NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het vermolmde voetstuk Plouvier heeft DE schoenen door Maartïe Zeldenrijk Slachtoffers van misdrijven No. 3495 Donderdag 23 maart 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 4,50 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW, Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Mens", zegt hij uit de grond van zijn hart, „je komt als een reddende engel. Ik wist me geen raad „Is het al zo ver?" vraagt ze terwijl ze zifch met moeite uit haar dikke mantel werkt. Want ondanks de dikke wanten, die ze aan heeft, zijn haar vingers ver stijfd. „Als je goed luistert, kun je haar ho ren huilen. Het is een meisje," zegt hij gelaten, maar met nieuwe hoop, want er is een vrouw. iEn nog wel de juiste. De vroedvrouw is meteen alctief. In de kamer heeft ze in een oogwenk gezien, hoe de situatie er voorstaat. „Warm wa ter," kommandeert ze, „en handdoeken." Siem, die haar gevolgd is, blijft in de deuropening staan. „Alles staat op het fornuis, het water bedoel ik. De rest ligt allemaal klaar. Maar ik De vroedvrouw begrijpt hoe de ge boorte heeft plaatsgevonden. „Je hebt je uitstekend gehouden," zegt ze begrijpend. „Maar nu kan ik het alleen wel af." Zonder veel complimenten duwt ze hem in de koude bijkeuken. Daar zoekt hij zenuwachtig maar zijn pijp, steekt die op en trekt heftig. „Goede God, dat ik zo iets moest meemaken. Als het nou alle maal maar goed is Ondanks de felle koude in de onver warmde bijkeuken, veegt hij een paar keer het zweet van het voorhoofd en ge zicht. Al rokende loopt hij wat rand in het kleine, bijna duistere vertrekje. Bui ten loeit de storm en een nieuwe vraag komt in hem op: Hoe ter wereld heeft ze dat gefikst, met zulk noodweer, terwijl de sneeuw een halve meter hoog ligt? Helemaal van de voorstad af. Daar kan ze wel een uur over werk gehad hebben. Een paar keer wordt zijn hulp ge vraagd. De wieg moet van boven komen. Die staat op het vlierinkje, tegen de dak rand aan. Nog een keer moet hij de waterketel vullen. Hijgeeft alles in de deuropening. De vroedvrouw voelt zijn hand, die ijskoud is. „Nog even geduld, jongeman," zegt ze op vriendelijke toon, „dan kun je je warmen." „O, het is niet erg. Ik ben blij, dat u er bent." De vrouw grinnikt. „Dat kan ik me voorstellen." De deur is opnieuw dicht. Siem veegt met zijn hand over de bevroren ruit en probeert door het schoongemaakte glas te kijken. Hij ziet echter enkel duisternis, maar hij weet hoe hoog de sneeuw nu al ligt. Morgenochtend zal ik genoeg te doen hebben. In elk geval moet er een pad naar de dijk gemaakt worden. En naar de boot. Maar goed dat ik de geit gisteravond nog wat extra voer heb ge geven. En de konijnen. Het is half drie, als de vrouw en de jongeman bij de tafel zitten en genieten van een warme kop koffie en een paar sneden brood. In l«jjj>t ledikant ligt de uitgeputte moeder, in een lichte sluime ring weggezakt. Naast haar de wieg, waarin de baby blijkbaar tevreden kreunt. „Ik heb al heel wat meegemaakt in al die jaren, dat ik dit werk doe," zegt de vrouw, „maar dit.... nee, dit is me nog nooit overkomen." „Mij evenmin." meesmuilt de jonge man. De vroedvrouw verslikt zich in de koffie, ,,'t Is zonde, hoe verzin je het." „Als de mensen 't maar niet te weten komen, want ik schaam me dood." „Van mij zullen ze het niet horen," antwoordt de vrouw, „maar schande is het niet, integendeel. Je hebt een pluim verdiend. Hoe oud ben je eigenlijk?" „Een en twintig." „Heb je een meisje?" „Welnee.... nogal een mooie tijd. Ik ben blij, dat ik 't leven nog heb." „Zeg dat wel. 't Zijn me toestanden. En nu nog zo'n felle winter ineens „Hoe bent u erdoor gekomen?" „Vraag het me niet, Siem, ik weet het eerlijk niet. M'n man gaf me om half twaalf pas de boodschap van de dokter. Ja, daar kon hij ook niets aan doen, want toen kwam ik pas thuis. Dit is m'n derde bevalling binnen enkele uren. Ik heb gauw wat gegeten en hoge laar zen aangetrokken." Ze wijst naar de zwarte leren laarzen, die nu bij het fornuis staan te drogen. „En toen maar lopen, he? Hoe moest ik anders? Vliegen heb ik niet geleerd." „Als iemand een pluim verdiend heeft, bent u het wel. Ik zou niet weten, hoe ik er door moest komen." „We zullen nu maar rustig de morgen afwachten. Ik zal 't me maar gemakke lijk maken, want ik ben goed loof. „Kan ik me indenken. Om acht uur 's morgens komt er een melkwagen langs. Die gaat naar de stad. Misschien kunt u meerijden." „We zullen wel zien. Ik heb, als alles normaal verloopt tenminste, deze week geen nieuwe patiënten meer." Ondanks de verzekering van juffrouw Pelser, dat ze het van haar niet zullen vernemen, weet binnen een paar dagen de hele voorstad reeds, hoe de geboorte van de dochter van Tine Oomes heeft plaatsgevonden. De meesten voelen zich een beetje gegeneerd, want in zulke uren heb je liever geen man -bij je en zeker geen vreemde. Maar ja, je moet wel eens van de nood een deugd maken. En het is goed gegaan, dat is toch het voor naamste? Als na enkele dagen de wegen weer wat begaanbaar zijn en Siem op pad gaat om noodzakelijke inkopen te doen, be merkt hij aan de gezichten van de mensen, dat ze al op de hoogte zijn. Veel kan het hem nu niet meer schelen. Overigens, je kunt een vrouw in een dex-gelijke situatie toch niet aan haar lot overlaten? Dat staat gelijk aan misdrijf! Stel je voor! Dat doe je eenvoudig niet. Maar ik hoop het nooit meer mee te maken. Een vrouw krijgt haar kind niet kado, dat weet ik nu. Tine Oomes is blij en gelukkig, al ligt er een schaduw over dit geluk, omdat Jan, haar man er niet is. Ze heeft hem intussen al een briefje geschreven met het heugelijke nieuws: we hebben een dochtertje. Er zal wel gauw bericht van hem terugkomen. Ofmisschien mag hij wel een paar dagen naar huis. Ze hoopt het, want ze verlangt verschrikke lijk naar hem, Hij is immers al vijf maanden weg? Wat zal hij gelukkig zijn als hij haar brief ontvangt, een dochter! De naamgeving vormde wel even een probleem. Tenslotte moest het kind aan gegeven worden en daarmee zouden juf frouw Pelser en haar man zich mee be lasten. Bij ontstentenis van de vader. Dat kwam zo vaak voor in deze tijd. Even de naam op een stukje papier schrijven. „Hoe gaat je dochter heten, vrouw Oomes? Daar kwam niet terstond antwoord op. Wel zei de aangesprokene: „We rekenden beiden op een jongen en dan zou hij Jan genoemd worden. Misschien is het te gek, maar dat het ook een meisje kon zijn, daar hebben we nooit over gesproken." Ja, een naam.er zijn er duizenden, die je een meisje kunt geven. Juffrouw Pelser, die graag weg wil, somt er een paar op, doch Tine schudt haar hoofd. Geen van alle vindt zij mooi. Tot Siem met een naam komt, die beschouwd kan worden als een compromis: „Uw man heet Jan en u Tine; waarom maakt u er geen Jantine van?" Tine Oomes denkt even na. Tenslotte knikt ze instemmend. „Doe maarik vind 't nog mooi ook. En dan voegen we er nog aan toe: Simona." Beide mensen kijken de vrouw in bed verbaasd aan. „Simona?" herhaalt de vroedvrouw „heb je zo iemand in de familie?" Tine Oomes schudt lachend haar hoofd, maar wijst intussen op de kostganger. „Vragen jullie alsjeblieft niet naar de bekende weg. Jantine en ik.we heb ben min of meer ons leven te danken aan Siem. Als hij er gisternacht niet ge weest was, wat dan? Ik moet er niet aan denken. Jan zal het begrijpen, ik ken m'n man. Uit dankbaarheid zal ze Jantine Simona heten." Siem is getroffen door dit gebaar. Hij begrijpt de vrouw volkomen. Opgewekt zegt hij: „Dan zal ik de kleine meid be schouwen als mijn petekind, want dit vind ik leuk." Zo wordt op 16 januari 1943 in de re gisters van de burgerlijke stand inge schreven: Jantine Simona, dochter van Jan Oomes en Tina Rijlaarsdam, geboren 14 januari 1943. De boreling in kwestie trekt zich van dit alles niets aan. Ze gedraagt zich pre cies als ieder pasgeboren baby, slaapt en huilt op z'n tijd en krijgt op de daarvoor vastgestelde tijdstippen haar voeding en schone luiers. Door Siem's toedoen is er één keer per dag een kraamverpleegster, die moeder en kind helpt, terwijl de vroedvrouw zelf nog enkele malen langs komt. Tenslotte is dit een bijzonder ge val geweest en daarom wil ze moeder en kind nog een paar dagen langer in ob servatie houden. (Wordt vervolgd) EEN VERGETEN GROEP Wie een ander onrechtmatig schade berokkent, is gehouden deze te vergoeden. Zo staat het in onze wet, maar in de praktijk is dit minder eenvoudig. Daar kunnen vele duizenden slachtoffers en gedupeerden van misdrijven over meepraten. Slachtoffers van delikten worden dikwijls getroffen' door ernstig psychisch of geestelijk leed en hoe moet die schade vergoed worden? Eenvoudiger lijkt het wanneer het gaat om degenen, die alleen materiële schade hebben geleden, maar ook voor deze gedupeerden is het niet zo simpel om via een civiele procedure hun geld of goederen te rug te halen. 500 gulden kunt u misschien terugkrijgen. Wanneer u bestolen wordt en de dader wordt gegrepen (dat gebeurt overigens slechts in 3 van de tien gevallen), dan kunt u als benadeelde de dader van het strafbare feit in rechte tot vergoeding aanspreken. Deze mogelijkheid biedt u echter slechts in weinig gevallen werkelijk baat. Immers, bij vele plegers van vermogens- misdrijven is weinig te halen. De volks mond zegt het duidelijk: van een kale kip kun je niet plukken. Zijn u goederen ontstolen, die later bij de dader worden aangetroffen, dan krijgt u ze uiteraax-d te zijner tijd terug. Maar zoiets komt weinig voor, tenzij de dader op heter daad wordt betrapt of kort na het be gaan van het strafbare feit wordt ge grepen. Heeft iemand geld van u gestolen, dan is het allerminst eenvoudig dit later via de weg van het gerecht van de dader terug te krijgen, zeker wanneer het een bedrag is dat meer bedraagt dan 500, Onze wet kent de zogenaamde voe gingsregeling. De gedupeerde van een vermogensmisdrijf kan zich zonder noe menswaardige formaliteiten in het straf geding voegen. Het bedrag dat op deze wijze kan worden gevorderd kan echter niet meer dan 500,bedragen (bij rechtbankzaken) en nooit meer dan 200,bij kantongerechtzaken. Regeling onbekend. Gesteld dat er 2500,van u wordt ge stolen. De dader wordt gegrepen en staat terecht. U voegt zich als benadeelde in het strafgeding en eist materiële ver goeding. De rechter kan u dan hoogstens 500,toewijzen. Maar dan heeft u niet meer het recht het vergoedingsres tant 2000,langs andere weg in te vorderen. In de praktijk wordt van deze voe gingsregeling maar hoogst zelden ge bruik gemaakt, waarschijnlijk ook om dat de meeste gedupeerden deze regeling niet kennen. En ook de geringe maxima van de vergoeding prikkelen vele slacht offers van vermogensdelikten uiteraard niet van de regeling gebruik te maken. Daar komt dan nog bij dat de straf rechter niet de bevoegdheid heeft de in gediende vordering naar de civiele rech ter te verwijzen. Voor vergoeding van grotere bedragen moet de civiele rechter worden ingescha keld. Maar dat gaat veel tijd en vooral veel geld kosten, want u zult dan toch een advocaat moeten raadplegen en zo'n deskundige vraagt al gauw 100,per uur voor de door hem verleende dien sten Soms wordt de dader langs geheel an dere weg tot vergoeding van de door hem aangerichte materiële schade ge bracht. De officier van justitie kan bij voorbeeld de zaak seponeren op voor waarde, dat verdachte de berokkende schade vex-goedt. Ook kan de rechter een verdachte vex-- oordelen tot een voox-waardelijke straf en hiex-bij als bijzondere voorwaarde stellen, dat verdachte binnen een aange geven periode de aangerichte schade vergoedt. Doet hij dat niet, dan zal hij alsnog de opgelegde straf moeten uit zitten. Verzekeren. Tegen het nadeel van bepaalde delik ten kunt u zich soms ook verzekeren. Bij de all-risk motorrijtuigenverzekering is ook de schade tengevolge van dief stal (joyriding) van uw auto gedekt. Bij brandverzekeringen bestaat de mogelijk heid dat ook de schade als gevolg van inbraak woi'dt gedekt (de z.g. uitgebreide dekking). Slachtoffers van zeden- en gewelds- delikten vormen echter nog steeds een vex-geten groep, ook al is hun leed na tuurlijk moeilijk in geld uit te drukken. Maar voor deze groep wil de overheid nu iets gaan doen. Ex-justitieministei Polak heeft het afgelopen jaar een wets voorstel aangekondigd om te komen tot een waarborgfonds strafbare feiten. Dit fonds, zal alleen bedoeld zijn voor slachtoffex-s van geweldsdelikten, waar onder ook slachtoffers van bepaalde ze- dendelilcten (b.v. verkrachting) kunnen vallen. Het is te hopen dat dit waarborgfonds er inderdaad komt, want tot nog toe vor men de slachtoffers van deze delikten in ons rechtsbestel een volkomen vergeten groep. (Nadruk verboden.) Kruiswoordpuzzel no. 270 Horizontaal: 1. muziekteken - 6. oosters vi'ouwenvex-blijf - 10. biljartstok - 11. soort afdruk - 14. bijb. naam - 16. slot 17. in orde - 18. het romeinse rijk (lat. afk.) - 19. deel v. d. hand - 20. ruimte tussen twee punten - 23. en dergelijke (afk.) - 25. N.V. (Fr.) - 26. thee (Eng.) 27. naschrift (lat. afk.) 29. dierenge luid - 30. verlichtingsartikel 32. voor zetsel - 33. bekende motorraces (afk.) 34. breekbaar - 36. telwoox-d 38. soort 40. betrekking - 41. lidwoord - 42. Ne- derl. Radio Unie (afk.) - 43. ieder - 44. als volgt (afk.) - 45. vr. munt - 47. vis 49. kleur - 51. haast - 52. voegwoord 53. watex-hoogte (afk.) 54. insekteneter 56. maanstand (afk.) - 57. bevel - 59. Alg. Oudex-domswet (afk.) - 61. stad der oudheid - 62. selenium (afk.) 64. zoete lekkernij - 68. deel v. Amerika - 70. rondhout - 71. tandarm zoogdier - 72. gx-ote plaats - 74. drank 75. beroep - 78. stapel - 79. heilig boek - 80. zetel. Verticaal: 1. steen - 2. hoefdier - 3. be staat - 4. materiaal - 5. voorzetsel - 6. jongensnaam 7. reeds - 8. rustplaats 9. onbep. vnw. - 10. keukengerei - 12. vogel 13. aanmatigend - 15. bouwland 20. water in Brabant - 21. voorzetsel - 22. displaced pex-son (afk.) - 24. onmiddellijk 25. fijn weefsel 28. stumper - 29. pl. in India - 31. titel (afk.) - 35. en andere (afk.) 37. aanzien 39. oosterse titel 40. soort onderwijs (afk.) - 46. voox-zetsel 47. vrucht - 48. hei'rie - 50. landbouw werktuig - 51. kleur - 55. pl. in Enge land' - 58. klaar - 60. of dergelijke (afk.) 61. grondtoon - 63. vaartuig - 65. pl. in Afrika - 66. klinknageltje - 67. jongerxs- naam - 69. overtrek v. e. beddekussen 73. voorzetsel - 75. vogel - 76. zangnoot 77. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 269 Horizontaal: 1. Wodan - 5. zus - 7. zeelt 11. imago - 13. ax-end - 15. Est - 17. armslag - 19. aga - 21. stoom - 23. end 24. Emmen - 26. pa - 27. ti-oon - 29. et 30. av .- 32. do - 33. or - 34. VS - 35. slop - 37. To - 39. nr. - 40. bits - 42. ï-oken - 43. ampul - 44. nest - 46. bs 47. pa - 48. slok - 50. tt - 51. Ie - 53. as - 54. An - 55. ja - 57. libel - 61. ds 63. ogief - 66. EEG - 67. appel - 69. oer 70. Iex-land - 73. ere - 74. moede - 76 laars - 78. ti-aan - 79. nee - 80. matte. Verticaal: 1. Weesp - 2. dito - 3. am - 4. naam - 5. zomer - 6. saldo - 7. zege - 8. en 9. Edam - 10. trant - 12. gr - 14. ra - 16. staal - 18. snor - 20. geest - 22. of - 25. mi - 27. totebel - 28. normaal 31. vorst - 34. villa - 35. Son - 36. pot 38. ons - 39. nap - 40. bus - 41. sok - 45. etage - 49. onder - 52. Abel - 55. Joost 56. re - 58. Iex-en - 59. egale - 60. op 62. slede - 64. Irma - 65. Fien - 67. Adam - 68. pest - 71. ed - 72. na - 75. oa - 77. Ra. Guiepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1