NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het Q PIonvier heeft DE schoenen vermolmde voetstuk Hengelwedstrijd door Maarilo ZeldonrlIK No. 3497 Donderdag 6 april 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 4,50 per half jaar. Franco per post f 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Zelfs zondags wilde hij haar helpen, maar dat wees ze resoluut af. „Jij werkt de hele week al hard, Siem; zondags is het jouw dag. Je houdt je gemak. En voor mij is het wel goed, dat ik in be weging blijf. Overigens, aan m'n handen mankeert niets, hoor!" Maar nu, met Jantine in de wieg en zelf weer op de been, geeft ze het eer lijk toe: Siem had me bijna niet meer tot steun kunnen zijn dan m'n eigen man. Altijd even onverstoorbaar en ner gens ziet hij tegen op. Hij doet alles voor me, als ik het vraag, maar nu ik weer op de been ben, moet ik het niet te gek maken. Hij zou me een leventje als een prinses bezoi-gen, als ik hem z'n gang liet gaan. Dat zei ze de tweede dag al, toen hij, zoals sinds de geboorte van Jantine had gedaan, de luierwas wilde meenemen naar de bijkeuken. „Laat maar staan, Siem, het is geweldig mooi van je ge weest, dat jij het al die dagen deed, maar dit neem ik nu van je over. Dat is toch geen mannenwerk." Hij stond wat onhandig te kijken. „Doe het nu nog maar een beetje kalm aan," adviseerde hij; „ik kan het best nog een paar dagen doen." Ze knikte hem vriendelijk toe. „Dat weet ik, Siem, en ik zal je er altijd dankbaar voor blijven. Zorg jij nu maar voor het vee en het fornuis en de bood schappen. En rust ook maar eens wat uit. Me dunkt, je hebt de laatste dagen je portie wel gehad." Hij begon te glimlachen. „Ik deed het met alle liefde, hoor." Tine zette de emmer even neer en streek hem zacht over zijn wang. „Dat weet ik echt wel. Je bent geweldig ge weest. In het begin heb ik je verkeerd beoordeeld, daar heb ik veel spijt van. Zoals jij zijn er niet veel." De jongen begon zowaar te blozen. „Zet me alsjeblieft niet op een voetstuk, vrouw." Ze stond, met de handen in de zij hem te bekijken. „Dat zou niet eens zo gek zijn. zeun," antwoorde ze naden kend. „Overigens, ik heb je in gedachten al op een voetstuk gezët. Later, als Jan tine groot is, zal ik haar er op wijzen." 3. Uit Vinnhorst, het dorpje onder de rook van Hannover, waar het Lager van Jan lag, kreeg ze plotseling geen brie ven meer. Tine werd ongerust en schreef in een sneller tempo brieven. Ze begreep er niets van. Een beklemming zette zich rond haar hart. Op een zachte morgen in maart, toen Siem al enige tijd in de tuin aan het werk was, zei ze: „Ik ga naar de Middenbuurt, Siem; kijk jij af en toe even naar Jantine? Ik zal pro beren zo gauw mogelijk terug te komen." Hij knikte begrijpend. Want dat het niet goed zat met Jan Oomes, vermoedde hij al een poosje, hoewel hij er nooit met een woord over sprak om de vrouw niet ongeruster te maken als ze al was. „Doe maar kalm aan", zei hij, even om hoog komend. „Ik zal goed opletten." In het gemeentehuis luisterde men aandachtig naar haar relaas. Bestond er een mogelijkheid, dat men een onder zoek instelde? Sinds begin januari had ze al geen bericht meer van hem gehad, hoewel ze hem daarna nog verscheidene malen had geschreven. De ambtenaar, die haar te woord had gestaan, maakte enkele aantekeningen. Hij beloofde alles te doen wat moge lijk was. Zodra men iets wist, zou men het laten weten. En met die schrale troost, ging ze met minder zorgen terug naar huis. Er gingen weer een paar weken voor bij, doch nog altijd geen bericht uit Vinn horst. Op een avond vertelde ze van haar groeiende angst aan Siem, toen ze om de tafel zaten. Siem rookte z'n onaf scheidelijke pijp en liet de vrouw haar hart uitstorten. Zelf was hij even pessi mistisch gestemd over het lot van Jan Oomes. Tenslotte was het oorlog en lazen ze niet in de krant, dat telkens weer grote steden in Duitsland werden ge bombardeerd? En had de Engelse zender een paar dagen geleden niet medegedeeld, dat voor de zoveelste maal bommen wa ren geworpen op militaire doelen rond Hannover? Je zou er maar middenin zit ten. Om alleen van de schrik al dood te blijven. Despndanks probeerde hij de vrouw te tx-oosten. „Hij kan wel ergens anders werken, waar ze nog geen mogelijkheid hebben om te schrijven, wie zal het zeg gen? En zijn post kan ook verloren ge gaan zijn door oorlogshandelingen. Er zijn zoveel mogelijkheden, dus waarom zul je dix-ekt het ergste denken? Er is geen enkele reden toe. Neem eens aan, dat hij bij een bomaanval omgekomen is, dan had je allang bericht gehad. In die dingen zijn de Duitsers erg sekuur." Natuurlijk fantaseerde hij maar wat, omdat hij begreep, dat al die buiten landse arbeiders in die wapenindustrie voor de Duitsers niet meer dan nummers waren. Doch hij bereikte dat Tine weer wat hoop kreeg en dat was tenslotte zijn bedoeling. Het was op een der eerste dagen van april, dat een man de dijk affietste en bij het huisje stopte. Het was tegen etens tijd. Siem stond in het achterhuis zijn handen te wassen, terwijl Tine de tafel in gereedheid bracht. De man liep achterom en bleef in de deuropening staan. „Woont hier Oomes? Jan Oomes?" vroeg hij, zonder verder te komen. Siem draaide zich, een beetje verwon derd naar de man „Jawel. Dat is te zeggen „Ja, woont hij hier nu of niet?" Tine had de man langs het raam zien gaan en kwam ook naar de bijkeuken. De Hebt u zich wel eens afgevraagd, wat de betekenis en het ontstaan is van uw familienaam? Het is wel eens leuk dat te weten, temeer daar u er uw gehele leven mee moet doen. Een groot aantal familienamen in ons land is nog betrekkelijk jong, want zij dateren uit de Napoleontische tijd. Bij decreet van 18 augustus 1811 werd ver ordend, dat iedere Nederlander een fa milienaam moest hebben en onder die familienaam moest hij zich laten in schrijven bij de nieuw opgerichte Bur gerlijke Stand. Toch waren er vele Ne derlanders, die er weinig voor voelden, om te voldoen aan de voorschriften van de gehate Fransen en dus namen zij geen familienaam aan. Nadat de Fransen waren verdreven, besloot het Nederlandse Koninkrijk, de Burgerlijke Stand te handhaven en moest er een Koninklijk Besluit van 8 november 1825 komen, om ook de laatste Neder landers, die nog geen familienaam be zaten, te noodzaken er een aan te nemen. Reeds tijdens de Franse bezetting wa ren er namen aangenomen en omdat ve len meenden, dat het hier om een tijde lijke maatregel ging en men die naam na de bevrijding toch weer zou verliezen en om een zekere minachting uit te drukken tegenover de bezettende macht, werden er in die tijd veel rax-e namen aangenomen, waarvan genoemd kunnen worden namen als Naaktgeboren, Suiker buik, Vroegindewei en zo zijn er nog vele te noemen, die voor de dragers later hinderlijk werden. Zij waren de grappige voorvader beslist niet dank baar. Het gevolg hiervan is, dat er later de nodige naamswijzigingen tot stand moesten komen. Natuurlijk waren er voor de Franse tijd ook al familienamen en de bewijzen daarvan vinden we bij de namen van veel van de figuren die wij tijdens de vaderlandse geschiedenislessen leerden, man wendde zich tot de vrouw: „Bent u mevrouw Oomes?" Ze znikte. „Is Jan thuis?" „Nee hijhij werkt in Duitsland. Hij is bij een razzia gegrepen." „Dus hij is nog niet thuisgekomen?" „NeeTine kreeg een bang voor gevoel. „Kent u hem? Is er wat met hem?" De man keek over zijn schouder heen naar buiten. „Mag ik even binnenkomen? Ja, we kennen elkaar. Ik had gedacht, dat hij allang thuis was." „Komt u maar verder. Wie bent u?" De man veegde zijn voeten af en sloot de deur achter zich dicht. „Daar?" Hij wees naar de kamer, in welker deurope ning de vrouw nog altijd stond. Ze maak te plaats, zodat hij verder kon gaan. Hij sloot de deur achter zich, met zijn vinger achter zich wijzend. „Wie is die man? Is-ie betrouwbaar?" „Maakt u zich geen zorgen. Hij werkt hier en woont bij mij. Verder is er nie mand in huis, behalve dan mijn doch tertje." Ze wees naar de wieg. Zacht begon de bezoeker: „Hoe ik heet, doet er niet toe, mevrouw. Ik ben on geveer gelijk met Jan.... met uw man opgepikt. We kwamen in hetzelfde Lager terecht en werkten in dezelfde fabriek. Het was hard werken en lang werken: Twaalf uur per etmaal en het eten was ontoereikend. Begin december begonnen ze te bombarderen; tussen Kerstmis en Nieuwjaar is de fabriek, waar wij werk ten, geheel weggebomd. Gelukkig waren we net weg. Een paar dagen later gingen we op transport naar Maagdenburg. In de trein maakten we een plan om te ontsnappen, want we hadden er genoeg van. Met z'n zessen zijn we er vandoor gegaan, toen de trein stilstond bij Braunschweig, dat is een stad op zestig kilometer afstand van Hannover. Ik zal u niet vermoeien met het opsommen van alle belevenissen en narigheid, die we na onze vlucht moesten doox-maken. Af en toe zat men ons op de hielen, maar we waren al in de buurt van Hameln, bij de Weser, toen we 's mox-gens vroeg op een patrouille van de Duitsers stuitten. We probeerden te vluchten; ze schoten op ons en één van ons werd getroffen, maar het was niet uw man. {Wordt vervolgd.) zoals Tromp, de Ruyter, de Wit, Hooft, Vondel, Brederode en dap onze schilders als Rembrandt van Rijn, Gerard Dou, Paulus Potter, Adriaan van Ostad en', zo zijn er natuurlijk nog hondex-den te noemen. Waarom had de een wel een familie naam en de ander niet? Dat is natuurlijk een vraag, die bij menigeen opkomt. Voor een belangrijk deel vond dit zijn oorzaak in het feit, waar men woonde en leefde. Was dit in een dicht en uit gebreid bevolkingscentrum, zoals een gro te stad, dan was het dikwijls nodig, dat men ter onderscheiding van de vele andere naamgenoten een familienaam had, waardoor men zich ondex-scheidde van bijvoorbeeld een andere Cornelis Dirlcsz. of een Klaas Hendriksz. Die toe gevoegde ondex-scheiding, werd dan de familienaam en die kon voortvloeien uit diverse gronden. Zo kennen we de familienamen afge leid uit geografische namen, zoals Van Amersfoort, Van Emmerik, Van Kleef, Van Groning om er maar enkele te noe men. Dan die welke afgeleid waren van bijnamen, zoals Dik, de Lange, Krom, Mank, Bult, Scheel, de Groot en derge- lijken. In grote plaatsen was het ook gewoonte, dat men als kleine midden stander, een uithangbox-d had, waarop een afbeelding. Familienamen worden ook dikwijls van die voorstellingen op uithangborden afgeleid, zoals Anker, Bontekoe (de naam van de bekende zee vaarder), die afgeleid was van het uit hangbord van de herberg van zijn vader in Hoorn. Dan zijn er de beroepsnamen, zoals Smit, Smid, Molenaar, Mulder, Bakker, Brouwer, enz. Dan de zogenaamde pa- tronimica, waarbij de vadersnaam ver andert in familienaam. Voox-beelden zijn: Jansen, Hendriksen, Cornelissen, namen die in het noorden des lands uitgaan op ma, stra en ga en in het oosten des lands op ing of ink. Dan zijn er nog familie namen die terug te brengen zijn tot reeds lang verdwenen kleine plaatsen, vlekken gehuchten, boerderijen, landgoedex-en, watertjes, enz. Van die namen is het dikwijls voor de leek moeilijk om de ware oorsprong terug te vinden. Er zijn gelukkig goede boeken op het gebied van de naamkunde die kunnen helpen. De Noord-Bevelandse Hengelsportver eniging had op zaterdag 1 april 1972 voor haar leden een wedstrijd vastge steld, die gehouden werd aan de zeedijk van de Anna-Friso polder te Kamper land. Er kwamen 66 deelnemers die zich voor deze wedstrijd lieten inschrijven, wat in verband met de Paasdagen een goede opkomst betekende. Omdat de vangsten van de laatste 14 dagen vrij goed waren geweest, waren de verwachtingen erg hoopvol gestemd op een goede vangst. Na afloop van de wedstrijd bleek dat de vangstresultaten zeer goed waren geweest. Er werden in totaal 200 bovenmaatse- en 48 onder maatse vissen (bot en schol) gevangen die voor de deelnemers 37.500 punten opleverden. Er waren bij deze wedstrijd maar 3 pechvogels die niets gevangen hadden. Kruiswoordpuzzel no. 271 Horizontaal: 1. drank - 4. boom - 7. vreemde taal - 10. dadelijk - 13. meis jesnaam - 14. schrede - 16. treiter - 18. spoedig - 20. gebogen been - 22. te ge legener tijd (afk.) - 23. boom - 25. meisjesnaam - 26. spil - 27. onderricht 28. militair (afk.) - 29. deel van de dag (afk.) - 30. baan voor balspel - 32. mili taire academie (afk.) - 34. dubbelklank 36. kalm - 37. contact - 38. tot en met (afk.) - 39. luchtmacht (afk.) - 41. edel- grootachtbaar (aflc.) - 42. anno (afk.) 43. de onbekende (afk.) - 45. uitroep 47. jongensnaam - 48. strafwerktuig - 49. oogglas - 50. voorzetsel - 52. een zekere 53. soort papegaai - 54. water in Enge land - 55. muziekinstrument - 59. pries terkleed - 62. eerzucht - 65. waterkering 66. lyrisch gedicht - 67. blos. Horizontaal: 1. parterre - 9. schipper 16. anker - 17. druppel - 18. erato - 19. an - 22. ao - 23. sardine - 25. bee 27. Ier-land - 28. hm - 29. onderling 32. gv - 33. ega - 35. trappen - 36. oer 37. af - 39. elp - 41. tnt - 42. nn - 43. sip - 44. lof - 45. enz. - 47. leb - 48. Lek 49. Leo - 50. Anton - 52. mee - 54. immigx-ant - 55. nederlaag - 56. pot - 57. Eelde - 59. rai - 60. ons - 61. ren - 62. roe - 63. lid - 64. bit - 66. vt - 67. sir 70. Ger - 72. <Ee - 73. Ate - 74. raadsel 78. Nel - 79. ra - 81. vergelden - 83. ps 84. emplooi - 85. ara - 86. soldaat - 87. ip - 90. ro - 91. neder - 94. snugger 96. berin - 98. dringend - 99. voorraad. De prijswinnaars waren tenslotte: 1. H. Warren, Colijnsplaat 2015 2. H. de Pan, Kamperland 1700 3. P. C. de Visser, Vlissingen 1380 4. P. M. Kastelein, Geersdijk 1285 5. E. Hulshof, Kloetinge 1245 6. P. v. d. Plasse, Hansweert 1150 7. J. Nijsse, Kortgene 1115 8. Adr. Kastelein, Geersdijk 1105 9. H. Dijkstra, Vlissingen 1095 10. W. C. Leenpoel, Kamperland 1040 11. R. Leenpoel, Kamperland 995 12. H. v. d. Weele, Rotterdam 960 13. G. Back, Middelburg 955 14. G. de Smit, Kampei-land 835 15. Adr. Versluis, Colijnsplaat 775 16. A. de Moor, Scharendijke 770 17. Leo Bakker, Wissenkerke 700 Na afloop van de wedstrijd werden in het Jhr. Mr. De Casembroothuis te Kamperland de prijzen uitgereikt door de voorzitter P. v. d. Vreugde. Deze be dankte de deelnemers voor de goede opkomst. Hij had geconstateerd dat het weer een echte sportieve en ook een spannende wedstrijd was geweest. Ook zei hij verheugd te zijn met de zeer goede vangstresultaten. Hij hoopte dat dit laatste nog enige tijd zou blijven voortduren. De volgende wedstrijd zal plaats vin den op zaterdag 29 apx-il 1972 te Wissen kerke op de bekende plaats in de Vliete- polder. Verticaal: 1. wild - 2. toiletartikel - 3. oude vochtmaat - 4. verlaagde toon - 5. deel van een auto - 6. rivier in Italië 7. verdelgingsmiddel (afk.) - 8. deel van Amerika (afk.) - 9. soort dans - 11. voor zetsel 12. vervoerbedrijf (afk.) - 13. delfstof - 15. jong - 17. oppex-bevelhebber van Troje - 18. vallei - 19. lokspijs 21. stembuiging - 23. zonnescherm - 24. plaats in Gelderland - 29. kloostervoogd 30. aantal - 31. woonschip - 32. hoefdier 33. op de wijze van - 35. ik (lat.) - 40. verlangd - 44. luizeëi - 45. zwaardwalvis 46. meisjesnaam - 47. bejaarde - 48. al 51. zacht - 56. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam - 57. plaats in Brabant - 58. militaire politie (afk.) - 59. eng. voor zetsel 60. dierenliefkozing - 61. schel 63. in oprichting (afk.) - 64. als eerder (afk.). Verticaal: 1. paashaas - 2. Annam - 3. rlc - 4. terdege - 5. er - 6. rd - 7. erg 8. speerpunt - 9. sec - 10. cl - 11. ie 12. proleet - 13. pa - 14. etang - 15. roodvonk - 20. uno - 21. weg - 24. ent 25. bea - 26. elp - 27. Inn - 30. dx-a 31. Ier - 34. allegorie - 36. onberaden 38. firmant - 40. poorter - 41. temerig 42. negatie - 45. enter - 46. zonde - 49. lip - 50. Ane - 51. nee - 53. Eli - 58. lodderige - 60. ovex-eind 65. terstond 67. stelten - 68. var - 69. bed - 71. ren dier - 74. i-ei - 75. aga - 76. sla - 77. les 80. amper - 81. vol - 82. nop - 83. paria 88. end - 89. lev - 92. di - 93. rg - 94. sn - 95. ro - 96. br - 97. ra. Gaasepoortstraat 21, Tel. 6S35 - GOES Oplossing Paaskruiswoordpuzzel

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1