeling - 38. t.m. - 39. L.S.K. - 41. e.g.a. - 42. ao - 43. nn 45. oei - 47. Ot - 48. roe - 49. lorgnon - 50. uit - 52. ene - 53. kea - 54. Dee - 55. trom - 59. albe - 62. aspiratie - 65. sluis 66. ode - 67. kleur. Verticaal: 1. woest - 2. kam - 3. aam 4. es - 5. starter - 6. Po - 7. ddt - 8. U.S.A. - 9. samba - 11. na - 12. N.S. 13. erts - 15. pril - 17. agamemnon - 18. dal - 19 aas - 21. intonatie - 23. parasol 24. Nijmegen - 29. abt - 30. tal - 31. ark 32. koe - 33. ala - 35. ego - 40. begeerd 44. neet - 45. ork - 46. Ina - 47. oude 48. reeds - 51. teder - 56. R.A.I. - 57. Oss - 58. m.p. - 59. at - 60. lik - 61. bel 63. i.o. - 64. a.e. G»iepoort8tra«t 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1