NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I" I Plonvier heeft DE schoenen Raiffeisenbank en Boerenleenbank organiseren een internationale jeugdprijsvraag met als onderwerp de a.s. Olympische Spelen Burgelijke stand No. 3474 Donderdag 21 oktober 1971 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.— per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Dat is niet nodig. Die paar dagen kun nen we het zelf wel af. Goed, juffrouw Ten Oeverhoe is uw voornaam? Pleunie? Mooie naam. Mag ik Pleunie zeggen? Dat is gemakkelijker. Maandag morgen acht uur. Te zijner tijd kom je in wisselende diensten, vroeg en laat. Is dat geen bezwaar? Nee? Prachtig." Over het bureau steekt hij zijn hand uit, die ze opnieuw drukt. „In orde, meisje, ik zie je maandagmorgen wel. De eerste da gen houd ik een oogje in het zeil en als er moeilijkheden zijn.je waarschuwt me meteen, begrepen? Ik ehkeur misschien niet helemaal goed, wat je broer heeft gedaan, maar aan de andere kant heb ik bewondering voor hem. In elk geval is hij een kerel. Sterkte, kind, je komt er wel doorheen en die broer van je ook." Terwijl de jongen zwijgend zit te eten, doorleeft Pleun ten Oever die eerste dagen na het drama weer. Ze herinnert zich, dat baas Piet woord heeft gehouden. Een der chauffeurs heeft bepaalde woord speling gemaakt over de nieuwe juf bij de telefoon. Baas Piet is het ter ore ge komen en heeft de man de huid uitge veegd. Doch deze is in het minst niet geïntimideerd door de oude baas en vast niet op zijn mondje gevallen. Van het ene woord komt het andere en als de man een ultimatum stelt: zij er uit, ander ga ik smijt de bijna zeventigjarige gara gehouder de man persoonlijk op straat. „Opgedonderd jij, zie maar, dat je ergens anders een baan krijgt, want bij mij ben je uitgewerkt. Hier ben ik de baas!" Pleun heeft de woordenwisseling ge hoord, want de deur van het kantoor staat doorgaans open en baas Piet buldert, als hij het op z'n heupen krijgt. Ze zit te trillen op haar stoel en schaamt zich. Ze voelt zich doodellendig. Kees Plantema, de zoon, die de dage lijkse leiding heeft in het bedrijf en zelf ook vaak achter het stuur van een taxi zit, heeft zich achteraf gehouden gedu rende deze twist, maar inwendig bewon dert hij zijn vader. Dat is een kerel, die zich niet op z'n kop laat zitten. Jammer, dat er nu een chauffeur minder is, maar aan de andere kan valt zo'n man niet te handhaven. Onwillekeurig heeft hij omhoog geke ken naar het kantoortje en ziet dan het meisje, doosbleek. Rustig beklimt hij het trapje en in het kantoor legt hij even beschermend zijn brede arm om haar schouder. „Niks van aantrekken, Pleun, dit duurt maar een kort poosje, dan aan vaarden de anderen het. Hier, steek een sigaret op, dat kalmeert." Ze is dankbaar geweest voor de morele steun, die ze de eerste weken ondervond van de beide bazen. Nu heeft iedereen haar geaccepteerd. Er wordt nooit meer een onvertogen woord gehoord. Integen deel: iedere chauffeur mag haar en baas Piet is nog altijd even vriendelijk als op die eerste dag. Na enkele weken begon ze op eigen initiatief de boekhouding te reorganise ren. Tenslotte had ze het vak ook op de Kweekschool gehad en wat ze daar ge leerd heeft, komt haar hier goed van pas. Ze bespreekt het met de beide ba zen, die daarna goedkeurend knikken. „In orde, Pleun," zegt de oude baas, „doe het maar zo, als je voorstelt. Dat is jou wel toevertrouwd." Een keer per jaar controleert een ac countant de boekhouding. Soms neemt de man nog midden in het jaar een steek proef, maar de kas klopt altijd op de cent nauwkeurig en van alles wordt ang stig precies boek gehouden. Hij consta teert immer, dat de boekhouding nog nooit zo voortreffelijk gevoerd is als op dit ogenblik. Dat rapporteert hij aan de bazen en die zijn uitermate tevreden over juffrouw Ten Oever. Eén keer heeft de oude Plantema tot zijn zoon gezegd: „Hebben wij een lot uit de loterij met Pleunie of niet?" En Kees Plantema moet voor de zoveelste maal vaststellen, dat zijn vader weer eens op het juiste paard heeft gewed. Jaap heeft zijn eten op. Pleun schuift de pudding naar hem toe, zwijgend, maar door Gerrit Fransen op een wijze, die geen tegenstand duldt. De jongen eet alles op, daarna geeft het meisje hem een sigaret. „Zo," zegt ze, opstaand, „een lekker kopje koffie na en dan gaan we babbelen. We vinden er wel wat op." Doch als ze beiden tegen middernacht naar bed gaan, weet Pleun, dat haar overredingskunst gefaald heeft. Jaap is vastbesloten. Morgen neemt hij zijn ont slag. Nee, hij gaat niet op staande voet weg, dat zou ondankbaar zijn tegenover Henk Garreveer, want die man was ter stond bereid hem in dienst te nemen. Maar hij gaat weg. Ver weg van deze rotstad. Ergens helemaal opnieuw be ginnen. Dat praat ze hem niet uit het hoofd. Hoofdstuk 12. Berendien komt er aan te pas. Henk Garreveer is een paar dagen op reis. Hij is weggereden in zijn grote, blauwe Opel. Er is een vacature voor het dealerschap van een bekend merk auto. Hij heeft geschreven naar de fabriek in Frankrijk en gezegd, dat hij binnen een paar dagen zelf zal komen om de zaak te bepleiten. Het ijzer smeden als het heet is, dat was de stelregel van zijn vader, letterlijk en figuurlijk. De smederij is van de hand gedaan en hoef ijzers hoeft Henk Garreveer niet meer te smeden, maar in figuurlijke zin heeft hij het ijzer in het vuur gelegd. In Frank rijk, op het kantoor van de fabriek, zal hij proberen het te smeden. Berendien neemt zo lang de honneurs waar. Weliswaar zit er nu in het kantoor ook een meisje, dat de telefoon bedient en verder al het administratieve werk verricht, doch Berendien zal zelf een oogje in het zeil houden, zolang haar broer weg is. Ze heeft altijd belangstel ling gehad voor de plannen van haar broer, zodat ze goed op de hoogte is met de ontwikkeling van het nieuwe bedrijf. Jaap is om half acht aan het werk ge gaan, maar af en toe kijkt hij verstolen naar het kantoortje, aan het eind van de grote hal. Pas tegen negen uur ziet hij Berendien komen. Als Brink even naar buiten is om wat met een klant te be praten, veegt hij zijn handen af aan een dot poetskantoen en loopt naar het kan toor. Hij treft het. Grada is even weg. Be rendien zit achter het bureau en als ze Jaap ziet binnenkomen, neemt ze haar bril af. Ze kijkt hem onderzoekend aan. „Moeilijkheden, Jaap?" Wat verlegen kijkt hij haar even aan. „Ikehik neem ontslag, juf frouw. Ik ga hier weg." Ze doet, alsof ze schrikt. „Nee maar, en dat zeg je zo maar ineens? Is er wat gebeurd?" „Hier niet, juffrouw. Ik vond het hier prettig. Maarik moet weg, ik kan er niets aan doen." Ze knikt begrijpend. „Ik zal het noteren, Jaap. Je zult wel moeten wachten, tot m'n broer terug is en dat kan wel een paar dagen duren. Zoals je weet, zit hij momenteel in Frankrijk." „Jawel, juffrouw, dat weet ik. Het is niet, dat ik ondankbaar ben enne ik wil meneer vast niet zo maar in de steek laten, maar wil wel zo gauw moge lijk weg." Nogmaals knikt ze. „Ik bespreek het wel met meneer, Jaap." Daarmee is het onderwerp afgehan deld. Hij groet en krijgt een vriendelijk knikje terug. En in de garage verwondert hij zich er over, dat het meisje zijn ont slagaanvrage zo gewoon heeft aange hoord. Hij had op z'n miifst gedacht, dat ze bizonder geschrokken zou zijn. Nu ja, ze schrok wel, maar niet zo erg. Boven dien had hij verwacht, dat ze vragen zou gaan stellen. Misschien pijnlijke vragen, waarop hij liever geen antwoord geeft. Maar ze heeft verder niets gevraagd. Enkel gezegd: „Ik zal het noteren, Jaap." Wat Jaap niet weet is, dat Berendien thuis al om acht uur een telefoontje heeft gehad van Jaap's zuster. Zodra Pleunie op haar werk kwam, heeft ze de telefoon genomen en het nummer van garage Garreveer gedraaid. Beren dien heeft de telefoon aangenomen en rustig geluisterd naar de uiteenzetting van Jaap's zuster. En het begrepen. „Maakt u zich voorlopig geen zorgen, juffrouw Ten Oever en heel aardig van u, dat u me van tevoren op de hoogte stelt. Ik zal proberen, of ik er wat aan kan doen. Hoe, weet ik nog niet, daar moet ik eerst over nadenken. Mijn broer is er op het ogenblik niethij is voor zaken op reis. Misschien komt het wel zo goed uit." Als ze hem om negen uur naar het kantoor ziet lopen, begrijpt ze, wat hij te zeggen heeft. Rustig hoort ze hem aan en even kalm geeft ze antwoord. De ver dere morgen, voorzover het werk zulks toelaat, zit ze te piekeren: hoe benader ik hem op taktische wijze? Hoe moet ik hem aanpakken? Voorzichtig of radikaal? Moet ik op zijn gemoed werken of moet ik hem de huid vol schelden? Als het bijna twaalf uur is. loopt Be rendien door de garage. Jaap is aan het werk aan een Volkswagen. Er moet een nieuwe motor in. Ze staat er enkele ogenblikken bij te kijken. Dan zegt ze beheerst: „Pak om twaalf uur je brood en kom naar huis. Wij moeten samen praten." (Wordt vervolgd) Evenals vorig jaar zal in de komende weken voor de jeugd van 6 t/m 18 jaar een internationale jeugdprijsvraag wor den uitgeschreven door de Raiffeisenbank en Boerenleenbankorganisatie. Het on derwerp voor deze prijsvraag wordt ge vormd door de Olympische Spelen '72. De vragen die moeten worden beant woord, zijn in drie leeftijdsgroepen ver deeld. Bij de opstelling van het prijzen schema werd eveneens rekening gehouden met de leeftijden. Naast het juist beantwoorden van de vragen moet een werkstuk worden ver vaardigd dat direct met de Olympische Spelen te maken heeft. Dat kan een teke ning zijn, maar ook een foto-montage of een non-figuratieve creatie. De deelne mers zijn hierin geheel vrij. De jury is met zorg gekozen: Ria Bremer, zo dicht bij de jeugd staand door haar T.V.-programma „Stuif 's in" Theo Koomen, in zijn kwaliteit als sport verslaggever. Wim Bijmoer, die de ar tistieke kwaliteiten van de ingezonden werkstukken zeker op de juiste waarde zal weten te schatten. De prijzen liggen zoveel mogelijk in de sfeer van de spelen. Er zijn in totaal 900 prijzen. Voor de groepen A en B (resp. 15 t/m 18 jaar en 11 t/m 14 jaar) is er als eerste prijs een 5-daagse reis naar München voor 2 personen met toegang tot de spelen, terwijl voor de groep C (van 6 t/m 10 jaar) eveneens als eerste prijs, een 8-daagse reis (met de beide ou ders) in de Paasvakantie naar Kitzbühel in Oostenrijk met een bezoek aan de win- tersportschool van Toni Sailer wordt ge organiseerd. Verder zijn er nog driedaagse reizen naar de wereldkampioenschappen schaat sen heren in Oslo voor 2 personen, 5 dagen naar Londen met ouders, 3 dagen naar Brussel, ook met ouders, sportuit- rustingen, trainingspakken, fotocamera's, etc. Alle deelnemers en deelneemsters aan de prijsvraag zullen een aardige her innering ontvangen. De Internationale Jeugdprijsvraag wordt georganiseerd in 6landen, t.w. België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk en Zwitserland. Een interna tionale jury zal alle eerste prijzen uit die landen aan een extra beoordeling onder werpen. De winnaar die hieruit tevoor schijn komt krijgt een originele gouden medaille met speciale oorkonde. Deelnameformulieren zijn vanaf heden bij alle kantoren van de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank verkrijgbaar. Op lossingen met werkstukken kunnen tot uiterlijk 14 november 1971 worden in geleverd. KORTGENE Geboren: 12 sept. 1971: Pieter Lieven Brouwer, z.v. L. J. Brouwer en C. de Nooijer, Irenestraat 12, Colijnsplaat; 23 sept. 1971: Pieter Jan Jacobus van Schaik, z.v. P. C. van Schaik en P. J. van Zwe den. Kaaidijk 31, Kortgene. Gehuwd: 3 sept. 1971: Simon Frans Marinus van Strien en Anna Paulina Houterman; 8 sept. 1971: Pieter Johannes de Waard en Jacomina Sara Antonieta van de Plasse; 10 sept. 1971: Johannes Beeke en Antonia Petronella Maria Brou wers. Overleden: 6 sept. 1971: Pieternella Schrier, 71 jaar, Torendijk 80, Kortgene, 9 sept. 1971: Cornelis Johannis Anemaet, 71 jaar, Deltastraat 2, Colijnsplaat. Ingekomen: 2 sept. 1971: van Belzen, e.v. Kramer, Adriana en dochter naar Ha velaarstraat 78 van Arnemuiden, Mo lenweg 65; 3 sept. 1971: Nicolaas M. Tramper naar Havelaax-straat 93 van Borsele, 's Gravenstraat 11; 3 sept. 1971: van Liere e.v. Tramper, Maatje N. naar Havelaax-straat 93 van Borsele, Sinouts- kerke 6; 6 sept. 1971: Brouwer e.v. de Bruine, Leuntje en zoon naar Torendijk 105 van Middelburg, Nadorstweg 40; 15 sept. 1971: Francies Minneboo en gezin naar Voorstraat 62 van Daylesford; 17 sept. 1971: Aax-noudse e.v. Verburg, Cor nelia C. J. naar Havenstraat 5 van Brui- nisse, Pr. Bernhardstraat 30; 20 sept. 1971: Helena G. Kole naar Middenstx*aat 5 van Reimerswaal, Klinkenbergstraat 15; 23 sept. 1971: Johan A. Coppens en gezin naar Havelaax-straat 70a van Vlaar- dingen, Luxemburgweg 37; 27 sept. 1971: Abraham P. Abrahamse naar Westdijk 5 van Vlissingen, Koudekerkseweg 2; 27 sept. 1971: Porcu, Vittorino naar Katse- veerweg 4 van Goes, Wijngaardstraat 34; 27 sept. 1971: Evert G. Boesenkool naar Havelaax-straat 36 van Veendam, Kerk- pad 7; 29 sept. 1971: Charles W. Cobb en echtg. naar Kerkstraat 2S van Rotter dam, Oppenheimstraat 37; 30 sept. 1971: Neeltje J. van Damme naar Havelaar- straat 97 van Middelburg, Noordpoort- plein 2. Vertrokken: 1 sept. 1971: A. Bout van Deltastraat 8 naar Goedereede, Dorpsweg 8; 1 sept. 1971: H. A. van Hoorn van Colijnsplaatseweg 22 naar Goedereede, Dorpsweg 8; 1 sept. 1971: D. Bout van Deltastraat 8 naar Goedereede, Bokweg 5; 1 sept. 1971: M. C. Tazelaar van Ringweg 78 naar Noordwijk, Langevelderlaan 1; 3 sept. 1971: Houterman, e.v. van Strien, A. P. van Havelaarstraat 9 naar Goes, Anjeliex-straat 42; 6 sept. 1971: L. C. Ver linde van Dijkstraat 55 naar Wissenkerke, Weststraat 22; 8 sept. 1971: J. S. A. van de Plasse van Hoofdstraat 31-33 naar Wissenkerke, Middenweg 7; 17 sépt. 1971: C. A. Heijstek van Ziud-Kerkstraat 33 naar Vlissingen, van Hogendorpweg 156; 17 sept. 1971: A. varx Gelder van Spuiweg naar Velsen, Jan Kostelijklaan 8; 20 sept. 1971: C. A. M. Bouwense van Oost-Kerk straat 4 naar Bloemendaan, Brederode- laan 54; 20 sept. 1971: Adriaansen, w.v. Goulooze, Johanna van Zonnebloemstr. 8 naar Goes, Kloetingseweg 49; 21 sept 1971: M. van der Maas van Hoofdstraat 136 naar Zierikzee, Lange Blokweg 9; 23 sept. 1971: van Belzen, w.v. Verkam man, Maria van Havelaarstraat 99 naar Arnemuiden, Schorerstraat 36; 24 sept. 1971: A. L. M. de Bruine van Wilhel- minastraat 37 naar Vlissingen, Dishoek straat 123; 25 sept. 1971: L. Maarsman van Julianastraat 10 naar Reimerswaal, Hoofdweg 60. Verhuizingen binnen de gemeente: 16 sept. 1971: Pieternella Koets, Burg. van Snellenstx-aat 19 naar Julianastr. 10. Kruiswoordpuzzel no. 249 Horizontaal: 1. glasgox'dijn - 6. zeeman 11. een zekere - 12. gx-oet - 13. godin 14. thee (eng.) - 16. mannelijk dier - 18. Soc. Econ. Raad (afk.) - 19. opslagplaats 20. uniek - 22. drietal 24. pl. in Zeeland 26. baljuw - 28. trottoir - 29. deel van een zeilschip 30. familielid - 32. pret 33. vadsig 34. deel v. Azië - 37. maal inrichting - 39. gepelde gerst - 42. Spaans riet - 43. verdicht verhaal 44. wissel- borgtocht - 45. riem voor jachthonden 46. individu - 49. kleur - 51. keizer (lat. afk.) - 54. trek, eetlust - 55. een en ander (afk.) - 56. reptiel - 58. voox-dat - 59. vaas 60. wielrijder - 61. werelddeel. Verticaal: 1. telwoord - 2. dochter van Cadmus - 3. klef - 4. deel van een toneel stuk - 5. plaats in Noord-Holland - 6. bericht - 7. kledingstuk - 8. Franse onder grondse strijdkrachten (afk.) 9. lyrisch gedicht - 10. slang - 15. rangtelwoord 17. nauwte - 19. eetgerei - 21. kleur - 23. plaats in Drente - 25. plaats in Gelder land - 27. deel van een effect - 28. man nelijk dier - 31 telwoord - 34. driepoot 35. vogel - 36. verrot hout - 37. rivier in Frankrijk - 38. begrip - 39. feest kleding - 40. eng. telwoord - 41. land streek in Italië - 47. bijwoord - 48. he mellichaam - 49. meisjesnaam 50. bex'g- ruimte - 52. maand - 52. voorkeur - 56. kortstondige regenval - 57. zwaardwalvis. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 248 Horizontaal: 1. zaandam - 7. voedsel - 13. abt - 14. dialoog - 16. edo - 17. nooit 19. nel - 20. order 22. ok - 23. edele 25. ka 26. bpm - 28. oer - 29. eik - 31. non - 33. ar - 34. nodig - 35. fop - 37. vo 38. koper - 40. rekenen 42. lat - 44. ter 45. mostex-d 48. arosa - 50. ao - 51. ora 52. tiara - 54. tm 55. age - 57. pap 59. elk - 60. mee 61. tu - 63. trots 65. po - 66. tetra 69. ion - 70. lakei 72. ere - 73. cantate - 76. elk - 77. nex-gens 78. malaria. Verticaal: 1. zandbak - 2. abo - 3. atoom 4. ddt - 5. ai - 6. mandx-il 7. volle 8. oo - 9. ego - 10. sedan - 11. ede - 12. lorgnon - 15. lee - 18. ik - 21. x-k - 23. eed - 24. eifel - 27. proloog - 28. oor 30. kok - 32. overste - 34. netto - 36. petx-a - 39. pas - 41. neo 43. graat 45. maarten - 46. erp - 47. vietnam - 48. ax-k - 49. amerikaan - 53. als - 56. etter 58. px-ins - 60. moker - é2. ur - 64. oot 65. pa - 67. ere - 68. ace - 70. lel - 71. eli 74. an - 75. ta. Gaazepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1