NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD M'H zmmz _ml'. ZUZUZZZ zzzuzmz ly üi Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene No. 3487 Donderdag 27 januari 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 4,50 per half jaar. Franco per post 19,per jaar. Advertenties 18 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wtf geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Minister-president Biesheuvel verklaarde onlangs dat de koning in over twee jaar, op haar 65ste verjaardag niet zal aftreden. Dit zal onze kroonprinses Beatrix, die 31 januari 34 jaar hoopt te worden, de gelegenheid geven een belangrijk deel van haar tijd te schenken aan haar gezin. Evenals elke andere moeder zal zij zich graag aktief bezighouden met de opvoeding van haar zoons. Dat de drie prinsen voorbeeldig groeien kunnen wij van tijd tot tijd konstateren, als er een serie foto's van hen in de kranten verschijnt. Wij hopen dat de prinses op haar kasteeltje „Drakestein" een goede ver-jaardag zal hebben. Donderdag 20 januari j.l. kwam de raad dezer gemeente voltallig in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester P. J. Evers. Na het welkomstwoord spreekt de voor zitter zijn traditionele nieuwjaarsrede uit, waaruit wij het volgende overne men: Een verheugend feit, aldus de voor zitter, kan het zonder meer genoemd worden, dat de woningbouw in het afge lopen jaar van de grond is gekomen. Enerzijds de particuliere bouw waarbij kennelijk de nog steeds bestaande en ook wel begrijpelijke drempelvrees door een aantal gegadigden is overwonnen en anderzijds de overheidsbouw. De na het bezoek van enkele Statenleden door de Prov. Staten ingestelde Commissie ter bestudering en rapportering van de Noord-Bevelandse problematiek op het stuk van ontvolking, vergrijzing, woning behoefte, in de wandeling kortweg Com missie Boersma genoemd, heeft veel en goed werk verzet. Naast de bestudering van allerlei problemen heeft men de moeite niet ontzien om zich ter plaatse van de situatie, voornamelijk op het ge bied van de huisvesting en op het ge bied van de aanwezige mogelijkheden op het terrein van de recreatie, op de hoogte te stellen, resulterende in een openbare vergadering in het Dorpshuis te Wissen kerke. De Noord-Bevelandse bevolking was daar aanwezig en heeft zijn wensen dui delijk kenbaar gemaakt. De door de voorzitter in die vergadering gedane toe zegging nog verder met groepen inwoners van Noord-Beveland overleg te willen plegen, zal gehonoreerd worden. De voor bereidingen hiertoe hebben reeds een aanvang genomen. Het is de bedoeling in de maand februari op dit punt tot zaken te komen. Ten aanzien van de overheidsbouw zegt de voorzitter, dat deze wettelijk is opgedragen aan daartoe in het leven ge roepen Stichtingen of Verenigingen, wel ke statuair gerechtigd zijn in de betref fende gemeente te bouwen. De Christe lijke Woningstichting te Goes heeft in het verleden reeds enkele woningen in onze gemeente gebouwd, zij het niet in bouwstroom-verband. De in eigen ge meente opererende en tot dusver ook bouwende aannemers zijn niet in staat een bouwstroom te formeren. Enerzijds zijn de opdrachten van particulieren gelukkig te groot, anderzijds is het totaal jaarlijks te bouwen overheidswo- ningen te klein om er nog een beetje behoorlijke boterham aan te kunnen ver dienen. Inpassen in een bestaande Walcherse bouwstroom is derhalve ge boden, óók voor de Goese Woningstich ting. Het is juist op dit punt, aldus de voorzitter, dat enkele overigens niet onoverkomelijke moeilijkheden zijn gerezen. Het wil me voorkomen dat de Woningstichting niet die voortvarendheid, niet die zorgvuldigheid, betracht, welke redelijkerwijs gevraagd mag worden. Eén ding is duidelijk: de verkregen toewijzingen zullen gerealiseerd moeten worden. Graag door de Christelijke Wo ningstichting te Goes, zo dat niet moge lijk mocht blijken door een ander. De heer Huisman van de P.V.D. is van de gehele gang van zaken op de hoogte en heeft zijn volle medewerking toege zegd. Er is geen enkele reden te wan- hopen, maar de tijd dringt. Ik hoop en ik verwacht in de gelegenheid te zijn u in de volgende vergadering de oplossing te kunnen meedelen, aldus de voorzitter. Sprekèr vervolgt zijn rede met te zeggen dat de kleine opleving welke de visaanvoer de laatste maanden van 1971 te zien heeft gegeven, niet voldoende is geweest de vismijn te Colijnsplaat tot een financieel sluitend bedrijf te maken. De besturen van vissersverenigingen Ze- vibel en D.E.L. hebben een vurig plei dooi voor het behoud van de haven ge houden en hebben daartoe alle medewer king toegezegd. Het is voorshands niet bepaald onmogelijk dit ook voor de ge meente aantrekkelijke bedrijf te behou den. Een gedegen studie van de voor geschiedenis is noodzakelijk om langs deze weg, samen met Rijkswaterstaat tot een oplossing te komen. Ik stel me voor hieromtrent binnen afzienbare tijd een nota te produceren en aan u voor te leggen. 1972 zal een oplossing moeten bieden. Afgelopen jaar 1971, aldus spreker, is er door een samenloop van omstandig heden en toevalligheden, bijzonder veel voor het onderwijs kunnen worden ge daan, c.q. verwezenlijkt of plannen opge zet. Hij wijst daarbij op de ingebruik name van de bijzondere school Open Hof en de verbouwde openbare school te Co lijnsplaat, de vernieuwing van de gym nastiekzaal aldaar en te Kortgene, de aanvang van de bouw van een nieuwe school te Kats en de plannen voor een gymzaal en onderdak voor de kleuters aldaar. Ook een minder opgewekte constate ring moet de voorzitter doen. Ronduit een tegenvaller mag het genoemd worden, dat met de bouw van een zuiveringsinstal latie in Colijnsplaat nog geen aanvang kon worden gemaakt. Hierop was gere kend, omdat van bezwaren tegen de voorgenomen plannen nimmer is geble ken. Niet alleen de milieuhygiëne zou hiermee gediend zijn, ook bij de bouw van bejaardentehuis en bejaarden wonin gen is er destijds door de besteders terecht naar zijn mening van uit ge gaan, dat bij voltooiing dier werken aan sluiting op een zuivering mogelijk zou zijn. Noodvoorzieningen zullen nodig zijn, altijd kostbaar en weggegooid geld, on derhoud van bepaalde straten, en spreker denkt dan aan de West-Havendijk met het oog op de daar aan te leggen hoofd riool, zal op den duur geen verder uit stel dulden, hetgeen weer extra geld zal vragen. De voorzitter besluit met te zeggen, dat dit slechts een greep was uit het gebeurde in 1971. Nog vele andere zaken kwamen aan de orde. Zo is b.v. het sportterrein te Kortgene nog niet ge noemd. Voor 1972 zal het wel duidelijk zijn, aldus de voorzitter, dat dit jaar in de eerste plaats de afronding van aange vangen werken te zien zal geven. Hij noemt: sportterrein en de verbouw van de school te Kats. De uitbreiding van het kampeerterrein „De Paardekreek", waarvoor de voobereidingen reeds een aanvang genomen hebben, zal zeker aan de orde gesteld worden. De vestiging van een kampwinkel en huisvesting van de kampbeheerder zullen eveneens aandacht vragen. Verwacht mag worden dat de studie van de recreatie-mogelijkheden, verband houdende met de afsluiting van de Oos- terschelde onze gedachten gaan uit naar landbouwhaven en voormalige veer haven te Kats (met voor- of aanliggende terreinen uiteraard), landbouwhaven, vis sershaven en het z.g. kuupje te Colijns plaat en in samenwerking met de buurgemeente Wissenkerke de Oester put. Mijne heren, aldus besloot de voor zitter, ik wens u ook van deze plaats met allen die u lief zijn, een goed 1972 toe. Speciaal ten opzichte van de gemeente wens ik u een voortzetting van inzetting van krachten toe. Wanneer wij voort gaan in volle samenwerking plannen voor onze gemeente te ontwikkelen en te realiseren, dan zal dit de gemeente in de volle omvang ten goede komen. Rede De Smit. Mijnheer de voorzitter, geacht college, geachte raadsleden, Gaarne wil ik op de eerste vergadering van de gemeenteraad enkele gedachten weergeven. Aanvankelijk was het de be doeling dit op de begrotingsvergadering te doen, wat door omstandigheden niet kon doorgaan. Behoefte om terug te grijpen op het geen is geweest en vooruit te grijpen op wat komen gaat heb ik niet. Het heeft geen zin om verkeerde handelin gen opnieuw te gaan belichten en voor de voeten van de mogelijke schuldige te werpen. Het jaar dat voor ons ligt zal weer vervolgen en nieuwe dingen oproepen. Het zal voor ons allen dacht ik gezamelijk zaak zijn, de komende zaken op zijn waarde te schatten en door die waardebepaling ons te laten leiden tot handelen. Wat mij in deze tijd steeds opvalt is dat ieder voelt dat er iets scheef zit in onze samenleving, maar men weet niet wat. Het vertrouwen is een heel eind zoek. Diegenen die zeggen dat wij onszelf aan het vernietigen zijn dooi water en luchtverontreiniging, door te snelle bevolkingstoename, zou ik willen vragen, zijn er vandaag geen lichtpunten die vroeger afwezig waren. Zowel voor honderd als vijftig jaar was ons volk er in zijn geheel slechter aan toe dan op het ogenblik. De armoede was groter. Er openbaarde zich schrijnender ongelijk heid. Er bestond geringer gelegenheid van het leven te genieten. Ik dacht dat wij niet machteloos ston den tegen water- en luchtverontreiniging, tegen het verkeerde gebruik van weten schap en techniek. Wetenschap en tech niek stellen in staat de hedendaagse steeds kwetsbaarder wordende samen leving in stand te houden. Wat ons in de samenleving het meest ontsiert is wel dat het egoïsme steeds grotere vorm gaat aannemen. Het schijnt dat het onderwijs een verloren zaak is als bepaalde goede wensen nu nog niet in vervulling kunnen gaan. De cultuur gaat kennelijk voorbij wan neer niet iedereen die wat experimen teren wil dik gesubsidieerd wordt. En maar grof doen tegen ministers alsof dat mensen zijn, die er plezier in heb ben om alle collectieve zaken te vernie len. Met dat al is men bezig het spook van de steeds stijgende werkeloosheid op te roepen. Men schijnt er vanuit te gaan, „Ieder voor zich, en God voor ons allen". Maar dan moet men wel even doordenken, ik dacht dat daarop moest volgen „Voor onze kinderen de zondvloed". Gelukkig mijnheer de voorzitter dacht ik te kun nen zeggen dat er in deze groep van bestuurders de tendens aanwezig is van begrip voor eikaars standpunten en dat men probeert te doen wat dienstig is voor de gemeenschap en haalbaar zonder anderen daarmee bijzonder veel te kort te doen of te passeren. En toch, mijnheer de voorzitter, is het zo dat onze invloed verder moet gaan dan deze raadszaal. Het genoemde ele ment van egoïsme, onverschilligheid, ongeïnteresseerdheid huist ook in onze samenleving en daarom is het zaak dat wanneer de goede verstandhouding dreigt vast te lopen de bakens tijdig te ver zetten. Het gemeentebestuur, als dichtst bij de bevolking staande overheid, zal al het mogelijke moeten doen kontakten te be waren en vooral te versterken. Het zou wenselijk zijn goede voorlichtingsavon- (Vervolg op pag. 2.) Kruiswoordpuzzel no. 262 14 23 35 24 32 VT 34 37 WÊM38 ~i 5 6 7 8 25 26 27 45 46 51 52 BH53 56 57 |ISm58 61 1 54 MH55 "™59 fplp° 62 till=L«£ Horizontaal: 1. zuil - 5. godin van de huiselijke haard 9. uitroep - 10. deel van de dag (afk.) - 12. water in Brabant 13. treiter - 14. nummer (afk.) - 15. soort jachthond - 17. oosterse jongens naam 18. afstandsmaat (afk.) - 20. soort sport - 22. deel van het gebit - 25. muziekterm - 28. schaakstuk - 29. ieder 30. nobel - 31. viseter - 33. wandeldreef 35. boom - 38. land in Azië - 41. plaats in O.-Europa 42. krantenjongen - 43. venster - 45. schouwburgplaats 47. militair - 50. zij die eist - 51. getij - 53. van het jaar - 54. Europeaan - 55. voor zetsel - 56. vreemde munt - 58. de dato (afk.) - 59. gelukkig nieuwjaar (afk.) 60. strafwerktuig 61. familielid 62. uitheems zoogdier. Verticaal: 1. land in Afrika - 2. ijzer houdende aarde 3. Chinese maat - 4. in het oog vallend - 5. veldteken - 6. vaartuig (afk.) - 7. deel van een boom 8. leger - 11. hemellichaam - 12. het zij zo - 16. lijst - 17. plaats in Japan - 19. opgeld - 21. wondje 23. voorzetsel - 24. vierkant visnet - 26. vogel - 27. ten laat ste (afk.) - 32. aanzien - 34. watering 35. rijstbrandewijn - 36. narigheid - 37. werpstrik - 38. windrichting - 39. aan wezig 40. hinder - 41. jongensnaam 44. meterton (afk.) - 45. plaats in Utrecht 46. slot - 48. haal 49. draagvat - 52. meisjesnaam - 55. vrouwelijk zoogdier 57. de onbekende (afk.) - 60. eerwaardige vader (lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 261 Horizontaal: 1. grotesk - 7. addenda - 13. rit - 14. parodie - 16. ara - 17. iets 19. puree 20. haan 21. ego - 23. kam 24. gijs - 25. mur - 27. n.s. - 28. de 29. toe - 31. ik 32. eg - 33. sla - 35. no 37. he - 38. pleet - 39. plein - 41. do 42. elp 43. ijs - 45. reuze 47. eland 50. es - 52. ir - 53. kil - 55. tt - 56. bl 57. tam 59. is - 60. pi - 61. ada - 62. oog 64. alg - 66. eer - 68. anti 70. plaat 72. robe - 74. not - 75. drommel - 77. mee 78. droesem 79. elegant. Verticaal: 1. grimmig - 2. rie - 3. otter 4. ep - 5. aap 6. kruk 7. adem 8. die - 9. de - 10. naast 11. dra 12. aandeel - 15. oraal 18. sg - 20. hij 22. ongedurig - 24. generatie - 26. uk 30. oh - 32. el 33. steek 34. appel 36. oi - 38. por - 40. nijd - 44. letland 46. ei - 48. nt - 49. planeet - 51. sa 54. islam - 56. bd - 58. motto - 61. aroma 63. oi 64. alom - 65. game - 67. er 69. nor - 70. pre - 71. tel - 73 bon 75. ds - 76. Ie. Gaacepoortatraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1