NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EVLE Plonvier heeft DE schoenen i I r 1' 1 L L J 1 1 m r 2 39 46 48 54 No. 3477 Donderdag 11 november 1971 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wq geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Henk rijdt de autoweg op. Hij praat met Pleunie, haar af en toe wijzend op een bezienswaardigheid. Achterin legt Berendien enkele momenten onbevangen haar hand op zijn knie. „En, Jaap, wat wordt het? Ais je ons zegt, dat je er toch van door wilt gaan, laat ik je door mijn broer de wagen uit gooien." De jongen lacht. Maar even daarna is hij ernstig. „Ikik zou me schamen, als ik m'n ontslagaanvrage handhaafde. Dat was natuurlijk oerstom. Ik was over m'n toeren heen, daarom was ik zo gek. Neemt u me alstublieft piet kwalijk. Mag ik blijven?" Ze heeft het al verwacht, maar is toch blij, dat het antwoord positief is uitge vallen. Doch ze beheerst zich en zegt enkel: „Het verstand zit bij jou gelukkig nog op de goede plaats. Hou het zo, vriend. Als je weer eens in de put zit, kom je bij mij en stort je je hart maar uit. Op ons beiden, mijn broer en ik, kun je altijd rekenen." Ze zijn pas laat terug, want Henk heeft een lange rit gemaakt. Onderweg hebben ze ergens thee gedronken. Op de terugreis is Jaap achter het stuur gaan zitten met Berendien naast zich. Jaap hoort, dat zijn baas in een geanimeerd gesprek is met zijn zuster. Een hardstiklce leuke middag, konstateert hij. Terug bij de garage wil Jaap bedanken voor de gezellige middag, maar daar wil len de beide anderen niets van weten. „Jullie blijven bij ons broodeten," beslist Henk Garreveer. „Vanavond neemt Jaap de oude Ford. De fiets van Pleun kan wel achterin vastgebonden worden en morgen kom je met de wagen terug." De avond verloopt gezellig. Berendien heeft de pickup aangezet, met behulp van Jaap een paar meubelen opzij geschoven. Ze wil dansen. „Zo dikwijls hebben we geen visite. Onze familie woont ver weg en nu hebben we de gelegenheid." Om beurten danst Jaap met zijn zuster en met Berendien. Als hij voor de eerste keer zijn arm om haar leest legt, voelt hij haar trillen. Er is een blos van ge noegen over haar gezicht. „Je danst goed, vriend," zegt ze zacht. „Ik meen het me te herinneren, dat je het toen ook al zo goed kende." En wat ze met „toen" be doelt, begrijpt hij. Dit meisje heeft hij een paar keer in zijn armen gehad, gekust en misschien geknuffeld. Dat was in de oude smederij, midden in het dorp. Toen was ze gewoon Berendien Garreveer en hij Jaap ten Oever. Maar nu is ze de zuster van zijn baas en hangt er een onzichtbare, maar reële scheidslijn tussen hen in. Jammer. Al is ze misschien niet knap en kun je haar behoorlijk mollig noemen, ze is on getwijfeld lief en hartelijk. Vooral haar gezicht doet het. Als ze lacht, zie je haar parelwitte tanden. Een gezicht, dat je niet licht vergeet. Op de thuisreis vraagt Jaap aan zijn zuster: „Was het vandaag naar je zin?" „Geweldig fijn, Jaap. Heerlijk, in één woord. Wat is je baas een aardige man, he? Zo eenvoudig. Trouwens, zijn zuster is precies zo." Hij weet het. Berendien Garreveer is de hele middag en avond bedwelmend voor hem geweest. Af en toe heeft hij neiging haar te liefkozen, maar dat kon natuurlijk niet. Zij is de zuster van zijn baas. En al zijn beiden nog zo demokra- tisch en eenvoudig, ergens is vanzelfspre kend een grens. Dat moet hij goed in zijn gedachten houden. „Eigenlijk moeten wij ze eens uitno digen," meent Jaap. Doch het meisje schudt haar hoofd. „Ik heb tegen meneer Garreveer gezegd, dat we inwoning heb ben en slechts de beschikking over twee vertrekken. Hij begreep het onmiddel lijk." Er komen aderen op zijn voorhoofd. „Ik wou wel, dat ik die lui er morgen uit kon lazeren „Maar Jaap, dat is toch geen uitdruk king?" „Sorry. Maar soms zit het me tot hier." Hij wijst naar zijn keel. „Wat denk je van mij? In dit opzicht kunnen we elkaar de hand geven. Er komt wel eens een keer een einde aan, Spanhuis wil ook liever een andere wo- door Gerrit Fransen ning. Hij doet zijn best wel. We moeten geduld hebben." Begin november staat er een VW in de garage. Een jaar of zes oud, konsta teert Jaap, als hij 's morgens binnenkomt en het kenteken ziet. Zeker van een klant; Wat zou er aan mankeren? Een ruilmotor erin soms? Dat karweitje heeft hij al vaker gefikst. Kwestie van twee dagen. Garreveer heeft er een paar in voorraad. Trouwens, hij krijgt steeds meer onder delen. Als het zo doorgaat, zal hij ook nog een magazijnmeester nodig hebben. Er staat een grote Daf-vrachtwagen. Hij is van de bodedienst uit het dorp en als hij zijn overall aan heeft, bespreekt Brink met hem het euvel, dat verholpen moet worden. Ze starten de motor even. Jaap luistert naar het geluid en knikt. Ja, hij heeft het ook gehoord. Dat kan zo niet blijven. Maar es zoeken, waardoor het komt. Misschien vindt hij het spoe dig. Bruisma heeft twee wagens voor zijn bode dienst, maar eigenlijk kan hij geen van beide missen. Dus maar zo spoe dig mogelijk in orde maken. Tegen tienen loopt de baas door de garage en blijft even bij de Daf staan, Jaap heeft juist de motor gestart en luistert. Het bij-geluid is nu weg. Hij heeft de breuk gevonden en hersteld. Dat is gauw klaar. Bruisma kan hem straks weer ophalen. Henk wijst naar de VW. „Probeer die wagen eens, Jaap," zegt hij. „Maak maar een ritje en laat me dan jouw oordeel horen." „Mankeert er wat aan?" vraagt hij voorzichtig. De man glimlacht. „Dat moet je zelf maar uitzoeken. Ben jij monteur of ik?" Nu lacht Jaap ook. „Misschien zijn we het beiden?" Hij veegt zijn handen af en stapt in. De sleutel zit in het kon- takt, zodat hij kan starten. Even luistert hij naar de motor, die regelmatig loopt. Langzaam rijdt hij de garage uit en bui ten stapt hij uit de wagen; loopt er een paar keer omheen, alles goed bekijkend, waarna hij weer instapt en wegrijdt, Voorzichtig optrekkend. Henk kijkt hem na, tot hij uit het ge zicht is verdwenen. Daarna loopt hij rus tig terug naar zijn kantoortje. Met een kwartier is Jaap terug, die maakt nooit misbruik van de gelegenheid. Terwijl Jaap op de autoweg rijdt en de snelheid laat oplopen tot negentig, luistert hij nauwlettend op eventueel onbekende geluiden. Maar hij hoort niets anders dan dat de motor regelmatig loopt. Wat mankeert er aan? 't Zal wel niet gevaarlijk zijn, anders had de baas hem niet zonder meer ermee de weg opgestuurd. Is het een proefneming van Garreveer? Om te weten te komen, wat hij in zijn mars heeft? Al rijdende krijgt hij zijn zelfvertrou wen geheel terug. Het gaspedaal dieper indrukkend, ziet hij de teller oplopen tot even boven de honderd. Nog een mooie snelheid voor een wagen, die zes jaar oud is. Enkele kilometers verder gaat hij van de autoweg af. Binnendoor keert hij terug naar de garage, waar hij de wagen buiten laat staan. Nogmaals bekijkt hij hem van binnen en van buiten, maar hij kan niets bizonders vinden. Volgens hem mankeert er niets aan die VW. De carrosserie ziet er nog goed uit en aan het kenteken te zien is het ook geen kneusje. Trouwens, hij heeft al lang gekeken naar eventueel verborgen gebreken of breuken. Die zijn er niet. De bekleding is nog prima. Bi zonder goed zelfs. Voor een zes jaar oude wagen is hij nog in uitstekende konditie. Henk Garreveer heeft hem horen aan komen. Op een gegeven ogenblik staat hij naast Jaap. „En? Wat mankeert er volgens jou aan?" Jaap is een ogenblik van zijn stuk ge bracht. „Moet er wat aan mankeren?" is zijn weervraag. „Dat is geen antwoord. Je hebt hem geprobeerd. Wat is jou oordeel?" „Tjazo op het oog is-ie goed. De motor loopt regelmatig. Zijn topsnelheid was over de honderd. Hij trekt snel op. Ik heb niets gevonden. Als u het mij vraagt, mankeert er niets aan." De man begint te lachen. „Weet je het zeker?" „Nou ja, zekerDan zou ik een honderd kilometer moeten rijden. Hij lijkt me goed. Heel goed zelfs. De lak is nog mooi, de bekleding goed onder houden en ik heb hem ook even van onderen bekeken, voorzover dat mogelijk was, maar nauwelijks een roestplekje." „Als je hem hebben wilt, is hij voor jou. Je kunt hem kopen." Jaap ten Oever kijkt zijn baas met ongelovige ogen aan. „Haeen goeie mop. Dat ding is nog wel vijftienhonderd waard. VW's hebben altijd al een hoge inruilwaar-de gehad. Vijftienhonderd. Het kan nog wel meer zijn." „Ik heb er twaalfhonderd voor betaald. Voor die prijs mag jij hem overnemen." Jaap schudt zijn hoofd. „Geweldig aar dig van u, meneer, maar ik heb geen twaalfhonderd gulden." „Wie heeft het daarover? Zeg maar, hoeveel je in de maand kunt missen. Ren te hoef ik niet. Je kunt niet de hele winter blijven fietsen en de busverbin ding met de stad is ook niet zo best. Als er een pak sneeuw ligt, rijdt de bus soms helemaal niet." (Wordt vervolgd). COMMISSIE RECREATIE Op advies van de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland hebben de gemeentebesturen in west Zeeuwsch- Vlaanderen een commissie ingesteld, die als taak heeft het opstellen van een re gionaal basisplan voor de openlucht recreatie en het toerisme. Op verzoek van de drie gemeentebe sturen heeft de heer A. L. van Gees- bergen, lid van gedeputeerde staten van Zeeland en voorzitter van de Provinciale Recreatieraad, het voorzitterschap op zich genomen en wordt het secretariaat vervuld door de heer C. de Vos, secretaris van deze raad. Naast de burgemeesters van Aardenburg, Oostburg en Sluis heb ben vertegenwoordigers van een aantal rijks- en provinciale diensten en van het waterschap Het Vrije van Sluis in deze commissie zitting. De samenwerkingscommissie is een de zer dagen voor het eerst bijeen gekomen. In b'eginsel is besloten de stedebouw kundigen van de drie gemeenten te ver zoeken gezamenlijk een regionaal basis plan voor te bereiden. Een technische werkgroep onder leiding van de burge meester van Oostburg, zal aan de hand van een discussienota van secretaris C. de Vos, een programma van eisen op stellen. Het is de bedoeling, dat de werkzaam heden van de samenwerkingscommissie zich niet beperken tot het opstellen van een regionaal basisplan. In voorkomende gevallen zullen ook andere gemeenschap pelijke zaken aan de orde komen. In deze eerste vergadering is reeds van ge dachten gewisseld over het aanpassen van recreatieve voorzieningen voor li chamelijk gehandicapten. Aanleiding hier toe is geweest een brief van de Provin ciale Raad voor de recreatie in Zeeland. Besloten is bij het totstand brengen van nieuwe projecten in een vroegtijdig sta dium rekening te houden met gehandi capten en hiertoe overleg te plegen met de direkteur van de Zeeuwse stichting voor revalidatie. Met belangstelling nam de vergadering kennis van de mededeling, dat de direk teur van deze stichting en de secretaris van de Provinciale Recreatieraad onder zoeken welke specifieke voorzieningen voor gehandicapten in de Zeeuwse re creatiegebieden tot stand dienen te wor den gebracht. West Zeeuwsch-Vlaanderen is niet de enige streek in Zeeland, waarvoor een regionaal basisplan voor de openlucht recreatie en het toerisme wordt voorbe reid. Soortgelijke samenwerkingscom- missies zijn reeds ingesteld voor Schou- wen-Duiveland, de Bevelanden en Wal cheren. Evenals voor west Zeeuwsch- Vlaanderen vervult de heer A. L. van Geesbergen het voorzitterschap en is het secretariaat in handen van de Provinciale raad voor de recreatie in Zeeland. TENTOONSTELLING „Een verdronken stad Reimerswaal" in het Rijksarchief in Zeeland, St. Pie terstraat 38 te Middelburg van 20 dec. 1971 tot en met 19 febr. 1972. Deze tentoonstelling zal tot stand ko men door samenwerking van het Rijks archief in Zeeland met de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de Ge schiedenis en wil een indruk geven van de lotgevallen van de derde stad van Zeeland, Reimerswaal. Middelburg en Zierikzee waren de eerste en de tweede stad van Zeeland. Thans is Reimerswaal, de meest oostelijke gemeente van Zuid- Beveland, geregeld in het nieuws door het Reimerswaalplan. Reimerswaal wordt voor het eerst ge noemd in 1203. In de veertiende eeuw kreeg het als handelsnederzetting aan de (Ooster)Schelde veel voorrechten, wat in 1375 bekroond werd met stadsrechten. De bloei van de stad zet door tot 1450, wanneer een groot gedeelte van de hou ten huizen en zoutketen verbrandt. Maar deze ramp overleefde de stad en zelfs kwam ze weer tot een zekére bloei. Met de St. Felixvloed van 1530 verloor Rei merswaal echter haar achterland en daar mee de belangrijkste grond van haar bestaan. In 1631 werc^ Reimerswaal ontruimd, de opstal en de straatstenen werden ver kocht. Slechts de fundamenten van hui zen en gebouwen bleven over. Deze zomer heeft de Nederlandse Jeugd bond ter bestudering van de Geschiedenis op de plaats van het verdronken Rei merswaal archeologische onderzoekingen gedaan. Een keur uit de door hen ge vonden voorwerpen zal op deze tentoon stelling worden geëxposeerd. Daarnaast zullen foto's, oude kaarten en oorkonden een beeld geven van de opkomst, bloei en ondergang van Reimerswaal. HENGELWEDSTRIJD De Noord-Bevelandse hengelsportverni De Noord-Bevelandse hengelsportver eniging hield op zaterdag 6 november 1971 haar 7e competitiewedstrijd in de Oosterschelde aan de zeedijk van de Vlietepolder te Wissenkerke. Misschien door de slechte vangsten vanaf de wal in de laatste tijd waren er minder deelnemers dan gewoonlijk. Blijk baar hadden verschillende personen die geen kanshebber meer waren voor de eindstand van deze competitie van deel name afgezien. Slechts 45 personen lieten zich als deelnemer voor deze wedstrijd inschrijven. Omstreeks 14.00 uur gingen de onder lijntjes te water en was het wachten geblazen, want het eerste uur van deze wedstrijd gebeurde er maar weinig op windends. Naarmate de vloed meer kwam opzetten ging het langzaam beter wor den. En al was het geen overvlieger, de vangst viel nog niet tegen. Er werden in totaal 44 bovenmaatse en 37 ondermaatse vissen gevangen, waaronder een zeebaars en een vijftal palingen. Het aantal punten bedroeg 8245. Ook enkele scharren waren vertegenwoordigd. Na afloop werden in hotel „De Kroon" te Wissenkerke de prijzen uitgereikt door de voorzitter de heer P. v. d. Vreugde uit Kamperland. Deze verklaarde op meer deelnemers en op minder gevangen vis gerekend te hebben. De prijswinnaars waren als volgt: 1. W. J. Mennes, Bergen op Zoom 970 2. P. de Visser, Kamperland 675 3. M. G. de Smit, Kamperland 635 4. M. Klaassen, Colijnsplaat 630 5. P. Lems, Colijnsplaat 540 6. J. J. Lamse, Colijnsplaat 365 7. Th. de Looff, Kortgene 355 8. J. Provoost, Colijnsplaat 350 9. A. Luijcks, Halsteren 320 10. P. J. Kastelein Mz., Geersdijk 310 11. H. M. C. de Pan, Kamperland 285 12. C. Poortvliet, Geersdijk 250 13. P. Zwemer Az., Kamperland 235 14. A. Abrahamse, Kortgene 230 15. J. Minnaard, Wissenkerke 225 Op zaterdag 20 november 1971 wordt de laatste competitiewedstrijd gehouden te Kamperland. Kruiswoordpuzzel no. 252 3 4 5 6 8 9 10 11 12 15 13 17 r' ,8 19 20 21 22 23 24 25 6 27 28 29 30 31 32 34 35 36 37 39 40 41 ■43 44 45 49 50 51 52 S3 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 l 68 69 70 7, [72 73 Horizontaal: 1. denksport - 7. wapen stilstand - 13. godin 14. koosnaampje 15. voor - 18. vogel - 20. aanw. vnw. 22. oude boomtronk - 25. spil - 27. hoofd sieraad - 29. rondhout - 30. kern - 32. voegwoord - 33. per expresse (afk.) - 34. klopje - 35. cilinder - 37. ton - 39. nieuw (in samenstellingen) 41. voegwoord - 42. schildersplankje - 43. zangnoot - 45. afsluiting - 47. pret - 48. stoot - 50. bij woord - 52. en anderen (afk.) 54. onder anderen (afk.) 55. voordeel - 57. of dergelijke (afk.) 58. raaklijn - 61. dierengeluid - 62. vr. munt - 63. hen nepbraak - 65. kluit - 66. uitroep - 68. nimmer - 70. peilstift - 72. vonnis - 73. dapper. Verticaal: 2. consulaire dienst (afk.) - 3. sprongetje 4. karakter - 5. kluvien 6. en andere (alk.) - 8. verlaagde toon 9. generen - 10. godheid - 11. vierhandig zoogdier - 12. deel v. d. bijbel (afk.) -16. bijb. naam - 17. in orde - 19. kledingstuk 21. lust - 23. bedrog - 24. langzaam - 26. zangnoot - 28. tweespraak 29. het Ro meinse rijk (lat. afk.) - 31. deel van een trap - 34. woede - 36. windrichting (afk.) 37. smak - 38. ogenblik 40. voetbal vereniging - 44. vogel - 46. verzoekschrift 48. geestelijke - 49. schrede - 51. jongens naam - 53. bloeiwijze - 54. eng. telwoord 56. bolgewas - 59. snavel - 60. bar 62. metaal 64. vogel - 65. onvruchtbaar 67. meisjesnaam - 68. windrichting (afk.) 69. voorzetsel - 70. dus (eng.) - 71. edel achtbaar (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 251 Horizontaal: 1. portret - 6. tsarina - 11. ik 12. ameland - 14. na - 15. Adam - 17. eine 20. koper - 22. treem - 23. iets - 25. renet 27. Lima - 29. Stein 31. urn - 32. tiran 33. ta - 34. soes - 36. tres - 38. rg - 39. lb 40. gr - 41. om - 42. ei 43. ma - 44. baar - 46. riem - 48. ml 50. egaal 52. ore - 54. tobbe - 56. test - 57. deken 59. Taag - 60. loper - 62. tenor - 64. anijs 66. merk - 67. oa - 69. psalter - 72. dd 73. reistas - 74. snoepje. Verticaal: 1. pianist - 2. ok - 3. raap 4. emmer - 5. te - 6. ta - 7. snert 8. adie - 9. nn 10. aanvang - 13. lp 15. akte - 16. dosis - 18. Nelis - 19. emir 21. reus - 22. tent - 24. etalage 26. nr 28. marimba - 30. nogal - 32. temet 35. era - 37. roi - 43. meteoor 44. baton 45. roer - 46. reet 47. motor - 49. le gende - 51, asla - 53. rk 55. bark 57. dessa - 58. nemen 61. pijpt - 63. Nero - 65. nl 68. ae - 70. as - 71. ts 72. dj. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1