NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F1 Plouvier heeft DE schoenen Geen koffie na de alcohol No. 3488 Donderdag 3 februari 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 4,50 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON In de garage is het nu ook bekend. Stuk voor stuk slaken ze een zucht van verlichting, want eigenlijk hebben ze al lemaal een beetje boter op hun hoofd. Hoewel het bij geen hunner ooit in het hoofd zou komen om tot gewelddaden over te gaan, voelen ze zich één voor één onprettig, zolang de daders niet ge arresteerd zijn, want wie weet, misschien kijkt de baas één van hen allen er wel op aan. Achteraf schamen ze zich een beetje, omdat ze de laatste tijd zo teruggetrok ken waren tegen hun collega. In feite was hij niet eens zo'n beroerde kame raad, integendeel. En als hij nu een oogje heeft laten vallen op de zuster van de baas en die vindt het goed, dan hebben ze er achteraf bekeken toch niets mee te maken? Als die twee het met elkaar eens worden, zal er misschien wat veranderen in de garage, maar alia, dat went ook wel. Dat jong kreeg waarschijnlijk de kans, waarom zou hij die dan niet met beide handen aanvaarden? Je zou wel stom zijn, als je het niet deed. Toegegeven, Jaap is een knappe jon genalthans, dat was hij. Je moet maar afwachten, hoe hij er uit zal zien na zijn herstel. Hij had wel een knapper meisje kunnen krijgen als dikke Dien. Hoewel, ze is altijd vriendelijk en hele maal niet uit de hoogte. En van alle markten thuis. Vast niet te groots om aan te pakken, als het nodig is. Ze be dient de pompen, gaat mee in de zieken auto en als geen chauffeur thuis is rijdt ze zelfs taxiritten. Allemaal goede eigenschappen en het huishouden zal ze ook wel aankunnen. Bekijk het ook eens van die kant en dan moet je, als je eer lijk bent, toegeven, dat Jaap het slechter had kunnen treffen. Voeg er nog bij, dat Dientje ook wel een paar centen zal hebben, dan gaat-ie er vast niet op ach teruit, als hij haar meeneemt naar het gemeentehuis! Het oordeel wordt milder. Over zijn verleden wordt met geen woord meer ge rept. Al hebben de kranten het wel even terloops in de herinnering teruggebracht. Laten we daarover maar niet oordelen, want wat zou je zelf onder dergelijke omstandigheden doen? Geef daar maar eens antwoord op. Dat kan niemand. Dat weet je pas op het kritieke moment. De uitwendige verwondingen genezen nu in een snel tempo. Berendien en Pleunie, die hem trouw elke dag één of meermalen bezoeken, constateren tot hun blijdschap, dat er steeds minder ver band is te zien. De kaakfractuur zal misschien nog de langste tijd van her stel vergen, maar hij eet alweer vloei baar voedsel, geduldig toegediend door een toegewijde zuster in een speciaal kannetje. Op afdeling C is patiënt Ten Oever troetelkind van elke dienstdoende verpleegster. Uit de krant weten ze alle maal, wat er met hem gebeurd is. Ze verafschuwen deze monsterachtige daad. Het medelijden aktiveert hun toewijding. Jaap ten Oever hoeft maar te kikken en hij krijgt wat hij wenst. De zusters verwennen hem van de vroege morgen tot de avond. En met de doktoren ver heugen ze zich over zijn vooruitgang. Hoewel zijn kaak nog altijd pijnlijk is, gaat het spreken iedere dag beter. Jaap laat geduldig al die liefde en toewijding over zich heen gaan en koestert er zich aan. Maar hij is pas blij, als Berendien er is. Dan voelt hij zich ondanks de pijn gelukkig, zodra de vrouw haar lippen op de zijne drukt. En ook verlangt hij iedere keer naar zijn zuster. In deze weken groeien beiden zo mogelijk nog dichter naar elkaar toe. Plichtsgetrouw bezoekt ook Henk Gar- reveer hem een paar maal per week. Soms met zijn zuster, soms alleen. Een enkele keer is hij er tegelijk met Pleunie. Na het ziekenbezoek neemt hij haar wel eens mee in zijn wagen. Soms om ergens wat te drinken en samen te babbelen. Een andere keer neemt hij het meisje mee naar Bergevoort, zorgt er voor, dat ze een gezellige avond heeft en brengt haar dan terug naar haar woning in de stad. Zes weken, nadat Jaap in het zieken- door Gerrit Fransen huis terecht is gekomen, toeren Henk en Pleunie wat rond. Het voorjaar is aan gebroken, het is voor de tijd van het jaar uitzonderlijk zacht weer. Beiden waren die zaterdagmiddag op bezoek bij Jaap. Terwijl ze terugliepen naar buiten, no digt hij haar uit voor een ritje. Pleunie heeft haar vrije weekeinde, dus niets weerhoudt haar zijn uitnodiging aan te nemen. Alleen in huis verveelt ze zich ook, nu Jaap er nog altijd niet is. Ze rijden ditmaal tamelijk ver weg. Pleunie bemerkt het en vraagt, waar heen hij wil. Hij weet een restaurant in de buurt van Arnhem. Als ze daar eens gingen eten? En dan via een andere weg terug? Pleunie hoeft maar enkele ogenblikken na te denken. Het is zaterdag, dus is er 's avonds geen bezoek. Ze had zich al verzoend met het vooruitzicht op een saaie, eenzame avond. Henk Garreveer is altijd vriendelijk en vol attenties. Ze mag hem graag. Bovendien bewondert ze hem. Nog zo jong en dan al eigenaar van zo'n flink bedrijf. Hij heeft onderne mingsgeest, hetgeen ze diep respecteert. Het meisje is in jaren niet zo ver van huis geweest. Heel vroeger ging ze nog wel eens in de vakanties een dagje uit. Aanvankelijk met een vriendin. Later, toen vader meer en meer ging drinken, raakte ze ook haar vriendinnen kwijt, dus ging ze alleen. Nog later was er geen geld meer voor uitjes. Ze moest immers iedere week bijspringen om het huis houden nog zo goed mogelijk te laten draaien? Vader had het grootste deel van zijn salaris nodig voor de kroegbaas. Zo dat Jaap en zij moeder af en toe een briefje in de hand drukten. En na die noodlotsavond had ze helemaal geen be hoefte aan uitgaan. Daarom zijn de ritjes met Henk Gar reveer voor haar evenzovele lichtpuntjes. Er even volkomen uit. Ontspannen en prettig in de ruime wagen. Luisterend naar zijn uiteenzettingen, zijn toekomst plannen. Hij zal het nog ver brengen in het leven, weet ze. Zulke mensen slaan zich er altijd doorheen. Haar sympathie voor hem is groeiende. Deze middag betrapt ze er zichzelf op, dat ze van hem houdt. Gelijk verwerpt ze die gedachte als waanzin. Henk Gar reveer, de succesvolle zakenman, kan wel wat beters krijgen dan een telefoniste. Hij amuseert zich met haar; ze is ten slotte de zuster van een zijner knechts. Bovendien worden Jaap en Henk naar alle waarschijnlijkheid zwagers. Want B^rendien heeft het zwaar te pakken, dat constateert Pleunie iedere keer, als ze samen op ziekenbezoek zijn. Jaap doet straks een goed huwelijk en dat verdient hij, de stakkerd. Heeft hij al niet genoeg meegemaakt in zijn jonge leven? Laat hij dan nu ook maar eens profiteren van de zonzijde. Het is hem van harte ge gund. Het eten is voortreffelijk. Pleunie ten Oever waant zich een koningin. Ze zit tegenover Henk in een exclusief restau rant. Misschien steekt ze in haar een voudig, wollen jurk een beetje af tegen over de ander damesgasten. Doch ze laat er haar plezier niet door bederven. Ik, heb met die anderen niets te maken, enkel met Henk, die een en al voorko mendheid is. Ze verwarmt zich er aan. Na het diner verontschuldigt hij zich. „Even bellen naar huis," zegt hij. „Beren dien zou anders niet begrijpen, waar ik blijf." Met vijf minuten is hij weer terug en steek een sigaret op. „Groetjes van Beertje," zegt hij. „Ze wenst ons een genoeglijke avond." Ze knikt. Wat moet ze er op ant woorden? Terug in de auto zegt hij: „Ik weet hier in de buurt een gelegenheid, waar we kunnen dansen. Het is er heel be schaafd. Een enkele keer kom ik er wel eens. Zullen we erheen rijden?" Pleunie vindt het uitstekend. Als hij voorgesteld had: we rijden de hele nacht door en morgenvroeg breng ik je thuis, zou ze misschien ook toegstemd hebben. Het simpele feit: ik ben bij Henk in zijn wagen, is voor haar al voldoende. Ze vindt zijn gezelschap altijd prettig, maar vanavond wel bijzonder. De dancing is min of meer besloten. Henk schijnt de portier te kennen, want deze groet en zegt: „Meneer Garreveer, dat is een poos geleden sinds we u hier zagen." Henk knipoogt en duwt haast onge merkt iets in zijn hand. „Het werk laat het niet altijd toe, Pim. De zaak moet ook draaien." De portier buigt en knikt. „Toegege ven, meneer, maar de boog kan niet al tijd gespannen staan." „Vandaar, dat ik er weer eens ben, Pim." Wat later dansen ze samen, Pleunie voelt zijn hand om haar middel. Even huivert ze. Is dat van geluk. Als Jaap nu niet in het ziekenhuis lag, zou ze niets meer te wensen hebben. Het is al over tienen, als hij afrekent en haar bij de garderobe in haar mantel helpt. In de auto heeft hij de verwar ming aangezet; de avonden zijn kil. Ter wijl ze wegrijden, zegt hij: „Als je het te warm ki-ijgt, waarschuw me dan. Ik kan hem temperen." (Wordt vervolgd.) NUCHTERE FEITEN, VOOR ZWEVERIGE DRINKERS. In café's en op feestjes zien we heel dikwijls, dat de niet meer helemaal nuchtere man, die toch met zijn auto naar huis wil rijden, vraagt om een kopje zwarte koffie. Hij en velen met hem zijn van mening, dat het kopje zwarte koffie zijn beneveld zijn zal verminderen, ja, hem nuchter zal maken. Velen zijn er van overtuigd, dat na het gebruik van het kopje koffie, het alkoholgehalte in het bloed, dat bij even tuele brokken of politiecontrole onder weg funest zou kunnen zijn, door de kof fie aanzienlijk wordt verminderd. Dat is een grove misvatting, want het tegen overgestelde blijkt het geval te zijn! Reeds enige jaren geleden is deze foutieve gedachte bestreden door profes sor dr. Prokop van de universiteit van Wenen. Hij heeft aan de hand van uit gebreide onderzoekingen en metingen met zijn staf aangetoond, dat door het ge bruik van koffie na alkohol, het alkohol gehalte in het bloed niet wordt verlaagd, maar integendeel wordt verhoogd. In het instituut mochten 18 mannelijke proefpersonen zich op kosten van de we tenschap te goed doen aan brandewijn met een alkoholgehalte van 38 °/o. De leeftijden van de proefpersonen lagen tussen de 20 en 26 jaar en hun gewicht varieerde tussen de 57.en 89 kilogram. Voor de proef kregen ze voedsel met een inhoud van 800 calorieën en daarna moesten ze binnen 30 minuten zoveel brandewijn drinken als nodig was, om hen een bloedalkoholgehalte van 0,8 te bezorgen. Dat betekende, dat zij 3,5 mil liliter per kilogram lichaamsgewicht moesten drinken. Na een half uur kreeg ieder 200 milli liter koffie, die precies 200 milligram coffeïne bevatte. Daarna werd het bloed alkoholgehalte gemeten na een half uur, na twee uur en een kwartier en na drie uur. Een week later nam men precies de zelfde proef, slechts met dit verschil, dat er deze keer geen koffie na gebruikt werd. Bij controle van de meetresultaten bleek, dat de proefpersonen, wanneer ze na het gebruik van brandewijn koffie hadden gedronken, geen bloedalkoholge halte van 0,8 hadden, maar van 0,94. Niet minder dan 0,14 hoger dus! Uit een en ander blijkt dus duidelijk, dat het gebruik van koffie na het ge bruik van alkohol, eerder nadelig, ja, onder bepaalde omstandigheden zelfs ge vaarlijk is. Men kan beter geen koffie nemen. Het blijkt, dat de alkohol in het li chaam, door dit lichaam wordt afge broken, waardoor men dus na verloop van tijd weer nuchter wordt. Dit afbre ken gaat in een bepaald tempo en wel variërend van 7 tot 11 milliliter per uur. De tijd nodig om nuchter te worden is dus evenredig met de hoeveelheid alko hol die men tot zich heeft genomen. Dat is niet te versnellen, maar naar blijkt wel te vertragen en dat gebeurt, wanneer men koffie gebruikt. Het tempo, waarin de alkohol wordt afgebroken, is ook de politiedokter bekend en die kan daar bij zijn meting rekening mee hou den. Wanneer men na het maken van brokken op het politiebureau gemeten wordt, dan constateert de dokter een be paald promillage. Hij houdt rekening met de tijd toen het ongeluk plaatsvond en kan zo vaststellen hoe hoog toen het bloedalkoholgehalte was. Heeft men kof fie gedronken, dan wordt die afbraak vertraagd, maar daar houdt de politie dokter geen rekening mee en komt prompt op een veel hoger gehalte, dan in werkelijkheid het geval was. Door een kopje zwarte koffie na alkoholgebruik, kan men zichzelf dus grote schade doen, zeker wanneer er sprake is van een grensgeval. Dan drukt men zelf het gehalte naar de verkeerde kant! Een gewaarschuwd mens telt vooi twee. Gebruik daarom geen koffie na alkohol. En beter is nogglaasje op. laat je rijden! (Nadruk verboden.) SUPERCONTINENT. Dr. Halpem van de universiteit van Dallas in Texas heeft onlangs ontdekt dat het stuk graniet afkomstig van de Jule Feaks in Antarctica of Zuidpoolland, meer dan drie miljard jaar oud is! Daar mee is dit „stukje zuidpool" het oudste gesteente van dat continent geworden en een tijdgenoot van het oudste gesteente van Swaziland in Zuid-Afrika. Eigenlijk hoeft ons dit niet te verwonderen, omdat wij al weten dat eens in de prille jeugd van de aarde genoemde gebieden één su percontinent hebben uitgemaakt. Daarom ziet Halpex-n in zijn vondst een aanwij zing te meer voor deze theorie. Door nog niet geheel opgehelderde oorzaken kwa men er ongeveer 90 miljoen jaar geleden barsten in dit supercontinent met als gevolg dat de zo gescheiden brokstukken, waaronder Afrika en Antarctica, van el kaar weg dreven naar de nu ingenomen posities op het aardoppervlak. (Nadruk verboden.) Kruiswoordpuzzel no. 263 Horizontaal: 1. boertige nabootsing - 7. lenige - 13. voetbalvereniging - 14. ont- vangdraad - 16. zangnoot - 17. plaats in Utrecht - 19. vogel - 20. gebaar - 22. dat is (afk.) - 23. kwajongen, snotneus 25. per expresse (afk.) - 26. lyrisch ge dicht - 28. meisjesnaam - 29. omroep vereniging (afk.) - 31. ontkenning - 33. goud (Fr.) - 34. rivier in Gelderland 35. Algemene Ouderdomswet (afk.) - 37. volkerenorganisatie (afk.) - 38. struik 40. engelse titel - 42. naar aanleiding van (afk.) - 44. Spaanse titel 45. toneelspe len - 48. deel van Afrika - 50. lidwoord 51. Europeaan - 52. bedriegelijk voox-ko- men - 54. zangnoot - 55. loot - 57. mal 59. rotswoning - 60. voetbalvereniging 61. en dergelijke (afk.) - 63. gebladerte 65. namelijk (afk.) 66. planeet - 69. na komelingschap - 70. vis - 72. zangstem' 73. het aanhoudend ratelen - 76. een zekere - 77. hond van zuiver ras - 78. spetteren. Verticaal: 1. geestelijke - 2. voetbalver eniging - 3. strafwerktuig - 4. aanwijzend voornaamwoord - 5. voorzetsel - 6. uit stalkast - 7. guit --8. frans onbep. voor naamwoord 9. Europese Economische Gemeenschap - 10. plaats in Duitsland 11. bestemming - 12. enkelvoudige stof 15. tijdperk - 18. zangnoot - 21. in per soon (afk.) - 23. mandje - 24. gewas - 27.' vocht tot zich nemen - 28. nog eens - 30. deel van het hoofd - 32. juist als - 34. inwendig orgaan - 36. germaanse god heid - 39. slaghout 41. niet (Engels) 43. strafwerktuig - 45. roofvogel - 46. deel van het lichaam - 47. gekheid - 48. rivier in Afrika - 49. wijze van zeilen 53. vliegenaas - 56. muziekterm - 58. snoer - 60. voorwerpen met een laagje edelmetaal overdekt - 62. de dato (afk.) 64. langs - 65. deel van de bijbel (afk.) 67. op de wijze van - 68. ik - 70. groente 71. Frans lidwoord - 74. voegwoord - 75. soort grammofoonplaatje. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 262 Horizontaal: 1. kolom - 5. Vesta - 9. oei 10. a.m. - 12. Aa - 13. sar - 14. nr 15. brak - 17. omar - 18. km - 20. kaatsen - 22. oogtand - 25. andante - 28. pion - 29. elk - 30. edel - 31. otter 33. allee - 35. abeel - 38. Nepal - 41. Orel - 42. Ako - 43. raam - 45. stalles 47. overste - 50. eiseres - 51. eb - 53. anno - 54. Deen - 55. om - 56. sen 58. d.d. - 59. g.n. - 60. roe - 61. tante 62. tapir. Verticaal: 1. Kongo - 2. oer - 3. li - 4. markant - 5. vaandel - 6. s.s. - 7. tak - 8. armee - 11. maan 12. amen - 16. kader 17. Osaka - 19. agio - 21. snee - 23. op 24. totebel - 26. adelaar - 27. t.l. - 32. ere - 34. lee - 35. arak - 36. ellende 37. lasso - 38. noord - 39. present - 40. last - 41. Ot - 44. m.t. - 45. Soest - 46. eind - 48. veeg - 49. emmer - 52. Bea 55. ooi - 57. nn - 60. rp. Ganzepoortgtraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1