NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Vervolg raadsvergadering Kortgene No. 3483 Donderdag 23 december 1971 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.— per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Rede Klaassen. Mijnheer de voorzitter, Mijne heren. Namens onze fractie wil ik beginnen allereerst onze dank uit te spreken aan de samenstellers van deze ontwerp-be- groting. 't Lijkt mij, wanneer je opdracht krijgt om zo'n ontwerp-begroting samen te stellen, dat je dan niet direct in een jubelstemming bent om daar aan te be ginnen. Ik geloof, dat ik niet zo ver mis gok, als ik dit zeg, omdat wij als gemeente raad van jaar tot jaar meer in tijdnood komen om ons te verdiepen in dit enor me, keurig samengestelde boekwerk. Ik moet hier toch wat dieper op in gaan, omdat wij nauwelijks een week de ontwerp-begroting in huis hebben, of er komt een berichtje, dat de algemene be schouwingen een dag voor de vergade ring binnen moeten zijn, omdat anders het secretariepersoneel in 't gedrang komt om ze te stencillen. Mijnheer de voorzitter, ik wil best be grijpen, dat u het voor uw personeel wilt opnemen, maar ik zou u met klem willen vragen en ik dacht wel namens alle raadsleden, of u dan ook begrip wilt to nen, dat wij als raadslid in zo'n korte tijd niet voldoende inzicht kunnen krijgen uit de veelheid van ondeiwerpen, die wij moeten doornemen. Bijna voor elke vergadering blijven de nog te behandelen stukken nakomen tot de dag voor de vergadering. Mijnheer de voorzitter, dit jaar staat er niet in de begeleidingsbrief het wooi-dje „precair" in verband met de fi nanciële toestand van de gemeente Kort gene, maar het is wel duidelijk uit de cijfers en de toelichting daarop, dat de financiën voor het begrotingsjaar 1972 niet rooskleuriger zijn, bovendien is er met name van uitgegaan dat de bestaan de uitkeringsregeling gehandhaafd blijft. In de loop van dit jaar heb ik er op gewezen, dat ondanks de precaire geld middelen van de gemeente, zolang ik raadslid ben, nooit meer en groter uit gaven zijn gedaan of voorbereid in één dienstjaar. Wij zijn als fractie gelukkig m?t al deze voorzieningen, die in 1971 gereali seerd zijn, of in 't begin van 1972 ge- realisëerd- zullen worden, omdat het voor zieningen zijn, waarin alle drie de dorps kernen participeren, met name school- bouw, verbouwing van scholen en gym nastieklokalen, een 28-tal bejaarden woningen, verbetering van straten en wegen en niet te vergeten aanleg van aardgas. Heel jammer is wel dat nog niet kan worden begonnen met de bouw van een rioolwatei-zuiveringsinstallatie en de aan passing van de riolei'ing daarop van Co- lij nsplaat, één van de belangrijkste eisen voor het leefmilieu van onze tijd. In verband met het gereedkomen van 28 bejaardenwoningen te Colijnsplaat zul len er ook weer een aantal woningen leegkomen.. Wat gaat hiermee gebeuren? Komen die weer in gebruik van weekend bewoners? Zo ja, dan zal het voor een eventuele sanering niet gemakkelijker worden. Heeft het college van burgemeester en wethouders daar een bepaalde visie op? Kapitaalsuitgaven. De kapitaaldienst geeft een tekort aan van 800.000,Hoe zou het anders kunnen, de reserves voor de kapitaal- dienst bij de gemeente blijken niet onuit puttelijk te zijn. Wij zijn bijzonder gelukkig, ondanks de tekorten, met de adviezen van de com missie voor openbare werken, wanneer er voorzieningen worden getroffen, waar bij allereerst wordt gedacht aan de be hoeften van eigen dorpsbevolking. Ik wil dit laatste nog eens onderstre pen, omdat ik wel eens het gevoel heb, dat wij ook als gemeenteraad de neiging hebben wat boven onze stand te leven. Ik lees dat ook in de plannen voor de toekomst, het kan niet op, maar ik wil u er ook op wijzen, dat wij de toekomst niet in de hand hebben. Kijk eens om u heen, leg uw oor eens te luisteren, fallissementen, bedrijfsslui tingen, werkloosheid, noem maar op, het is aan de orde van de dag en, wie zal het zeggen, als sluitstuk een regeringscrisis? Gelukkig leven wij in een meer geor dende maatschappij, na 1930. Een crisis kan opgelost worden wanneer de wil aanwezig is, maar nooit wanneer wij een ander als oorzaak aanwijzen. Die zal gezamenlijk gedragen moeten worden, wij zullen en als overheid en als burger opnieuw moeten leren de dienst aan el kaar te vervullen. Gewone dienst. De begroting sluit met een post on voorziene uitgaven van ruim 56.000, Dit is eigenlijk een vei-tekend beeld, om dat op de vergadei'ing van 25 november j.l. belastingvex-hogingen zogenaamd zijn aangepast. Trekken wij deze meeropbrengst van ruim 32.000,van die 56.000,af, dan hadden wij een begroting met een post voor onvoorziene uitgaven van 24.000,gehad. Deze taktiek spaart ons voor 1972 de eerste begrotingswijziging. Onderwas. Wij zijn er van overtuigd, dat voor onderwijs gedaan moet worden, wat mo gelijk is. Na het heien van de laatste paal voor de school te Kats is door de waarnemend voorzitter, wethouder Bom, gezegd wat dit schooltje gaat kosten per inwoner en per schoolgaand kind. Mijnheer de voorzitter, ik heb in mijn algemene beschouwing bij de begroting 1971 gevraagd, wat de verbouw van de o.l. school te Colijnsplaat heeft gekost, waar ik nog steeds geen antwoord op heb gekregen Ik heb dit niet gevraagd om te weten, wat deze verbouw per leerling heeft ge kost, maar omdat ik meen, als raadslid, daar enig recht op te hebben. Sociale zorg. Deze dienst aan de gemeenschap van bejaarden, invaliden en minder validen etc. zal, naar het zich laat aanzien, van jaar tot jaar steeds grotere offers van de overheidsuitgaven vragen. Wij zien deze taak als een opgelegde taak voor de over heid, om, waar nood of behoefte aan hulp is, zoveel mogelijk te helpen. Bij de nu gebruikelijke uitkeringsrege ling zal de gemeente altijd achterop ko men, omdat de uitgaven van jaar tot jaar stijgen en de algemene uitkering minstens een jaar daarna aangepast wordt. Belastingen. Voor 1972 zijn de belastingen verhoogd. Voor het aanpassen van stijgende lasten moet een verdere verhoging worden ver wacht ter voorkoming van een forse ver hoging in een bepaald jaar. Nu hangt het er maar van af wat burgemeester en wethouders onder fors verstaan. De straatbelasting is met 11.000,ver hoogd volgens de begroting, dat betekent in een jaar een verhoging van plm. 24 °/o, na vier jaar met deze geleidelijk aan maatstaf dus een verdubbeling. Openbare werken. Begrijpelijk is dat door allerlei uit breidingen van beplantingen, onderhoud van sportvelden, recreatieterreinen en wat al niet, steeds meer werk komt. Het is voor een raadslid moeilijk te overzien of er personeel bij moet komen. Wel zou ik willen adviseren nauwlettend toe te zien op een goede taakverdeling, door de juiste man op de juiste plaats te stellen. Met een goed opgezette organisatie is veel te bereiken. Recreatie. Het is een goede gedachte van burge meester en wethoudei-s aandacht van de Raad te vragen voor twee objecten, na melijk het Veerse Meer en de toekomstige ontwikkeling aan de Oosterschelde. Over dit laatste hoor ik wel eens wat en toch heb ik een beetje geglimlacht, maar ook gefilosofeerd over de geweldige toekomstmogelijkheden voor recreatie ten behoeve van het dorp 'Colijnsplaat, nu nog niet, maar later, ja later. Het Veerse Meer is een begrip mo menteel. Wanneer wij daar in de raad en in de commissie over praten, dan ko men wij er hoe langer hoe meer achter, dat het een enorme kapitaalsinvestering is, die met rijkssubsidie op gang gebracht wordt, maar die uiteindelijk door de ge meenten geëxploiteerd moet worden en dan is het een logische zaak, dat de re creant daar behoorlijk voor betaalt. La ten wij in deze zaken nuchtere mensen zijn. Filantropie bedrijven ligt niet in de eerste plaats op gemeentelijk niveau, dan alleen waar nood is te lenigen. Of het kampeerterrein uitgebreid moet worden, daar denkt onze fraktie ge nuanceerd over. Zwembad. Het zwembad is altijd nog een hope loze misère geweest. Eerst vervuilde het door het verversen van het schone water uit het Veerse Meei*, nu deugt de vloer weer niet, straks zal het blijken, wan neer er weer nieuwe investeringen inge stopt zijn, dat de plaats, waar het ge projecteerd is, eigenlijk geheid zou moe ten zijn. Bestemmingsplannen. Hoewel wij volledig achter burgemees ter en wethoudei's kunnen staan, wan neer zij zeggen, dat het een vereiste is om bouwrijpe grond in elke kern te hebben, gaat dit verhaal wel wat een tonig worden, doordat er evenals vorig jaar, voor het dorp Kats momenteel nog geen reden tot uitbreiding aanwezig is. Dat woordje „reden" is zo bedrieglijk. Wanneer er niet gebouwd wordt, dan blijft deze reden gehandhaafd, maar er is een heel andere reden, het dorp te be hoeden voor verder leeglopen en dan zal er gebouwd moeten worden om jonge gezinnen, die zich willen vestigen, woon gelegenheid te geven. Die kans is er voor 1972, die zullen wij als raad moeten aan grijpen, ten koste van wat ook. Nu zult u mij, mijnheer de voorzitter, straks een balletje terug spelen, dat wij aan bepaalde normen gebonden zijn, ik weet het, maar dat waren wij ook vol gens de taxatie van de grond bij het uit breidingsplan I te Kortgene. Toch moest er maar een gulden per m2 bij, opdat het plan doorgang zou vinden. Ik mag u bij deze verklaren, dat wij unaniem als fraktie van de C.H.U. er op aandringen, dat er minstens tien woning wetwoningen in 1972 in Kats gebouwd zullen worden. Vismijnbedrüf. Het vismijnbedrijf is een dure, trieste, aflopende zaak. Jammer, maar de ge meente zit met de nalatenschap van de Deltawerken. Gelukkig, dat er geen fabriekje is ge komen om visafval te vex-werken, waar ook nog wel sprake van is geweest. Wanneer dit de dank zou zijn van de overheid voor het onderbrengen van de vissers uit Arnemuiden en Veere, dan zou het voor onze gemeente een niet te overziene financiële ramp kunnen wor den, wanneer er niet door bindende be palingen of maatregelen ingegrepen zou kunnen worden. Bovendien vraag ik mij af, of de vissers niet te veel vrijheid heb ben hun produkten te mijnen waar zij willen. De vismijn is toch ten behoeve van de vissers, om hun produkten te kwiteiven, hier gevestigd. Wat een be voorrechting ten opzichte van groente en fruittelers. De Oosterschelde is nog open water. Wat is nu uiteindelijk oorzaak van deze snelle achteruitgang? Rede P. van der Maas. Bui-gemeester, her-en wethouders, mijne heren. Tegenwoordig leven we in de tijd van „het grote wantrouwen". Een wantrouwen met name van ge- regeerden tegenover regeerders, een wantrouwen wat echter soms ook blijkt te bestaan binnen de kring van re geerders. Als we in sommige gemeenten zien op welke wijze leden van de Raad zich op stellen t.o.v. de colleges van to. en w., dan blijkt daaruit weinig vertrouwen. Men kiest wethouders met een meer derheid, doch wenst met soms de grootst mogelijke minderheid deze figuren telken male aan te vallen. Soms is dit gerecht vaardigd, maar in het algemeen zijn de vertoningen weinig fraai en is het maar beter om voor het schouwspel geen ver makelijkheidsbelasting te heffen. We leven, mijnheer de voorzitter, ook in de tijd van de „grote kritiek", eens deels is dit wellicht een gevolg van toe nemende mondigheid, anderzijds is' het een teken van medewerken en mededen- ken met grote ijver; voor een deel echter is het naar mijn mening ook een uiting van toenemend onfatsoen tussen groepe ringen. Men is als groepen voor een ge sprek, soms in beide, soms in één richting onvolwaardig, nog niet volgroeid. Het is voor mij echter wel de vraag of één der achtergronden niet is: „angst"; angst voor de ontwikkelingen in het milieu, die zich, gepaard gaande aan wantrouwigheid, uit in een golf van kri tiek op de regeerders. Het vreemde is, dat deze angst voor het milieu zich blijkbaar sterker openbaart in de ene groep mensen dan in de andere. Met name bij sommige industriëlen, som mige bestuurders die industrieën aan trekken, zij het in mindere mate, en bij sommige middenstanders, die hun zaak zien opbloeien als gevolg van industriali satie, komt men die angst veel minder tegen. Ik breng dit naar voren, mijnheer de voorzitter, omdat zowel het wantrou wen, de kritiek, de angst en het licht zinnig wegschuiven van die angst niet zonder meer juist kunnen zijn, althans naar mijn mening. Zij die met wantrou wen bestuurders gadeslaan en steeds kri tiek hebben, dienen toch wel een vaker een grondige studie te maken van zichzelf en van de vele feiten of personen waar tegen hun wantrouwen of kritiek is ge richt. Zij die angst hebben, hebben ge lijk als zij werkelijk eex-lijk angstig zijn. Is het echter gespeeld of een gevolg van meelopen, dan ware deze uiting van verontrusting beter achterwege te laten. En wat is nu de moraal van dit lied. Dat is een behoefte aan beleid, beleid en visie op elk niveau. Wij en de mens in onze omgeving willen weten waar we aan toe zijn. Men wenst een bepaald vertrouwen in de toekomst te kunnen hebben. Velen zijn in deze streek blij, dat deze omgeving niet is aangewezen als industriegebied, in die zin echter dat wel zogenaamde ambachtelijke industrie mo gelijk is. Dit laatste nu, mijnheer de voor zitter, moet naar onze mening zéér sterk worden bevorderd. Een eventuele tegen stander hiervan, verdient naar onze me ning zeer kritisch te woi-den beluisterd, omdat naast een aantal arbeidsplaatsen in de recreatiesector, dit de enige moge lijkheid is om gezinnen met wei-kende gezinshoofden in ons midden te houden. Wij nodigen uw college dan ook gaarne uit u op dit punt grote inspanningen te getroosten. In dit verband vraag ik nog uw bijzondere aandacht voor de pogingen welke dit jaar zijn gedaan voor de ves tiging van een aardig en schoon be drijf, en waarvoor de kansen, naar mij nog gisteren bleek, niet ongunstig lijken. Bevorder eveneens de algemene re creatie, doch geleidelijk en met mate. Zo wel een eventuele recessie in die ontwik keling als grote plannen dienen niet te sterk voelbaar te zijn in de gemeentekas. De nodige voorzieningen, ook het onder houd, in de bestaande kernen mogen niet onder nieuwe ontwikkelingen lijden. Dat wij als niet-industriegebied naast recreatie hopen op de functie woonge bied, is naar ik meen nog steeds ge rechtvaardigd en redelijk te achten. Je hetot wel eens de indruk dat de hogere overheid en haar adviseurs deze mening niet delen, omdat ze het liever niet wil len. Het ware dan ook zeer wenselijk te achten, dat uw en ons aller inspanning op dit gebied meer resultaten mochten boeken. Naar mijn mening is het zowel voor ons in dit gebied, als voor nieuwe (Vervolg op pag. 2.) Kruiswoordpuzzel no. 25 8 Horizontaal: 2. kreeftachtig diertje - 8. riv. in Frankrijk --12. maanstand (afk.) 14. klein soort viool - 15. plaats in Utrecht 16. baan voor balspel - 18. bevel - 19. bevestiging - 20. maanstand (afk.) 22. ontvangbewijs - 24. kloostervoogd - 26. duw 28. dus (Eng.) 29. als eerder (afk.) 30. Ver. Staten (Am. afk.) - 32. blauwe kleur - 34. duw - 35. kort gezegd - 38. nikkel (afk.) - 39. voorwerp - 41. meis jesnaam - 42. ontsteld - 44. spil - 46. toismut (afk.) - 47. Engels lidwoord - 48. zangnoot - 49. verdedigd punt - 53. ein der - 56. gezicht (lieflijk) - 57. voorzetsel 58. eencellig diei-tje - 61. bar - 62. soort visnet - 64. Romeins Imperium (afk.) 65. briefaanhef (afk.) - 67. water in Fries land - 68. Spaanse titel - 69. waterkering 71. niet kunnende spreken - 73. titel (afk.) - 74. dubbelklank - 75. lange smalle ondiepte - 77. oosterse titel - 78. koord - 80. uitgesneden reep vlees - 82. en andere (afk.) - 83. harde duw met de vuist - 84. broekophouders. Verticaal: 1. reinigingsmiddel - 3. als volgt (afk.) - 4. tros, rij - 5. rekening - 6. deel der V.S. - 7. water in Brabant - 8. rondhout - 9. bevel - 10. zwaardwalvis 11. de bekende (afk.) - 13. smal vaarwa ter, ondiepte - 15. muziekinstrument - 17. anno Christi (afk.) - 21. soort bril 23. deel v. d. dag - 25. ter zake (afk.) - 27. bijwoord - 28. modern opspoi-ingsmiddel 31. lus - 33. Volkerenorganisatie (afk.) 34. meisjesnaam - 36. rund - 37. ons in ziens (afk.) - 39. insektenbestrijdings- middel - 40. burcht - 43. Indonesisch eiland - 45. Amerikaanse winkel 46. brutoregisterton (afk.) - 50 handelsge meenschap (afk.) - 51. jongmens tussen 10 en 20 jaar - 52. nauw - 53. zangvogel 54. in memoi'iam (afk.) - 55. loco-bux-ge- meester (afk.) - 59. verlangen - 60. lof rede - 62. op deze wijze - 63. jongens naam - 66. oneer - 68. gi-ote menigte 70. inwendig oi-gaan - 72. kindergroet 73. Griekse godin - 76. sprookjesfiguur 78. heilige (afk.) - 79. eerste persoon (afk.) - 80. vi-eemde munt (afk.) - 81. soort verlichting. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 257 Horizontaal: 2. ever - 5. leek - 8. ram - 10. Edda - 12. eelt - 14. unie - 16. au - 17. riet - 19. oase - 21. ro - 23. Iran - 25. eend - 27. real - 29. KMA - 30. kers 32. emoe - 34. anti - 36. sire - 38. moe 40 foto - 42. leed - 44. list - 46. tu - 47. Orel - 49. elke - 51. To - 53. dui-e - 55. blei - 57. lood - 59. bes - 60. Thea - 62. noen - 64. slee - 66. Nita - 68. zin - '70. lire - 72. lade - 74. soes - 76. gr. 77. naar - 79. toer - 81. in - 83. mist - 85. Ilse 87. kust - 89. wak - 90. Mies - 91. imam. Verticaal: 1. Lea - 2. Ed - 3. vara - 4. ree - 5. 11 - 6. Eton - 7. kus - 8. ri - 9. aei-a - 11. duim - 13. eter - 15. Nei-o - 18. inkt - 20. ader - 22. olie - 24. raat - 26. esse - 28. Eems - 29. kaft - 31. eile - 33. melk - 35. Noor - 37. idee 39. Otto - 41. oude - 43. Elbe - 45. iele - 48. rete - 50. lint - 52. Odin - 54. USSR - 56. land - 58. onze - 59. Belg - 61. hela - 63. oase - 65. lens - 67. iets - 69. Isis - 71. Irma - 73. Arie - 75. orka - 78. atm - 80 oei - 82. nto - 84. ik - 86. Is - 88. um. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1