NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 1 1 1 H 1 1 1 1 Plonvier heeft DE schoenen Miljarden sterren M 21 25 31 36 No. 3475 Donderdag 28 oktober 1971 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post ƒ15.— per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 20 Hij kijkt omhoog. Hun blikken ontmoe ten elkaar. Berendien's gezicht staat ern stig. Hij wil protesteren, maar iets in haar blik weerhoudt hem. Daarom ant woordt hij enkel: „Zoals u wilt, juf frouw." Om twaalf uur wast hij zijn handen zo schoon mogelijk en loopt dan de enkele meters naar de woning. Via de achter deur komt hij in de grote kamer. Beren dien zit zelf al aan tafel en wijst hem een stoel. „Ik ben een paar dagen alleen. Daarom vind ik het wel prettig, als je me van middag met het eten gezelschap houdt." Ze schenkt koffie voor hem in en als hij zijn brood op heeft, schuift ze nog een slaatje naar hem toe. „Eet maar op", zegt ze vriendelijk. „Ik heb het toch over." De maaltijd verloopt vrijwel zwijgend. Jaap presenteert haar een sigaret en geeft vuur. Een ogenblik rust haar hand op zijn pols, als ze vuur in haar sigaret zuigt. Dan staat ze op, wijst naar een crapaud en gaat zelf tegenover hem zit ten. Enkele ogenblikken roken ze zwij gend. De vrouw kijkt hem aan. Opeens zegt ze, en haar stem klinkt rustig en beheerst: „Eigenlijk ben jij een grote stommeling, weet je dat?" De man tegenover haar schrikt. „Een stommeling? Waarom?" „Bij de eerste slag capituleer je. En weet je maar één oplossing: vluchten. Dat is geen kunst. Integendeel. Vluchten is zelfs laf. Toen jij hier kwam wei-ken, dacht ik: mijn broer heeft een goede keus gemaakt. Na enkele dagen wisten we beiden: Jaap is een prima monteur. We hadden het niet beter kunnen treffen. Natuurlijk zijn wij met alles op de hoog te. Wat dacht je? Doch dat was voor mijn broer geen bezwaar. Voor mij net zo min. Dat je in de stad wel eens nare dingen zou ondervinden, lag voor de hand. Wat had jij gedacht, toen je weer naar huis ging? Dat ze erebogen voor je op gesteld zouden hebben? Met welkomst borden en een speech van de burgemees ter?" De vrouw kwam overeind en begon door de kamer te lopen. „De mensen zijn wreed, jongeman. Dat ervaar je in deze dagen opnieuw. Aanvankelijk, die eerste dagen nana die noodlottige avond, was de sympathie van de meerderheid ongetwijfeld op jouw hand. De man, die voor zijn zuster in de bres sprong, omdat ze belaagd werd. Zoiets komt niet zo vaak meer voor in het leven. De ridder tijd ligt al lang achter ons. Maar jij werd gearresteerd en opgesloten en dat werkte als een koude douche op vele mensen. Ze gingen het nu ook van een andere kant bekijken. Want elke zaak heeft minstens twee kanten. Denk nu niet, dat ik je ga verwijten, integendeel. Ik heb nog altijd bewondering voor je, omdat je je zuster beschermde. Dat zulks de dood van je vader tengevolge had, is erg. Dat de rechter van mening was, dat er maar ten dele sprake was van noodweer, is volgens mij ook niet in orde. Maar het recht moet geëerbiedigd worden. Het ligt niet aan mij om te be oordelen, of het vonnis te zwaar was of niet. Dat doet op het ogenblik alle maal niet meer terzake. Voorzover er sprake van was, dat er gestraft moest worden, is aan het recht voldaan. Jij hebt je straf gehad, dus mag er niet meer over gepraat worden. Zo denken verstandige mensen er over. Alleen de massa oordeelt anders. Die ziet in jou de man, die zijn vader heeft doodgesla gen. Ja, zo noemt men dat. Misschien noemen ze het nog erger. Maar daar moet jij je niets van aantrekken. Jij hebt je straf gehad, afgelopen. Nu tel je weer net zoveel mee als ieder ander mens. En als jij het je dan gaat aantrekken, maak je dezelfde fout. Trek je van niemand iets aan. Als jij er echter van door wilt gaan, ontvlucht je de werkelijkheid. En dat lukt je toch niet. De wereld is klein. Al zou je bijvoorbeeld naar het andere eind van ons land gaan, dan zou op een dag toch iemand het daar te weten komen en zulke gevallen gaan altijd als een lo- door Gerrit Fransen pend vuurtje rond. Weet je, wat jij moet doen? Blijven en je kop omhoog houden. Tart jij die nette mensen maar, dat mag je, dat moet je. Doe net als je zuster indertijd deed: sla je er doorheen, je niets aantrekken van de mensen. Óver een poosje krijgt men er toch genoeg van en dan is het afgelopen. Maar vluch ten is en blijft laf en geeft enkel uitstel." De man in de kamer kijkt voor zich uit. Woord voor woord heeft hij duidelijk verstaan en ze werken als even zovele zweepslagen. Dat deze vrouw, die hij in stilte vereert, omdat ze van het begin af aan vriendelijk en hartelijk voor hem was, heeft hem getroffen. Hij herinnert zich op dit ogenblik ook die zondagmiddag, toen ze, zijn zus en hijzelf, zo hartelijk door broer en zus werden ontvangen. Daarom kan hij tegen deze vrouw niets zeggen. Ieder ander zou hij misschien uitgelachen hebben. Waar schijnlijk zou zijn reaktie geweest zijn: „Waar bemoei jij je mee? Schiet op, dit is mijn zaak en het gaat je niks aan." Maar tegen deze vrouw durft hij dit niet te zeggen. Vanmorgen, toen hij zijn ontslag vroeg, had hij gemeend, dat ze hem begreep en zijn verzoek ook kon billijken. Nu gaat ze tegen hem te keer en hoe. Hij blijft evenwel zwijgen. De vrouw in de kamer drukt ergens in een asbak haar sigaret uit. Met de handen op haar rug doceert ze verder: „Misschien, als er geen vrouw in het spel was gekomen, zou je je er wel doorheen geslagen heb ben." Nu komt zijn hoofd met een ruk om hoog. „Hoe weet u dat?" Vlak voor hem blijft ze staan. „Zoiets bemerkt een vrouw onmiddellijk, meneer Ten Oever. Ongetwijfeld heb jij een poosje geleden kennis gemaakt met een of ander aardig meisje en er een poosje omgang mee gehad. Eén dezer dagen echter is het meisje waarschijnlijk achter jouw levensgeheim gekomen en wil daarom niets meer van je weten. De laatste paar dagen was er van de opgeruimde Jaap ten Oever niets overgebleven. Zwijgend en nors deed je gisteren en eergisteren je werk. Het is de druppel geworden, die de emmer deed overlopen. Met als gevolg, dat je je kop verliest, en weg wil, zo ver mogelijk weg van je stadje. Maar, ik zei het al, Jaap, dat is niet de oplossing." Er is ontzetting in zijn blik. Gewoon om bang van te worden, zo goed als ze het geraden heeft van Jopie Osdorp. Be rendien weet, dat ze in de roos geschoten heeft. Trouwens, Pleun ten Oever heeft haar vanmorgen al zoiets verteld dooi de telefoon. Het klopt dus wel. Dat ge zicht van Jaap is een open boek. „Zal ik jou eens een goeie raad geven, Jaap ten Oever?" Ze trekt een stoeltje bij en gaat naast hem zitten. „Ik ken jou nog van vroeger. Ja, fris je geheugen maar eens op, want we zijn een paar a- vonden samen uit geweest. Een jaar of vier, vijf geleden, precies weet ik dat niet meer. Maar toen ik jou die eerste mor gen in de garage zag, herkende ik je meteen. Ik herinner me nog, dat je een keurige jongen was. En ik vind je nog sympathiek, dat zul je intussen wel ge merkt hebben. Daarom trek ik het me een beetje aan, dat jij gekke dingen wilt gaan doen. Weet je wat jij moet doen? Gewoon blijven. Ga je pantseren, tegen minachtende blikken. Als ze schelden, doe je net, of je het niet hoort. Dan is de zogenaamde aardigheid er gauw genoeg af. Zodra de mensen mev-. ken, dat het je allemaal niets kan sche len, gaan ze ook veranderen. Dat is een kwestie van tijd. Als je een kerel bent en ik geloof nog altijd, dat je er een bent sla je je er doorheen. Je hebt een schat van een zuster, waardeer haar, jongeman. Zoiets is een rijk bezit. Zij helpt je er wel door. En in de tweede plaats heb je ons: mijn broer en ik. Heb je over ons te klagen gehad, sinds je hier werkt? Nou? Dan mag je het zeggen. Op ons kun je ook rekenen. Weet je, wat jij doen moet? Niet dadelijk een beslissing nemen. Overijlde beslissingen zijn in de meeste gevallen niet goed. Voorlopig zeg ik nog niets tegen Henk. Doe mij nu eens één genoegen en denk er de komende dagen rustig over na. Weeg alle voor- en nadelen eens af van een vlucht uit de stad en je baan hier. En kom dan zondag middag bijtijds met je zuster hierheen. Eten julie bij ons en gaan we daarna een toertje maken. Afgesproken?" (Wordt vervolgd). IN MILJARDEN MELKWEGSTELSELS Het is nog niet zo erg lang geleden, slechts enkele eeuwen, dat ook de meest vooraanstaande geleerden het er roerend over eens waren, dat de aarde het middelpunt van het heelal was, dat de zon er omheen draaide en de sterren een leuke versiering aan het firmament waren. Pas wanneer Copernicus, en later Galileï hun onderzoekingen doen, begint er iets van de waarheid door te dringen, al moeten zij in hun tijd bijzonder ongeloofwaardig geweest zijn voor de mensen aan wie zij ver telden, dat de aarde draaide in plaats van stil te staan, en dat de theo- riëen van de oude Grieken niet juist waren. Maar ook zij hadden geen flauw benul van de feiten, de ongelooflijke feiten, waar wij in onze tijd achter beginnen te komen. De ontdekking van de ontelbare stipjes, die melkwegstelsels zijn, en die bestaan uit ontelbare stipjes, die sterren zijn zo groot, dat de aarde er als een erwt in een voetbal verloren in zou raken. Melkwegstelsels. Er is geen mens, en er zal er nooit een komen, die kan bevatten hoe het heelal is samengesteld. Als we beginnen met het zonnestelsel, waar wij in thuis horen, is er niet veel moeite voor nodig weer te geven hoe dat ongeveer is samengesteld. Als u in een koekepan wat erwten legt, met een klein appeltje in het midden, op regelmatige afstanden van elkaar, stellen de erwten de planeten voor, met de zon in het midden. Waar alles om heen draait. Maar dat zonnestelsel hoort thuis in het melkwegstelsel, en dat wordt al wat moeilijker. Ons melkwegstelsel is voor te stellen als twee platte borden, met de bovenkanten tegen elkaar ge plakt. Zo ziet het er uit. Het bestaat uit enige miljarden sterren, waaronder onze zon. die ergens aan de rand meedraait rond het middelpunt. Dat hele onbegrijpelijk grote melkweg stelsel draait in tweehonderd miljoen jaar één keer om zijn eigen as. En het voornaamste bestanddeel van die melk weg is eigenlijk ruimte. Een enorme ruimte, met hier en daar een ster. In het centrum van een melkwegstelsel staan de sterren het dichtst bij elkaar, in de buitenste spiralen zijn ze dun ge zaaid. Het melkwegstelsel, waar wij ons in bevinden, moet een middellijn hebben van meer dan 100.000 lichtjaren. De af stand die een lichtjaar overbrugt is on geveer 10.000 miljard kilometer. Dat is al een veel groter getal, dan wij ons kunnen voorstellen. Andere melkwegstelsels. Hoe een melkwegstesel op afstand er uitziet, kunnen we zien, als we naar het dichtstbijzijnde kijken, de Andromeda- nevel. Even groot als het onze, met de zelfde spiraalstruktuur, wat wil zeggen dat om een naar verhouding dichte ster renkern sterspiralen afbuigen. Het staat op twee miljoen lichtjaar van ons af, en is te zien als een klein vlekje aan de donkere hemel. Als één van de sterren uit de Andro- meda-nevel een bewoonde planeet kent, zoals de ster die wij de zon noemen er een heeft, de aarde, dan zullen de be woners er van dat enorm grote melkweg stelsel van ons ook zien als een nietig vlekje aan hun hemel. Zo groot is de ruimte dat een onbegrijpelijk groot melk wegstelsel nog slechts een puntje in de ruimte is. De Andromeda-nevel heeft waarschijn lijk evenveel sterren als het onze, enige miljarden. Als u dan bedenkt dat een middelmatig grote ster, zoals de zon er een is, 109 maal groter is dan de aarde, begint men iets te beseffen van de totale onbetekenendheid van de wereld, waar op wij leven. Nogmaals miljarden. Als we met steeds sterkere telescopen nu de ruimte af gaan zoeken naar meer melkwegstelsels, zien we met iets van ontzetting, dat steeds verder weg meer en meer melkwegstelsels zijn, eerst hon derden, dan duizenden, en tenslotte mil jarden. Melkwegstelsels, dus geen sterren, maar opeenhopingen van sterren, die we een melkwegstelsel noemen. Het is ondoenlijk te proberen te be vatten, hoeveel sterren er dan wel in de ruimte kunnen zijn. Maar zomin als de sterren maar los in de ruimte hangen, ze horen immers thuis in een melkweg stelsel, zomin hangen die zelfde melk wegstelsels maar los in het heelal. Neen, op de zelfde manier als sterren zo'n stel sel vormen, horen die weer thuis in een super-melkwegstelsel, dat zelf ook weer een zelfde soort spiraalstruktuur schijnt te bezitten. Verder dan tot dat punt is de mens niet, of nog niet, maar als mis schien eens nieuwe en betere middelen zijn bedacht om weer verder de ruimte in te kijken, zullen we misschien moeten konkluderen, dat zelfs dat super-melk wegstelsel nog maar een onderdeel is van een nog groter super-super-melkwegstel sel, dat op zijn beurt misschien thuis hoort Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn (van maandag t/m vrijdag van 8.30 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 17.30 uur) inlichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: een blauwe vouwfiets; een sleutel, merk Ika; 1 gasaanstelier; een schildpad; een draagbare radio; een damessjaal; een steunzool v. kinderschoen; een klein half lang harig hondje; een gouden hangertje; een zwarte portemonnee met inhoud; een fietssleuteltje; een vliegenklapper; een cliequekaart; een zwarte portemonnee m. inhoud; een bankbiljet van 5.een klein sleuteltje en een Lips-sleutel; een bruine portemonnee met inhoud; een ge bloemde hoofddoek; een boekje Ring- zegels; een portemonneetje z. inhoud; een groene autohoes; een huissleutel met sleutelhanger; een bruine portemonnee met inhoud; een zwart tienertasje; een herenpolshorloge met rekband; een groen werkjasje; een blauw kinderjack; een snelbinder (spin). Kruiswoordpuzzel no. 250 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 17 19 20 23 24 26 27 28 30 32 33 37 38 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 bi 62 63 64 6 5 66 67 68 b3 70 71 72 73 74 75 R Horizontaal: 1. pl. in Nederland - 7. pl. in Nederland - 13. nauw - 14. familioiid 15. pl. in Overijsel - 16. meisjesnaam 17. normaalpeil (afk.) - 18. water in U- trecht - 19. liefkozing - 20. te zijner plaatse (lat. afk.) - 22. voorzetsel - 24. mond v. e. dier - 26. zwijn - 29. klepper 31. zuivelprodukt - 33. insekt - 35. spoedig 36. broeikas - 37. onder andere (afk.) 38. bijwoord - 40. bevel - 41. meisjesnaam 42. tegenstand - 43. Verenigde Naties (afk.) - 45. mandje - 46. getemd - 48. nota bene (afk.) - 50. zangstem - 52. gewicht - 54. lengtemaat - 56. kleur - 57. bouwmateriaal 59. teleurstellend - 60. steen - 61. dwaas - 63. lengtemaat (afk.) 65. spaanse titel - 66. deel van een boom 67. voorzetsel - 68. soort afscheiding 70. plaats in Gelderland - 72. nakomeling schap - 73. vlaktemaat - 74. plaats in Nederland - 75. pl. in Nederland. Verticaal: 1. pl. in Nederland - 2. pers bureau (afk.) - 3. N.V. (duits) - 4. oven krabber - 5. draagvat - 6. familielid - 7. uitroep - 8. deel v. h. been - 9. aardig 10. goud (fr.) 11. holte in de muur 12. pl. in Nederland - 21. snavel - 23. wiel - 24. meisjesnaam - 25. hevig - 27. voorzetsel - 28. belemmering - 30. hand langer - 31. roofzuchtige papegaai - 32. vogel - 34. inwendig orgaan - 36. stijf 39. lidwoord - 40. sportterm - 43. pl. in Nederland - 44. nieuw (in samenstelling) 45. bieding - 47. snijwerktuig - 48. ont kenning - 49. pl. in Nederland 51. ge vangenis - 52. uitroep - 53. pl. in Bra bant - 55. tot nader order (afk.) - 57. horde - 58. volk - 60. fris - 62. vreemde 64. bijwoord - 67. vr. munt - 69. titel (afk.) - 71. voegwoord - 72. uitroep - 73. reeds. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 249 Horizontaal: 1. vitrage - 6. matroos - 11. ene - 12. ade - 13. Eos - 14. tea - 16. reu 18. SER - 19. veem 20. enig - 22. trio 24. Eede - 26. drost - 28. stoep - 29. giek 30. tante - 32. leut - 33. lui - 34. Siam 37. molen - 39. gort - 42. rotan - 43. roman - 44. aval 45. leis 46. mens 49. lila 51. imp - 54. eet - 55. eea 56. boa - 58. eer - 59. urn - 60. fietser 61. Amerika. Verticaal: 1. veertig - 2. Ino - 3. tes 4. akte - 5. Edam 6. mare - 7. trui 8. OAS - 9. ode - 10. serpent - 15. eerst 17. engte - 19. vork - 21. geel - 23. Ide 25. Epe - 27. talon - 28. stier - 31. nul 34. statief - 35. ara 36. molm - 37. Marne 38. notie - 39. gala - 40. one - 41. Tos- cana - 47. eens - 48. ster - 49. Lena 50. lade - 52. mei - 53. pre - 56. bui 57. ork. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1