NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Jaaroverzicht Noord-Beveland waarheen??? No. 3484 Zaterdag 1 januari 1972 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. OOK KORTGENE IS PARAAT Het probleem van de ontvolking is ook aan de gemeente Kortgene niet on opgemerkt voorbij gegaan. Zolang bur gemeester Evers de ambtsketen draagt van deze gemeente, is hij met dit pro bleem geconfronteerd geworden. En dit jaar wel in bijzondere mate. Kon vorige week burgemeester Wisse van Wissen kerke nog met een zekere voldoening reppen over een mogelijke stilstand dit jaar, bui'gemeester Evers sprak over een dieptepunt dit jaar voor zijn gemeente. Het aantal zielen zal dit jaar met een goede tachtig verminderen. Voorwaar geen kleinigheid. Maar ondanks dit angstwekkende cij fer was de burgemeester niet moedeloos. Integendeel. Volgend jaai', zo sprak de burgervader, zullen wij hoogstwaarschijn lijk een overschot hebben, want dan is het bejaai'dentehuis met de 28 bejaarden woningen te Colijnsplaat gereed. En dat gebouw met die woningen zullen niet al leen bevolkt worden door gemeente naren. Ook van buitenaf zullen bejaar den er zich in komen vestigen. Niet alleen ouderen. Niet alleen voor de ouderen is men momenteel bezig te bouwen. Te Colijns plaat zullen er in 1972 ook 14 normale woningen gereed komen en bovendien is er voor Colijnsplaat half 1972 een bouwstroom aangevraagd voor 22 woningwetwoningen en voor het dorp Kats van 6 woningen. Als eerste aanzet is er bovendien te Kortgene nog de bouw van 4 particuliere premie-bouw-woningen voor de verkoop plus 10 pai'ticuliere pre miewoningen in aanbouw te Colijnsplaat. Hoewel de burgemeester nog niet ge heel tevi-eden was, noemde hij deze acti viteit toch een begin van een ommekeer ten goede. Op onze vraag hoe groot de exacte aanvraag van woningen was op de drie onder zijn bestuur staande dorpen, ant woordde de bui'gemeester, dat hij per soonlijk daaraan niet zoveel waarde hechtte. Wat is namelijk toch het geval? Een klein onderzoek heeft uitgewezen dat er een aantal personen zijn, die zowel links als rechts aanvragen om een woning indienen, in de hoop dat ze „ergens" wel zullen slagen. Het omge keerde doet zich echter ook voor. Er zijn n.l. personen, misschien wat pessi mistisch van nature, die helemaal ner gens een aanvraag indienen omdat ze bij voorbaat geloven toch geen woning toe gewezen te krijgen. Maar\toch gaf de burgemeester ons de volgende cijfers: voor Kortgene zijn er 43 aanvragen en voor Colijnsplaat en Kats resp. 31 en 2. Bcstemmings- en uitbreidingsplannen. Ook de gemeente Kortgene zal kunnen profiteren van de gewijzigde inzichten bij Gedeputeerde Staten en daaruit voortvloeiende kon burgemeester Evers ons het uitbreidingsplan van Kortgene tonen waarvan de realisering in voorbe reiding is. De grond er voor is al aange kocht. Dit uitbreidingsgebied is gesitueerd ten noorden van de Willem Alexanderstraat, met een doorbraak via het erf van de heer A. Markusse naar de Hoofdstraat. Het heeft een oppervlakte van 3,5 ha en maakt de bouw mogelijk van o.a. een nieuwe kleuterschool en ongeveer 100 woningen' in twee klassen, te weten woningwet- en premiebouwwoningen en particuliere, ongesubsidieerde woningen. Vooralsnog zullen er in dit uitbreidings plan geen afzonderlijke bejaardenwo- ningen gebouwd worden. Colijnsplaat en Kats Voor Colijnsplaat is er een bestem mingsplan in voorbereiding, dat aan sluit op het huidige uitbreidingsplan, in de. richting Molenweg. Dit plan voor ziet in de bouw van nogmaals 100 wo ningen. Een onderzoek is momenteel in volle gang in verband met het windrecht van molenaar Bak. Zou de heer Bak van dit windrecht geen gebruik meer maken, dan kan in het bestaande uitbreidings plan etagebouw gepleegd worden, waar door het aantal rijen woningen met plm. 50 stuks uitgebreid zou kunnen worden. Voor Kats heeft men een vastgesteld en goedgekeurd plan, waar nog plm. 10 woningen gebouwd kunnen worden. Industrie. Wanneer onder „industrie" verstaan wordt zware industrie, dus niet de am bachtelijke, dan zou de keuze zo die er al was voor deze gemeente niet moeilijk zijn. Dergelijke industrie en recreatie kun nen moeilijk vermengd worden. Uitbrei ding van recreatiemogelijkheden ver dient hier ongetwijfeld de voorkeur. De aan de recreatie verwante kleine industrie valt uiteraard niet onder dit standpunt over industrie. Deze behoeft zeker niet beschouwd te worden als de tegenpool van recreatie. Recreatie. Ook burgemeester Evers is van me ning dat, zij het op bescheiden schaal, de recreatie op 'den duur pei'manente vestiging zal bevorderen. Dit is zelfs nu al merkbaar en wijst daarbij op de permanent bewoonde bungalows op het gemeentelijk bungalowterrein. Gezien de voorraden bungalows van zowel het ge meentelijk bungalowterrein als van het Deltonapark vrijwel verbruikt zijn, vindt hij het gewenst dat er naar andere ter reinen omgekeken wordt. Liefst binnen dijks en ei'gens in de buurt van de kernen. In dit verband zei de burgemeester het bijzonder op prijs te stellen te kun nen mededelen, dat het toei-istenbezoek in zijn gemeente ten opzichte van 1970 met 30 °/o gestegen was, tot 190.000 over nachtingen. In dit stadium van de ontwikkeling kan nog moeilijk iets gezegd worden over recreatieve plannen ten aanzien van Colijnsplaat en Kats. Mochten er van particuliei'e zijde uit deze dorpen plannen geboren worden, dan zal zeker bekeken worden of in nauwe samenwer king met de gemeente tot een dergelijke stichting kan worden overgegaan. Ook lijkt het niet uitgesloten dat „straks", bij de afsluiting van de Oos- terschelde, de gemeente zelf initiatieven zal nemen. Vissershaven. Heel erg jammer vindt de burge meester het voor Colijnsplaat, dat de vissershaven op z'n eindje loopt, al hoopt hij sterk, dat deze vissei-shaven eens een jachthaven wordt. Denkbaar vindt hij het, dat dit reeds in de nabije toe komst verwerkelijkt kan worden. Slui ting van de vissershaven zal voor Co lijnsplaat geen terugloop van de bevol king tot gevolg kunnen hebben, daar weinige vissers zich definitief te Co lijnsplaat gevestigd hebben. Er werd overwegend gependeld. De oude landbouwhaven is reeds ver huurd aan de Federatie van Deltavissei's en samen met de vissershavén kan dit voor Colijnsplaat een opleving betekenen door te verwachten watersportei's en sportvissers. Conclusie. Evenals zijn collega van Wissenkerke is burgemeester Evers van mening, dat het ergste achter de rug is en dat teke nen van herstel aan dehorizon opdoe men. Het blijft echter zaak de vinger aan de pols te houden. Met pappen en nathouden alleen komt men er niet. Er zullen plannen gemaakt en tot ontwik keling gebracht moeten worden. Dit is niet alleen een taak voor de gemeente, maar voor gans de bevolking. Visie, samenwerking en steun, met daarnaast daadkracht en verti-ouwen op de toe- Komst. Dit zullen de bouwstenen moe ten zijn voor herstel en verdere uitbouw van de gemeente. JAAR 1971 EEN DER DROOGSTEN DEZER EEUW Het meest opmerkelijke van 1972 is geweest dat na een lange reeks van natte jaren dit jaar over heel Nederland gemiddeld 137 mm minder neerslag is gevallen dan normaal. In De Bilt was dit zelfs 185 mm minder. Hierdoor is 1971 toegevoegd aan de groep vijf droog ste jaren, die tot nu toe in deze eeuw zijn waargenomen. Eindelijk weer eens een zonnig jaar met 51 meer zon-uren dan normaal in De Bilt gemeten. Verle den jaar hadden wij 85 uur beneden het gemiddelde. Ondanks de vele zon, zijn we toch twee a drie tiende graad onder normaal gebleven. Dit is te wijten aan de veel te koude maart- en junimaand. Daarentegen vielen mei, juli en oktober belangrijk warmer uit dan noi'maal. Uit deze greep van bijzonderheden wat zon, neerslag en temperatuur betreft, mag al duidelijk blijken dat 1971 niet een geweldig maar, na alles wat wij na 1959 hebben beleefd, wel een heel goed jaar is geweest. Vreemd wintertje. Het was een vreemd wintertje zoals uit de volgende details blijkt. Een nieuw record kon in de annalen van De Bilt worden opgetekend: 16 september eerste vorstdag en wel 4 graden in Winters wijk. Het Noorden werd verrast met een witte Kerst dat gevolgd werd door een vorstperiode, die in de nieuwjaarsnacht met 21 graden C. te Eelde een diepte punt bereikte. Dit was de koudste jaar wisseling sinds 1923. Even zag het er naar uit dat het een strenge winter zou worden. Maar na ruim een week ver dween de vorst even plotseling als ze gekomen was. Er volgde een uitzonder lijk zachte periode, zodat rond 13 fe bruari de eerste verschijnselen van het voorjaar waren te merken door de bloei van de hazelaar, de kamperfoelie, het madeliefje en de crocus. Maar op 26 februari vielen de sneeuwvlokken weer talrijk naar beneden, zodat Koning Win ter nog net bij het scheiden van de markt (27 februari) met een tweede of fensief binnendrong. 19 graden C. in maart Hierdoor maakte de maand maart een bar koud entree. Op 7 maart vroor het in Wageningen bijna 19 graden. In De Bilt kwamen drie nachten met strenge vorst voor en vijf ijsdagen (ook overdag vorst) Dit is het grootste aantal sinds maart 1853 met zeven ijsdagen. Hoewel de vorst na de achtste weinig meer te betekenen had, werd het toch een veel te koude maand maart. Vroege mooie lentedagen waren er niet bij. Op de zaterdag vóór Pasen (10 april) zaten wij even (een half uurtje) in de zon, die trouwens ook nog veel te koud was. Op 26 en 30 april (Koninginnedag) was er wel veel zon, maar 's nachts vroor het \in het binnenland 7 tot 9 graden. Eerst in de eerste week van mei steeg het kwik tot boven de 20 graden. Tot die tijd was het schraal en bijzonder droog geweest. In Delfzijl b.v. viel van eind maart tot 15 mei (acht weken) slechts 10 mm regen. En toch maakte mei als zijnde vrij groeizaam nog wat goed. Zomer slecht begin. De zomer, die in 1970 zo bijzonder zonnig en warm met juni op gang kwam, kreeg nu een juni die bijzonder koud en onaangenaam bleef tot verdriet van vele vroege vakantiegangers. Vooral de pe riode van 11 tot 20 juni was veel te koud. Op 15 juni werd in De Bilt een maximum van 9.9 graden C. gemeten. Dat is na 2 juni 1953 de koudste juni dag van deze eeuw. Juli ging het wat beter doen. Een record sterk hogedrukgebied van 775 mm op 7 juli was hier mede de oorzaak van. In de nachten van 18 en 19 juli zullen vele kampeerders het koud hebben ge had, want te Rotterdag en Eindhoven wei'd dicht bij de grond één graad voi-st gemeten. Het scheen een extreem droge maand juli te gaan worden. Dit duurde tot de 24ste, daarna vielen er enkele buien. De Bilt is dit jaar verblijd met 249 zon-uren tegen normaal 199, uren. Ook het 'begin van de maand augustus had nog sterke zomerse neigingen, zodat vele vakantiegangers in ons land goede herin neringen aan dit zomerweer zullen heb ben overgehouden. Een zomer (juni dan niet meegerekend) die om herhaling vraagt. Een gouden herfst. Over de herfst dit jaar niets dan goeds. Evenals juli scheen ook september naar een droogterecord te streven. Op de 25ste viel de eerste regenbui. De temperatuur was echter niet zo daverend. De grootste afwijking was de record vroege vorstdatum, namelijk 4 graden voi'st in Winterswijk. Voor het eerst waargenomen sinds 120 jaar. Oktober sprong er uit door de zeer vele mooie zachte herfstdagen, met slechts op 8 a 9 dagen wat neerslag, normaal is dit 20 dagen. Op 15 oktober weer een zeer koude nacht met aan de grond in De Bilt zes graden vorst. De zondag 24 oktober bracht duizenden in beweging hetzij te voet, of op de fiets of in de auto bij een verrukkelijk temperatuurtje van 18 a 20 graden en in Zuid-Limbui'g zelfs 22 graden. Helaas vielen er na dit prachtige weekend tientallen vei-keersslachtoffers te betreuren. Sinds 1937 was het zo laat in de herfst niet meer zo warm geweest. Ook de eerste week van november bleef het ab- normaal zacht met zelfs 's nachts tem peraturen rond de tien graden. Het was een dx-oge herfst waar-door zeer lage wa terstanden in de rivieren voorkwamen. De 19e november was weer een abnor maal koude nacht met aan de grond in De Bilt 10 graden C. Dit is nog niet eerder gemeten. Nederland schrok toen 22 november inzette met een orkaanwind (gemiddeld 120 tot 140 km per uur). Daarna vielen enkele sneeuwbuien waaruit moest blij ken dat de winter toch naderbij komt. (Nadruk vex-boden.) EIWITTEN. De kansen op het bestaan van buiten aardse aminozuren, de bouwstenen van het levensmolecuul eiwit, zijn gestegen door de vondst van formaldehyde amo- niak, cyaniden en andere verbindingen in de ruimte tussen de sterx-en. Nu verne men wij, dat in maanbodemmonsters, meegebracht door de Apollo-astx-onauten, twee vi'ije aminozuren t.w. glycine en alanine zijn aangeti'offen. Ziehier het eerste „bewijs" van eiwitvoi'mende ami nozuren uit buitenaax'dse bron. Daaren boven zijn er aftreksels van maanmon- stei's gehydrolyseerd en op voor-voi'men van aminozuren onderzocht. En wat is er gevonden? Behalve een aantal voorvor men ook nog vier andere aminozuren, zij het ook in geringei'e concentraties, t.w. asparaginezuur, threonine en glutamine- zuur. Naar wordt vermoedt zouden door schei- en natuurkundige processen uit zulke voor-vormen buitenaardse amino zuren gevormd kunnen worden, die op hun beurt eveneens door natuurlijke pro cessen aaneengeregen kunnen worden tot eiwitten. Wij merken hierbij op dat het voorkomen van aminozuren op de maan nog niet betekent, dat onze satelliet in het verleden eiwit heeft gekend noch enig leven. Kruiswoordpuzzel no. 259 Horizontaal: 1. toiletartikel - 7. stook plaats - 12. wederhelft - 13. begrip - 14. Eerwaarde Vader (Lat. afk.) - 16. vogel 17. dat is (afk.) 18. vogel - 19. stan- daardmaat 20. in persoon (afk.) - 21. het Romeinse rijk (Lat. afk.) - 22. ven ster - 24. koningszoon 26. scheepstouw 28. beslist, stellig - 29. overheidsinstel ling - 31. tijdperk - 34. afgod - 35. uurwerk - 38. radon (afk.) 39. ons in ziens (afk.) - 40. pl. in Spanje - 42. pun tig - 43. landbouwwerktuig - 44. harde bovenlaag - 45. ter plaatse (afk.) - 46. het zijn - 48. pl. in Noord-Brabant 51 geneesheer - 52. ziekte. Verticaal: 1. kleur - 2. eerstgenoemde (afk.) - 3. om die reden - 4. jongens naam - 5. groot mens - 6. mistig - 7 titel - 8. consulaire dienst (afk.) 9. uiti'oep - 10. dubbelklank 11. niet veel 15. familielid - 17. meisjesnaam 23. nauwelijks - 24. foltertuig - 25. meubel stuk - 27. naam - 30. openbaar amb tenaar 31. werk - 32. uniek - 33. zachte schilferachtige gipssoort - 35. belasting- register - 36. oude munt - 37. bijziende 41. bex'ggeel 42. ondersteuning - 46 maanstand (afk.) 47. selenium (afk.) 49. lidwoord - 50. nikkel (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 25 8 Horizontaal: 2. gai'naal - 8. rhone - 12. ek - 14. viola - 15. baarn - 16. tra - 18. sta - 19. ja - 20. Ik - 22. recu 24. abt 26. zet - 28. so - 29. ae - 30 us - 32. azuur - 34. por - 35. kortom - 38. ni 39. ding - 41. ria - 42. ontdaan - 44. as 46. bi - 47. it - 48. re - 49. sterkte - 53. kim - 56. toet - 57. in - 58. amoebe - 61. erg - 62. zegen - 64. ri - 65. Is - 67. ee 68. don - 69. dam - 71. stom - 73. ir - 74. eu - 75. x'if - 77. aga - 78. snoer - 80. filet - 82. ea - 83. stomp - 84. bretels. Verticaal: 1. tetra - 3. av - 4. ris - 5. nota 6. alabama - 7. aa - 8. x-a - 9. halt - 10. ox'k - 11. nn - 13. kreek - 15. bazuin 17. ae - 21. lorgnet - 23. uur - 25. tz 27. er - 28. sonar - 31. strik - 33. uno 34. pia - 36. os - 37. oi - 39. ddt - 40. kasteel - 43. timor - 45. store - 46. brt 50. eeg - 51. tiener - 52. eng 53. kanax'ie 54. im - 55. lb - 59. eis - 60. eloge 62. zo - 63. ed - 66. smaad - 68. drom - 70 milt - 72. ta - 73. ino - 76. fee - 78. st 79. ep - 80. fr - 81. tl. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1972 | | pagina 1