NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene I No. 3494 Donderdag 16 maart 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprüs 4,50 per half jaar. Franco per post f 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW, Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Woningbouw start medio mei op Noord-Beveland. Metingen lucht verontreiniging vinden plaats te Veere. Vraagtekens rond het Bejaar dencentrum te Coljjnsplaat. In de donderdagmiddag 9 maart j.l. gehouden raadsvergadering is wethouder Markusse wegens opname in het zieken huis afwezig. De voorzitter zegt dat hij het naar omstandigheden goed maakt. Na de notulen en de ingekomen stuk ken doet de voorzitter enige mededelin gen. Hij begint met de op handen zijnde woningbouw, waarvan hij zegt, dat dit heel wat voeten in de aarde heeft gehad, voordat men tot dit resultaat is gekomen. Ook bij de afronding deden zich nog een aantal moeilijkheden voor, voornamelijk voor wat betreft een aanvaardbare huur. Eerst was men aangekomen met een woning, ontworpen door architect Leo de Jonge, doch deze woning zou een huur doen van plm. 275.per maand, wat voor de gemeente Kortgene volstrekt onaanvaardbaar is. Men heeft toen verder gezocht, en nu is men terecht gekomen bij een woning van architect Jobse, die plm. 190.per maand doet, hetgeen volgens voorzitter Evex's voor deze ge meente een aanvaardbare huur is. Ook de hoofdingenieur-directeur van bouw nijverheid en volkshuisvesting te Mid delburg, is hiermee accoord. Deze wo ningen zullen gebouwd worden door de Walcherse Bouwunie. Hierdoor bereikt men le dat de aannemer ervaring heeft met bouwstromen en 2e dat er een ab solute voorwaarde verkregen is in de continuïteit van het bouwen. De Walcherse Bouwunie, die enige we ken op haar schema voor ligt en deze bouwstroom op Noord-Beveland zal rea liseren, verwacht medio mei te kunnen starten. In deze eerste bouwstroom voor de gemeente Kortgene zijn 22 woningen voor Colijnsplaat en 10 voor Kats opge nomen. De voorzitter brengt hier ook Bouw bedrijf Slotema te Wissenkerke ter spra ke, waarvoor men nog getracht heeft deze stroom naar af te buigen, hetgeen niet is kunnen lukken. Men heeft in dit verband ook nog een gesprek gehad met de vakbonden NVV en CNV, tesamen met vertegenwoordigers van Slotema en de Bouwunie, doch er viel niets te veran deren. Ten eerste niet omdat men al veel te ver gevorderd was met de voorberei dingen en ten tweede omdat het hoofd motief van de bonden was, dat men dan de ontslagen toch diende te verwachten elders in Zeeland. De bouwstroom voor Noord-Beveland is namelijk niet extra bij de Walcherse Bouwunie gekomen, maar de toewijzing op Walcheren is ver minderd ten gunste van Noord-Beveland. Daarna is men nog naar de PPD ge stapt, waar men als het ware gebedeld heeft om andere objecten voor de firma Slotema los te krijgen, want bij de te verwachten ontslagen zijn een 10-tal mensen uit de gemeente Kortgene be trokken. Doch ook hier ving men bot, daar reeds alles al was uitgegeven. Maar ondanks deze schaduwkant is de voorzitter toch verheugd met dit resul taat, waarbij uitermate veel medewerking van G.S. is ondervonden, alsmede van het bureau van de heer Huisman. De voorzitter vervolgt zijn medede lingen door te zeggen dat de open rio lering te Kats zo goed als klaar is en dat de andere in de gemeente zijn op gedragen aan de firma Jongepier. De studie omtrent het kamperen op de boerderij is nog niet afgerond. Er wordt even pas op de plaats gemaakt, daar er een wet is ingediend; die wel licht veel kan veranderen. Voor de vuilstortplaats te Colijnsplaat is door G.S. toestemming verleend tot uitvoering over te gaan. De firma Re- meeus te Kats is dit werk gegund voor 27.600.De begroting was 27.975. Het bouwrijpmaken van een gedeelte bestemmingsplan te Colijnsplaat, rond het Bejaardencentrum, is eveneens ge gund aan de firma Remeeus en wel voor 23.750.De begroting hier was 23.038.—. De nieuwe school te Kats vordert goed. Men ligt enigszins op het schema voor. De eigen technische dienst is nu bezig met een ontwerp verbouw oude school tot kleuterschool. Uit ingewonnen informaties is gebleken dat reeds sedert 1 maart 1970 metingen luchtverontreiniging worden verricht voor Noord-Beveland. Het station Veere is daartoe ingeschakeld, en wel hoofd zakelijk voor fluor. De verontreiniging is minimaal. Naar aanleiding van deze mededelin gen zegt Van der Maas, dat er al jaren door de raad steeds maar weer werd aangedrongen op het bouwen van wo ningen in de gemeente en door het tel kens niet doorgaan van deze bouw is ex- wel eens min of meer een crisis ontstaan in het vertrouwen. Hij brengt nu zijn vreugde en dank tot uitdrukking voor het welslagen. Kramer zegt dat, wanneer deze bouw van 10 woningen l^e Kats is gerealiseerd, er dan geen bouwgrond meer beschik baar is voor eventuele particuliere bouw, waarop de voorzitter zegt: hier wordt al aan gewerkt. Er wordt naar een ander punt gezocht (rond de kerk) en onder zocht, welk type woning daar zai passen. Het bouwen door de Walcherse Bouw unie zit Welleman niet lekker. Wij zit ten hier toch voor onze eigen inwoners? De voorzitter zegt hierop dat, voor zover hem bekend, alles is gedaan wat gedaan kon worden. Hierna wordt een voorbereidingsbe- sluit genomen voortvloeiend uit de wet op de ruimtelijke ox'dening, wat onder meer betrekking heeft op de uitbreiding van kampeerterrein De Paardekreek met een eventueel oprichten van een kamp winkel/kantoor/kantine en een perma nente woning voor de kampbeheerder. Op een daartoe strekkende vraag van Welleman zegt wethouder Bom dat het bestemmingsplan een kampwinkel nu nog niet toelaat. U vraagt echter naar de bekende weg, daar deze vraag al eerder in de recreatiecommissie ter sprake is gekomen. Ook in een middenstandsver gadering is deze vraag al eens bespro ken. Daar ziet men liever geen kamp winkel verrijzen, dooh zij konden geen voldoende goede tegenargumenten aan voeren om hem van zijn zienswijze af te brengen. Van der Maas vraagt of het mogelijk is, wanneer deze vraag urgent wordt, het college van b. en w. met een onder zoekrapport kan komen van de kam- peerraad en de middenstandsconsulent. Wethouder Bom kan nu reeds zeggen dat de middenstandsconsulent vóór het stichten van een kampwinkel is. Hij heeft het college meegenomen naar een nieu we kampeerplaats bij Breskens, waar de middenstand anders reageerde dan die te Kortgene. Zonder kampeerterrein hebben we niets, nu zeker 50%. Hij hoopt dat de middenstand van Kortgene straks, maar dan gereox-ganiseerd, er anders over zal gaan denken, met de mogelijkheid mee te spelen en zelf de winkel te run nen. Voor de gemeentewerklieden die werk zaam zijn op de vuilnisbelt te Wissen kerke, waar ook het vuil van Kortgene gestort wordt, wordt sam sam met Wis senkerke een verrijdbare schaftwagen aangeschaft, waarin men ook bij slecht weer kan schuilen. Aan de westzijde van de Beatrixstraat te Colijnsplaat wordt een door gele stre pen aangegeven parkeerverbod ingesteld. Dit naar aanleiding van klachten van enige inwoners, dat voor de daar aan wezige garages geparkeerd wordt, waar door zij hun wagen niet meer in of uit de garage kunnen krijgen. Naar aanleiding van de overgelegde cijfers van de begroting voor 1972 wordt aan kerkkoor „Harpe Davids" de gevraagde subsidie niet toegekend. Aan de Kon. Muziekvereniging E.M.M. te Kortgene wordt een schenking gedaan van 1700.waardoor het uniformfonds uit de zorgen komt. De aanschaf van de unifoxmen was begroot op 5500.en daarvan hoopt men via vex'lotingen en anderszins ruim 3000.terug te krij gen. Voor het resterende bedrag heeft men bij de gemeente aangeklopt, die op dit verzoek gunstig beschikte. Besloten wordt aan Minneboo, Ver linde en Korshuize de woningwetwonin gen, waarin zij momenteel wonen, te verkopen, onder de beleende voorwaar den en voor de door het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning vast te stellen prijs. Te zelf der tijd wordt door de raad het besluit genomen om met ingang van heden de woning wetwoningen aan de gemeente te houden en deze niet meer te verkopen. Bij even tueel vrijkomen van zulk een woning kan dan de gemeente in daartoe geei- gende gevallen een woning toewijzen. Anders komen ze toch maar in de re creatieve sector terecht. Als vakonderwijzeres aan de openbare lagere school" wordt benoemd mej. E. W. van Velzen van Krabbendijke. In de hierna volgende rondvraag vraagt Welleman of, als er animo is om tot ves tiging van industrie over te gaan, er dan plaats is waar dit gerealiseerd kan worden? De voorzitter leest hierop een rapport voor, dat door de secretarie hier over is opgemaakt. Daaruit wordt ver nomen dat een dex-gelijke aanvraag nog nooit is ingediend maar dat een indu strieterrein^ e) ook op geen enkel be stemmingsplan voorkomt. Ook gebieden rond de havens, die daarvoor het meest geschikt zouden zijn, hebben een recrea tieve bestemming gekregen. In het kader van het streekplan midden-Zeeland kan tegen de kernen aan wat ambachtelijke en dienstverlenende industrie gehono reerd worden en is men dan betrekkelijk vrij in het bepalen van de plaats. De zogenaamde buitengebieden hebben een agrarische bestemming en vestiging van enige voim van industrie is en blijft daar uitgesloten. Hierbij komt ook het geval Kalle- waard ter sprake, die met ditzelfde euvel geconfronteerd wordt. De gemeente zou graag zien dat dit bedrijf zich buiten het dorp zou vestigen, maar uit diverse besprekxngen is gebleken dat daartoe geen vergunning te verwachten valt en een alternatieve oplossing is er niet. Welleman zegt verder: nu een blok krotwoningen in de Havelaarstraat te Colijnsplaat onbewoonbaar is, lijkt het me nu de tijd om tot aankoop en af braak hiervan over te gaan, als onder deel van het saneringsplan voor dit dorp. De voorzitter geeft hierop ten antwoord dat de Technische Dienst al met een sa neringsplan .bezig is, maar dat iemand gevraagd heeft de gevels intact te hou den en van 2 of 3 oude woningen één nieuwe woning te maken. Dit tot behoud van het fraaie dorpse aanzicht. De voorzitter wil dit wel even bekijken, mede omdat er voor zulke gevallen een rijkssubsidie in voorbereiding is. Welle man vindt dat je dan wel bijzonder gevoelig moet zijn voor „krot-cultuur" Hij zou het een pracht opruiming vinden. Wanneer er daar dan nieuwe woningen gebouwd worden, heeft ook de midden stand weer wat meer mogelijkheden. Anders vertrekken de mensen toch naar buiten de kernen. De volgende vraag van Welleman is of er van de zijde van de tennisclub belangstelling bestaat voor het aanleggen van een tennisbaan bij het nieuwe sport- texrein. Wethouder Bom antwoordt hierop ontkennend. De kosten in deze spelen een zeer grote rol. Men heeft een onder zoek verx-icht naar de mogelijkheid van aanleg van een tennisbaan op de spui. Deze zou daar.te realiseren zijn, maar de kosten van aanleg bedroegen 60.000.Uit een daarop gevoerd ge sprek met de tennisclub bleek toen, dat één baan niet voldoende is en daar een tweede baan niet veel minder zal kos ten, acht hij zulk een aanleg niet rea liseerbaar. De laatste vraag van Welleman behelst het vólgende: Omdat onze gemeente ten nauwste betrokken is bij de financiering van het nieuwe bejaardentehuis te Co lijnsplaat, ben ik van mening dat de af gevaardigden uit de gemeenteraad en het gemeentebestuur in het stichtings bestuur een gipte mate van inspx'aak moeten hebben bij de te nemen besluiten van het stichtingsbestuur. Mijn vraag is of onze afgevaardigden inderdaad in spraak hebben bij al genomen en nog te nemen besluiten. Hierop zegt wethouder Bom, dat Wel leman in feite twee vragen stelt. In spraak gehad en inspraak hebben. Pas in de tweede helft van 1970 heeft de gemeente een vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur, daarvoor alleen in het algemeen bestuur. Men kan dus begrij pen dat in de aanvang de inspraak maar zeer matig is geweest, doordat het al gemeen bestuur maar weinig bij elkaar kwam en slechts hoofdlijnen aan het dagelijks bestuur kon verstrekken. In die tijd echter was wel het raadslid P. van der Maas in de bouwcommissie, verte genwoordigd, doch deze commissie is geen beleidsorgaan. Pas toen ik (wet houder Bom) in het dagelijks bestuur werd opgenomen kan er van inspraak en invloed sprake zijn, maar dan nog staat het één tegen zeven. Welleman: Er hapert iets. Mij komt het voor, dat ze heel gemakkelijk over de centjes beschikken, waar wij toch garant voor zijn. Ik zou graag en vrij regelmatig een verslag in de raad uitge bracht zien. Zelf ben ik altijd zuinig opgekweekt en vind ik dus dat je met geld van een ander zeker ook zuinig moet omspx-ingen. Ik vind dat wij voor die te garanderen x^ailj oenen een zware vinger in de pap moeten hebben. Ik wil niet zeggen dat het hier zo ver zal ko men, maar je leest tegenwoordig zoveel nare dingen in de krant van stichtingen en zo meer die tot dë hals in de schuld komen te zitten en daardoor andere mensen zeer zwaar duperen. Wethouder Bom zegt hierop, dat hij door het college van b. en w. benoemd is zitting te nemen in het dagelijks be stuur en dat hij aan dat college rekening en verantwoording schuldig is. Wil de raad daarvan ook kennis nemen, dan dient zij een verzoek tot de burgemeester te richten, die daar zeker wel aan zal voldoen. Welleman is bang te laat van feiten op de hoogte te komen, waardoor er niets meer veranderd kan worden. Wethouder Bom zegt dat voor een grondig gesprek er binnenkort een gun stige gelegenheid komt, daar de gemeen te gevraagd zal worden om een extra bedrag ter verdere financiering te ga randeren. De voorzitter beaamt de woorden van Bom en zegt er bij dat van hun zijde alles wordt gedaan om alles nog zoveel mogelijk in het rechte spoort te trekken. Breure zegt te proeven dat er iets niet in orde is, maar wil de discussie rond de verdere garantieverlening af wachten. Wethouder Bom: Het bejaardencen- tx-um te Colijnsplaat is een huis dat kwa litatief en kwantitatief er niet om liegt. En of dit gebouw nu te Colijnsplaat of Veere of elders gezet wordt, er rollen pensionprijzen uit de bus die bijna het dubbele zijn van eenzelfde gebouw van ongeveer tien jaar terug. Tot slot van de rondvraag zegt Van der Maas dat er onlangs te Kortgene brand is geweest. Hij vindt het bijzonder jammer dat wat niet moest verbranden wél vex-brandde en wat hij graag ver brand had gezien gespaard bleef. De voorzitter is ook die mening toegedaan maar de eigenaar heeft hem beloofd te zullen sorteren en opruimen. Van der Maas zegt dat alles opgeruimd beter was. Het is compleet rommel. Kruiswoordpuzzel no. 269 Horizontaal: 1. Germaanse godheid - 5. familielid 7. vis - 11. volledig ontwik keld insekt - 13. roofvogel - 15. Euro peaan 17. slag met de arm - 19. oosterse titel - 21. waterdamp - 23. slot - 24. plaats in Drente - 26. familielid - 27. zetel 29. frans voegwoord - 30. als volgt (afk.) 32. zangnoot - 33. goud (fx-.) - 34. Vere nigde Staten (afk.) - 35. doodlopende straat - 37. meisjesnaam - 39. nummer (afk.) - 40. onvriendelijk - 42. smoken 43. dichtgesmolten glazen buisje voor in- jectiestoffen, enz. - 44. dierenverblijf 46. Binnenlandse strijdkrachten (afk.) 47. familielid - 48. teug - 50. geheel de uwe (afk.) - 51. fr. lidwoox-d - 53. spil 54. meisjesnaam - 55. bevestiging - 57. insekt - 61. titel (afk.) - 63. kruisboog v. e. gewelf - 66. Eur. Econ. Gemeen schap (afk.) - 67. vrucht - 69. ijzerhou dende aarde - 70. land in Europa - 73, aanzien - 74. afgematte - 76. schoeisel 78. bewijs van verdriet - 79. ontkenning 80. doffe. Verticaal: 1. pl. in N.-Holland - 2. het zelfde - 3. aankomende maan (afk.) 4. titel - 5. deel van het jaar - 6. overschot 7. ovex-winning - 8. voegwoord - 9. pl in N.-Holland - 10. wijze 12. gewicht (afk.) - 14. rondhout - 16. metaal - 18. bovenlipversiersel - 20. spook - 22. voeg- woox'd - 25. zangnoot - 27. soort visnet 28. gewoon - 31. monarch - 34. soort huis 35. pl. in Brabant - 36. keukengerei 38. gewicht - 39. drinkgerei 40. open baar vervoermiddel - 41. kledingstuk 45. verdieping - 49. voorzetsel - 52. bij belse naam - 55. jongensnaam - 56. zang noot - 58. Europeaan (meerv.) - 59. gelijke - 60. voorzetsel - 62. voertuig 64. meisjesnaam - 65. meisjesnaam - 67. eerste mens - 68. vx-eselijke ziekte - 71. en dergelijke (afk.) - 72. voorzetsel 75. onder andere (afk.) - 77. zonnegod. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 268 Horizontaal: 2. ad rem - 7. daas - 9. rel 10. pink 12. trio - 13. soep - 14. Rob 16. nap - 17. kaf - 18. por - 19. rk - 20. ed - 22. arm - 24. pee 25. Eos - 28. aanzien - 31. troebel - 34. al - 35. no 36. spreeuw - 41. passage - 45. die - 46. ras - 47. mes - 48. Is - 49. ik - 50. pil 52. dam - 54. tam - 56. oas - 57. mode 58. eeuw - 60. noot - 61. reu - 63. dame 64. Isere. Verticaal: 1. vat - 3. dronken - 4. re 5. Elspeet - 6. lip - »7. drop - 8. sri 10. pen - 11. klam - 15. boon - 17. krab 19. ree - 21. dor - 23. haast - 24. pi 26. so - 27. vloed - 29. alp - 30. zee 32. eis - 33. eng - 37. roem - 38. ed 39. uil - 40. westers - 41. primeur - 42. aak - 43. s.s. - 44. agio - 47. maan - 51. lade - 53. rot - 55. mud - 57. mol - 59. was - 62. Ee. Ganzepoortitraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1