Oudheidkunde onder water Sjaak van Zee kostuums herenmodes SJAAK VAN ZEE lieveheersbeestjes Microvoetbal een boeiende sport J. KLEPPE BINNEN UW EIGEN MUREN Wie mocht denken dat de sport geen nieuwe ontwikkelingen kent heeft het mis. Sinds enkele jaren bestaat een geheel nieuwe tak van de voetbalsport, het z.g. Microvoetbal. Het gaat hier beslist niet om een kin derachtig spel. Het betreft hier persé niet de bekende spellen, welke in vele kantines worden aangetroffen, waarbij de spelers aan een stang bevestigd zijn. Bij Microvoetbal heeft men de volledige actie en dezelfde spelregels zoals die gel den bij het grote voetbal. Een bond. Ons land heeft zelfs een Nederlandse Micro Voetbal Bond met een bestuur, regelmatige vergaderingen en een com plete competitie op landelijke schaal. De onderafdelingen van deze bond nemen zelfs deel aan een serie Europacupwed strijden, wedstrijden welke u helaas niet op uw beeldbuis zult kunnen volgen. Helaas, omdat Microvoetbal even span nend is, als veldvoetbal. Deze bond voor het Microvoetbal strijdt voor erkenning als officiële sport. Wij vernamen dit aHes, bij monde van de heer F. I>. P. M. Lether, de Public Relations Man van de bond. Hopelijk komt de erkenning van het Ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, alsmede van de Nederlandse Sportfederatie spoedig af. Wat is Microvoetbal? Microvoetbal, hier te lande geleverd door de importeur J. Th. Kamlag N.V. te Weesp in sets, onder de naam „Sub- buteo" bestaat uit een doos met een tweetal neutrale elftallen in rood en blauw, twee doelen, 2 ballen en een speciaal veldlaken, waarop de bekende witte lijnen zijn aangebracht. Verder een instructieboekje met de beknopte spelregels. Deze set kost 39.75. Men kan uiter aard de kleuren van de eigen favoriete club, met z.g. -plasticverf op deze elf tallen schilderen. Het is ook mogelijk elftallen te kopen in de kleuren van de clubs van de le divisie KNVB of van de Ereklasse, welke per set 8.95 kosten. Ook elftallen van bekende buitenlandse clubs als AC Milan, Real Madrid, enz. zijn als aparte sets leverbaar. In totaal zijn er 86 verschillende elftallen ver krijgbaar. De spelregels. De spelers staan op een halfrond voet stukje en kunnen met de vingernagel zo danig bewogen worden, dat de bal in beweging komt. De speler kan daarbij draaien en cir kelen en dit is het kenmerkende van het spel, men kan, evenals bij buitenvoetbal, techniek en taktiek in het spel brengen. Er is beslist oefening nodig om het tot een briljant Microvoetbalspeler te bren gen, oefening die men gemakkelijk op brengt, want alles gebeurt immers in uw warme hui?? Wanneer u dit spel beoefent met uw vrienden of gezinsleden ontdekt u dat alles, wat op het grote buitenveld plaats- vindl, hier ook opgaat, dribbelen, effect bal enz. De keeper wordt hier met een speciale stang bediend en kan aldus het doel verdedigen. Het enige wat bij dit spel anders is, is de z.g. schietlijn voor het doel. Pas als de bal deze lijn gepas seerd is, mag op het doel geschoten wor den. Uit alles blijkt dat deze vorm van binnenvoetbal de spelers dezelfde kansen geeft om te komen tot een boeiend spel, beheersing, zuiver schieten, overzicht van het spel. combinaties. Informaties. Wie zich wil informeren omtrent de Nederlandse Micro Voetbal Bond, kan zich schriftelijk wenden tot de heer F. D. P. M. Lether, PRO N.M.V.B., Bilder- dijkstraa't 96, Den Haag. Informaties over de Subbuteosets ver strekt J. Th. Kamlag N.V., "Bloemenda- lerweg 30-42, Weesp, Tel. 02940-14051. MIDDELLANDSE ZEE VERBERGT NOG VELE GEHEIMEN Wie aan archeologie denkt, ziet meestal in zijn gedachten mannen in tropenkleding aan het graven in een onherbergzame streek van de wereld. En terecht, want een groot deel van onze kennis over verdwenen volken en hun leefwijzen is afkomstig van opgegraven resten uit lang vervlogen tijden. Toch bestaan er ook andere vormen van oudheidkundig onderzoek, en een van de beste vindplaatsen is de Middellandse Zee, waar sinds een halve eeuw regelmatig belangrijke kunstvoorwerpen opgehaald worden. Sponzenvisscrs wilden vondst geheim -- houden. In het begin yan onze eeuw wérd er in de Middellandse Zee nog veel naar sponzen gevist, waarbij men gebruik maakte van de ouderwetse zware duiker pakken, die men meestal tweedehands op de kop tikte. Dit bedrijf vond ook plaats in de Golf van Tunesië, in de na bijheid van het plaatsje Madhia. Nu lag deze plaats niet al te gunstig, want men moest meer dan 40 meter duiken voor men de tamelijk vlakke zeebodem be reikte. Toch werd er hier gevist omdat vele andere tot dan gekozen plaatsen bijna leeggevist waren. Al de eerste keer dat enkele duikers, afdaalden, vonden zij in plaats van spon zen vreemde cilinders, didht begroeid met algen en schelpdieren. Toen ze een gedeelte van zo'n cilinder schoonmaakten, bleek die tot hun niet geringe verbazing uit marmer te bestaan. Later gingen meer duikers mee naar beneden, en zij vonden een talloze verzameling kunst voorwerpen en bewerkte stenen. De man nen besloten de vondsten geheim te hou den en hun schatten zo voordelig mo gelijk te verkopen. Griekse kunst. In Tunis werd een paar dagen latei- alarm geslagen, en de direkteur van het Oudheidkundig museum trok er op uit, om in een bazar zogenaamde Griekse kunstvoorwerpen, die daar verkocht zou den worden, eens nader te gaan bezien. Tot zijn verwondering bleken de be richten inderdaad juist te zijn, en zo kwam hij op het^ spoor van de sponzen- vissers, die de vondst deden. Men rustte een expeditie uit naar de plaats waar de vissers hun ontdekking deden, en deze trof een wonderlijk mooie verzameling Griekse en Romeinse beel den aan, die eenmaal schoongemaakt lieten zien hoe goed hun makers de beeld houwkunst beheersten. Toch werd er een fout gemaakt tijdens het onderzoek, want in hun enthousias me trokken de archeologen het scheeps wrak, waaruit de beelden en voorwerpen afkomstig waren, bijna helemaal uit el kaar. Gouden kom. Toch was deze historisch zeer belang rijke vondst eigenlijk niet de eerste, want al veel eerder had men eens een gouden kom ip de sleepnetten van vis sers opgehaald, en ook een bronzen kop, die voor een klein bedrag aan een ama teur-archeoloog verkocht werd. Ook weet men nog van een zak munten, die uiter aard bij toeval in dê netten terecht kwam, maar men heeft achteraf nooit de juiste vindplaatsen vast kunnen stellen. Nu de archeologen echter eenmaal op het spoor van dit onderzees museum wa ren, werden er meer vondsten in de Middellandse Zee gedaan, en men haalde vaak onbeschadigde beelden op, waarvan er één, een beeld van Zeus, thans staat opgesteld in de hal van het gebouw van de U.N.O. Inmiddels kreeg men meer ervaring met dit werk, en men kon de bodem beter en vooral gemakkelijkei- gaan onderzoeken. Hiertoe droeg ook het gebruik van de aqua-long veel bij, die de onhandige duikerpakken, waarmee men niet erg lang diep onder water kon wer ken, ging vervangen. De duikers kregen door het gebruik hiervan veel meer be wegingsvrijheid. Toch is de toepassing van deze aqua- long niet geheel zonder gevaar, want het is noodzakelijk dat men de beschikking heeft over een drukkamer, waar de dui ker weer kan wennen aan de druk boven water, omdat een te snel stijgen, door het grote drukverschil, nadelig voor' de duikers kan zijn. Havens gevonden. De moderne duikmethoden waren ook van veel belang toen men ging trachten de oude afmetingen van havensteden, die ooit aan de kust van de Middellandse Zee in de grijze oudheid hadden gelegen, vast te stellen. Met behulp van luchtfoto's, die dui delijk aangaven, waar de dammen en andere havenwerken geweest moesten zijn, ging men weer zoeken, en al spoedig kon men verrassende mededelingen doen. Hét bleek dat er een heel ingenieus sys teem was aangelegd, om verzandingen te voorkomen. Het laatste woord over deze vorm van archéologie is nog lang niet gesproken, en het laatste stuk is nog lang niet op gehaald, maar toch is het verheugend, dat een zo jonge methode voor oudheid kundig onderzoek al zoveel resultaat heeft gehad. (Nadruk verboden). HELPERS VAN BOER EN TUINDER HELPEN BLADLUIZEN VERDELGEN Als u deze zomer uw vakantie hebt doorgebracht aan de Zeeuwse of Zuid-Hollandse kust, zal u opgevallen zijn, dat daar enkele malen een ware inselctenplaag heeft gewoed. Enkele malen waren het de zeer kleine onweersbeestjes of trips die hevige jeuik veroorzaken maar u verder geen kwaad doen, enkele malen waren het ook lieveheersbeestjes en dat die bij miljoenen ons land binnenvliegen is een vrij zeldzaam verschijnsel. U hebt vermoedelijk gelezen, dat land- en tuinbouw niets op zo'n lieveheers beestjesinvasie tegen hebben, aangezien deze insekten bladluizen eten. Dat is inderdaad zo en laten wij het geval daarom eerst wat nader bekijken. Bladluizen by duizenden. Op aarde komen vele duizenden soor ten bladluizen voor en wij zullen ons niet verdiepen in de beschrijving daar van. In ons land ziet u ze vaak als bleek groene of blauwgroene beestjes, die dicht bijeen op allerlei soorten bladeren zitten. Ze zitten daar echter niet werkeloos. Ze zuigen plantesappen ui? het blad en scha den op die wijze het gewas of uw sier- of kamerplanten. Soms reageert het blad daarop met het vormen van bobbels, wratten of verkleuringen, maar soms ver draagt de plant deze aderlating heel goed. Met het sap nemen de bladluizen echter virussen op en als ze zich op een nieuwe plaats vestigen besmetten zij die daar mee. Dat is in land- en tuinbouw het grote gevaar van de bladluizen: ze ver spreiden plantenziekten, vooral in de aardappelen. In het voorjaar komen uit de win ter eitjes, die aan allerlei planten te vinden zijn, de eerste vliegers, die overal eieren afzetten. Dit eierleggend geslacht wordt gevormd door de z.g. stammoeders. Deze leggen geen eieren maar brengen levende jongen ter wereld. Dit zijn larven, die meteen beginnen te zuigen en te ver vellen. Dit vervellen is bijna een dage lijks werk, zo hard groeien bladluizen. De voorjaarslarven zijn al na enkele da gen geslachtsrijp. Ook deze vliegen rond en brengen levende jongen voort. Pas in de herfst worden eitjes afgezet waar uit de al genoemde stammoeders in het voorjaar moeten komen. Gaasvlieg. De bladluis heeft verscheidene vijan den. Een ervan is de gaasvlieg, een fraai lichtblauw vliegje, dat alleen eieren afzet op plaatsen waar bladluizen zijn. De soort Chr.ysopa carnea heeft gouden oogjes en geaderde vleugels. Ze leggen eitjes met een steeltje en zetten die vast aan de on derkant van de bladeren of beter: ze ma ken eerst -een steeltje van speeksel en zetten daar het ei op vast. De larven die uit deze gesteelde en niet gestolen eieren komen leven alleen van bladluizen. Ook de gaasvlieg is dus een vriend van boer en tuinder. Belangrijker is het lieveheersbeestje, dat ook weer in vele soorten bekend is. Bij ons komt het zevenmaal gespikkelde het meest voor. De larven daarvan val len weinig op en na de verpopping ont staat een heldergroen kevertje. Het krijgt pas in de loop van de geboortedag zijn dieprode kleur en het aan de soort eigen aantal stippen. Zowel de larven als het volwassen kevertje eten niets anders dan bladluizen, als zij die kunnen vinden Zo niet, dan gaan zij te gronde. Helaas zijn zowel gaasvliegen als lieveheers beestjes totaal onvoldoende om de blad luizen onder de duim te houden. Het zijn nuttige helpers en misschien kunnen wij ze in de toekomst in zulke aantallen kweken dat ze wél van belang worden. Zover is het echter nog niet. Met de koele zuidenwind kwamen de lieveheersbeest jes deze zomer uit Frankrijk aanzetten, maar ook daar is hun aantal te gering. Bruine mieren. Wat u misschien niet bekend is, is dat er nog een derde insekt is, dat levendige belangstelling heeft voor bladluizen. Dat zijn de gewone zwarte en bruine mieren. Men zegt dat zij bladluizen houden en melken zoals veehouders dat met koeien gewoon zijn te doen. Dat is onjuist. Wél melken mieren bladluizen (als zij daar van toevallig een kolonie in de buurt van hun nest aantreffen) en dat berust op het volgende. Bladluizen gebruiken van de opgezogen plantensappen bijna alleen de eiwitach tige stoffen. Dat sap bevat echter ook suiker en omdat de stilzittende bladluis daar niets aan heeft, scheidt ze deze weer uit. De zeer beweegelijke mier heeft echter veel energie nodig en daarom is hij gek op zoetigheid. Hij likt dus de uit werpselen van de bladluis op! Zelfs is de mier zo intelligent om de afscheiding van de zoete afvalstof wat te bespoedigen. Dit doet de mier door de bladluis met de voorpoten te betrommelen. Dat is het z.g. melken van bladluizen door-mieren. De mier rust 's nachts en intussen past het maagdarmkanaal van de bladluis zich weer aan. Men heeft wel eens gedacht, dat mieren behulpzaam waren om de le vendgeboren jongen van bladluiskolonies over te brengen naar andere, verse bla deren van de aangetaste plant. Dit is ech ter een sprookje. De mier profiteert van de bladluis en dat is alles. Hebt u in uw tuin veel mieren, dan is de kans groot dat er ook bladluizen in de buurt zijn. Wilt u de mieren verdelgen, dan kunt u ze vangen met stroop. Gouds bloemen kweken is ook een goed middel, want aan de geur van deze plant heeft de mier een hardgrondige hekel. (Nadruk verboden). W. Boshuis. Voor een nieuw KOSTUUM of prachtige AUTOCOAT naar Die heeft een enorme kollektie van WILSON GLENNY en REID TAYLOR. Een moeilijke maat, geen bezwaar, bij ons hangen er honderden klaar in alle denkbare maten en kleuren. Wij hebben en verkopen u de juiste maat I Sturka kolberts in tweed en jersey met bijpassende pantalons. EXCLUSIEVE AFDELING ELMIOR en ESBILINE shirts in 5 mouwlengtes. Uniek is onze collectie coltruien, vesten en pullovers. SCHiESSER onderkleding en pyjama's. STEMM sokken in de nieuwe kleuren. Kamerjassen, LAIMBOCK handschoenen en een enorme kollektie dassen met pochettes. Van top tot teen gekleed bij HERENMODEHUIS ST. ADRIAANSTRAAT 7 - GOES - TEL. 56 52. Uw adres voor SETTER SET PANTY'S tot maat 52, NOORSE SOKKEN - NEVEDA SOKKEN - WOL is TEXTIEL- EN SCHOENHANDEL Wissenkerke, Tel. 01107 - 281 Kortgene, Tel. 01108 - 544 Tevens uw adres voor ST00MG0EDEREN.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 2