NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «•«I f6 h m r r m Plouvier heeft DE schoenen Uit de hogeschool van de wetenschap 1' 1 rr f8 1 f L - 1 1" 16 20 22 23 36 41 47 49 53 No. 3489 Donderdag 10 februari 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 4,50 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Laat maar", antwoordt ze, „dan trek ik mijn mantel wel uit." Gelijk voegt ze de daad bij het woord en legt het kle dingstuk op de achterbank. Ze rijden door donkere lanen en over stille wegen terug in de richting van hun woonplaatsen. Opeens voelt Pleunie zijn arm om haar schouder. Geschrok ken kijkt ze hem aan, maar hij heeft enkel oog voor de weg. De snelheids meter wijst zestig. Henk doet het kalm aan. Met die ene hand stuurt hij op vaardige wijze de grote wagen. Ze voelt de druk op haar bovenarm. „Kom eens wat dichterbij, Pleunie," zegt hij zacht. „Je zit altijd zo ver van me af. Er is geen reden om bang te zijn." Wat schuchter schuift ze naar hem toe. „Waarom zou ik bang zijn? Ik vind het altijd prettig bij jou," is haar antwoord. „Werkelijk?" „Zeker. En vooral nu. Je hebt me een prettige middag en avond bezorgd." Hij weet al heel wat van haar leven. Van Jaap en haar. „Je hebt niet veel, he?" Ze voelt zich kleuren. Gelukkig is het donker, dus ziet hij het niet. Daarom antwoordt ze onbevangen: „Ik ben te vreden, Henk. Ik heb mijn werk en als Jaap straks weer beter is, heb ik geen enkele wens meer." „Is dat zo? Heb je geen andere wen sen?" Ze zoekt naar een gepast antwoord. „Niet alle idealen worden in het leven verwezenlijkt." „Dat is zo. Dat is ook niet erg. Maar soms kunnen we het lot een handje hel pen." „Ik heb dat zo nog nooit bekeken." Hij remt de wagen af. Er is een par- keerstrook, waar hij stopt. De motor valt uit. De plotselinge stilte is als het ware voelbaar. Pleunie zit nu dicht bij hem. Bijna tegen hem aan. Hij trekt haar ge heel naar zich toe. Ze kan geen weer stand bieden. Waarom zal ik het ook doen? denkt het meisje. Ik voel me pret tig bij hem. En als hij me wil kussen, zal ik geen bezwaar maken. Daarom legt ze haar hoofd op zijn schouder. Met zijn vinger beroert hij haar gezicht, haar mond. Plotseling buigt hij zich naar haar toe en drukt zijn lippen op de hare. Pleu nie beleeft dit moment met gesloten ogen. Opnieuw kust hij haar en nog eens, rustig en beheerst. Het doet weldadig aan. Het is net, alsof ze jarenlang honger heeft gehad en er nu iemand bezig is haar te verzadigen. Elke nieuwe kus is een schakel in de keten van dit nieuwe geluk. De man trekt haar nog dichter naar zich toe. „Pleunie...." „Ja." ze fluistert het woordje, nauwe lijks hoorbaar. „Ik houd van je, Pleunie." Ze kan het niet dadelijk in zijn ge heel verwerken. „Meen je het werkelijk, Henk?" „Heel eerlijk, Pleunie. Ik houd erg veel van je. Zou je.zou je met me willen trouwen?" Ik krijg een huwelijksaanzoek, reali seert ze zich. Van een man, die ik heel graag mag, van wie ik in deze weken, sinds Jaap in het ziekenhuis ligt, ben gaan houden. Maar trouwen „Dat is een hele stap, Henk „Ik weet het, mijn alles. Maar ik houd genoeg van je om deze vraag te stellen. Wie ik ben weet je. Wat ik bezit, weet je eveneens. Ik zou je veel kunnen vergoeden, Pleunie. Je bent nog zoveel tekort gekomen in je leventje. Ik zou zo graag willen, datdat ik je altijd zou kunnen vertroetelen en verwennen. En je al mijn liefde willen geven. Samen zouden we een volkomen nieuw geluk kunnen vinden en verder opbouwen." Elk woord is haar als nectar. Ze vloeit over van blijheid en prijst zichzelf ge lukkig, dat ze dicht tegen hem aanligt en zijn arm om haar heen voelt. Zo al tijd te kunnen blijven liggen. Dicht tegen hem aan. En verder niets meer met de wereld, die harde, meedogenloze wereld door Gerrit Fransen te maken hebben Wat zou dat het top punt van geluk zijn. „Je zegt niets, Pleunie.... beteken ik dan zo weinig voor je?" Ze zoekt met haar vrije hand 'zijn mond. Hij kust haar vingertoppen. Dan streelt ze zijn wang. „Je bent verschrik kelijk lief voor me, Henk," zegt ze zacht. „En wat ben ik eigenlijk?" „Mijn prinsesje, als je wilt, mijn ko ningin. Mijn alles." Het vreugdegevoel in haar is oneindig. Ze voelt zijn strelende hand over haar gezicht. En opnieuw buigt hij zich over haar en kust haar, lang en innig. Ditmaal beantwoordt ze zijn kus. Hoe kan een mens in zo'n korte tijd zoveel verwer ken aan emoties? „Wat zal Berendien ervan zeggen, Henk?" „Beertje?" Hij lacht. „Weet je, wat ze weken geleden opperde? Op een avond toen jullie jij en je broer een uurtje bij ons waren? Dit: Pleunie zou nu net een vrouw voor jou zijn. broer. Ja werkelijk, dat zei ze. Toen ben ik er over gaan nadenken. Maar ik ben erg voorzichtig, weet je? In dit opzicht heb ik al een paar teleurstellingen achter de rug. En weet je, wat ze vanavond zei, toen ik vertelde, dat ik met jou uit was? Dit: je bent een smidszoon, dus hoef ik je niet te zeggen, wat je doen moet. Denk maar eens aan je vroegere vak." Pleunie begrijpt dit laatste niet. „Wat bedoelde ze daarmee, Henk?" „Een oud grapje in onze familie. Je kent het spreekwoord toch: Je moet het ijzer smeden, als het heet is? Nu weet ik, dat ik van je houd, Pleunie. We pas sen bij elkaar. Jij bent een kalme, rus tige vrouw. Je bent altijd gelijkmatig gehumeurd. We kunnen uitstekend met elkaar overweg. Waarom zouden we dan niet trouwen?" Opnieuw heeft hij haar, ditmaal ge heel naar zich toegetx-okken. Hun ge zichten zijn vlak bij elkaar. Langzaam slaat ze ook haar armen om zijn hals en trekt zijn gezicht helemaal naar het hare. Ze drukt haar bevende lippen op de zijne. ,Ik houd ook van jou, Henk, maar ik had nooit verwacht, dat jij mij zou vragen. Er is zoveel verschil tussen ons en „Stil, mijn alles, daar wil ik nooit ,een woord over horen. Jij houdt van mij en ik van jou. Dat is het belangrijkste. De rest telt niet mee, lief aanstaand vrouw tje van me: je maakt me vanavond tot een volkomen gelukkig man. Kus me nog eens, mijn alles HOOFDSTUK 20 De nieuwe is niet sympathiek. De genezing van Jaap ten Oever ont wikkelt zich geleidelijk aan in een snel ler tempo. Negen volle weken ligt hij in kamer 7 van afdeling C, als twee zusters hem voor het eerst uit bed helpen. „Nu gaan we onze dreumes leren lopen", zegt zuster Lydia plagend. Maar op dit ogenblik heeft Jaap ten Oever geen ge voel voor humor. Hij weet nu, dat zijn been op twee plaatsen gebroken was. Volgens de dokter is het volkomen ge nezen. En het lopen is een kwestie van tijd. Veel oefenen en vooral de eerste paar dagen op de tanden bijten. De twee verpleegsters steunen hem zo veel mogelijk. „Probeert u het maar, meneer Ten Oever. Nu wil ik met u wed den om een pakje sigaretten, dat het zal g^an. Zoiets hebben wij namelijk al va ker meegemaakt, ziet u? Ja kalmpjes aan maar, voetje voor voetje De eerste schreden zijn als van een anderhalf jarig kind. De kracht is niet enkel uit het beschadigde been, maar ook uit het gezonde. Zwaar leunt hij met beide armen op de schouders van de zus ters. Met inspanning van al zijn krach ten plant hij zijn voeten zo recht moge lijk op de vloer. De stappen, die hij doet, mogen geen naam hebben. In werkelijk heid hangt hij voor negentig procent tus sen de vrouwen in. Maar deze zijn on- vermoeidbaar. En onverbiddellijk. „Door zetten, meneer," zegt zuster Lydia. „-U moet maar denken, dat u traint voor de vierdaagse." Enkele minuten lang martelt hij door het kleine vertrek. Plotseling geeft hij de moed op en hangt zwaar op de schou ders der verpleegsters. En begint te hui len. „Zal ik nog ooit kunnen lopen?" Zuster Lydia is een grapjas, maar ze kan ook hard zijn. Uit ervaring weet ze, dat revalidatie soms met schokeffecten moet werken. De zusters planten hem even op een stoel. Om wat bij te komen. Zuster Els vult in het fonteintje een glas met water en dwingt de patiënt er van te drinken. Verder blijft ze zwijgen. Hier heeft zuster Lydia de leiding. Ze heeft op een revalidatiecentrum gewerk en weet, hoe ze dit soort patiënten moet aanpakken. Na een poosje is Jaap wat tot bedaren gekomen. „Vooruit," beveelt zuster Ly dia. „We gaan het opnieuw proberen. En wat u zoëven zei over al of niet kun nen lopen, daar zal ik maar geen ant woord op geven. Maar dit garandeer ik u, meneer Ten Oever, binnen drie maan den kunt u de honderd meter weer lopen en misschien ook nog winnen." (Wordt vervolgd.) VUURTOREN De laserstraal (bundel ultrakrachtig licht van eenzelfde kleur resp. golflengte) heeft een nieuwe taak toebedeeld ge kregen. De eerste laservuurtoren ter wereld (ter waarschuwing van schepen) is kort geleden in Point Danger aan de oostkust van Australië in werking ge steld. De laser, die alleen maar van zee zijde te zien is, zendt zijn doordringend licht om de 7,5 seconden de wijde oceaanruimte in. Het is op 35 km uit stekend zichtbaar. De laserstraal mag wel net zo ekonomisch en doeltreffend zijn als konventioneel licht, maar bezit toch dit grote voordeel dat hij veel ge makkelijker door regen en nevel heen dringt dan normaal licht. Het 2,4 m hoge cylindrische laserhuisje bevindt zich op een 16 m hoge vierzuilige cementcon- struktie, die 46 m boven de zeespiegel opgericht staat als gedenkteken voor de 200e verjaardag van de ontdekking van de oostkust van Australië door Cook. LARFDODER Muskieten en wat nog belangrijker is muskietenlarven kunnen we nu met knoflook bestrijden resp. doden. Twee jaar geleden ongeveer hebben Amonltar en Banerji een olie-achtige verbinding in knoflook ontdekt, die muskietenlarven al bij een koncentratie van 200 ppm (20 deeltjes per miljoen) kan doden. Nu vernemen wij, dat ze erin geslaagd zijn de daarvoor verantwoordelijke substan ties uit het olie-achtige distillaat te isoleren en te indentificeren. Het ge zuiverde preparaat blijkt nu al doel treffend te werken bij een konsentratie van 2 ppm. De weg schijnt nu vrij te zijn voor een kommerciële produktie van deze larvicide (larfdodende middelen), die een geduchte konkurrent beloven te worden van het sterk bekritiseerde D.D.T. Dit middel nl. zou kankerver wekkende eigenschappen bezitten! Het knofloolc-preparaat daarentegen is volko men onschadelijk voor mens en dier en is geen lucht- of watervervuiler. DRUG-OPSPOORDER Het aantonen van hard (zware) drugs als heroïne en opium is nogal ingewik keld en vergt vrij veel tijd. Hieraan is een eind gekomen. Met behulp van een apparaat, Frat (van Free Radical Assay Technique) geheten, zijn we nu in. staat minimale hoeveelheden van b.v. een miljardste gram(!) van een of ander hard drug in het menselijke lichaam bin nen 15 sekonden aan te tonen. Frat detekteert de aanwezigheid van uiterst kleine frakties aan de hand van een ana lyse van urine. Het wordt nu ingezet in de diverse behandelingscentra, die de Ver. Staten rijk zijn en in andere ge bieden, waar de detektie van deze drugs resp. narcotica van levensbelang is! De nieuwe aanwinst is meer dan welkom voor dat land, omdat het druggebruik daar schrikbarend toeneemt. (Nadruk verboden). Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 15 januari 1972: Laurens Pieter, zoon van Laurens W. Kallewaard en Jacoba S. de Kok. 24 januari 1972: Jacobus Marinus, zoon van Jacob C. de Fouw en Klazina Si- monse. Ondertrouwd: 5 januari 1972: Hendrik M. Tazelaar, 42 jaar en Gi'ietje van Dijken, 31 jaar te Bedum. 14 januari 1972: Jacobus B. Schog, 21 jaar te Borsele en Maria S. de Fouw, 19 jaar. 14 januari 1972: Johannes C. de Booij, 26 jaar te Ziex'ikzee en Cox-nelia J. de Smit, 21 jaax\ Overleden: 10 januari 1972: Jacomina Markusse, 81 jaax-, weduwe van Leendert M. Vink. 22 januax-i 1972: Cox-nelis Jacobus de Vos, 87 jaar, echtgenoot van Hendrilca J. Louwerse. 31 januari 1972: Jan Kramex-, 94 jaar, weduwnaar van Catharina Flipse. WISSENKERKE Geboren: 5 januari 1972: Marinus Jan, zoon van J. P. Filius en van E. L. de Regt. 9 januai-i 1972: Abx-aham Ax-y, zoon van A. M. Heijboer en van J. Buijze. 11 januari 1972: Jozephus Arie, zoon van A. Jongejan en van J. Rommelse. Ondertrouwd: 14 januari 1972: Marinus Krijnsen, oud 21 jaar, wonende te Goes en Pieternella Marixia van der Heijde, oud 25 jaar. Huwelijken: Geen. Overleden: Geen. Kruiswoordpuzzel no. 264 2 3 4 5 b 7 8 9 10 11 14 15 17 19 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 38 33 40. 44 '4S so 61 52 54 55 M. 58 Horizontaal: 1. af - 4. zuidvi'ucht - 6. smalle plank - 8. boos - 9. deel van een drukpers - 11. Europeaan - 13. goud (Fr.) 14. eensgezindheid - 16. of dergelijke (afk.) 18. deel van een tafel - 20. uurwerk - 21. kleur - 23. familielid - 25. overal - 26. zangvogel - 28. halswervel 30. bijbelse naam - 31. kostbare stof - 32. nobele 34. soort stof 36. soort brandstof - 37. sportterm - 39. plaats in Zeeland - 41. gevierde zangeres - 44. tocht 45. per expx-esse (afk.) 46. juist, krek - 50. de lezer heil (lat. afk.) 51. baby-doek 53. aanstonds - 55. tx-echter van netwex'k 56. tx-eiter - 57. voortbrengsel 58. man nelijk dier. Verticaal: 2. Eng. bier - 3. woede - 4. tel woord - 5. leeftijd (Fr.) - 7. luchtig ver- blijf 8. geneesheer - 9. voox-stelling in de slaap - 10. militair (afk.) 11. geluk kig nieuwjaar (afk.) - 12. gevaarte 13. deel van het hoofd - 15. kostbare stof 17. onverstandig - 19. mossteppe - 20. vrucht van de kokospalm - 22. verdx-ie- tig - 23. geografische aanduiding (af.) 24. water in Bx-abant - 25. wandeldreef 27. drank - 29. voox-zetsel - 32. gebrek 33. verlaagde toon 34. munt (afk.) 35. nobele - 36. raad - 38. et cetera (afk.) 40. vex-langen - 42. precies - 43. ouder loos kind - 46. oude vochtmaat - 47. bij woord - 48. hetzelfde (afk.) - 49. harde val - 52. nachtvogel 54. tijdperk. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 263 Horizontaal: 1. parodie - 7. soepele - 13. ado - 14. antenne - 16. sol - 17. Soest 19. ara 20. geste - 22. d.i. - 23. blaag 25. pe - 26. ode - 28. Bea - 29. Kro - 31. nee - 33. or - 34. Linge - 35. aow - 37. vn - 38. ribes - 40. baronet - 42. nav 44. don 45. akteren 48. Natal - 50. de - 51. Rus - 52. schijn - 54. la 55. ent - 57. gek - 59. hol - 60. PSV - 61. ed - 63. lover - 65. nl 66. aarde - .69. oir - 70. steur - 72. alt - 73. geratel - 76. ene - 77. rashond 78. spatten. Verticaal: 1. pastoor - 2. ado - 3. roede - 4. dat - 5. in - 6. etalage - 7. snaak 8. on 9. EEG - 10. Essen - 11. lot - 12. element 15. era - 18. si 21. ep - 23. ben 24. graan - 27. drinken - 28. bis - 30. oor 32. evenals - 34. lever 36. Wodan - 39. bat - 41. not - 43. gesel - 45. adelaar 46. rug - 47. scherts - 48. Nijl - 49. lavex-en - 53. hor - 56. terts - 58. koord 60. pleet - 62. dd - 64. via - 65. nt - 67. ala 68. 'ego - 70. sla 71. une - 74. en - 75. ep. Gaazepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1